WM 5 Eerste tocht met de „Flakkeese Rondvaartdienst" naar de Deltawerken Nieuws uit Zeeland Voor de verzorging TECHNISCH ONDERWIJS „EILANDBN-NIBUWS' Vervolg PI. Nieuws Zilveren jubileum van de N.C.L.B. De P.T.T. geeft voorlichting aan jonge mannen Prachtig panorama op de werkzaamheden aan de ringdijk van de bouwput in het Haringvliet Veel goede wensen voor het welslagen wan deze rond- vaartdienst smmi' Vergadering Gepensionneerden Dienstregeling Veerdiensten Teeliafbakeningsregeling zaadgewassen Voorlichting Technische beroepen STAND VAN DE ARBEIDSMARKT VERLOVINGSRINGEN Dinsdag 14 mei 1957 Bladz. 3 nig ritje op door de gemeente. Zelfs heeft men liet laatst nog gebruikt voor de reclame van Paul Kaiser. Daar het beest op een niet te berei ken plaats lag voor de Gekxo-auto, hebben een tiental ouden van dagen, waaronder heren van boven de tachtig jaar onder leiding van politie van Heest het beest op de kant getrokken, om het verder naar het destructiebedrijf te la ten vervoeren. Twintig leden ontvingen insigne Op 7 mei j.l. mocht de afdeling Her kingen van de N.C.L.B. haar 25-jarig bestaan herdenken in een jubileumsa menkomst. Het verenigingslokaal was gevuld met leden en hun dames en in aanwezigheid van het hoofdbestuurslid de heer H, van Dam, welke laatste werd binnengeleid door de voorzitter K. de Jong en L. v. d. Wende. De heer van Dam opende op gebruikelijke wijze de ze vergadering, daar naast deze her denking nog 20 leden het gouden C.N.V. insigne zouden ontvangen. Na de 25 jaar te hebben gememoreerd, hield dhr. van Dam namens het hoofdbestuur een toe spraak tot de heer A. v. d. Velde welke 25 jaar penningmeester der vereniging was geweest en bood hem namens de afdeling Herkingen alsmede aan zijn vrouw een pracht stel stoelen aan, met de wens dat ze deze nog vele jaren in welverdiende rust mogen gebruiken. De heer v. d. Velde sprak woorden van dank mede namens zijn vrouw tot spreker en dankte de bond voor de prachtige en doelmatige cadeaus. Vervolgens werden aan een 20-tal le den de gouden insignes op de borst ge speld, en inzonderheid het lid P. Looij als oude pionier werd een extra pluim op de hoed gezet. Verder werden door dhr. van Dam nog enkele zaken afge handeld in het belang der leden, waar na de voorzitter vriend van Dam be dankte voor zijn belangstelling en lei ding- De personen welke een gouden msig- ne ontvingen zijn; D. Bestman, Jac. Bestman Johz., Th. Bestman, J. Doorn hein, L. Doornhein, T. Doomhein, W. de Geus Johz., J. Hendriks (tevens oud ste bondslid) K. de Jong, J. Looij (pen ningmeester, J. Looij, P. Looij, J. L. Markus, C. v. d. Ochtend, Jac. v. d. Och tend, D. van Rumpt, A. v. d. Velde, St. v. d. Velde en J. van Wageningen Az. MELISSANT Burg. Stand over de maand april '57. Vertrokken: J. van Broekhoven en gezin naar Sommelsdijk; R. van Putten naar Ede; E. J. van der Mast, echtge note van J. Troost naar Sommelsdijk; B. Touw, weduwe van C. Zorge naar Sommelsdijk; J. Grinwis naar Christ- chucrh (Nieuw-Zeeland.) Geboren: Jan Cornelis, zoon van P. Breen en W. Koek; Griettha Dingena, dochter van A. Nagtegaal en J. M. van Wageningen; Maatje Pietemella Adri- ana, dochter van E. Struik en L. Zwee- mer; Cornelia, dochter van L. van Ros- sum en Z. C. van der Sluijs. Gehuwd: C. G. van Ast 37 jaar en E. Prins, 23 jaar, beiden wonende alhier; J. Troost 32 jaar, wonende te Sommels dijk en E. J. van der Mast 32 jaar, wo nende alhier. van moedf.r en kind vindt U veel goede artikelen '.n: WED. KUSVTNKS DROGISTERIJ OCLTGENSPLAAT Een brief voor mej. Ida Verburg De P.1M., postdistrict Rotterdam, heeft op Flskkee enkele voorlichtings avonden gegeven, n.l. een te Ouddorp en vrijdagavond te Ooltgensplaat. In Hotel Hobbel waren een groep jongeren bijeen die door de heer Bos uit Rotter dam, bureau-chef bij de postdienst, har telijk werden welkom geheten. Hij gaf vervolgens een zakelijke uiteenzetting van het werk bij P.T.T., waarbij zich vele mogelijkheden voordoen, die zeer aantrekkelijk moeten worden geacht voor iemand die vooruit wil in de maat schappij. De heer Bos wees b.v. op de diverse takken van dienst als besteller en bij de loketdienst. Met gewoon lager onderwijs kon men woren geplaatst in de expeditie en de bestelling, waarbij het mogelijk is om plaatsvervangend hoofdbesteller, besteller Ie klasse of ex pediteur Ie klasse te worden met een prachtig salaris. Men kan hier mannen voor gebruiken tussen 17 en 45 jaar. Voor de funktie van loketambtenaar komen in aanmerking jongelui van ca. 17 tot ca. 25 jaar die in het bezit zijn van het diploma Mulo A of B, 3 jaar H.E.S. of een daarmede gelijkgesteld diploma of bewijs. Hierbij wordt een aantrekkelijke en afwisselende werk kring met een behoorlijk loon geboden met zeer gunstige kansen of promotie. Van Roodeschool naar Aardenburg Na deze uiteenzetting werd een mooie film gedraaid waarbij de aanwezigen een indruk kregen van het grote staats bedrijf; in het bijzonder de postdienst betreffende. Men volgde de gang van een brief geadresseerd aan mej. Ida Verburg, Weststraat 91 te Aardenburg, gelegen onder in Zeeuws Vlaanderen, die was gepost te Roodeschool boven in Groningen. Deze brief (gepost 's avonds 7 uur) ging met de nachtposttrein en P.T.T. auto zijn lange weg en gleed de volgende morgen 8 uur in de bus van geadresseerde. Hij was toen door heel wat handen gegaan en het divies: sav. gepost en 's morgens besteld, was ook voor deze brief met grote afstand, gel dig. Op deze voorlichtingsavond was ook aanwezig de heer Doomhein, direc teur van het P.T.T. kantoor te Middel- hamis, de heer Wendels hoofd empl. personeelszaken, die gaarne alle gewen ste inlic'TLJigeni geeft (adres: Postdis trict Rol'sidam) en 2 heren van de pers- en propaganda-dienst. Vrijdagmiddag 10 mei is een zeer geslaagde proeftocht gehouden met de mooie salonboot van de „Flakkeese Rondvaart dienst" gevestigd Haagsestraat 32 te Stellendam. Met deze boot zullen zoals reeds eerder vermeld dagelijks tochten worden gemaakt naar de in uitvoering zijnde Deltawerken in het Ha ringvliet. Aan de proeftocht namen ruim 50 dames en heren deel, w.o. de bur gemeester en wethouders met een deel van de gemeenteraad van Stellendam, vrijwel alle burgemeesters van het eiland, technici van de Waterstaat, Heide Mij, Dijkring, Generale Dijckagie, leden van Flakkeesche Gemeenschap en van het bestuur V.V.V. te Ouddorp. Aan boord waar een zeer opgewekte stem ming heerste werd een uiteenzetting gegeven over de Deltawerken in het algemeen en de vordering van de bouwput,~waarvan het begin van de Ringdijk als een fort in open zee boven water uitsteekt. Er werden verder vele goede woorden gesproken met betrekking tot het welslagen van de Rondvaardienst, die voor Flakkee bovendien een eerste bijdrage levert voor water-toerisme. .w/n»c%tgi«^' Zo zagen de genodigden op de proefvaart de ringdijk van de bouwput in het Haringvliet boven het water uitsteken. Op de foto is duidelijk te zien, dat talrijke kranen op dit dijklichaam zijn aangebracht, die het opgespoten zand en de aangevoerde klei uit de schepen halen. Het is een imposant gezicht wanneer men daar langs vaart, deze werk zaamheden in ogenschouw te nemen. Ongelooflijk, dat men in zo korte tijd zo'n hoge dijk midden in zee weet op te werpen. Het was vrijdag voor Flakkee een unieke gebeurtenis, dat de rondvaart- dienst naar de Deltawerken in gebruik werd gesteld. Vandaar dat meerdere autoriteiten met hun dames aan boord waren, om deze eerste tocht mee te ma ken. De vaart begon met een fikse on weersbui, maar al vlug brak de zon door de wolken en voer de „Lodewijk" statig en snel over het rimpelloze wa ter van het Zuiderdiep. Na een welkom van de directie kwam de techn. hoofdambtenaar van de Rijks waterstaat aan de microfoon, die de ge nodigden een uiteenzetting gaf over de technische mérites van de Deltawerken in zijn geheel. Hij vertelde o.m. een en ander van de vele masten die aan de wal en verder op de zandbanken zijn geplaatst, wat vaste punten zijn, waar op elke maand peilingen worden ver richt, om de stroomwijzigingen, die zich door de kolossale bouw van de ringdijk in het Haringvliet voordoen, na te gaan en vast te leggen. Bij het naderen van het gigantische werk dat daar in uitvoering is waar van bijgeplaatste foto een beeld geeft kwam een motorschip langs zij, waaruit de Techn. hoofdambtenaar van de Rijks waterstaat, de heer N. N. Dijkstra, (van de „Deltadienst" te Hellevoetsluis) over stapte, die het gezelschap op zeer popu laire wijze een en ander vertelde over het werk aan deze bouwput. Uiteenzetting van het werk Als eerste voorbereidend werk werd reeds nu 1955 en 1956 te Hellevoetsluis een werkhaven aangelegd, die 370 m lang en 200 m breed is, met de nodige opslagterreinen voor werkmateriaal. Daar zijn ook de zinkstukken gemaakt, die op dat gedeelte van de bodem zijn gezonken, waar de ringdijk van de bouwput nu wordt aangelegd. Het aan brengen van deze zinkstukken was nood zakelijk, om uitschuring van de bodem te voorkomen. Voor de aanleg van de bouwput, waarvn het dijklichaam 1% km lang en km breed is, zal n.l. het doorstromingsprofiel van het Haring vliet worden vernauwd, waardoor gro tere stroomsnelheden zullen optreden. De stabiliteit van de ringdijk zou daar door in gevaar komen. De dijk van de bouwput wordt een, kleidam; de klei wordt met bakken aan gevoerd. Deze klei wordt in stapelvorm opgezet; binnen in de ring wordt zand gespo1;en. Het zandpeil komt ZVz m bo ven N.A.P., de dijk zelf komt 8 m boven N.A.P. te liggen. De ringdijk van de he le bouwput wordt afgedekt met warm asfalt, 20 tot 30 cm dik. De ondervoet van de dijk wordt beschermd met kraag stukken, waar men op dit ogenblik mee bezig is. Het doel van de bouwput is, dat hier in de grote uitwateringssluizen worden gemaakt met 17 openingen, waarover heen een snelverkeersweg wordt ge maakt op een hoogte van 18 m boven N.A.P. Het ligt in de bedoeling deze put volgend voorjaar leeg te maken met grootscheepse bronbemaling, tot op 10 a 11 m onder het zee niveau. De bouw van de sluizen zal 5 a 6 jaar vragen; de beschermende dijk van deze bouwput zal dus 6 a 7 jaar dienst moeten doen. De dam Dan komt de grootste faze van het werk n.l. het maken van de aansluiten de dammen, waarbij de sluizen dienst zullen doen als laatste sluitgat. De dam sluit dan het diepste gedeelte van het Haringvliet af, het Rak van Scheelhoek, om daarna in enigszins Zuid-oostelijke richting af te buigen op de stroomrich ting van het Haringvliet en aansluiting te geven op de uitwateringssluizen, het kunstwerk met de 16 openingen, elk 60 m breed. De dam zal zich dan in dezelfde rich ting voortzetten, plaatselijk verbreed door de aanleg van 2 werkterreinen ter weerszijde en onderbroken door een scheepvaartsluis met bijbehorende voor- havens. Daarna buigt de dam in wes telijke richting af en bereikt de oever statig glijdt de mooie salonboot, waarmee men iedere dag van Stellendam uit een tocht naar de Deltawerken in het Haringvliet kan maken door het water. Er wordt des middags vanaf 2 uur gevaren, iedere tocht duurt 2 uur. De sa lon is geriefelijk ingericht en door het vele glas heeft men een prachtig uitzicht. De reder heeft het vaartuig de naam „Lodewijk" gegeven, ter nagedachtenis aan zijn enige jaren geleden overleden broeder. van het eiland Goeree, westelijk van de plaat van Scheelhoek. De afsluitdam is zo ver mogelijk wes telijk van Hellevoetsluis geprojecteerd, opdat een zo groot mogelijke lengte van de bestaande waterkeringen, binnen de afsluiting zal vallen. Voorts was het nodig het Voorns kanaal binnen de af sluitdam te houden, mede ter bestrij ding van het zoutewater bezwaar op het eilané Voome en Putten. Het tracé van de dijk wordt zodanig, dat de haven van Stellendam hierbinnen komt te liggen. Kort bij de Goereese oever zullen ruime voorhavens bij de scheepvaartsluis worden aangelegd, die als vissershaven voor Stellendam en zo nodig ook voor Goedereede dienst zullen kunnen doen. Het gehele werk zal on geveer 12 jaar tijds in beslag nemen. N.V. Haringvliet Het werk wordt uitgevoerd door vier bedrijven, t.w. P. C. Zanen te Haarlem, fa. Oosterwijk te Rotterdam, fa. R. Boltje en Zn. te Zwolle en fa. Reef te Oldenzaal. Deze bedrijven hebben een naaml. vennootschap opgericht met een aandelenkapitaal van 4 miljoen gulden. De eerste faze van het Deltaplan, n.l. de bouwput is indertijd aangenomen voor 18.000.000.De voorzitter van de raad van bestuur van deze n.v. is dr. J. F. R. van de WaU, voormalig hoofdingenieur directeur van de dienst der Zuiderzee- werken. Veel goede wensen Door de directeur van de Rondvaart- dienst werd de heer Dijkstra hartelijk dank gebracht voor zijn duidelijke uit eenzetting van het werk, dat nu van zo dicht bij kon worden bezien. Vervolgens werd naar de werkhaven te Hellevoetsluis gevaren, waar het ge zelschap aan de wal ging om de op slagplaatsen te bezichtigen. Op de terugtocht bracht burgemeester van Knobelsdorff dank voor de mooie tocht die voorts het genomeni initiatief prees, waarvoor de streek dankbaar was. Met de uitvoering van de Delta werken wordt door iedere eilandbewo ner meegeleefd en velen zullen van de salonboot gebruik willen maken om de in uitvoering zijnde werken van dicht bij te bezien. Hij wenste de exploitant veel succes. Aan boord was ook de vorige eige naar van de boot, de 74-jarige kapitein K. Mandemaker, van IJmuiden, die er pleiziertochten mee op de Noordzee had gemaakt. Hij wenste de nieuwe eigenaar veel succes en een stroom van passa giers toe. Verder kwam burgemeester Hordijk van Middelhamis voor de microfoon die de directie eveneens proficiat wen ste en tevens dankte voor de mooie tocht en de vele consumpties aan boord genoten. De heer Roelofs van de brand weer-inspectie te Den Haag die als vriend was uitgenodigd bracht ook zijn gelukwensen over, en de heer Komte- bedde van Ouddorp zegde namens het V.V.V. te Ouddorp alle medewerking THOLEN Burg. Stand. Geboren: Catharina Ma ria, dochter van A. Mol en S. K. Pol derman; Marinus Cornelis, zoon van J. W. Moerland en K. A. Nieuwkerk. Getrouwd: J. J. Smit, 25 jaar en A. Prince 22 jaar; H. W. Augustijn, 22 jaar en Joh. M. Oerlemans 22 jaar. Overleden: Johanna Paulina Herre- bout, 81 jaar, wed. van M. Oppe. AgitariumtentoonsteUinö. De vereni ging „Dwerg Goerami" te Tholen is voornemens van 31 mei tot 10 juni a.s. opnieuw een aquariumtentoonstelling te houden. De initiatiefnemers zullen hun best doen er iets bijzonders van te ma ken. De officiële opening zal plaats vin den op 31 mei des avonds 8 uur. Dammen. De Thoolse Damclub speel de deze week een vriendschappelijke wedstrijd tegen Philips uit Roosendaal. Tholen won deze partij met 11 tegen 9 punten. De uitslagen luiden: C. J. de KorteE. Janssens O2; D. de Vos M. Meeberg 0—2; C. Gebraad—P. Maas 1—1; J. de Rijke—A. Smits 2—0; J. Priem^J. Broos O2; J. JansenJ. A. Jansen 0—2; M. Schot—J. Buyzer 2—0; H. VisJ. Swagemaker 2—0; J. Laban— T. v. Breugel 20; J. de Heer—M. Knook 2—0. Het Groene Kruis. Bij de gehouden vergadering van het Groene Kruis te Tholen werden de heren dr. L. D. A. Looysen en J. J. Kramer tot bestuurs leden herkozen. Uit de jaaroverzichten bleek, dat er per 31 dec. j.l. 815 leden waren en dat over 1956 de ontvangsten 33.308.94 bedroegen en de uitgaven 32.692.36, zodat er een goed slot was van 616.58. De totale uitgaven voor de verbouwing bedroegen 10.645.78, wat geheel uit eigen middelen kan wor den betaald. BRUINISSE Hagelschade aan landbouwvruchten. Nu het koude weer voor een iets mil dere temperatuur heeft plaats gehad, kunnen de landbouwers de balans op maken van de schade die door hagel en koude is aangericht en deze blijkt erger te zijn dan eerst wel werd gedacht, want de juist boven de grond staande plantjes hebben het hard te verduren gehad en de veel belovende velden met jong groen bieden thans een treurige aanblik. Gehoopt wordt nog dat de aan gerichte schade niet definitief zal zijn en dat de gewassen zich kunnen her stellen. Als we het bouwplan voor deze stre ken overzien, dan blijkt met name in de kort geleden door de draglines bewerk te kavels de gerst ook dit jaar weer een overheersend gewas te zijn. Het slechte weer in de maanden sep tember en oktober was oorzaak dat er minder wintertarwe is gezaaid. Het sui kerbietenareaal is vrij normaal. Aard appelen zijn er misschien wel iets min der gepoot te zijn dan anders, zeer be slist is dat het geval met vlas, jaren aaneen een goed produkt voor deze stre ken, maar de laatste jaren laag in prijs. Opvallend is de teelt van blauwmaan- zaad, waarvan men hier en daar nogal eens een perceel aantreft, koolzaad komt zeer sporadisch voor. De witte bonen'teelt die voor 1955 flink in op komst was is in 1956 een fiasco gewor den, verwacht mag worden dat dit van invloed zal zijn op de uitzaai hiervan in deze maand. De erwtenteelt is vrij normaal, ter wijl de bevredigende uitkomst met de gladiolenteelt, de kleinere landbouwers hebben gestimuleerd om een wat gro tere oppervlakte dit jaar in deze teelt te betrekken. Rest nog de uien, waarvan de teelt waarschijnlijk iets onder het normale ligt, de moeilijke voorziening van ar beidskrachten voor het wieden en ver plegen van dit arbeidsintensieve gewas speelt bij het uitzaaien van uien altijd een rol. Averij. In de haven te Bruinisse werd binnengesleept het motorschip Martha Anonetta van schipper D. J. de Bruijne uit Wemeldinge. Dit schip heeft met een lading lood van Antwerpen naar Delft machine schade gekregen. Nadat de lading te Delft was gelost heeft het schip lig plaats gekozen bij machinefabriek Maas kant en Zonen te Bruinisse, die het zal voorzien van een nieuwe 120 p.k. Mer cedes Benz Dieselmotor. ST. ANNALAND Toren der Ned. Herv. Kerk zondag morgen door de bliksem getroffen. Tij dens een kort doch hevig onweer werd zondagmorgen omstreeks half zeven de toren der Ned. Herv. Kerk te St. An- naland door de bliksem getroffen. De haan werd er af geslingerd en kwam voor de toren op het kerkplein terecht, terwijl aan de noordzijde de leien ge deeltelijk werden vernield. Er ontstond tevens schade in het portaal de rtoren, waar de leiding van en naar de sirene onklaar geraakte en de sirene buiten werking stelde. Ook het kastje aan het kerkhof werd beschadigd. Als gevolg van deze blikseminslag kon de doven- en kerktelefoon zodnag- in de Ned. Herv Kerk niet functionneren. Gelukkig brak geen brand uit en bleef zowel de toren als het kerkgebouw gespaard. Er ont stond echter wel materiële schade. De afdeling Goeree-Overflakkee van de Bond van gepensionneerden hield dinsdagmiddag in de zaal van hotel Zaaijer te Middelhamis haar jaarver gadering. Als spreker trad op de heer G. de Noo te 's Gravenhage, lid van het hoofdbestuur, met het onderwerp: „Rondom de pensioenwetten." Het doel was uiting te geven aan de wens van veel leden, die met de thans toegeken de verhogingen van het pensioen, wa ren teleurgesteld. Vele vragen werden hieromtrent aan de heer de Noo gesteld, die hij op duidelijke en uitgebreide wij ze beantwoordde. Enkele leden gaven hun miskenning over liefdadigheidin- stellingen, die geheel of gedeeltelijk de verhoging ten eigen bate toeeigenen, zodat de pensioentrekker hoegenaamd van de hen toegedachte verhoging geen voordeel heeft. Tot voorzitter van de afdeling werd in de plaats van de heer J. Elvé, die we gens hoge 'ouderdom als zodanig heeft bedankt, gekozen de heer N. Buth en indiens plaats als secretaris de heer A. van Dongen, De afdeling bestond op '1 januari 1957 uit 115 leden. Gedurende het eerste kwartaal had door overlijden een ver mindering plaats van 8 leden. De dienstregeling veerdienst Den "Bom melNumansdorp van firma van der Schuyt-Van den Boom-Stanfries Reede- rij N.V. zijn met ingang van 27 mei tot 28 september 1957 als volgt: vertrek van Den Bommel (haven): 6.00, 8.30, 11.00, 13.40, 16.00, 18.00, 20.10; vertrek van Numansdorp (tramhaven): 7.15, 10.00, 12.15, 15.00, 17.00, 19.00, 21.15. Op 30 mei 1957 (Hemelvaartsdag), 10 juni (2e Pink sterdag) dienst als op werkdagen. De veerdienst Dintelsas (N.B.)Ooltgens plaat (Z.-H.) van 13 mei 1957—29 sept. 1957 is als volgt: Vertrek van Dintel-sas 6.15, 7.45, 9.15, 10.45, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.30. Vertrek van Ooltgens plaat (Sluishaven) 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.15, 14.45, 16.15, 17.45, 19.30, 21.00. Beide dienstregelingen zijn op alle werkdagen. Hemelvaartsdag en 2e Pink sterdag dienst als op werkdagen. Van 19 mei tot en met 29 september 1957 worden op zondagen de diensten Dintel sas'Ooltgensplaat als volgt: van Din telsas 9.10 en 20.00 uur en van Oolt gensplaat 9.30 en 20.30 uur. Belangheb benden kunnen deze diensten uitknip pen. Met ingang van 1 september 1957 zul len een aantal wijzigingen van kracht worden in de wettelijke „Teeltafbake- ningsregeling GoereeOverflakkee" In deze gewijzigde regeling, waarvan de volledige tekst (met kaart voor be langhebbenden ter inzage ligt op de secretarieën van de gemeenten op Goe reeOverflakkee, zijn voorschriften op genomen met betrekking tot de zaad- teelt van resp. kool, uien, wortelen, wit lof en cichorei, op het eiland Goeree Overflakkee. toe. Voor de bad- en strandgasten te Ouddorp zal deze rondvaartdienst on getwijfeld een mooie attractie zijn aldus deze spreker. De heer Visser bracht daarna alle sprekers dank en hoopte dat de geuitte gelukwensen in vervulling zullen gaan. Hij stelde daarna de stuwardess mevr. Kooyman aan de gasten voor, die in het vervolg het publiek over de Deltawer ken zal voorlichten en van de nodige consumpties voorzien» Aan boord zijn allerlei verversingen te verkrijgen, zo dat men op de 2-urige tocht niet op een droogje behoeft te zitten. De heer Woudstra, gemeentesecretaris te Stellendam deelde nog een en ander mee over de organisatie. Behalve de vasten diensten zullen door verenigin gen, scholen enz. in de morgenuren tochten kunnen worden gemaakt, te gen een sterk gereduceerde prijs. Wel dient dan te voren een afspraak te wor den gemaakt. Het telefoonnummer van de directie is 01879—205, na 5 uur tel. 01879—379. Op woensdag 15 mei a.s. zal in de Lagere School te Goedereede een voor lichtingsavond betreffende technische beroepen en de opleidingen daarvoor worden gegeven; aanvang 7 uur 30 n.m. Behandeld worden verschillende be roepsrichtingen, alsmede de te bereiken functies en de daaraan verbonden sala rissen. Uitgenodigd zijn o.a. de ouders van de mannelijke leerlingen van de hoog ste klassen van de scholen terwijl ook andere belangstellenden vrije toegang hebben. De uitgestelde avonden voor Herkin gen ën Melissant zullen respectievelijk plaats vinden in de Verenigingslokalen op dinsdag 21 en woensdag 22 mei a.s. Deze avonden zijn georganiseerd door de Gemeentelijke instanties in sa menwerking en in overleg met school hoofden, bestuur van de Technische School te Middelhamis en het Geweste lijk Arbeidsbureau. PLUIMVEEMARKT ETTEN EN LEUR, 10 mei 1957. Op de pluimveemarkt van vrijdag 10 mei j.l. werden aangevoerd 4200 stuks. De prijzen lagen als volgt: Kippen (witte) 1.70—1.80 per kg. levend gewicht. Kippen (gekleurd) 1.65 1.75 per kg. levend gewricht. Oude ha nen 3.-----4.— per stuk. Arbeidsreserve in april gedaald In de loop van de maand april daal de onder invloed van het seizoen het aantal werkloze mannen van 28.563 tot 26.416, terwijl de bezetting van de aan vullende werken afnam van 15.678 tot 12.291. De totale geregistreerde arbeids reserve daalde hierdoor van 44.241 met 5534 tot 38.707. Eind april van het vorig jaar lag de geregistreerde arbeidsreserve ruim 3500 lager. De oorzaak hiervan moet aan ver schillende factoren worden toegeschre ven: het koude en schrale weer had tot gevolg, dat in de landbouw weinig sei zoenarbeiders nodig waren; de investe ringsbeperking in de sector cultuur technische werken was eveneens van invloed; in de bouwnijverheid speelden de gevolgen van de zachte winter een rol, waardoor men was ingelopen op de orderportefeuille, terwijl hier en daar tekorten aan metselsteen optraden; in de sector water-, spoor- en wegenbouw waren de gevolgen van de bestedings beperking voelbaar; deze laatste factor doet zich ook gelden in de metaalnijver heid; de gang van zaken in de genoem de bedrijfstakken was ten slotte van in vloed op de werkgelegenheid voor losse arbeiders en transportpersoneel. Het aantal werkloze bouwvakarbei ders daalde van 4208 tot 3430, metaal arbeiders van 1251 tot 1156, hotelperso neel van 1020 tot 594, transportperso neel van 1526 tot -228 en losse arbeiders van 2793 tot 2499. Het aantal werkloze landarbeiders nam van 2813 toe tot 3479. Het aantal ingeschreven minder- geschikten daalde van 10.285 tot 9804. De geregistreerde vraag naar mannelijk personeel steeg van 60.869 tot 61.723. Verkrqgbaar bQ: JAC. KEUVELAAM Zandpad BUddelhanda

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3