ffmdefi Buitenland Kerknieuws Algemene vergadering Vereniging Landbouwonderwijs Charter Night van de Lions Club Goeree-Overflakkee Vervolg Tentoonstelling Chr. V.G.L.O.-school metUamea-G veriorgd,worden luxe haném Belangstelling voor land bouwonderwijs iii diverse streken van ons land Nieuws van de Handelsavondschool Voor vrijheid en onderling begrip Insectenplagen Schooldag Chr. Geref. kerken Statistiek Geref. kerken Bladz. 2 „5! T L, A N m?: N - N T TT W S" Vrfldag 21 Juni 195T. schip groeien tot het compleet is afge bouwd en zijn eerste proefvaart maalit. Vele attracties Het onderwijzend personeel heeft voor verschillende attracties gezorgd; er is een „verkooplokaal" waar u een en an der kunt kopen, u kunt ergens naar ra den, ,u kunt een kopje thee of kopje koffie kopen, met de nodige versnape ringen er bij. Alleszins de moeite waard er heden vrijdagavond of zaterdagavond eens een kijkje te gaan nemen. Daufcwoord Het hoofd van de school de heer Wijnmaalen heeft na de opening alle instanties, die aan het welslagen van deze tentoonstelling hebben meege werkt, hartelijk dank gebracht. Zeer bijzonder richtte hij zich tot de verte genwoordigers van de Droogdok Mij N.V. die kosten nog moeite hebben ge spaard om de jongens te helpen en van zulk prachtig materiaal te voorzien. Ook de fa. Verolme, fa. Thompsens en de anderen zegde hij dank .voor hun medewerking niet het minst „buurman Vermaas", die met zoveel kleine en gro te dingen de helpende hand bood. De heer Wijnmaalen besloot met de vi^ens, ■dat de tentoonstelling nog meer bezoe kers zal trekken dan verleden jaar, bo venal dat het V.G L.O.-onderwijs er meer door in het teken van v/erkelijke belangstelling zal komen te staan. elsi China Al geruime tijd is er sprake geweest van een koerswijziging in de politiek van communistisch China. Thans wordt het steeds meer duidelijk dat er in China scherpe tegenstellingen bestaan tussen volk en regering. Maar ook de regering zelf schijnt onafhankelijk te worden en niet langer aan de leiband van Rusland te willen lopen. President Mao Tsi Tung heeft in februari een merlcwaardige rede gehou den, waarvan de tekst pas nu in bijzon derheden bekend is geworden. Wehs- waar blijft hij volbloed communist, maar hij heeft bepaald grieven tegen de me thodes, die Rusland en China tot nu toe hebben gevolgd en hij spreekt open- lyk uit dat de terreur van de bloedraden in 5 jaar tijds ongeveer 800.000 slacht offers heeft gemaakt. Verder schijnt iVIao geschrokken te zijn van do bloed- zondag in Hongarije; niet zozeer om de slachtoffers die daarbij gevallen zijn, maar meer om het verlies dat de partij tengevolge van dat ingrijpen geleden heeft. „Een voortdurende terreur onder een volk heeft noodzal-celijii een verwij dering tussen volk en regering tot ge volg", aldus het Chinese staatshoofd. Daarom gaat Mao Tsi Tung het in zijn land op een andere manier probe ren. De partijgenoten mogen naar de Amerikaanse radio luisteren en naar de reden van Tsang Kai Sjek. Er moet een open discussie zijn en als er spanningen bestaan, dan moeten die niet door ge welddadig optreden, maar door onder handeling en overreding worden opgehe ven. Dat klinkt allemaal heel redelijk, maar hierdoor distancieert China zich een heel eind van de Russische metho diek, die geen verzet, zelfs geen open gesprek duldt, maar terstond naar de wapens grijpt om de bevolking onder worpen te houden. Voor Rusland moeten de nieuvi^e in zichten van Mao Tse Tung wel een klap in het gezicht betekenen. Het Kremlin heeft na de tweede wereldoorlog kans gezien, China op de been te helpen. Dat was geen kleinigheid voor de Sovi^jet- Unie: een land met bijna zeshonderd miljoen inwoners economisch weer op gang te brengen. Maar nu China ,,er 'bovenop" is, besluit het, een eigen koers te gaan volgen. Maar rood-China is niet hot enige zor gen kind van Rusland. Het zit ook nog met het Duitse probleem en met Polen, Hongarije en Joego-Slavië. Overal in de satellietlanden gist en kookt het en Rusland kan daar weinig of niets tegen doen. Afgezien nog van de interne span ningen in het land zelf. Sinds het conflict in het Midden-Oosten heeft Rusland de blik daarheen gericht. Maar de meeste staten in dat gebied zijn nog niet rijp voor het communisme en zullen dat waarschijnlijk ook niet wor den. En als het erop aan komt, laat Rusland de Egyptische dictator Nasser toch ook „in zijn hemd staan", uit vrees voor het Westen. Zo zien we over de hele linie de com- .munistische invloed 'tanen. Onderwijzing van het regiem van binnen uit is doel treffender dan de hele Vv^esterse defensie Een rijk dat tegen zichzelf verdeeld is, kan niet bestaan. Ontwapenings-conferentie Toen de ontwapeningsbesprekingen vorige week te Londen werden hervat kwam Rusland met het verrassende voorstel tot een tijdelijk verbod van alle kernwapens. Gedurende twee of drie jaar zou dan geen enkele proef met kernwapens genomen mogen worden, terwijl een internationale commissie zou moeten toezien op naleving van dit ver bod. In Westelijke kringen noemde men het Russische voorstel een belangrijke Stap vooruit. Voor het eerst heeft Rus land in principe toegestemd, controle posten op Russisch gebied te plaatsen. Ook had men in het Westen niet ver wacht dat Rusland een voorstel zou doen, nog vóór het nieuwe Amerikaanse plan door Stassen was ingediend. Met Stassen zijn nog moeilijkheden geweest omdat deze, buiten de andere landen om te Londen contact had opgenomen met de Russische gedelegeerde Zorin. Hijzelf ontkende dat hij hierover door Dulles was gekapitteld, maar het staat wel vast, dat men zijn optreden heeft af- .gekeurd. De Britse Minister van buitenlandse Donderdag 27 juni a.s. zal de jaarlijk se alg. vergadering van de vereniging tot bevordering van het Landbouw-on- derwijs op Goeree-Overflakkee worden gehouden. De agenda bevat o.m. een voorstel tot het aangaan van een geld lening voor de bouw van 2 leslokalen, bestemd voor het geven van handvaar- digheids- en praktijkonderwijs. De heer G. den Eerzamen, het hoofd der school, zal een inleiding houden over het doel en de werkwijze van de volkshogeschoo.l Verslag over liet jaar 1936 Wij geven hier alvast het jaarverslag door, dat aan de agenda is toegevoegd. Het luidt als volgt: „Zoals medegedeeld op de vorige al gemene vergadering ligt het in de be doeling tot wijziging van het leerplan der Lagere Landbouwscholen over te gaan. De met betrekking hiertoe door de overheid ontworpen plannen komen hierop neer, dat naast het geven van handvaardigheids- en pratijkonderwijs, het leerplan in de toekomst zal moeten aansluiten op het 6e leerjaar van de Lagere Scholen. Mede door de voortschrijdende mecha nisatie is het zeker gewenst indien op korte termijn ook op onze school tot in voering van het handvaardigheids- en praktijkonderwijs wordt overgegaan. Teneinde hiertoe te geraken is het nood zakelijk het bestaande schoolgebouw be langrijk te vergroten. In verband hier mede werd dan ook aan de architect ir. Meischke de opdracht verstrekt na te gaan op welks wijze verbouwing van het bestaande pand het beste zou kun nen geschieden. In dit ontwerp wordt niet alleen opgenomen de bouw voor do lokalen nodig voor het vakonderv/ijs, doch tevens rekening gehouden miet het in de toekomst benodigde aantal leslo kalen. In de samenstelling van het bestuur kwam geen verandering, terwijl in de bestaande vacature in de commissie van Toezicht ontstaan door het overlijden van de heer B. den Baars, voorzien werd door de benoeming van de heer W. van der Harst, burgemeester te Ooltgens- plaat. Bij de op 21 maart integenwoordigheid van ir. J. van Gaaien gehouden eindles werden 14 leerlingen gediplomeerd. Het uitreiken van de diploma's geschiedde door de voorzitter van de commissie van Toezicht, de heer van Nieuwenhuijzen. Het jaarlijks door de ver. van oud- leerlingen „Excelsior" voor de beste leerling beschikbaar gestelde boekwerk kwam in het bezit van Cor Mosselman uit Den Bommel. De bezetting van de school en de woonplaatsen van de leerlingen vra.ren als volgt: Gemeenten iekl.2ekl.3ekl.4ekl. Tot. Ouddorp Goedereede Stellendam Melissant Dirksland Herkingen Sommelsdijk Middelharnis 1 4 3 10 2 13 1 12 15 4 2 3 2 11 3 1 2 6 5 6 1 12 14 2 7 14 St, a. 't Haringvl. 2 3 12 8 Nieuwe Tonge 2 2 4 Oude Tonge 14 2 4 Den Bommel 3 3 3 9 Ooltgensplaat 3 13 7 28 26 20 25 99 De in vorige jaren georganiseerde uit wisseling met de leerlingen van andere lagere landbouwscholen is ook in 1956 voortgezet. Van 68 juni werd met de leerlingen van de 3e en 4e klasse een bezoek gebracht aan de Lagere Land bouwschool in Beetsterzwaag. Zoals ge bruikelijk brachten de leerlingen van deze school een tegenbezoek aan Goeree ■Overflakkee. Gezien de gunstige uitwer king, die het brengen van een bezoek aan andere landbouwgebieden voor onze jongens heeft, hopen wij, dat dit geluk kige initiatief tot een traditie mag uit groeien. Van de loterij-Commissie te Sommels dijk werd een bedrag van 100.ont vangen, waarvoor wij gaarne onze har telijke dank betuigen. Het bedrag werd besteed voor de aankoop van een elek trische klok benevens enkele bureaube hoeften. Wij beëindigen dit overzicht met een opgave van het aantal leden en dona teurs. In vergelijking met ,1955, toen onze vereniging 1003 leden en 108 do nateurs telde, bedroeg het aantal op het einde van deze verslagperiode resp. 1020 en 108. zaken, Sellwyn Lloyd, is dinsdag onver wachts zelf ter conferentie verschenen om de leiding van de Britse delegatie over te nemen. Dit wijst erop, dat de onderhandelingen thans in een verge vorderd stadium zijn gekomen. Er komt steeds meer hoop op concrete resultaten. De Franse delegatie ziet ook wel iets in het Russisch voorstel, maar dan moet de produktie van splijtbaar mate riaal tegelijkertijd worden stopgezet of althans beperkt, anders heeft een ver bod van kernwapens weinig betekenis. Men zegt dat ook het Amerikaanse plan uitgaat van een tijdelijke stopzet ting van de kernproeven. Als dat waar is, dan is de Sowjet-Unie het Westen een slag voor geweest. Er bestaat geen verschil van mening over, dat het landbouwonderwijs voor de verhoging van het technische en eco nomische peil van onze landbouw van grote betekenis is. Tot dusver was ech ter slechts uit incidentele onderzoekin gen bekend, welk deel van de landbou wers van dit onderwijs gebruik heeft gemaakt en welke vorm van onderwijs zij dan gevolgd hebben. Op verzoek van ie Directie Landbouwonderwijs heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek bij de Landbouwtelling van mei 1955 geteld hoeveel landbouwers landbouw onderwijs hebben gevolgd. Hierdoor is het thans mogelijk de voornaamste fei telijke vragen op dit gebied op een be vredigende wijze te beantwoorden. De gegevens zijn gebaseerd op opga ven van de boeren zelf, zodat er wei nig reden is om te veronderstellen, dat het beeld, dat zij geven te ongunstig is. De cijfers zijn beschikbaar, gespecifi ceerd naar bedrijfsgrootklasse, naar ge bied (groepen van landbouwgebieden, provincies, landbouwgebieden en ge meenten), naar de kwaliteit van het on derwijs (hand of tuinbouwwinterschool, lagere land- of tuinbouwschool, of land- of tuinbouwcursus). naar de leeftijd van het bedrijfshoofd, ouder of jonger dan 35 jaar) en naar alle combinaties van deze factoren. Bovendien zijn al deze gegevens eveneens beschikbaar voor de thuis medewerkende zonen van 25 jaar en ouder. Het blijkt, dat in de mate, waarin men landbouwonderwijs heeft gevolgd grote verschillen bestaan. Zo heeft voor heel Nederland 41 "/o van de bedrijfshoofden een landbouwcursus of een landbouw school bezocht, maar er is ook een ge meente, waar dit SO^/o is en één, waar het slechts 3% is. Ook tussen de groot te-klassen zijn er aanzienlijke verschil len: op de bedrijven kleiner dan 5 ha heeft slechts 21''/o van de bedrijfshoof den landbouwonderwijs gehad, maar op de bedrijven groter dan 30 ha is dit 71»/o. In de kwaliteit van het g.enoten on derwijs bestaat eveneens een grote va riatie. Van de bedrijfshoofden, die land bouwonderwijs hebben gevolgd, heeft 73°/o als hoogste opleiding een landbouw cursus bezocht, 17"/o, een lagere land- of tuinbouwschool en 11% middelbaar landbouwonderwijs. In één landbouw gebied heeft echter 95"/o (Bommelwaard) van hen met een landbouwcursus vol daan, tervv^ijl daarentegen in een ander gebied 77''/o (Nieuw Oldambt) op zijn minst een landbouv/winterschool heeft gevolgd. In een studie van de afd. Sociologie en sociografie van de Landbouwhoge school van de hand van Ir. A. W. van den Ban: Boer en landbouwonderwijs, de landbouwkundige ontwikkeling van de Ned. Boeren, wordt een poging ge daan om aan te geven, waarom in het ene gebied de belangstelling van de boe ren voor het landbouwonderwijs zoveel groter is geweest dan in het andere. In verband met de plaatsruimte wil len we voldoen met het overnemen van de samenvatting van de schrijver aan 't eind van het bulletin. Van de bedrijfshoofden met hoofdbe roep landbouwer/veehouder had in mei 1955 41°/o de een of andere vorm van landbouwonderwijs gevolgd, terwijl slechts ll'/o van de landbouwers dagon derwijs heeft gehad op een lagere land- bouv/school, een landbouwwinterschool of een middelbare landbouwschool. Bij de jongeren is de toestand echter aan merkelijk gunstiger: van de bedrijfs hoofden jonger dan 35 jaar heeft één derde deel en van de meewerkende zoons van 25 jaar en ouder vermoede lijk bijna twee vijfde deel dagonderwijs gehad in landbouwscholen. Doordat cle landbouwers pas op betrekkelijk hoge leeftijd zelfstandig bedrijfshoofd worden en dit dan ook lang blijven, is de in vloed van de jongeren op de totaalcij fers nog betrekkelijk gering. Uit talrijke kaarten en tabellen in de ze publicatie blijkt, dat er aanmerke lijke regionale verschillen bestaan in het percentage van de bedrijfshoofden; dat landbouwonderwijs heeft gevolgd en in de kwaliteit van dit onderwijs. Er is getracht ons aan te geven welke oor zaken deze verschillen kunnen hebben. Van regionale verschillen in de in- tellegentie of ,in de leeftijd van de boe ren kón hierbij geen invloed worden aangetoond. Er blijkt een duidelijke samenhang te bestaan tussen de gemiddelde be- drijfsgrootte en het percentage boeren, dat landbouwonderwijs heeft gevolgd, maar in de streken met veel kleine boe ren hebben de kleine boeren in een bij zonder sterke mate gebruik gemaakt van het landbouwonderwijs. Binnen de afzonderlijke gebieden hebben de gro tere boeren vrijwel altijd meer land bouwonderwijs gevolgd dan de kleinere; vooral in veel zeeklelgebieden zijn de verschillen in dit opzicht zeer groot. Waarschijnlijk wordt dit gedeeltelijk veroorzaakt, doordat het landbouwon derwijs zich niet altijd voldoende heeft ingesteld op de vraagstukken van de kleine boeren. Gedeeltelijk echter ook door een verschil in instelling tussen de grote en kleine boeren; de grote boeren hebben een modern, sterk door de stad beïnvloed, min of meer rationalistisch cultuurpatroon. De kleineren daaren tegen zijn meer traditionalistisch inge steld en hechten o.a. nog steeds veel waarde aan lang en zwaar lichamelijk v/erken. Zee ruidelijk is, dat in streken waar veel boeren lid zijn van standorgani saties in het algemeen ook velen land bouwonderwijs hebben gevolgd, ver- m.oedelijk mede doordat dit onderwijs vaak door de standorganisaties is ge organiseerd. De Katholieke geestelijkheid heeft de ontwikkeling van het landbouwonder wijs in het zuiden krachtig bevorderd door de organisatie van scholen en cur sussen te stimuleren en te bevorderen dat de boerenzoons van dit onderwijs gebruik maken. Daarentegen is het waar schijnlijk, dat bij de bevindelijk inge stelde orthodox protestantse groepen pas laat belangstelling is gekomen voor het landbouwonderwijs. In de onmiddellijke nabijheid van de grote steden is vaak weinig belangstel ling voor het landbouwonderwijs. Moge- De directeur van de Handelsavond school te Middelharnis de lessen wor den op vier avonden der week gegeven in het gebouw van de R.H.B.S. atten deert ons op de mogelijkheden, die deze school biedt, met name de opleiding voor het middenstandsdiploma en het diploma H.A.S. 3-jarige cursus. Binnenkort begint een nieuw cursus jaar en inschrijving van leerlingen is mogelijk op iedere vrijdagavond aan de school. Men kan hierover ook lezen in de elders in dit blad opgenomen adver tentie. lijk wordt dit mede veroorzaakt, doordat de boeren zich hier een enigszins gede classeerde bevolkingsgroep voelen, die in inkomen en vrije tijd belangrijk achter blijft bij de groepen in de stad, waar ze zich mee vergelijken. Hierdoor heb ben ze weinig vertrouwen in de overheid en de standsorganisaties, die in hun ogen voor een verbetering van hun po sitie hadden moeten zorgen. Van het on derwijs, dat door deze overheid en de standsorganisaties wordt georganiseerd, maken ze dan ook weinig gebruik. Op de zandgronden en in de veenkolo niën hebben de boeren, zeer veel gebruik gemaakt van het landbouwonderwijs, doordat het leven hier ingrijpender ge wijzigd Is door de kunstmest en in de eerstgenoemde gebieden ,ook door de plotselinge openstelling voor de wereld markt. Er zijn enkele aanwijzingen, dat in de streken, waar veel boeren een grote liefde hebben voor de veefokkerij of graag mooie gewassen zien, zonder zich steeds af te vragen of dit vee en deze gewassen ook de hoogste winst opleve ren, veel belangstelling is voor het land bouwonderwijs. Als de belangstelling van de boeren daarentegen in de eei'ste plaats gericht is op de handel is waar schijnlijk de belangstelling gering. In enkele akerbouwgebieden vooral in Groningen, hebben de boeren zeer veel landbouwonderwijs gevolgd, waarvoor ze in de regel enkele jaren in de stad in de kost zijn geweest. Dit hangt er ver moedelijk mee samen, dat deze boeren vrij sterk zijn ingesteld op de moderne stedelijke cultuur. Ook het bedrijfstype van de akkerbouwers werkt de belang stelling voor goed landbouweronderwijs in de hand doordat men het in de winter niet bijzonder druk heeft en doordat de landbouwwetenschap al vroeg belangrijk resultaten voor deze bedrijven heeft op geleverd op het gebied van de rassen- keuze, plantenziektenbestrijding, ontwa tering, bemesting enz. Om voor elk gebied aan te kunnen ge ven, welke combinatie van factoren hier van bijzonder belang is geweest voor de mate, waarin de boeren landbouwonder wijs hebben gevolgd en voor de kwaliteit van het onderwijs, is naar de mening van de schrijver een grondig onderzoek ter plaatse noodzakelijk. MIDDELHARNIS Schoolreisje. Vrijdag 14 juni maakten de kinderen van de Geref. school be gunstigd door mooi weer hun school reisje naar het eiland Walcheren. Een bezoek werd gebracht aan „Miniatuur Walcheren" en een rondrit langs de di verse plaatsen op het eiland. Een zeer geslaagde reis die werd ver zorgd door Touringcarbedrijf „E.F.A.O." Reisje. De Herv. Meisjesvereen. „Tha- bitha" ging op dinsdag 18 juni een reis je maken eveneens naar het eiland Wal cheren. Ook deze reis werd tot volle te vredenheid uitgevoerd door de E.F.A.O. Vrachtauto die op gas loopt. De eer ste vrachtauto die op ons eiland op gas loopt, is een bedrijfswagen van de bode- dienst fa. Hobbel. De eigenaar dhr. Hobbel vertelde ons bij de demonstratie dat het de helft voordeliger was dan op benzine en daarom 'n enorme besparing geeft. De auto kan desgewenst ook weer op benzine lopen; met een luttele hand beweging is de motor van gas op ben zine te stellen. Wel moet er een hogere belasting voor worden betaald, n.l. de belasting voor dieselmotoren. Dhr. Hobbel was er zeer over tevre den; de motor liep op gas buitenge woon soepel. De installatie, waarvan ons de genoemde prijs meeviel, is gele verd door de autogarage Gebr. van Splunter alhier. DIEKHUUSNIEUWB Sjoelbafc. We kregen een sjoelbók en stellen die graag voor uitlening ter be schikking. Grote gezinnen gaan voor. Andere binnenspelen. Mogelijk staat er bij U iets op de zolder, dat niet meer gebruikt wordt, terwijl anderen er vreugde aan kunnen beleven. Door onze telefoon, nummer 2400, horen we zoiets Vakantie-Jeugdwerk: Deze zomer or ganiseren wij van 5 t.m. 16 augustus het vakantie-jeugd werk voor de school gaande jeugd. Wie wil ons hierbij voor één of twee weken helpen? De mininaum leeftijd hiervoor is 15 jaar. Er bestaat de mogelijkheid vooraf deel te nemen aan een trainingsdag voor spel en sport. Voor hulpkrachten bij ons vakantie jeugdwerk is dit geheel gratis. Waardeloos materiaal. Wij gaan weer allerlei spullen sparen voor ons zomer- werk. Mogen wij wat artikelen noemen, die wij goed kunnen gebruiken? Blikken van maggiblokjes, oude autobinnenban den (rode), restjes hout (latjes), lucifers doosjes. Als U even een seintje geeft, komen wij het graag bij U halen. Gevonden voorwerpen: Blauw ge lakte autoped; grijs jongensjasje; heren rijwiel, merk Union" zwart gelakt; zil verbon van 1.groene capuchon; bruin lederen herenportemonnaie met inhoud; damesregenmantel, gabardine; klein model dolkmes; wit speelgoed beertje; zilverbon van 1.een pak hooi. N.B. Afhalen van gevonden voorwer pen op 22-6-1957 van 13 tot 15 uur Vrijdag j.l. was het een hoogtijdag voor de jonge Lions Club GoereeOver flakkee. Op die dag immers zou de plechtige Charteruitreiking aan deze Cluh plaats vinden en zij officieel toetreden tot „Lions International", de Interna tionale Vereniging van Lions Clubs. „Lions International" is gevestigd te Chi cago en heeft uertakktugen in 76 landen met in totaal 12.436 clubs en 539.185 leden. Haar zinspreuk is: „Liberty Intelligence, Our Nations Safety" en luidt ürij vertaald Vrijheid en Onderling Begrip zijn de Pijlers waarop de Vei ligheid van onze Landen rust." De beginletters van de Engelse zinspreuk vormen het woord lion leeuw, van daar dat het embleem der clubs een leeuwenkop vertoont. Elke Lions Club is een plaatselijke vereniging van personen, die ieder voor zich representief geacht kunnen worden op hun terrein van industrie, handel of beroep, terwijl zij een daarmede over eenstemmende positie innemen. Ze wil len, in vriendschappelijke sfeer bijeen, elkaar leren kennen en v/aarderen. Ze pogen het algemeen v/elzijn te bevorde ren mede door het ondernemen van bij zondere activiteiten, waar en wanneer zich daartoe de gelegenheid voordoet. Na de watersnood! Wat Flakkee betreft heeft zich die gelegenheid voorgedaan na de water snood van 1 februari 1953. Door Ameri kaanse Lions is er toen een ton be schikbaar gesteld voor het rampgebied, waarvan o.a. Stad aan 't Haringvliet 3000.ontving als bijdrage in de bouw kosten voor het Groene Kruisgebouw al daar en later nog 2500.voor de in- riclrting ervan. In het begin van dit jaar heeft de Licns Club in den Haag pogingen in het werk gesteld om ook op Flakkee een afdeling op te richten. Te dien ein de heeft de heer Paul van Hessen, pre sident van bovengenoemde club en op ons eiland geen onbekende, zich in ver binding gesteld met de heren. F. Ch Geerling, directeur van de Waterleiding Goeree-Overflakkee, G, J. Buth, arts en H. C. J. van Nierop, directeur der rijks- hogere burgerschool. Al spoedig bleek, dat een Lions Club op Flakkee levensvatbaarheid zou heb ben en werd het initiatief met succes bekroond, een succes waarvan de Char- ternight het sluitstuk zou vormen. Om 5 uur 's middags stonden de Flak- keese Lions zeventien in getale aangetreden op het havenhoofd te Mid delharnis teneinde de overkantse gas ten af te halen en ze per auto naar hun diverse logeeradressen te brengen. Alle reeds bestaande Lions Clubs in Nederland, te weten die in Amsterdam, Arnhem, den Haag, den Helder, Rotter dam en Utrecht hadden acte de presence gegeven en de meeste harer leden wa ren vergezeld van hun dames. Om half zeven vond de receptie plaats in Hotel Spee te Sommelsdijk. In de sober doch smaakvol versierde zaal van dit hotel prijkte tegen een zwarte achtergrond het embleem der Lions Clubs, geflankeerd door de vlaggen van Amerika en Nederland. Bij de aperitief werden foto's verloot van de Flakkeese Lions en hun dames, aJlen in klederdracht van het eiland. Wonderlijk hoe een keuvel of zwartzij. den petje iemand's fysionomie volkomen kan wijzigen. De gasten hadden dan ook de nodige moeite om de betreffende personen, die tevens hun tafeldame of tafelheer zouden worden en ditmaal avondjurk, smoking of rok droegen, te identificeren, hetgeen uiteraard tot ko mische situaties leidde. Tijdens het uitstekend verzorgde di ner werd door de districts governor, de heer Luni uit Rotterdam, het Charter uitgereikt aan de heer Geerling, presi dent van de Lions Club GoereeOver flakkee. Daarop voerden verscheidene sprekers het woord o.a. burgemeester Hordijk als \'ertegenwoordiger der gemeenten Mid- delhai-nis/Sommelsdijk en de heer Dal stra, voorzitter van de plaatselijke Ro tary Club. Er werden cadeaus aangebo den doei' mevrouw de Man namens de lionesses en de door president van de Haag:5;j Lions Club. Mevrouw Geluk droeg op voortrefle- lijlte wijze enige Flakkeese schetsen voor. De vogels zongen reeds toen de laatste gasten huiswaarts keerden. Naar Deltawerken Op zaterdag 15 juni maakte een deel der gasten een boottocht naar de delta werken, terwijl de anderen zich regel recht naar het trefpunt van die dag, de bungalow Triton" van Lion C. J. Camp- fens begaven. Na een „wandelende boterham" te hebben get)ruikt genoot ieder op eigen wijze van de geneugten die Ouddorps' vrije duinen en onvolprezen strand op deze stralende dag te bieden hadden, Naar hartelust werd er gevist, ge wandeld en gezwommen. Uitgewuifd door de Flakkeese Lions stoomden de gasten 's middags de haven van Middelharnis uit. Het verbreiden van goodwill jegens de mensen onderling, doelstelling en ideaal van alle Lions, is op deze dagen stellig verwezenlijkt. Bovendien heeft het Flakkeese landschap er verscheide ne geestdriftige en overtuigde propagan disten bijgekregen. bestaan niet meer, behoeven tenminste niet meer te bestaan. Alle middelen voorradig. Zonnebrillen, anti-zonnbrand. Grote sortering, alle prijzen. Drog. HlsschemöUer, Zaaktelefoon 2441 SOMMELSDIJK Gemeenteraad. De gemeenteraad is donderdagmiddag bijeen geweest ter af handeling van verschillende zaken. Voor het verslag hebben we in dit nummer geen plaats, zodat dit tot dinsdag a.s. moet blijven overstaan. HERKINGEN Kleuter giften. De leerlingen der kleu terschool hebben onder leiding van mej. Spek hebben hun offervaardigheid weer betoond, met in het eerste half jaar 1957 bijeen te brengen voor Hongarije 15.voor Spaanse Zending 15.en nu weer 15.voor de Ger. Zendings bond. Hulde aan de kleuters, van Her kingen. MEUSSANT Reis. Woensdag 19 juni maakte de reisclub (secr. G. Hoekman) een zeer geslaagde en door mooi weer begunstig de reis naar Arnhem en omgeving. Weer werd deze reis tot grote voldoe ning verzorgd door Touringcarbedrijf E.F.A.O. Onze vroegere dorpsgenote mej. L. A. Sieling deed met goed gevolg eind examen als arts aan de gemeente uni versiteit van Amsterdam. HERKINGBN Vereniging- voor Veilig Verkeer. Dins dagavond werden door de burg. in het gemeentelokaal de diploma's uitgereikt aan 26 dames, die geslaagd waren voor het examen afgenomen door de commis sie voor veilig verkeer voor het berijden van een rijwiel met hulpmotor. De na men der geslaagden zijn: A. M. Kagchel- land-Mierop; M. Huizer-Hogei-werf; J. E. Hogerwerf-van Mourik; K. de Jong- Hogerwerf; K. Ras-Kalle; H. A. Poort- vliet-Wisse; J. J. van Heest-Looij; J. de Geus; L. Bestman; P. Kalle; St. Tanis Cd.; C. MeUssant; C. Tanis Kd.; J. Tanis Kd.; A. Huizer; J. Looij; L. van den Ochtend; E. van Mourik; A. de Jong; A. Wisse; B. van Zielst; J. Wit- vhet; F. E. Bestman; E. Witvliet; L. Witvliet. Benoemd. Met ingang van 17 juni j.l. is tot tijdelijk onderwijzer aan de Ned. Herv. school benoemd dhr. L. Huls hof uit Utrecht. In de plaats van de heer H. L. van Dijk, als zodanig benoemd werd te Ede, is tot onderwijzer benoemd dhr. C. Hoogervoi^st uit Sneek. Ongeluk. Dhr. Chr. Huizer, alhier ge raakte door een onachtzaamheid met zijn volkswagen in een droge sloot, gele gen in de bocht van de weg van Stel lendam naar Melissant. Door het kapot slaan van de ruit wist hij zich te bevrijden, waarbij enige stuk jes glas in zijn handen en gezicht spron gen welke door dokter werden verwij derd. Door dhr. T. Bestman, eveneens van Herkingen, die per auto voorbij kwam is hij naar het ziekenhuis te Dirksland gebracht daar zijn arm uit de kom was geschoten. Deze werd door dr. Stoel weder gezet. Amerika. De heer Romeyn, Theol, cadidaat bij de Geref. Gemeenten in Amerika heeft een beroep aangenomen naar Chilliwach Canada Op de schooldag der Chr. Geref. ker ken, verleden week in de Grote kerk aan de Loolaan te Apeldoorn gehouden heeft de voorz. prof. dr. J. van Gen- deren, rector van de theologische school te Apeldoorn, de aandacht gevestigd op het geringe aantal studenten in de theo logie. Er bestaat een sterke relatie tus sen kerk en school, zei hij, maar een schaduwzijde is het te lage aantal stu denten en het grote aantal vacatures. Daarbij komt dan, aldus de volgende spr., prof. dr L. H. van der Meiden, emeritus-hoogleraar, dat de behoefte aan predikanten door de zich steeds uit breidende taak der kerk nog veel groter zal worden dan ze nu is. In de ochtendvergadering heeft ds A. Hilbers uit Enschede gesproken over het onderwerp: Door de dwaasheid der pre diking. Ds C. van der Zaal uit Harlin- gen hield een pleidooi voor een sterkere actie voor uitbreiding van de bibliotheci; der theologische school. In de middagvergadering sprak ds H. W. Eerland uit Lisse. Een slotwoord sprak de president van het curatorium, ds M. Baan uit Dordrecht. In het zojuist verschenen jaarboek teu dienste van de Gereformeerde kerken in Nederland 1957 wordt meegedeeld, dat het kerkverband thans 829 kerken telt, tegen 823 in 1956. Het aantal dienst f doende predikanten steeg van 871 tot 996 en het aantal vacatures daalde van 165 op 161. Het aantal emeriti predi kanten daalde met vier en bedraagt nu 55. Het aantal belijdende leden steeg van 383.279 op 387.734 en het totale le dental van 722.903 op 732.612. Bij de Geref. kerken in Nederland behoren ook de gemeenten in de graafschap Bent- heim en Oost-Friesland (Duitsland) met 14 kerken, 10 predikanten en 5059 zie len, en de classis Buenos Aires met 8 kerken. 8 predikanten en 2038 zielen. De generale synode van de Gerefor meerde kerken zal voortaan om de twee jaar bijeenkomen: de eerstvolgende sy node zal eind augustus te Assen plaats vinden. STELLENDAM Auto in de sloot. Woensdagavond reed een volkswagen van het boekhoud- bureau De Vogel uit Melissant, bestuurd door dhr. Huizer van Herkingen over de Dorpsdijk toen deze op het eind uit de bocht vloog en van de dijk reed en op de kop in de sloot terecht kwam. Dln' Keizer heeft enige letsels opgelopen er, nadat door dr. Kreling eerste hulp ver leend werd, is hij hierna naar het zie kenhuis te Dirksland vervoerd. {Vervolg pag. S)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2