Wederopbouwdag Oude Tonge i FOTO ROTSMA 1. Minister Algera opende symbolisch de nieuwe haven 2. Mevr. Klaasesz, onthulde nnodern wederopbouw- monunnent 3. Minister Witte opende 't nieuwe scholenconnplex 30e Jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLAJVDSE EN ZEEUWSE EILANDEF Verschijnt tweemaal per tceek: dinsdag- en vrijdagavond Minister Algera, weldoener van Flakkee Plaatselijk Nieuws K 1877-3.1.6 N.V. Groenvoederdrogerij „Goeree Overllakkee" Predikbeurten Dinsdag 28 mei 1957 No. 2601 PRINS HENDEIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 8 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet De kranslegging hij het monument op de begraafplaats, door burgemeester W. van der Harst. Rechts van hem mi nister Algera en de Ital. ambass. markies G. Benzoni. In ons vorig nummer hebben wij een kort resumé gegeven van de wederop bouwdag te Oude Tonge; hieronder volgt een meer gedetailleerd verslag van de gebeurtenissen die deze dag plaats vonden. Zoals gemeld is er grote be langstelling voor geweest; het gebeurt niet vaak, dat twee ministers (de Exell. Minister Algera en Witte) en de commissaris der Koningin mr. Klaasesz aan één gemeente gelijktijdig een bezoek brengen. Ook waren er buitenlandse au toriteiten, o.m. de Italiaanse ambassadeur markies G. Benzoni; de consul ge neraal van Groot Brittannië mr. Kenneth Bumpstead en een vertegenwoor diger van de Franse ambassade monsieur Charrier. Verder Kapt. ter Zee A. J. de Bruin, commandant van de Marine-luchtvaartdienst, die ca. 10 uur met een helicopter op het havenplateau aan kwam. Mede aanwezig was ook majoor van Tiel van de Rijkspolitie, talrijke autoriteiten uit de gemeente Haarlem, welke stad Oude Tonge heeft geadopteerd, ingenieurs en hoofdambtenaren van de Prov. Waterstaat, dijkgraaf ir. J. B. Mijs van de Dijkring Flakkee, burgemeester A. J. van Dijk te Poortugaal (die tijdens de ramp burg. te O.T. was) de burgemeester Hordijk en Kleynenberg en tal van andere genodigden met hun dames. De wederopbouwdag begon met prachtig mooi weer, maar zette om jn een trieste regendag, waardoor velen een nat pak opliepen. Er had eerst een officiële ontvangst ten gemeentehuize plaats, daar de raadszaal de velen niet kon bevatten kon burg. van der Harst niet allen be groeten. Ca, elf uur stelde het gezel schap zich op voor het raadhuis en be gaf zich daarna naar het massagraf, waar de ruim 300 slachtoffers van de ramp begraven liggen. Door burgemees ter van der Harst werd aan de voet van het mommient een krans gelegd en nam men een korte tijd stilte in acht. Eer biedig wandelde men daarna de be graafplaats rond. In gebruikstelling van de haven Een van de hoofdpunten van deze dag was de ingebruikstelling van de geheel verbeterde haven. Met auto's werd naar de nieuwe keersluis gereden, waar het motorschip „Wuta" van schipper R. van Zanten gereed lag, die met het gezel schap de haven in voer. Aan boord was ook het muziekgezelschap „Vooruit", die onder de vaart vrolijke tonen liet horen. Minister Algera hanteerde als een volleerd stuurman het roer om het lint, dat aan twee kranen aan weerzijde van de haven was bevestigd, stuk te varen. Hiermede werd op officiële wijze de verbeterde haven in gebruik geno men. Na het verlaten van het schip stelde burg. van der Harst zich in de deurope ning van het raadhuis op en sprak tot de verzamelden een begroetingswoord. Oude Tonge beleeft heden een hoogte punt zei spr., waarin gezien de vele slachtoffers die bij de ramp zijn geval len, geen feeststemming past. Wel grote dankbaarheid, dat de moed is gevonden om schouder aan schouder te staan en het verwoeste Oude Tonge weer op te bouwen. Spr. bracht allen die aan deze weder opbouw hadden medegewerkt, hartelijk dank. Het verheugde spr, dat minister Alge ra zich bereid had verklaard het ver nieuwde havencomplex te openen. Hij gaf de bewindsman de erenaam van „weldoener van Goeree-^Overflakkee", omdat hij zich geheel had ingezet om een totale beveiliging van ons eiland te bewerkstelligen. Verder zwaaide hij Z.Ex. lof toe omdat het eiland zelfs méér dan één vaste oeververbinding zal krijgen. Minister Algera die zich daarna voor de microfoon stelde ging op het laatste gezegde van de bur gemeester niet in, maar delegeerde de woorden van lof naar zijn dienst en naar die van de Prov. Waterstaat. Spre kende over het dijkherstel wees hij er op, dat op enkele plaatsen een ander tracé moest worden gekozen en voor wat Oude Tonge betreft, moest een pol der binnen de hoofdwaterkering wor den getrokken waardoor de bouw van een nieuwe keersluis was nodig gewor den. De haven heeft mede nieuwe ver beteringen ondergaan, de kaden zijn verbeterd evenals de los- en laadgele- genheden. De minister zei voorts, dat in het kader van de in uitvoering zijnde Deltawerken, voor Oude Tonge nieuwe mogelijkheden zijn weggelegd. Het ge meentebestuur heeft de taak nauwlet tend op de ontwikkeling toe te zien, om van de kansen die zich voordoen zoveel mogelijk profijt te trekken. Hij wenste de gemeente Oude Tonge in de nieuwe ontwikkelingsperiode alle goeds toe. Zanghulde Onder het spreken van minister Al gera begon het tamelijk te regenen, waardoor de vele aanwezigen een goed heenkomen moesten zoeken. Ondanks de regen, zong de schooljeugd onder diri- Het moment dat het motorschip „Wuta" van schipper R. van Zanten be stuurd door minister Algera het over de haven gespannen lint ten aanschou- we van honderden toeschouwers, stuk vaart. gentschap van dhr, van Balen een twee tal coupletten van het Wilhelmus en enige andere vaderlandse liederen, wel ke zang gesteund werd door het mu ziekcorps „Vooruit". Aan de limch. In stromende regen begaf het gezel schap zich te voet naar het Verenigings gebouw, waar de lunch werd gebruikt. Burgemeester van der Harst deelde mi nister Algera mede, dat het eerst de bedoeling was de haven symbolisch te openen met een pikhaak. Door het gure weer had men het „open varen" be dacht. De Oude Tongse jongens van de Ambachtsschool hadden een miniatuur pikhaakje gemaakt, wat spreker de be windsman overhandigde. Vervolgens riep de burgemeester de heren Kramer en van den Oever van de Prov. Waterstaat naar voren, om hen dank te brengen voor het grote aandeel dat zij bij het herstel van de haven heb ben gehad. Als blijk van waardering overhandigde hij aan dhr. Kramer het boekwerk „De dijken" en aan dhr. van den Oever het mooie boek van dr. Kahn: „Het wonder der natuur". Opening van het nieuwe scholen- complex. Na de onthulling van het monument begaf het gezelschap zich naar het nieuwe scholencomplex, (de Openbare en Bijz. school). Deze moderne scholen die gezamenlijk een grote hal hebben, zijn ontworpen door architect Landman. Ze zijn gebouwd volgens het systeem van dubbele belichting en dubbele ven tilatie. Tussen elke 2 klassen is een gang, zodat aan beide zijden het licht vrije toegang heeft. Het modernste les materiaal is er in aangebracht, banken enz. zijn alle splinternieuw, zodat hier met recht van een zeer modern scholen complex kan worden gesproken. Bg de deur van de openbare school stond dhr. en mevr. Voorintholt het ge zelschap op te wachten; het dochtertje van het schoolhoofd bood op een fraai kussen een grote siersleutel aan minis ter Witte aan. Deze opende de deur en trad met de burgemeester als eerste binnen. In de grote hal werd een recep tie gehouden, waar burgemeester van der Harst de vele genodigden welkom heette. „Deze nieuwe school is de kroon Onthulling monument. Een tweede hoogtepunt van deze We deropbouwdag was de onthulling van het wederopbouwmonument dat ge plaatst is in een nieuwe straat, de vroe gere Luchtbal, op een pleintje, waar o.m. de bejaardenwoningen aan staan. Dit monument stelt een mannenfi guur voor, die zich vanuit het slijk op richt. In de ogen staat een blilc van weemoed, maar ook van hoop. Het richt het hoofd omhoog als tot een ge bed. Het ontwerp is van de kunst schilder Bal uit Noordvrijk. Mevr. Klaasesz, echtgenote van' de commissaris der Koningin had de eer, dit monument te onthullen. Na een in leidend woord van burgemeester ver klaarde zij zich daartoe gaarne bereid. Zij richtte zich inzonderheid vooraf tot alle vrouwen van Oude Tonge, haar moed en volharding prijzend, die zij in de moeilijke dagen van de ramp hadden aan de dag gelegd. Aan hen droeg zg het monument op. In de stromende regen ont hulde m,evr. Klaasesz het moderne monument. Burg. v. d. Harst houdt de echt genote van-de Commissaris een parapluie boven het hoofd. op het werk van de Wederopbouw", aldus de burg., die de minister en zijn departement hartelijk dank zegde, voor de ondervonden medewerking bij de bouw. Hij overhandigde als aandenken aan Z.Ex. minister de grote siersleutel, door de ambachtsschooljongens uit Oude Tonge gemaakt. Minister Witte sprak zijn verheuging uit dat ondanks de bestedingsbeperking dit mooie nieuwe scholencomplex kon worden geopend. Hij gunde het de ge meente, die zoveel verliezen had gele den van harte. De bewindsman had nagegaan, dat in 1951 de herstelde haven door zijn voor ganger was geopend, en nu door de mi nister van Verkeer en Waterstaat. Die opening was toen een grote dag, ge wist toen niet dat er TJ zulk een grote ramp boven het hoofd hing aldus spr. De heropening van de haven en de ope ning noemde de bewindsman een teken dat de zorgen en bekommernissen te boven waren en een symbool van de vol tooiing van het vernielde dorp. Evenals zijn ambtsgenoot minister Algera was hij van mening, dat Oude Tonge in de toekomst een grote rol zal spelen. (Vervolg pag. 3) Uw films welke ter afwerking bij ons worden afgegeven worden met de grootste zorg ontwikkeld, afgedrukt en vergroot. Onze perfecte moderne apparatuur en vakkundig personeel geven U 100 zekerheid. Verder hebben wij een grote sortering CAMERA'S. Keuze uit honderden ook in kleinbeeld. ZIE ETALAGE. MIDDELHARNIS Benoemd tot hoofd. Dhr. Koppenaal, onderwijzer aan de Groen van Prinste- rerschool is als hoofd van ener Chr. school te Ten Post (Groningen) benoemd Lezing aquariumhouders. Van de zijde van de aquariumvereniging Flakkee" vernemen wij, dat op donderdag 6 juni a.s. in hotel Zaayer alhier (aanvang half acht) een lezing zal worden gege ven van de aquariumvereniging PRO w AQUA te Amsterdam (op bandrecorder met projectie van 108 bijbehorende kleu rendia's) waarin verschillende zeer des kundige specialisten op het gebied van Vissen, planten, dieren, insecten en bloe men interessante onderwerpen belichten. Het belooft een interessante avond te worden. Belangstellenden zijn van harte welkom. SOMMELSDIJK IJk en herijk van maten en gewichten B en w van Sommelsdijk maken be kend dat op: dinsdag, 11 juni a.s. van 1316.30 uur; woensdag 12 juni a.s. van 912 uur en 1316.30 uur; don derdag 13 juni a.s. van 912 en 1316 uur in het voorste lokaal van de kleu terschool, gelegen aan de St. Joris Doel- straat, Sommelsdijk het ijken en herijken van maten, gewichten en meetwerktui- gen zal plaats vinden. Op 11 juni 1957 kan aanbieding plaats hebben voor hen; wier geslachtsnamen (namen van fa. enz., als geslachtsna men te beschouwen) beginnen met de letters: A. tot en met C. Op 12 juni 1957 kan aanbieding plaats hebben voor hen: wier geslachtsnamen (namen van fa. enz., als geslachtsnamen te beschouwen) beginnen met de letters D tot en met O. Op 13 juni 1957 kan aanbieding plaats hebben voor hen: wier geslachtsnamen (namen van fa. enz., als geslachtsnamen te beschouwen) beginnen met de letters: P. tot en met Z. Voor verdere inlichtingen wordt ver wezen naar de publicaties op de ge meentelijke aanplakborden. DIRKS'LAND Medaille van verdienste. Het hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis heeft aan de E.A. heer D. van Heyst als kring bestuurslid en als voorzitter van de afd. Dirksland-Herkingen de medaille van verdienste in zilver verleend wegens be langrijke diensten aan het Boode Kruis bewezen. Eerste aardbeien. Op het fruitteeltbe- drijf van dhr. A. C. van Rossiun zijn de eerste aardbeien geplukt van het ras Macherauch's Frühernte wat ondanks het koude voorjaar toch nog zeer vroeg is. HERKINGEN Kerkdiensten. Zaterdag 1 juni a.s. hoopt des avonds zeven uur voor de Geref. Gem. op te treden student P. Blok te Rotterdam (Vervolg pag. 4) De N.V. Groenvoederdrogerij «GOEREE-OVtRFLAKKEE» te Melissant d«elt mede, dat haar drogerijgebouw te Melissant (Sas van Dirksland), thans Is aangesloten onder het telefoonnummer: Z.Ex. minister Witte opent met een fraaie siersleutel het nieuwe scholen complex. Opening binnen enkele dagen te verwachten De N.V. Groenvoederdrogerij „Goeree- Overflakkee", die aan het Sas te Dirks land in gereedheid wordt gebracht, zal binnen enige dagen haar werkzaamhe den aanvangen. De oplevering van het gebouw machi nes en installaties was gepland tussen 15 en 20 mei; door verschillende omstan digheden moest deze datum met circa één week worden uitgesteld. De oorzaak lig naar wij vernemen in een kleine vertraging van levering van enkele onderdelen benodigd voor de bouw van de machinerie, een uitstel dat wel wat ongelegen komt, omdat het ge was dit jaar vroeger maairijp is dan in vorige jaren. Toch mag men niet on tevreden zijn, daar dit bedrijf in wel zeer korte tijd is gereedgekomen en in 8 weken tijds letterlijk uit de grond is gestampt. Deze week nog zullen de machines worden getest en zal er worden proef gedraaid, waarna dag en nacht zal wor den gewerkt om de verwachte zeer gro te aanvoer van gras en klavers te ver werken. Naar men ons meedeelde moet de belangstelling in landbouwkringen bijzonder groot zijn. By de openstelling hopen we nader op dit bedrijf terug te komen. We vernamen nog, dat in de gemeente Melissant een pand is aangekocht ten behoeve van de bedrijfsleider dhr. K. Zwanenburg. Het personeel is eveneens aangenomen en zal de volgende week voltallig in dienst zijn. Donderdag 30 mei Hemelvaartsdag MIDDELHARNIS Herv. kerk 9.30 uur dhr. A. Terlouw Geref Gem. 7 uur ds H. van Gilst van Dirksland Chr. Geref. kerk 10 uur ds P. de Smit SOMMELSDIJK Herv. kerk 10 uur ds. A. Gooyer DIRKSLAND Herv. kerk 9.30 uur ds. J. den Besten HERKINGEN Herv. kerk 9.30 uur ds A. Boertje Geref. Gem. 10 uur leesdienst MELISSANT Herv. kerk 10 uur ds R. W. Steur van Ouddorp STELLENDAM Herv. kerk 10 uur dhr. W. Bouman GO'EDEREEDE Herv. kerk 7 uur dhr. T. Vetter van Middelharnis OUDDORP Herv. kerk 7 uur ds R. W. Steur Geref. kerk 7 uur ds Mun ting Geref. Gem. Lezen. NIEUWE TONGE Herv. kerk 9.30 uur dhr. O. J. Kesting van Dirksland OUDE TONGE Herv. kerk 10 uur ds. J. C. Wolthers Geref. Gem. 2.30 uur ds H. van Gilst van Dirksland STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. kerk 9.30 uur ds P. van Wakeren OOLTGENSPLAAT Herv. kerk 9 uur ds J. van Drenth Geref. kerk 9.30 uur ds A. de Korte Geref. Gem. 9.30 uur leesdienst. LANGSTRAAT Herv. kerk 10.30 uur ds J. van Drenth van Ooltgensplaat ZEELAND THOLiEN Herv. kerk 10 uur ds J. den Hoed Geref. kerk 10.30 uur ds Bak ker Geref. Gem. 10 uur student Wisse Chr. Geref. kerk 7 uur ds Smits van Sliedrecht OUD VOSS'EMEER Hei-v. kerk 10 uur ds Breure Geref. kerk 10 uur ds A. Koning Chr. Geref. kerk 10 uur leesdienst SCHERPENISSE Herv. kerk 9.30''uur ds J. Brons Geref. Gem. 9.30 uur lezen POORTVT/TET Herv. kerk 10 uur ds Lom Geref. kerk 9 uur ds Bakker Geref. Gem. 10 uur leesdienst BRUINISSE Herv. kerk 10 uur dhr. de Jonge uit Vaasen Geref. kerk 10 uur cand. Wouters uit Dordrecht Geref. Gem. 10 uur ds F. Mallan Oud Geref. kerk 10 uur leesdienst ST. MAARTENSDIJK Herv. kerk 9.30 uur leesdiens, 2 en 6.30 uur ds Zandt van Delft Oud Geref. Gem. 3 x leesdienst Oud Geref. kerk 3 x leesdienst NIEXTWERKERK Geref. kerk 10 uur dr J. H. Becker STAVENISSE Herv. kerk 10 uur ds H. Bouter Oud Geref, Gem. 9.30, 2 en 7 uur dhr. Slager.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1