EiiAiiDEn^niEui/j Grote belangstelling bij overdracht watergemaal aan dijkring en polder Gouden jubileum van de heer J. de Korte te Middelharnis TECHNISCH ONDERWIJS ROTÜMA Nationale Herdenkingsdag Buitenland Moeilijkheden in de vaarweg Rijn-Schelde Koninklijke onderscheiding PÖNIIAC HORLOGES Ettense veemarkt 3de blad Vrijdag 3 mei 1957 No. 2594 OOLTGENSPLAAT Machinist A. van Dam zet pomp in werking umwió VOOR HET BETERE FOTOWERK Brandschade R.T.M, ingehaald Vorige week had in het watergemaalgebouw aan de Noord-Achterweg te Oolt- gensplaat een korte maar officiële plechtigheid plaats, toen het bestuur van de polder het Oudeland het beheer werd overgedragen van een nieuw elek trisch gemaal waarvan wij reeds het een en ander hehh^n weergegeven in dit nummer. In het geheel gerestaureerde gebouw met zijn mooie tegelwanden en tegel vloer hadden zich vele genodigden verzameld toen op uitnodiging van de hoog heemraad van het Oudeland de heer W. C. v. Kempen, de machinist van het gemaal de heer Adr. van Dam Anthzn. de pomp in werking stelde. Het gemaal dat bijna geruisloos werkt had de volle belangstelling der aanwezigen. De heer A. H. Kramers, hoofd bouwkundige bij de Prov. Waterstaat, had de aangename taak om de gehele installatie aan de Dijkring Flakkee over te dra gen. Met deze pomp is een beheerste waterstand gewaarborgd en spreker kon Dijkring en polderbestuur gelukwensen met deze nieuwe aanwinst. Verdienstelijk werk De heer Kramers vindt het op het eiland Flakkee prettig werken en de re sultaten die worden bereikt getuigen hiervan. Hij dankte voorts de heren p. V. Es, J. van den Oever en J. C. Hogervorst, eerst genoemde als dijk graaf en de andere heren als technisch iioofdambtenaar en technisch -ambte naar, bij de Prov. Waterstaat, de heer A. D. Smits, technisch hoofd ambtenaar bij de Cultuurtechnische dienst, de aannemer van het gehele complex (dij ken, gemaal etc.) de fa. Geluk met de fa. A. Mans, de fa. den Holder en de heer J. J. C. la Fleur van de Emgo; voor de prima oplevering van het werk. (De heren Geluk, Mans en den Holder waren niet aanwezig.) Met een symbolische handdruk droeg de heer Kramers vervolgens het gemaal over aan de voorzitter van de dijkring Ir. J. B. Mijs. Het gezelschap begaf zich hierna naar Hotel „Hobbel" waar de heer Van Kem pen welkom kon heten naast de hierbo ven genoemden, de volgende heren: burgemeester W. M. van der Harst, no taris J. de Vries (Dirksland) rentmees ter van de Adriaanpolder; M. J. den Boer (Herkingen). P. D. Sieling (Melis sant.) N. G. van Nieuwenhuijzen (Oude Tonge) in W. H. Verheul (Middelharnis) namens de dijkring Flakkee: G. van Oorschot, J. M. van Rosum en L. C. Korteweg heemraden van de polder. Het Rietveld; C. van Rossum als heem- raad polder het Oudeland; polder op zichter J. E. Smits era secretaris C. J. Oostdijk. De gemeente veilig gesteld Ir. J. B. Mijs was dankbaar dat Oolt- gensplaat, nu menselijk gesproken, vei lig is gesteld. Het een is het gevolg van het ander en door indijking van en kele polders moest het gemaal worden vergroot. Volgens de heer Mijs is het gehele verloop gunstig geweest en hij had respect voor de uitvoering. Hij ver trouwde de mechanisatie in goed han den van het Oudeland en zeker bij de machinist de heer Van Dam (die al 30 jaar als zodanig werkzaam is.) Naast een bord met namen van de oprichters in 1926, zegde spreker een zelfde bord toe met de namen van de huidige notabelen die naast elkaar in het gebouw zullen hangen. Burgemeester Van der Harst had het oog laten vallen op de grote verbetering van het gebouw waardoor de Noord Achterweg meer betekenis heeft gekre gen. Alle mensen die zich hiervoor hebben ingespannen hebben zeer verdien stelijk werk gedaan, aldus de burge meester, die het polderbestuur hartelijk complimenteerde met deze moderne be- maling. De heer van Kempen greep in zijn toespraak terug naar het rampjaar. Rijk en provincie trachtte Flakkee veilig te stellen althans naar de mens berekend. Na verschillende besprekingen is er veel tot stand gekomen. Het Oudeland heeft een mooie installatie gekregen en daarvoor zegde spreker dank aan alle instanties met tevens de wens dat God ons voor verdere rampen zal sparen en dat dit gemaal tot welvaart van, de gemeente en tot vruchtbaarheid van de polders zou mogen bijdragen. Als dijkraad sprak de heer P. van Es die stil stond bij de ontwikkeling van diesel gemalen op elektrische gemalen. Gelukkig heeft Oost Flakkee ook elek trisch, anders zou de ontwikkeling zeer stremmen. Voor de bewoners, aldus de heer Van Es is het nieuwe gemaal ook een uitkomst daar het bijna niet hoor baar is in tegenstelling tot de vorige dieselmotor. Deze spreker attendeerde op de vele werken die na de ramp zijn uitgevoerd en waarmede verbazend veel is opgeknapt zowel in als buiten de ge meente. Op een zwakke schakel na is primair de veiligheid van Flakkee verwezen lijkt en spreker bracht daarvoor dank aan allen die hieraan hun beste krach ten hebben gegeven. Onderwijl dronk men op de goede af loop en de vele beste wensen aangaan de de polders en zijn bemaling. Aan de lunch Onder het gebruik van een prima lunch zijn goede woorden gesproken door verscheidene sprekers. De heer de Vries rentmeester van de heer Goekoop, zegt dat de eigenaar en hij dikwijls in het haar hebben gekrabd over de maatregelen van' de Dijkring en ze meenden dat het ging van kwaad tot erger, maar ze hebben wel eens te- gengestribbeld maar het werk niet ver traagd. Twee goede sluizen werden afgesloten en nu moest de lozing via de polder het Rietveld naar het Oudeland, wat een dure polder is. Het zal veel gaan kos ten, maar zijn ten slotte vol vertrou wen over de bezwaren heen gestapt en nu het nieuwe gemaal er is, vindt hij dat de kosten meevallen. Hij dankt ook de polder het Rietveld voor de vlotte oplossing van de overname van het water. De heer van Es merkt op, dat de heer de Vries nu niet meer zal zeggen van kwaad tot erger, maar van kwaad tot beter. De Adriaanpolder is veilig ge steld en heeft nu volwaardig land, met tevredenheid zullen de meerdere kos ten wel worden betaald. De heer van Kempen, voorzitter van de polder het Oudeland, zet de uitdruk king „dure polder" recht door te wij zen op de vele verbeteringswerken in de polder. De heer van Oorschot, voorzitter van het Rietveld, is overtuigd dat deze pol der er beter van is geworden, al zal het voor de veeboeren niet meevallen, dat de waterstand zo laag wordt. Eer lang zal het weiland dan ook wel bouwland worden. De heer la Fleur, directeur van de E.M.G.O., geeft in een geestige mop aan hoe Moos zijn zorgen, via zijn vrouw, overbrengt op Bram, en meent dat hier ook de zorgen van de polder zijn overgedragen op de Emgo. Hij geeft een overzicht van de ge schiedenis der elektrificatie van Oost- Flakkee en meent dat door vooruitzien de kosten van aansluiting voor dit ge maal zo laag zijn geweest. Het gevaar voor wegvallen van de stroom is niet zo groot, dat de bemaling stagnatie zal ondervinden. Nu is op Flakkee het 16e gemaal aangesloten bij de Emgo. In dit verband wordt ook gesproken over het gemaal van de Galathee-Ma riapolder. De heer van Es is van me ning, dat bij dit gemaal het andere ligt. Hier is een betrekkelijk nieuw ge maal met voldoende capaciteit, en met het oog op de toekomst is het misschien goed dat nog enkele gemalen dieselmo toren hebben, om bij uitschakeling van de elektriciteit de andere polders te kunnen helpen. Hierover wordt in den brede gesproken. De heer Oostdijk, poldersecretaris, geeft enkele opmerkingen over het ont staan van het oude gemaal en de moei lijkheden met de omwonenden, door sterke trillingen en roetverspreiding. Na 5jaar moest reeds een nieuwe motor worden aangeschaft. Tot nu toe heeft de motor het goed gehouden, maar re visie van de motor was toch in zicht, zodat de nieuwe motor juist op tijd komt. De heer Smits van de Cultuurtechni sche Dienst zegt, dat zijn dienst een geringe rol in dit gemaal heeft gespeeld, alleen adviezen over de nodige capaci teit en overleg met de Provinciale Wa terstaat. De schroefpomp heeft een schuine stand gekregen, omdat in dit geval een vlakke stand niet wel moge lijk was. De capaciteit is voldoende voor de betrokken polders, ook wanneer het Deltaplan zal zijn uitgevoerd en een constante waterstand op het Volkerak zal zijn gekregen, waardoor de opvoer- hoogte op ongeveer 0.50 M N.A.P. zal komen te liggen. De capaciteit is 75 m3, waardoor de polders altijd veilig zijn, en door ver stelling van de schoepen kon de cap. nog met 10 "/o worden verhoogd. Er zijn nu in ons land 2140 gem,alen, waaronder dit gemaal een goede plaats inneemt. Hij hoopt dat dit gemaal vele jaren de polders tot nut zal zijn. De heer Hogervorst verkrijgt het woord en wil zijn dank betuigen voor de prettige wijze van samenwerking met de Dijkring en de polders. In 1953 is hij kort na de ramp in Ooltgensplaat gekomen en tot nu toe heeft hij niets dan lof over de omgang met deze be sturen. De heer van Es, die als tafelpresi- dent de leiding had, zegt allen dank voor de medewerking, waardoor de sfeer aan deze tafel zo onderhoudend en prettig is geweest en geeft de leiding weer over de heer van Kempen. De heer van Kempen zegt de heer van Es hartelijk dank voor zijn be reidheid om de taak aan de tafel over té nemen en voor de voortreffelijke lei ding, waardoor dit is geworden een zeer gezellig samenzijn en prettige gedach- tenwisseling. Hij dankt alle gasten voor hun aan wezigheid en goede wensen door hen gesproken. Het komt niet veel voor in onze dynamische maatschappy, dat iemand een halve eeuw lang bij één patroon in dienst is. Dat was met dhr. J. de Korte, werkzaam als boekbinder op de Flakkeese drukkerij aan de Voorstraat te Middelharnis het geval. Een geval waaraan door de directie de heer D. J. P. van Eesteren en zijn zoon de nodige aandacht is geschonken en ook door on ze Hoge Landsvrouwe die deze vele jaren trouwe dienst met een medaille is vereerd. Ter ere van dit heugelijk gebeuren wapperden de vlaggen van de gevel van de drukkerij vrolijk in de wind en had men de werkplaatsen met guirlandes versierd. De hee^ en mevr. de Korte met hun kinderen werden maandagmorgen op de drukkerij in de kring van directie en personeel feestelijk ontvangen, waar ook burgemeester Hordijk en weth. v. Eek verscheen om dit ongewone jubi leum mee te maken. De directeur van de drukkerij de heer van Eesteren hield een toespraak tot de jubilaris die reeds op 12-jarige leeftijd als jongmaatje in het boekbin dersvak ter opleiding kwam. Met een Ideine onderbreking bent U op deze dag hier 50 jaar werkzaam aldus spre ker en zijn vele miljoenen vellen pa pier door uw handen gegaan. Spr. gaf een schets hoe het in de binderij toe ging; het is een betrekkelijk kleine af deling van het geheel, omdat alleen de eigen produktie er in wordt verwerkt. Met grote nauwkeurigheid hebt U steeds uw werk gedaan, prees de heer van Eesteren; zelf was hij 37 jaar aan het bedrijf verbonden en had nooit geen klachten over hem gehoord. In die 50 jaar heeft de jubilaris een gezin ge vormd en zijn ook de kinderen groot geworden, waarvan met genoegen kan worden geconstateerd dat ze allen een goede funktie en bestemming hebben gekregen. Hij bracht de jubilaris zijn hartelijke felicitaties over met de wens dat het hem de nog volgende jaren goed zou gaan. Als blijk van waardering schonk hij namens de directie een en velop met inhoud. Burgemeester Hordijk, die daarna het woord nam, zeide niet voor de eerste keer op deze drukkerij te zijn gekomen om een jubilaris te complimenteren. Er ging wat dit betreft een goede naam uit van het bedrijf: thans had weer een ju bilaris 50 jaar tot volle tevredenheid van zijn superieuren gewerkt. De burge meester prees de liefde en toewijding, waarmee dhr. de Korte met de nodige door God gegeven arbeidsvreugde, zo vele jaren zijn beroep heeft mogen ver vullen en betrok daarin ook zijn echt genote die hem daarbij steun had ge geven. Ook de werkgevers bracht spr. zijn complimenten, zó lang in één be drijf werkzaam betekent dat er tussen werkgever en werknemer een goede relatie bestaat. Dan deelde spr. mede dat bij K.B. van 28 maart aan dhr. de Korte de ere medaille van Oranje Nassau in brons was toegekend, welk ereteken spr. de jubilaris op de borst spelde en hem en zijn familie namens het gemeentebe stuur zijn gelukwensen overbracht. Vele handen kreeg de heer de Korte en familie daarna te drukken, eerst van de directie en daarna van zijn chef dhr. C. V. Wijk, die hem namens het perso neel een fraai polshorloge aanbood. De heer Kr. Kievit complimenteerde na mens de Chr. Grafische Bond en offreer de een mooie fruitmand. De heer de Korte verzocht de bur gemeester zijn hartelijke dank over te brengen aan H.M. de Koningin voor de onderscheiding hem ten deel gevallen. Hij dankte ook voor de bemiddeling en de gelukwensen mede van directie en personeel en zeide zeer ingenomen te zijn met de fraaie geschenken. Men bleef daarna onder het genot van verversingen nog enige tijd ge zellig bijeen. S P E C I AAL Ap-R ES VOO R Opleiding voor het Brood-, Banket- en Koksbedrp Als er één iberoepsrichting aange merkt moet worden waarin regelmatig werk verzekerd is, dan zou ongetwijfeld het bakkersbedrijf genoemd kxmnen wor den. Immers hoe de tijden ook zijn of worden, brood wordt steeds gebakken! Voor het uitoefenen van het beroep bakker van het z.g. gewone brood" is een uitgebreide vakkennis nodig. Men bedenke maar eens aan de vele soorten en vormen van brood. Al wordt veel brood gebakken, voor een werkelijk „goed brood" Is een hoog-gekwalificeer- de vakkennis vereist. Toch is het bakkersvak niet beperkt tot het produceren van het normale da gelijks brood. Een nagenoeg onbegrensd beroepsterrein levert het banketbakken. Tienduizenden in ons land vinden hierin werk, zowel in het grootbedrijf (fabrie ken voor koek, biscuit, beschuit, suiker- werken enz.) als In de kleine bedrijven (banketzaken) Naast een gedegen ken nis van de grondstoffen en het uitvoeren van diverse soorten banket-, suiker-, marsepein- en chocoladewerk, is vooral een kunstzinnige aanleg; voor vormge ving gewenst. Fantasie en gevoel voor het sierlijke moeten daarbij onder des kundige leiding tot ontwikkeling wor den gebracht. De opleiding op Goeree en Overflakkee bestaat momenteel uit een leertijd in het bedrijf en parallel daarmede het be zoeken van 8 maandelijkse avondcur sus aan de Technische school te Middel harnis. De cursisten worden dan voor bereid tot de landelijke examens ter verkrijging van de diploma's gezel en patroon voor brood- en of banketbakken Deze zijn o.a. nodig voor het eventueel vestigen van een eigen zaak. Op aandrang en door medewerking van de Nederlandse Bakkersbond is tij dens de verbouwing van de Technische School in 1956 een uitgebreide bakkers- afdeling met volledige outillage (ma chines, gereedschappen, ovens enz.) tot stand gekomen. Hierbij werd rekening gehouden met een vermoedelijk in sep-, tember a.s. te starten dagcursus van 2 jaren, waardoor In kortere tijd een veel grondiger vakkennis kan worden aange leerd. Tevens wordt hierbij een basis on derricht voor het koksbedrijf t.b.v. leer lingen die aanleg en ambitie bezitten voor het restaurantvak (o.a. het maken van ragout, salades, soepen, puddingen entz.) Op Groeree Ofverflakkee zal ten gevolge van de uitvoering van het Del taplan en de daarmede gepaard gaande stichting van recreatiecentra in dit op zicht ongetwijfeld een ruime arbeidsmo- gelijkheid zön weggelegd. Bovendien kunnen dan intelUgente jongelui het bakkersvak in de meest uitgebreide zin ultoefienen op de scheepvaart (kok, hof meester, steward e.d.) In een later artikel zal nog eens na der worden ingegaan op de bestaande bakkersdagschool te Wageningen voor gevorderden. Enige weeksalarissen in het bakkers- en koksbedr^f zfln onderstaand ver meld: Bezitters dipl. gezel brood en of banket plm. Bezitters dipl. patroon brood plm. Bezitters dipl. patroon banket plm. Chef-bakker plm. Bedrijfsleider plm. Steward plm. Hofmeester plm. 60— 75 75— 85 80—100 96—120 'MO—180 175 250 ROTTERDAM, 29 april. De Rijks dienst voor het Wegverkeer heeft he den te Groningen voor de R.T.M. een nieuwe 6-cylinder autobus met aan hangwagen goedgekeurd, welke dienst zal doen op de buslijnen der R.T.M.,, die in plaats gekomen zijn van de opge heven tramlijnen. Deze goedkeuring is het sluitstuk op het in recordtempo uit gevoerde extra-bouwprogramma van autobussen voor de R.T.M., dat nood zakelijk bleek door de brand welke op 24 februari in een der garages der maatschappij woedde en waarbij een aantal autobussen met in totaal 300 plaatsen verloren ging. Waar de ople veringstermijn voor autobussen tegen woordig gemiddeld een jaar bedraagt is hier door constructeurs en fabrikan ten een topprestatie geleverd. NIEtrWE POSTXEGia. VAN TIEN GUUOEN Binnenkort zal een nieuwe postzegel met een frankeerwaarde van tien gul den worden uitgegeven. De nieuwe zegel zal de beeltenis dragen van H.M. de Koningin, en profil gezien. De oude zegels blijven tot nader aan kondiging geldig voor frankering. HOOGSTRAAT 164 TEL; 115432 f^i^ Dt a Gt.i.UMsmmciM- 'BEIJERLANDSELAAN176TEL 70360 ROTTERDAM Op de veemarkt van woensdag 1 mei 1957 werden aangevoerd 140 stuks, waarvan 133 runderen, 2 paarden en 60 biggen. De runderen werden bij ruime aan voer willig verhandeld, met hogere prij zen. In biggen ruimer aanbod met vlug ge handel en de prijzen vrijwel onver anderd. Het slachtvee werd vlugger ver handeld. De belangstelling was zeer groot. Prijzen: kalfkoeien 7251075; kalf- vaarzen 700lOOO; guste koeien 575825; pinken 450625; graskalve ren 250—350; paarden 700—900; biggen 40—50; lopers «0—80; vette koeien 2.70—3.20 per kilo sesUcht. Op de verjaardag van H.M. de Koningin groeide het défilé voor het bordes 'van het Koninklijk paleis te Soestdijk uit tot een grote nationale manifestie. Er is dit jaar weer een nieuw element in de feestviering gekomen; iedere ge meente in Nederland kreeg gelegenheid afgevaardigden voor het défilé te stu ren. Er zijn 1034 gemeenten in ons land, het valt dus te begrijpen dat de stoet belangrijk langer was dan vorige jaren. Omdat het wegens tijdgebrek onmogelijk was om alle duizenden, die nog ston den te wachten, langs het bordes van het paleis Soestdijk te laten defileren, stapte de koninklijke familie in een jeep en met prins Bernhard aan het stuur reden Koningin en prinsessen langs de landgenoten, die in de Koningslaan stonden te wachten. Gezien de nationale herdenkingsdag, 5 mei, dit jaar op zondag valt, wordt geadviseerd, zaterdagavond a.s. van 6 tot 8 uur de vlaggen halfstok uit te ste ken, en daarna, te precies 8 uur, 2 mi nuten Btilté in acht te nemen. Voorts wordt verzocht maandag a.s. de vlaggen eveneens uit te steken ter gelegenheid van de bevrijdingsdag. Jordanië Sinds het ogenblik dat ons vorige overzicht geschreven werd, zijn de ge beurtenissen in Jordanië elkaar zo snel opgevolgd, dat het steeds moeilijker wordt, de toestand zuiver te beoordelen. Het is vooral van belang, de ontwik keling van die toestand te zien tegen de achtergrond van de positie van Jor danië in verleden en heden. Jordanië neemt in de Arabische we reld een eigenaardige plaats in. Er is in het Midden-Oosten een tegenstelling tussen Egypte met Syrië enerzijds en de pro-Westerse landen, zoals Irak an derzijds. Jordanië kan nóch tot het éne, nóch tot het andere blok gerekend worden. Dat komt doordat het geen historie heeft, geen nationale grondslag. Het is een kunstmatige staat, slechts in het le ven geroepen om evenwicht te scheppen tussen de uiterst linkse en uiterst recht se Arabische volken. Het vroegere Trans Jordanië, na de eerste wereldoor log in het leven geroepen! en sindsdien door Engeland op de baan gehouden, annexeerde later een groot deel van Palestina en noemde zich toen Jorda nië. Later heeft Jordanië niet zonder succes geprobeerd, zich aan de Brit se invloed te onttrekken. Eerst ontsloeg het de Britse opperbevelhebber van het leger, Glubb Pasja van zijn functie. Later zegde het, op Egyptisch advies, het verdrag met Engeland, inzake mi litaire en ekonomische hulp, op. Paa later begreep Jordanië dat het door de ze beslissingen uiterst zwak was ge worden, want de beloofde Syrisch-Egyp- tische hulp, bleef uit. Het bestaansrecht van Jordanië, stootblok te zijn tussen de Arabische landen, werd hierdoor be twistbaar gesteld. Koning Hoessein, die Westerse sym pathieën heeft, is kort geleden een ac tie begonnen om aan de linkse invloed te ontkomen en de zelfstandigheid van zijn land te bewaren. Maar nu hij zich heeft gedistancieerd van Syrië en Egyp te, is hij wel verplicht, de Amerikaanse hulp te aanvaarden, want Jordanië kan niet op zicnzeU staan. Dat komt al uit in de troepenconcentraties langs de grenzen van het land. Elk vaft de Ara bische staten maakt aanspraken op Jor danië. De linkse partijen hebben getracht, de troon van Hoessein, die toch al wan kel stond, omver te werpen. Die po ging is mislukt, maar dat wil nog niet zeggen dat Hoessein's positie versterkt is. Weliswaar zijn de linkse partijen buiten de wet gesteld en ontbonden, maar de Koning kon niet verhinderen dat er toch weer linkse figuren in het nieuwe kabinet zitting kregen. Amerika heeft zich indirekt met de Jordaanse kwestie bemoeid. Ondubbel zinnig was de verklaring van president Eisenhower, die van mening is, dat de onafhankelijk van Jordanië gehand haafd moet blijven en dat de troepen concentraties van de Arabische staten niet geduld kunnen worden. Dat Ame rika meent wat het zegt, blijkt uit de zending van de zesde vloot, naar het Midden-Oosten. De situatie is uiterst gevaarlijk, want in Syrië en Egypte zijn grote voorraden Russische wapens op geslagen om deze landen te helpen in een eventuele strijd tegen Israël of Jordanië. De binnenlandse toestand maakte de zaak niet gemakkelijker, want Jorda nië is innerlijk verdeeld. Er zijn beto gingen gehouden tegen koning Hoes sein en vóór ex-premier Naboelsi, té gen Eisenhower en vóór Nasser. Er is een staking geweest, die het ekonomische leven aan banden heeft gelegd. Maar na een paar politieke om wentelingen heeft het leger de macht in handen gekregen en is de toestand rus tig geworden. Of Koning Hoessein zijn nieuwe po litiek zal kunnen doorzetten, zal afhan kelijk zijn van de trouw van het leger. Als Jordanië innerlijk meer een eenheid wordt, zuUen Syrië en Egypte er hun handen wel afhouden. Als ze zich in de binnenlandse aangelegenheden van Jor danië mengen, is het nog de vraag, wat Amerika doen zal. In elk geval is het van belang dut d« wereld, en vooral Rusland, weet dat Amerika waakt voor de Jordaanse belangen. Het zal tot voor zichtigheid manen, te weten, dat de ge hele Middellandse zeevloot ter hulp gereed ligt. De spanning in het Midden-Oosten is dus verplaatst van het Suezkanaal naar Jordanië. Niet het konflikt tussen het Westen en het Oosten, zelfs niet tussen Israël en Egypte, is aan de orde, maar er is een innerlijke, Arabische spanning, die zich toespitst om Jordanië. Maar dat is wel van belang voor het oude konflikt, want Jordanië en Israël, heb ben bij alle verschillen, dit gemeen, dat ze een doorn in de ogen van de Arabi sche staten zijn. Hetzelfde belang dat Amerika bij de onafhankelijkheid van Jordanië heeft, heeft het ook bij de sou- vereiniteit van Israël. Amerika heeft Jordanië veertig mil joen dollar aangeboden voor ekonorni- sche en militaire hulp. Dit aanbod'is door koning Hoessein aanvaard. Hij heeft ook geen andere keuze, nu de Arabische landen hem in de steek la ten. Nu heeft Amerika dus de taak van Engeland om Jordanië te steunen, over genomen. Mogelijk kan dit meer stabi liteit brengen in de Arabische politiek. Duitsland De Russische regering heeft West duitsland in een nota bedreigd, dat het, wanneer het atoomwapens aanneemt van Amerika, de kans loopt, bij een eventuele oorlog, „één groot kerkhof" te worden. In Duitsland zelf is een oppo sitie tegen het aanvaarden van Weste lijke moderne wapens en van die ge legenheid maakt de Sowj et-Unie een dankbaar gebruik. Deze nota zal wel een belangrijk on derwerp vormen voor het gesprek op de NAVO-conïerentie, die dezer dagen in Bonn gehouden wordt. Westduits- lands deelneming aan de NAVO is de laatste tijd toch al een veelbesproken zaak. Intussen heeft Bonn verontwaardigd geantwoord op de Russische bedreiging. Westduitsland bezit geen atoomwapens en heeft er ook niet om gevraagd. Rus land zinspeelt op de verdeling van Duitsland in een Westelijk en een Oos telijk blok, maar dat is niet de schuld van het Westen. De Engelsen glimlachen om het Rus sische dreigement. De zaken die door Boelganin aan de orde zijn gesteld, zullen, zorgvuldig wor den bestudeerd, aldus premier Macmil- lan. Schippers dringen aan op verbetering met uitvoeiing Deltaplan. Het schijnt de laatste tijd voor de schippers lastig varen te zijn, op de Krammer. Op plaatsen moet het daar erg droog zijn en men spreekt over een drempel tussen Dintelsas en Galathee. Deze situatie maakte een voornaam punt van bespreking uit op de algemene ver gadering van „Schuttevaer", enkele we ken geleden te Deventer gehouden. Men drong aan op'een goede vaar weg en rheer opening van zaken in ver band met het Deltaplan. Wij lazen in „Schuttevaer" hierom trent het volgende: Bijn-Scheldeverbinding Men bracht in wijder verband het vraagstuk van de Rijn-Scheldeverbin- ding in het geding. Velen zeggen, dat de huidige Rijn-Soheldeverbinding vla Hansweert en Wemeldinge aan hoge eisen voldoet, doch ook tijdens deze ver gadering bleek, dat er vaartechnisch vele wensen blijven. Behalve die zee schepen waren er klachten over de ge ringe schutcapaciteit bij Hansweert en Wemeldinge, men sprak lang en breed over de drempel tussen Dint el en de Galathee, kortom er waren klachten ge noeg. Het komt ons voor, dat de schippers niet genoeg kunnen aandringen op mededelingen omtrent de wijze, waar op deze vaarweg door de uitvoering van het Deltaplan zal worden verbe terd. Het drukke verkeer op Antwerpen eist verbetering, maar wanneer men alleen maar hoort, dat de sluis in de Volkerakdam gedurende de eerste vijf tien jaren van zijn toekomstig bestaan niet de sluis van Wemeldinge kan ver vangen dan wordt men in schippers- kringen wel ongerust. Want twee slui zen met te weinig capaciteit op deze route is erg, een derde zal dagen van oponthoud tengevolge kunnen hebben.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 5