Provinciale Brandweerwedsirijd ie Dirksland r Ruim 20 corpen uH de provincie namen er aan deel Ie prijs: Voorschoien 2e prijs: Bergschenhoek 3e prijs: Middelharnis Tentoonstelling Chr. Streeicschool voor practische vorming 30e Jaargang Dinsdag 18 juni 1957 No. 2606 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEF Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Défilé, hoogtepunt van de wedstrijd J Leerlingen zullen textiel en scheepsbouw naar voren brengen Plaatselijk Nieuws Dank zij de verstandige wijze waarop de bevolking van Goeree en Overflakkee het drinkwater heeft afgenomen is op geen enkele plaats op het eiland tijdens de afgelo pen warme dagen de water- afgifte gestagneerd. Indien men op deze top dagen" geen water verspilt, geen dranken koelt onder de kraan (de kelder is koeler) niet schrobt en geen emmer water laat weglopen om één glas te drinken, dan kan de watervoorziening ook in de komende warme dagen niet gestoord worden. Men wordt echter verzocht om op maandag- en vrijdagavonden geen tuintjes te besproeien. Stichting De Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee Brand op de tanker „Jacob Verolme" GOEDEREEDE PRINS HENDRIKSTHAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bü contract speciaal tarief. De Prov. Brandweerwedstrijd zaterdag 15 juni te Dirksland gehouden is een waar succes geworden. In ons vorig nummer hebben wij gemeld, dat het de eerste keer is in de geschiedenis van het brandweerwezen dat een provinciale wedstrijd op ons eiland gehouden is, waarvoor dan ook van de zijde van het publiek grote belangstelling bestond. De wedstrijd werd gehouden op het terrein aan de Oostzijde van de haven; aan de andere kant van de haven had den duizenden toeschouwers een prachti g gezicht op het toneel van de strijd. Proestend van het zweet moesten de brandweerlieden in hun warme unifor men om de prijzen vechten anderzijds droeg het fraaie zomerweer er toe bij om de feeststemming te verhogen. Voorschoten sleepte de eerste prijs in de wacht; Bergschenhoek de tweede en Middelharnis won de derde prijs. De laatste was het enige corps van het eiland dat meedeed. De prijs voor de de Jong van RotterdSLm I (blusgroep ontving een herdenkingsmedaille aan beste bevelhebber viel commandant M. 514) ten deel. Ieder deelnemend corps deze wedstrijd. De wedstrijden vingen te 1 uur aan. Vooraf waren de gasten verwelkomd door het gemeentebestuur bij monde van burg. van Heyst. Op het plateau aan de oosthavendijk waren in de vorm van hokken (die op een schapenstal ge leken) gebouwen geïmproviseerd, o.m. een laboratorium voorstellend waarvan in een van de kamers verondersteld werd, dat brand was uitgebroken. De bevelvoerder moest met zijn manschap pen eerst de brand verkennen; op een bordje dat ondersteboven in een van de kamers lag stond aangegeven waar de brand was. Zodra dit was ontdekt werd bevel gegeven om water te geven of met het koolizuursneeuwapparaat te werken. Voorts moesten handigheids- proeven worden afgelegd b.v. een bal uit een koker wegspuiten bij welke handelingen de jury nauwlettend toe keek. De corpsen hadden hun eigen brand- blusmiddelen bij zich; water werd echter gegeven door de Dirkslandse spuiten. Telkens namen twee corpsen (op baan I en baan II) aan de wedstrijd deel. Ter voorlichting aan het publiek was een luidspreker-installatie geplaatst; de alg. wedstrijdleider dhr. J. P. van Hoorn, adj. hoofdbrandmeester te Den Haag, deelde op vlotte wijze de bijzon derheden mee. De wedstrijd verliep zo vlot, dat tussentijds een half uur kon worden gepauzeerd, waarbij gretig ge bruik werd gemaakt van de koele dran ken, die in de grote landbouwloods van dhr. Leune (welwillend beschikbaar ge steld) door café L. Blok werden geser veerd. Uitreiking der pryzen Na afloop werden de prijswinnaars bekend gemaakt en vond uitreiking der prijzen plaats in de landbouwloods van dhr. Leune op het Spui. In de stamp volle loods waren met burgemeester v. Heyst op het ;podium gezeten de verte genwoordiger van de commissaris der Koningin mr. E. Heringa, dhr. M. van Poelgeest, secr. Alg. Brandweercomlté te Amstelveen; de wedstrijdleider dhr. J. P. van Hoorn en burgemeester van Diepingen van Leiderdorp namens de Prov. Brandweerbond. Eerst de fouten! De alg. wedstrijdlei der dhr. van Hoorn ging in een woord vooraf eerst de fouten na, die gemaakt waren. Met spuitende slangen een ge bouw binnen gaan noemde hij foutief, omdat daardoor onnodig waterschade kan ontstaan. Ook aan de inzet van de stralen mankeerde veel. Het verkennen van de brand was over het algemeen vrij goed, al gingen de meesten te vlug op het bordje af, dat de situatie aangaf. Spr. beklemtoonde dat de bevelvoerder moet verkennen; een en twee verzorgen de redding met koevoet in de hand. Over het opruimen maakte hij de op merking, dat hij 2 heren bezig zag met één slang! Voor het opruimen zijn wel geen voorschriften, maar het moet toch georganiseerd gebeuren. Opruimen in het gebouw mag riiet, ook zag hij oprui men tegen de hoogte in. Over het op geven van nader bericht gaf dhr. van Hoorn aanwijzingen hoe het niet en hoe het wel moest. Verblijdend was voor het wedstrijd- comité dat de corpsen wat hun oefenin gen betreft in stijgende lijn gaan. Burgemeester van Heyst sprak woor den vari hartelijke dank aan de jury en aan de deelnemende corpsen, die bereid waren geweest de verre tocht naar het eiland te maken. Namens het gemeente bestuur dankte hij vooral voor de vlotte organisatie van de Dirkslandse brand weer met haar commandant dhr. de Lignie. Op voortreffelijke wijze hadden deze zich van hun taak gekweten. De burgemeester riep een welkom toe aan de vertegenwoordiger van de commis saris van de Koningin mr. E. Heringa, die hij gelegenheid gaf de prijzen uit te re&en. Mr E. Heringa schetste hoe de com missaris der Koningin mr. Klaasesz de brandweer een warm hart toe droeg. Dit blijkt wel uit het aannemen van zijn be noeming tot voorz. van de Ned. brand- weerraad aldus spr. De brandweer is een zaak die alle gemeenten betreft; Spr. prees vooral de onderlinge hulp die bij brand betoond werd. Hij herinerde aan de grote brand te Den Bommel, die bij gebrek aan water in aanjaagverband Het défilé van de brandweer^ corpsen voorafgegaan door de muziekvereniging „Amicitia", was het hoogtepunt van deze wed- strfld-middag. In volle uitrusting zaten ide corpsleden op de brand weerwagens. Ze werden door de bevolking spontaan toegevniifd. Hoe groot de belangstelUng was valt op de foto te zien het hele dorp was uitgelopen om toet kleu rige schouwspel gade te slaan. Ook luit de andere dorpen waren veel bezoekers aanwezig om deze Provinciale wedstrfld b^j te wonen. Gedurende het défilé had de jury gelegenheid het puntenmateriaaj te verwerken en de prezen voor de wimiende corpsen vast te stel len. Breed lachend neemt de heer de Jong van het corps Rotterdam van burge meester van Heyst de ere-medaille in ontvangst, hem geschonken als de beste bevelvoerder van de deelnemende corpsen aan de wedstrijd. Deze medaille was door het gemeentebestuur van Dirksland beschikbaar gesteld. moest geblust. Bij grote calamiteiten kan onderlinge hulp niet worden gemist en is ook een goede verstandhouding noodzakelijk. Dan verbrak mr. Heringa de.spanning en ging over tot uitreiking van de prij zen. Baan I Ie prys Baan II Ie prys Baan I 2e prijs Baan n 2e prijs Baan U 3e prijs Baan n 3e pr^s Voorschoten 80S p. Zoetermeer 737 p. Bergschenhoek 727 >/2 p. Botterdam I 727 p, Rotterdam IV 724 p. Middelharnis 654 p. De overige corpsen behaalden de vol gende punten: Baan I. Rotterdam IV 541; Zwijndrecht 669; Krimpen a. d. IJssel 704; Lieider- dorp 624; Noordwijkerhout 622; Leid- sendam 648; Numansdorp 677; Papen- dreoht en Woerden waren niet uitgeko men. Baan II. Poortugaal 536; Maasland 494; Berkel 795; Rotterdam II 505; Zwijndrecht U 487; Lekkerkkerk 5721/2; Oud-Betjerland 610; Leiderdorp II 623; Ter Aar~603 punten. De beste bevelvoerder Burg. van Heyst had de eer de me daille uit te reiken aan de beste bevel voerder van de deelnemende corpsen en wel aan dhr. M. de Jong van Rotterdam IV (blusgroep 514). Dit bracht een groot hoera van dit onderdeel in de zaal; de manschappen tilden hun bevelvoerder de hoogte in en hieven een luid hoera! aan. De burg. complimenteerde dhr. de Jong met het behaalde succes en maakte te vens van de gelegenheid gebruik om de fa. .Leime te danken voor het spontaan afstaan van de landbouwloods; Amicitia voor de muzikale medewerking; dhr. v. Hoon voor diens toelichting voor het pu bliek en de Rijkspolitie voor het hand haven van de orde. Burgemieester van Diepingen van Leid- sendam dankte namens de Prov. Brand weerbond alle deelnemers. De wisselbe- ker aldus deze spr. is nog altijd in het bezit van de afd. Voorschoten, waarover op de landelijk wedstrijd die op 13 of op 20 juli a.s. wordt gehouden, zal worden gekampt. Spr. wenste deze afdeling bij voorbaat sterkte toe. Aan het slot dankte de alg. wedstrijd leider de deelnemers voor him activi teiten en hoopte dat ze volgend jaar weer present zullen zijn. Hij prees de afd. Dirksland voor hun organisatie en Het défilé van de brandweercorpsen door de gemeente Dirksland, waarbij de muziekvereniging „Amicitia" vrolijk tonen liet horen. Men passeerde hier de Voorstraat langs het raadhuis, waar het gemeentebestuur en de brandweer autoriteiten zijn opwachting maakte. zegde het gemeentebestuur dank voor hun gulle ontvangst. Er is op deze wedstrijd voor de deel nemende corpsen veel te leren geweest en ook voor de toeschouwers brandweer lieden van het eiland. Het is jammer dat er niet meer corpsen van het eiland aan hebben deelgenomen; deze Prov. wedstrijd kan er echter toe bijdragen, dat er een volgende keer meer ambitie voor bestaat. Evenals vorig jaar wordt door de leerlingen van de Chr. V.G.L.O. school te 'Middelharnis (in het Herv. Vereen, gebouw aan de Schoolstraat) weer een ten toonstelling georganiseerd. Het mooie hiervan is, dat dit geheel uitgaat van de leerlingen zelf. Zo kregen wij een keurig briefje van Fimke Benedick uit Oude Tonge om op een persconferentie te komen waar de bedoeling van de tentoonstelling zou worden uiteengezet. Wij hebben daar gaarne gehoor aan gegeven en kregen te horen dat de meisjes „textiel" zouden verzorgen en de jongens „scheepvaart." Twee zaken die weliswaar ver uit elkaar liggen, maar die bij de organisatie er van enorm kan bijdragen tot practische vorming, zowel van de meisjes als van de jongens. Ze hebben allen geweldig hun best ge daan en zijn onder leiding van het wakkere schoolhoofd de heer Wijnmaalen in contact getreden met textielfabrikanten, directies van scheepswerven enz., die spontaan medewerking toezegden. Er valt op deze tentoonstelling, die don derdag, vrijdag en zaterdag a.s. gehouden wordt heel wat te zien en we raden ieder aan er eens een kijkje te gaan nemen. Een groep van de meisjes-leerlingen heeft eerst bij verschillende textielhan delaren te Middelharnis het licht opge stoken en er is ook correspondentie ont staan met verschillende fabrikanten. Deze laatsten vinden de opzet zo leuk, dat zij werden uitgenodigd de fabriek te bezoeken. Leni Schellevis en Adri .Troost vertelden ons, dat zij de deken- fabriek „De Maas" te Maassluis had den bezocht en verschillende producten zoals schapenwol, kleine dekentjes voor wiegen, modellen van divankleden, vul lingen enz. voor hun tentoonstelling meekregen. Bert Knape en Dingeman de Bakker hebben de werf van de Rotterdamse Droogdok Mij. bezocht, ze hadden het grote gat in de Vittangi gezien, de tan ker „Kelletia op de helling, de in aan bouw zijnde „Rotterdam", en waren en thousiast over de werkplaatsen en de leerschool. Henk Peekstok uit Sommels- dijk had de te waterlating van de „Ja cob Verolme" bijgewoond en wist ons in de puntjes te vertellen hoe dit alles toeging. Medewerking van scheepswerven Zowel de Rotterdamse Droogdok Mij, als Verolme's Verenigde Scheepswerven hebben spontane medewerking toege zegd. Verolme's Scheepswerven zullen een model insturen van de tanker „Pen- sa", een complete beeldserie van de bouw van de tanker „Jacob Verolme" tot aan de tewaterlating toe en verschil lende werkstukken zowel van de ma chinefabriek Nederland als van de werf van Jan Smit te Alblasserdam. De Droogdok Mij. zal voor deze ten toonstelling een model van de „Zeven Provinciën" afstaan en een van het mooie passagierschip de Nieuw Amster dam, dat op deze werf is gebouwd. Bo vendien vele werkstukken van de jon gens uit de leerschool en een pracht se rie kunstfoto's van het gehele bedrijf. De mogelijkheid wordt onder het oog gezien om de bezoekers op bepaalde uren een bedrijfsfilm te vertonen, waar bij de tewaterlating en de proefvaart van de „Merwelloyd" op het doek zal worden gebracht. De jongens Dingeman de Bakker, Bert Knape en Hans Troost overwegen ook nog om iets van de visserij te la ten zien en Machiel van den Doel uit Oude Tonge en Hans de Vos uit Mid delharnis zullen een duinlandschap creëren, compleet met helm, planten en schelpen, een waterpartij en de vuurto ren als achtergrond. Last but not least zijn Lies Schol, Kees v. d. Doel en Dan ker Peeman bezig met een maQiuette van de haven van Rotterdam! Ze durven, die jongens! Welk nut steekt er in? Het nut dat in zo'n tentoonstelling steekt is de persoonlijkheidsvorming; de jongens en meisjes kunnen zich artis tiek uitleven. Ze worden er tevens door op de maatschappij ingesteld. Het eigen werk van de school komt vanzelfspre kend tussen de inzendingen van buiten naar voren, waarmee een duidelijk beeld gegeven wordt wat men op de school presteert. En dat is niet weinig, wat door vele ouders wordt ingezien. Het Chr. V.G.L.-onderwijs gaat n.l. met sprongen omhoog; verleden jaar had men 70, thans reeds ruim 100 leerlin gen! De tentoonstelling wordt gehouden op donderdag 20 juni a.s. n.m. van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 9.30 uur; vrijdag op dezelfde uren en zaterdag a.s. van 1.30 tot 5 uur. We komen er met een verslag nader op terug. Verleden jaar trok de ten toonstelling 800 bezoekers, laat het de ze keer meer dan duizend zijn! MIDDELHARNIS Ongeval. Een( zoontje van de heer I. Driesse werd vrijdagmiddag in de Emmalaan voor de ouderlijke woning aangereden door een passerende bestel auto van de overkant. Het ventje kwam plotseling van achter een stilstaande auto van daan en liep tegen de kop lamp van de gelukkig langzaam rijden de bestelwagen op. Hij werd tegen de weg gesmakt en bekwam verschillende kwetsuren. Vervoer naar het zieken huis bleek noodzakelijk; naar wij ver nemen is de toestand van het ventje redelijk wel. SOMMELSDIJK Het bestuur van de Oranjevereniging deelt ons mede, dat er plannen waren voor de organisatie van enkele feeste lijkheden ter gelegenheid van de ver jaardag van Prins Bernhard. Hierbij zou voornamelijk aandacht worden geschon ken aan kinderspelen. Wegens gebrek aan medewerking kunnen deze plannen echter niet worden verwezenlijkt. Een door het bestuur uit geschreven ledenvergadering werd slechts door een paar leden bezocht zo dat geen werk-comité kon worden ge vormd. De vergadering heeft daarop be sloten van de zaak af te zien. DIRKSLAND Roode Krwis. De koUekte voor het Ned. Roode Kruis heeft in de gemeen ten Dirksland, Herkingen en Melissant te samen 1917.42 opgebracht. Het be stuur dankt allen die meegewerkt heb ben dit mooie resultaat te bereiken. Poldervergadering. Door het bestuur van de polder Dirksland is tegen woens dag 26 juni a.s. des nam. 3 uur een ver gadering van stemgerechtigde ingelan den belegd in het verenigingsgebouw aan de Secretaris Rooijlaan. Vakantiebonnen. Bij de heer L. Wit vliet Burg. Zaaijerlaan kunnen voor het bouwbedrijf de laatste vakantiebon nen worden ingewisseld a.s. zaterdag 22 juni. HERKINGEN Daar onze gemeente gunstig gelegen is aan de Grevelingen, om er de zwem- kunst te beoefenen, wordt er door velen dezer dagen gebruik van gemaakt. Ook in het spui zwemt de jeugd naar harte lust. Toch zijn er ook gevaren aan ver bonden, daar j.I. week twee knapen nl. K. R. en D. de K. zodanig door zgn. ver- Zaterdagmiddag is door tot nog toe onopgehelderde oorzaak brand uitgebro ken op de in aanbouw zijnde tanker „Jacob Verolme", liggende aan de ma chinefabriek „Nederland" te IJsselmon- de. De bedrijfsbrandweer en de Rotter damse brandweer heeft zich drie uur ingespannen moeten bezig houden om het vuur te blussen. Er is tamelijk veel m.ateriële schade. giftige kwallen werden gebeten, dat zij met hevige pijn in arm en jrug zich huis waarts moesten begeven en doktershulp moest worden ingeroepen. Dus jeugd opgepast! STELLEND AM Inleveren vakantieboekjes. De inle vering van vakantiebonnen en zegel boekjes van het bouwbedrijf zal plaats vinden op maandag 24 juni en dinsdag 25 juni des nam. van 7^10 uur bij de pi. vert. C. Koenraad. iGemeenteraad. De gemeenteraad is door de burg. in openbare vergadering bijeen geroepen tegen donderdag 20 juni 8 uur nam. De agenda vermeldt o.a. be handeling advies van de commissie van advies voor de uitbreidingsplannen in Z.-H. t.a.v. het uitbreidingsplan en de regeling bebouwde kom; voorstel aan gaan geldlening van 98.400.voor de woningbouw, verordening brandveilig heid; riolering en nieuwe politieverorde ning benevens enige administratieve aangelegenheden. Bloedafname. Op 21 juni a.s. zal de bloedafname plaats vinden door het Roode Kruis in de openbare school alhier OUDDORP De laatste vakantiebonnen van de Bouwvakken '57 met zegelboekjes kun nen worden ingeleverd tot zaterdag 22 juni a.s. Ook de laatste bonnen van de Landbouw kan men inleveren tot zater dag 6 juli bij D. V. d. Linde Stations weg 11 alhier. OOLTGENSPLAAT Reddingsboeien. Nu er met dit war me weer veel wordt gezwommen is het van groot belang dat een ieder weet, dat bij de keersluis een reddingsboei is opgehangen achter aan een schuurtje, geplaatst onder aan de Steigerdijk. Voorts bevindt zich een reddingsboei aan de woning van de heer C. Kor teweg aan de Kaai. Eerste aardappelen. De eerste nieu we aardappelen voor de handel zijn vo rige week gedolyen door de commissi- onnairs C. en J. van Kempen op een perceel land van de landbouwer J. M. van Rossum. De uitkomst was redelijk goed. DEN BOMMEL Uitslag Aardappelpootwedstrijd. De uit slag luidt als volgt: 1. van 't Geloof; 2. Jan de Baar; 3. G. M. v. Oorschot; 4. Poortvliet; 5. C. van Strien; 6. Verweij; 7. C. Grootenboer; 8. D. Vroegindeweij 9. J. Huibrechtse; 10. P. Jacobs; 11. Vreeswijk. De prijzen werden beschikbaar ge steld door de volgende firma's: v. d. Mei- de, Landbouwvereniging Melissant, Os- seweijer, v. d. Have, v. Reijen, Caago, Kooman, v. d. Doel. De L.J.C, dankt allen voor hun me dewerking en hoopt in de toekomst weer op aller deelname en medewerking.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1