i Korte zitting met meest ver keersovertredingen HAAR WOORD GETROUW Aansiaande Maaischappelijke werkers (siers) bezochten Goeree-Overflakkee Zilv op KANTONGERECHT SOMMELSDIJK Rotterd. Tramweg Mij. kreeg reprimande van de rechter wegens overtreding rijtijdenbesluit. VOOR HET BETERE FOTOWERK Inwisseling bankbiljetten De Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUW S" Dinsdag 14 mei 195J pinsda nig ri heeft de ree Daa- ken P hebbe- waaro jaar o' het be verder ten ve kinge bestaa menk gevul aanwe de hee binne Jong Dam ze ve denki insign te heb Dam spraa 25 jaa was g afdeli vrou de we welve De van d sprak prach Ver den d speld: als o- op de dhr. hand na d dankt ding. De ne o Best: hein, de Gi ste b ningn Mark tend V. d. Bi Vel gezin naar note B. T Somr chuci Gel Breei dochl Wag(| ana, mer; i sum f Gé Prind J. Tr dijk nend» van artih Onder presidium van de kantonrecliter meizitting van het kantongereolit gehou Wendels, griffier dhr. A. Smith en deur dit keer een zeer kleine rol af te wer toch ook nog en belangwekkende zaak een achterlijke jongen, door een café- leur van de R.T.M., dhr. van der Burg incasseren wegens overtreding van het feurs, waarmee over zijn hoofd heen de reprimande van de rechter verkreeg! Terecht stond J. G. Kobus, onderwij zer te Amersfoort, wegens met zijn mo tor te Ooltgensplaat door een stopbord te zijn gereden. Hij had een schikking getroffen, maar het geld was hem terug gezonden. Hij erkende het ten laste ge legde, het bord had hij niet gezien. Eis en uitspraak 3.subs. 1 d. hechtenis. Onbeschoft gereden! J. Schluep, niet verschenen, was ten laste gelegd, dat hij met zijn vrachtauto in de Langeweg te Ooltgensplaat niet voldoende ruimte gelaten had voor een bromfietser en deze had aangereden. Als getuige werd gehoord de timmer man C. V. d. Welle te Ooltgensplaat die verklaarde een duw van de vrachtauto te hebben gekregen. De chauffeur reed door get. wist niet of hij het had ibemerkt, maar veronderstelde van wel. Get. G. V. d, Boogert, timmerman te Ooltgensplaat reed achter de vorige ge tuige en moest sterk remmen om niet boven op zijn maat te rijden. Hij vond dat de chauffeur onbeschoft en onver antwoordelijk reed en was overtuigd dat de bestuurder de aanrijding moet hebben bemerkt. De officier merkte op dat met deze verdachte al meer narigheid is beleefd en hij reeds meermalen is veroordeeld. Zijn eis was 75.boete en intrekking van het rijbewijs voor een half jaar. De rechter veroordeelde tegen dezelf de boete maar was iets milder t.o.v. in trekking van het rijbewijs, wat hij voor waardelijk stelde met een proeftijd van 2 jaar. Drank verkocht aan 13 jarige jongen. Dan kwam de hotelhouder H. Breen te Ouddorp voor het hekje, die ten laste was gelegd sterke drank (cognac) te hebben verkocht aan de 13 jarige A. Klein. Dit noemde de rechter een zeer ernstig feit, te meer daar deze jongen geestelijk zwak is. „Ik kende hem niet!" was het ant woord van verdachte, wat de kanton rechter onzin noemde. U moet hem ken nen iedereen kent die jongen in Ouddorp en de plaats is zo groot niet. Verdachte hield vol de jongen nooit eerder te hebben gezien. De i'echter: Hoe lang woont U te Ouddorp Verdachte: Mijn leven lang! „Dan moet U die jongen kennen" al dus de kantonrechter, die dit feit zeer ernstig op nam. De wachtmeester die het proces ver baal had opgemaakt verklaarde dat iedereen bedoelde jongen kende. Hij meende ook dat Breen hem kon, omdat hij nog al eens in de bioscoop kwam. De officier requisitoir nemend noemde het jongetje een slachtoffertje, dat geestelijk niet sterk is. Door aan hem drank te verkopen was heel erg, verdachte kon weten dat de jongen geen 16 jaar was. Zo maakt men er een wrak van zei de officier, die zeer ernstig kwalificeerde dat bouwers op het werk de jongen hadden dronken ge voerd. Het speet hem dat dit niet straf baar was. De eis was 50.boete of 20d. plus 1 week hechtenis met vernie tiging van de in beslag genomen cognac. De rechter veroordeelde conform, de week hechtenis stelde hij voorwaarde lijk met een proeftijd van een jaar en gaf hem de waarschuwing mee, dat het hem intrekking van zijn vergunning zou kunnen kosten. De 26 jarige chauffeur J. C. Kieviet te Nieuwe Tonge was met zijn bestel auto op de Molendijk te Oude Tonge mr. P. Groeneboom werd vrijdag 10 den met als officier van Justitie mr. A. waarder dhr. J. Kampenhout. Er was ken, meest verkeersovertredingen maar wegens verkoop van sterke drank aan houder te Ouddorp. En de hoofdcontro- te Middelharnis had een zware boete te rijtijdenbesluit door een van zijn chauf- directie van de R.T.M, een gevoelige VERVOLGVERHAAL door H. KINGMANS (2) ,,De Voorzienigheid zij met jullie, mannen", wenst de schoolmeester-koster Hij weet er alles van: bij de Weishaupts is schraalhans keukenmeester. En Weis- haupt kan het niet verbeteren. Dat is een ordentelijke vent. Geen kroegloper, zoals Frits Vencke, die gisteravond, in- plaats van te gaan vissen, voor schan daal over het dorp slierde, nagejouwd door de jeugd. En die Vencke, tenminste zijn vrouw, krijgt ondersteuning uit de dorpskas, 't is eigenlijk God geklaagd, maar ja, het gaat om een vrouw en kin deren, terwijl Weishaupt... och, die zou niet eens ondersteuning willen hebben. !Zo piekert Kaufmann, als hij verder loopt. Lize van Joseph Hackmann zegt niets als zij passeert. Zij lacht alleen en laat twee rijen blinkende tanden zien. Die is net zo oud als Jochem Weishaupt, maar in plaats van ongeveer elf zou je haast zestien jaar geven, zó groot is zij. „Ha, die Lize", zegt Weishaupt. En achteruit tegen een personenauto gere den. Verd. voerde aan, da.t de auto zo kort achter zijn wagen stond, dat hij hem niet door de spiegel kon zien. Eis was 25.of 10 d. ,,Hoe zit het met de schade? vroeg verdachte. „Daar staan wij buiten" aldus de rechter, die conform de eis verooi'deel- de. K. J. de Bruin te Oude Tonge stond terecht wegens een jachtwet overtreding en met hem H. de Bruin en A. C. de Bruin uit Oioltgensplaat. Ook Joh. A. Buys, maar deze was niet verschenen. Het feit berustte dat niet alle voorzor gen waren genomen inzake de vereiste paperassen. De officier concludeerde dat alle ver dachten zeer gunstig bekend stonden en eiste voor ieder 2.50 subs. 1 dag. De rechter veroordeelde alleen vader en zoon volgens deze eis en ontsloeg de anderen die gasten waren bij deze jacht van rechtsvervolging. P. D. Braber te Ooltgensplaat had met zijn bromfiets aan de Weespad de weg niet voldoende vrijgelaten voor een passerende vrachtauto. Verdachte die nog met zijn voet in het gips liep van de val, gaf het feit toe, maar zei niet meer naar rechts gekund te hebben. Hij keek achterom en toen gebeurde het. „U moet ook niet achterom kijken!" zei de rechter. „Rechts heeft voorrang" aldus de of ficier, die de verkeersregels ernstig over treden vond en 25.boete eiste, waar toe verd. ook werd veroordeeld. Niet uitgekeken. H. V. d. Ochtend, beoepschauffeur te Nieuwe Tonge was bij avond met zijn bromfiets tegen een op de Molendijk staande luxe wagen gereden. Verd. voerde aan dat het slecht weer was. Hij lag op zijn stuur en zag de auto niet. Hij liep een lichte hersen schudding op. ,,Kwam U uit de kroeg?" vroeg de rechter, waarop we het antwoord niet verstonden. ,,Bij wie bent U in dienst?" vroeg de rechter, waarop verd. zei dat hij zonder werk was en in de W.W. liep. Dit vond de officier vreemd in deze tijd van hoogconjunctuur die voorts 20.subs. 8 d eiste. Verd. verweerde zich door te zeggen, dat de auto ver van een lantaarn zonder parkeerlichten stond Veroordeeld tot 15.subs. 6 dagen hechtenis. W. Meijer, chauffeur te Sommelsdijk had op het kruispunt St. Joris Doel- straat-Binnenweg de weg niet voldoen de vrij gelaten en was in aanrijding ge komen met een vrachtwagen bestuurd door A. de Korte. Ook de Korte (niet verschenen) maar voor hem trad zijn patroon A. Vis op als gemachtigde ging niet vrij uit, want deze zou niet voldoende rechts hebben gehouden. Verd. Meijer bekende, hoewel hij aan voerde dat er weinig zicht was. Bovendien liepen er kinderen zei verd. „Dan had U moeten stoppen!" was het oordeel van de rechter. Gemachtigde Vis voerde aan dat het een betrekkelijk grote vrachtwagen was die iets op de linkerhelft van de weg moest Om de bocht te nemen. De officier concludeerde dat beiden schuldig waren. Tegen Meijer eiste hij 15.en tegen de Korte 7.50. De rechter veroordeelde Meijer conform de eis en verklaarde de Korte schuldig, zonder oplegging van straf. C. W. van Lumel, propagandist voor een dag blad, had met zijn bromfiets op de kruising BouwdijkAchterweg te MeUssant de doorgang niet voldoende vrijgelaten. Hij beweerde dat het ongun stig weer was en hij ter plaatse niet be kend was. Eis en uitspraak 20.boete subs. 8 d hechtenis. Reprimande voor de R.T.M. De hoofdcontroleur bij de R.T.M, te Middelharnis, P. v. d. Burg was tenlaste gelegd een overtreding van het rijtijden besluit van een van zijn chauffeurs. Verd. gaf het feit toe, maar zei het niet willens en wetens te hebben ge daan. Het was in dec. en zeer druk, juist met de omschakeling van tram op bus. Het was zijn aandacht ontgaan. iDe officier hield hier rekening mee en eiste 7.50 of 3 d hechtenis. De rechter was het niet eens met de officier en noemde het schandalig dat de R.T.M, de chauffeurs zo lang laat r'ijden. Daar ontstaan de grootste onge lukken door, hij wees op het recente geval in de buurt van Zwijndrecht. Over het hoofd van verd. heen wilde hij de R.T.M, waarschuwen, daar hij bij vol gende verbalen nog ernstiger zal optre den. Hij veroordeelde tot 50.boete of 25 dagen. ,,Dat treft niet de R.T.M., maar mij!" aldus verdachte, die zei het zelf te moe ten betalen. De rechter vond dat wel onprettig voor verdachte, maar dan had hij zich maar moeten houden aan de voorschrif ten. Bespreekt U het met uw maat schappij, U kunt ook in hoger beroep gaan! H. Kik, vertegenwoordiger te Oude Tonge had met zijn bestelauto zonder achterlicht gereden. Hij verweerde zich dat hij het daags te voren had laten ma ken en bovendien nog 2 brandende ach terlichten had. Er volgde een schuldig verklaring met een eis van 20.boete dat bij de veroordeling op 15.werd teruggebracht. O, die bureaus! Dhr. T. Tanis te Ouddorp had op eer ste vordering zijn rijbewijs niet ver toond. Verd. verweerde dat het 9 jan. afliep en hij in november een bureau opdracht had gegeven het voor hem in orde te maken. Het bureau had het niet op tijd gereed. De rechter vond het niet zo erg en veroordeelde hem conform de eis tot 1.boete. A. J. Wolfman, lerares had met de bromfiets op de rijbaan aan de O. ha- De Nederlandsche Bank heeft in her innering gebracht, dat de gelegenheid tot verwisseling van de opgeroepen banlibiljetten van 10, model 1945 een model 1949, bij haar bijbank te Rotter dam, haar agentschappen en haar cor respondentschappen, op 31 mei eindigt. Zij vestigde er met nadruk de aandacht op, dat na dit datum bedoelde bankbil jetten alleen nog maar bij haar hoofd- bank te Amsterdam zullen worden ver wisseld, nadat bij onderzoek is geble ken, dat aan de aanvrage tot verwis seling redelijkerwijze behoort te worden gevolg gegeven. De bankbiljetten van model 1945 zijn gedateerd 7 mei 1945 en vertonen aan de achterzijde een afbeelding van het mijngebied Limburg. De bankbiljetten van model 1949 zijn gedateerd 4 maart 1949 en vertonen aan de achterzijde een reproduktie van het schilderij van Jacob van Ruysdael, ge titeld Molen bij Wijk bij Duurstede. vendijk te Middelharnis gereden en niet op het fietspad. Verd. zei, dat het zo druk was op het fietspad omdat er een voetbalwedstrijd was en bovendien die dag een rijverbod voor auto's. De officier eiste 3.boe te maar de rechter deed uitspraak met een gulden minder. L. M. van Oostenbrugge, Stellendam had met tractor en landbouwwagen meer dan 16 km per uur gereden. Verd. zei: ik heb geschikt, maar het geld te rug gekregen. „Het parketnummer stond op het strookje zei de officier, die 10.eiste, waartoe hij ook werd veroordeeld. J. Rossen, scharenslijper te Middel harnis was de laatste die voorkwam, wegens werk laten verrichten door zijn leerplichtig dochtertje. Rossen zei dat het kind volgens de dokter de buitenlucht moest hebben en wel eens met hem meeging en scharen bij de mensen bracht. De officier eiste 10.maar de i'echter het het met 2.50 aflopen. 4 In ons vorig no. vermeldden we al iets over de aankomst en de plannen, die men hierbij had. Na de ontvangst in Middelharnis werd Ouddorp bezocht. Burgemeester Kley- nenberg gaf een korte uiteenzetting over de bestaansmogelijkheden en de recrea tieve vraagstuljken, die vooral door de Delta-ontwikkeling belangrijke aspec ten zal oproepen. Per touringcar werd de nieuwe dijk in de duinen bezichtigd en enkele markante punten in de omge ving. Als bijzonderheid mag vermeld worden, dat het praclitige duingebied verlaten werd over de nieuwe haven- dam in Goedereede-hoofd. Met enige moeite kwam ook de grote autobus hier overheen waardoor deze Cicsagroep de eerste mag zijn, die per bus over deze dam gevoerd is. In Nieuwe-Tonge werd het gezel schap, enigszins verlaat, opgewacht door het gemeentebestuur, het bestuur van het Dorpshuis, hoofden van scho len, en andere vooraanstaanden uit het dorpsleven. Na het genieten van een kop thee en enig onderling gesprek ver welkomde, burgemeester van Hofwegen de groep hartelijk. Enkele bekende ge zichten onder de leerlingen herinner den hem aan de voortreffelijke wijze waarop deze dames het vakantie jeugd werk in Nieuwe-Tonge de afgelopen zomer gedaan hebben. Na een kort his torisch overzicht kwam de heer van Hofwegen op de groei van het dorp en alle veranderingen, die vooral door de ramp in een kort tijdsbestek tot stand zijn gekomen. Terug in Middelharnis werd in het Diekhuus een warme hap gebruikt, waarna ds. J. van Drenth en ds. G. C. Muntingh iets vertelden over de gees telijke aspecten van het eiland. Tegen 9 uur kwamen van alle kanten vriendelijke autobezitters om de gasten over het gehele eiland naar hun gast- adressen te brengen. Dinsdagmorgen vertoefde men een moment bij het massagraf in Oude-Ton- ge, waar de heer D. v. d. Tol enkele so bere dingen over de rampnacht vertel de. In doodste stilte werden enkele bloe men gestoken in de daarvoor bestemde kelken, terwijl men diep onder de in druk deze plaats verliet. In de C.C.H, barak belichtten de he ren L. A. van Loon en M. Rooy de eco nomische en zich wijzigende structuur van de landbouw, waarbij het landar beidersaspect alsmede de mechanisatie niet vergeten werden. Na bezichtiging van de bedrijven van J. A. van Nieuwenhuijzen en D. J. A. Dees, waarbij een goede voorlichting ook van het machinepark door resp. zoon en eigenaar gegeven werd v/ist men weer opnieuw, dat het boer en ar beider zijn tegenwoordig geen taak is, die men ongestraft te gemakkelijk kan ter hand nemen. Ook de vragen waar voor boer en arbeider komen te- staan bij en na de levering van het Deltaplan zullen diep doordacht moeten worden. Na een voortreffelijke warme lunch in hotel de Weerd door vriendelijke bemiddeling van het gemeentebestuur vertrok men in groepjes naar verschil lende plaatsen op het eiland. In Ooltgensplaat kwam o.a. het me disch aspect en het kerkelijk vereni gingsleven naar voren,, in Nieuwe-Ton ge dat van de vakbeweging en andere verenigingsvorraen. In Ouddorp de re creatie, in Stellendam het sociale as pect van de vissersbevolking, in Goede- reede de Plattelandsvrouwen, in Dirks- land de woningsituatie, de Victoriafa- briek en dat van de vakbeweging. In Middelharnis-Sommelsdijk, de fa briek van Van Hessen, 't arbeidsbureau, woningsanering, politionele en vereni gingsaspecten. Arbeid Gezin en Vrije Tijd weer gegeven, en getoetst op hun juistheid. In deze bijeenkomst was vertegen woordiging uit de burgemeesters en pre dikantenwereld, uit werkgevers en werknemerskring, bestuursleden uit de Stichting Maatschappelijk Werk, figu ren uit de Kinderbescherming en van het Arbeidsbureau, maatschappelijk werksters en jeugdleiding. Het geheel droeg een bijzonder gea nimeerd karakter waarbij niet alleen de Cicsaleerlingen doch ook alle anderen de indruk hadden, dat er bijzonder vruchtbaar was waargenomen en men juist door allerlei vragen, nog eens weer opnieuw gedrukt werd op allerlei vra gen, die alle waakzaamheid en studie voor de toekomst zullen vergen. Het Deltaplan zal ook veel moeilijkheden, oproepen, een tijdige onderkenning zal echter ook zeer veel kunnen voorko men. Dat goede krachten hiervoor aan wezig zijn bleek wel uit deze gehele bespreking. In het Rusthuis te Sommelsdijk werd een uitstekend verzorgde maaltijd geno ten, terwijl ds. J. C. Wolthers en dhr. A. Terlouw en de directrice Zr. v. d. Klooster in een rondleiding door het huis allerlei inlichtingen verstrekten. De burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk de heer Hordijk richtte Verleden maandag is aan de Rijksuniversiteit te Groningen aan Mevrouw Mieke Bouman-v. d. Berg het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid uitgereikt. Promotor was Prof. Mr. B. V. A. Röling. Foto: Na de promotie verlaat de nieuwe eredoctor «vet de Reotor-Magniflcus, Prof. dr. J. Ariëns Kappers, de aala ora zich naar de receptiezaal te begeven. d. Kooij en C. K. Leune; Arie, zoon van C. Fun en J. C. van Alphen; Arie Corne lls zoon van A. J. van Rumpt en C. Ie Comte; Tammo Jan, zoon van W. H. S. Sypkens en C. H. van Schouwen; Lena Pieternella, docliter van J. Snijder en A. J. Blok; Jannetje, dochter van J. de Ruiter en R. van der Valk. Gehuwd; J. de Ruiter, 22 jaar en E. van der Valk 23 jaar; M. Fun, 23 jaar en H. L. Driece 18 jaar. Overleden: Johannis Willem Nijpjes, oud 43 jaar, echtg. van T. van Zetten; Leendert Johannes Boeter, oud 70 jaar, echtg. van J. VroegindeweijNeeltje v. d. Kooij, oud 81 jaar, wed. van J. van Groningen; D. Vroegindeweij, oud 61 j., echtg. van H. v. d. Boom. DIRKSLAND Examen Eerste Hulp in Oorlogstijd. Door dr. Schiphorst Hoofd van de medi sche afdeling van het hoofdbestuur Ned. Roode Kruis en de Colonne Com mandant dr. Boot is aan 22 deelnemers- sters examen afgenomen voor Eerste Hulp in Oorlogstijd. Dit examen gaat belangrijk verder dan het normale E.H, B.O. examen. Tot de werkzaamheden behoren het toedienen van bloedtrans fusie en het geven van injecties enz. De bedoeling is de gewonden naar een ver zamelplaats te transporteren en daar de nodige hulp te verlenen in afwachting van de dokter. Dat onder goede leiding en met enthousiasme en vastberaden heid is gewerkt blijkt uit het feit dat niemand der candidaten is afgewezen. De geslaagden zijn de verpleegsters L. Bakker en M. M. S. Vijfhuizen-Schar- roo, de helpsters M. Roodzand, N. M. Knape, C. Hameete, S. Neels, H. van Nieuwenhuyzen, E. Goedegetauure, E. Tanis, A. R. Vogelaar, N. A. Langer- veld, J. Zoon, J. v. Oostenbrugge-Bak ker, de helpers, J. Bakker, G. Los, J. Struik, D. Hameete, A. Bakker, P. Zoon, H. Struik, G. Robijn, P. Wolfert, Dit was de 5e maal dat een dergelijk examen in ons land werd afgenomen. Burg. Stand: Getrouwd: L. van Lente 23 jaar en J. Riedijk 20 jaar. Overleden: Pietertje Jongejan 55 jaar echtgenote van Joh. Jordaan. Keuring dienstplicht. De keuring van de ingeschrevenen voor de lichting 1958 zal worden gehouden te Rotter dam in het gebouw van de Indelings- raad op donderdag 16 mei a.s. te 8 uur. HERKINGEN Het einde van een mooie ponny. De ponny-hit van Gebrs. Bestman, die liep te grazen aan de Molendijk, is noodlot tig om het leven gekomen. Het dier was verward geraakt met de halsketting waaraan het vast stond en heeft daar mee zichzelf opgehangen. Voor de eigenaars een grote schadepost daar het dier niet was verzekerd. Het was de enigste ponny die Herkingen bezat; de jeugd deed er in de zomeravonden me- (Vervolg pag. 2) MIDDELHARNIS Burg. Stand over de maand april '57 Ingekomen: L, K. Klink van Ooster- land; S. Kerezsi van Rotterdam; J. Ver- hage van Rolde; E. A. de Kok van Ant werpen Be.; J. de Ruiter van Ooltgens plaat; K. Struik-van Driel van Som melsdijk; M. A. Stoutjesdijk van Som melsdijk; G. J. Verolme van Sommels dijk; A. Kievit-Slis van Rotterdam; J. A. A. Meijerink van Zevenbergen; N. M. van Eck-Knape van Sommelsdijk; C. Bolier van Schiedam; J. S. Göbel van 's- Gravenhage. Vertrokken: G. A. de Heer naar Dirks land; B. de Leeuw naar Valkenswaard; H. Dubbeld naar Valburg; K. Vroegin deweij naar Ouddorp Z.H.; L. Vinke naar Amsterdam; C. de Leeuw en ge zin naar Stad aan 't Haringvliet; S. C. van Sclielven naar Rotterdam; A. T. de Wilde naar Delft; A. C. Jordaan-de Vo gel naar Sommelsdijk; W. S. Mulder en echtg. naar Sommelsdijlj. Geboren: Maria Janna, dochter van M. van Dis en C. M. Melissant; Adria- nus, zoon van M. de Keizer en T. Kleijn Barbara Lena, dochter van P. Peeman en B. S. Poot; Leendert, zoon van J. v. hier nog het woord tot de groep omdat hij de eerste dag plotseling verhinderd was. Hij sprak de wens uit, dat men Flak- kee in zoverre heeft leren kennen, dat dit eiland niet meer het grote onbe kende zal zijn en dat hierdoor in de toekomst deze streek zal meetellen bij het zoeken van een werkkring op het gebied van het Maatschappelijk Werk. Een vluchtig bezoek kon nog gebracht worden aan het nieuwe Groene Kruis- gebouw waar zr. Eygenraam toelichtin gen gaf. Bij alle mogelijke gelegenheden was er telkens één van de studenten die een dankwoord uitspral?:. Zo ook dankte de Cicsa op deze laatste middag allen, die zó spontaan en zó hartelijk hen tege moet zijn geti'eden in alle plaatsen. Er werd dank gezegd aan alle pleeggezin nen en voorts aan een ieder, die zoveel tijd gegeven heeft, om a.s. Maatschap pelijke Werksters en Werkers de gele genheid te bieden een bepaald gebied in al zijn rijke schakeringen op elk ge bied van dichterbij te mogen leren mee maken. Ook het Diekhuus, dat zo vaak gast vrijheid verleende werd hartelijk dank gezegd. Adolf knikt haar vrolijk toe. Lize zit meer bij de Weishaupts dan bij haar thuis sinds haar vader hertrouwd is met een „helleveeg van een wijf", zoals de dorpsmond zegt. Bij de Weishaupts is het heel wat gezelliger. Bijna aan het eind van de dorpsstraat slaan Weishaupt en zijn zoon linksaf, 'n landweg in. Links en rechts staan kleine lage woningen, die betere dagen gekend hebben. Vóór één dier woningen spelen kinderen, een opschietende jongen twee flink uit de kluiten gewassen meisjes: Jochem, Kathe en Liesbeth. Dan zijn er nog Friedrich en Lotte. Vader Weishaupt inompelt een: „Goe de morgen", op hun vrolijke uitroepen en Dolf lacht vooral Kathe toe. Als de visser het nauwe portaal bin nenstapt, de manden hebben zij van de schouder genomen en buiten neergezet, komt broekeman Joseph aanlopen. En tenslotte waggelt kleine Stephan, die nog in meisjeskleren is, vader tegemoet, om op diens schouder te worden getild. Op zijn kraaien verschijnt moeder Lies beth. Zij is een korte, ietwat corpulente vrouw en heeft een vriendelijk, open gelaat. Met liefdeblikken zien haar ogen naar de stevige gestalte van haar man. „Een beetje gevangen?" vraagt zij. „Je zegt het, vrouw. Een beetje 't Is de moeite weer niet waard. Waar moet het heen?" „Kop óp, Weishaupt", moedigt zij aan. „'t Wordt wel beter. We slaan ons er wel door, als 't God belieft". „De jongens worden groter en gaan méér kosten, Liesbeth". „Gelukkig wel", zegt zij opgewekt. Én dan lacht Weishaupt, het woon vertrek, trouwens de enige behoorlijke iiamer, binnenlopend. Op de verveloze tafel ligt het brood voor vader en zoon kant en klaar. Ze hebben zó maar aan te vallen. Dat mist nooit. O, die Lies beth is zo'n goeie zorg voor hem en zijn kinderen! Nauwelijks een half uur later ligt de visser achter de gordijnen in de bed stede in de hoek van het vertrek en dan weet hij niets meer van wat er om heen gebeurt. Datzelfde is het geval met Dolf, die de ladder opgeklommen is en een slaapplaats heeft in de hoek van de zolder, die over de gehele woning loopt. Daar slapen al de kinderen, uit gezonderd Stephan, die nog beneden is. Met stukken gordijn en lappen goed heeft moeder Liesbeth een scheiding gemaakt, zodat de meisjes apart zijn van de jongens. Voor de meegebrachte vis zorgt Lies beth. Verschillende dorpelingen komen vis halen; bij anderen wordt die be zorgd. De prijzen, die zelden uit elkaar lopen, stelt zij zelve vast. Is de vangst groot (och, hoe lang is dat al geleden!) dan blijven Kathe of Liesbeth thuis en tijgt moeder Liesbeth naar het dorp, om de vis te venten. De vissers kunnen rustig en onge stoord slapen. De vier ouderen zijn on der de hoede van meester Kaufmann; de drie jongsten spelen in de zon vóór de woning. 's Middags, als Weishaupt zijn slaap uit heeft, (Dolf maft altijd wat langer, hij is nog jong), komt hij op het tapijt met wat hij die nacht heeft overwogen. Moeder Liesbeth is wel zo verstan dig, om in te zien, dat haar man gelijk heeft. Je kunt wel zeggen: „Kop op, 't wordt wel beter, we slaan ons er wel dóór, als 't God belieft" en dat is ook gemeend, maar je moet je er niet dóór laten slaan, je moet je zélf er dóór slaan, mét Gods hulp. Dus moet je zelf middelen en wegen zoeken. Het komt er slechts op aan, of je de juiste vinden kunt. En dan is er verschil van mening mogelijk, nietwaar? Zie eens, dat van Kathe daarvoor is veel, ja alles te zeggen. Ze is nu twaalf geweest en kan best van school. Ze wil eens kijken, of er ergens niet een dienstje voor haar te vinden is. Dat zal wel lukken. Kan het niet op het dorp, dan wel bij de een of andere boer. Maar Jochem! Is het niet jammer, Jochem van school te nemen? Liesbeth heeft gister meester Kaufmann gespro ken. Hij roemt de jongen. Zo'n leerling heeft hij nog nooit gehad bij zijn weten. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat Jochemmoeder Liesbeth aarzelt, zij heeft zich de zaak eigenlijk nog niet gerealiseerd, haar man komt zo plot seling met zijn voorstellen het zal een offer kosten Weishaupt schudt resoluut met het hoofd: er kan niets van komen; zo gauw mogelijk moet Jochem wat gaan ver dienen; en als dat moet, waarom dan langer gewacht? Nog één poging waagt moeder Lies beth. 't Is wel niet zo prettig, hij werkt nu al vier jaar met de jongen, maar zou hij, evenals vroeger, niet alleen kunnen vissen? De opbrengst is toch eigenlijk niet voor twee man werken! Dan kan Dolf iets anders gaan doen. Die is veer tien geweest. Hij kan beter wat krijgen dan Jochem, die even tien is. Wat moet nu een jongen van tien jaar beginnen? Weishaupt is geduldig. Dat is hij al tijd. Liesbeth heeft „geen kind aan hem". Hij laat veel over zijn kant gaan. Maar hij weet intussen toch wel, wat hij wil. Het spijt hem, dat hij Liesbeth moet bedroeven, doch het kan niet an ders. Zij moet zich die dwaasheid in zake Jochem uit het hoofd zetten. Wil zij van die jongen een schoolmeester maken? Wat kost dat en wie moet dat betalen en waarvan moeten zij dat be talen: van verdiensten, die er niet zijn? En als hij dan klaar is en trouwt over enige tijd, verdient hij maar net genoeg, om een eigen gezin te onderhouden. Is het bij Kaufmann soms een vetpot? Dat weet Liesbeth immers wel beter? En dan moet zij er het zwijgen toe doen. Haar man heeft gelijk. Het kon wel eens een tikje ijdelheid van haar zijn. Feit is, dat Jochem zélf er nooit over gesproken heeft en zij heeft er niet met hem over gepraat. De jongen zal allicht niet beter weten, of hij moet straits, evenals Herman, van school en wat gaan beginnen. Wat, zal hij wel niet weten. Of zou hij er wel eens over heb ben nagedacht? „Ik kan het hem wel eens vragen", merkt Weishaupt op. „Zulke jongens denken soms meer dan wij weten." De zondag uitgezonderd, is de avond maaltijd de enige, waarbij het gehele gezin aan de schamele dis verenigd is. Dan gaat vader voor in het gebed. Dan praten zij frank en vrij over wat hen beroert en beweegt, de Weishauptj es. Dan hebben zij schik in Joseph en Stephan, de twee broertjes, die vertroe teld worden. Dan leest vader een stuk je uit de Bijbel. Die avondmaaltijd, hoe karig ook vaak eten zij droog brood en kaas is een weelde-artikel is een feest. Vader en Dolf hebben dan nog en kele uren alvorens naar de rivier te gaan. Maar nu neemt Weishaupt Jochem apart (Wordt vervolgd) De heef avor en Hote bijee dam telijl verv van vele aant voor scha dive en b ond( de het hoof pedi prac vooi V< kom 17 t van H.B dipl aani krin met

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2