Onthulling monument op Joodse begraafplaats te Middelliamis Bakkers en bakkersvrouwen Heffing pootaardappelen Nieuws uit Zeeland Grote belangstelling van overgebleven familieleden en ook van de burgerij 30e Jaargang PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MID0ELHARNIS Bedactie en Advertentiea uitsluitend Telefoon K 1870—262y Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tariel Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Dat valt mee iCUWÓ UIT DE KERKEN Dinsdag 4 juni 1957 No. 2603 Donderdag 30 mei had een sobere, op de Joodse begraafplaats te Middel nument ter nagedachtenis aan de Joodse wrede wijze zijn omgebracht. Het initia is uitgegaan van de oud Middelharnisser ontwerp is van mevr. Coster te Amster uit het land waren tegenwoordig om de gemeente te Rotterdam (waaronder de nis ressorteerde) was aanwezig de rab werd toebetrouwd. Mede aanwezig wa ders van Eek en de Jong uit Middelhar met gem. secr. Knape uit Sommelsdijk Soeteraan en van 't Geloof en secretaris langstellenden uit de burgerij. Toen te 1 uur de familieleden en be langstellenden zich rondom het monu ment hadden geschaard, nam dokter Hartog het woord, die herinnerde aan de begrafenis van zijn vader op dezelfde begraafplaats, op 10 maart 1941. Spr. zag de velen van de Joodse gemeente nog rondom de groeve staan; de eerw. heer Slager op het eiland de rabbi genoemd en naast hem de nestor van de gemeente, de bijna 90 jarige Salomon Gazan. Toen de kist in de groeve zonk zei de oude Gazan, half in het Jiddisch en half in het Flakkees: hie is gelok- kug; hie is de chorben uut!" Door het Hebreeuwse woord „chorben" werd beklemtoond de hoogst ellendi ge toestand waarin we toen leefden, aldus spr. De bezetting was toen een jaar aan de gang, de duitse wet sloot de Joden van de vrije beroepen uit. Er werden in 1941 op het eiland waar men zich betrekkelijk veilig voelde al razzia's gehouden, zodat het er voor de Joden slecht begon uit te zien. Toen in de Synagoge te Middelharnis 't Pu rimfeest werd gehouden waar de ge schiedenis van Haman wordt voorgele zen stond een overvalwagen gereed om dhr. Slager mee te nemen, die men echter later weer heeft losgelaten. Op 9 maart 1941i werd te Sommelsdijk een razzia gehouden en wat de Joden betreft had iemand op de muur van de Joodse begraafplaats geklodderd: „Hier kunnen ze wel blijven!" Deze situatie tekent wel hoe angstig het er voor de Joden begon uit te zien. Toen spr. aan het graf van zrjn vader de omstanders dankte voor de bewezen eer, wenste hij hen allen sterkte toe en sprak de hoop uit, dat betere tijden zou den aanbreken. Toch konden we ons toen niet indenken dat er zoveel vrese lijks zou gebeuren; als straks dit monu ment zal zijn onthuld zult U 56 namen lezen van weggevoerden, die nimmer zijn teruggekeerd. Er zijn op het eiland slechts 6 Joden in leven gebleven aldus spr.; 2 mannen, 2 vrouwen en 2 kinde ren. De Joodse familie is klein gewor den, betoogde dokter Hartog; de Syna goge is In een rjstaria veranderd en van de pastorie is niet veel meer over. Spr. noemde het „een verdwenen gemeen schap". Daarom was bij hem het plan opgekomen om een herinnering te plaatsen aan de eilandbewoners, die zo gaarne hier hun leven hadden willen slijten. Bijzondere medewerking daar voor had spr. mogen ondervinden van het gemeentebestuur van Middelharnis, ft Er is een plotselinge omslag geko men. We leefden In een tijd van hoog conjunctuur. Alles kon, aan geld geen gebrek. De ene loonronde volgde de andere op. En het was alles welvaart; waarin iedereen deelde. Tussen de po litieke partijen was er het vorige jaar zelfs grote strijd over de mogelijkheid dat iedereen zijn deel moest kunnen krijgen van de welvaart. En nu nog geen jaar later. Groot geklag hier en daar en overal. De Regering klaagt over de toestand van de Staatsfinanciën en de burger klaagt over de te hoge be lastingaanslagen. Plotseling is de Rege ring gekomen met bezuinigingen. Neen, (iat woord is niet genoemd. Daar zit een bittere smaak aan. Aan passing en bezuiniging het waren de bittere vruchten van de dertiger jaren dezer eeuw. Maar al spreekt men van bestedings beperkingen, het komt toch neer op het begrip bezuiniging. „Geen geld", zegt de Regering, men moet zijn uitgaven wat beperken. Wat betekent, wat zuiniger aandoen. „We moeten teveel geld aan belas ting betalen," oordeelt de burger. En daar heeft hij gelijk aan. De overschot ten op de begrotingen bedragen honder den miljoenen. „Gebrek aan geld," klinkt het van Regeringszijde. En toch heeft de Regering kans gezien in 1956 ruim één miljard van onze staatsschuld af te lossen. Precies genomen 1.123 miljoen of 6 "/o van onze staatsschuld. Die 1 januari 1956 19.584 miljoen be droeg en op 31 december van dat jaar was gedaald tot 18.461 miljoen. Een mooie prestatie. Niettegenstaande de Re gering klaagt over de Staatsfinanciën. Klagen over de financiën en dan toch nog maar eventjes 6 procent van zijn schuld of niet minder dan 1123 miljoen aflossen, dat valt werkelijk mee. Dat zou men niet verwacht hebben. maar zeer plechtige gebeurtenis plaats harnis, door de onthulling van een mo- slachtoffers, die door de bezetter op tief tot de oprichting van dit monument dhr. J. E. Hartogs, arts te Arnhem; het dam. Talrijke familieleden van elders plechtigheid bij te wonen; van de Joodse vroegere Joodse gemeente te Middelhar- bijn dhr. Vorst, aan wie de onthulling ren burg. P. W. Hordijk met de wethou- nis; weth. Dijkers en weth. J. Ie Comte burg. van Heyst met de wethouders Goemaat uit Dirksland en zeer vele be- die de fundering heeft gelegd en de zorg voor het onderhoud op zich heeft geno men. Spr. bracht daarvoor burg. Hordijk hartelijk dank en verzocht die ook over te brengen aan de Techn. Dienst. Veder bracht spr. dank aan de Joodse gemeente te Rotterdam voor de bereid heid om te helpen en aan mevr. Coster voor het ontwerp, niet het minst de fa milieleden uit binnen- en buitenland voor de bijdragen aan de totstandko ming van dit monument. Dokter Hartog wilde via dit monument denken aan zijn Joodse vrienden zoals ze hier woonden en leefden, Niet, zoals hij kort geleden de vrije Joden in de Staat Israël had gezien zonder enige remmingen; ook vrilde hij vergeten de laatste weken van hun bestaan, maar de gedachte levendig houden, zoals ze werkelijk waren. Goede en eervolle burgers. Burg. Hordijk herinnerde aan de ont zaggelijke spanningen van 19401945, toen het nationaal socialisme poogde onze volksziel ,ons volksleven en onze gezinnen te infiltreren en te verwoesten. De conflicten die daaruit ontstonden, zijn voor de Joodse gemeenschap wel het ergst geweest. Spr. dacht met eer bied aan de goede en eervolle burgers uit Middelharnis, Sommelsdijk Dirksland en Oude Tonge met wie we in goede har monie samen leefden en samen werkten. Dit monument zal de herinnering aan hen onder onze bevolking levendig hou den, aldus spr., die zich verheugde over -"•ïX., de totstandkoming van dit monument en gaarne toezegde, dat het gemeentebe stuur de zorg van het onderhoud op zich zal nemen. Rabb^n dhr. Vorst van de Joodse gemeente Rotterdam stel de de vraag: Heeft het enig doel, dit monument te plaatsen? Daarop gaf hij een positief antwoord. Ten eerste om het monument zelf. Het woord monu ment betekent eigenlijk „waarschuvring" en voor ons is een monument de ,ne- fesch" de ziel want de zielen van de overledenen worden er bij herdacht. „Dit op het oog koude stenen monument is een ziel, geeft ons bezieling en Godde lijke kracht, waardoor leven weer mo gelijk is" aldus rabbijn Vorst. Al staan we voor onbegrijpelijke raadsels, dat een derde van ons volk gruwelijk werd vernietigd door dit monument spreekt tot ons de nefesch, de ziel en geeft ons moed en kracht om weer voort te gaan. Rabbijn Vorst, die het zwarte rouw kleed wegtrok, waardoor het monument met de vele namen en bovenaan de Da- vidsster zichtbaar werd, sprak vervol gens in het Hebreeuws een gebed uit, waarin allen werden herdacht, wier na men op de steen staan vermeld. Maar ook hen, die het hunne er toe bijgedra gen hebben, om de Joden te helpen, zelfs hun leven er voor hebben gegeven. In dit gebed wordt de wens geuit, dat de gestorvenen de werkelijke ware vrede voor Gods troon mogen genieten. Oot moedig en demoedig werd tegenover God verklaard, hoe onoplosbaar het raadsel ook moge zijn, dat men eerbie dig het hoofd buigt voor Zijn onverbid delijke wil. Het slot van het gebed hield de bede in, dat over heel de wereld en de ganse mensheid vrede mogen komen. Onder diepe stilte werd dit gebed door rabbijn Vorst uitgesproken', wat door de aanwezige Joden met het „Amen" werd bezegeld. De plechtigheid was daarmede ten einde. Door velen werd aan de voet van het monument bloemen gelegd. Monument met voor ons bekende namen. Het monument heeft het volgende op schrift, zowel in de Hebreeuwse als in de Nederlandse taal: Ter nagedachtenis van de Joodse ingezetenen, die op dit eiland vredig leefden; zij werden in 1942 door wrede hand ten dode weg gevoerd. Hun aandenken zij tot zegen. De volgende namen (56 in getal) ko men op de gedenksteen voor: Middelharnis Hartog Gazan Geb. 15-6-1898; Antje Polak-Gazan geb. 3-8-1884; Floretta Gazan, Sibilla Gazan geb. 21-3-1919; Salomon Gazan, geb. 4-10-1924; David Haagens, geb. 16-11-1892; Henri Haa- gens, geb. 30-3-1900; Marg. Haa- gens-Roos, geb. 6-3-1907; Lion Haagens geb. 16-1-1895; Annie Haagens-Roos, geb. 19-3-1898; Adr. Hartogs-Haagens, geb. 26-2-1885; Marcus S. Hartogs, geb. 23-11-1898; Helene B. Hartogs-Kooper- berg, geb. 13-6-1896; Izaak Mesritz, geb. 16-...-1886; Grietje S. Mesritz-de Win ter, geb. 21-2-1884; Eva Mesritz geb. 17-1-1919; Elias Mesritz, geb. 12-4-1920; Leon Mesritz, geb. 27-11-1924; Jet je Po lak, geb. 6-10-1852; Sara Polak-Cohen, geb. 14-7-1864; Debora Polak ,geta. 17-10 1892; Cornelia Polak geb. 14-6-1896; Abraham Polak geb. 26-3-1882; EUsa- beth Polak, geb. 26-1-1888; Mozes Polak geb. 5-1-1892; Levy Polak, geb. 2-8-1894 Marg Polak-Gazan geb. 22-5-1893; Louis Rood geb. 16-6-1884; Elisabeth Rood, geb. 4-10-1893; Hendrina Schooning geb. 30-7-1880; David Slager, geb. 23-10 1871; Eva H. Slager-Sohooning geb. 1- 9-1879; Philip Slager, geb. 6-9-1912; Leentje Slager geb. 16-11-1913. Sommelsdijk Salomon Gazan, geb. 20-8-1851; Sebilla Gazan-Ijevi, geb. 25-6-1861; Cato Gazan geb. 13-6-1889; Izaak S. Gazan ,geb. 16- 2-1892; Roosje Gazan, geb. 29-4-1902; Jacob L. Hamelburg, geb. 13-10-1902; Elisabeth Hamelburg-Zwarenstein geb. 10-4-1910; Hester C. Hamelburg, geb. 22-8-1938; Simon I. Hamelburg, geb. 4-12-1005. Dirksland Maurits Oohen, geb. 9-10-1878; Rosalie Cohen-de Vries, geb. 29-10-1882; Philip Gazan, geb. 22-4-1894; Sebilla Gazan, geb. 4-11-1924; Benard Haagens, geb. 31-5-1887; WUh Haagens-Rood, geb. 5-4-1888; Sara Haagens geb. 17-5-1918. Oude Xonge. Meyer Cohen geb. 12^5-1886; Sophia Cohen-Rosenberg geb. 31-7^1885; Louis David Cohen, geb. 22-2-1920; Cato Co- hensius, geb. 8-12-1899; Levi de Win ter geb. 14-3-1899; Sara de Winter, geb. 25-3-1895. De familieleden, nadat de steen is onthuld. Van rechts naar links mej. D. Rood Apeldoorn; mevr. Hartog-Haagens uit Arnhem; mevr. B. Boers-Haagens; mevr. Walg-Polak uit Amsterdam; met hoge hoed de initiatiefnemer dhr. J. Hartog, arts te Arnhem; boven mevr. BoersrHaagens, de heer 1. Rood te Den Haag. Geheel links de heer D. Vroegindeweij uit Dirksland. NED. HERV. KERK Beroepen te Sprang S. H. v. Kooten te Genemuiden. Mastenbroek: Na een verblijf van 5 jaar, nam ds. A. Baars, wegens vertrek naar Papendrecht afscheid van deze gemeente met een prediking over Nu- meri 6 24—26. Waddinxveen: De Prov. Kerkverga dering van Zuid Holland, die én en an dermaal zeer ernstige oproepingen tot de kerkeraden en voorgangers deed uit gaan, aanmaanden om 't kerkelijk ge sprek tussen de kerkeraden en de an dere gezinde modaliteiten te openen en gaande te houden en de voorgangers bedektelijk bedreigde met schorsing en zij zouden voortgaan met steun te' ver lenen aan de diverse Evangelisaties, die er in deze kerkprovincies zijn, gaat weer meten met twee maten. En kenne lijk blijkt nu weer dat met die Evan gelisaties alleen de Herv. Gereformeerde Evangeliesaties bedoeld zijn. In Wad dinxveen toch, een gemeente met 2 pre dikanten en kerken, is de daarnaast bestaande Midden-Orthodoxe evangeli satie thans gesteld onder toepassing van art. 238a der Nieuw? kerkorde d.w.z. er zal in Waddinxveen (evenals in ver schillende plaatsen op de Veluwe) naast de officiële Ned. Herv. Gemeente, een tweede Herv. Gemeente worden ge sticht en daarmede de definitieve ver wijdering een feit gemaakt, nu uitgaan de en bekrachtigd met het fiat der kerk vergadering, die eerst zo bezorgd was over die verwijdering. Zo zachtjes aan wordt alleen de Mid- den-Orthodoxie maar kerk geacht te zijn. Dit bleek wel zeer duidelijk in het Mei-nummer van het Maandblad voor Kerk-voogden. Daarin komt n.l. het bericht voor: Lunteren: „De Herv. Ge meente van Lunteren, die thans haar kerkdiensten houdt in een café en een cantine, heeft liet voornemen een eigen kerkgebouw te stichten, dat vermoede lijk aan een nieuwe weg tussen Molen- parkweg en Dorpsstraat zal verrijzen." Noot: Er is echter in Lunteren nog slechts één Herv. Gemeente, waar de plaatselijke predikant ds. G. Boer, in de kerkdiensten der gemeenten gebruikt maakt van het ruime kerkgebouw. In bovenstaand bericht wordt kennelijk de Midden-Orthodoxe evangelisatie be doeld (die n.l. nog niet eens onder art. 238) valt) maar door de kerkvoogdijen schijnbaar al beschouwd wordt als „de" gemeente. GEREP. KERKEN Beroepen te Stadskanaal C. W. de Vries te Lollum, Ommen H. Hortensius te Engwierum; 's Gravenhage J. Tho mas te Hilversum. Aangenomen naar Enschede A. v. d. Sluijs te Harlingen; Gouda J. C. Seegers te Baarn; Heerenveen B. de Valk te Wiersum; Middelstum P. Everaars te Avereest. Bedankt voor Smilde Mr. Dr. J. Ozin- ga te Lunteren; St. Anna Parochie P. Everaars te Avereest; Hardenberg B. de Valk te Harlmgen; Oude Pekela B. Wentsel te Tingjum. CHR. GEREF, KERKEN Beroepen te Gouda M. Vlietstra te Eemdijk; Woerden B. Bij Ie veld te Noor- deloos; Zaandam C. Noordergraaf te 's Gravendeel. Bedankt voor Steenwijk W. v. Heest te Rozenburg; Bussum M. Holtrop te Leeuwarden. De zeer kleine gemeente Mijdrecht, welke zelfstandig in 't onderhoud van haar voorganger ds. J. Brom, sinds kort aan deze gemeente verbonden, voorziet en waarvan wij enkele weken geleden meldden dat zij in één week 7000. bijeen bracht voor kerkrestauratie, heeft het gepresteerd om dit bedrag in één maand tijd tot 21000.op te voeren. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht A. Elshout te Utrecht en H. v. Gilst te Dirksland; Middelburg H. v. Gilst te Dirksland en W. C. Lamain te Grand Rapids. Beroepen te Dordrecht H. v. Gilst te Dirksland; Kampen H. Rijksen te Vlaar- dingen; Veenendaal W. Hage te Nun- speet. Er zijn op ons goede eiland bakkers, waarin verborgen krachten schuilen. Dat bleek ons bij het lezen van de Bak kerskrant. De bakker C. Soeteman te Oude Tonge heeft op de feestavond ter gelegenheid van het 40~jarig bestaan van de afdeling Flakkee van de Neder landse Bakkersbond zijn dichters-gaven ruim loop gegeven en in een 40-regelig vers de leiders kwaliteiten van het be stuur bezongen. We geven het hieronder weer. De bakkers van Flakkee zijn nu bij [elkaar om te vieren ons 'iO-jarig bestaan Het bestuur zit nu in de bloem.en, men behoeft hun namen niet te noemen. Ze hebben nu ook hun wederhelft [meegebracht en zitten omgeven door bloemenpracht. Wij hebben een bestuur hier op [Flakkee, zo bestaan er in Neerland geen twee, met een voorzitter klein van stuk, maar [pittig en gezond en 'mirakel best met zijn mond. Zijn leiding als voorzitter is zeker en [zelfbewust, we vinden het fijn dat het leidsel in zijn [handen rust. En ieder ste-mt don ook zeker mee, zoals Knape zijn er geen twee. De secretaris Van den Berge, een man [met de pen, die zijn functie wel heel best kent. Hij vertegenwoordigt ons in de [provinciale bond, zijn inzicht is zakelijk en gezond. Hij wordt wel eens geplaagd als [raadslid voor de V.V.D. maar als secretaris waardeert ieder [hem mee. De penningmeester rustig en safe, is werkelijk niet te vinden voor de geef, want al is de kas dan ook bijna leeg nooit komt er een klacht over zijn [lippen, nee, aan De Bruin kunnen niet veel [tippen. Ook Braber, Prince Schepers en Israël, ieder onzer kent deze heren wel, 't zijn mannen van één stuk, mannen [van de daad, voor onze belangen staan zij steeds [paraat. Treft ons een ramp of dreigt [oorlogsgevaar, ze waren altijd aanwezig, dat 's waar. Was er een broodoorlog of stond [vakantie op 't spel collega's, geeft dank voor wat zij [vrywillig hebben gedaan Dames, onze dank dat gij uw mannen [hebt afgestaan. God geve dat wij allen zo met elkaar eens mogen vieren ons 50-jarig bestaan. Zo gaan wij verder in onze strijd om [het bestaan met ons wakkere bestuur vooraan. DIRKSLAND Burg. Stand. Geboren: Liedewij Jan- nigje, d.v. J. den Besten en J. L. Boele. Overleden: Pietemella van Okken- burg, 61 jaar, vr. van J. van Liere. Extra kollekte. De extra kollekte voor de kerk die bij de Ger. Gem. is ge houden heeft 614.opgebracht. Huwelijksbevestiging. A.s. woensdag middag 2.30 uur zal in de Ger. Gem. een huwelijk worden bevestigd door ds. H. van Gilst. Hervat. De werkzaamheden aan de 18 woningwetwoningen aan de Prins Bemhardlaan die enige tijd hebben stil gelegen, zijn thans weer hervat. Het is te hopen dat deze werkzaamheden spoe dig worden uitgevoerd vanwege de dringende behoefte aan woonruimte in deze gemeente. HERKINGEN Gevonden voorwerpen: Herenpols horloge. Inlichtingen bij postcomman- dant der Rijkspolitie alhier. Dijkgraaf en dijkraden van het wa terschap Flakkee brengen ter kennis, dat bij besluit van 26 maart 1957 in be zitneming en onteigening is gelast van een perceel gedeelte op de aan dit be sluit gehechte en gewaarmerkte teke ning welke onroerende goederen zijn gelegen in de gemeente Melissant, en ter inzage ligt voor belanghebbenden ten kantore Langeweg 74 Middelharnis. JJk en herijk. Door enige winkeliers is de burgemeester gevraagd om met de betreffende instanties in overleg te treden om de ijk en herijk voor onze gemeente NIET in Nieuwe Tonge te doen plaats vinden doch als voorheen in eigen gemeente. De reis met de ouden van dagen, zal niet op 25 juni plaats hebben, doch is verplaatst naar 27 juni a.s. De extra kollekte in de Ger. Gemeen te heeft opgebracht 69.88. Benoemd. De heer Kolster onder wijzer aan de Herv. School is benoemd in gelijke betrekking te Velp bij Am- hem. Het publikatiebord dat voorheen was geplaatst onder de visbank, is thans bij het gemeentehuis aangebracht. De classis „Far West" van de Geref. Gemeenten in Amerika heeft na afge legd examen de heer M. Romijn be vorderd tot.candidaat tot de H. Dienst I en hem beroepbaar verklaard. Zowel in kringen van de landbouw als van de handel acht men het gewenst, de z.g. pootgoedregeling ook in de toe komst voort te zetten. Door het leggen van een bodem in de markt kan een onnodige prijszinking worden voorko men en kunnen de pootgoedprijzen op leen redelijk niveau worden gehand haafd. Daartoe is echter allereerst nood zakelijk, dat de overnameprijzen het karakter krijgen van vaste minimum- garantieprijzen, waarop in tegen stelling tot het verleden geen kortin gen meer worden toegepast. De vrees voor kortingen bij overname van even tuele overschotten moet worden weg genomen. De pootaardappelprijzen zul len zich dan, afhankelijk van vraag en aanbod, steeds boven het minimum-ni- veau kunnen bewegen, waardoor een redelijke vergoeding voor de aan de teelt verbonden kosten en risico's kan worden verkregen. Bij de vele besprekingen, welke thans .worden gevoerd wordt er naar gestreefd een regeling te ontwerpen met vaste garantieprijzen zonder kortingen. Als garantieprijs zal dan gelden het niveau, dat voor oogst 1956 was vastgesteld, doch waarop naderhand moest worden gekort. Aangezien de beschikbare reserves echter in belangrijke mate zijn aange tast is het noodzakelijk de premies (are aal- en exportheffing) te verhogen. Het ligt daarom in de bedoeling een veror dening te ontwerpen, waarbij de areaal heffing voor oogst 1957 wordt gesteld op 150.per ha goedgekeurde poot aardappelen (inclusief 10.voor pro paganda in het buitenland), terwijl het Bedrijfschap voor de Handel zich voor stelt de exportheffing te verhogen van 50 tot 75 cents per 100 kg. OUDDORP Vofcantiebonnen. A.s. donderdag 6 ju ni is er gelegenheid bouwvakvakantie bonnen te verzilveren over Hemelvaarts en 2e Pinksterdag tot een maximum van 18 stuks bij de P.V. van het Soc. Fonds Bouwnijverheid Oosterweg 70 van 7.30- 8.30 uur. NIEUWE TONGE Reis Middenstandsvereniging. Met Hemelvaartsdag hebben de winkeliers van de afd. Kon. Ned. Middenstands bond met hun echtgenote, gezinsleden en personeel een reisje gemaakt naar Amsterdam. O.m. in de luchthaven Schiphol bezocht en een rondvaart door de grachten en over het IJ gemaakt. Op de terugtocht is het bekende „Kopje van Bloemendaal" aangedaan en de uit kijktoren op Hollands hoogte duintop beklommen. Het was voor allen een prettige dag. OOLTGENSPLAAT Herijk van maten en gewichten. Op maandag 17 juni a.s. zal in het gebouw „'t Centrum" aan het Weespad van 10 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur zitting worden gehouden voor het herijken van maten en gewichten. Men neme van de ze datum goede nota! Bloedtrans/wsie. De bloedtransfusie- dienst van het Ned. Roode Kruis komt op woensdag 19 juni a.s. naar Ooltgens- plaat voor het afnemen van bloed. De donors krijgeni allen een persoonlijke oproep. Men kan zich voor het afstaan van bloed nog opgeven bij mevr. Ko- bus-Jordaan; te Achthuizen bij de heer Jac. Moerenhout en te Langstraat bij mevr. Geerts. Deze opgave alleen voor die personen die dit nog niet hebben ge daan per kaart, (gelijk met de kollekte). Geslaagd. Aan het van Itterson-zie- kenhuis te Gouda slaagden voor het eindexamen ziekenverpleging A. de da mes S. G. van Kempen Cd. en N. van Dam Jd. Voor het eindexamen zieken verpleging B (zwarte kruis) slaagde aan het Chr. Sanatorium te Zeist mej. C. A. Korteweg Pd. ST. ANNALAND Kollekte. De in mei gehouden maan delijkse kollekte ten bate van het zie kenfonds heeft te St. Annaland 182.15 opgebracht. Herijk. Voor de herijk van maten en gewichten zal D.V. zitting worden ge houden te St. Annaland in de O.L. School op donderdag 6 juni van 11 12.30 uur en van 13.30—16.30 uur voor hen, wier naam begint met één der let ters A tot en met L. Op vrijdag 7 juni wordt eveneens in de O.L. School zitting gehouden en wel van 10.3012.30 en van 13.3016.00 uur voor hen wier naam begint met één der letters M tot en met Z. De maten en gewichten moeten bij de aanbieding schoon, droog en zonder roest zijn. IJzeren maten moeten van binnen en van onderen geverfd zijn met rode menie, aan de buitenzijde van de romp met grijze of zwarte verf. (géén lak.) Blikken maten voor droge waren mogen aan de buitenzijde geverfd zijn, maar niet aan de binnenzijde. IJzeren gewichten dienen roestvrij gemaakt te worden (b.v. met een vijl en grof schuur linnen) en inwrijven met gekookte lijn olie, welke met een weinig zwartsel ver mengd mag zijn; het lood blank laten. Gewichten, die gepotlood zijn, moeten worden afgekeurd. De opening in de koperen gewichten moet schoon zijn. Benoeming. Tot ontvanger van het Wezenarmbestuur te St. Maartensdijk is in de vacature van wijlen de heer Zeedijk benoemd de heer C. L. van Dij- ke uit St. Annaland, ambtenaar ter ge meentesecretarie te St. Maartensdijk. (Vervolg pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1