r\ Buitenland Gebrs. kaptein Een Chr. H.B.S. op Flakkee dringende noodzaak V Fa. C. V. Wezel Zn. 30e Jaargang riES bici- XE t073 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Op spannende dagen Halve eeuw keurings dienst van gev/assen in Zuid-Holland MEDITATIE De zegen des Heeren De huurblokkering aangenomen TEL. 01870-2004-2205 TRAGISCH STERFGEVAL TE SCHERPENISSE |stuks 3.00 aten 6.75 Vrijdag 14 juni 1957 No, 2605 i'art. PINE 9.75 het 13.75 49.75 95.00 |lauw ma- 8.35 duren textiel pouw Ipost, Ireau PKINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per nim. Bi] contract speciaal tariel Het zal nog niet aan ieder bekend zijn, dat sinds het voorjaar 1955 een daartoe gevormde commissie bezig is met voorbereidende werkzaamheden om te komen tot de oprichting van een school voor Middelbaar Onderwijs op Goeree en OverElkkee, dus een Chris telijke H.B.S. of een Christelijk Lyceum. Dit werkcomité heeft de mogelijkheden voor een dergelijke oprichting bestu deerd, adviezen ingewonnen enz. en daaruit is voortgevloeid, dat op 15 maart j.l. te Middelharnis een Vereniging voor Christelijk Nationaal Middelbaar On derwijs op Goeree en Overflakkee is opgericht onder voorzitterschap van ds. J. van Drenth, Ned. Herv. predikant te Ooltgensplaat. Een bestuur is reeds ge kozen en de Statuten plus Huishoude lijk Reglement zijn vastgesteld. Voor het streven bestaat grote belang stelling op ons eiland. Zeer velen uit kerkelijke kringen, met nanie zij, die hier als predikant, onderwijzer, ambte naar, zakenman of anderzijds zich ves tigden, vroegen zich verwonderd af, hoe het mogelijk was, dat op dit eiland, dat toch bekend staat als zeer kerkelijk en politiek in grote meerderheid rechts, een Rijks H.B.S. verrezen was en er derhal ve geen gelegenheid bestond Christelijk Middelbaar Onderwijs te volgen. Zij, die de geschiedenis der laatste 40 a 50 ja ren op ons eiland zelf hebben meege maakt, weten de oorzaak daarvan. De Rijks H.B.S. te Middelharnis is in 1916 geopend. Dat was in de tijd, toen de liberalen op ons' eiland nog vrijwel uitsluitend de heerschappij hadden en de rechtse partijen nog in opkomst wa ren. Zij waren slecht georganiseerd en hadden weinig invloed. Daardoor was het mogelijk, dat de vrijzinnigen er ge makkelijk in slaagden een Rijks H.B.S. van Den Haag los te krijgen, temeer, daar de toenmalige Minister van Bin nenlandse Zaken, onder wie toen ook het onderwijs ressorteerde, de beken de liberaal Cort van der Linden was. Als we ons goed herinneren, was de actieve liberale burgemeester van Mid delharnis, wijlen Ulbo J. Mijs, de pro motor van deze school. Men kan het de vrijzinnigen van die tijd niet kwalijk nemen, dat zij het probleem van het middelbaar onderwijs op ons eiland op losten door de stichting van een neu trale school. Dit was voor hen de prin cipiële weg en bovendien betaalde het Rijk het voUe pond. Uiteraard werd in rechtse kringen de totstandkoming van deze school ten zeerste betreurd. De omstandigheden waren destijds echter in alle opzichten zodanig, dat een Chr. H.B.S. praktisch onmogelijk was. Men had alles tegen: de politieke verhoudingen, geringe in vloed, weinig begrip voor de noodzaak van Chr. onderwijs, met name onder de Hervormden en bovendien was de ge lijkstelling bij het Lager Onderwijs er nog niet, zodat men bij de zware finan ciële zorgen voor de lagere chr. scholen bezwaarlijk die voor een Chr. H.B.S. die toen op geen subsidie behoefde te rekenen erbij kon nemen. Men heeft zich dus bij de situatie moeten neerleg gen, ofschoon ze toch eigenlijk 40 jaar lang zeer onbevredigend is geweest. Vele ouders van christelijke levens overtuiging hebben altijd met een be zwaard hart hun kinderen, die vanwege hun studierichting beslist het M.O. moesteui doorlopen, aan deze H.B.S. toe vertrouwd. Er zijn er ook geweest, die ze liever naar de Chr. U.L.O. stuurden, hoewel deze opleiding niet gelijkwaar dig is. Wanneer men nu de vraag stelt, welke bezwaren er zijn tegen de Rijks H.B.S. en waarom een Chr. H.B.S. drin gend noodzakelijk is, stellen we op de voorgrond, dat het hier niet gaat om praktische dingen. Het gaat hier ook niet over het personeel. Op alle soorten scholen zijn goede en minder goede leer krachten. Op alle scholen tobt men te genwoordig met personeelsgebrek, waar in staat blijven tot fris geordend denken en beheerst optreden Mijnhardt's Zenuwtabletten Op 14 juni 1957 zal het 50 jaar gele den zijn, dat een aanvang werd gemaakt: met de keuring van gewassen in de provincie Zuid-Holland, weUc feit op een buitengewone vergadering van het be stuur te Barendrecht zal worden her dacht, Bij deze plechtigheid zullen enige autoriteiten tegenwoordig zijn, o.m. dhr. mr. J. Klaassesz, Commissaris der Ko ningin, dhr. mr. H. Douma, burg. van Barendrecht, ir. C. Koopman en ir. J. Siebenga van de N.A.K. te Wageningen. De voorz. van het bestuur, dhr. D. Vogelaar zal een herdenkingsrede uit spreken, terwijl tevens de dr. Oortwijn- Botjespennlng ingesteld naar aan leiding van_ het 25 jarig bestaan van de N.A.K., zal worden uitgereikt. Tevens wordt een gedenkboek uitge geven door de keuringsdienst hetwelk een korte geschiedschrijving biedt over een halve eeuw keuring van gewassen in de provincie Zuid-Holland. „De zegen des Heeren maakt rijk; en Hij voegt er geen smart bij." (Spreuken 10 22) Het is een plechtig ogenblik geweest toen Jozua geroepen werd om het volk Israël het land Kanaan in te leiden. Dat was het inzonderheid als hij zich herinnerde de woorden van Mozes, toen hij terugzag op hetgeen Mo?es de kin deren Israels had voorgehouden. Als dan het volk gereed staat om het land Ka naan in te trekken, kan ook Jozua niet anders dan hen twee wegen voorstel len. Door de besturing Gods stonden in de buurt van Gilgal twee bergen Ebal en Gerizim. De ene helft van het volk moest, gaan staan bij de berg Ebal en de andere helft bij de berg Gerizim. Tussen die twee bergen lag een grote vallei, daar staat Jozua, het wetboek des Heeren in de hand; en hij leest het volk voor dat rijke zegen hen te wach ten staat, zo zij die wet zullen hand haven, maar anderzijds hoe de Heere hen met Zijn vloek treffen zou als zij van Zijn wet zouden afwijken. Hij wijst naar de berg Ebal, welks naams vloek betekent, en naar de berg Gerizim, die gehoorzaamheid voorstelt. God gaf ge tuigenis dat Hij èn door vloek èn door zegen dat volk in Kanaan gedenken zou. En kennelijk is aan dat volk ver vuld geworden wat de Heere eenmaal sprak: „Indien zij Mijn wet verlaten, zo zal Ik hen bezoeken met de roede en met bittere tegenheden; maar als zij in Mijn inzettingen wandelen zul len, beproef Mij dan of ik niet zal ope nen de vensteren des hemels en rijke zegen zal afgieten." In Spreuken 10 22 lezen we: „De ze gen des Heeren maakt rijk; en Hij voegt er geen smart bij." 'Deze tekst getuigt van de rijkdom van Gods zegen. De autheur van het Spreukenboek is koning Salomo. Hij sprak van het rijk der natuur van de ceder van de Liba non tot aan de hysop, die aan de wand wast. Hij spreekt van de minste plant tot de grootste toe. Hij is een navor ser der natuur met geestelijk licht be giftigd. Hij heeft dat kostelijk goed ont vangen, wat nooit vergaat. Toen hij voor de keus gesteld werd wat hij het liefst in zijn koninkrijk ont vangen zou, heeft hij gezegd: „Geef uw knecht een verstandig hart, om uw volk te leiden." En de Heere zeide tot hem: Omdat gij deze zaak begeerd hebt, en niet be geerd hebt, voor u vele dagen, noch rijk dom, noch de ziel uwer vijanden, zo heb Ik u wijsheid gegeven boven alle vorsten, die voor u geweest zijn, of die na U zijn zullen. Ook heb Ik u gege ven wat ge niet begeerd hebt, beide rijkdom en eer." Rijke zegen heeft Salomo van God ontvangen en daarom roept hij uit: „De zegen des Heeren maakt rijk: en Hij voegt er geen smart bij." Die zegen is rijk, want hij is zo rijk als God Zelf. En wie zou de wijsheid en rijkdom Gods kunnen bepalen? Waar zouden wij moeten beginnen of eindigen om het eigendomsrecht van het Opperwezen voor te stellen? David heeft getuigt: „Gij zijt rijk in barmhartigheid en groot van goedertierenheid." Salomo zinkt er onder weg. En wij mogen uitroepen: Meer dan Salomo is hier. Meer in wijsheid, meer in kracht, meer in licht, meer in zelfverloochening. AI wat aan Hem is, is gans begeerlijk. Wij hebben daar straks reeds uitge drukt, dat het Goddelijk Wezen Zijn eigendomsrecht over alle schepselen be stuurt. Die God regeert van zee tot zee en van de rivieren tot aan de einden der aarde. Nooit heeft een koning al zo geregeerd. Ahasveros had honderd en zeven en twintig landschappen, maar het rijk van de hemelse Koning heeft geen einde. De zegen Gods is rijk, want daarin ligt al de gunst Gods. De Heere toont in Zijn gunst rijkdom, die Hij bezit in Zichzelf en die Hij voor alle schepselen openbaart. Wat is het een rijke openbaring van Gods gunst geweest in het machtige werk der schepping, waarvan de dichter uitriep: „Al Uwe werken zullen U lo ven en alle geslachten des aardrijks zul len U zegenen." Zomin God kan verminderen, zomin kan Zijn zegen verminderen. Maar in de mate waarin Hij die zegen geeft, is groot onderscheid. Als wij zonder die zegen door het leven moeten, is het arm; maar met die zegen, heeft het de gunst Gods, heeft het de grootste rijk dom, die God aan een mens geven kan. De gunst Gods, de liefde Gods ik leg het nu voorwerpelijk is ons een bewijs van Zijn rijkdom. Wat zijn wij arm zonder liefde, maar wat is de mens rijk, die de liefde mag ervaren en daardoor opgeleid wordt tot Hem, van wien de dichter uitriep: „Gij zijt veel schoner dan de menseiikinde- ren." Maar niet alleen de liefde en gunst, ook de goedheid Gods, is een duidelijk beeld van Zijn rijkdom. De zegen Gods wordt dikwijls, als be wijs van Zijn rijkdom uitgesproken. Denk maar aan de samenkomsten van Israël: „De Heere zegene en behoede U. De Heere doe Zijn aangezicht over U lichten en zij U genadig. De Heere ver heffe Zijn aangezicht over U en geven U vrede." Opdat gedurig die zegen op het volk Israels rusten zou. Mogen wij het geen zegen noemen, als wij zijn opgevoed onder Gods Woord? Is het niet een zegen, dat wij het zegel des doops aan onze voorhoof den hebben? De zegen des Heeren maakt rijk; en Hij voegt er geen smart bij. Daarop wil ik nu de volle nadruk laten vallen. Als gij die zegen tot Uw deel moogt heb ben, zult gij geen smart hebben. U zult zeggen, als dat waar is, wil ik er wel een dubbele portie van hebben. Maar de zegen des Heeren te ontvan gen is geen waarborg, dat gij geen te genheden of tijdelijk verdriet zult heb ben, doch wel, dat ge in het midden van de smart God zult kunnen loven en uitroepen: „Deze God is onze God, eeuwiglijk en altoos." Hij zal ons ge leiden tot de dood toe." Salomo had niet een Godsvertrouwen in voorspoed, maar in tegenspoed, Gods volk mag getuigen: De Heer is mij tot hulp en sterkte; Hij is mijn lied, mijn psalmgezang; Hij was het, die mijn heil bewerkte, bies loof ik hem mijn leven lang. Welk een voorrecht een God te heb ben in voor- en tegenspoed. Dat mag Gods Kerk ondervinden. De Heere is zowel vol recht als liefde. Het is ook de eigenschap Gods om de zonde te straffen, maar het is de liefde Gods om de zonde te vergeven. God heeft een weg gesteld om Zijn volk die zegen te geven, waarin het verenigd wordt met de wegen van tegeriheid en bitterheid zoals Jabes uitriep: „Maak het met het kwaad alzo, dat het mij niet smarte." En God liet komen wat Hij begeerde. Weet gij wanneer Gods zegen ver kregen wordt? Als de mens in 't leven verwaardigd wordt de vloek te ken nen en de straf van de zonde leert aan vaarden, als God hem leert wat nodig is om die zegen te verwerven; als God hem in de weg der waarachtige beke ring leert als een schuldenaar die ze gen te verwachten in de enige Hoge priester, Die offert en bidt voor Zijn Kerk; Die enige Bruidegom, Die dood en-graf voor Zijn zwarte bruid is inge gaan om de eeuwige zaligheid bij ver nieuwing voor Zijn Kerk te ontsluiten. Dat Gods volk soms zingen doet te mid den van de drukwegen. Dat schenkt de Heere als de Kerk gelovig Zijn welda den mag aanvaarden. Het lijkt soms MagorMissabib, schrik van rondom, tegenheden en ziekten; het kunnen zijn wegen van kastijding, maar ook van vertroosting. Maar als God Zijn zegen geeft, mag Gods volk roemen in verdrukking. God geeft Zijn volk de oefening van het waarachtige geloofsleven; Geloven de, biddende en verlangende om een maal met Hem verenigd te worden. Zij mogen die volle zegen verwach ten, maar niet zonder smart, daarom willen wij U nog wijzen op de enige troost in alle druk, die de smart uit de drukwegen wegnemen kan. Gods volk ontvangt ook het waarachtig gebedsleven. Denk eens aan Job, Da vid en Salomo, hoe zij die zegen ont vangen hebben. God houdt Zijn volk niet altijd arm. Hij heeft al de dingen, ook in de natuur, in Zijne hand. Hij verhoogt deze en vernedert gene. Als wij haken naar de dingen van deze wereld als het hoogste doel, dan zijn we onuitsprekelijk arm. Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijn gerechtig heid en alle dingen zullen U toegewor pen worden. Het weinige dat de rechtvaardige heeft is meerder dan de overvloed der goddelozen. Dat we dat hoogste Goed zoeken mochten met ingespannen krach ten. Bidt en werkt. Ons stellende onder de middelen der genade. De Heere is nog even rijk als toen Hij alles gescha pen heeft. Hem is het goud en het zil ver en het vee op duizend bergen. Als het geloof geschonken wordt, mag de Kerk in de zegen Gods rijkelijk de len, en dan zien zij uit om verbonden te worden met de schoonste aller mensen kinderen, op Wiens lippen genade is uit gestort. Dat God het ons allen schenr ken mocht. Buiten Gods zegen zijn wij arm, maar in die zegen is alles wat tot het leven en de gelukzaligheid nodig is. Als wij buiten die zegen staan, zijn wij niet in staat om onze armoe voor te stellen; maar iets daarvan te ervaren, dat geeft sterkte, moed en krachten. Dat doet Gods Kerk huppelen van ziele vreugd, daar zij hun wens verkrijgen. En eenmaal zullen zij uitroepen mocht onze stem daaraan gepaard wor den Gij zijt waardig te ontvangen alle lof, eer, aanbidding en dankzeg ging tot in alle eeuwigheid. Wijlen ds. P. J. Dieleman. onder noodgedwongen het onderwijs te lijden heeft. Neen, het gaat in deze kwestie in laatste instantie om de grondslag van het onderwijs. Het gaat hier om hetzelfde als in de strijd voor het Christelijk onderwijs in het alge meen, n.l. dat neutraliteit bij onderwijs en opvoeding praktisch onmogelijk is en voorzover men ze poogt in acht te ne men voor ons niet acceptabel is. Dit is bij kinderen van de leerplichti ge leeftijd reeds het geval, ,doch het klemt o.i. nog meer bij de jeugd van de middelbare scholen. De leerstof op H.B.S., Gymanisum of Lyceum is van die aard, dat mede gezien de leeftijd der leerlingen, een z.g. neutrale behandeling volmaakt uit den boze is en naar de er varing leert, dikwijls naar de vrijzin nigheid voert of althans de kinderen uit christelijke gezinnen voor innerlijke conflicten plaatst. Welke leraar in bio logie, letterkunde, geschiedenis, staats wetenschappen, economie enz. is in staat les te geven met volkomen elimi nering van eigen mening? De jeugd van 12 tot 19, die ook geestelijk in een kri tieke periode verkeert, moet met ken nisneming van de nodige wetenschap pelijke gegevens toch in alle opzichten voor verstand en hart doelbewuste gees telijke leiding hebben, die in overeen stemming is met de gezinsopvoeding, welke op haar beurt haar grondslag vindt in Gods Woord als de bron van troost en kracht in leven en in sterven. Om deze opvoeding en dit onderwijs mogelijk te maken, zowel wat de leer stof betreft als de sfeer, waarin ge werkt wordt, is nodig specifiek christe lijk middelbaar onderwijs. Het gaat hier dus niet om bijkomstigheden, maar om principiële dingen, waarbij niet al leen de maatschappelijke, maar boven al de geestelijke belangen onzer kinde ren op het spel staan. Nu is de stichting van een lagere school niet eenvoudig, al bestaat er op dit gebied volledige financiële gelijk stelling, maar het tot stand brengen van een school voor middelbaar onder wijs gaat gepaard met buitengewone moeilijkheden. Wettelijke bepalingen, die automatisch recht geven op subsidie van het Rijk, zijn er niet, omdat de ge lijkstelling in deze onderwijssector nog niet is doorgevoerd. Men is derhalve hier volledig afhankelijk van de mede werking van de Minister van Onderwijs wat betreft het verkrijgen van subsidie. Wie elk jaar kennis neemt van de be raadslagingen in de Tweede en Eerste Kamer bij de behandeling van de On derwijsbegroting, met name uit de Han delingen, die weet, dat Christelijke in richtingen voor M.O. dikwijls enkele jaren zelfstandig moeten „draaien" al vorens in aanmerking te komen voor subsidie, zodat daarvoor herhaaldelijk door rechtse Kamerleden moet worden gepleit, terwijl Rijks- of Gemeentelijke H.B.S.'en, lycea of gymnasia met over heidsgeld kunnen starten. De gelijkbe rechtigdheid is op dit gebied nog ver te zoeken. Deze situatie behoeft niemand te ont moedigen, doch moet temeer een prik kel zijn om eensgezind de schouders te zetten onder dit werk. Reeds is geble ken, dat in de kring der kerken en schoolbesturen grote belangstelling er voor bestaat. Ook de Chr. Scholenbond heeft er zich volledig achter geschaard. Het ligt voor de hand, dat voor de tot standkoming van deze school interker kelijke samenwerking beslist niet ge mist kan worden. Deze is dan ook reeds verkregen, zodat in het bestuur alle vier Protestantse kerken op ons eiland (Hervormd, Gereformeerd, Chr. Ge reformeerd en Geref. Gemeente) zijn vertegenwoordigd. Gezien de theologi sche opvattingen in de Hervormde ge meenten op ons eiland was het niet moeilijk tot overeenstemming te komen omtrent de grondslag van de vereni ging. Deze is in de Statuten als volgt omschreven: „Zij heeft tot grondslag de Heilige Schrift als Gods Woord naar de opvat ting, vastgelegd in de belijdenisschrif ten van de kerk der Reformatie hier te lande, te weten in de Drie Formulieren van Enigheid." Op deze basis kan, dunkt ons, een vruchtbare samenwerking wor den verkregen, temeer, waar de ver houdingen in het bestuur statutair zijn vastgelegd. Ieder begrijpt, dat om het gestelde doel te bereiken, een krachtige, vooral ook financieel sterke organisatie nodig is. Gaarne willen we alle voorstanders van Chr. onderwijs en in het bijzonder hen, die mogelijk voor hun kinderen be- HBeién tjwijlel mogelijk... HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Kernproeven Voortdurend wordt door geleerden uit vele landen gewaarschuwd tegen de proeven met kernwapens. Thans hebben ongeveer 2000 Amerikaanse intellectu elen erop gewezen dat de keimproeven een bedreiging van de gezondheid tot gevolg zullen hebben. Ze achten het be wezen dat de radioactiviteit van de lucht door de proeven sterk wordt verhoogd en dringen erop aan, de proefnemingen onmiddellijk stop te zetten. President Eisenhower heeft hierop geantwoord, dat de Verenigde Staten géén einde zul len maken aan de proeven zonder dat een overeenkomst wordt gesloten inzake een absoluut verbod van alle kernwa pens. De ontwapeningsbesprekingen te Lon den gaan nog steeds moeizaam voort. Ondertussen heeft de Russische par tijleider Chroestjow in een intervieuw voor radio en televisie verklaard, dat zijn land bereid is, een beperkte ont wapeningsovereenkomst met het Wes ten te sluiten. D© Russische troepen zouden dan uit Oost- en West-Europa worden teruggetrokken. lang hebben bij Chr. M.O., opwekken in elke vorm hun steun aan deze actie te geven en zéker lid van de Vereniging voor Chr. Nat. M.O. te worden. KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR DE LUCHTVAART. Op het vliegveld Ypenburg werd tweede Pinksterdag de zesde Ilsy Luchtvaartshow gehouden. Foto: H.M. de Koningin met de vier Princessen op het ereterras. v.l.n.r.: Prinses Marijke, Prinses Irene, Luit.-Gen. Schaper (chef Luchtmacht staf), Prinses Beatrix, C. Kolff (voorzitter van de K.N.V.v.L.), H.M. de Ko ningin, de Burgemeester van Rijswyk Drs. A. Th. Bogaardt, en Prinses Mar griet. Zoals te voorzien was, heeft de Tweede Kamer verleden week vrijdag met een grote meerderheid de blokke ring van de helft der' huurverhoging aangenomen. Er waren 94 stemmen vóór en 44 tegen. De A.R., de V.V.D. en 'de S.G.P. hebben unaniem tegen ge stemd, terwijl van de C.H. 9 leden tegen en 3 vóór stemden en van de R.K. 9 tegen en de hele rest (dat zijn er 40 vóór. - Dat de P.v.d.A. bij monde van dhr. Vermeer de voortgezette deelname van de partij aan de regering verbond aan de aanneming der blokkering, zegt dui delijk, dat dit hele voorstel nauw sa menhangt met de socialistische opvat tingen. Prof. Romme is daarvoor ge zwicht en dhr. Tilanus ook, al had de laatste in zijn fractie gelukkig slechts 2 medestanders. Van prof. Romme is het nog enigermate te begrijpen. Deze R.K. partijleider voert behalve wanneer het over specifiek R.K. belangen gaat een opportunistische politiek, dus zon der lijn en zonder beginsel. Het moet een soort zelfstandigheidspolitiek voor stellen, maar het resultaat is, dat het socialisme erdoor bevorderd wordt. De gedragslijn, die dhr. Tilanus volgt, wordt steeds onbegrijpelijker. Hij ver klaarde, dat hij in zijn hart tegen, maar met zijn verstand vóór was. We vermoe den, dat dit bij hem herhaaldelijk het geval is, ook omgekeerd. "Deze man schijnt geen tegenstellingen meer te zien Hij zweert bij de synthese, stemt elke regering en wil niet zonder P.v.d.A. re geren. Het valt ook niet mee, om leider van de C.H.U. te zijn, want deze vormt zulk een heterogeen gezelschap, dat de leider ervan een politieke acrobaat van de eerste rang moet zijn Maar het is een onbevredigende situatie. En nu moet dit wetsontwerp nog. naar de Eerste Kamer. Zal die het ook accepteren Zij is over talgemeen min der progressief, maar de partijtucht in de K.V.P. doet vrezen, dat deze partij ook in de Senaat de socialisten wel aan de overwinning zal helpen. En dan zit ten we opgescheept met een wetgevend wangedrocht, waar de grote meerder heid van ons volk tegen is. Tegelijkertijd heeft premier Boelga- nin van de Sowjet-Unie een brief ge zonden aan het Internationaal Arbeids bureau te Génève, waarin hij voor de zoveelste maal voorstelt, de proeven met kernwapens stop te zetten. Zowel het een als het ander wordt in het Westen voor kennisgeving aan genomen. Niets wijst er op, dat de Rus sen ernst maken met him ontwapenings- plarmen. Toch wordt ook in het Westen, met name in Engeland, steeds meer aan dacht besteed aan de vraag of het wel verantwoord is, door te gaan met atoom en waterstofbomexplosies. In het Lager huis waren de gemoederen daarover nogal in beroering. Het is wel zeker dat de conservatieven (de voorstanders van de proeven) de mogelijke gevaren ver kleinen of verdoezelen en dat de socia listen (tegenstanders) de gevaren zo hoog mogelijk opschroeven. Frankrijk De oplossing van de regeringscrisis in Frankrijk die drie weken heeft geduurd schijnt gevonden te zijn. De twee-en- veertigjarige Maurice Bourgès-Manoury, die eerst tot informateur, later tot for mateur was aangewezen, is thans zover gevorderd, dat hij zijn nieuwe kabinet aan de Nationale Vergadering kan voor stellen om het vertrouwen te vragen en zijn programma uiteen te zetten. Nadat de katholiek Pflimlin zijn po gingen tot vorming van een nieuwe re gering had opgegeven en ex-premier MoUet had geweigerd, een opdracht te aanvaarden, werd Bourgès-Manoury met de kabinetsformatie belast. Hij behoort tot de rechtse radicalen en staat ervoor bekend dat hij een krachtige Algerijnse politiek wenst te voeren. Hoewel Bourgès-Manoury zelfs in zijn eigen partij een buitenbeentje is, heeft hij toch kans gezien, de eenheid in zijn partij te herstellen en daarbij zijn aarts vijand ,de oud-premier Mendès France op een zijspoor te rangeren. In het ka- binet-MoUet beheerde hij de portefeuille van Defensie. ANNO 1870 Alleenvei-koop van de beken de GLORIA PORT en de nieuwe ESMERALDO WUNEN. Pinkstermaandag 2 uur had op de alg. begraafplaats te Scherpenisse een ter- aardebestelling plaats, na afloop waar van een wel zeer tragisch sterfgeval plaats had. Toen de begrafenisstoet zich naar huis begaf, werkte een onweersbui op en heeft de grafdelver dhr. J. de Graaf zich vóórdat het graf geheel afgewerkt was, ter schuiling in het lijkenhuisje begeven. Kort daarna kwam hij waarschijnlijk tengevolge van een hart- verlamming te overlijden. Er was nie mand ter plaatse en waar het uitblij ven van de grafdelver door zijn vrouw werd bemerkt, ging zij zelf naar de be graafplaats maar zag haar man niet. De buurman I. v. d. Werff is hem toen gaan zoeken, die het graf nog zag open liggen en de baar er by staan. Hij vond een ogenblik later de 75-jarige grafdel ver dood in het lijkenhuisje. Dit tragische sterfgeval heeft zeer be grijpelijk grote consternatie in de ge meente gebracht. Ouderling Bolier heeft op de begrafenis waar de grafdelver bij stond met ernst over de kortheid des levens gesproken naar aanleiding van het Schriftwoord uit Job, dat de mens kort van dagen is en zat van onrust. En wie van ons zal nu de eerste zijn, die door de dood wordt weggemaaid? zei de spreker, niet te weten, dat dit al zo spoedig zou gebeuren. Er gaat wel een sprake van uit voor ieder en een roepstem om bereid te mo gen zijn als het stervensuur aanbreekt, dat zoals hier weer blijkt, op het on- venvachts komen kan. MIDDELHARNIS Zandpad 10-14 Telef. 2596 Bourgès-Manomy heeft een coalitie regering gevormd, die uit 14 ministers bestaat. Dat is weliswaar een klein ge tal voor Frankrijk, maar het aantal (Vervolg pag. 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1