Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting hield jaarvergadering Diekhuusnieuws goede zonnebril Kerkgeschiedenis van Den Bommel Behandeld werd het onderwerp: „Theorie en praciijk bij uitvoering van drainage Onreinheden in Uw bloed veroorzaken die Rheumatische Pijnen. Vervolg Boottocht naar Deltawerken 5chmmmetlt De zwarte ruiter Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 31 mei 1957 Op 23 mei hield de vereniging voor 'bedrijfsvoorlichting zijn algemene ver gadering in Hotel Spee te Sommelsdijk. De rekening over 1956 werd goedge keurd. In de commissie tot nazien van de rekening werd benoemd de heer G. fan Nieuwenhuyzen te Achthuizen. Dhr. Joh. Mol werd als voorzitter her kozen. In de vakature van het bestuurslid dhr. K. van Es, die niet herkiesbaar was werd gekozen dhr. C. Verweij te Nieuwe Tonge. Door de Cultuurtechnische Dienst werd het onderwerp .Theorie en praktijk bij de uitvoering van drainage" behan deld. In zijn inleidend woord merkte ir. Kuipéri op dat de taak van de drainage is om de detailwaterhuishouding van de percelen op peil te houden. Op het landbouwbedrijf in zijn huidi ge vorm zijn het niet de opbrengsten meer die de voornaamste rol spelen, maar de kosten met behulp waarvan deze opbrengsten zijn verkregen. Pri mair is dat het land geschikt is of wordt gemaakt voor het gebruik van machi nes. Toen in het laatst van de jaren 20 en in het begin van de dertiger jaren de crisis doorzette en als gevolg daarvan een groot aantal werklozen ontstond, was één van de maatregelen ona dit te beperken dat men deze mensen te werk stelde op nieuw of herdrainage objecten. 'Dit was toen niet finantieel verant woord, dus werden deze werken gesub sidieerd. Gedurende de oorlog werd dit beleid voortgezet. Door deze maatrege len kwam de kwaliteit van het werk wel eens in het gedrang, daar meestal met ongeoefende krachten moest worden ge werkt. Los van begrip subsidie Na 1945 deden de boerenwerken I en IX hun intrede, terwijl na 1950 het ma chinaal draineren opgang maakt. De ontwikkeling dus in de laatste jaren heeft met werkverschaffing niets meer te maken. Dit is dan ook de reden dat de CD. zich heeft losgemaakt van het begrip subsidie. De huidige taak van de CD. op het gebied van de drainage is dan ook er op toe te zien dat de drainage op een meer wetenschapelijk verantwoorde wij ze plaats vindt. Ir. van Someren behandelde de theo- rethische grondslagen van de drainage. Spr. begint met er op te wijzen dat er in de wintermaanden in Nederland ge middeld 6090 mm regen per maand valt. Daar er na oktober geen verdam ping meer is, moet al dit water worden afgevoerd Op Flakkee is de drainage toestand betrekkelijk gunstig. Van de 22000 is 12000 ha gedraineerd. 4 a 5000 ha is door de C D. onderzocht op doorlatend- heid. Dit is realief het meest intensief in Nederland., Men werkt met twee begrippen: 1. Ontwatering, dat is het watertrans port van het land naar de sloot. 2. Uitwatering, dat is het watertrans port uit de sloten naar het buitenwater. De ontwatering kan men bevorderen doo: 1. Drainage; 2. Begreppeling; 3. Drai nage en begreppeling. Wanneer een boer plassen op zijn land ziet staan dan is zijn eerste ge dachte dat dit een gevolg is van ver stopte drains. Dit is echter lang niet altijd het geval. Meerdere oorzaken kun nen leiden tot wateroverlast. Bij het dralnageonderzoek nu gaat men na wat de oorzaak van de overlast van water is. We dienen er voor te zorgen dat de gewassen geen overlast van teveel wa ter ondervinden en dat we ten allen vooral in voor en najaar, met de ma chines op het land kunnen komen. Voor bouwland nu stelt men de eis dat ten tijde van de grootste regenval de grodwaterspiegel nooit hoger komt dan 50 cm beneden het maaiveld. Voor gras land is dit 40 a 30 cm en voor boom gaard 70 cm. Hoe intensiever er gedraineerd wordt, hoe beter de ontwatering zal zijn. Br zijn echter grenzen, we moeten proberen om zo voordelig mogelijk te draineren. Door onderzoek nu gaat men na wat in een bepaald geval de juiste drain-af- stand en diepte is. Dit is sterk afhan kelijk van de samenselling van het pro fiel. De juiste afstand varieert op Plakkee van 7 tot 30 m Een onderzoek is dus beslist noodzakelijk. Zou men de gemid- Daarom zal zo'n bloedzuiverende Krascbenkuur V goed doen. 'n Heerlijke gewaarwording', dat bevrij dende gevoel dat over U komt, naarma te de aansporende werking van Kru- schen's zes minerale zouten zich op lever nieren en ingewanden doet gelden en zo Uw bloed sneller gaat stromen. Stramheid en pijn vallen als 't ware van U af en ge voelt Uzelf allengs weer helemaal de oude. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. De Plakkeese Rondvaartdienst zowel als de V.V.V. te Ouddorp mogen op een geslaagde dag terug zien. Beide instel lingen hebben zeer de aandacht op zich gevestigd en daarmee ook op ons eiland Goeree en Overflakkee met zijn mooie badplaats Ouddorp, waarvan men in ons land over het algemeen niet weet, hoe mooi en hoe rustig het er is. delde afstand aannemen en men zou op 30 m kunnen draineren dan worden de kosten onnodig verhoogd. Zou men in hetzelfde geval op 7 m moeten draine ren, dan zou men ondanks reeds hoge kosten niet het beoogde effect bereiken. Naarmate dieper wordt gedraineerd zal de druk waarmee het water in de buis geperst wordt groter zijn. Deze druk is van meer invloed op de stroom snelheid in de buis dan het verval. Draineren in de praktijk Ir. Quaak behandelde de praktijk van het draineren. Wanneer men gaat draineren moet in de eerste plaats een dralnageplan wor den gemaakt. Daarbij dient men reke ning te houden met: 1. Toestand van boven en ondergrond; 2. Hoogteverschillen in het perceel; 3. Polderpeil. Wanneer het polderpeil twijfelachtig is, b.v. 80 a 90 cm beneden het maai veld, dan heeft het weinig zin om hier op aan te sluiten met een verfijnde drai nage. In een dergelijk geval, soms in een bepaalde hoek van een polder, heeft het zin,om eventueel in samenwerking met buren, een onderbemaling te overwegen. Met het bouwplan dient men reeds re kening te houden met een voorgenomen drainage. Drainage in de zomer ver dient altijd voorkeur boven drainage in de winter. Sommige gronden echter, wanneer loopzand in de ondergrond aanwezig is, kunnen alleen in de zomer worden gedraineerd. Het gewas moet dan tijdig' het veld hebben geruimd. Door het werken in de grond, vooral waneer deze nat is, gaat de struktuur achteruit. Vooral is dit het geval in de onmiddellijke omgeving van de plaats waar de buis komt te liggen. Juist daar is de doorlatendheid van de grond zo belangrijk. Om deze bezwaren op te hef fen hult men de buis in turfmolm. Dit heeft tweeerlei doel: 1. Het bezwaar van de struktuurver- slechterlng in de ondergrond zoveel mo gelijk op heffen. 2. Het tegenhouden van slibdeken die met de waterstroom naar de buis be wegen. Zorg tijdig voor goede buizen. Het water treedt de buis binnen door de stootvoegen De aansluiting moet zo goed mogelijk zijn, anders worden slibdelen meegevoerd. V4 mm tussenruimte Is reeds voldoende voor het toetreden van het water. Voor een goede aansluiting moeten de buizen goed recht zijn afge sneden. Poreuze betonnen buizen bevallen niet. Of de poriën zijn snel verstopt of de buis verteerd snel door grondzuren. Bij het machinaal draineren kunnen wij ons twee omstandigheden voorstel len: 1. Wij moeten een lichte grond die vlak ligt tot een diepte van maximaal 1 m draineren. Geschikte machines zijn dan de Trench-Howard en,de lichte Barth 2. Wij moeten dieper dan 1 m draine ren, of de grond ligt ongelijk tenge volge waarvan we plaatselijk dieper dan 1 m moeten werken. Dan zijn alleen ge schikt de Buckye en de zware Barth. Deze machines gaan tot maximaal 1,5 m. Belangrijk is ook datde sleufbodem voldoende vlak is uitgezet zodat geen .zakken" onstaan waar het slib kan bezinken. Voldoende zichten zijn bij machinaal werk erg belangrijk, b.v. om de 30 40 meter. Verder moet de diepteregellng van het graafwiel van de machine soepel zijn. Bij de lichte machines laat dit wel eens te wensen. Aan de elndbulzen moet grote zorg worden besteed. Op Plakkee laat dit nogal eens te wensen. Deze moeten licht zijn, etemlet, en minstens 1 m lang, lie ver nog 1.30 a 1.40. De kosten van een drainage zijn mo menteel 1 tot 1.50 per m. Bij goed onderhoud mogen wij een drainage in 30 jaar afschrijven. De jaarlijkse kos- en zijn dan ongeveer 70.per ha. Onderhoud is behoud", geldt ook voor de drainage. Vooral in het najaar moet men er aandacht aan besteden of er geen eindstukken ontbreken of verzakt zijn. In de winter moet men minstens om het jaar de buizen schoonmaken met plastlcmaterlaal. Dit moet een ge woonte worden. Met 2 man kan men on geveer 4 ha per dag. He materiaal kost omstreeks 0.70 per meter. Na een aangename discussie, waarbij o.a. drainage met plastlcbulzen buizen sturen van dralnagemachines en het ge- met of zonder kraag, infiltratie, het be- brulk van lichte of zware machines aan de orde kwamen, sloot de voorzitter de vergadering onder dank aan de sprekers van deze middag. NEEM EEN Enige tijd geleden moest uw Schram metje naar Rotterdam. Mijn weg leidde naar het Groothanaelsgebouw, dat reeds enkele jaren in de nabijheid van het Centraal Station vroeger D.P. zijn taak als handelscentrum verricht. Het is een bouwwerk, waarnaar ik als met selaar met bewondering op zie. De auto's rijden er zelfs tot op de hoger ge legen verdiepingen voor de deur om goe deren te halen en te brengen, terwijl de voetganger per lift omhoog en om laag suist. Klj heeft maar te zeggen op welke etage hij zijn moet en met een beleefde bulging gaan de liftdeuren voor hem open en dicht. Zo geviel het dat ik op de bovenste verdieping moest zijn, waar ik de gelegenheid waar nam om mijn oog eens te laten gaan over het panorama van de grote stad dat zich aan me voor deed. Wat is Rotterdam een geheel nieu we stad geworden! Het ene gebouw al hoger en groter dan het andere. En waar men ook kijkt, overal steigers om nieuwe gebouwen, bouwputten waa.rln heiwerk wordt verricht, bulldozers die grond bouwrijp maken en wat al meer Dan krioelt het van mensen, auto's, trams, bussen en allerhande vervoermid delen waarbij men zich verwondert, dat er nog niet meer ongelukken gebeuren. Al die duizenden mensen die door zo'n stad jachten hebben ieder voor zich een doel, een bestemming die ze zo vlug mo gelijk trachten te bereiken. Wanneer men al dat beweeg zo van bovenaf ga deslaat, komt de gedachte in U op, dat daar beneden aan uw voet mensen van allerlei slag dooreen wriemelen. Aan zienlijken en onaanzienlijken, armen en rijken, mensen die bedroefd op weg zijn naar het kerkhof en mensen die blij het stadhuls betreden om een huwelijk te sluiten of een geboorte-aangifte bij de burgerlijke stand te doen. Er zijn men sen bij die het leed van anderen trachten te verzachten en mensen die met wraak gevoelens rondlopen om juist hun mede mens leed te doen. Mensen die met een vrij geweten zich overal kunnen verto nen en ook mensen die zich steeds be dreigd gevoelen omdat ze dingen te ver bergen hebben, die het daglicht niet kunnen verdragen. Waarmee ik niet zeggen wil, dat op het platteland de mensen beter zijn dan in de steden verre vandaar. In ons aller hart woont de zonde en daarmee is alles gezegd. Dan doet het er in feite niets toe of we tien hoog in de stad of wel eenzaam in een klein huisje in de polder wonen. Maar het verschil zit in de massa, die in 'n grote stad bijeen is. Waar zoveel duizen den op een in feite beperkte oppervlakte leven, is het begrijpelijk dat er van alles onder te vinden is. Want terwijl ik daar zo hoog op het stadsgewoel stond neer te zien, werd daar ergens in het Zuiden van de stad de „Zwarte Ruiter" gevat, die enige tijd te voren uit de strafgevan genis te Schevenlngen was ontsnapt. Dat weet U vanzelf wel, want de kran ten hebben er grote koppen aan gewijd en iedereen heeft er verbaasd over ge staan, hoe zo'n misdadiger kans gezien heeft uit te breken. Want een misdadi ger was het. Deze 32 jarige Brabander had al heel wat op z'n kerfstok. Hij uit WED. KURVINKS Drogisterij. deinsde nergens voor terug en als het er op aankwam schoot hij z'n tegenstander zonder meer dood. Zo beging hij een roofoverval op het postkantoor te Ravcr steln, waarbij hij de kantoorhouder dood schoot, terwijl hij ook op iemand in Til burg, waar hij betrapt werd op een auto diefstal, zijn pistool leeg pafte. Zijn ver oordeling luidde: 15 jaar gevangenis straf. Kijk, dat is nu weer iets waar Schram niet bij kan: 16 jaar voor ie mand die zijn naaste in koelen bloede doodschiet! Zo'n misdadiger heeft het leven verbeurd. In elk geval was le venslang gevangenisstraf op z'n plaats. Het is naar mijn mening met ons straf recht niet erg in orde. Want het erge van zo'n geval is nog wel, dat men een moordenaar als de Zwarte Ruiter Han Gruijters heet hij eigenlijk gees telijk gestoord" heet te zijn Niet toere kenbaar dus. Eigenlijk niet verantwoor delijk voor zijn daden. Zo'n „gestoorde" stopt men niet in de cel nee, eerst naar een psychiatrische inrichting te Woen- sel. Daar vandaan is hij naar Schevenln gen getransporteerd en terecht gekomen in het psychiatrisch hulpasyl van de centrale penltentleve inrichting. Natuur lijk zat hij daar wel achter de tralies, maar achteraf bezien is hem door het vele bezoek dat hij mocht ontvangen een vijl in handen gespeeld, waarmee hij een tralie doorgevljld heeft, zodat de weg naar de vrijheid voor hem openstond, daarbij handig gebruik makende van een touwladder om over zes muren te klimmen. Het heeft vrij lang geduurd eer men hem weer te pakken had. Hij heeft de politie heel wat werk bezorgd en het mag nog een wonder heten, dat bij zijn arrestatie nog niet meerderen het leven hebben gelaten. Het publiek heeft zich met dit geval danig vermaakt en gelachen om de handigheid va'n de Zwarte Ruiter, maar de rechter in Den Bosch, die onlangs zijn zaak in hoger beroep behandelde zei dat om deze ver dachte geen enkele humor paste omdat hij een hoogst gevaarlijke misdadiger Is. Er is natuurlijk geen sterveling die ge looft, dat deze bandiet geestelijk ge stoord is. Dat bewijst wel zijn sluwheid om uit het gevang te breken. En indien hij dat werkelijk was, dan diende hij wel zó goed bewaakt te zijn, dat ontsnapping niet mogelijk geweest was. Zo'n boef dient tot-en-met in de gaten gehouden te worden. Het nieuwe stelsel om de gevangenen wat meer vrij heid te laten heeft ook hier zijn ondeug delijkheid weer bewezen. Het moest niet mogelijk zijn, dat derden een vijl de ge vangenis of zo'n psychopatisch asyl kon den binnensmokkelen. De Zwarte Rui ter was de zestiende gevangene, die in de laatste maanden uit een strafgevan genis wist te ontsnappen. Dat geeft te denken. Daar hapert iets, waaraan ze ker aandacht moet worden besteed door de overheid. Minister Smalkalden is op de morgen van de ontsnapping zelf naar Scheve nlngen gereisd om met de secretaris generaal van het departement van jus titie de doorgevijlde tralie te bezichti gen. 't Is te hopen dat dit vijlwerk hem aangesproken heeft en er maatregelen worden getroffen, dat dergelijke uitbra ken niet meer voorkomen. Met moorde naars mag men niet te veel compassie gebruiken. En de „geestelijke gestoord heid" moet men niet zo lichtvaardig hanteren om ze het ontvluchten nog te vergemakkelijken I Schrammetje Van zaterdag 1 juni v.m. 12 uur t.m. maandag 3 juni v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, Bakker en Arends. Voor spoedgevallen Wierin- ga, arts, Tel. 2090, Mlddelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Boot en Huisman. Voor spoedgevallen Elvé, arts, Tel. 01877—262, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Kramers, Voogd en Bouman. Voor spoedgevallen de Man, arts, Tel. 01875—301, Nieuwe Tonge en Buth, arts. Tel. 01871—306, Den Bom mel. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Terlouw. Dienst heeft Wag ner, Tel. 01877—281, Dirksland. MIDDELHARNIS Spreekuur woonruimtecommissie. Op woensdag 5 juni a.s. des nam. tussen 7 en 8 uur ten gemeentehuize. Collecte voor de Vereniging „Het Hoogeland". Van 1 t.m. 8 juni a.s. wordt hier ter plaatse voor de vereniging „Het Hoogeland", welke dit jaar haar 65-ja- rig bestaan herdenkt, een collecte ge houden voor haar verzorgings-, opvoe- dings- en reclasseringswerk. Gaarne bevelen wij deze Hoogelands collecte voor het uitgebreide werk in de 4 landkolonies en 5 tehuizen, waar in per jaar meer dan 700 personen van alle gezindten worden verpleegd en waarvoor veel geld nodig is, bij u aan. Geeft mild voor dit mooie christelijke maatschappelijke en sociale werk. Het geheim van de Toverbal wordt heden bekend gemaakt, via de radio. Luister vanavond van 99.30 naar Hil versum II. In het Diekhus maken wij er een hele bijeenkomst van. Dhr. Geeslnk zal iets vertellen over de Hongaarse vluchtelingen en het werk dat hiervoor gedaan wordt. We luisteren gezamenlijk naar de uit slag. De toegang is gratis en de cantine is geopend. Aanvang 8 uur. Kleuterclub. Zaterdagmiddag houden wij de laatste kleuterclub, in dit sei zoen. Om half 3 gaan wij nog wat met elkaar maken en dan gaan wij samen kijken naar de poppenkast. Ruilbeurs. De tijd voor het ruilen is nu voorbij en dus sluiten wij de beurs tot september. Clubsluiting. Deze week zijn de mees te clubs voor het laatst bij elkaar ge weest. Hebben jullie allemaal je werk- stukjes Ingeleverd? Doe het anders nog gauw even en zet je naam erop. Je hebt kans op een leuke prijs. De tentoonstelling is volgende week donderdag, vrijdag en zaterdag. Op za terdagmiddag en avond zijn er verschil lende attracties en verlotingen, terwijl aan de tentoonstelling een wedstrijd voor de mooiste werkstukjes verbonden is. De kadervergadering is maandag avond om 8 uur. SOMMELSDIJK Chauffeur af gedrost. Dinsdag moes ten een aantal jongelui uit deze gemeen te gekeurd worden voor de militaire dienst te Rotterdam. Toen zij terug kwa men,--waren sommige van hen erg luid ruchtig, misschien wel, omdat ze teveel aan Bacchus hadden geofferd. Op de laatste etappe naar huis, in de bus aan het havenhoofd waren deze jongelui be paald lastig voor andere passagiers, waarom de chauffeur Fr. Akershoek van Ouddorp, hen uit de bus poogde te we ren. Dit namen de heren niet en trom melden hem op zijn gezicht, dat het bloed er langs liep. De chauffeur moest zich in het koffiehuis van dhr. v. d. Weide eerst awassen, eer hij verder kon rijden. Te Mlddelharnis moest zelfs een andere chauffeur hem vervangen. De politie heeft van het geval proces verbaal opgemaakt. De rechter moet hen met een flinke straf deze brusquerie rnaar eens afleren. DIRKSLAND Botsing tussen auto en bromfiets. De heer Groenendijk reed met zijn brom fiets in de Jullanalaan en wilde rechts afzwenken naar de Burg. Zaaijerlaan. Hij maakte de bocht te ruim en vloog tegen een auto op van de heer Nipius uit Mlddelharnis. De bromfietser kreeg een bloedende hoofdwond en een been breuk en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Van de auto werd de voorruit vernield. Kerknieuws. Ger. Gem. A.s. vrijdag avond zal kerkeraadsvergadering wor den gehouden. Ds. H. van Gilst heeft een beroep ontvangen van de Ger. Gem. van Dordrecht. HERKINGEN Reisje ouden van dagen. Zij, die dit jaar wensen mede te gaan op 25 juni a.s. met de jaarlijkse reis „Ouden van dagen", kunnen zich hiervoor aanmel den ter gemeentesecretarie. Nadere bij zonderheden, omtrent vertrekuren, en waar de reis zal henengaan volgen la ter. Wedvlucht De Luchtbode, van Creil, afstand 296 km, los 9.30, aankomst eer ste duif 16.26.04. 1, 2, 4, 9, Logman-Kie- vit; 3, J. A. de Klerk; 5, 6, M. Huizer; 7, 8, A. Riedijk. (20) De schoolmeester De schoolmeester had behalve zijn on- derwijsplichten nog zeer veel andere be zigheden om in de nooddruft van zijn gezin te voorzien. Gelijk wij reeds zagen schilderde hij ook de kerk. Overal was een reglement of instruktie van. Mees ter Anhony van Weel was in 1728 ver bonden aan het klok-reglement, daar hij het torenuurwerk moest bijhouden, repa reren en schoonhouden voor 5.per jaar. Een schoolmeester was alzo een man van veelzijdige bekwaamheden en de rechterhand van kerkeraad en predi kant. Ondersteuning in natura. In genoemd jaar besloot men ook aan behoeftige mensen, vooral weduwen, meer brood dan geld te geven, daar men een wakend oog hield op de penningen, omdat de kas er niet al te best bijstond wat de geldcirculatie betrof. Belaas van ds Vreeswater De notulen van de jaren 1720'35 be helzen niet veel anders dan jaarrekenin gen en verkiezingen. De predikant heeft echter een breedvoerig relaas gegeven van de toestand zijner dagen, waaraan wij het volgende ontlenen: Op den 28 July 1697 is Ds Cornells Vreeswater bevestigd door Ds petrus van der burg, predikant in de nieuwe tonge. En heeft in de gemeente van den bommel gevonden een zeer verarmde huishoudinge zoo van kerke als dlakonie Ten laste van de kerke hadde juffrou Bogaart, weduwe van wijlen Ds Vogel- lius in zijn leven predikant in Den Haagh een obligatie van 1400.voor desen op de kerke genegotieerd ,welke mettertijd was afgelost tot 975.zoo aan kapitael als verloopen interest. Na het vertrek van Ds den Appel naar Oudewater zoo heeft de kerke van Den Bommel drie jaren vacant geweest en is de kerkeraad wegens hetregt van be- roeplnge in proces gekomen met den Heer van Sommelsdijk en in de vaca ture zijn er seer veel oncosten gemaakt, terwijl het proces is getrocken voor den Hóogen Raad, daar het nog aan hangig is, terwijl den predikant met we derzijds compromis beroepen is. Bij slote van de laatste rekeninge (na het be roep des predikants) door juffr. Bigge gedaan, int jaar 1697 is gebleken dat de kerke aan haar Catharlna van Er- lingen in qualltelt als kerkmeesteresse omtrent 200.te kort kwam, soodat de kerk en dlakonie 1700.schuld hadde. Droevig was den toestand van de gemeente. Geen arme leedematen hadden onderhouden kunnen worden. Pastorie en schoolhuls liepen telkens gevaar bij executie verkogt te werden. Edoch door de neerstige voorsorgen van sulcke welke medelijden hadden met zoo een verarmde gemeente, het gebrulck van goede middelen en bijsonder Gods segen, is het soo verre gebracht, dat alle dese schulden zijn voldaan en be taalt, als uit de papieren in de kercke houten kiste kan gesien werden. Volgt verder een opsomming van de bezittingen. Eigendom der kerk: twee zilveren be kers, twee zilveren schotels, geschenk van Sijtje Claas. Twee grote Bijbels, op de kansel en voorlezerslessenaar. De ko- pei-en lessenaar op de kansel gekocht onder de bediening van Ds Vreeswater. Het pastoriehuis met tuin er achter. Het schoolhuls met hof daar agter aan. Een huls staande ten oosten van Den Bommel op den dijk, bewoond door Yman Mosselman, bij testamente ge maakt aan de kerke door Hermanus Coeverse. Een stuk land van 6 gemeten 92 roeden In den polder van Den Bom mel aan den Jan Schaapsweg. Een obli gatie van 700.200.en 104.— Aan gereed geld, geborgen in een ijze ren kiste 1298.in de pastorie. De goederen en effecten van de dla konie: Een huls aan de Voorstraat, gekogt in 1712 voor 120.een stuk land van 6 gemeten, gekocht van DuWay voor 600.in 1712, polder Den Bommel. Een obligatie van 300.600.—, en een van 326.op het land tegen over den molen, welk land later is ge kogt door den heer Pieter Bigge. Een goed slot van 474,75, geborgen in de ijzeren kist in de pastorie. Nog een som van 598. In de latere jaren van Ds Vreeswater stond het er dus beter bij dan in het begin van zijn ambtsperiode. Als er lief de is en enige welvaart, dan komt een gemeente er altijd wel weer doorheen. Bij mijn weten is nog nooit een gemeen te failliet gegaan. De boedel Bigge Verder tekent Ds Vreeswater aan de belangrijke zaak van de boedel Pieter Bigge. Op den 23 Januari des jaars 1721 zoo heeft de heer Pieter Bigge in zijn leven stadhouder binnen Ooltjensplaat en pen ningmeester van den polder Den Bom mel gemaakt bij Testament een derde part in zijn nagelaten goederen aen de Kerke en dlakonie van Den Bommel; de naaste erfgenamen van de overleden Heer Pieter Bigge die bij Testamente het vrugtgebruik van den gehelen boe del mosten trecken zoolang zij leefden, gestorven zijnde, zoo moet de geheele nalatenschap en alle de goederen van meergenoemde heer Bigge aen de kerc- ken en armen van de plaat en den Bom mel werden overgegeven. Nota: terwijl reeds twee van de vrucht gebruikers in den boedel Bigge zijn ge storven, zoo heeft de kerke en dlakonie van den Bommel voor haar aandeel ge- profiteert uit voorschreven boedel de tijd van twee a drie jaren, nader te zien in de rekening. De erfenis staat nog te verwachten. Den 1 Febr. 1730. Liandaankoop. Daar men in deze jaren veel geld had, gaf men een lening aan Jacob Tichelman van 1000.en kocht men van kerke en diaconie geld samen 2753,80 een stuk land groot 20 geftieten, 293 roeden gelegen in het Plaatse Oudeland, het welk is getransporteerd op 1 October 1733. Maarssen. Ds G. van der Zee (Wordt vervolgd) MELISSANT Misgeprikt. De heer L. W. Overweel had een dezer dagen het ongeluk tij dens zijn werkzaamheden een naald door zijn vinger te krijgen, zodat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Eerste vroege aardappelen. De heer L. J. Trommel heeft de eerste vroege aardappelen gedolven. De kwaliteit was prima, doch het beschot klein. STELLEND AM Drukte met rondvaart op Hemel vaartsdag. Op Hemelvaartsdag was veel belangstelling voor een tocht met de Flakkeese Rondvaartdienst naar de Del tawerken. Er moesten zelfs extra dien sten worden Ingelegd. OUDDORP Te water. De 80-jarige oud beurt- schipper had het ongeluk bij hoog wa ter in de haven te vallen. Omstanders konden hem gelukkig direct op de wal brengen, zodat hij met de schrik en een nat pak er goed af kwam. Visserij. In de afelopen week maak ten de garnalenvissers dagvangsten van 80 tot 150 kg, uitsluitend voor export bestemd. De prijzen liepen van 2. tot 2.54. Tong 2.—. Slip 1.50, Spie ring 40 et., schar 30 et. alles per kg. Haven. Vorige week is alhier in de haven binnengekomen 1 schip met ko len, een met cokes en een met grind. Een schip vertrok met gedroogde cicho rei naar België en een met aardappe len. Keuring militaire dienst. J.l. woens dag gingen er van hier 23 jonge man nen naar Rotterdam voor de keuring. 16 werden er goedgekeurd, 4 afge keurd en 3 moeten terug voor herkeu ring. STAD AAN "T HARINGVLIET Uit en thuis. Deze week is de ma troos Joh. Maliepaard van de Koninklij ke Marine thuis gekomen- van Nieuw Guinea, waar hij 19 maanden is ge weest. De uitreis heeft hij door het Suezkanaal en terug door het Panama kanaal gedaan. Er is voor hem wel wat te zien geweest en hij zal heel wat te vertellen hebben. Aanrijding. Donderdagmorgen had er op de Molendijk een aanrijding plaats tussen de bus van de R.T.M, en een luxe auto van dhr. de Weert uit Oude Tonge welke laatste zwaar beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. ACHTHUIZEN Uitreiking diploma's bromfietscursus Te Achthuizen had de uitreiking plaats van de diploma's aan de geslaagden van de aldaar gehouden bromfietscursus, welke gegeven werd door de heer J. Koorevaar, postcommandant der Rijks politie te Achthuizen. Na het openingswoord door de heer C. W. J. Geerts, plaatselijk consul van het Verbond voor Veilig Verkeer, volg de uitreiking van de diploma's aan de 44 geslaagden, hetgeen geschiedde door burgemeester W. M. van der Harst. Allereerst kregen de cursisten hun diploma die tijdens het examen geen enkele fout hadden gemaakt. Het wa ren: mevr. E. J. Ottow en de heer C. Ceulemans, beiden te Achthuizen en de heer Jac. Broeders te Zuidzijde. Daarna volgden de oudste en jongste deelne mers, de organisatoren, de consul en vervolgens de overige geslaagden. Na de uitreiking hield de burgemees ter een toespraak en wees daarin op het grote nut van een bromfietscursus en sprak de hoop uit, dat allen het geleer de in praktijk zouden brengen en daar door de veiligheid op de weg helpen ver groten. Een speciaal woord van dank werd gericht tot de cursusleider, die op een groot succes mag terugzien. Door enige dames werd hierna een consumptie aangeboden en was er gele genheid om gezellig van gedachten te wisselen. Ter opluistering werden eni ge aardige filmpjes vertoond. Met een kort propaganda woord werd de avond gesloten. ZONDAG 2 JUNI 1957 MIDDELHARNIS Herv. Kerk 9.30 en 3 uur ds. van Drenth. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. G. C. Mutingh. Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. P. de Smit. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen: Ger. Kerk (vrijgemaakt) 10 en 16.30 uur ds. J. Kamphuis te Rotterdam. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur ds. de Gooyer en 6 uur dhr. Kesting. Rem. Kerk 10 uur ds. Cramer. DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 uur dhr. Kesting en 6 uur ds. den Besten. Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. H. v. Gilst. HERKINGEN Herv. Kerk 9 uur ds. A. Boertje en 2.30 uur ds. de Gooyer. Ger. Gem. 2 x lezen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2