Middelhamis krijgi een drijvend zwembad voor kinderen ioi 14 jaar Op uw stoel door hw land balm Wal moeten wij doen bij onweer? Kerkgeschiedenis van Den Bommel Request van ingezetenen over vuilnisbelt bij begraafplaats met ernst behandeld In één nacht Uw handen gaaf en zacht „Reizende" dominee op de eilanden Talloze Rheumatieklijders vonden baat bij 'n bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. Bis. 2 „EILANDEN-NIEUW S" Vrijdag 28 juni 1957 De gemeenteraad van Middelharnis .(Tussen haakjes: wij juiclien het als ver de gewoonte gaat volgen om niet ren). Bij de bespreking sportterreinen de zwemgelegenheid ter sprake te bren dat het in de bedoeling ligt aan het kinderen aan te brengen. Het request nisbelt niet bij de nieuwe begraafplaats behandeld. De raad heeft daartoe inder geen andere plaats was. Nu deed zich omdat iemand te Somelsdijk grond hier der worden bekeken. Voorts vond ver en van een rijwielstalling en volgden nood te Middelharnis blijkt nog hoog te draagt dit aantal woningzoekenden nog Afwezig met kennisgeving wethouder van Eek. Burgemeester P. W. Hordijk opende met gebed, waarna de notulen werden vastgesteld. Onder de ingeko men stukken was een goedkeuring van de begrotingswijziging 1956 en 1957, houdende reconstructie van de water weg, waar herbestrating zal plaats heb ben tot een bedrag van 4700. Dhr. Krijgsman vond dat met voorlo pige herbestrating niet veel werd be haald. Het is een hoofdverkeersweg, spr. vond dat daar meer aandacht aan moest besteed. „De bestedingsbeperking remt alles af" beklaagde zich de voorzitter. „'t Is toch wel cru om overal maar het potlood door te halen!" vond dhr. Krijgsman waarop de voorz. zei, dat het voor b en w evenmin gemakkelijk is. Dhr. van der Waal vroeg hoe men aan die berekening van 4700.kwam, waarop de voorz. antwoordde dat dit be trekking had op de post herbestrating, die uit de betreffende begroting is ge trokken. Medegedeeld werd dat Ged. Staten het basisbesluit verhuur sportterreinen niet hadden goedgekeurd. Dhr. Tieleman merkte op, dat het over 2 terreinen Mep, een voor de gemeente en een voor het rijk. Spr. vond het jam mer dat het niet in gebruik kon wor den genomen. De voorz. antwoordde dat het college uit overweging van terreinkwaliteit het liever onbespeeld laat. Dit geldt ook voor het oefenveld. Er is geadviseerd alleen bij gunstige weersgesteldheid het een of 2 maal per week te gebruiken. Dhr. Tieleman merkte op, dat er ach ter het „neen" van Ged. Staten ook het Als men in het open veld aan het werk is en er is onweer in aantocht kan men het best naar huis gaan of be schutting zoeken in een nabijgelegen boerderij of woning, aldus dhr. M. Schar ringa van het K.N.M.I. in een onlangs voor de radio gehouden praatje. Het grootste gevaar loopt men in het open veld, dit is gemakkelijk aan te tonen, als men weet dat het aantal stuks vee dat door de bliksem wordt getroffen tien maal zo groot is als het aantal men sen, terwijl er in ons land longeveer acht maal zoveel mensen als koeien zijn. Bovendien vMden de dodelijke ongeval len bij de mens bijna uitsluitend bui tenshuis plaats. Indien het niet mogelijk is een schuil plaats tijdig te bereiken, kan men het best op de plaats zelf plat gaan liggen. Hoewel men in dat geval het risico loopt van een nat pak, is het veel g"e- vaarlijker om onder bomen te schuilen. Bovendien mag men zich nooit dicht in de buurt van machines, trekkers, draad afrasteringen of zelfs maar van zijn fiets neerleggen. Het verhaal dat be paalde boomsoorten betrekkelijk veilig zouden zijn is onbewezen en men doet het beste om alle bomen in dit opzicht te wantrouwen. In tegenstelling met een auto is men niet veilig in een trekker, of jeep, omdat deze beide de bescher mende werking van de gesloten meta len carosserie missen. In sommige jaren werden na de oorlog meer boerderijen door brand verwoest dan er nieuw wer den gebouwd. Een deel daarvan brandde af als gevolg van blikseminslag en dit had men grotendeels kunnen voorkomen door een meer algemene toepassing van bliksemafleiders. Wat de veiligheids maatregelen in huis betreft kan het sluiten van ramen en deuren geen kwaad Radioapparaten en televisietoestellen make men los van de antenne en ook van het stopkontakt al is het maar om materieele schade te voorkomen. Hoe wel het gevaar om door de bliksem te worden getroffen in het open veld het grootst is, moet men dit toch niet over drijven. Vergeleken bij de 1800 doden die het verkeer in 1956 heeft geëist, is het aantal dodelijke ongelukken dat door de bliksem werd veroorzaakt niet groot, n.l. gemiddeld twaalf per jaar. Naar de heer Scharringa tenslotte mededeelde ko men volgens schatting per dag op de gehele wereld 44.000 onwèders voor. Stelt men de gemiddelde duur van een onweer op één uur dan wil dit zeg gen dat gemiddeld op elk moment 1800 onwèders in ontwikkeling zijn of wel dat er per seconde 100 bliksemslagen voorkomen. De meeste onwèders komen in de tro pen voor, maar bij ons kan het in juli en augustus ook dikwijls onweren. 's Winters zijn onwèders bij ons vrij zeldzaam, maar toch komen ze in alle maanden van het jaar wel voor. kwam dinsdag 25 juni om 4 uur bijeen, slaggever toe, dat men ook hier de goe- 's avonds, maar op de dag te vergade- wist dhr. Tieleman op een handige wijze gen, waardoor we aan de weet kwamen, Havenhoofd een drijvend zwembad voor van een aantal ingezetenen om de vuil te creëren werd met de nodige ernst tijd noodgedwongen besloten omdat er in deze zitting een ander aspect voor, voor had aangeboden. Dit zal eerst na- pachting van een perceel grond plaats enige begrotingswijzigingen. De woning zijn; volgens de heer Koppelaar be- 325. zwembad school. Hij wilde gaarne een oplossing, dat de jeugd kon leren zwem men. ,Dit punt is nu niet aan de orde" ant woordde de voorz., die echter de raad hierover wel wilde informeren. Wat het zwembad betreft, was alles rond, maar G.S. wil het vereiste ,,geen bezwaar" niet afgeven gezien de finantiële coUt sequenties. Om de kinderen toch te laten leren zwemmen is met de Techn. Dienst besproken aan de Westzijde van de ha ven een zwembad te creëren; dit stuitte echter op bezwaren dor de stroomsnel-, heden. Daarna is overwogen een drij vend zwembad te maken van 6 bij 25 m met houten bodem, waarvan de zijkanten afgerasterd met gaas. Dit zou op het stukje haven dat nog gemeentelijk ter rein is, kunnen liggen. Het overleg met de Prov. Waterstaat hierover is gaande zei spr. De kosten zijn begroot op 3000.als de raad geen bezwaar had wilde de voorz. hierover een principe besluit. „Hoe eer hoe liever!" juichte dhr. Tie leman. Dhr. V. d. Waal vond het een han dige manoeuvre om het punt zwembad hier in te lassen! Hij hoopte dit in de toekomst ook eens te proberen! „Het had aan het eind van de zitting toch aan de orde gekomen" aldus de voorz. Dhr. van der Waal was er niet tegen, integendeel. Terugkomend op de sport terreinen kreeg hij de indruk dat men Middelharnis niet geeft wat men wil. (Dit komt meer voor, verslagg.) De be stedingsbeperking was er niet, toen het besluit is aangenomen, zei spr. ,,Bij herhaling is er bij G.S. op gewe zen" antwoordde de voorzitter; bij goed keuring lost het zichzelf op. Dhr. Koppelaar wees er op dat de be groting niet sluitend is. Het begrotings tekort wordt er dus nog hoger door. Als we een sluitende begroting hadden, zou realisering lichter mogelijk zijn meende spr. „Toch is dat onwettelijk" antwoordde de voorz. Dat de begroting niet sluit is een faktor die er bij komt. „Dit loopt al van 1955" zei dhr. van der Waal, ,nu haalt men de bestedings beperking er bij!" Dhr. Kleingeld wist dat er zo hier en daar nog al eens een sportveld door de molen ging. Er zitten meer gemeenten met tekorten! Bequesten over de vuilnisbelt by de begraafplaats. Van 120 ingezetenen was het volgende bezwaarschrift binnengekomen. „Ondergetekenden hebben kennis ge nomen van het voornemen, om achter de begraafplaats, of althans vlak daarbij een stortplaats van vuil te vestigen. Zij achten dit een onjuist besluit en gronden dit op de overlast die zulk een stortplaats ongetwijfeld zal bezorgen op alles, wat met de begraafplaats samen hangt. Stukken vuil zuUen op de be graafplaats belanden, en zeker geen frisse geur zal de omtrek van de stort plaats omringen en de aanblik of de wetenschap, dat vlakbij deze vuilverza meling aanwezig is, zal bij hen, die hun dierbaren komen begraven, gevoelens van afkeer oproepen. Ondergetekenden, allen inwoners van Middelhamis, verzoeten U dan met de meeste aandrang, de stortplaats voor vuil op een andere, meer geschikte plaats, aan te leggen. Hierna volgden 120 handtekeningen. Hierop was het volgende prae-advies van b en w. Van een aantal inwoners dezer gemeente is bovenvermeld schrij ven ontvangen. In dit schrijven wordt bezwaar gemaakt tegen het voornemen om. op het terrein achter de begraaf plaats een vuilnisstortplaats in te rich ten. In uw vergadering van 2 januari 1957 besloot u met algemene stemmen het betreffende perceel grond aan te kopen van de burgerlijke instelling voor soci ale belangen. Aankoop geschiedde met het doel om op het terrein een vuilnis stortplaats aan te leggen. In dezelfde vergadering verleende u ons de voor de aanleg noodzakelijke kredieten. Uit de besprekingen is indertijd dui delijk naar voren gekomen, dat noch uw raad, noch wij de betreffende plaats ideaal vinden. De moeilijkheid is ech ter, dat wij ondanks zeer ernstig po gen, geen ander voor het doel geschikt terrein hebben kunnen verkrijgen. Ten slotte is dit terrein uitgekozen. De be zwaren, welke betrokenen naar voren brengen, zullen in feite niet naar voren komen. Tussen de begraafplaats en de stortplaats komt een brede groensingel. Voor het overwaaien van vuilnis be hoeft dus niet gevreesd te worden. De groenstrook zal tevens bewerkstelligen, dat er een duidelijke scheiding komt tussen de begraafplaats en het achter liggende terrein. Voor het aanleggen van de stortplaats* is een vergunning ingevolge de Hinder wet aangevraagd. Gezien soortgelijke gevallen in het verleden kan met zekerheid worden aangenomen, dat, indien de vergunning verleend wordt, gedeputeerde staten daar uitgebreide voorwaarden aan zul len verbinden ten einde te voorkomen, dat ergens schade of hinder ontstaat. Van het aanvragen van een vergun ning ingevolge de Hinderwet wordt een publicatie gedaan. Men is dus in de ge legenheid bezwaren in te brengen. Zijn die bezwaren door het stellen van voor waarden op te heffen, dan zullen die voorwaarden in de vergunning gesteld worden. Zijn de bezwaren niet door het stellen van voorwaarden te ondervan gen, dan zal, indien zij van overwegen de betekenis zijn, de vergunning gewei gerd worden. Wij stellen u voor het bezwaarschrift voor kennisgeving aan te nemen. De be langen van betrokkenen worden door de procedure, welke aan het verlenen van een vergunning ingevolge de Hin derwet voorafgaat, voldoende beschermd Het college wilde dit voor kennisge ving aarmemen. Mevr. van Groningen vond het niet ad rem om dit zonder meer af te wijzen. Dhr. Koese: Er is iemand bij me ge weest om hierover te praten. Spr. heeft toen gezegd, dat de raad niet wist, waar men er mee moest blijven. Die persoon bood toen een stuk land aan voor de normale prijs, die de gemeente voor an dere grond betaald. „Dat is te overwegen" antwoordde de voorz. .Vermoedelijk is dezelfde persoon bij mij ook geweest" zei dhr. van den Berge ,En bij mij ook" zei dhr. van der Waal Dhr. Koppelaar bleek er ook van te we ten. Dhr. Krijgsman: Met deze oplossing is niemand blij. Het is een noodmaatregel. Onder de mensen die hebben getekend, zijn er ook die grond in bezit hebben. Waarom staan ze geen stuk af? vroeg spr. Het wordt geen ouderwetse „asje- bak" zei spr., b en w hebben toch de nodige voorzorgmaatregelen genomen. Wat het ongedierte betreft, dat liep z.i. wel los. De oude begraafplaats lag wel midden in de gemeente. Wel wilde spr. het nieuwe gezichtspunt nauwkeurig overwegen. Dhr. Koppelaar vidst dat bedoelde grondeigenaar dezelfde prijs wilde als indertijd voor het land van Mijs is ge geven, n.l. 1.75 plus 25 cent. Nu be talen we 50 cent; wat dus een verschil is van ItSO. Voor het adres had spr. waardering, omdat er uit blijkt, dat de burgerij met de raadsbesluiten mee leeft Het houdt geen oppositie in tegen de raad, men voelt evenals wij aan al dus spr. dat de plaats niet zo ge schikt is. Spr. onderschreef dat het geen ouderwetse asjebak werd, maar dat b en w inderdaad alles zal doen dat de begraafplaats er niet de minste hinder van ondervindt. Dhr. van den Berge merkte op, dat de prijs van de aangeboden grond niet te hoog was. Het behoeft daar die afwer king niet, als die men nu op het oog heeft. Nu zal het meer kosten, dacht spreker. De voorz. wilde het nieuwe gezichts punt nader onder de loupe nemen. ,,Het land ligt in Sommelsdijk" wist de heer Koppelaar, die zal eerst toestem ming moeten geven. ,Dit moet ook bekeken worden" gaf de voorzitter toe waarna dit punt werd verschoven. Verpachting grond. Aan de heer L. Vroegindeweij, Oost Voorgors 40 te Middelharnis, werd een perceel grond verpacht, gelegen aan het Oost Voorgors bij de noodslachtplaats tegen een pacht som van 21.per jaar. Dhr. van den Berge bracht de haag ter sprake waar de bewoners last van hebben. Ieder hakt er nu maar een stuk weg zei spr. Hij vroeg wie het onder houd had. De voorz. antwoordde, dat het beter was dat de mensen zich bij b en w be klaagden, dan in de pers lange inge zonden stukken te schrijven. Hij zou zor gen dat het in orde komt. Verpachting rijwielstalling Sedert 1956 wordt de rijwielstalling aan het Zandpad verpacht aan de heer J. Kievit te Middelharnis voor een be drag van 10.per week. Deze pacht prijs is indertijd vastgesteld aan de hand van de ten laste der gemeente komende (geraamde) uitgaven. Gebleken is, dat bij een inkomst van 520.per jaar de uitgaven voor ge woon onderhoud kapitaalslasten etc, dit bedrag niet te boven gaan. Derhalve werd voorgesteld de pachtprijs op 520.- per jaar te handhaven. Teneinde admi nistratieve arbeid te voorkomen, wordt machtiging voor de tijdsduur van 5 jaar gevraagd. Aangezien niet te voorzien is, of de heer Kievit de rijwielstalling geduren de deze gehele vijfjarige periode wenst te pachten, is het raadsbesluit niet op naam gesteld. Hierdoor wordt bij op zegging verpachting aan een andere gegadigde mogelijk gemaakt, zonder dat een hernieuwd raadsbesluit nodig is. Goedgevonden werd de aankoop van een rekenmachine voor de gemeente ontvanger in samenwerking met de ge meente Sommelsdijk. Wordt de Sommelsdijkse haven gedempt? Volgden nog enige wijzigingen van de gemeente-begroting 1956 en 1957, w.o. terugbetaling van 9100.voor de voorbereidende plannen verlegging Sommelsdijlcse haven en aanleg indus trieterrein. De heer v. d. Waal informeerde naar die terugbetaling. De Visserstraat zou toch industriewijk worden? De voorz. antwoordde dat het oor spronkelijke plan, door de Deltaplannen is doorkruist. Er is nu overleg gaan de met de Dijkring en de Polderbestu- ren om wat de Visserstraat betreft tot een juiste situering te komen. Het hangt samen met het al of niet dempen van de haven van Sommelsdijk. De heer Koppelaar informeerde of die 9100.werkelijk teruggegeven wordt, dan wel dat dit ook op bestedingsbe perking wordt afgeschoven. De voorz. meende dat daarvoor geen bezwaar bestond. Groot woningtekort Goedgevonden werd een voorstel tot verlenging van onbewoonbaar verklaar de woningen aan de Waterweg, Brand- steeg en Ring, in totaal 12 stuks. Bin- nenlïort komen er weer 5 leeg deelde de voorz. mee. Mevr. van Groningen informeerde naar het aantal woningzoekenden, dat volgens de heer Koppelaar (voorz. van de Woonruimte-commissie) momenteel nog 325 was. Daarna werd de vergadering gesloten. ^!W^!^^^^^ffM^^^^^^^iW^^^pl^^^^^^0l^^^^<^^^^^Mi^^r^^ Hebben wij enige tijd geleden de Goudse domineesvrouw Barbara van Meerten-Schilperoort geciteerd, die een reis door Nederland maakte „bij de haard", waarbij ze ook Flakkee aandeed ditmaal iets over een dominee die een boek schreef ,,Op uw stoel door uw land". In dit laoek maakt de predikant een tocht langs allerlei steden en dor pen, die volgens hem iets bijzonders heb ben te bieden. Dat bijzondere zit dan in merkwaardigheden van oudheidkundige aard. De predikant, die wij bedoelen is dr. E. Laurillard, geboren te Rotterdam in 1830, predikant geworden te Santpoort li854, Leiden 1857, Amsterdam 1862, emeritus 1904 overleden en begraven in zijn eerste gemeente Santpoort 1908. Eliza Laurillard behoorde tot de popu lairste predikanten van zijn tijd. Hij was een graag gehoord predikant, maar mis schien waardeerde men hem nog meer als volksdichter en spreker. Zo ontving hij op zijn oude dag voor één wintersei zoen niet minder dan honderd uitnodi gingen voor lezingen! Laurillard behoorde tot de mensen, die als het ware een hele encyclopedie in hun hoofd hebben. Na zijn dood getuigde een collega: ,,Dr Laurillard was een man van uitgebreide en veelzijdige ken nis en merkwaardig was de schat van pikante gezegden en anecdoten die zijn geheugen vasthield. Hij bezat de gave om puntig en schertsend zeer ernstige dingen te zeggen en zijn populaire trant van preken heeft op vele jongere col lega's ontegenzeggelijk invloed gehad. Met zijn deelnemend woord heeft hij veler vreugd verhoogd, veler smart ver zacht". Hoewel Laurillard aanvankelijk tot de moderne richting behoorde en later ze ker geen kampioen voor de orthodoxie geworden is, al kreeg zijn prediking een „rechtse" inslag, was hij bij iedereen gezien vooral om zijn gedichten van lui mige aard. Wie kent niet het vroeger zo vaak opgezegde ,,vers, dat als een nacht kaars uitgaat", met deze beginregels: In een diligence zaten zeven mensen bij elkaar; 't was een dag van grote hette en de lucht was drukkend zwaar... Misschien wel grappig om te vermel den, dat Laurillard als maker van dit gedicht werd uitgenodigd om eens een proefrit met de Amsterdamse paarden- tram te maken, toen men daarmee in 1872 startte. Nauwelijks was de domi nee in de tram gezeten of men maakte een foto van hem. Deze foto werd ver spreid in de stad en daardoor is de paardentram populair geworden, want aanvankelijk hadden allerlei mensen grote bezwaren tegen zo'n „snel" ver voermiddel. Maar toen zij zagen, dat de weleerwaarde heer Laurillard er zelfs gebruik van gemaakt had, lieten zij hun vooroordelen varen en stapten ze ook in de tram! Goedereede trekt In het boek ,,iOp uw stoel door uw land" staat Laurillard even stil bij enke le plaatsen op de eilanden. De meeste aandacht wijdt hij aan de stad Goederee de. Deze plaats oefende grote aantrek kingskracht op vreemdelingen uit. Het waas van glorie, waarmee men het ver leden pleegt te omhullen, droeg daar vooral toe bij. We zagen, dat Barbara van Meerten én ook de wandelende do minee Craandijk de stad Goedereede niet onopgemerkt voorbijgingen. Wat Laurillard van Goedereede ver telt, weet iedereen. We lezen o.a.: „Ver maard hebben zich gemaakt de vrou wen en meisjes aldaar, die bij de aan val van de Hoeksen onder jonker Frans in 1490 de afwezige mannen zo kloek vervingen en de aanwezigen zo dapper hielpen, dat de aftocht des vijands inder daad vooral te danken was aan deze sterke leden van het zrarakke geslacht. Verder laat hij niet onvermeld, dat de latere paus Adriaan pastoor van Goe dereede is geweest. Op Flakkee komt daarna alleen nog Oude Tonge aan de beurt. ,,Het kerkzegel bevat een zeer ongelukkige speling vertonende een boom, met het randschrift: „De Medecine der Tonge is den boom des levens. Proverb. XV. 4". Hier zijn wij aangeland bij een van de liefhebberijen van Laurillard. Hij heeft op dit gebied baanbrekend werk verricht want zijn verzameling kerkze- gels van Nederland waarvan er in het boek „Op uw stoel door uw land" veertig afgedrukt staan, waaronder ook Oude Tonge, geeft allerlei bijzonderhe den over zegels die nu al lang in on bruik zijn geraakt. Ook van gemeentewapens bezat Lau rillard een uitgebreide collectie. Daar om laat hij niet na om bij het eiland Tholen Oud-Vossemeer te vermelden. ,,Het sprekend gemeentewapen vertoont een vos, uit het water opkomend". Geen heilige? Sint Pilipsland wordt door Laurillard niet overgeslagen. Hij wijst er op, dat men bij deze plaatsnaam geneigd is om aan Filippus te denken, hoewel deze (25) Censuur Een kerkeraad stond in vroeger eeu wen in hoog aanzien en het middelpunt van de samenleving was de kerk. Daar werd men gedoopt, deed men belijdenis ging ten H. Avondmaal, werd er begra ven en bracht men al zijn beslommerin gen. Kwesties die nu bij de politie ko men, werden toen op de kerkeraad be handeld. Zo oefende de kerkeraad tucht over de lidmaten. In 1741 stonden verschillenden onder censuur wegens hoererij, dronkenschap, kijvagie en echtscheiding. Zij werden van het H. Avondmaal geweerd tot zij beterschap huns levens bewezen. Er was er een, die zijn berouw toonde, maar anderen zeiden niet eerder te kunnen bidden voor aleer dat in hun gewerkt werd. Zo komt men er gemakkelijk af en houdt men in de ene hand de leugen vast met in de andere een waarheid. Huwelijk Een leerzaam voorbeeld van de om mekeer der volksideeën is wel dit, dat ds van Vianen uitdrukkelijk opdracht kreeg om van zijn gemeenteleden de huwelijksgeiboden aan te tekenen, doop- cededs en trouwbrieven af te geven, zonder voorafspraak met de kerkeraad. Een attestatie mocht niet eerder geschre ven worden dan na degelijke informatie omtrent geloof en leven van de vertrek kende persoon, daar het niet gold voor een bloot verhuisbiljet. Het kerkelijk huwelijk was alzo in ere, mede omdat het vrijwel de enige mogelijkheid was om eerbaar te trouwen daar de burgerlijke stand ten gemeente- huize nog niet bestond. De registers wa ren bij de kerk. Daarom sprak men na de invoering van het bevolkingsregister en burgerlijke stand in 1811 van o ver trouwen. Wat de attestatie betreft geeft men tegenwoordig een bewijs van lidmaat schap, indien geen attestatie gegeven kan worden wegens onvoldoende kennis aangaande de persoon. Diakonie Des zondags werd, de collecte geteld en voorlopig genoteerd. In deze notities weerspiegelt zich het kerkbezoek. Het gmg toen net als nu, bij een geüef d pre dikant was de kerk vol, bij anderen maar matig. Zo bij vacature. De col lecten variëren tussen 1.en 7. per zondag. Hierbij valt te bedenken dat er ongeveer 100 zitplaatsen waren. In deze tijd was de warmtegraad der lief dadigheid sterk gedaald of de vrijmoe digheid des geloofs sterk verminderd. Dit blijkt uit de collecten bij het H. Avondmaal, die slechts een derde bedra gen dan de vorige eeuw. Het oortjesgeld behoorde van meet af aan bij de inkomsten der diakonie. De nieuwe kerkmeester laat ons in 1736 duidelijk zien wat het eigenlijk is ge weest. „1736. Ten vijfde Ontvangh wegens het oortjensgeld bij Haar Ed. groot- mogende Heeren uyt de verpagtinge van de gemene lants imposten uyt de contante rantsoenen voor de arme rey- sigers toegestaan". Het oortjesgeld was dus een polder- belasting, waarvan de diakonie een ze ker percentage genoot om daarvan ar me zwervers te bedelen. Deze heffing was een recht, bekrachtigd door de Sta ten. De belastingen werden niet direct gepacht. Doorgaans was de Schout de dooi- de Overheid geind, maar werden pachter. Deze droeg dan het aandeel der diakonie af aan de predikant, die daar voor kwitantie gaf. De kerkeraad had slechts drie stuk ken land te beheren. Wegens de dure tijd werd J. M. Braber van 78.70 terug gebracht op 63.Het land van Du way in 1712 gekocht, bleek kleiner te zijn dan opgegeven was en bracht nu 40. op. Voor een kleine gemeente had den wij zeer veel vaste bedeelden. De uitgaven beliepen 600.per jaar aan geld, kleren, levensmiddelen, verpleeg- gelden en medicijnen. De collecten waren niet onbelangrijk, want zij beliepen toch nog 400.De erfenis der inboedels van arme ondersteunden was nimmer een voordeeltje in deze tijd. Daarbij kwam nog, dat in 1744 de armoede groot was geworden en wij 17 ondersteuningg- gevallen hadden voor een bedrag van 820.20. Daarom werd scherp toegezien op de levenswandel en de ondersteuning in geld omgewend door ondersteuning in natura, voornamelijk in tarwe. Varia De diakonie hielp geregeld de kerk in financieel opzicht. Maar dat kon niet altijd zo blijven, want de kerk had in 1740 schuld aan de diakonie tot een som van 2360.Ook de diakonie moest waakzaam zijn, want men had vele on» dersteunden, die wel eens mopperden, waardoor de kerkeraad expres de admi nistrerende diaken de hand boven het hoofd hield. Ds van Vianen stelde in 1742 voor om diakonierekening te doen na des zon dags te voren afkondiging te doen van de kansel, om dan de manslidmaten toe gang te verlenen. Dit geschiedde ook in naburige gemeenten. Hij pleitte ook voor afschaffing van de jaarlijkse maaltijd waarmee 12.gemoeid was. Dit be drag kon vervallen aan de schoolmees ter voor het uitschrijven der rekening en opmaken van het saldo. De meester was een onpartijdig man en temeer drong hij er op aan, omdat in 1741 een aanzienlijk abuis was ontdekt. Ook besloot men voortaan niet meer des zondags te vergaderen maar door de week, omdat ook vele stoffelijke za ken moesten besproken worden, hetgeen na de kerkdienst niet erg in de smaak viel. Op zulke vergaderingen werd meteen in deze tijd niet zozeer meer bier ge dronken. Zo ongeveer 1740 kwam de koffie in zwang en vijf jaren later de thee. Merkwaardig is ook dat de gehele voeding een wending kreeg, doordat vanuit Amerika de aardappel werd in gevoerd. Men had er toen nog geen be grip van, dat dit eens de glorie van Flakkee zou worden. De schoolmeester bleek achteraf een goed administrateur te zijn, want de boekhouding was prima. Hij maakte van de onderscheiden inkomsten aparte ru brieken: collecten, Bigge, renten, pacht ten, kasopnamen. Bij de uitgaven: be deelden, begraafkosten, levensmiddelen, belastingen, arbeidsloon en kerkelijke onkosten. Ook schijnt er een soort ka daster nu te bestaan, daar de huizen der diakonie met nummers worden genoemd. Afscheid Wegens aanhoudende zwakheid moest de predikant zijn ambt neerleggen. Reeds werd hij ook de laatste tijd bij gestaan door proponent Blenke. Op 13 juni 1746 verkreeg hij eervol ontslag, verliet een maand later ons dorp en stierf in 1/752. Maarssen. Ds G. van der Zee (Wordt verwtlgd) plaats Sint Pieter als kerkpatroon had. Hierdoor wekt Laurillard de indruk alsof het „Sint" ten onrechte bij Filippus voorkomt en dat er sprake is van een verkeerd gebruik van de naam Philips van Bourgondië op wiens last de be dijking van St. Fillpsland tot stand is gebracht in de 15e eeuw. Philips van Bourgondië was stellig geen heilige. Des te verhevener is het voor beeld van de martelaar Filippus naar wie het eiland is genoemd, al zal dat waarschijnlijk wel gedaan zijn mede met het oog op de wereldlijke Philips. Bij Sint Maartensdijk noteert Lauril lard, dat aldaar het huwelijk tussen Frank van Borselê en Jacoba van Beie ren officieel is voltrokken. Aan de eerstgenoemde herinnert het marmeren praalgraf in de kerk. Daarmee heeft Laurillard de eilanden behandeld, want geen andere plaatsen op Flakkee en Tholen bezitten er iets bijzonders, althans naar zijn smaak. Dit besefte de schrijver wel, toen hij in 1891 zijn pennevrucht van de pers liet gaan. Daarom schreef hij in het voorwoord van „Op uw stoel door uw land" de vol gende woorden: „Ongetwijfeld zal nu deze en gene er wel iets ja, veel, in missen en dan wel licht vragen: waarom dit er niet bij op genomen en waarom ook dS,t niet? Nu, dan zal ik eenvoudig antwoorden: om dat ik, ik alleen, niet alles weten kon, wat al mijn lezers tezamen kunnen we ten. Ook is het boekje meer vanzelf ge groeid, dan naar een vooropgezet plan gemaakt. En, als er zeven appelen aan een boomtak gegroeid zijn, moet men niet gaan vragen: waarom niet acht?" Tenslotte geeft Laurillard nog aan waartoe dit werkje moest dienen, „'t Kan allicht aan iemand iets bekend maken, wat hij niet wist, of iemand iets herinneren, wat hem ontgaan was. 't Kan ook veel tegen de stroom der vergetelheid in veiligheid stellen, wat op de volksktmde (folklore) betrekking heeft, oude gebruiken, spelen, liederen, rijmen enz." In zoverre heeft dit boekje inderdaad wel verdiensten gehad al zou men het graag veel uitvoeriger gezien hebben. In de tijd, dat er nog weinig beknopte reisgidsen waren, kon men aan de hand En 't betekent als het ware een her wonnen leven, als ge, bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en| vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin mor gen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren hoe goed ge er U bij voelt. van dit boekje bij tochten door Neder land allerlei wetenswaardigheden ont dekken. Daarom is het ook menigmaal herdrukt. Of Laurillard de eilanden gekend heeft Vermoedelijk wel. Zo niet uit zijn Rotterdamse tijd, dan toch in de periode dat hij zijn lezingen hield. Een uitnodi ging om voor b.v. 't Nutsdepartement te spreken, zou hij zeker niet hebben afge wezen, al was het alleen maar uit be langstelling voor onbekende dorpen. Dat Laurillard hier gepreekt heeft, ligt min der voor de hand. Wel stonden in zijn dagen op de eilanden nog diverse mo derne dominees, maar de gewoonte om predikanten ,,van elders" voor een zon dag te vragen, was destijds zeker op de eilanden geen mode, daar de reis erheen en terug veel te hoge kosten meebracht. H. de J. ST. ANNALAND Data schoolreizen. De data van de dit jaar te houden schoolreizen zijn thans bekend. De leerlingen van de klassen 2 en 3 van de School met de Bijbel gaan D.V. vrijdag 12 juli op reis en de hogere klassen op vrijdag 19 juli. De leerlingen van de CL. School maken hun school reis op donderdag 18 juli a.s. Een mooie resultaat. De door de Hervormde Dameszendingskrans „In donesië'' georganiseerde verkoping ten bate van de uitbreiding van de Ned. Herv. Kerk heeft ruim 1500.opge bracht. Wel een zeer mooie resultaat!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4