Coöp. Boerenleenbank „Oude Tonge" Plaatselijk Nieuws Nieuws uit Zeeland „Thomas-organ" Coliecte Gezamen lijke Militaire (steun) Fondsen Ook eerf lintje te Oude Tonge Land- en tuinbouw Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 3 mei 1957 MIDDELHARNIS DIEKHTJUSNIEUWS Kader vergadering. Vanavond is om kwart voor acht de maandelijkse verga dering van iiet vrijwillige Diekhuuska- der. Dhr. Schei-penisse, directetir van de Technische Dienst, zal ons iets vertel len over de uitbreidingsplannen van Middelharnis en Sommelsdijk. Kleuterclub. Om half 3 worden de jongens en meisjes van de kleutercluhs weer verwacht. Ruilbeurs. Ook de ruilbeurs is deze week weer geopend: zaterdagmiddag van half 3 tot 4 uur. Tentoonstelling van herinneringen aan de bezettingstijd. In verband met de 4 mei herdenking, is er morgen oen ver zameling herinneringen aan de periode 1940-'45 in het Diekhuus te zien. Het materiaal hiervoor is o.m. af komstig uit de verzameling van dhr. J. Knape te Sommelsdijk. De tentoonstel ling is geopend: zaterdagmiddag van 3 tot' half 5 en 's avonds van ongeveer half 10 (na de herdenkingsdienst) tot half 11. Instuif. Op 4 mei is er geen instuif. Jeug-dleidersoursus. Maandagavond gaan wij, in aansluiting op de improvi- satiespelen van vorige week. het uitspe len van verhalen beoefenen. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Voorjaarsbeurs van de Padvindsters en Kabouters te Middelharnis en Som- raelsdyk. Men schrijft ons: Het is alweer een jaar geleden dat het nieuwe clubhuis van de padvinderij in de gemeentetuin van Middelharnis ge opend werd. Graag willen wij belang- stellenda dorpsbewoners nu in de gele genheid stellen er eens een kijkje te nemen. Wij doen dit in de vorm van een Voorjaarsbeurs. Wat er hiei' te zien is? Het clubhuis zelf en een stand met allerlei materiaal dat bij het padvin- stersspel gebruikt wordt. Wat er hier te koop is? Poffertjes, limonade en... Toverballen!!! Ja, echte toverballen rechtstreeks afkomstig van de „Astie Toverbal", tenbate van jeug dige Hongaarse vluchttlingen. Met deze toverballen te kopen helpt U hen en hebt U zelf kans een prachtige prijs te win nen: zelfs een huis of een auto. Koop de toverballen, eet ze pas eind mei op en dan wordt via de radio be kend gemaakt wat de Toverbal U brengt. De voorjaarsbeurs is geopend van half 3 tot half 5 op zaterdag 11 mei. Kin deren hebben alleen toegang onder ge leide. De toegang s gratis. Kom kijken, koop poffertjes en doe mee aan de actie-Toverbal. MELISSANT Uitstel. Ds. Koning van Barendrecht, die voor a.s. v/eek het houden van een tijdrede voor de S.G.P. Kiesvereniging had toegezegd, heeft bericht gezonden van verhindering. Het wordt nu een week uitgesteld. Datum en tijd van ver gaderen zal nader worden bekend ge maakt. STELLEND AM Concciurssuccessien. Aan het solisten- concours te Nieuwe Tonge op zaterdag 27 april j.l. werd deelgenomen door ver schillende leden onzer Chr. Zangvereen. ,,Soli Deo Gloria" alhier. Ze boekten hierbij de volgende sviccessen: het kwar tet .,Ons Zangclubje" behaalde met 104% punt een Ie prijs; mej. H. Bree- derveld met 104 punten eveneens een Ie prijs, dhr. L. Kievit met 101 punten ook een Ie prijs; het kwartet Zangge not" met 87 punten een 2e prijs, dhr. A. Dekker met 87 punten eveneens een 2e prijs. Een en ander werd uitgevoerd onder leiding van resp. met pianobege leiding van dhr. C. C. van den Heuvel. Voorwaar een mooie suices voor deze amateur-zangers Onze muziekvereen. ,,De Hoop" werd slechts vertegenwoordigd door één lid, maar deze heeft dan ook de eer der ver eniging hoog gehouden. Het was een zoon van dirigent van Dam, dhr. Aren van Dam, die in de Ie afd. uitkwam met een pistonsolo getiteld „The return" wat het mooie resultaat opleverde van een Ie prijs met 1151/2 pdnt. Hij be haalde hiermede het hoogst aantal pun ten van het gehele concours en kwam daardoor in het bezit van de wisselbe- ker. Ben resultaat waar ,,De Hoop" en haar dirigent trots op kunnen zijn en dat tevens nog rijke beloften inhoudt voor de toekomst. Moge het een voorbeeld voor de andere muzikanten zijn wat met goede wil en serieuze studie be reikt kan worden. Muzikale wandeling. Bij gunstig weer hoopt de muziek vereen. ,,De Hoop" alhier a.s. vrijdag 3 mei een muzikale wandeling door de gemeente te maken. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dit op Koninginnedag te doen, maar daar verschillende leden op die dag ver hinderd waren om mede te werken, werd besloten dit tot biovengenoemde datum uit te stellen. NIEUWE TONGE Jaarvergadering Coöp. Boerenleenbank. Vrijdag hield de Coöp. Boerenleen bank Nieuwe Tonge" haar druk be zochte jaarvergadering. Tot bestuurs lid werd herkozen dhr. D. van Es Az. en tot lid van de Raad van Toezicht se heer J. N. van Es. De rekening en balans sloten respec tievelijk met een eindbedrag van 7.558.671.65 en een balanstotaal van 3.222.465.89 en een winstsaldo groot 3821.82. De reserve stijgt hierdoor tot een bedrag van 109.914.94. Uit het uitgebreide jaarverslag van de kassier stippen wij nog aan dat aan spaargelden ontvangen was een bedrag van 972.413.72 en terugbetaald 1.025.432.50 een ontsparing dus van 53.019.23. In totaal waren er per 31 december 1956 1132 spaarrekeningen met 'n totaal be drag van 2.674.6t9.33. Aan schade-uitkering werd nog be taald een bedrag van 414.627. De ver koop van premiezegels voor het Land- bouwpensioen had een waarde van 21.083.40 en aan vakantiebonnen een bedrag van 17.246.10. Aan pensioenen voor de landbouw werd uitbetaald 8.127.96. Bij de inwer kingtreding van de Alg. Ouderdoms- pensioenwet 1967 heeft de bank zich be reid verklaard haar bemiddeling te ver lenen, zodat leden en spaarders der bank het hun toekomende pensioen via de bank in ontvangst kunnen nemen, dan wel laten bijschrijven. In het verslag werd gememoreerd het overlijden van dhr. J. van Strien, in le ven gei-uiraen tijd lid van de Raad van Toezicht. Behandeld werd verder de voorgestel de statutenwijziging en de wijziging van het huishoudelijk reglement. In afwij king van het voorstel der Centr. Bank werd in het huishoudelijk reglement voor gesteld te bepalen dat leden van het 'bestuur of van de Raad- van Toe zicht niet meer herkiesbaar zijn als zij de leeftijd van 70 jaar hebben bereikt. Zij die zitting' hebben treden af in het jaar dat zij 70 jaar worden. Aangezien geen 2/3 der leden aanwezig was kon geen stemming plaats vinden en wordt een nieuwe vergadering uitgeschreven op vrijdag 10 mei a.s., waarin het ont werp wijziging statuten en ontwerp wij ziging huishoudelijk reglement opnieuw aan de orde komen. OUDE TONGE Maandagmorgen heeft burgemeester Van der Harst, tesamen met het be stuur van de Muziekvereniging Vooruit, aan de heer T. Fluit de bronzen me daille, behorende bij de orde van Oran je Nassau uitgereikt ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Ko ningin. Dhr. Fluit verwierf dit ereteken wegens zijn uitnemende diensten als lid van diverse muziekkorpsen, waar van hij tezamen meer dan een halve eeuw lid is geweest. Het werd hem maandagmorgen per soonlijk ten zijne huize door burge meester Van der Harst op de borst ge speld die hem daarbij tevens in een hartelijke toespraak heeft gelukgewenst met deze koninklijke onderscheiding. Op Koninginnedag, tijdens een samen komst voor het raadhuis heeft de bur gemeester deze onderscheiding nog eens benadrukt en dhr. Fluit in 'het open baar nogmaals met deze lange staat van dienst gecomplimenteerd, nu, als lid van Vooruit. Ook de voorzitter van de ze vereniging dhr. Van den Tol bracht namens zijn korps zijn hartelijke ge lukwensen over. De Muziekvereniging Vooruit hoopt op Hemelvaartsdag deel te nem.en aan een groot muziekconcours te Ameide, onder leiding van haar dirigent de heer H. van Balen in de Ie afd, Op de gehouden jaarvergadei'ing van het Brandweerkorps is besloten om a.s, zomer deel te nemen aan een brand weerwedstrijd, en haar jaarlijkse plei- zierreisje met hun dames hopen zij te houden op donderdag 13 juni a.s. naar Walcheren en omgeving. STAD AAN 'T HARINGVLIET Vakantiebonnen. De eerste zomerin- levering van de vakantiebonnen kumien ter verzilvering ingeleverd worden vanaf 3 mei a.s. bij de penn. van de N.C.L.B. A. Westdijk, Achterdijk. Huwelijksbevestiging. Dinsdag 7 mei D.V. kerkelijke huwelijksbevestiging in de Geref. kerk des nam. 3 uur van C. Maliepaard en M. M. Baas door de Weleerw. heer ds A. Trapman. OOLTGENSPLAAT Benoemd. Met ingang van 1 mei j.l. is tijdelijk benoemd tot tweede leidster aan de Chr. kleuterschool „André Ma rie", mej. P. A. Beversluis te Ede (Gld.) Emmabloevi kollekte. De huis aan huis gehouden Emmabloem kollekte ten bate van de t.b.c. heeft opgebracht 83. ST. MAARTENSDIJK Bedankt. Ds Lekkerkerk uit Mont- foort heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente alhier bedankt. Benoeming. Wegens benoeming van dhr, A, Quist tot 2e ambtenaar te Sta- venisse, is als schrijver ter gemeente secretarie alhier benoemd, dhr, J. L, Rijstenbil van Oud-Vossemeer, Ernstig gebeten door een hond. Het kleinzoontje van dhr, Adr, de Viet alhier werd maandag, door de hond van dhr, de Viet toen hij er mee wilde spelen zo ernstig gebeten, dat het ventje onmid dellijk naar het ziekenhuis moest wor den gebracht. De hond hebben ze dood laten schieten. THOLEN Geslaagd. De heer A. v. d. Berge te Tholen slaagde dezer dagen aan de Fruitteeltschool te Steenbergen voor het einddiploma. Nieuw veilinggehouw. De Veiling vereniging Eendracht te Tholen is voor nemens binnen afzienbare tijd een nieuw veilinggebouw te bouwen. De grootte van dit gebouw zal dan onge veer 960 m2 zijn met een luifel voor berging van de kisten. De veiling zal' dan komen op het in dustrieterrein aan de Grindweg tegen over de boomgaard van de heer Rog geband. De bouwkosten worden geschat op 95.000.—. BodedisTist overgedragen. De vracht rijder W. V. d. Vlies uit Tholen, die met paard en wagen een bodedienst onder hield op Bergen op Zoom, heeft dezer dagen zijn bedrijf overgedaan aan het expeditiebedrijf van de heer M. D. A. Geuze te Scherpenisse. Door het verdwijnen van de bode- dienst van de heer v, d. Vlies is er op het eiland Tholen nog maar één bode- dienst over die met paard en wagen rijdt, nl, dat van de heer v. Houten van Oud Vossemeer, Collecte. De te Tholen gehouden Em mabloem collekte heeft 128,52 opge bracht, Burg. Stand. Overleden: Jacob van Stee, 87 jaar, echt, van L, P, Hage, Uitslagen dammen. De uitslagen van de onderlinge competitie van de Thool- se Damclub luiden deze week: W, Nieu- wenhuijzer(B, Leunis 20; P, Steijns Iz, Deurloo O2; L, de LangeC, v, Iwaarden O2; Joj, ElenbaasK, Deur loo 11; C, ElenbaasP, Jeroense 11 P, Jeroense^K, v, d. Jagt O2; J, Priem M, Schot 2—0, De eerste prijs. De heer M. v. d. Eijk uit Tholen behaalde te Amsterdam op de Slagersvaktentoonstelling de eerste prijs voor Gelderse rookworst en de der de prijs voor Jachtworst. THOLEN Zondagsdiensten artsen. Zondag 5 mei hebben voor de gemeenten Poort- vliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St, Phi- lipsland en Oud Vossemeer dienst dr. P. J. Duinker, tel. 30, Tholen en dr. H. Menger, tel. 20, St. Philipsland. Hoogioaterstanden in de week van 5 tm. 11 mei 1957: zondag v.m. 7.22 en nam. 19.42 uur; maandag v.m. 8,14 en nam. 20,34 uur; dinsdag v.m. 9.16 en nam, 21,42 uur; woensdag v.m. 10.32 en nam. 23.00 uur; donderdag v.m. 11.54 u.; vrijdag v.m. 1.00 en nam. 13.24 uur; za terdag v.m. 1.53 en nam. 14.00 uur. Dinsdag 7 mei Eerste Kwartier te 3.29 uur. POORTVLIET Drinkioaterleiding in de Welhoek. Naar vernomen werd zullen de nieuw te bouwen boerderijen in de Welhoek onder de gemeente Poortvliet worden aangesloten op de leiding van de drink watervoorziening. Reeds jaren is men bezig geweest in de Welhoek drinkv/a- ter te krijgen, v/at door de te hoge kos ten telkenmale moest worden afgev/e- zen. Met de thans in gang zijnde her verkaveling van het eiland Tholen is er kans dat op de duur de gehele Wei- hoek van drinkwater zal worden voor zien. Jaarvergadering Coöp. Boerenleenbank Op vrijdag 26 april hield de Coöp. Boerenleenbank alhier haar jaarverga dering in de zaal van W. J. Gunter. Aanwezig waren slechts 27 van de 213 leden. De voorz. P. J. Vroegop, opende met een welkomstwoord en zeide dat een bestuurslid wegens ziekte afwezig was en gaf daarna een overzicht van het agrarisch werk, handelsprijzen, op brengst produkten, zulks in verband met de Bankwerkzaam.heden. Het afge lopen jaar heeft door het vele natte weer, grote stagnaties veroorzaakt op velerlei gebied, een goede oogst en geen goede pioduktie. Vanzelfsprekend heeft de Bank meer werkzaamheden gekre gen, in verband met meer verstrekte credieten, maar er werd heel wat min der spaargeld ontvangen. Verder besprak de voorz. het alge meen nut der banken, waarna de ver gadering voor geopend werd verklaard. De kassier, de heer C. J. Steenpoorte, las de notulen voor, welke onveran derd werden goedgekeurd. Daarna las de kassier het verslag van het 40-jarig jubileum der Bank, gehouden op 12 dec. j.l. De secr. werd dank gebracht voor zijn werk, en werd voor deze avond weer als secr. benoemd. Door het bestuur was aan ieder lid de rekening en balans 1956 gezonden, zodat de kassier nu slechts een toelich ting op de cijfers gaf. De rekening was in ontvangst en uit gaaf 2859964,42, de balans 113.787.431 Wegens periodieke aftreding van de heer P. J. Vroegop werd een stemming gehouden. Uitgebracht werden 27 stem- ,men, waarvan 24 voor de heer Vroeg op. Als lid van de Raad van Toezicht trad af de heer J. E. Mosselman, die met 27 stemmen werd herkozen. Bei den namen hun benoeming aan. Tot commissieleden voor boek onderzoek 1957 werden, benoemd de heren: C. M. Donkers, M. C. van Ast en P. J. Potter, De voorz. las daarna de statutenwijzi ging voor wat in hoofdzaak hierop neer kwam, of de vereniging hun bestuurs leden tot 70 of tot 65 jaar wilden be houden. Na stemming bleek dat de meer derheid voor 70 jaar was. Dit zal naar de Centrale Bank te Utrecht worden gezonden. De rondvraag leverde geen verdere stof tot bespreking op, waarna door de voorz. aan allen een woord van dank werd verleend en de vergadering ge sloten werd. ST. ANNALAND Nieuwbouw gaat beginnen. De voor bereidende werkzaamheden voor de bouw van de acht nieuwe woningen in de Tuinstraat te St. Annaland zijn be gonnen. Deze huizen zullen worden ge bouwd door de firma Muller-Franke uit St. Maartensdijk. Aanbesteding. Ter totale lengte van ongeveer 3100 meter op het eiland Tho len inzake het aanleggen van wegen, bestek T.O. no. 1178 werd én dezer da gen te St. Annaland aanbesteed. De in schrijvingen waren als volgt: N.V. Aan nemersmaatschappij Hillen en Roosen te Amsterdam voor 149.700.Firma J, D, Janse te Middelbrug voor 156, 400,Firma J, H, Eleveld en Zoon te Groningen voor 157,000,Firma M, Uil te Middelburg voor 164.300,—; G. W. Polderman N.V. te Spaarndam voor 168.900.—; Gebr. Johs. en M. Moerland te S. Annaland voor 169.000.—. Ondanks het feit, dat de N.V. Aan nemersmaatschappij Hillen en Rossen te Amsterdam de aagste inschrijver voor dit werk bleek te zijn, werd de gun ning in beraad gehouden. BRUINISSE Burgert, stand over april 1957. Geboren: Sara Jacoba d. v, J. M, Giljam en R. Kik, Overleden: Willemijntje 81 jaar wed. van J. Quaak; Maria Catrina Kik 79 jaar, wed, van L. Kik. Ingekomen: W. Aalbregtse en gezin uit Gorinchem; M. C. Zondervan (wed. C. Bal) uit Oosterland. Vertrokken: J. Verspoor, echtg. van L. Hage, naar Spijkenisse; P. J. Dorst en gezin naar Oosterland. Hongaren maakten tocht door Nederland Ook de Hongaren uit het kamp Stoof- polder maakten hun tocht door de mooi ste delen van Westelijk Nederland, de tocht die alle Hongaren, die in Neder land tijdelijk als gast vertoeven mogen maken. Haarlem, de bollenstreek, Amsterdam met de rondvaart door de grachten, Rotterdam waar werd gedineerd, het was voor deze mensen alles imposant en verrassend. De grote schepen, waar mee ze straks zullen emigreren maakten op hen een machtige indruk en de tocht Een nieuw muziedunstrument De tijd waarin wij leven woi'dt vaak en terecht genoemd ,,het elektronisch tijdperk". De meest ingewikkelde fabri- katieprocessen worden op een volmaak te wijze geheel elektronisch gecomman deerd. Deze techniek heeft zich in ,,de eeuw der techniek" meester gemaakt van tal van terreinen en wel op een wijze die zonder overdrijving volmaakt te noemen is. Zo heeft de techniek der elektronica zelfs zijn intrede gedaan op een der meest conservatieve terreinen, namelijk dat van de con.struktie van muziekin strumenten. Eeuwenlang heeft men hier de oorspronkelijke oonstruktie weten te handhaven. Echter ook van dit gebied heeft de moderne techniek zich meester gemaakt. Dit begon met de constructie van het ,,Hammond-Organ", een instru ment hetwelk echter in geen enkel op zicht het klassieke orgel kon vervangen en als een geheel ander soort instru ment moet worden beschouwd. De tech niek stond hierbij niet stil en vooral in de U.S.A. met de daar aanwezige onuit puttelijke mogelijkheden voor een inten sieve research heeft men op dit gebied een goed en nuttig werk verricht. Uit gaande van de noodzakelijkheid van een beter geluid, een groter bereik en lagere produktiekosten is men volkomen ge slaagd in de constructie van 't Thomas- Organ, hetwelk als een vol-elektronisch instrument kan worden beschouv/d. De meest moderne en perfecte opvolger van het harmonium en orgel te zijn. Het is in de korte tijd van zijn produk- tie door zijn eenvoud en harmonieus verantwoorde toepassingsmogelijkheden, gepaard aan een lage prijs, een ware zegetocht begonnen, maandelijks worden in de U.S.A. nu reeds meer dan 1000 instrumenten en dit is nog' maar een begin! Geen wonder dat een actief bedrijf als Joh. de Heer N.V., Oostzeedijk 330, te Rotterdam al spoedig het oog op de mo gelijkheden van dit nieuwe instrument heeft laten vallen en de import hiervan op zich heeft genomen. Ook in Europa en speciaal in Nederland kan men nu met het Thomas-Organ kennis maken. Dit Thomas-Organ kan inderdaad ver geleken worden met elk ander orgel van welke prijs dan ook, door zijn verbluf fende eenvoud en grote mogelijkheden. Er is slechts één simpel toetsenbord in plaats van twee, zoals vroeger, maar de exclusieve Thomas ,,Solo-Control", geeft het bereik van twee klavieren. Men moet zich verbazen over de volle rijke toon en de honderden mogelijkheden. De meest fantastische effecten zijn nu ge makkelijk te bereiken. Resumerende kun nen wij zeggen dat het Thomas-Organ U biedt: Ie Bén klavier van 4 oktaven, F-P, 49 toetsen; 2e een pedaal - 16'; 3e een exclusieve „Solo-Iontrol"; 4e een variable vibrator, de basis voor warme, gloedvolle muziek; 5e Grondtoon regelaar, de ondersteuning van het klavier; 6e Expressie-pedaal van zacht tot luid met één aanraking van de voet; 7e 5 verschillende uitvoeringen dus voor elk interieur een passend orgel; 8e 5 registers voor het bereiken van honderden effecten. Ben instrument geschikt voor kerk muziek en tevens voor klassieke en po pulaire werken. De prijs is slechts 3800.Ter nadere kennismaking is het Thomas->Organ geëxposeerd in de showroom van het bedrijf aan de Oost zeedijk 330 te Rotterdam, waar elke dag demonstraties worden gegeven. Indien men daar het nieuwe Thomas- Instrument hoort en ziet zal men daar zeker begeerte krijgen dit mooie instru ment zelf te mogen bezitten. werd zodoende een evenement in hun momenteel vrij doelloos bestaan. Brandweer. Een deel van de brand weermensen uit Bruinisse deed dezer dagen examen voor het diploma Brand wacht tweede klasse. Er slaagdeni 8 personen namelijk de heren: M. L. van den Bos, C. M. Ne- derhand. Joh. J. Capelle, W. B. de Roo, C. Deurloo, M. P. Bal, A. W. Jumelet en P. Haak. Vertrek Vicaris. Vicaris H. van Dijk te Bruinisse, zal op 19 mei a.s. voor het laatst te Bruinisse in de Dienst des Woords voorgaan. Op 21 juni d.a.v. hoopt hij intrede te doen in de gemeente Westerhaar bij Vriezenveen. Veel verbeteringen. Alle straten die daarvoor in aanmerking komen, c.q. wa ren opgenomen in het herbestratings- en rioleringsplan 1956 zijn nu bestraat en dit betekent een grote verbetering voor het Noord westelijk deel van het dorp, dat op dit gebied nu niet bepaald ver wend was. Alle straten behalve de Noorddijk zijn van trottoirs voorzien, de Bergstraat, tot dusver wel de straat waar het pla veisel in in de slechts denkbare toe stand verkeerde, kreeg nu een tegelbe strating, die ideaal is als rolschaatsen- baan. Waar de trottoirs voldoende breed zijn, om dit toe te laten werden boom pjes geplant. Nog meer verbeteringen werden aan gebracht, onder andere werd het ter rein aan de Dorpsweg, waar van 1943 af tot voor kort houten noodwoningen stonden, werd geëgaliseerd. Gemeentewoningen werden van een passende afrastering voorzien, evenals de woningen langs de Dorpsweg die voorheen door een sloot van deze weg waren gescheiden. Rassenkeuze van suikerbleten. Bij het bepalen van zijn keuze welk ras hij dit jaar zal zaaien zal de ver bouwer zich in de eerste plaats afvra gen: hoe hebben de nieuwe rassen zich in het afgelopen jaar gedragen? Deze vraag is te meer van belang omdat nu ook beoordeeld kan worden in hoevere deze rassen tegen ongunstige weersom standigheden bestand zijn gebleken. Op deze vraag een antwoord te geven is niet zo eenvoudig, maar wij beschik- De Coöperatieve Boerenleenbank ver gaderde en liet de leden vele malen stemmen, verhoogde de i-enten en nam afscheid van dhr. G. Mljs Voorzitter C, A, van Loon opende donderdagavond in Hotel de Weerd met een overzicht omtrent de algemene ont wikkeling in economisch opzicht gedu rende 1956, Het eerste kwartaal verliep goed. Daarna moest de rentestandaard om hoog en de Handelsbalans bewees dat er daarna iets niet goed ging. De uit^joer kwam lager dan de invoer te liggen en hoewel dit niet voor het eerst na de be vrijding het geval wan, bleek de oorzaak wel verschillend, De Centrale Bank stelde scherpe regels vast voor crediet op lange termijn en beperkte uitsluitend voor de agrarische sector, In deze streek kan evenwel het resultaat van het af gelopen jaar goed genoemd woi'den, al bleken de lonkosten sterk gestegen. Uit de jaarrekeningen bleek dat de toevertrouwde spaargelden geen ach teruitgang vertoonden, In deze streek ondervond men geen noemenswaa.rdige schade va,n de natte zomer, wel leverde de zachte winter prijsverlies op. Vanaf 1953 hadden de jaren veel over tollig geld op de bank gebracht, waarin dus een iedere credietaanvrage kon wor den voldaan tegen lage rente, In 1056 werd dit door de investeringen anders en werd de geldmarkt krap. De bank verhoogde de spa3.rrente tot 3%, voor R,-C, debet en voorschotten 4%%, Voor de bank valt de uitkomst van 1956 enigs zins tegen. De rekening geeft met een totaal van 8.880.008,52 een verlaging; van ongeveer 350.000.aan, veroor zaakt door de mindere uitkering van watersnoodschade, de balans too::'! slechts een vermindering met bijna 100.000.door de minder lopende re kening gelden credit. De uitzettingen vermeerderden tot 337.522,36. Eind 1956 waren er 1202 spaarders 81 R. C. houders en 237 leden. Er werd een winst gemaakt van 8420.31 welke voor 4663.werd gereserveerd en overigens aan afschrij vingen werd besteed. Namens de Raad van Toezicht bracht dhr. A. Fase verslag uit en had lof voor de goede samenwerking met bestuur, kassier Hartog en de Ring Plakkee. Hierna volgde een hele reeks stem- ken over de rassenlijst, welke ons de no dige voorlichting kan geven. Hierin komen evenwel niet de op brengsten van ieder jaar afzonderlijk voor, maar wel de gemiddelden over 4 jaar. Elk jaar verschuift deze groep dus. Uit het verschil van 2 opeenvolgende jaren kan de invloed van het laatste jaar enigermate worden nagegaan. Vergelijken wij de gemiddelden van 1953-,55 en 1953-,'56, dan zien wij dat de gemiddelde verhoudingscijfers van de suikeropbrengst der poplyploide rassen (over geheel ons land gerekend van 103.7 op 102.8 is teruggelopen, een ver mindering van 0,9%. Bij de oude diploide rassen vinden wij daarentegen een kleine stijging van de gemiddelde opbrengst. Deze cijfers schij nen er op te wijzen dat de diploide ras sen waarschijnlijk beter ongunstig weer verdragen dan polyploide. Opmerkelijk blijkt verder uit de ras senlijst dat het ras Zwaanesse ni ook in het afgelopen jaar weer zeer goed heeft voldaan. Het vertoont een suiker- opbrengststijging van 105.5 tot 106.2, waarmede het aan de spits van alle in Nederland gebruikte rassen is gebleven. De standvastige goede opbrengst on der alle weersomstandigheden en de gro te schietersresistentie welke vroeger zaaien mogelijk maakt, trekken de aan dacht, vooral nu men meer machinaal gaat rooien, Rassenkeuze is meer dan het bestel len van zaad, de keuze is niet zo eenvou dig, het tegen elkaar afwegen van diver se faktoren die voor elk bedrijf weer an ders kunnen zijn. Tenslotte zouden wij nog een advies willen geven, om voorzichtig te zijn met teveel stikstof, kies bij machinaal rooien, een ras dat gunstig is bij schietvorming. Wil men zeer vroeg zaaien neem dan het ras wat hiervoor geschikt is, Q----------- Kunstmelk, een nieuw produkt. Kunstmelk, vroeger onbekend, heeft de laatste jaren zijn weg in ons land naar boer en kalverenf okker op overtui gende wijze gevonden. Bij deze ontwik keling in het opfokken van kalveren willen wij een ogenblik stilstaan. Kunstmest is kunstmatige melk in poedervorm, bestaande uit ondermelk poeder, aangevuld met bestanddelen, die aan de ondermelkpoeder de voedings waarde teruggeven van volle melkpoe der. Vooral vitaminen, mineralen enspo- renelementen spelen hierbij een rol van betekenis. Nu de positie van het veehouderijbe drijf de laatste tijd weinig rooskleurig is, kan iedere mogelijkheid om deze posi tie te verbeteren belangrijk zijn. Ook voor de kleinere bedrijven, waarvan de bestaansmogelijkheden vaak beperkt zijn, kan het opfokken van kalveren een gewenste aanvulling zijn om het risico te spreiden. In Engeland, waar proeven met kunst melk reeds vele jaren plaats vinden, heeft men uitstekende resultaten ge boekt met Melkwaarde. De groei van de kalveren was zeer bevredigend en tevens waren de financiële resultaten zeer gun stig. Ook in Nederland worden nog steeds proeven met kunstmelk genomen en de praktijkresultaten zijn ook hier zeer be vredigend. Reeds velen gebruiken dit produkt tot volle tevredenheid. Ook uit economisch oogpunt gezien is het opfok ken van kalveren met kunstmelk alles zins de moeite waard. Reeds enkele da gen na de geboorte kan men kunstmelk voeren en zolang de volle melk niet te goedkoop wordt, biedt het voordelen de goedkopere kunstmelk te gebruiken. Kalveren opfokken met kunstmelk verdient in deze tijd de aandacht. Over de verschillende voordelen van deze wijze van opfokken hopen wij in een vol gend artikel nog eens terug te komen. mingen. Dhr. G. Mijs was om gezond heidsredenen niet meer als bestuurslid herkiesbaar, In zijn plaats werd met bijna alg, stemmen dhr, D. C. Slis ve- kozen, tot heden lid v, d. Raad van Toezicht, Aan de beurt van aftreden als lid van deze raad was dhr, G, Verwey wel ke met 48 van de 55 stemmen werd herkozen. Als nieuw lid van deze raad werd ge kozen dhr, M, de Lint met 42 van de 56 stemmen. Bij de benoeming van 2 plaatsvervangende bestuui'Sleden wer den op dhr, G, Verwey 49, op A, Fase 33 en op T, van Noord Wzn. 30 stem men uitgebracht. Bij de herstemming verwierven deze laatste heren resp, 30 en 26 stemmen, zodat dhr, G, Verwey en A, Fase benoemd waren. Gezien van de voordracht als plaatsvervangend lid der Raad v. Toezicht, dhr, de Lint ver viel werden als zodanig automatisch ge kozen de heren W. J. van Dis en C. L. van Prooyen, waardoor een vijfde stem ming achterwege kon blijven. Hierna volgde statutenwijziging waar door de mogelijkheid van blanco cro- dietverlening tot 300.werd gescha pen en de minimum en maximum leeftijd voor bestuursleden werd vastgesteld, deze laatste bepaalde men voor Oude Tonge op 70 jaar. Om deze wijziging er door te krijgen was van het aantal leden noodzakelijk en deze waren niet aanwezig. Er zal dus een nieuwe vei- gadering belegd moeten worden, waarbij men dan slechts van het aantal uit gebrachte stemmen nodig heeft. Tot besluit richtte voorz. van Loon v/aarderende woorden aan het scheiden de lid dhr. G. Mijs, welke aldus spr, steeds veel tijd aan het bankwerk heeft besteed. Hij hoopte dat diir. Mijs nog vele jaren getuige zal mogen zijn van de ontwikkeling der Boerenleenbank. Ook dhr. Mijs sprak enige woorden tot de vergadering en dankte voor de gesproken woorden en het in hem ge stelde vertrouwen. Tot besluit richtte de voorzitter zich tot de kassier dhr. H. D. Hartog voov de wijze waarop deze zich steeds van zijn taak weet te kwijten. Er wordt altijd in hoog tempo gewerkt en mede gezien het feit dat dit werk in de avond uren moet geschieden is lof en waarde ring wel op zijn plaats. De traditie van deze collekte is be slist niet van vandaag of gisteren. Reeds in 1820 gaf Koning Willem I een ver gunning aan „het Fonds ter aanmoediging en on dersteuning van den Gewapenden dienst in de Nederlanden, jaarlijks eens eene Collecte langs de huizen van alle Ingezetenen des Rijks met uitzondering van dezulken welke aan het fonds bijdragen, te mogen doen, mits dat de te doene Collecte alge meen in alle steden van het gehele Rijk plaats hebbe en op den bepa ling, dat de tijd en wijze waarop de- zelver jaarlijks zal plaats hebben door de Subcommissiën met de Plaatselijke Besturen geregeld worden. Brussel, den 16 November 1820. Willem." Wanneer in de komende middagen de Stichting Gezamenlijke Militaire (Steun)-Fondsen haar jaarlijkse straat collecte houdt, dan is dit niet, zoals de naam misschien zou doen vermoeden, voor de aankoop van schepen of ander defensiemateriaal, maar voor een zuiver liefdadig doel. Een zeer dankbaar lief dadig doel tevens, dat ons in staat stelt een nationale ere-plicht die op ons rust, to vervullen. De Gezamenlijke Militaire (Sleun)- Fondsen, kortweg „G.M.F." genaamd, zijn samengesteld uit de volgende fond sen: 1 Fonds 1815 voor oud-railitairen en nagelaten betrekkingen; 2 Koninklijke Nationale Vereniging tot Steun aan Miliciens „Stamil"; 3 Vereniging „Ereschuld en Dankbaar heid"; 4 Karel Doorman Fonds; 5 Prins Bernhard Stichting; 6 Stichting „Het Van Weerden Poel man Fonds". De Stichting verleent niet alleen waar nodig steun aan oud-militairen, hun gezinnen en/of nagelaten betrekkingen, maar ook helpt zij bij de moeilijkheden, die vele van de dagelijks dem.obilseren- de militairen bij hun terugkeer in het burgerleven ondervinden. Want wel tracht de overheid deze zoveel moge lijk op te vangen en is haar welzijns zorg voor als die strekt uitstekend, maar zij is toch altijd gebonden aan bepaalde normen en zeker bij de bijzondere ge vallen welke zich kunnen voordoen, kan zij geen hulp verlenen en is men op particulier initiatief alleen aangewezen. Nagelaten betrekkingen, die wel pen sioen genieten, maar soins ineens voor grote uitgaven komen te staan, ver minkten en ook kinderen van omgeko men inilitairen die, doordat zij hun va der verloren hebben, niet in de gelegen heid zijn te studeren en die anders de ze gelegenheid wel zouden hebben ge had, zij allen worden geholpen. Voor al deze doeleinden werd in 1956 weder om een bedrag van ruim een half mil joen gulden uitgekeerd. De Minister heeft hierin toegestemd in de volle erkenning, dat de G.M.F, een onmisbare functie vervullen bij het op lossen van problemen en het lenigen van noden in die gevallen, waarin de Overheid, door de strikte m,aatstaven, waaraan zij is gebonden, niet kan voor zien, zonder medewerking van het par ticulier initiatief. Laat dus de collectant voor de G.M.F. niet voor niets Uw hulp voor een bij drage inroepen! U weet nu waarom het gaat en voor wie! Ook giften zijn van harte welkom op onze postgirorekening 460388 ten name van de penningmeester der G.M.F.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 6