Streekmuseum kreeg weer vele geschenken Buitenland ijf meester Gemeente Herkingen gaat procederen met N.V. Houtcentrale Van de scholen bracht de O.L.S. uit de Langstraat eerste bezoek Tln/n/?^'^®^^ huid? Kiuderhoekje over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwiabietten Plaatselijk Nieuws Levexancies: wilde hout weg halen van aannemer die niet betaalde Bladz. 2 „BILANDBN-NIBUWS' Vrijdag 31 mei 1957 (Buiten verantw. van de redaktie) KWESTIE MET TANDAJBTSEN DIENT NIET TEN KOSTE VAN VERZEKERDEN TE CAAN Geachte redactie, Mijn ontboezeming over de rare prak tijken van de ziekenfondsen tijdens de tandartsenstaking heeft een schrifteUjk commentaar uitgelokt, n.l. van de hoer Muye, lid van gewest dinges van de din ges van de dinges, ik kan er geen wijs uit. Hij deed dat keurig zonder enige scherpe kant, precies in de maat, zoals wij Nederlanders in de laatste tiental len jaren opgevoed worden te lopen, keurig jn een verborgen dwangbuis Komaan, nog een keer mijn kijk op de zaak. Muye zegt, dat de ziekenfondsver zekering in geen enkel opzicht iets heeft te maken met brandverzekering, omdat het ziekenfonds geen geld geeft docli geneesmiddelen e.d. garandeert. Ik ken echter regimenten brandverzekerings- maatsohappijen, die bij brand ook geen. geld geven, doch een nieuw pand. In herbouw noemen ze dat. Een partijge schoolde brein kan hier toch wellicht nog enig verschil zien. Mijn oom zou zeggen: lig nou niet te klieren...! Dan zegt de heer Muye, dat de zie kenfondsen niet betalen omdat de tand artsen de boel in 't honderd hebben ge stuurd en dat dit hun schuld niet is. Hij zegt het veel mooier, bekijk die zin maar eens; maar waarde heer: ik heb van schuld in die affaire helemaal niet gesproken. Wat mij betreft gaan de be sturen van de ziekenfondsen met de tandartsen op de vuist. Wat kan mij dat schelen Als de ziekenfondsen mijn premie ont vangen, waaruit de tandartsen betaald worden, moeten ze ook de kosten be talen, als mijn tanden gerepareerd moe ten worden. Is dat nu zo ingewikkeld? En nu is het volgens de heer Muye juist ons belang, dat de ziekenfondsen de tandartsen niet betalen. Ja, zó staat er duidelijk, leest U die fraaie zin in zijn proza maar eens. En nog eens, frazen, frazen. Gaat U maar verder. Allen, die menen dat ik gelijk heb, moeten voor ogen houden, dat de ziekenfondsen zitten te popelen om onze belangen te dienen. Dat staat er! We zouden dat soms eens in twyfel mogen trekken! Maar goede man, dat geloof ik graag! Maar hoe kan ik geloven, als 't fonds niet eens nakomt wat het heeft beloofd? Ze dient geen woorden, doch daden op het tapijt te brengen. Volgens de heer Muye is het de fond sen goed bekend, dat de tandheelkundi ge hulp aan de verzekerden thans moei lijkheden geeft. U ziet, tot heden van het lid van het gewest V van de fede ratie van door verzekerden en mede werkers bestuurde ziekenfondsen, hè, hè, nog steeds geen nieuws over het feit, waarom nu eigenlijk mijn premie wordt ingehouden en mij geen tand artsenhulp wordt gegeven, zoals is over eengekomen. Zelfs is het de heer Muye bekend, dat vermoedelijk de fondsen aan het einde van het jaar een overschot zullen heb ben. Maar daar twijfel ik ook niet aan, heer Muye. Dat zullen alle maatschap pijen wel hebben, die wel premie innen, doch geen schade uitbetalen. Voor die wetenschap behoeft vrijwel niemand in gewest V van de dinges te zitten. Maar nieuws is er nog steeds niet. We gaan verder! Dat overschot zal dan ongetwij feld de premie voor het volgend jaar ten goede komen. Laten we dat hopen, want in de regel liggen die zaken no£ niet zo duidelijk. En wat verder met de verstrekking van de tandheelkundige hulp gaat ge beuren, is nog niet te zeggen, verklaart de heer Muye, iets dat mij reeds volko men bekend was en iedereen vermoe delijk wel. Ztoals U ziet, lezer, er is nog niets verteld dat de zaak oplost, of begrij pelijk en duidelijk stelt. Niets is er ver klaard over mijn grief, dat het fonds premies int en geen schade betaalt, zo als dat is overeengekomen. Alleen fra zen en ingevakkelde zinnen, die niets duidelijk maken. Tot slot volgt er dan nog, dat de ver zekerden (gewoonlijk, zegt de heer Muye zekerheidshalve) de verzekerings- voorwaarden ontvangen. Ik vraag me echter wel af, hoe dat dan gaat, want om de haverklap veranderen de rech ten en plichten. Moet men dan om een aanvulling, of krggt men die toege stuurd Neen, U weet dat ook wel, geachte heer Muye, men kan in de praktijk al leen op de hoogte blijven als men de ambtelijke terminologie in de puntjes meester is en dus kennis kan nemen van kranten en blaadjes, die van tijd tot tijd de verzekerden zeggen op de hoogte te houden. Maar iedereen weet, dat daar van praktisch niets terecht komt. En de bewering van de heer Muye als on herroepelijk slot is prachtig, want zon der veel kosten kon ik immers met mijn klachten terecht bij de ziekenfonds raad? Kijk, nu kan ik weer eens uit erva ring spreken en ik heb er destijds har telijk om gelachen, zó zot was de si tuatie en een sprekend bewijs van de theorethische prachtige positie van de verzekerde, maar de feitelijke waarde loosheid daarvan. Komaan, de feiten! De feiten Enkele jaren geleden moest één van mijn familieleden aan een gebit. Jam mer, maar niets aan te doen. Als ver zekerde kon ze een kosteloos, of vrij wel kosteloos gebit krijgen, een zoge naamd eenheidsgebit, waar de persoon in kwestie niet voor voelde. De rede nen doen er hier niet toe. Ze wenste een beter gebit en wUde met plezier de meerprijs betalen. Maar dat was er bij het fonds niet bij. Ze kon het fondsge bit krijgen en zo niet, dan moest ze de hele zaak zelf maar betalen. Ik in de pen geklommen en gezegd, dat zieken huispatiënten 3e klas kregen uitbetaald. Wilden ze in een hogere klasse, dan kon dat en moesten ze de meerprijs zelf betalen. Logisch. Maar waarom Nu met het mooie weer het reizen seum te Sommelsdijk zich in toenemende des maandags is het dagelijks geopend; Wie familie en kennissen over krijgt, museum in te lassen. Men zal er U king dient het museum nog meer in de zoek van schoolklassen, want er valt scliool die in klasseverband het museum de Langstraat. De kinderen kwamen per C. J. Geerts en de onderwijzeres mevr. de rondleiding een explicatie gegeven, seum doorbrachten, waren zeer entliou Een van de kleinste scholen van ons primeur, laten de anderen volgen! Men aan de secr. dhr. W. H. S. Sypkens, We laten hieronder een verantwoor museum de laatste weken mocht ont Van dhr. Mooyman Buys, Overschie, een mand, een oude naaidoos, een kope ren ring, een spoormandje, zwarte ket ting; koperhartje; ansichtkaarten; slang op sterk water; communeboekje; water- filter; 2 speelgoedkastjes. Van mej. T. Slis, Middelhamis tbans te Den Haag, 3 stoelen, 1 teerpus, 7 schalen een oude bloempot en een groto pot; een kruikje, een Iterel, een pee mand, een wasmand, een houten emmer, een meekrapspa en een arreslee. Van de heer J. H. van Strien te Dirksland (nu overleden) een oud boek werkje over het nut van de landbouw een zakboekje van de veedokter over behandeling van paarden en rundvee. Van dhr. N. M. Lodder, Ouwerkerk (Zld.) enige oude ansichfjen betrekking hebbend op Flakkee. Van dhr. P. v. Beveren archivaris te Zierikzee een doosje gemalen meekrap. Drie netverzwaarders, opgevi.st in het Holl. diep; 4 pijpendoppen van Gcede- waagens Koninkl. Piateei- on /vardewerlt fabriek te Gouda en straatlantaarns uit de 18e eeuw, alles door bemiddeling van de heer Hoogstraten, techn. ambt. bij de Vereen. Stad en landschap. Een aantal munten en züverbons van dhr. Paulus van Schouwen te Oude Ton- ge. Naaikistje met opgelegd mahonie hout met lade, geschonken door mevr. C. M. V. Alphen-v. d. Doel, Rusthuis ,,De Goede Ree" te Sommelsdijk. Dateert omstreeks 1840'1850. Gebruikt door haar grootmoeder Cornelia van Bochove echtgenote van Cornelis Bom te Som melsdijk. Ben visserspronkstukje van dhr. H. de Waard Vingerling te Middelharnis. Dhr. Jac. Edewaard, Jac. Banestr. te Sommelsdijk schonk een groot aantal kleinere en grotere voorwerpen: een in- dompbak; vuurtang, pijpenla, brandijzer, kaarslantaarn, snoeihaak breinaald voor netten, onderlegger, fotolijstje; stenen pannetje; 2 pijpen vroeters; eikenhouten V2 hl.; glazen stolp; aker, 2 dekschalen; 6 borden; ketel; klein kastje; sauskom; 2 sliklappen; klok; peperbus, 3 stoelen, en een spa. Van dhr. Pau Crezee Ooltgensplaat, 2 rijtuiglantaarns en een snijboonmolen. Een geselplaat van dhr. Knape Stoof- hoek Sommelsdijk. en trekken begint, mag het Streekmu- mate van bezoek verheugen. Behalve op woensdag en zaterdag ook des avonds doet er goed aan een bezoek in het dankbaar voor zijn. Bij de eigen bevol- belangstelling te komen. Ook voor be werkelijk wel wat te leren. De eerste bezocht, was de O.L. school no. II. uit bus onder geleide van het Hoofd dhr. Otto. Een der bestuursleden heeft bij De kinderen, die plm. 2 uren in het mu- siast over hetgeen ze te zien kregen, eiland heeft wat betreft het bezoek de geve zich voor schoolbezoek vooraf op Telef. 2136, Middelharnis. ding volgen van de geschenken die het vangen. Door bemiddeling van het bestuurslid Notaris de Vries een spoormand; bijbel tje en een brlUendoos. Een antieke naai machine van dhr. C. Krijtenberg, Voor straat Middelharnis. Van mej. Slis, Voorstraat Middelharnis: 2 wafelijzers; 2 houten bakjes, 1 bijl, riek en een lan taarn. EUestok (1754) afkomstig uit het pakhuis van N.V. Kolff, Vissersdijk, Middelharnis (waarschynlijk toebeho rend aan een zeilmaker). Lederen siga- renkoker anno 1890 van G. van Slie- dregt, thans te Vlaardingen. Deze wer den gekocht door Middelliarnisse vissers wanneer zij met de vissloepen in Engelse havens aan land kwamen. Van Joh. Hui- zer, Kaaidijk 15, Herkingen, twee kar ren, bazaltstenen vijzel, vermoedelijk uit de 15e eeuw, geschonken door dhr. L. van Nimwegen, raadslid te Sommelsdijk Van dhr. A. Smit, Waterweg 55 te Middelharnis een marsepainvorm, een peperstrooier, een houten bakkers vormpje, drie schoorsteenpullen. Twee sliklappen en een peemes van A. Ko- nings, Pallandt polder Middelharnis. Van dhr. Leen Troost, Westdijk, Som melsdijk een hoef ijzer zwavelstokhouders een testje met comfoor, een bajonet en een kruikje. Van Wed. A. de Bloeme 2 horren. Twee potjes aardewerk (gegla zuurd) opgegraven in de Nieuwstraat te Oude Tonge in 1956. Geschonken door dhr. A. J. Kamerling, Julianastraat Oude Tonge. Een sigarendroogkastje, een molen (ingelijst)2 schoorsteenva- zen met rozenknoppen van dhr. Johs. V. d. Nieuwendijk, Ringstr. 49, Som melsdijk. Een elektrische kamerlamp omstreeks 1930 van Wed. P. Touw te Melissant. Wie kan helpen aan een staande petroleumlamp Wie van onze eilandbewoners heeft voor het streekmuseum een staande pe troleumlamp te missen, die in de Plak- keese kamer kan worden geplaatst? Aanbiedingen aan de secretaris, dhr. W. H. S'. Sypkens Prins Hendrikstr. 2, te Middelharnis. dan die logica niet voor een prothese? Ja, zei de tandarts, niks an te doen. De weg liep dus eerst naar het fonds. Een net briefje, maar geen haring. Daarna naar de ziekenfondsraad. Een anwoord met wetsartikelen. Toen naar mr. van Rhijn van het departement. Met een kluitje in het riet. „En toen deze buf fel aan Saidjah's vader was afgenomen en geslacht... ja, ook mijn verhaal is eentonig, zond ik alle stukken ,afschrif- ten, kortom de hele santekraam aan minister Joekes, zijnde de hoogste in stantie. Het slot is koud, hard en eigen lijk logisch. Ik heb nimmer enig ant woord ontvangen. Dat is het recht van de verzekerde, dat is het resultaat van pogingen, om op normale en fatsoenlij ke wijze opheldering te verzoeken van toch in wezen onrechtvaardige hande lingen van de ziekenfondsen. Theorethisch staat de zaak flink op poten, maar praktisch zijn wij als ver plicht verzekei'den absoluut onbe schermd en overgeleverd aan willekeur, zoals ik die alhans zie. Ik heb veel lie ver een polis en laat me dan maar iets meer betalen. Als het dan tot een kwes tie komt, kan ik de Kadi inschakelen, die heden ten dage heus nog wel recht van onrecht kan onderscheiden en dat ook duidelijk doet. Nog eens, ik zou nu alleen maar eens duidelijk willen weten, welk wetsarti kel de ziekenfondsen het recht geeft om premies te Innen, zonder de hulp, die door het innen, van die premies is be dongen te betalen. Dat is toch duide lijk? En dat heeft de heer Muye zeker niet uiteengezet. Wat voor doel heeft zijn geschrijf dan gehad? Nee, laat ik niet insinueren. We zijn er allemaal goed van overtuigd, dat verzekering tegen tandbederf, zoals de ze door de ziekenfondsen is geregeld, wel nuttig is maar de wijze, waarop de ziekenfondsen dat nu menen te kunnen doen, is precies omgekeerd evenredig aan het doel. Want tallozen gaan nu met hun zieke tanden niet naar de tand arts. Dat is een feit. Een mens is nu eenmaal zo en daarom juist is de ver plichte tijd van komen ingesteld op straffe van geen uitkering in de vorm van hulp. Is nu de zorg van de ziekenfondsen verdwenen, nu ze met de tandartsen herrie hebben? Moet dat nu persé uit gevochten worden op de zieke tanden van de verzekerden? Zeg dat dan, dan weten we tenminste waar we aan toe zijn. Zoals de situatie nu is, zijn wij als verzekerden niet anders dan vee, over geleverd aan de grillen van de veedrij ver. Dat is mijn volle overtuiging en ik ben alleen in de pen geklommen om duidelijk te maken dat ik weet, dat ik in de kudde loop, onmachig om zelf de route te bepalen inplaats van op een vrije tocht met een door mij bepaald doel. En verder zal ik zelf mijn tand arts wel betalen... en mijn premies, mede als gevolg van de overlopende zorg van mijn ziekenfonds voor mijn gezondheid S. V. d. Valk Jul. V. Stolberglaan 40 De ontwaiienvngs conferentie Op de ontwapeningsconferentie te Londen is door de Verenigde Staten een poging gedaan om uit de impasse te geralten. Harold Stassen, de speciale adviseur van president Eisenhower voor ontwapeningskwesties, is naar Londen gekomen met nieuwe ontwapeningsvoor stellen, die door de president persoonlijk zijn goedgekeurd. Deze voorstellen zijn echter nog niet gepubliceerd. Het is de bedoeling dat ze eerst onder de deel nemers aan de conferentie circuleren en door de delegaties afzonderlijk wor den besproken, voordat ze officieel ter tafel komen. Wel is bekend gemaakt dat de voor stellen bedoeld zijn als een „eerste stap" op de weg naar ontwapening, die be staat uit vermindering van het aantal strijdkrachten en van de Conventionele bewapening. Ook de (beperkte) lucht- inspectie wordt in de nieuwe Ameri kaanse voorstellen ter sprake gebracht. Van Amerikaanse zijde is verklaard dat het nieuwe plan de vooruitzichten voor een duurzame vrede zal verster ken, maar dat de onderhandelingen daar over met Rusland niet gemakkelijk zul len zijn en veel tijd zullen vergen. De Russische gedelegeerde, Zorin, die ook naar Moskou geweest is, on:i rug gespraak met de regering te houden, verklaarde, verrast te zijn door de nieu we voorstellen en bereid te zijn, deze gronding en ernstig te bestuderen. Rusland wordt nu in de gelegenheid gesteld, te bewijzen dat het werkelijk ernst maakt met de ontwapening. Want, hoewel de Russen al jarenlang om ont wapening roepen, het is nog in het ge heel niet zeker of ze de ontwapening wel wensen. Het kan zijn dat ze niet meer willen dan propaganda maken en intussen de koude oorlog voortzetten. Het is echter ook mogelijk dat ze het ernstig menen met een vermindering van de bewapening. Immers, ook de Sowjet-Unie gaat gebukt onder de zwa- re lasten, die een moderne defensie met zich brengt. Die last te verlichten, kan het ekonomisch leven in de Sowjet- Unie alleen maar ten goede komen. Daar het nieuwe plan voor luchtin- spectie nog niet is gepubliceerd, is het uiterst moeilijk, daar reeds een oordeel over uit te spreken. Maar het staat wel vast dat deze methode nooit afdoende kan zijn. Er kan vanuit de lucht door beide partijen, slechts een zeer klein ge bied geïnspecteerd worden. En bij die eventuele inspectie komen militaire ob jecten voor de dag, die men liever voor de ander verborgen houdt. Liggen die objecten niet in het te inspecteren ge bied, dan bevinden ze zich wel ergens anders en zijn ze dus niet te controle ren. Algehele inspectie wordt door geen van beide partijen toegestaan, We krij gen dus slechts een gedeeltelijk en Beste jongens en meisjes! Zoals we hebben afgesproken, zouden we deze week beginnen met de raadsels voor de nieuwe maand. Het spreekt van zelf, dat we dan in juni niet vier maar vijf raadsels te verwerken krijgen. Dat weten jullie dus al vroeg. Het raadsel voor deze week is er één van Wim Muye Den Haag. Ik laat Wim zelf maar aan het woord. JUNI-BAADSEL 1 Beste raadsel vriendjes! Zoals jullie weten, is het in dit jaar 350 jaar geleden dat onze grote zeeheld Michiel Adriaanszoon de Ruyter te Vlis- singen werd geboren. Hij sneuvelde in 1676 en in de Nieuwe kerk te Amster dam werd ter zijner gedachtenis een graftombe opgericht, waarop een ge dicht staat. Een gedeelte van de eerste regel van dat gedicht krijgt men door de eerste letters van de antwoorden op onderstaande vragen van boven naar beneden te lezen. 1. In 1659 verjoeg De Ruyter de Zwe den uit... 2. Welke zeeheld sneuvelde in de vier daagse zeeslag (1666?) E... 3. Van welk schip, door de Ruyter veroverd, bevindt zich een gedeelte in het Rijksmuseum? 4. Over welk vaarwater ging het in de Noorse oorlog (1655-1660) 5. Welke bekende tocht werd in 1667 gemaakt? (T... naar C...). 6. In welke maand van het jaar 1654 werd de vrede van Westminster geslo ten? a... 7. Zeeheld die in 1673 bij Terheide sneuvelde. 8. Welk besluit namen de staten van Holland in 1667? E... E... 9. Welke bezitting werd bij de vrede van Breda verloren? N... N... 10. In 1672 was de regering r... 11. Welke vloot trachtte in 1672 op onze kust te landen? 12. Bekende Engelse protector, van wie de 'Scheepvaartwet is. 13. Welk gewest had tijdens de Repu bliek het meeste te zeggen? 14. Welk verbond werd in 1668 tussen Elngeland, Zweden en de Republiek ge sloten? T... A... 15. De Ruyter sneuvelde in de buurt van de bekende berg... 16. Bekende aanvoerder in het ramp jaar in Groningen. R... 17. Wat hield in 1672 de Fransen tegen? H... W... 18. Keulen en... zijn niet op één dag ge bouwd. 19. Zutfen en... zijn door Don Frederik uitgemoord. 20. Triple Alliantie betekent... Voor jongere kinderen is dit raadsel wel een beetje lastig, maar jullie heb ben er een maand de tijd voor, en hier en daar heb ik jullie geholpen. OPLOSSINGEN I. Amsterdam, Rockanje, Brussel, Engeland, Ierland, Deventer, Amerika, Doesburg, Europa, Leeuwarden, Tiel. Arbeid adelt. II. Maria, IJzer, Naaman, Gebed, Or- pa, Damascus, Moordenaars, IJver, Ni- codemus. Genezing, Omega, Duisternis, Woord, Ananias, Anna, Rufus, Olijfberg, Malcvhus, Verdort, Emaüs, Rabbi, La zarus, Avondmaal, Amen, Thomas, Gol gotha, IJs, Macedonië, IJdelheid. Mijn God, Mijn God, waarom verlaat Gij Mij III, Absalom, Laban, Balak, Abraham, Jacob, God, Jozef, Jacob, David, Johan nes de Doper, Zedekia, Ismaël, Nicode- mus, 3, Silas, Filippi, stokbewaarder, Patmos, zee, 12. IV. Cefas, Christus, Cilicië, Cornelius, Cesarea, Clauda, Cretenzen, Cyprus, Citers, Capadocië. CORRESPONDENTIE Jaap M. Oud-Beyertand. Dat belooft een mooie reis te worden; nee, ik naoet zeggen: dat zal wel een mooie reis ge weest zijn, want het is weer al 8,chter de rug. De volgende brief zal je dan wel stof hebben om te schrijven! Jullie zijn al vroeg in 't jaar gegaan. Corrie M. N.-Tonge. Veel te gemak kelijk, moet je maar niet zeggen; er blijven steeds kinderen klagen over de moeilijkheid. Wat was die reis mooi! De Westerbouwing is voor mij ook niet on bekend. Een mooi panorama over de Betuwe, hè? Greet je M. Oud-Be\jerlaiid. Gelukkig dat jij ook niet ziek geworden bent. Heb jij die kinderziekte al gehad? Longont steking kan plotseling heel erg zijn. 't Is weer een aardige brief geworden. Greet je! Nelie en Wim M. Den Haag. Het raad sel is als eerste juniraadsel geplaatst zoals jullie gezien hebben. Ik vrees, dat er kinderen bij zullen zijn, die mopperen over de moeilijkheid, maar ik heb ze hier en daar wat geholpen. Over dat eerste raadsel van vorige maand heb ik al wat te horen gekregen, maar met de prijs bepaling heb ik er rekening mee gehou den. Liedy M. Oud-Beijerland. Zit je nu al in de vijfde? Wat schiet het toch op, hè? Met die poesjes ging het niet best, maar moeder heeft misschien poesjes genoeg! Over raadsel I heb je nu al het een en ander gehoord, nietwaar? Klaas v. d. D. N.-Tonge. Over het schip „C. Verolme" heb ik in de krant gelezen. Heb je alles goed kunnen zien? Zoiets had je nog nooit meegemaakt, denk ik. Ik heb het ook nog maar eens in mijn leven gezien. Cor V. d. D. N.-Tonge. Voor jouw leef tijd is het een hele toer, hè, om alles in orde te krijgen; maar ik houd ook reke ning met de leeftijd, hoor. Je leeftijd moet je er daarom, altijd maar bij schrij ven, Cor. Wim van D. Oud-Beijerland. Die brief was wel terecht gekomen, hoor. Deze brief was er maar op het nippertje. Wanneer kan opa in het huis? Op het laatst houdt het bouwen erg tegen, hè? Wat bracht die wedstrijd veel geld op! Handenarbeid is een van je liefste vak ken, denk ik. Lenie v. d. D. N.-Tonge. Ook jij hebt op die reis genoten, hoor ik. Geen won der, want er was heel wat te zien. En dat beroemde schip! De tewaterlating heb je toch niet gezien? Gaat het al een beetje met patronen tekenen? Het is mooi werk voor meisjes. Allemaal de hartelijke groeten van Oom Ko. eenzijdig beeld van de bewapening. En, gesteld dat het nieuwe plan kans van slagen heeft, wat moet er daarna gebeuren? Moet het defensie-systeem, dat met zoveel zorg is opgebouwd, ver eenvoudigd worden of geheel verdwij nen zelfs? Het zal nog lang duren voor al deze vragen zullen zijn beantwoord. Een andere vraag is, of hier niet de omgekeerde volgorde wordt betracht. De bewapening is een middel om de spanningen tussen landen niet te laten uitgroeien tot conflicten. Moet men dan niet eerst de oorzaken van de span ningen wegnemen voordat de bewape ning kan worden verminderd? Want zelfs met een klein legertje en een be perkt aantal wapens kan nog een alles- verwoestende oorlog worden gevoerd, We kunnen slechts hopen dat de gede legeerden in Londen zich ernstig en met goede wil over al deze dingen bera den, Frankrijk President Coty heeft aan de oud-pre- mier Pleven een informatieve opdracht gegeven, waaruit zou moeten blijken welke mogelijkheden er zijn om een nieuwe regering te vormen. Dat deze voor een uiterst moeilijke taak staat, is voor ieder duidelijk. Want behalve de twee kwesties, die de val van het kabinet-MoUet hebben veroorzaakt: de belastingen en Alge rije, is er nog een derde probleem: Tu nesië, De laatste dag van haar bestaan, heeft de regering-Mollet namelijk ge weigerd, een gedeelte van een krediet aan Tunesië over te maken, om uitdruk king te geven aan haar critiek op de Tunesische regering in het algemeen die steun verleent aan de Algerijnse op stand en op premier Bourguiba in het bijzonder. Deze laatste heeft gedreigd, daarom de ekonomische en financiële banden met Frankrijk te zullen ver breken. Daardoor zou er een einde ko men aan de douane-unie tussen Frank rijk en Tunesië, Mollet heeft dus op het allerlaatste ogenblik de verhouding van Frankrijk tot Tunesië nog wat slechter weten te maken dan ze reeds was en hij heeft niet meer de gelegenheid gehad, daar in verbetering te brengen. Deze taak is voor zijn opvolger weggelegd. Geen der Franse politieke partijen heeft nog officieel geweigerd, aan een nieuw kabinet deel te nemen. Alleen de socialisten stellen hun eisen vrij hoog. MIDDELHARNIS Schoolreisje. De leerlingen der hoog ste klassen van de Groen v. Prinsterer- school maakten donderdag hun jaarlijks schoolreisje, ditmaal naar Walcheren. Hoewel het weer ietwat koel was, was de stemming toch allerbest en kon een enkel regenbuitje de jeugd er niet van weerhouden ook deze dag volop te ge nieten van al het schone dat op de heen en terugreis te aanschouwen viel. Met een tweetal bussen van de fa. Buijsse werd via Sluishaven eerst naar het dorpje Heiningen gereden, waar door het personeel der vorige school van dhr. Vogelaar, thans Hoofd der Groen van Prinstererschool, werd bezichtigd. Ook stopte men even bij het monument ter gedachtenis aan de 85 slachtoffers van de watersnood in Heiningen. Hierna reed men regelrecht naar Mid delburg, waar het juist markt was. Na dat de beurzen hier leeg waren en de magen voller waren geworden, bezocht men na de markt Miniatuur-Walcheren. Hier raakte de jeugd niet uitgekeken, maar om niet in tijdnoot te geraken reed men via Veere naar Domburg. Hier genoot de jeugd volop van het .De gemeenteraad van Herkingen kwa dering bijeen. Er was n.l, een deurwaar gegeven tot betaling van een partij aan de N.V. Houtcentrale „De Eilanden" bouw gemeentewoningen, wat aan de liet) tegen contante betaling was ver ven. Hiertegen wilde het gemeentebe besluit moest vallen, om deze procedure het behandeld voor de Arr. Rechtbank Burg. van Heyst opende met gebed, waarna de notulen werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een mededeling dat de rekening van de Vleeskeuringsdienst, waarop een batig saldo was van 7000.Hiervan heeft Herkingen 329.40 tegoed. De begroting van de Emgo 1957-'58 werd goedgevonden. Hierin was al 5% verhoging van de elektriciteitstarieven verwerkt. Verder werd mededeling ge daan van enige goedgekeurde raadsbe sluiten, betreffende verhuur van grond. Rapport Centraal Bureau Verificatie dat boeken en bescheiden van de gemeente en andere kassen in orde waren bevon den. Oeldlening. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening groot 50.000,voor de duur van 1 jaar tegen 'n rente van 5]^% bij de Ned. Handel Mij. Alle gemeenten Waren in afwaching van het potje van 6 miljoen; de verdeling van deze gelden aldus de voorz. loopt over de in 1954 1956 geïnvesteerde gelden voor woning bouw. Spr. deelde mede dat Herkingen het slecht trof, omdat verschillende nieuwe Woningen (premie-woningen) niet vallen onder gemeentewet-woningen. Anders had het een vaste lening geworden. B en w zal nu een brief doen uitgaan om hierin alsnog verandering te krijgen. Het is een onbillijke zaak. Om de bouw van het postkantoortje doorgang te doen vinden, moet deze lening voor een jaar geschieden, waartoe werd besloten. Voorstel tot het voeren van een ge rechtelijke procedure met de N.V. Hout centrale „De Eilanden" te Brielle, inza ke houtleveranties aan de aannemer A. Kerkhof, die failliet is verklaard. De voorz. dit punt nader toelichtend deelde mede, dat toen dit faillissement merkbaar werd de houtleverancier het op het werk opgeslagen hout wilde weg halen. Aan het optreden van de ge meente-architect de voorz. was toen juist op reis naar Zweden door de loco-burg., wethouder .secretaris en de politie, is het gelukt, dit hout op het terrein te houden. Het standpunt van de Houtcentrale was, dat het hout niet be taald, dus van haar was. B en w zijn van een andere mening; de rechtskundige adviseur, mr. de Vroom uit Leiden die voor de gemeente optreedt, concludeerde dat volgens art. 43 van de alg. voorschriften tot uitvoe ring van werken, alle op het werk aan gevoerde bouwstoffen, eigendom van de principaal zijn. Dit staat ook in het be- strand, waarna werd doorgereden naai- Westkapelle. Het landings monument der geallieer den werd hier bezichtigd waarna te Vlissingen nog een bezoek werd ge bracht aan het standbeeld van Michiel de Ruyter. Het hoogtepunt van deze dag vormde een bezoek aan de speel- tiiin in Bergen op Zoom. Voor velen nog te vroeg werd half acht hier afscheid genomen en arriveerde men in goede welstand 's avonds om half 10 weer in ons dorp. m dinsdagavond in spoedeisende verga- dersexploit door het gemeentebestuur af- nieuw hout ten bedrage van 4833.82 te Brielle, liggende op het werkterrein aannemer A. Kerkhof (inmiddels fail- kocht, waarin deze in gebreke is geble- stuur zich verweren, waartoe een raads te kunnen voeren. In kort geding wordt te Rotterdam, op woensdag 29 mei 1957 stek. De voorz. vond dit ook logisch. De Ie termijn is betaald; was het hout er niet geweest, was dit niet gebeurd. Gelet op het advies van de jurist meent b en w zich hier tegen te moeten ver weren. Het loopt over een bedrag van 4833,82 aan hout. De gemeente heeft een deurwaarders- exploit ontvangen; voor de houtcentrale (eiseres) treedt Mr. den Hollander op als gemachtigde. Met de curator en de advocaat heeft een bespreking plaats gehad, om een aannemer te vinden, die het werk (de bouw van een aantal gemeentewonin gen) zal voortzetten. Het besluit heeft vooraf de goedkeuring nodig van Ged. Staten. Dhr. Kalle zei, dat er geen andere weg was. Hij nam het de Houtcentrale niet kv/alijk, dat ze probeerden het hout weg te halen! Die weten echter ook wel, wat art. 43 inhoudt meende spr., die het voorts een beroerd geval noem.de, omdat de inlichtingen safe waren. „De bouwer maakt overigens prima werk", zei de voorzitter. Over de 8 woningen in Dirksland zijn ook geen klachten. Het loopt alleen over de finantiële status. ,,Er is eens geprobeerd om met Snflder tot een vereffening te komen" voerde dhr. Kalle aan, maar dat ging niet. De inlichtingen bij de Bank waren toch ook goed? aldus dhr. Kalle. ,,De leveranciers zullen het wel gewe ten hebben", wierp dhr. v. d. Wende in 't midden. Die heeft men niet gevraagd. Het voorstel tot het voeren van ver- Weer werd z.h.s. aangenomen. De vergadering werd geschorst om te spreken over de bouw van een garage voor secretaris v. d. Ster. Na heropening werd hiervoor een aanvullend krediet verleend, groot 550. Rondvraag Dhr. Kalle informeerde welke wonin gen voor huurverhoging in aanmerking zouden komen. „Alle woningen" was het antwoord. Dhr. Hogerwerf wees op de putten in de Molendijk, die volgens de voorz. meest van het graven van de P.T.T. afkomstig waren. Het had de aandacht; de te ma ken kosten kunnen bij de P.T.T. worden gedeclareerd. Dhr. Hoogerwerf informeerde of er nog een verbetering met de busdiensten kon komen, waarop de voorz. ontken nend antwoordde. De R.T.M, voelt er niet voor! Dhr. V. d. Wende vroeg hoe het stond met de woningen aan de Molendijk. De dijk werkt daar zei spr., de grond perst „Troost wacht op steen" antwoordde de voorz. Er moet een bijzondere steen soort voor komen, die maar één fabriek maakt. Dhr, Doornhein wees op het euvel, dat veel losse steen in de haven wordt geworpen. Dat is gevaarlijk voor sche pen die er langs schuren zei spr. Dhr. Kalle wist te vertellen dat peur ders op de stenen gaan staan, om zo te vissen. ,,Dat is geen stijl" deed de voorz. ver ontwaardigd. Daar moet de politie op letten! Het peuren moet dan maar af gelopen zijn! Volgde sluiting.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4