EIIIVI1DEt1.niEUWS Raad van Nieuwe vaste geldlening Tonge besloot tot groot f 70.000." HAAR WOORD GETROUW FIRMA WITVLIET HOOFDPIJN? 2de blad Vrijdag 31 mei 1957 No. 2602 VOOR HET BETERE FOTOWERK Discussie over subsidie aan militaire tehuizen leuwó UIT DE KERKEN ;AMERtKAANSË Artsen zijn niet gesteld op dankbetuigingen in advertenties Van moord en doodslag Moder ne rechtstoepassing en modem gevangenisbeleid De volkscon- sciëntie Het jonge leven. Vele malen worden de krantenlezers opgeschrikt door de berichten van een gruwelijke moord. Het komt de laatste tijd voor ons besef in toenemende mate voor. Meestal betreft het nog meisjes of vrouwen als slachtoffers. Dan weer leest ge van een gearresteerde moor denaar, die ontvlucht was en zwaar ge wapend voornemens was zich niet dan na hevig vuurgevecht te doen overman nen. Bij zulk een man telt een mensen leven niet meer, ook niet zijn eigen leven. Het aantal berechtingen wegens moord was In de jaren 1952, 1953 en 1954 resp. 16, 13 en 10; voor doodslag 26, 30 en 29. Tot 1954 beliepen deze twee vormen van doodslag dus circa 40 per jaar. Het is wel heel erg. Ook schijnen in het algemeen maar betrekkelijk korte straffen te worden uitgesproken. Daar door keren mensen met misdadige aan leg maar al te spoedig in de maatschap- pö terug. Had de straf nog maar tot verbete ring geleid! Maar men voelt straf niet meer als straf aan.en de overheid zelf doet dat vergeldingsbesef uitslijten. On langs is weer gebleken bij een geslaagde uitbraak uit de gevangenis, dat maar al te veel gevangenen in zalen bijeen zijn omdat zij „psychologisch, dat is zielkun dig gezien patiënt zijn". Men moet hen zo min mogelijk tot iets dwingen, ja de gevangenbewaarder durft niet eens zeg gen: mannen, het is tijd, 't is 10 uur, ga, naar bed. Want dan worden zij maar weer zenuwachtig. In de Tweede Kamer is wel over die ontvluchting uit Scheveningen gespro- TELEF. 2073 MIDDELHARNIS ken, maar direct werd er bij gezegd dat men niet de nieuwe inzichten op straf- gebied en in de bewaring der gestraf ten wilde tegengaan; integendeel, het experiment moest worden voortgezet. Wanneer de overheid nu Gods diena resse is, naar Paulus' schrijven aan de Romeinen, mag toch wel geëist worden dat zij de wet GJods zal handhaven en het volk daarin voorgaan. Bgzonder ten aanzien van het hooghouden van het Recht is waakzaamheid geboden. Zoals het nu al vele jaren gaat wordt het rechtsbesef bij het volk zeer ondermijnd en dit geringschatten van de heiligheid en rechtvaardigheid Gods roept over ons land Zijn oordelen op. In 1872 is hier te lande de doodstraf afgeschaft. Men achtte die uit de tijd en al te gestreng. Verschillende partijen hebben in haar program zoiets staan over het recht van de overheid tot dood- sraf, de afschaffing van die straf wordt dus „programmelijk" gewraakt, maar daar blijft het bij. De volksoonsciëntie moet worden wakker geschud, zo oor deelt men. Akkoord, maar wanneer be gint gij te schudden Het wordt hoogste tijd. Het gaat in dezen, het zij nog eens ge zegd, niet daarover dat de rechter zijn gemoed eens koele op de misdadigers; dan kon men hem wel langzaam dood- martelen. Neen, de toepassing van het recht moet waardig, moet verheven zijn. En zg moet geschieden omdat het hoog ste recht Gods geschonden werd. Wie des mensen bloed vergiet, zijn bloed zal door de mens vergoten worden, want God heeft de mens naar Zijn beeld ge maakt. (Gen. 9:6) Ziedaar de rechtsgrond voor de dood straf. Ik zal de wederinvoering van de doodstraf nog nader argumenteren en de oppositie er tegen ook onder het oog zien. De zaak is toch zo belangrijk. Wanneer geen enkele medicus bfl alle studie in staat is ons te zeggen wat nu toch „leven" is en waar het vandaan komt, dan moeten wij toch zeker eens denken aan de Grote Schepper aller dingen, die de mens schept en hem een levende ziel inblaast. En zouden wij dat tedere, geheimvolle lichaam, dat mens heet en een onsterfelijke ziel heeft, en zo geheimvol tot stand komt, nagenoeg straffeloos doden en die zielslamp maar uitblazen? Als een borduursel gewrocht, zegt David in Ps. 139. Jonge mensen, lees die psahn eens, besef wat 's Heeren scheppingsbevelen ook in U zijn, opdat ge te meer met vreze voor God kuis moogt leven. Want wij zullen van alle macht ons verleend, eens rekenschap moeten ge ven. En evenzo geldt dit den moorde naar. Wanneer wij doodslag en moord niet met de dood straffen, dan zijn wij barmhartiger dan God, Die het zo be volen heeft. Zelfs het argument, dat dan aan de moordenaar de weg der bekering wordt afgesneden is niet sterk. Ten eerste, om dat die bekeringstijd er nog voor hem bleef tot ?ijn dood en ten tweede omdat hijzelf ook zijn slachtoffer de genade tijd afsneed. Er is nog veel meer over te zeggen, doch dat moet nu even wach ten. Waarnemer. De gemeenteraad van Nieuwe Tonge kwam maandagavond in spoedeisende zitting bijeen. Noodzaak daartoe was de mogelijkheid tot het sluiten van een vaste geldlening, waarover voor eind mei de beslissing moest vallen. De agen da bevatte voorts nog enkele punten w.o. een voorstel tot afwijzen van een verzoek om subsidie voor Katholieke militaire tehuizen, waaruit echter een discussie voortsproot en andere voorstellen werden gedaan. Het verststrekkende voorstel om tehuizen van alle gezindten te subsidiëren vond geen meerderheid De stemmen staakten, zodat dit nog eens in de raad komt. De voorz. opende met gebed. Medege deeld werd dat weth. Opstelten niet aanwezig kon zijn. De notulen werden, behoudens een opmerking van dhr. Huy- sen, vastgesteld. De mededelingen die een serie terugontvangen goedgekeurde raadsbesluiten bevatte plus de jaarre kening 1956 van de Drinkwaterleiding en de begroting 1957-'58 van de Emgo, werden alle voor kennisgeving aange nomen. Dan kwam de geldlening aan de orde. Uit de opbrengst van de door de insti tutionele beleggers beschikbaar gestelde fondsen is door de N.V. Bank voor Ne derlandse gemeenten, jn samenwerking met de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid een lening aangebo den groot 70.300.—. (De koers van de lening is is 100%, het rentepercentage 4%% per jaar en de looptijd 30 jaar. Voorts moet over het in 1958 te ontvangen deel 2V3%hereid- «tellingsprovisie worden betaald. De op de lening vaUende kosten bedragen i/8% van de nominaal opgenomen bedragen. Overigens verwijzen wij U naar de ter Inzage liggende aanbieding. Dit werd z.h.s. goedgevonden. Vervolgens kwam aan de orde een verzoek van de cenrale van katholieke Militaire tehuizen om subsidie voor '58 B en w stelden voor afwijzend te be schikken. Dhr. Reus betwijfelde of de subsidie politiek die gevolgd wordt de juiste is. Het negatieve standpunt was z.i. inge nomen omdat geen overeenstemming was in b en w, waarover men tot een com promis gekomen is Hij vroeg of dit waar was. Te stellen dat er in N. Tonge geen katholieken zijn, ging z.i. niet op; de militairen uit het dorp kunnen er toch wel gezelligheid zoeken. Spr. stelde voor de Kath. Tehuizen subsidie te verlenen. De voorz. stemde toe, dat b en w bij gebrek aan eenstemmigheid tot dit com promis gekomen was. Dhr. Tijl steunde het voorstel Reus. Dhr. Huyzen wilde alle militaire tehui zen subsidiëren. Weth. van Zielst betoogde dat er te N. Tonge geen katholieken zijn. Als er steun verleend wordt dan alleen aan de Prot. Tehuizen. De voorz. concludeerde dat er nu 3 voorstellen waren. Het verst strekkend was dat van dhr. Huysen die èn Katho lieke, èn protestantse èn de humanisti sche Tehuizen wilde subsidiëren. Dhr. Beohthum wees er op, dat be sloten was aan niet een tehuis subsidie te verlenen, omdat dit als een rijkstaak gezien moest worden.' „Dat is gesteld, omdat geen overeen komst kon worden bereikt" antwoordde dhr. Reus. Het voorstel kwam in stemming. Vóór de heren Tijl, Reus en Huysen. De an dere 3 leden tegen, waar de stemmen staakten, moest het worden aangehou den tot de e.k. raadsvergadering. iDe pensioensgrondslag van dhr. C. de Glopper werd opnieuw vasgesteld. Goedgevonden werd op verzoek van dhr. L .Drooger (gem. werkman) het genomen besluit tot diens eervol ont slag in te trekken. De voorz. deelde mee dat dhr. Drooger bezwaren had tegen het werk van straatveger wat nu op een andere wijze is geregeld. Goedgevonden werd het voorstel om de aangekochte woning van van Alphen aan hem te verhuren zolang hij er in zit voor 5.per week en daarna voor hetzelfde bedrag aan dhr. Looy, als de heer van Alphen er uit gaat. Rondvraag. Dhr. Tijl die van de gemeente een stukje grond had gekocht voor de Dors- vereniging vroeg dit spoedig notarieel te laten overschrijven. „Vraag het de notaris!" zei de Voorz. Dhr. Tijl: Als de voorz. het vraagt, zal dat meer effect hebben! Dhr. Reus informeerde of bij de res tauratie van de kerkgracht er ook een gemetseld muurtje tegen aankwam, wat de voorz. bevestigde. Dhr. Huysen zag gaarne dat ook de Battenoord het vuil zal worden opge haald, al was het maar eens in de 14 dagen De voorz.antwoordde dat er geen em mers waren voor 14 dagen en dat het NED. HERV. ItERK Beroepen te Woudenberg G. H. van Kooten te Genemuiden; 's Gravenmoer E. R. Damsté te Usselstein. Aangenomen naar Heteren, cand. C. Baart te Utrecht. Bedankt voor Boven Hardinxveld R. Steur te Ouddorp; Blauwkapel H. Har- kema te Zeist. Benoemd als voorganger der evange lisatie te Culemborg, dhr. W. v. Oosten de te Onstwedde. Driesuim: Zondag 18 mei werd cand. G. Westland tot zijn dienstwerk alhier ingeleid door ds L. Kievit van Woerden. Bevestiger had tot tekst gekozen Hand. 11 14 ,die woorden tot U spreken zal, waardoor gij zalig zult worden en heel uw huis". De intrede tekst was 1 Cor. 1 9 „God is getrouw, door wie gij geroepen zijt tot de gemeenschap van Zijn Zoon". Ds Joh. de Bies em. predt. van de ge meente St. Maartensdijk, mocht j.l. za terdag zijn 70e verjaardag herdenken. Hij werd in 1910 cand. en verbond zich in datzelfde jaar nog aan zijn eerste gemeente Bleskensgraaf. In 1914 ging hij naar St. Annaland, welke plaats in 1926 verwisseld werd voor Bruchem en Kerkwijk. In 1929 vertrok ds de Bres opnieuw naar 't eiland Tholen, nu om de gemeente St. Maartensdijk te gaan dienen. Hier bleef hij tot 1953 het eme ritaat werd verleend. Momenteel woont ds de Bres in Heesbeen, waar hij in de kleine Ned. Hrv. gemente hulpdiensten vrrlcht. Kerkeiyk Hoogleraar ondenu^nt de fondamienten der kerk Op de toogdag „In dienst der kerk", welke onlangs in groot verband te Apel doorn gehouden is, heeft prof. dr. E. L. Smelik, kerkelijk Hoogleraar aan de R.U. te Utrecht, o.m. gezegd, dat wij Jozua 10 12 „Zon sta stil te Gibeon" e.v.v. niet meer letterlijk kunnen opvat ten, gezien de huidige stand van de moderne wetenschap. Het „Geref. Weekblad" tekent hierbij aan: ,Het gezag der H. Schrift is bij vele leidinggevende personen blijkbaar nog steeds onderworpen aan dat der „rede" ,dan wel dat der „wetenschap". In hoeverre dit valt te rijmen met art. 10 van de kerkorde blijft nog steeds een open vraag. De halfslachtige positie van de midden orthodoxie en de confessione len weerspiegelt zich hier duidelijk. Het Woord van Grod wordt niet meer als Heilige Schrift erkend door de leiding gevende figuren uit onze kerk. Dit moet met droefheid worden geconsta teerd". Tot zover het „Geref. Weekblad". We voegen er aan toe: arme studenten die dergelijk onderwijs ontvangen en arme gemeenten aan wie dit onderwijs straks wordt doorgegeven. GEREF. KERKEN Beroepen te Hattem W. Wiersinga te Bleiswijk; Middelstum P. Everaars te Avereest; Hardenberg B. de Valk te Wierum; Leidsendam H. v. Duinen te Willemstad; Rotterdam A. Janssens te Appingedam; Zwolle J. Vogelaar te 's Gravenhage; Workum J. Dijkstra te Schermerhom. Aangenomen naar Rotterdam F. Vroon te Groningen; Grijpskerke (Z.) cand. J. Vlaardigerbroek te Loosduinen; Melis kerke M. van Heesen te Oosthem; Rot terdam E. Tijlman te Bandung; Rotter dam A. Hofland te Meppel; Een (Dr.) K. van Stegeren, cand. te Amserdam. Bedankt voor Wijhe M. van Heesen te Oosthem; Alphen aan de Rijn C. Grif fioen te Voorthuizen; Kamerik dr K. Cremer te Halle (Gld.) Dr C. Stam te Goes is in het zieken huis opgenomen Zijn toestand is hoogst ernstig. Ds L. V. Urk, pred. te Haastrecht ging j.l. zondag met emeritaat en zich metterwoon gevestigd te Leeuwarden. EN FRANSE VERLOVINGSRINGEN taï. veviU») cmn.' HOOGSTRAAT 164 TEL, 115432 -"■■■■ MET OE 2 GELUKSRIHGEH" BEMERLANPSELAAN176 TEL. 70360 '"■- SOTTERDAM bovendien niet zonder gevaar was dat de vuilnisauto naar Battenoord reed! Spr. kondigde voorstellen aan van reor ganisatie van de vuilnisophaaldienst, waarbij dit punt zal worden bekeken. Dan sluiting met dankgebed. Het Kon. Staatsiebezoek aan Zweden. H.M. Koningin JuUana bood ten afscheid een Gala souper aa in het Grand Hotel te Stockholm. V.l.n.r.: Prins Bertil, Koningin Juliana, Koning Gustav Adolf, Prins Bemhard, Koningin Louise en Prinses Margareta, CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Woerden B. Bijleveld te Noordeloos en P. Op den Velde te Hil versum; Zaandam C Noordegraaf te 's Gravendeel en M. Vlietstra te Eem- dijk; Doesburg G .Buys te Papendrecht en S. Wijnsma te Broek op Langendijk. Beroepen te Ede M. Vlietstra te Eem- dijk; Tholen G. Blom te Meerkerk; Woerden B. Bijleveld te Noordeloos. Aangenomen naar St. Jansklooster A. Zwiep te Schiedam. Bedankt voor Delft M. Nieuwenhuyze te Amsterdam. Westzaan: De Geref. Gemeente te Westzaan, die zich destijds achter ds R. Kok te Veenendaal schaarde, heeft nu opnieuw de wens te kennen gegeven, deze predikant te willen volgen bij zijn overgang naar de Chr. Geref. kerken. In een buitengewone vergadering der classis Amsterdam op 5 juni a.s. zal D.V. beslist worden omtrent het verzoek van deze gemeente opgenomen te wor den in de gemeenschap der Chr. Geref. kerken. Bondsdag J.V. en M.V. Deze wordt D.V. 2e Pinksterdag in „Tivoli" te Utrecht gehouden. Sprekers zijn ds H. van Nieuwenhuyze; ds J. H. Velema; ds C. Verhage; ds D. Biesma en Ds W. Velema. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht H. van Gilst te iDirksland en A. Elshout te Utrecht; Kampen K .de Gier te Den Haag en H. Rijksen te Vlaardingen; Sioux Center: K. de Gier en W. C. Lamain te Grand Rapids. Beroepen te Veenendaal W. Hage te Nunspeet. Joh. de Kok t In de ouderdom van 83 jaar is te Middelburg overleden, de be kende ouderling J. de Kok, welke de gemeente Borssele, Nieuwdorp en Mid delburg 54 jaar als zodanig gediend heeft. Hij is de laatst overgeblevene, die heeft meegewerkt aan de samensmel ting van diverse Oud Geref. kerken tot de Geref. Gemeenten in 1907. O.m. was hij voorzitter van het Ned. Bijbel Ge nootschap te Middelburg lid van het cu ratorium der Theol. school; secr. Depu- taten Buitenl. Zending en vanaf 1918 hoofd bestuurslid der S.G.P. -0- Van de Kon. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst ontving de Vereen. Nederl. Nieuwsbladpers een schrijven, waarin genoemde organisatie haar bezwaren ontvouwt tegen openbare lofuitingèn aan het adres van doktoren. Zij verzoekt het N.N.P.-bestuur de aandacht van de nieuwsbladuitgevers op deze bezwaren te vestigen. Het kan zijn nut hebben dat wg een gedeelte van deze brief, zoals die in het maandblad van de N.N.P. is opgenomen, onze lezers ter kennis brengen. ,,In medische kringen, ook in verga deringen van afdelingen van onze Maat schappij, komen regelmatig bedenkingen naar voren tegen advertenties in dagbla den, nieuwsbladen of tijdschriften, waar van de steller langs deze weg openlijk dank betuigt aan een door hem met na me genoemd medicus voor de bijstand, welke die medicus aan de steller der advertentie in een ziektegeval heeft ver leend. Ook wanneer men er van uit wil gaan, hetgeen onze Maatschappij gaarne doet en zeker voorop wil stellen, dat het publiek in deze gevallen slechts door zuivere intenties wordt bewogen om zijn dankbaarheid langs deze weg in het openbaar kenbaar te maken, dan wordt toch niettemin in de medische wereld het mogelijk effect van deze advertentie in hoge mate betreurd. Op de onbevangen lezer, arts of niet- arts, kan dit soort goed bedoelde adver tenties n.l. een uitwerking hebben, die door de bona fide steller, misschien goed bedoeld en onbewust, vaak w'ordt be oogd, maar door de arts, waarvoor de dankbetuiging is bedoeld, bepaald niet wordt gewenst. Naar wij in onze kringen bij herhaling vernemen, is de arts op deze publiciteit in het geheel niet ge steld. Het behoeft nauwelijks nader betoog dat bij de geldende opvattingen in de Nederlandse medische wereld ook on bedoelde reclame, die niettemin reclame is, op bezwaren stuit Onze Maatschap pij begrijpt, dat ten aanzien van de hier bedoelde advertenties velerlei factoren in de verhouding tussen dagblad-, nieuwsblad- of tijdschrift-uitgevers ener zijds en aanbieders van bedoelde adver tenties anderzijds een rol kunnen spelen en dat deze factoren het niet steeds ge makkelijk zullen maken, indien men daartoe geneigd zou zijn, zulke adver tenties van de hand te wijzen; ook de vrijheid van adverteren, wellicht de vrij heid van pers kunnen daarbij in het ge ding zijn. Onze Maatschappij acht zich geenszis terzake kundig en nog minder gerechtigd om zich ten deze te begeven in het beleid van dagblad-, nieuwsblad- of tijdschriftuitgever, doch zou het op hoge prijs stellen indien uw bestuur zou willen overwegen of wellicht in de kring van uw leden toch nog eens de aandacht zou kunnen worden gevestigd op de be zwaren, welke in medische kringen ten opzichte van bedoelde advertenties wor den gevoeld. Dat zal er mogelijk toe kunnen leiden dat wat van de zijde van onze Maatschappij als een euvel wordt gezien althans geen grotere omvang krijgt". Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cent VERVOLGVERHAAL door H. KINGMANS (7) „Je krijgt wel een seintje" merkt de waard op. „Anders kom je hier elkens voor niks. Je weet het: zo in enen kun nen er een paar vreemde snuiters bin nenlopen". „Afgesproken", zegt de bezoeker, die intussen nog een pint bier bestelt. Hij is vrij goed gekleed en beweegt zich met veel gratie door de gelagkamer van ,,De Maze" een echte smalherberg in het ha venkwartier van Rotterdam, een her berg voor de mindere man. Een opper vlakkig beschouwer zou onmiddellijk op merken, dat de man in deze omgeving niet thuishoort, maar wie hem goed in de ogen ziet en wat levenservaring heeft komt tot andere gedachten. De in het rond loerende blik uit die half neerge slagen ogen bevalt niet, al kan de man nog zo minzaam lachen. Met een korte groet verlaat hij de her berg, waar op dat moment geen enkele bezoeker is. „Zie, wat je er van terecht brengt", zegt hij nog tot de herbergier, „de ge vallen leggen jou ook geen windeieren". Het is geen nieuws wat de man mee deelt. Al menig klinkend geldstuk heeft de waard van „De Maze" in de loop der jaren opgestreken voor zijn hulp. Maar als de objecten voor die hulp er nu niet zijn? Hij grijnslacht: ijzer is nu eenmaal niet met handen te breken, waar? Als de bezoeker op straat loopt, schokt hij geërgerd met de schouders; wat heeft hij nu aan zo'n gemeenplaats? Hij zoekt prooi Zijn lasthebbers zijn ook. niet te spreken. En dan loopt hij een andere herberg binnen, om daar de waard te polsen. Objecten moet hij heb ben. Wanneer hij een straathoek omslaat botst hij tegen een schoorsteenveger, die met zijn kameraad zo juist een wo ning heeft verlaten. Hij mompelt een verwensing, die Gebhard Waldmond niet zonder meer accepteert. „Als je uit je ogen kijkt, bots je niet tegen mij op", zegt hij, een enkel Hollands woord be zigend. De Rotterdammer slaat een snelle blik op hem, wanneer hij verneemt met Duitsers te maken te hebben. Maar dan vervolgt hij zijn weg, zonder één woord meer te heben gezegd dan zijn verwen sing bevatte. Natuurlijk beroert het onbetekenend voorval Gebhard en Jochem ook niet. Jochem, die de „administratie" verzorgd kijkt op een papiertje, waarop verschil lende adressen staan, die zij successie velijk hebben af te werken. Al vier weken zijn ze in Rotterdam, na door de gewesten Overijssel, Gelder land en Utrecht te zijn getrokken. Dat is slechts een doortrekken geweest, al hebbén zij hier en daar wel gewerkt. Jochem werd met alle geweld naar Rot terdam getrokken, waarom, zou hij niet kunnen verklaren. Hij heeft van die stad aan de machtige rivier reeds zoveel ge hoord, dat hij die persé eens wil bekijken Werk zal er voorlopig wel in overvloed zijn. Dit laatste is juist gebleken. Zij den ken er sterk over, zoal niet in Rotter dam zich te vestigen, daar dan toch zeer geruime tijd te verblijven. Zij kun nen er meer verdienen dan in Duitsland. Holland is een rijk land, is hen verteld. Zij geloven het ook; zien trouwens de welvaart. Dat komt hoofdzakelijk door de handel en de scheepvaart op Indië. Door de Oost-Indische Compagnie zijn schatten verdiend. Geweldige pakhuizen zijn er in Roterdam, waar, op de Maas de grote schepen arriveren en vertrek ken. De kooplui wonen in grote huizen. Het is alles leven en vertier. En het wemelt er van zeelui en meer van dat soort mensen. Het geld rolt er heel ge makkelijk. Als zij voor het vegen van een schoorsteen bijna het dubbele vra gen van het bedrag in Duitsland, dan taalt niemand er naar. Het wordt grit betaald. Tegen hun gewoonte, alsof zij er een voorgevoel van hadden, dat hun ver blijf in Rotterdam geruime tijd zou du ren, hebben zij niet een volkslogement betrokken, maar de op hun verzoek ge geven aanwijzing van een Schoutenrak- kert gevolgd en aangeklopt aan een wo ning, waarin een eerzame weduwe in haar onderhoudt tracht te voorzien door het houden van kostgangers. Zij hebben het daar uitstekend naar hun zin. Het bevalt beter, het is huiselijker dan een logement, waaraan meestentijds een ge lagkamer verbonden is. Vrienden hebben zij ook al opgediept, 't Is wonderlijk, zoals vreemdelingen met elkaar in contact komen. Zij behoe ven niet eens landgenoten te zijn, al spreekt het bloed vanzelf het meest. Maar Francois Lémand is een vol bloed Fransman en Goffe van Velden komt oorspronkelijk uit de contreien van Gent. iDus zijn hun vrienden geen Duitsers, al hebben die twee heel veel in Duitsland gezworven. Zo nu en dan vinden zij elkaar en brengen de avond door in eikaars gezelschap. De Frans man en de Vlaming zijn heel andere typen dan de Sileziërs. Him natuur is vrolijker en opgewekter en zij nemen alles veel lichter op dan Jochem en Gebhard, die tenslotte toch ook niet aan de zwaarmoedige kant zijn. Maar een Sileziër heeft nu eenmaal niet het licht ontvlambare gemoed van een Fransman of Vlaming. Een dag of drie nadat Gebhard op de hoek van een straat in botsing kwam met een Rotterdammer die een stevige verwensing uitte, treedt het viertal ,,De Maze" binnen. Een druilerige regen jaagt hen van de straat, waar trouwens niets te beleven valt. In de smalherberg is het droog; een pint bier smaakt altijd misschien valt er te kaarten of wat te dobbelen. Het laatste spel is door de overheid wel verboden,, maar' de Schou- tenrakkerts kuimen niet overal te gelijk zijn. 't Is de vraag, of zij in de kroegen, van het havengebied niet een oogje dicht doen; je moet het ruwe varensge zellen niet lastig maken, als het niet bepaald nodig is en zij het niet al te bont maken. Een Schoutenrakkert krijgt ook liever niet een ponjaard of dolk tussen zijn ribben. Als zij er enige tijd gezeten hebben de gelagkamer is slechts matig verlicht de waard hen het verlangde bier heeft gebracht en deze al spoedig be grijpt, welk vlees hij in de kuip heeft, verdwijnt hij naar het achterhuis, om de maerte opdracht te geven, naar Sin jeur Wülems te lopen en hem mee te delen, dat hij verwacht wordt Nauwelijks tien minuten later komt de man met zwierige zwaai binnen, groet luid en opgewekt, ziet met één oogopslag, wat er aan de hand is en eist een glas sterke drank. „Je moet met die miezerige regen wat warmte in je lichaam hebben, niet, jon gelui?" Onmiddellijk heeft hij zich gewend tot het viertal, dat aan een verveloze tafel zit te praten. De Fransman heeft een spel kaarten in de hand. „Wij drinken bier, dat is goedkoper", zegt Goffe, die zich als Vlaming het beste in het Nederlands verstaanbaar maken kan. „Allé, waard, 'k heb vandaag een goede dag gehad. Vier zoopjes voor deze wakkere jongens, die misschien ik-weet- niet-hoever van hun land zitten". „Twee uit Silezië één uit Noord-Frank rijk, ik uit Vlaanderen," somt de Vla ming op. ,,Uit Selezië? Dat is een behoorlijk eind uit de buurt". Direct wendt hij zich tot Jochem en Gebhard in vloeiend Duits en informeert naar hun handwerk. Als hij verneemt met schoorsteenvegers te doen te hebben kijkt hij scherp toe, want hij herinnert zich het gebeurde op de hoek van een sraat. Blijkbaar wordt hij niet erkend. Hij zou ook niet weten, tegen -wie van deze twee hij opgebotst is. Tenslotte was het slechts een ont moeting van een moment. „Voldoende werk in Rotterdam?" vraagt hij. „Voor maanden", verzekerd Gebhard. Zij denken niet aan weggaan. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3