Brandweerkorps Sommelsdijk vierde zilveren jubileum Plaatselijk Nieuws Open brief 30e Jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Meerdere vrijwilligers gedecoreerd Padvindersgroep Diederik van Zierikzee te Dirksland geinstalleexd aan het gemeentebestuur van Middelharnis Personeelsvereniging „Kemli" op stap naar Berg en Dal Boerderijbrand aan de Kranendijk Dinsdag 21 mei 1957 No. 2599 PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarlsl Van Sommelsdijks massieve toren woei zaterdagmiddag de driekleur en ook het gementehuis was met het rood-wit-blauw getooid. Een duidelijk bewijs dus dat er in het dorp iets belangrijks aan de hand was. Dat wé,s ook het geval, en het bijzondere stak in het 25 jarig jubileum van het brandweerkorps. Buiten dit jubileum had men nog een heuglijk feit te vieren: een negental leden van het korps ontving het kruis van verdienste, dat werd toegekend door de Ned. Vereniging van Brandweercomman danten voor 25 of meer jaren actieve en trouwe dienst bij de vrijwillige brandweer. Tot slot ontving nog een aantal jonge brandbestrijders, die de vertrekkende ouderen waren komen vervangen, het gethigschrift brandwacht 2e klasse dat na gedaan examen was verdiend. Br werden vele vriendelijke woorden tot korps en commandant gericht, waarbij herhaaldelijk naar voren werd gebracht hoe zeer het korps een integrerend deel der Sommelsdijkse dorpsgemeenschap is Demonstratie bij de Kaai Om half drie verzamelden de geno digden zich in de hal van het gemeen tehuis, waarna onder leiding van bur gemeester Hordijk, in druilerige regen naar de kaai werd gemarcheerd, waar het brandweercorps stond opgesteld in het gelid voor de fraaie grote motor spuit en een kleine motorspuit. Sirene- geloei kondigde het begin van de de monstratie aan en in minimum van tijd hadden de spuitgasten hun plaatsen be zet. Keurig op commando startten de motoren en nam het waterballet een aanvang. Niet minder dan 21 stralen spoten een respectabele hoeveelheid water het luchtruim in, om daarna in de kaai terug te plenzen. Dat de Sommelsdijkse brandweer in staat is een eventuele brand met flink materiaal en kennis van zaken te lijf te gaan, hebben we dan ook zonder meer durven aannemen. De receptie In de raadszaal verzamelden zich het college van b en w, meerdere raads leden, dhr. Jansen van de brandweer inspectie in Zuid-Holland, meerdere bur gemeesters uit de andere eUandgemeen- ten, commandanten en deputaties van brandwerkorpsen uit de diverse dorpen adjudant de Heer, en vanzelf het Som melsdijkse korps in zijn geheel, waarvan velen met hun dames. Een groot aantal bloemstukken versierden de raadszaal. Commandant dhr. J. Bienefelt, alsme de het college van b en w hadden hier vele gelukwensen en lofuitingen in ont vangst te nemen. Een aardig intermezzo vonden wij het optreden van een muziekclubje uit het Diekhuus, dat onder leiding van de heer Bernhard, eerst mondeling door Koos Groenendijk kwam feliciteren en deze felicitatie muzikaal onderstreepte met de accordeons. Dankbaarheid b<S b en w Burgemeester Hordijk hield een kort maar gloedvol betoog, waarin hij er o.a. zijn blijdschap over uitsprak, dat het Sommelsdijkse brandweerkorps, onder de bezielende leiding van komandant Bienefelt, bij het bereiken van deze inijl- paal een peil heeft bereikt, waarop vele brandweerkorpsen jaloers mogen zijn Hij deelde mede dat brandweerlie den, die de gelimiteerde leeftijd hebben bereikt, het korps gaan verlaten, maar aldus de burgemeester, jonge krachten staan bereids gereed om hun taak over te nemen en aldus zal ons brandweer korps jong bloed krijgen waarmee het voort kan gaan op de ingeslagen weg. Dankbaar was de burgemeester ge stemd tegenover de dames van de vrij willigers die vele opofferingen moeten getroosten, door het dikwijls van huis zijn van de mannen bij oefening of an dere zaken die verband houden met hun status van brandweerman. Spr. richtte zich tot de heer Dijkers, weth., die de enige overgeblevene is, van de drie oprichters van het korps, t,w. genoemde en wijlen de heren Knape en Joppe. „Een stukje romantiek is met het ver dwijnen van de oude brandwachten, waarmede soms wel 200 personen ge moeid waren, verloren gegaan Maar in de plaats daarvoor kregen we een korps dat kunde en waardigheid als eerste eisen stelt" ,aldus de burgemeester, die nog vertelde dat in 1947 voor een waar de van 90.000.000 en in 1948 voor niet minder dan 120000000 in Nederland door brand verloren ging Hetgeen neer komt op 10.— f 12.— per hoofd van de bevolking Daarmede illustrerend hoe nodig het is een goed en betrouwbaar brandweercorps te bezitten Het deed spr. genoegen, dat zovelen door hun aanwezigheid blijk gaven het Sommelsdijkse korps mogelijk te waar deren. „Mijn hulde aan U en uw man schappen!" aldus besloot burgemeester Hordijk. „Oeridderden" Hierna ging de burgemeester over tot het uitreiken van de kruizen van ver dienste, die hij elk met een felicitatie en een toepasselijk woord op de borst spelde. Tot commandant Bienefelt zei de burgemeester: „U hebt getoond ka rakter te bezitten en uw omgang met de mensen is voortreffelijk." De volgenden werd het kruis op de borst gespeld: Comm. J. J. Bienefelt, L. Vis Cz., C. Vis Jz., G. v. d. Sluijs, J. Faase, A. Knape, B. v. d. Slik, P. v. d. Boogert en C. Lodder, die niet minder dan 29 dienstjaren bij de brandweer achter de, rug hebben. Dan overhandigde de burgemeester nog aan een aantal jonge brandweer lieden het getuigschrift brandwacht 2e klasse, wat werd toegekend door de Ned. Vereniging van Brandweervom- raandanten. Moeilijk begin Weth. Dijkers vertelde een en ander uit de oprichtingsperiode van het vrij willige brandweerkorps. Hoe het aan vankelijk onmogelijk leek eeni korps op te richten, maar hoe het, dank zij vol harding van de pioniers, toch is gelukt en met trots kon de heer Dijkers wij zen op hetgeen nu, na 25 jaar, is be reikt. Na een moeilijke beginperiode, werd een brandweerverordening vastgesteld en op 1 juni 1932 werd de goedkeuring van Ged. Staten verkregen. Ongeveer 20 vrijwilligers traden toe en er werd met enthousiasme geoefend. Er werd ook een brandweerlied gecomponeerd, wat op vele jaarvergaderingen fanatiek wordt gezongen. De heer Dijkers vertelde van de ups en downs dié het korps doormaakte; van de moeilijke oorlogsjaren, als de boeren in de polder stro en dergelijke verbrandden en dit niet voor het val len van het duister was geblust. Dan stonden de Duitsers op hun achterste benen en moesten de brandweerman nen de polder in om het vuur te doven, waarbij het is voorgekomen, dat een brandweerman de bajonet op de borst werd gezet door een Duitse soldaat. Er was toen ook nog geen alarmsy steem en dikwijls moest men met 7 of 8 man er op af. De meest tragische gebeurtenis, aldus de heer Dijkers was wel het overlijden van twee medeoprichters, één dag na elkaar. Op 23 nov. 1941 overleed de heer M. Knape en een dag later de heer Joppe. Deze gebeurtenis heeft op het korps een diepe indruk gemaakt. Hulde bracht de heer Dijkers aan het korps en comm. Bienefelt, die hij de juiste man op de juiste plaats noemde. „B. en W. hebben in U en Uw korps een groot vertrouwen!" aldus spr., die ook verwees naar de watersnoodramp, toen het korps dag en nacht gereed stond om hulp te bieden waar en wanneer dit maar mogelijk was. De heer Jansen van de Brandweer inspectie feliciteerde en zei grote waar dering te hebben voor korps en com mandant. Ook hij was in de rampda gen in Sommelsdijk geweest en had ge zien hoe de brandweer zich weerde. „Jul lie zijn kerels!" aldus de heer Jansen. De heer Kuiper, kringcomm. B. B. feliciteerde en zei grote waardering te koesteren voor dit korps, waarin er zo'n groot aantal zijn met 25 dienstjaren. „En dit in een land, waar vrijwillig sy- nomiem wordt geacht met: een poosje!" Weth. Visser; „Jeneverspuit af gedaan". Weth. Visser van Stellendam sprak in grootse stijl en verwekte hilariteit door op te merken, dat er veel veran derd is in deze zin: vroeger sprak men over de „jeneverspuit" als de brand weer onderwerp van gesprek was. Nu wordt de brandweer gewaardeerd, en terecht. Juist van uit Sommelsdijk, dat dikwijls door grote branden werd ge teisterd en nu, nu het een perfect brand weerkorps heeft, geen branden meer heeft, werd de gedachte van de vrij willige brandweerkorpsen over het eiland uitgedragen. Hij vertelde, hoe comm. Bienefelt eens in de nacht werd gealarmeerd, doch op de plaats des on heus aangekomen, niet in staat v/as zijn commando's te geven» „Veel gesis en geen commando's," aldus de heer Vis ser, want de heer Bienefelt had z'n kunstgebit vergeten!" „Wij wensen Sommelsdijk met zijn commandant en korps geluk en wensen U nog vele jaren!" Voorts roemde de heer Visser de goede samenwerking, vooral ook met de heer Bienefelt, die tevens voorzitter is van de Vereniging van Brandweercommandanten op het eiland. De heer Scherpenisse feliciterend prees de goede samenwerking met de nabuurgemeente. De heer De Lignie uit Dirksland fe liciteerde en bood bloemen aan als te ken van medeleven en waardering. Nauwe banden Adjudant De Heer schetste de nau we banden tussen brandweer en politie. Uit de woorden van adjudant De Heer spraken waardering en dank voor de nauwe en prettige samenwerking. Dankbaar en blij Commandant Bienefelt dankte de sprekers voor hun goede wensen en vriendelijke woorden. „Vijf en twintig jaar is een lange tijd, en toch, als men achterom ziet, is het maar een dag en een voormiddag!" aldus dhr. Bienefelt. Toch is er in deze jaren veel veranderd, zowel in de kwaliteiten van de man schappen als in die van het materiaal. Dankbaar was hij gestemd tegenover de pioniers van het korps en vooral te genover de heer Dijkers. „Wij krijgen een gestencild briefje als er moet wor den geoefend," zei de heer Bienefelt, „de heer Dijkers krijgt niet zo'n brief je, maar is niettemin toch present!" Jammer vond spr. het, dat de heer Dijkers, louter en alleen omdat hij geezi lid van het korps is, niet in aanmerking kwam voor een kruis van verdienste. „Hij verdient het zeker!" besloot de heer Bienefelt. Hij dankte de vertrekkenden voor hun diensten en trouw aan het korps en feliciteerde de „geridderden." Hij richtte zich tot de oud-secretaris, de heer A. Knape, persoonlijk, met wie hij altijd, ondanks dat er wel eens ver schil van mening was, prettig had mo gen samenwerken en deelde mede, dat de heer Knape tot erelid van het korps was benoemd. „De toestand van onze klas is penibel, maar toch willen wij onze vertrekken de leden een aandenken aanbieden en wel in de vorm van een kop en scho tel met inscriptie!" besloot de heer Bie nefelt. Burgemeester Hordijk dankte allen voor hun aanwezigheid bij dit plaatse lijke gebeuren, waarna het college, da mes en brandweermannen nog een tijd je in gezellig kout bijeen bleven. Woensdagavond a.s. heeft het korps met dames nog een feestavond in Café De Kok, waar het zeker gezellig zal toegaan, zoveel hebben we er wel van begrepen. MIDDELHARNIS Bedankt. De alhier bij de Ger. Gem. beroepen predikant, ds. Hage van Nun- speet, heeft voor dit beroep bedankt. Emigratie naar Canada Zaterdagmiddag zijn met de „Wester- dam" van de HoUand Amerikalijn vanaf' Rotterdam een dorpsgenoot en een vroe gere dorpsgenoot met hun gezin naar Canada vertrokken. Het betreft de fa milie A. Vroegindewey-Zwerus uit Mid- delharnis en de familie A Zwerus-Breur uit Rotterdam (v.h te MiddeUiamis) De bestemming is Norwich, Ontario, Canada; dezelfde plaats waar hun vader en schoonvader ds G. Zwerus predikant bij de Geref. Gem is Zij hopen zich in het nieuwe werelddeel een bestaan te, kunnen opbouwen Door de families van beide zijden wer den zij uitgeleide gedaan. Oe „Westerdam" is een half passa giers en half vrachtschip. Het meet 12.149 br reg ton en heeft accomodatie voor 134 passagiers. De „Westerdam" zal maandag 27 mei te New York aan komen, waar de emigranten door de familie ds Zwerus met auto's worden afgehaald om daarna de reis naar Nor wich (Canada) voort te zetten. SPEELTUIN „MIDDELHARNIS" Het bestuur van de Speeltuinvereni ging „Middelhamis" verzocht ons het volgende mede te delen: Met ingang van heden is de heer A. van Assen aangesteld als permanent toezichthouder in de speeltuin. Als gevolg van deze voorziening kan de tuin meer uren worden opengesteld. Deze tijden zijn nu: van maandag tot en met vrijdag van 1 tot 5 uur nam. en van 6 tot 8 uur nam. Des zaterdags van 9 tot 11.30 uur v.m. en van 1 tot 3.30 uur n.m. Tijdens schoolvakanties worden door het bestuur aangepaste wijzigingen in deze tijden gebracht. Op donderdag 16 mei werd alhier op de speelplaats van de O.L.S. de groep Diederik van Zierikzee van het Neder lands Padvinders Verbond opgericht. Nadat de welpen op de roep van Ake- la Wolfert uit MeUssant zich hadden verzameld en de verkenners zich had den opgesteld, werd de vlag gehesen en door Oubaas v. d. Veer uit 's-Graven- hage de groep voor geïnstalleerd ver klaard. Nadat hij namens het hoofdbe stuur van het N.P.V. de groep had ge lukgewenst gaf hij het woord aan bur gemeester Van Heijst. Deze sprak na mens de gemeenteraad zijn vreugde uit over de oprichting van deze groep en hoopte dat ze tot in lengte van dagen zou mogen groeien en bloeien. Daarna deed de voorzitter van de plaatselijke commissie, dhr. de Vries, nog enige me dedelingen en wekte de talrijke aanwe zigen, onder wie enige gemeenteraads leden, op om de pas opgerichte groep met raad en daad (geldelijke steun) bij te staan. Tevens dankte hij de aanwe zige leidsters van het N.P.G. voor hun belangstelling. Toen werd door hopman Jongejan, leider der verkenners en akela Schip pers, leidsters der welpen, hun eerste daad in de groep verricht, n.l. het ver wisselen der dassen bij de Dirkslandse welpen, die van Melissant zijn overge komen. Hierna werden door de welpen en verkenners uit Dirksland, Melissant en Middelharnis-Sommelsdijk diverse spe len gedemonstreerd, terwijl de ouders en genodigden onder het genot van een kopje koffie ten gemeentehuize nader kennis konden maken met de nieuwe leidsters en leiders en de leden van de plaatselijke commissie. Hierbij werden talrijke vragen beantwoord en proble men, o.a. de huisvesting, besproken. De heer de Vries hoopte de Diederik van Zierikzeegroep binnen zeer korte Edelachtbare heren. Vier jaar geleden kwam ik met mijn gezin naar het eiland Flakkee. Men was druk bezig met het opruimen en her stellen, wat de ramp vernield had. Vele bomen zijn geveld, o.a. ook in de ge- meentetuin aan de Oostdijk te Middel hamis. Het was een droef gezicht de oude bomen te zien vellen. Maar geluk- .kig is alles nu weer in ere hersteld. Met het clubgebouw van de padvin derij en de geheel nieuwe beplanting en aanleg van gazons, is het nu een lust voor het oog. Ook de gemeentelijke sportvelden, welke zijn aangelegd aan de Oudelandsedijk, zien er fraai uit. Hiermee is gedegen vakkennis te pas gekomen. Wandelaars, die hier voorbij komen, blijven staan om deze werken met vreugde te bekijken. Deze mensen genieten hier steeds weer van. Daar ondergetekende een perceel aan het Oostvoorgors bewoont, is dit goed waar te nemen. Maar wanneer je dan die wandelaars om ziet kijken naar het achterste gedeelte van het Oostvoorgors, schudden ze het hoofd. En zeer terecht. Het gaat hier dan hoofdzakelijk over de grote en hoge haag, welke vanaf de slachtplaats tot aan het eind van het Voorgors loopt. Die haag is de scheiding tussen het gepachte stuk land van de heer L. Vroegindeweij en de publieke weg, en vormt tevens een blinde muur voor de bewoners van dit gedeelte van het Voorgors. Wie moet deze haag onderhouden? Hoort deze bij het gepachte land, of moet hij door de gemeente worden on derhouden? Het is hoog tijd, dat hier wat meer aandacht aan wordt besteedt. Het is te begrijpen, dat de bewoners van het Voorgors, wanneer ze naar buiten kij ken, graag zien wat er zo al voorbij trekt op de hoge dijk. Dit is nu niet mo gelijk, omdat de 'hoogte van de haag in afmetingen varieert van één tot twee meter. De breedte is plm. 1.75 meter. Ruim 75 cm. hangt de haag over de weg. Hier en daar is er door de bewoners een grote hap uitgenomen om van het uit zicht op de dijk enigszins te kunnen ge nieten, wat ieder jaar het geval is. An deren knappen geen karweitjes voor de gemeente of pachter van die grond op en laten de haag groeien tot aan knotwilgen. Meters hoge brandne tels en distels en ander onkruid groeien er weelderig tussen in. (Is er geen be sluit tegen het laten bloeien van dis tels?) Vorig jaar was het gewoon een lust ze bij honderden te zien bloeien! Gaarne wil ik dit bovenstaande eens onder de aandacht van het gemeente bestuur brengen, daar het nu lijkt of wij aan het uiteinde der wereld wonen. Hoe keurig zou het kunnen zijn, in dien zo'n lange rechte haag op tijd werd geknipt. Dat is toch niet zo'n groot kar wei en het uitzicht van de bewoners en de entree van de gemeente Middelhar nis zouden er wel bij varen. Ik hoop over enkele weken een gun stiger geluid te laten horen over deze zaak, eveneens door middel van Eilan- dennieuws. Ik dank u voor uw aandacht. H. CHR. BOGAARD, O. Voorgors 9, Middelharnis tijd een eigen troephuis mag betrekken. Verder vernamen-wij dat de installa tie van de kabouters en padvindsters- groep van het Nederlandse Padvind- sters Gilde binnen zeer korte tijd zal geschieden. De eerste samenkomsten zijn als volgt Welpen: donderdag 23 mei te 18.30 uur; Verkenners: vrijdag 24 mei te 18.30 uur; Kabouters: zaterdag 25 mei te 14.00 uur en Padvindsters: woensdag 12 juni te 18.00 uur. Er kunnen zich nog enige gegadigden voor verkenner en padvindster aanmel den bij M. W. Goudswaard, Pr. Bem- hardlaan 39. DIRKSLAND Jaarvergadering Coöp. Poterbewaarplaats In een stampvol zaaltje van Hotel Polderman hielden de leden van de Coöp. Poterbewaarplaats hun algemene vergadering. De voorz. de heer P. Tanis deelde me de dat de vereniging 30 jaar bestond. Hij liet de geschiedenis der vereen, de revue passeeren, waarbij hij opmerkte dat bij de oprichting het ledental zeer gering was en nu is uitgeroeid tot een aantal van 67. Van de oprichters is slechts een enkele nog in leven. Hij roemde vooral wijlen J. C. de Bonte en L. V. d. Wekke en het verheugde hem dat de zoons van deze thans optreden in dezelfde funktie n.l. resp, secretaris en penningmeester. Secr. C. de Bonte las het jaarverslag en de penningm. C. v. d Wekke het fi nancieel verslag. De balans gaf het cij fer 36657.88 in ontv. en uitg. en de exploitatierekening 5619.27 in ontv. en uitg. Het bewaarloon was vastgesteld op 2.07 per 70 kg. De grote schuld van 25206.is een gevolg van het verbran den der oude bewaarplaats die ontoerei kend verzekerd was en de grote bouw kosten. Besloten werd aUe in de loods ge plaatste kisten van betere namen der eigenaars te voorzien. De elektrische installatie had veel gekost en daarom werd besloten voor taan een vast bedrag per jaar op de rekening te plaatsen. Na een gezellige discussie die wel eens ontaarde in onderlinge gesprekken kreeg de heer Scherpenisse, hoofd van de Voorlichtingsdienst het woord om te Bezoek van het Koninklijk Paar aan de Philipsfabrieken in Eindhoven In de Philips Nijverheidsschool werd door leerling Hans Jonkergouw een door de leerhngen vervaardigde passer voor prinses Marijke aan H.M. geoffreerd. Als opschrift is op de passer aangebracht „Prinses Marijke Eindhoven 1957". spreken over schimmels en insecten. Hij deed dat op uitstekende wijze waarbij hij de boeren het verschil leerde van goede en kwade schimmels waarvan zo ongeveer 40000 bekend zijn en besprak de 25 insecten die onze cultuur gewas sen bedreigen. Gelukkig dat voor veel insecten een dodelijke stof bestaat waardoor deze diertjes onverbiddelijk de dood vinden. In de discussie op het gesprokene merkte één der leden op dat de zeepfa brieken die dezelfde bestrijdingsmidde len produceren verschillende namen voor dezelfde stoffen gebruiken. Hij noemde dat zeer verwarrend en achtte het beter één fabriek met én merk. De spreker achtte dit ook juist, maar meende dat de praktijk dat onmogelijk maakte. De voorz. dankte de spreker voor zijn leerzaam betoog waarna Scherpenisse wees op het grote nut van de landbouw- cursus. Hij was, zulks op antwoord op een vraag, van mening dat een diploma voor loonsproeiers gewenst was. De discussies werden meer algemeen, misschien dat tengevolge van het 30-ja rig bestaan rijkelijk consumptie werd verstrekt. Niettemin een gezellige ver gadering. Scherpenisse verklaarde dat hij zeer graag naar de vergadering in Dirksland kwam, omdat de critiek zo prettig werd voorgedragen. De leden gingen laat naar bed. MELISSANT Cieslaagd. Mej. L. Dale slaagde voor het diploma kraamverzorgster Keuring dienstplicht. Voor de lich ting 1958 zijn 22 personen uit deze ge meente gekeurd voor de 'militaire dienst. Twintig werden er goedgekeurd en twee die een herkeuring moesten ondergaan zullen eveneens de wapenrok moeten aantrekken. Donderdag is de personeelsvereniging „Kemli" van de Lignie's Landbouwma- chinefabriek te Herkingen op stap ge weest naar Berg en Dal. Deze vereni ging werd in 1956 opgericht toen door steeds drukker wordende werkzaamhe den in dé nieuwe werkplaats aan de Februariweg meer personeel moest wor den aangetrokken. Er werd een spaar kas opgericht, ook financieel gesteund door de werkgerver, die 16 mei j.l. dan voor het eerst in een gezellige rit werd omgezet, 't Programma was een vier provlncieën tocht te maken met als hoofdschotel Berg en Dal. 's Morgens om zes uur togen de Flak- keese machinebouwers op pad. Te Hel- levoetsluis stond een comfortabele bus van Vermaat gereed, die het gezelschap via Rotterdam, Utrecht eerst naar Leer- sum bracht. Ónder het genot van een kop koffie werd daar een aardig woord je Plakkees gebabbeld. Vervolgens via de Grebbeberg, Wageningen, Arnhem naar Berg en Dal. Om ongeveer twaalf uur stopte de bus voor het hotel waar binnen zij een uitgebreid diner vonden toebereid. De „Kemü's" lieten het zich goed smaken, want reizen maakt vaak' hongerig. Het ging er heel gezellig naar toe. Na verzadigd te zijn ging het ge zelschap onder leiding van een bekwa me gids de meest bezienswaardigheden bezichtigen. Men kwam tot de ontdek king dat eigenlijk alles daar even mooi is en waard bekeken te worden. Het ontluikende natuurschoon deed de Flak- keeërs in verwondering staan en alle rooiers vergeten. Schitterende panora-' ma's ontrolden zich in kleuren op deze mooie meidag onder het blauwe uitspan sel. Een kinderspeeltuin met o.m. een zeer snel draaiende draaimolen trok ook de aandacht. Velen moesten een rondje mee waarbij goed vasthouden een bood schap was. Een van hen dacht daar licht over en buitelle hals over kop van het ding af tot vermaak van zijn colle ga's. Voorts liet de gids hen het door Ne derland geamiexeerde gebied zien. De terugtocht ging via D<en Bos, waar de grote kerk werd bezichtigd en in het hotel „De Postzegel" de inwendige mens nog wat versterkt. Toen repte de bus zich weer naar de Maasstad, waar de avond gezellig werd doorgebracht. Om half één arriveerde het gezelschap Maandagmiddag brak brand uit in de landbouwschuur van de Gebrs. Stout- jesdijk aan de Kranendijk, gemeente Den Bommel. De brandweer van Den Bommel werd gealarmeerd, die hulp vroeg van de brandweren te Oude Ton- ge, Ooltgensplaat en Achthuizen, inver- band met het moeilijke blussingswerk. Op Ven afstand van ruim 800 meter kon men zich van water voorzien en in aan- jaagverband werd de watertoevoer naar de plaats van bestemming gepompt. De schuur die voor het grootste ge deelte uit hout is opgetrokken( de zij gevels zijn van steen) ging geheel ver loren. Enkele varkens die brandwon den hadden opgelopen moesten worden afgemaakt. Verder was er in de schuur geen vee aanwezig. Twee varkens kwa men in de brand om. Het huis kon wor den behouden, maar had veel water schade. De oorzaak van de brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Het blussen in aanjaagverband is een pracht oefening geweest voor de brand weren van Oost Flakkee. Men had dit nog niet eerder meegemaakt maar dit blussingswerk verliep uitstekend. weer op Flakkeese bodem. De Lignie stond met auto's gereed om zijn perso neel naar hun verschillende woonplaat sen te brengen. Wel wat vermoeid van het reizen, maar voldaan over deze zeer geslaagde dag begaven zij zich al ver na middernacht ter ruste. OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. woensdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. Bel van Krabbendijke. Alsdan zal er gecollecteerd worden voor de Kweekschool te Gouda. OOLTGENSPLAAT Veerboten weer in de vaart. De veer boten „Pr. Beatrix" en „Van der Schuyt" die resp. de diensten Den Bom- mel-Numansdorp en Dintelsas-Ooltgens plaat onderhouden zijn enkele weken voor revisie uit de vaart geweest en werden door andere vervangen. Vanaf j.l. maandag zijn beide boten weer op hun gewone traject in dienst gesteld. Uit en thuis. Mevr. A. de Vos-van Dam die voor 2 jaar emigreerde naar Amerika, is zaterdag met haar dochter tje met het s.r. „Maasdam" in Rotter dam gearriveerd om gedurende enkele maanden een bezoek te brengen aan haar familie te Ooltgensplaat. Met het zelfde schip kwam mevr. wed. D. Kamp- de Vos terug van een half jaarlijks be zoek aan haar kinderen in Detroit (Ame rika.) DEN BOMMEL Bij stemming tot diaken in de Geref. kerk alhier, werd gekozen de heer H. W. Nijhof. STAD AAN 'T HARINGVLIET Bouw koelhuis aanbesteed Maandagmorgen werd té Stad aan 't Haringvliet aanbesteed het bouwen van een koelhuis (annex uienbewaarplaats), waarbij als volgt werd ingeschreven: fa. Kroos en Dijkers, Middelharnis 288.000 fa. v.h. H. Troost, Rotterdam-Pemis 297.000.—; fa. A. Mans, Melissant 299.000.Gebrs. Everaers en v. d. Berg Steenbergen 302.300.—; fa. G. v. d. Welle, Den Bommel 305.000.—; fa. Tieleman, Melissant 305.100.fa. Roos en Zn., Stad aan 't Haringvliet 309.520.—; fa. W. v. d. Welle en Zn., Stad aan 't Haringvliet 319.680.Huizer en V. d. Grift, Rotterdam 325.000.—. De bouw van dit koelhuis omvat 40 cellen. De begroting werd niet bekend gemaakt. Kerkdienst. Heden dinsdagavond 7 uur zal voor de Ger. Gem. alhier optre den ds. J. B. Bel van Krabbendijke en donderdagmiddag kwart voor drie zal er door ds. H. van Gilst van Dirksland een huwelijk worden bevestigd. Wedvlucht van de P. D. vereniging „De Rode Duif" vanaf St. Quintain. Af stand 222 km. Aankomst eerste duif 13. 18.32. Laatste duif 13.14.59. Gelost 11 u. Mijs-Beijer 1, 2, 9, 32; Trommel v. d. Boogert 2, 3, 4, 14, 15, 16, 23, 24, 26, 31, 33; A. C. Koppeaal 5, 6, 7, 10, 12, 17, 18, 22, 25, 28, 30; Gebr. v. d. Valk 8, 20, 21; Comb, de Gans 9, 13, 19, 27; J. de Vos 11.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1