r y Gebrs. kaptein J 30e Jaargang Vrijdag 17 mei 1957 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEF Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Over atoombommen Fa. C. van Wezel Zn. MEDITATIE Paulus Paasbede De „Jacob Verolme" CAMERA'S en toebehoren ROLFiLMS ontwikkelen en afdrukken 11 i/m 18 mei Week van de Fotografie 7000.- aan prijzen De krant i,Foto-contact" is bij ons gratis verkrijgbaar. Plaatselijk Nieuws TEL. 01870-2004-2205 V* A^*^' PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet II. In ons eerste artikel over dit onder werp behandelden we het principe van de atoombom. Thans willen we aller eerst nagaan op welke verschillende manieren deze bommen uitwerking op de mens kunnen veroorzaken. In de eerste plaats geeft de gewone atoombom en in nog veel grotere mate de waterstofbom, waarover later een geweldige luchtverplaatsing, waardoor mensen in de buurt van de explosie worden neergesmeten of opge nomen of later weer tegen de grond of tegen vaste voorwerpen te worden ge slingerd. Daardoor vallen er doden en gewonden, één en ander uiteraard af- hankelijlc van de afstand tot het punt van explosie. Hiertegen is bescherming mogelijk door ondergrondse schuilplaat sen, die niet extra zwaar of diep ge construeerd behoeven te zijn. Een tweede oorzaak van dood en ver wonding Is een gevolg van het instor ten van gebouwen. In de beide Japanse steden, die zeer licht gebouwd waren, stortten duizenden gebouwen in: in Hi roshima 65.000 van de 90.000 en in Na gasaki 20.000 van de 57.000. Gebouwen van gewapend beton werden in laatst genoemde stad reeds op een afstand van 650 m van de explosie niet meer ern stig beschadigd. Gemetselde gebouwen werden door de toenmalige atoombom men, die echter na 12 jaar zijn geper fectioneerd en derhalve een veel grotere uitwerking hebben, tot op een afstand van 3 km. met de grond gelijk gemaakt. Het staat dus wel vast, dat ook nu nog moderne stadsgedeelten beter bestand zijn tegen een atoomaanval dan de oudere. Intussen is ook hiertegen be scherming te zoeken in doelmatige on dergrondse schuilplaatsen. De derde vorm, waarin de atoomwer king tot uiting komt, is de stralings- warmte. Deze veroorzaakt brandwonden en de dood door verbranding. Boven dien kunnen door de instortingen bran den ontstaan, die wel geen gevolg zijn van de stralingswarmte, doch niette min talloze slachtoffers veroorzaken. De vierde en echt typische uitwerking van de atoombom is die, welke het ge volg Is van kernradiatle, dus van radio actieve straling, hetzij rechtstreeks, het zij door nawerkende verontreiniging van de atmosfeer. Bij de „Japanse" bommen waren 20 »/o der slachtoffers veroorzaakt door de straling. Zij Is voor al werkzaam gedurende de eerste minu ten na de explosie. Bij de eerste atoom bommen openbaarde deze werking zich niet eerder dan 2'/^ km, doch bij de te genwoordige zal zij op groter afstand merkbaar zijn. De dodelijke straling wordt veroorzaakt doordat bij de atoom splitsing de neutronen worden uitge stoten, maar vooral door de z.g. gam ma-stralen, dat zijn onzichtbare electro- magnetische golven, die grote gelijke nis vertonen met X-stralen, doch veel krachtiger in hun uitwerking zijn. Deze neutronen en gammastralen dringen diep in het lichaam door en brengen een verandering teweeg in de cellen, waaruit het menselijk lichaam is opgebouwd. Daardoor ontstaat een hevige chemische reactie, waardoor de cellen worden gedood of gekwetst, zo dat ze hun functie niet meer kunnen uitoefenen en de mens ziek wordt of sterft. Deze gevolgen treden niet altijd direkt op, maar openbaren zich dikwijls pas na enige tijd. Vooral de bloedvor- mende organen worden getroffen, zodat een bijzondere soort bloedarmoede en ziekten van de witte bloedlichaampjes of bloedplaatjes kunnen ontstaan. Ook de kiemlclieren lopen gevaar, waardoor algehele steriliteit (onvruchtbaarheid) of abnormale vruchtvprming kan ver oorzaakt worden. Bij dit alles komt nog, dat het gebied, waar een atoombom ontploft is, nog lan ge tijd radio-actief, dus levensgevaar lijk blijft. Dit is vooral het geval als men de bom in diep water laat explo deren, doordat het water zich in de vorm van een radio-actieve nevel tot op grote hoogte en afstand verplaatst en de streken, waar hij over trekt, voor geruime tijd onbewoonbaar kan maken. Zulk een proef Is b.v. door de Ameri kanen gedaan in 1946 op en bij het ko raaleiland Biki»i in de Grote Oceaan, waar fijne besmette waterdeeltjes tot hoger dan 1 km opstegen. Het eiland bleef dan ook lange tijd onder radio actieve werking. Het is deze radio-actieve neerslag en besmetting, die het grootste gevaar op levert, ook nu reeds in vredestijd ten gevolge van de atoom- en waterstof bom-proeven van Amerika, Rusland en Engeland. Er zijn nog slechts drie lan den, die deze bommen fabriceren en beproeven. De Amerikanen en Engelsen doen dit in de Stille Oceaan, waar vrij wel geen mensen wonen. De Russen moeten evenwel hun proeven boven land, n.l. Siberië nemen. Onlangs heb- MAMMIEZESTAITIJB .6EEN BETERE KLEDINS VOtO ONZE KIEIN7JES DAN Zandpad 10—14 Telefoon 2956 MIDDELHARNIS „Opdat ik Hem kenne en de Itracht Zyner opstanding en de gemeenschap Zyns lydens, zijn dood g'eiykvormig' wordende. Filip. 3 10 III. Het slot van deze teTcst doet wat eigen aardig aan. Zelfs, als wij één en ander vergelijken bij hetgeen Christus onder ging. Voor Hèm, was bij de opstanding alles geleden. Dan breekt het leven In heerlijkheid aan. Wanneer echter Gods kind wordt op gewekt uit het graf van zonde, begint het leven wel, méér... het is een ster vend leven. Het is een leven, waarin de dood, de dood in moet. Dan begint de strijd tussen de genade en de zonde. „En .de gemeenschap Zijns lijdens". Welk lijden zou Paulus hier bedoeld hebben. Allereerst de afsterving van de oude mens. Onze belijdenis zegt het zo treffend: ,,Dat door Zijn kracht onze oude nature met Hem gekruist, gedood en begraven wordt, opdat de boze lusten van het vlees in ons niet meer regeren". Hoe hechter de band wordt aan de Middelaar, hoe meer zullen wij de zon de leren haten en vlieden om Zijnentwil. Dan leren wij de zonde kennen als vij andschap tegen God. Dat wordt be tracht in een weg van lijden en strijd. En hoe wonderlijk het ook moge klin ken, door de opstandingskracht van Christus, gaat Zijn volk de dood in, „Ik ben met Christus gekruist en... ik leef. Maar niet meer ik, doch Christus leeft in mij". „De gemeenschap Zijns lijdens". Dan mogen uw naderen tot op een steenworp, om aanschouwers te zijn van Zijn lijden en tn de aanschouwing daar van ruist het in de lijdenstem'pel: „Hij is om onze overtreding verwond. De straf, die ons de vrede aanbrengt was op Hem". Ja, dan wordt het gemakkelijk om, om Zijnentwil smaadheid te lijden en beschouwd te worden als allerafschrap- sel. Het geheim van Gods werk is: ster ven om te leven. Daarom bidt de apostel hier dan ook: of ik enigszins moge komen tot de we deropstanding der doden. Eigenlijk staat er: Of ik enigszins mag naderbökomen. Hij wil dus Christus, de kracht Zijner opstanding en de gemeenschap Zijns lij dens kennen om zo nader te komen, toe te komen aan de dag zijner eigen op standing. En de manier van zeggen, ge tuigt hier van diepe ootmoed en heilige bezorgdheid. Hij ziet op eigen kleinheid zijn nietigheid, zijn zondigheid en dan... dan zal het hem een wonder zijn, zo hij ooit het einddoel der reis haalt. M.L. is 't U reeds een wonder gewor den, als ge nog eens zalig wordt? Wij zijn zo zelf bewust. Zo overtuigt van onze goede hoedanigheden. Wanneer het goed is, dan zal God zijn kerk aJtijd weer brengen in 't dal van ootmoed. Hij doet zich overblijven een arm en ellendig volk, dat op de naam Zijner goedheid hopende is. En, wanneer de kerk dan mag zien op haar Heere en de kracht Zijner opstanding, dan is, ondanks alle gemis en verlies in zichzelf, toch alles gewonnen. Stervend aan de wereld en ons zelf, gaat de poort van 't heiligdom open. Dan klinkt de heimwee-zang'. God des levens, ach wanneer? Zal ik naad'ren voor Uw ogen Kent ge dat verlangen? Zalig zijn ze, die heimwee hebben want zij zullen thuis komen. Opstanding veronderstelt een vooraf gaande dood. Pasen is nooit te verkla ren zonder* Goede Vrijdag. O, dat we dan ontdekt mogen worden aan onze dood opdat we straks niet met een schijn-leven omkomen. Die geheiligde kennis, aan onze dood is reeds vrucht van de kracht van Chrls- tus'opstanding. Dan gaat de begeerte naar leven zich openbaren en zingt het in de ziel: „Gun leven aan mijn ziel, dan looft mijn mond Uw trouwe hulp. De zonde en het vlees trekken omlaag maar de opstandingskracht van Chris tus trekt omhoog. Dan wordt het geleerdEn mij hiertoe door U bereid Opnemen in Uw heerlijkheid. Wat een voorrecht, dat de grond van ons betrouwen, niet in ons ligt (dan Icwamen we er nooit) méér in Hem! Kent ge Hem reeds en de kracht Zijner opstanding Ge zegt: Ja, mijn begeerte ligt er niet heen, maar toch... daar is nog zo weinig liefde tot Hem. Zo weinig zoeken van God en zoveel van mijzelf. Ik ben nog zo'n vijand van lijden en sterven. Ge moogt Hem zeg gen, al wat U 't harte deert. Ge moogt Hem klagen al uw zorg en onrust. Let dan, op de kracht Zijner opstan ding. Hij die alle dingen aan zijn voeten onderworpen heeft en dood en graf over won, zou Hij ook uw twijfel, uw bang heid, uv/ vijandschap niet te niet kunnen maken O, mijn ziel, wanneer de nacht Des vertwijf'lens, des bestrijdens U bestormt en aanvecht, wacht, 't AUerdonkerst uur des lijdens Zal in blijdschap overgaan Want de Heere is opgestaan. Glansend en schitterend verrees de Heere des Levens uit de kluisters des doods. En straks breiden Zijn doorboorde handen zich zegenend uit over de hoof den Zijner jongeren. Vrede geef Ik U! Mijne vrede laat Ik U. Wederopstanding der doden. Dan zal ik uit dit mijn vlees. God aanschouwen. Mijn nieren verlangen zeer in mijn schoot. Ik weet mijn Verlosser leeft. Mijn ogen zullen de Koning zien in Zijn schoonheid. Wordt ge er jaloers op Laat dan Paulus' paasbede de uwe mo gen zijn: Dat ik Hem kenne en de kracht Zijner opstanding en de gemeenschap Zijns lijdens, Zijn dood gelijkvormig wor dende. Om daarna ook eeuwig met Hem te leven. Dirksland. C. J. Kesting ben zij binnen een paar weken in Cen- traal-Azië niet minder dan 5 water stofbommen tot ontploffing gebracht, waarvan met name de laatste (16 april) een uitzonderlijk grote hoeveelheid ra dio-actief geladen deeltjes in de atmos feer gebracht heeft, die een rondreis om de wereld hebben gemaakt en waar door ongeveer een weeli later ook bo ven Nederland een verhoogde radio-ac tiviteit Is geconstateerd. Dit was mo gelijk door de draaiing van de aarde. De werking was het ergst boven Japan, dat het meest last heeft van de Rus sische proeven, maar ook boven het noorden en noordwesten van commu nistisch China. Daar Is de bevolking gewaarschuwd, dat alle fruit en groen te met kokend water moet worden ge wassen en dat waterbronnen moesten worden bedekt. Toch komt vroeg of laat dergelijk besmet voedsel In de li chamen van de mensen terecht met alle gevolgen van dien. Nu verliezen de atoomdeeltjes wel In overgrote meerderheid vrij snel hun stralingskracht, maar als er na een week nog 1 "/o overblijft van de radio-activi teit van een atoom- of waterstofbom, is de besmettende werking daarvan toch niet te verwaarlozen. Minister Dulles heeft wel geruststellende verklaringen afgelegd, maar het voortdurend nemen van proeven met steeds krachtiger bom men moet op de duur voor de gehele wereld ongetwijfeld schadelijke gevol gen hebben. Daarom is er door de Paus, door Albert Schweitzer en door vele anderen aangedrongen op stopzetting der atoomproeven. Dit klemt te meer, omdat we niet meer kunnen rekenen met de thans reeds zeer verouderde eerste atoombom men, maar wèl met door de techniek zeer geperfectioneerde en vooral met de waterstofbom, wier kracht bij de bui tenstaanders nog onbekend is, maar on getwijfeld ten minste honderd maal sterker dan de krachtigste atoombom. We willen daarom nu nog Iets zeggen over deze laatste. De waterstofbom wordt ook wel de H-bom genoemd. De hoofdletter H is n.l. de scheikundige afkorting (symbool) voor het element hydrogenium of wa terstof. Dit Is het lichste element, gas vormig en bestaat uit 2 atomen. Op de zon komt ontzaglijk veel waterstof voor (ongeveer de helft van alle materie) en door de permanente kernreacties daar wordt de enorme warmte van dat he mellichaam verwerkt. De waterstofbom nu is een vorm van atoombom, waarbij gebruik gemaakt wordt van de energie, die vrijkomt bij de samenvoeging van lichte atoomkernen tot zwaardere. Voor de kernreactie In de waterstofbom is nodig een enorme temperatuur, die b.v. opgewekt kan worden door een plu tonium- of uraniumbom te omringen met z.g. zwaar water en deze in de H- bom te doen exploderen. In 1952 werd op het eiland Eniwetok in de Stille Oceaan de eerste H-bom der Amerika nen tot ontploffing gebracht en in 1953 deelde Malenkow mede, dat ook de Sov- jet-Unie in staat is zulk een bom te produceren. Behalve in de vorm van A- en H- bommen, die in de strategische oorlogs voering door vliegtuigen worden uitge worpen boven vijandelijk gebied, be schikt men ook reeds over andere vor men van atoomwapens. Zo kunnen in d« kop van geleide projectielen atoom- Geen twijfel mogelijk... •I||| MAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN bommen worden afgeschoten. Ook zijn er atoomkanonnen. Enkele jaren gele den reeds hadden de Amerikanen atoom projectielen beschikbaar, die uit spe ciaal daarvoor geconstrueerde kanon nen van een kaliber van 28 cm met een dracht van 82 km kunnen worden afge schoten. Deze ook reeds in Duitsland bij de Amerikaanse strijdkrachten ge stationeerde kanonnen bleken echter nogal onhandelbaar en daarom zijn er nu kleinere vervaardigd. Volgens maarschalk Montgomery zal het Westen over een jaar of tien be schikken over geheel met atoomenergie gedreven oorlogsvloten, over atoomgra naten voor alle typen kanonnen, over geleide projectielen van elk kaliber met atomische springlading (wellicht zijn er nu reeds, die men over de Atlantische Oceaan iian schieten) en over door atoomkracht bewogen vliegtuigen. Dito onderzeeërs hebben de Amerikanen al. Dit alles bedenkende, komt men tot de conclusie, dat de wereld in het in 1945 ingetreden atoomtijdperk aan gevaren wordt blootgesteld die ongekend zijn. Men kan er zeker van zijn, dat nu reeds Amerikanen en Russen dag en nacht geleide projectielen op elkanders militaire en industriële bases gericht hebben, voorzien van waterstofladingen en dat bij het uitbreken van een con flict tientallen miljoen slachtoffers zou den vallen, terwijl bij een wederzijdse totale atoomoorlog wellicht de gehele aardatmosfeer reddeloos zou worden vergiftigd. Wat er dus nu in deze lan den gebeurt In de atoomwedloop, is een spelen met vuur, dat vroeg of laat wel eens katastrofaal zou kunnen wor den. Intussen moet men niet vergeten, dat in de periode van de koude oorlog, die feitelijk nog voortduurt, het naar de mens gesproken, de Amerikaanse atoom bom Is geweest, die door haar afschrik wekkende werking tot dusver de rode vloedgolf over West-Europa heeft te gengehouden, of zoals een Amerikaanse generaal het uitdrukte „the cork kee ping communimon from spilling over the democratie nations." De vrije we reld Is nog vrij bij de gratie van de Amerikaanse atoomwapens. Anderzijds wordt het tijd, dat men omtrent dit atoomprobleem tot een op lossing komt. Maar men moet deze niet benaderen vanuit het standpunt, dat men de proeven moet staken of tot con trole moet komen. Gezien de Russische mentaliteit sorteert dit toch geen effect. Het communisme moet vernietigd wor den, dat Is de meest radikale oplossing. Maar hoe??? Aan de binnenzijde van dit blad komt een uitvoerig verslag van de stapelloop van de „Jacob Verolme'' voor. De naain van de erts-olietanker „Jacob Verolme", die zaterdag j.l. ten aanschouwe van vele duizenden van de werf Jan Smit Czn. jV.V. te AJblasserdam is gelopen, heeft op ons eiland een bekende klanlc. De scheepsbouwer dhr. C. Verol me wil met deze naamgeving de naam van zijn overleden vader in eerbiedige herinnering houden. Bat is ©en daad van grote piëteit. Toen dhr. C Verohne bij de Ned. Erts Tankersmaa,tschappy met het voorstel kwam, dit nieuwe schip naar zijn te Nieuwe Tonge overleden vader te vernoemen, vond dit niet de minste tegenstand maar werd zelfs zeer geappre cieerd. Dhr. Verolme, ofschoon op de maatschappelijke ladder hoog ge klommen, houdt de familie-relatie zeer in ere, wat ook bij deze sta pelloop bleek, daar er velen van zijn familie bij tegenwoordig wa- rpn. Met dit schip, wanneer het af gebouwd is en in de vaart komt, zal de naaju Verolme over alle wereldzeeën worden gevoerd. N.A.V.O. Over de bijeenkomst van de minis ters van de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie is het laatste woord nog niet gesproken. De bijdrage van West duitsland aan de N.A.V.O., de inkrim ping van de Engelse troepen op het vas teland, de omschakeling van conventio nele naar kem-wapens, zijn zoveel pro blemen, waarover men het nog lang niet eens is. Vooral in kringen van de Duitse Bondsrepubliek zijn de meningen nogal verdeeld. Er is in Duitsland een oppositie, voor namelijk bestaande uit sociaal-demo craten, die zich kant tegen atoombewa pening. Maar Duitsland Is als kernstuk van de N.A.V.O. onmisbaar in de verde diging van het Westen. Al zouden de Duitsers zelf in meerderheid tegen dit soort verdediging zijn, dan nog zal het Westen Duitsland niet prijsgeven, daar het van het grootste belang is voor de veiligheid van geheel West-Europa. En de Bondsrepubliek, die nog blij mag zijn, „mee te mogen doen" zal wel moe ten toestemmen In de N.A.V.O.-plan- nen. Daar komt nog iets anders bij. Stel, dat het hele Westen zou afzien van het gebruik van kernwapens, dat zou geen garantie geven dat ook Rusland geen atoomwapens zou gebruiken. Kwam het dan onverhoopt tot een conflict tussen Oost en West, waarbij de Sowjet-Unie een aanval met atoomwapens en gelei de projectielen deed, en het Westen be schikte niet over deze wapens, dan was de strijd binnen 24 uur in het voordeel van Rusland beslist. Ook om praktische Doe mee aan de grote prijs vraag f.g.v. de Week van de Fotografie I Lever bi] ons Uw deelnemings-bon uit de speciale krant .Foto-Contact" in ending mee naar redenen kan men dus niet van het ge bruik van kernwapens afzien. Het Engelse besluit om zijn troepen sterkte op het vasteland te verminde ren, versterkt de Duitsers in hun anti pathie tegen een atoombewapening. Als Engeland zich voroorlooft, zijn bijdrage aan de Westerse defensie te verminde ren, waar zal de Bondsrepubliek zich dan druk over maken? Duitslands aan deel zou, om het nodige minimum te bereiken, dan nog groter moeten wor den en de Duitse bijdrage, die toch al niet groot Is, kon maar nauwelijks wor den samengesteld. En dan zullen het tenslotte de Amerikanen en de Duit sers zijn, die in West-Europa de toon aangeven op militair terrein en dat is het nu juist, waartegen Engeland en Frankrijk bezwaar hebben. Suez De Britse scheepvaartmaatschappijen hebben van de regering toestemming gekregen om het Suezkanaal weer te gaan gebruiken, echter onder protest en met voorbehoud van hun rechten krachtens de conventie van 1888. Dat betekent dat tussen Engeland en Egypte ook overeenstemming is bereikt inzake de betaling van de tolgelden. De enige voorwaarde, waarop Egypte het Engelse verkeer door het kanaal wil aanvaarden, is, dat Engeland zijn re ders toestaat, de vaargelden aan de Egyptische maatschappij te betalen. Egypte van zijn kant eiste aanvan kelijk dat de tolgelden zouden worden voldaan in dollars of francs, maar nu heeft het toegestemd in een betaling met ponden sterling. Tegelijk heeft de Britse regering af gekondigd dat de distributie van olie en benzine Is opgeheven. De vereniging van gebruikers van het Suezkanaal, vorig jaar september te Londen opgericht, heeft in feite gecapituleerd voor Nas ser, door de regeling te aanvaarden (eveneens onder protest) die de Egyp tische dictator had voorgesteld. De ver eniging heeft ook wel een moeilijke taak: zij moet economische belangen verenigen met de totaal verschillende politieke inzichten. Aan deze moeilijk heid heeft Nasser zijn succes voor een groot deel te danken. Columbia De dictator-president van Columbia, generaal Bojas, Is vrijdag tijdens een onbloedige staatsgreep afgezet en ver vangen door een militaire junta. Twee dagen tevoren was hij door een soort parlement dat hij zelf had samen gesteld, opnieuw voor vier jaar tot pre sident gekozen. Tegen deze herverkie zing waren reeds betogingen gehouden, waarbij het tot ongeregeldheden kwam. Een staking, eveneens als protesttegen zijn benoeming, legde het economische leven In Columbia aan banden. De junta, die de taak van de presi dent heeft overgenomen, staat onder leiding van de minister van oorlog. Twee andere hoge legerautoriteiten staan naast de minister. Met hun drieën zullen ze trachten een regering te vor men. In Columbia heerst al jaren ontevre denheid over de sociale toestand, waar bij liberalen en conservatieven elkaar op het felst bestrijden, zelfs met wa penen. Columbia is een Rooms-Katho liek land, de Protestanten vormen er slechts een kleine groep en staan aan vervolgingen bloot. STELLENDAM Opbrengst collecte. De collecte ge houden op zaterdag 11 mei ten behoeve van de Sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" heeft opgebracht het mooie bedrag van 71.78. De Chr. Gem. zangfvereen. Soli Deo Gloria dir. C. C. v. d. Heuvel hoopt D;V. zaterdag 6 juli deel te nemen aan het groot nationaal muziek en zangcon cours, uitgeschreven door „Puttens Mannenkoor" te Putten. Zij zal uitko men in de afd. uitmuntendheid met als verplicht nummer „Zomermorgen" van H. Brandsen. OOLTGENS'PLAAT Onderzoek naar de beroepskeuze van de boeren en tuinderszoons. Het Landbouw-Economisch Instituut stelt een onderzoek in naar de beroeps keuze en de opleiding van boeren- en tuinderszoons. Dezer dagen zal voor dit ANNO 1870 Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de nieuwe ESMERALDO WIJNEN. onderzoek een enquête worden gehouden alhier op 4, 5 en 6 juni a.s. De reden van dit onderzoek is zeer begrijpelijk. Geen bevolkingsgroep in ons land is waarschijnlijk in de na-oorlogse jaren zo in beweging gekomen als die van het platteland. Door betere en snel lere verkeersverbindingen zijn vele plat telandsgemeenten uit hun isolement verlost, waardoor de industriële werk gelegenheid en verschillende opleidings- mogelijkheden binnen de dagelijkse be reikbaarheid zijn gekomen. Dit heeft niet nagelaten invloed uit te oefenen op de beroepskeuze van de plattelandsjon- geren. In tegenstelling tot voorheen zijn er dan ook velen, die niet meer het be roep van de vader kiezen. Ondanks deze grotere afvloeiing van boeren- en tuinderszoons leeft toch de gedachte, dat in vele delen van ons land nog veel meer jongeren in land- of tuinbouw blijven werken dan in verband niet het aantal beschikbare bedrijven gewenst is. De mogelijkheden om aan een bedrijf van verantwoorde grootte te komen worden naar men meent, nog vrijwel ieder jaar geringer; daarnaast gaan bovendien de bedrijfsvoering en bedrijfsinrichting steeds hogere kapl- taalseisen stellen aan de toekomstige land- of tuinbouw. In hoeverre deze gedachten juist zijn kan slechts worden nagegaan aan de hand van een landelijk onderzoek onder de boeren- en tuindersbevolking. Van zelfsprekend kimnen niet alle bedrijfs- ihoofden in de land- en tuinbouw in ons land bij dit onderzoek worden betrok ken. Dit zou teveel tijd en geld kosten. Daarom zijn voor dit onderzoekongeveer 60 gemeenten uitgekozen, verspreid over het gehele land en worden slechts aan die bedrijfshoofden in de land- en tuinbouw vragenformulieren toegezon den, die kinderen hebben van 12 jaar en ouder. Gezien het grote belang- van dit on derzoek achten wij dit alleszins verant woord. Het Landbouw-Economisch Instituut stelt dit onderzoek dan ook niet in op eigen initiatief. Het is een wetenschap pelijk instituut, dat de opdracht tot het instellen van dit onderzoek gekregen heeft zowel van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning als van het Landbouwschap. Het Landbouw-Economisch Instituut geeft de verzekering, dat de op boven staande wijze verkregen persoonlijke ge gevens strikt vertrouwelijk worden be handeld en niet zullen worden doorge geven aan derden. Wij hopen dan ook, dat de medewer king, welke het L.E.I. vraagt, door de bedrijfsgenoten in de land- en tuinbouw volledig zullen worden gegeven. Voor de toekomst van onze platte lands jongeren is het in verband met een verantwoorde voorlichting omtrent be roepskeuze en te volgen onderwijs nood zakelijk, dat een dergelijk onderzoek wordt ingesteld. OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. woensdagavond 7 uur hoopt voor de GerefGemeente voor te gaan ds Bel van Krabbendijke.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1