Sommelsdijkse raad subsidieert tegen de wil van B. en W. de zwemgelegenheidteDirksland(Sas) HAAR WOORD GETROUW Kerkgeschiedenis van Den Bommel ff Vakantieregeling van bakkers en slagers bekrachtigd UIT DE KERKEN VOOR HET BETERE FOTOWERK »OT(iMA Bis. Far „EILANDEN-NIEUW S" Dinsdag 25 juni 1957 De Sommelsdijkse gemeenteraad kwa wezig was de heer Peekstok. Het raads klein deel van de vergadering bij. Be agenda voor, maar toch werd over ver woordje gesproken. O.m. hoe het reilde verzoeken van de middenstandsbedrijven bekrachtigen vond verschil van mening ook met de vragen, die de heer Blok zwemgelegenheid te Dirksland, waar in toch een meerderheid vond om te aan het Sas te Dirksland goedkoper Burg. P. W. Hordijk opende met gebed Na vaststelling van de notulen volgden de ingekomen stukken, die zo onder de hamer doorgingen. De rekening van het burgerlijk armbestuur vond goedkeu ring na advies van het commissielid de heer van Zielst, die echter vroeg, ge zien er een verschil te zien was 4000.- met de begroting. Inlichtingen over niaatscliappel\jk werte. Dhr. Blok (P.v.d.A.) stelde daar ook vragen over. In de vergadering van 23 nov. 1955 was toegezegd dat de reke ning en begroting van Maatsch. Werk ter kennis name aan de raadsleden zou worden gezonden, wat niet is gebeurd. Spr. kwam dan op die bijdrage van 750.terug langs andere zijde had hij de begroting gezien en bemerkt dat er een nadelig slot was van 49000.— Hij vroeg een nadere uiteenzetting. NED. HERV. KERK Beroepen te St. Maartensdijk G. H. v. Kooten te Genemuiden; Boven Hardinx- veld G. V. Dieren te Ede; Doomspijk B. Haverkamp te Nieuw Lekkerland. Huizen. De PinksterkoUekte voor de G.Z.B, bracht hier het respectabele be drag van 3764.04 op. Vorig jaar be droeg deze 1618.81. Voor 't eerst werd nu gebruik gemaakt van de zakjes en folders der G.Z.B. Gen. Synode. Maandag 24 juni is de Generale Synode bijeen gekomen om enkele belangrijke zaken te bespreken. O.a. zal men zich opnieuw moeten be zinnen op het vraagstuk: „De vrouw in het ambt", alsook nader ingaan op de classicale consideratie en over de con sensus met de M. Luth. kerken. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam H. Bakker te Tholen; Delft J. Marseille te Groningen; Appelscha C. de Vries te Lollum; Nieuw dorp H. V. Duinen te Willemstad; Wijke W. Bovendorp te Wapenveld. Aangenomen naar Marken, cand. C. V. Zuyien te Hillegom; Apeldoorn C. Klapwijk te Bennebroek; Hazerswoude W. V. d. Hout te Sprang; Zonnemaire cand. F. Melse te Vrouwenpolder. BedanJit voor 's Gravenhage J. Tho mas te Hilversum. Bennekom. Verscheidene lidmaten kunnen zich er niet mee verenigen, dat de kerkeraad thans besloten heeft om naast de Psalmen ook gezangen te laten zingen in de samenkomsten der gemeen te. Deze lidmaten hebben zich thans gevoegd bij de Chr. Geref. Kerk van Ede, welke kerk thans in Bennekom be gonnen is godsdienstoefeningen te be leggen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Meppel H. Eerland te Lis- se en A. Hilbers te Enschede. Beroepen te Meppel A. Hilbers te En schede. Apeldoorn. 13 juni werd de traditio nele schooldag gehouden welke ook dit jaar weer druk bezocht was. Sprekers waren ds. A. Hilbers van Enschede en ds. H. Eerland van Lisse. Prof. v. Gen deren opende de dag en ds. M. Baan van Dordrecht sloot de bijeenkomst. De kollekte bedroeg 3668.10. Schouwen Duiveland. Oorspronkelijk was hier slechts één gemeente, n.l. die van Zierikzee. De laatste tijd worden echter ook godsdienstoefeningen in Haamstede belegd, terwijl thans in Kerkwerve een gemeente wordt' geïnsti tueerd en dat in de naaste toekomst ook te Nieuwerkerk zal geschieden. De eni ge predikant op het eiland, ds. M. v. d. Klis te Zierikzee krijgt het op die ma nier wel erg druk, waar hij momenteel met ds. S. v. d. Kolen te Middelburg, de enige predikanten zijn in Zeeland. m donderdagmorgen 10 uur bijeen. Af- lid ir. J. B. Mijs woonde slechts een langrijke zaken kwamen niet op de schillende punten nog al een hartig en zeilde met maatschappelijk werk. De om de vakantieregeling met de wet te maar ging er toch door. Zo was het (P.v.d.A.) stelde over aansluiting bij de voor men tegen de mening van b en w subsidiëren. De liefhebbers zullen nu kunnen zwemmen. De voorz. merkte op, dat er geen be zwaar bestond om de rekening en be groting ter inzage te geven. Het is een publieke zaak, aldus spr. De genoemde bedragen behoeven echter correctie zei de voorz., de 49000.is de totale om zet, het nadelig saldo is 39000.dus f 10.000.minder. Spr. zette het bijzondere karakter van de stichting uiteen, waarin de kruisver enigingen, Humanitas en burg. en kerk. instellingen zitting hebben. De doelstelling is gezins-, maatschap pelijk-, bejaarden-, groeps- en jeugdzorg werk. Er zijn 3 personeelsleden; 2 maatsch. werksters en één voor jeugdwerk, (waar 380 jongelui onder begrepen zijn) De inkomsten komen van club- en cursusgelden en andere finantiële acties Het Rijk subsidieert, n.l. het ministerie van Maatsch. Werk en O.K.W. een be drag van 40% op het tekort, mits de gemeenten ook 40% bijdragen. De overi ge 20% dient te komen uit de deelne mende instellingen. Voor 1957 is een be drag van 45 46000 gld. begroot; de bijdrage van het Rijk is 15000.van de gemeente 15000.de gemeenten slaan dit om, zodat het per deelnemende gemeente 62 a 63000.gulden wordt. Van het personeel wordt veel gevraagd om de normale werkzaamheden te laten voortmarcheren. Dhr. Blok vroeg waarom N.Tonge daarin niet was begrepen en informeer de voorts naar de rekening over 1955. De voorz. antwoordde dat de jeugd zorg alléén op Middelharnis-Sommels- dijk betrekking heeft. Wat de rekening 1956 betreft, was niet bekend wat de betreffende ministeries zouden bijdra gen. De cijfers zijn sindsdien uit elkaar gevallen. De rekening Burgerl. Armbestuur '56 en de begroting 1958 werd daarna goed gevonden, alsook de begroting Emgo 1957^'58. Vastgesteld werd ook de ver ordening op de heffing en invordering van schoolgelden aan de gemeentelijke school voor kleuteronderwijs. Beinigingsrechten Voorstel tot wijziging van de veror dening op de heffing en invordering van het reinigingsrecht. Het tarief is gebaseerd op de huur waarde ingevolge de Wet op de Perso nele Belasting 1950 en bedraagt voor iedere volle kalendermaand: bij een huurwaarde van 80.of meer, doch minder dan 150.voor één emmer 0,25 voor twee emmers 0.40; bij een huurwaarde van 150.of meer, doch minder dan 200.resp. 0.35 of 0.50; bij een huurwaarde van 200.^ of meer, doch minder dan 250.resp. 0.45 of 0.60; bij een huurwaarde van 250.of meer, doch minder dan 300.— resp. 0.55 of 0.85; bij een huurwaarde van 300.of meer, doch minder dan 400.resp. 0.65 of 0.95; bij een huurwaarde van 400. en daarboven resp. 0.70 of 1.05, ver hoogd met 0.10 voor elk bedrag van 100.— boven 400.—. Hierbij werd de volgende toelichting door b en w gegeven. „Nu deze vordering een tweetal jaren in werking is, blijkt dat de heffing vol gens dit systeem een belangrijke hoe veelheid administratie met zich brengt. De gegevens omtrent de huurwaarde moeten verzameld worden bij de belas tingdienst, en 'ieder jaar weer opnieuw gecontroleerd. Na de controle en aan vulling moet ieder perceel en de betref fende groep van de huurwaarde inge deeld worden. Daarna volgt de bereke ning van de aanslag aan de hand van het aantal maanden, de gegevens hier voor moeten aan het bevolkingsregister ontleend worden. De totale opzet, nood zakelijk voor de heffing, vergt een hoe veelheid administratie, materiaal en ar beid, die, in geld omgerekend, een aan zienlijk percentage van de opbrengst van de rechten uitmaakt. Een tweede en naar onze mening veel belangrijker bezwaar, verbonden aan de heffing naar de huurwaarde der perso nele belasting, is het volgende: De maatstaf van de huurwaarde is in-' dertijd ingevoerd, omdat er van uitge gaan werd, dat deze in het algemeen een aanwijzing inhield met betrekking tot de welstand van de bewoner van het betreffende perceel. Dit verband gaat steeds meer verloren. Dit geldt in het bijzonder voor de nieuwbouw. De huur van deze woningen wordt momenteel niet meer bepaald aan de hand van lig ging, groote en indeling van de woning, doch is de sluitpost op de begrote exploi tatie. Het verschil tussen jaarlijkse las ten en de rijksbijdrage vormt de nood zakelijke huuropbrengst. De hoogte van de huur van een woning is dan ook voor het grootste deel afhankelijk van een meer of minder gunstige aanneem- som. Dit demonstreert zich wel in het bijzonder in het feit, dat de huur van een nieuw te bouwen complex steeds hoger ligt, dan die van een vorig com plex. Met betrekking tot het oude woning- bezit in de gemeente geldt in feite het zelfde. Nu geleidelijk aan een groot aan tal krotwoningen verdwijnt, wordt het aantal woningen met een lage huur sterk verminderd. De gemiddelde huur prijs van de woningen stijgt daardoor. Het heffen van een retributie geschiedt, omdat de gemeente het verlenen van een bijdrage door de inwoners in de kosten van het verrichten va,n bepaalde dien sten noodzakelijk acht. Deze diensten worden voor een ieder gelijkelijk verricht. In wezen is er voor de reinigingsrechten geen verschil met de heffing van weeggeld, keurlonen, ta rieven voor nutsbedrijven enz. Bij al deze heffingen en tarieven wordt ook geen verband gelegd met de meer of mindere welstand van degene, die van de diensten gebruik maakt. Ook op grond van deze overweging is een ver andering van de wijze van de heffing der rechten naar onze mening zeer ze ker gemotiveerd". Op grond van het bovenstaande stel den b en w voor de verordening op de heffing van reinigingsrechten in deze gemeente met ingang van 1 januari '58 te herzien en wel zodanig, dat de hef fing in het vervolg plaats vindt volgens een uniform tarief. De opbrengst bedraagt blijkens het kohier over het jaar 1956 ongeveer 5400.Er zijn jaarlijks ongeveer 900 aanslagen, zodat het gemiddelde thans bedraagt 6.per jaar of per maand 0.50. Om tot een gelijke opbrengst als voorheen te kunnen komen zal dus een uniform tarief van 0.50 per maand voor de eerste emmer geheven moeten worden. Het aantal personen, hetwelk 2 of meer emmers heeft, is gering. Voor komen moet worden, dat de dienst extra belast wordt door invoering op grote schaal van een 2e emmer. Het tarief voor de 2e emmer ware te stellen op 30 cent per maand. Evenals tot dusver geschiedde zijn b en w voornemens om in noodzakelijke gevallen de z.g.n. hardheidsclausule van art. 13 der verordening toe te passen. Hierbij wordt gedacht aan de ondersteun den en aan degenen, die voor het le vensonderhoud volledig aangewezen zijn op de uitkering krachtens de Alg. Ou derdomswet. Men keurde het z.h.s. goed. Verkoop strook grond aan C Edewaard. Door dhr. C. Edewaard, wonende al hier, Koninginnelaan 2, is een verzoek ingediend om een strook grond van de gemeene te mogen kopen, naast zijn wo ning gelegen, in het bijzonder met het oogmerk om daarop een garage te bou wen. Deswege was van de directeur van de Techn. Dienst het volgende rapport ontvangen. Zoals tr waarschijnlijk bekend, is de woning van Edewaard ongunstig gele gen in de toekomst en is door uw col lege enige tijd geleden besloten om de oostwaarts van deze woning gelegen grond tenminste tot aan de weglijn voor de woningen van de woningbou-wvereni- ging aan de zuidzijde van de Koningin nelaan niet meer te bouwen, doch als plantsoen aan te leggen. Van bovengenoemde grond zou dhr. Edewaard thans 50 m^ willen kopen om hierop een garage te bouwen. Blijkens onderzoek ter plaatse is het mogelijk een garage zodanig te bouwen op het achterterrein, dat deze op zich zelf nooit in de weg komt, bij e.v.t. ver breding, terwijl indien aesthetisch ver antwoord Is, deze een afsluiting van de Koninginnelaan betekent, terwijl de li-|, monadefabriek van van Eesteren uit het gezicht wordt onttrokken. Bovendien kunnen dienstwoningen voor een te ves tigen industrie worden gebouwd of e.v. èen winkelpand of dergelijke op de smal lere strook tussen het plantsoentje en de grond achter HoUeman. Zou in de toekomst het pand van Edewaard aan de verbreding van de Koninginnelaan ten offer moeten vallen dan is de waarde uiteraard groter dan thans het geval is. Het voor en tegen overwegende, zou thans tegen het bouwen van een garage onder vooi^waarde dat deze aan redelijke aesthetische eisen voldoet, o.i. geen be zwaar bestaan". Voorgesteld werd de bedoelde grond aan dhr. Edewaard te verkopen voor de prijs van 9.20 (kos ten van bouwrijp maken inbegrepen) en kosten van overdracht voor rekening van koper. Dhr. Blok had geen bezwaar tegen de garage maar merkte op, dat het huis van Edewaard een sta-in-de-weg vormt. De voorz. antwoordde dat daar met de plaats van de garage rekening is ge houden. Die komt aan de Joost Janse straat; moet het huis later weg, kan de garage blijven staan. Het werd goed gevonden. In-gebruik-geving iokaal van de nieuwe kleuterschool aan de Landbouwhuishoud- school te Sommelsdljk. De commissie van Toezicht op de Landbouwhuishoudschool alhier heeft zich bij brief van 15 maart j.l. tot b en w gewend met het verzoek een lokaal der kleuterschool te mogen gebruiken. De Landbouwhuishoudschool heeft waar schijnlijk in toenemende mate te kam pen met ruimtegebrek. De Commissie van Toezicht deelt mede, dat het de be doeling is om bij voldoende deelna me in september a.s. een derde cur susjaar in te stellen, terwijl er jaarlijks ongeveer 80 aanmeldingen voor het Ie leerjaar zijn. Voor de te vormen negen klassen is slechts 1 lokaal beschikbaar voor theoretisch en algemeen vormend onderwijs. TJitbreiding van de school is in voorbereidin g, maar zal door de be stedingsbeperking niet op korte termijn kunnen geschieden. B en w menen, dat nu het bedoelde lokaal van de kleuterschool niet voor het kleuteronderwijs direct nodig is dit zonder bezwaar in gebruik kan worden gegeven aan de Landbouwhuis houdschool. Voor de ingebruikneming ware een vergoeding te bedingen berekend naar 1297.per jaar. Voor de verlichting en verwarming dient nog een regeling te worden getroffen. Geconditioneerd zal worden, dat de Landbouwhuishoud school zelf zorgt voor het schoonhouden van het lokaal. De heer Blok was van mening dat de kleuterschool niet voor alle doeleinden diende te worden gebruikt. Het ge bouw is nog niet klaar en nu wordt het al verhuurd. De heer Knape meende dat de rust er door zal worden verstoord. De jeugd van de huishoudschool is nogal bewe gelijk; hij wenste een aparte ingang. De heer Langbroek wilde de voor waarde wanneer het kleuteronderwijs het nodig had, dat het direct zou wor den beschikbaar gesteld. De voorz. lichtte toe dat het aantal leerlingen nu 123 bedroeg. Er kan een toename komen, waarom 4 les en één speellokaal is geprojecteerd. Dat ene lo kaal er bij kostte maar 4 a 5000 gld., terwijl een latere aanbouw zeker 20.000.zou kosten. Dit wilde b. en w. niet riskeren. B. en w. wil het nu ver huren voor schooUokaal, omdat het toch niet nodig is. „Maar niet voor andere doeleinden verhuren!" stelde de heer Blok. „Er is al een verzoek afgewezen", deelde de wethouder Ie Comte mee. De heer Knape wenste verhuur van de oude bewaarschool, waarover volgens de voorz. nadere voorstellen komen. Het werd goedgevonden. Speeltuin Voorstel tot het verhuren van een ter rein aan de A.J. de Graaffstraat aan de Speeltuinvereniging ,,Sommelsdijk" en tot het verstrekken van een jaarlijkse subsidie aan deze vereniging. B en w herinneren de raad aan zijn besluit van 6 febr. 1957, waarbij aan de speeltuinvereniging Sommelsdljk", al hier een renteloze geldlening groot 3000.is verstrekt. Door de voortvarendheid van het be stuur der Vereniging de speeltuin reeds op 8 juni j.l. geopend kon worden. Ge zegd' mag worden dat deze speeltuin in (24) Een nieuwe schoolmeester Tijdens de afwezigheid van de zieke predikant speelde zich op ons stille en vreedzame dorp een toneel af, dat zeer uitvoerig tot in de gesprekken toe woordelijk staat opgetekend. Zoals verteld is was hier op 19 januari 1708 benoemd tot schoolmeester de heer Anthonie van Weel, zoon van een dito uit Tholen. Zo jong zal hij niet meer geweest zijn, daar hij 30 jaar later we gens ver gevorderden leeftijd bij de Ambachtsheer ontslag vroeg. Hij ver zocht tevens deze functie alsmede die van koster, doodgraver, klokluider, uur werksteller en voorzanger te mogen overdragen op zijn zoon Johannes van Weel. Daar de verhouding met de kerke- raad toen enigszins gespannen was en de kerkeraad een tijdelijke koster had benoemd, ging het verzoek van Van Weel buiten de kerkeraad om en hoor de deze bij geruchte dat de heer van Weel zijn werk zou neerleggen. Hierop schreef de Ambachtsheer een brief om inlichtingen omtrent de nieuw te benoemen schoolmeester. De kerke raad besloot 24 oktober 1738 maar geen brief te schrijven, doch er persoonlijk heen te gaan. Zo gingen dan argeloos heen de broeders Bartel Wijmans ouder ling en Pieter Kuite diaken. Vol moed gingen zij de Ambachtsheer in Den Haag bezoeken. Maar o wee, wat bittere smart. Voor de curiositeit laten wij hier het verhaal uit de notulen volgen: en als se bij hem kwamen hebben se hem beleeft gegroet ende geseid dat se kerkeraadspersonen van Den Bom mel waren en dewijl dat men versogt heeft dat we van den persoon Joh. van Weel van zijn gaven en bekwaamheden soude getuigenisse geven, wij oordeelen dat de persoon Joh. van Weel niet be kwaam en is om de kerkdienst waar te nemen en ook den schooldienst en dat om deese reden: 1. met opsigt op de kerkdienst soo heeft hij geen stemme om tot stigtinge te kunnen singen voor de gemeente en soo is het ook met het voorlesen van Gods Woord, soo als hij het voor deesen onder ons wel gedaen heeft. 2. met het opsigt op het schoolhouden heeft hij hinderlijke qualiteiten soo ver ais sij ons bekend is en zooals hij ook zich zelven onder ons heeft gedragen". „Waarop de heer een hard antwoord gai ende zeide: gij hebt mij leugens diets gemaakt omtrent den domine (die was inuners wegens geestesstoornis in Am sterdam) dat gij een zot hebt beroepen, daar gij zeide dat het een braaf man was, maer ik hebbe vernomen ende ge- hoort dat hij een zot waer, ende dat hij vernomen hadde na desen voornoemde Joh. van Weel, dat hij een goede borst waer en dat wij hem leugens wijs maak ten, en toen wij henen zouden gaen, zeide hij dat wij een geloofsbrief hadden moeten brengen van de kerkeraad, want dat hij niet en wist of wij boeren of schippers waaren. Dit alles hebben wij den kerkeraad be kend gemaakt. Ten aanzien van de opmerkingen over de zieke predikant staat nog aangete kend: datse daer geen versekeringe van gehad hebben toen ze hem beriepen en dat het haer smertelijck viel, dat de sake soo was uitgevallen en dat se hem geen leugens hadden diets gemaekt enz. Wij zien hieruit dat een bezoek aan de Ambachtsheer altijd nog niet mee viel. Wij kunnen natuurlijk niet beoor delen in hoeverre hier billijk is gehan deld. Maar de zaak had voortgang, want op 7 dec. 1738 kwam Anthony van Weel na de kerkdienst in de kerkekamer om de kerkeraad te bedanken en zijn ambt neer te leggen wegens hoge leeftijd en om andere redenen. Hij gaf de raad uit te zien naar iemand, bekwamer dan hij, waarop de kerkeraad geen antwoord gaf. De klap op de vmirpyi Nauwelijks had de vader de consisto riekamer verlaten of de zoon kwam binnen „ende dat soo maer sonder te vragen of hij wel binnen mogt staen, waarop hij seyde dat hij de broeders kwam bekend maken, alsdat hij van den H.E. Heer was aengestelt tot school meester en voorsanger en koster". De kerkeraad vroeg hem daarop zijn akte te tonen, alsmede hem te kennen gevende, dat indien de heer dit recht heeft: wat heb je dan met ons te doen? Hierop zeide de heer Joh. van Weel, dat de kerkeraad met hem geen ongenoegen moesten maken, want: ik kan het niet gebeeteren. Hierop volgde een lange woordenstrijd dien tenslotte hierop neerkwam, dat de kerkeraad hem vergeefs om zyn akte van aanstelling vroeg. Daarom werd de zaak verwezen naar de classis, met aan vankelijk gevolg, dat de vader zijn dienst tot mei vrijwillig aanhield. Toen in het najaar ds van Vianen her steld terug kwam, maakte hij het clas- sicaal besluit bekend, hierop neerkomen de, dat de classis zich met de aanstel ling niet kon inlaten, doch dat Johs. van Weel verphcht was zijn akte aan de kerkeraad te tonen en dat deze na het tellen der collecte zich uit de consistorie moest verwijderen tot vrijheid van de kerkeraad en dat hij zich ordentelijk had te gedragen, welke vermaning hij aan genomen heeft. Zo was dan de zoon de opvolger zijns vaders en was de vrede hiermee gete kend. Ondersteiuiingskwestie In 1727 ging een jong stel in onder trouw. Nu, dat is geen nieuws. Maar het gekke van het geval was, dat het niet kwam tot een trouwdag. 'Toch leef den zij als man en vrouw bij elkaar en kregen vier kinderen. Vader Dirk kwam elf jaar later te overlijden en moeder Barendina liep te bedelen langs de weg. Geen van beiden wist hoe de kerk er van binnen uitzag. Zij vroeg om steun bij de diakonie, maar dit werd aanvan kelijk geweigerd. De burgerlijke overheid was hierover niet te spreken. Diakenen wezen de overheid er op dat de vrouw geen lidnaate was, zodoende werd zij van de „grote armen" geholpen. Maar toen de opvolger van de Schout ons tot on dersteuning wilde dwingen, -vnerp de kerkeraad de zaak voor de classis met gevolg dat het raadzaam geoordeeld v/erd de vrouw voor gezamentlijke re kening te nemen. Nu hadden de diakenen het gedaan. Men wees op de eigenmachtige onder steuning door Jan van Schouwen ge pleegd en vond de bedeling onverant woord tegenover de kerkmensen. Het liep zo hoog, dat de classis er weer bij te pas kwam, die oordeelde dat de vo rige predikant de zaak te lang onder zich gehouden had. Met volledig eer herstel van de zittende kerkeraad werd de discussie hierover besloten en was de zaak van de baan. Diaken zijn valt ook altijd niet mee. Maarssen. Ds G. van der Zee (Wordt vervolgd) een behoefte voorziet. Het is niet de be^ doeling dat de vereniging de grond, waarop de speeltuin gevestigd is, koopt of in erfpacht neemt. Wel 'wil het be stuur dit terrein huren. Het gehele ter rein is groot 1245 m^. De huur ware jaarlijks te stellen op 500.B en w was van mening dat het redelijk is in dien aan de speeltuinvereniging een jaarlijks subsidie verleend wordt tot een gelijk bedrag. Voor het jaar 1957 waren de huur en de subsidie in verband met het reeds gevorderde seizoen te stellen op 250.waarmee men akkoord ging. Vragen over het zwembad. Door dhr. Blok (P.v.d.A.) waren schriftelgk vragen ingezonden inzake het verstrekken van subsidie aan de Zwemvereniging (Sas) Dirksland. Er wordt door Sommelsdijkers veel gebruik van gemaakt. De jongelui moeten echter 4.voor een abonnement betalen wat 1.50 méér is, dan de leden uit de aan gesloten gemeenten betalen. De subsidie verstrekking is voorheen afgewezen; spreker wilde daar alsnog aan meedoen. De voorz. dit punt toelichtend, wees er op dat juli 1956 een bijdrage van 625.gevraagd is, wat is afgewezen omdat er voorbereidende werkzsiamhe- den waren voor een zwembad te Mid- delharnis. Dit was jn zodanig stadium, dat de Rijksgoedkeuring reeds was ver strekt; door de investeringsbeperking (Vervolg pag. 3) VERVOLGVERHAAL door H. KINGMANS (13) Onder een vrij sterk geleide verlaten ze, als het duister is in de straten van Middelburg, het ongastvrije huis. Er staat een stevige bries en de regen valt in stromen neer, zodat hun kleren wel dra doorweekt zijn. Maar dat belet hen niet, om met volle teugen te ademen. Een gevoel van vrijheid hebben zij te rug. En de toekomst? Ze zijn er on verschillig en stomp voor geworden. Door de verlaten straten voeren hun geleiders hen langs een landweg, waar na eindelijk huizen opdoemen en zij vernemen, dat ze Vlissingen naderen. Weldra bevinden zij zich in een boot, die met forse slagen over vrij ruwe gol ven geroeid wordt naar een groot fre gat op de reede. Een periode van Jochems leven is af gesloten. Wat zal de volgende brengen? HOOFDSTUK VII. Ze worden verwacht. Dat is aan alles te merken. Bootsman Jeroen Jansz. neemt hen in ontvangst en voert hen naar het scheepsverblijf. Hij is de man van weinig woorden. Kort en goed deelt hij hen mede, dat zij opgenomen zijn in de gemeenschap van „De Arend", een grote Oost-Indiëvaarder, bemand met 600 matrozen en soldaten. Morgenoch tend worden de mannen op het voordek bijeengeroepen en zullen de scheepsar tikelen worden voorgelezen. Dan heb ben zij goed te luisteren. Want de voor schriften moeten gehoorzaamd worden. Op poene van de zwaarste straf. „Hier zijn jullie kisten". Ze kijken verbaasd op: kisten? Maar de bootsman laat hen niet aan het woord. Ze zijn ondergebracht bij de lichtmatrozen, zo deelt hij verder mee. Van de zeevaart weten zij immers toe ten noch blazen? Geen bezwaar, zullen ze wel leren. Als ze maar willen. Ze hebben hem voorts te volgen. Daar zijn hun slaapplaatsen. Midscheeps. Ver der moeten ze het vinden met de an deren. Wie zijn dat? Je vindt er van alles onder. Gemene tronies ontdekt Jochem, ook anderen, die sip liggen of zitten te kijken: misschien wel lotgeno ten van hen. Die op dezelfde wijze ge ronseld zijn en nu hun naam is gezet, zich bevinden in dezelfde positie as zij. Je doet er niets aan. Afwachten wat er met je gebeuren zal. Aan lange tafels in de grote kajuit zit een aantal matrozen te dammen of te schaken. Het is een heel onschuldig spel. Ze zullen het nu wel laten, om iets an ders te spelen. Later verneemt Jochem, dat dobbelen en kaarten om geld ten strengste verboden is. Dus je doet het niet vóór het tijdstip, dat de Provoost nog verschijnen kan. En dan moet je nóg oppassen. Het is gebeurd, wordt die eigen avond nog aan Goffe verteld, dat plotseling de Provoost binnenkwam, toen een groep zat te kaarten. Tja, Lei den was in last. Kielhalen, zo niet erger, was het voorland van de overvallen gokkers. Wat hebben die toen gedaan? Ja, wat doet een kat, die in het nauw zit? Ze hebben de man gekneveld en door de patrijspoort in zee doen ver dwijnen. Ziezo, er kraaide geen haan naar. In wat gezelschap ben ik terecht gekomen dacht Goffe toen. 't Is me een ruw stelletje.... Maar nu dammen en schaken ze. Het is een huiselijk gezicht. Er wordt ook niet veel bij gepraat, geschreeuwd of gevloekt, zoals bij kaarten dobbelen. Het is werkelijk rustig in de kajuit. Je hoort het golfgeklots van de Wester- schelde. De aanwezigen kijken even op, als het viertal met de bootsman binnenkomt en spelen dan weer door. De laatste da gen is zoiets gewoonte geworden. Het wordt tijd dat er een eind aan komt. Ze willen gaan varen. Dat stilliggen ver veelt dodelijk. Ze hebben gehoord, dat nog enkelen worden verwacht. Zijn dit soms die enkelen? Nu, dan maar gauw het ruime sop kiezen. Indië wenkt voor de bevaren zeelieden. De nieuwelingen zullen ze wel gauw mores hebben ge leerd, i 11 I I „Jullie zijn ingedeeld in het Graaf Mauritskwartier", hoort Jochem de bootsman zeggen!. Hij kan even goed Latijn spreken. Wat betekent dit? Dat vraagt Gebhard die het naadje van de kous wil weten. Wat dat betekent? Dat horen ze wel nader. De bootsman zegt alleen, dat er drie kwartieren zijn onder de scheeps lui: het Prinsekwartier, het Graaf Mau ritskwartier en het Graaf Ernst kwar tier. Als ze vast maar onthouden, dat zij bij het Graaf Mauritskwartier be horen. De rest komt vanzelf. Dus als jullie kwartier opgeroepen wordt, dan ben je er bij, heel eenvoudig, nietwaar? Hoor! Of ze even willen luisteren? Het is acht uur geweest. Met vervaar lijk geluid luidt de scheepsbel. En dan klinkt een stentorstem, die van de Pro voost: Hoort, mannen, hoort Van de wacht en van de straat Of de Provoost zal pand of geld rapen! Niemand drinke hem dronken in bier of 'wijn Het zal vanavond Prinsekwartier zijn. Prinsèkwartier, houd goede wacht! God die verleen ons een goede nacht, Een goede nacht en goede vree. Geluk en behouden reis daarmee. Boven die zijn wacht is! Naar kooi, die zijn beurt is! Luidt de klok! Verlost de man van het roer en den uitkijk! Er komt beweging onder de mannen, van wie er naar boven gaan. Dat zijn de lui van het Prinsenkwartier, die nu opgeroepen worden, om wacht- en nacht dienst te gaan verrichten. Het wordt al wat duidelijk: boven, die zijn wacht is, heeft de Provoost geroepen. Die lui gaan nu. En dan: naar kooi, die zijn beurt is! Dat wordt ook duidelijk. Want iets later gaan allen, die niets meer te doen hebben, waar het geurt, als ja elke vergelijking gaat misschien mank, het stinkt er, met permissie ge zegd. „Om van te kotsen," heeft Lémand opgemerkt. De kooien zijn vlak op elkaar. Er kan nauwelijks een man tussen dringen. En dan twee of drie boven elkaar. In een kleine ruimte moeten nu eenmaal een groot getal mannen samengeperst wor den. Jochem en de andere drie doen wat zij zien doen: naar kooi gaan. Ze ver langen naar rust, misschien nog meer naar eenzaamheid. Je wilt wel eens over je toestand denken, al kun je er niets aan veranderen, waar of niet? Er loopt iemand langs de kooien. De bootsman is het niet. Zeker een of an der commandant of zo. Wat hebben zij er voor verstand van, van deze gemeen schap, die alle mogelijke mensen her bergt? Er wordt ontzettend gevloekt. Zelfs Goffe, die van geen klein ge- ruchtje vervaard is, als het op vloeken aankomt, kijkt er van op. Jochem heeft wel eens gehoord, dat die Hollandse zeelui bij het vele goede, dat van hen gezegd wordt, echte vloekbeesten zijn. Het lijkt er veel op. „Hebben jullie nog geen kisten?" vraagt de man opeens, als hij bij de nieuwelingen is aangeland. Kisten? O ja, die bootsman sprak zo even van kisten, waar zijn die? O, nog niet hier? Nu, dat komt morgen wel in orde. Ze hebben nu toch te slapen. Denken ze er aan, geen gijntjes uit te halen, al weten ze de artikelen nog niet? Er dient nu rust en stilte te heer sen in het scheepsverblijf. Morgen komt er weer een dag. Goffe vloekt stil voor zich heen. En Jochem denkt: man, waar bemoei je je mee, wat heb ik met jou aan mijn muts? Hij weet nog niet de nieuwe verhou ding. Zal hij wel leren, hetzij aan de lijve, hetzij door het zien op anderen. „Waar kom je vandaan?" hoort hij opeens vragen door een jongeman, die naast hem ligt. Jochem begrijpt meer dan hij ver staat en antwoordt enkele woorden in het Duits. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2