Slot van het verslag bevestiging Ds. A. Gooyer te Sommelsdijk Vervolg Raad Nieuwe Tonge Aan alle melkveehouders op Goeree Overflakkee Melkveehouders let zelf op je zaak thans ook fotohandel Vervolg toespraken Een beetje meer nuchterheid N.V. Slavenburg's Bank UIT DE KERKEN Kinderhoekje Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 3 mei 1957 Ingeleverd werd: een plan voor uitvoering van het we- deropbouwplan Battenoord ad 18.406. 10; een plan voor de oude vuilnisbelt ad 3.852.20; een plan voor de Molen dijk ad 3.830.50. De heer Tijl was blij dat het uitge voerd zal worden. Minder blij was hij, dat dit de Heide Mij moest doen. Over het algemeen hoort hij, dat deze Mij erg duur is. In eigen beheer kan het niet, ds lag het voor spr. twijfelachtig. Het zal dus de Heide Mij of de Gront Mij moeten worden. De laatste vond hij een betere maatschappij. Wat de vuilnisbelt betreft had hij vernomen dat het puin werd afgegraven en naar de Ie Westerstraat ging. Het is daar al een heidense boel, doet dat daar asjeblieft niet! riep spr. uit. Al wat er bij komt, kolken, riolering, bestrating enz., is dat er ook bij begrepen? vroeg spreker. „Dat zit in de begroting" zei de voor zitter. Wel moeten enkele zaken nader bekeken worden, o.m. het plan voor de Molendijk. Wat de hoge bedragen be treft, ligt het wederopbouwplan Bat tenoord, enige duizenden guldens lager, dan oorspronkelijk geraamd. Spreker deelde verder mede dat de verbetering Kerkgracht eerst in augustus zou plaats vinden, waartegen spreker bezwaar heeft gemaakt. Nu zal het bespoedigd worden en in augustus opgeleverd. Aan deze werken kon de Heide Mij spoedig beginnen, zei de voorzitter. „Dat begrijp ik" zei de heer Tijl. Ze hebben werk nodig! Anders zitten ze met hun mensen! Dit bevestigde ook weth. van Zielst. Als het goedgekeurd wordt kunnen ze volgende week al beginnen zei deze spr. De heer Bechtum meende dat de be zwaren tegen de Heide Mij wel konden vervallen omdat het bedrag van de be groting vastgesteld is. Spr. informeer de verder naar het vervoer van de grond, wat de voorz. nader toelichtte. Wat de begroting betreft moeten wij zéker zijn, om voldoende subsidie te verkrijgen aldus spreker. De heer Huysen zou het op prijs stel len dat er een parkeerplaats aan de Molendijk kwam maar wenste wel dat er een ontsluiting kwam ona op dit par keerterrein te kunnen komen. De voorz. antwoordde dat aan Stad aan Land is gevraagd hiervoor plannen te ontwerpen en stelde voor dit eerst af te wachten. Het voorstel werd z.h.s. aanvaard. Goedgevonden werd aan dhr. C. Lug- tenburg dank te betuigen voor het mooie geschenk van het eendenbroed- hok dat in de Kerkgracht is geplaatst. Rondvraag De heer Tijl vroeg aandacht om de woningen in de nieuwbouw te schilde ren. Dit had de aandacht van b. en w.; aan de pi. schilders is opdracht gege ven om er na 15 mei aan te beginnen. De heer Huysen merkte op waar nu dhr. Drooger uit de gemeente ging diens woning beschikbaar te stellen voor dhr. Tamboer (Vishandel) waar een door^ braak geprojecteerd is. „We hebben geen enkele aanvraag ontvangen" repliceerde de voorz. die er verder niet op wilde ingaan in het openbaar. De heer Bechtum wees op een straatje in de gemeente waar geen verlichting Is. Hij doelde op de Burg. Sterkstraat. De voorz. antwoordde dat daar per 1 sept. voorzieningen zullen worden ge troffen alsook te Battenoord. Hij sloot daarna de vergadering. (Buiten verantw. van de redaktie) In ons hlad van vrijdag 26 april plaatsten we een stukje „Melkvee houders niet tevreden over de Mago." We deden dit naar aanleiding van een circulaire, die aan de melkveehou ders is gezonden, dat voor een goed begrip wel een enigszins andere re daktie had moeten hebben. Er staat b.v. dat deze circulaire v an de melk veehouders is uitgegaan, wat aan de melkveehouders had moeten zijn. De circulaire is uitgegaan van het Zuivelbedrijf „De Nijverheid." Het op schrift had ook wel enigszins anders kunnen zijn, daar niet alle melkvee houders ontevreden zijn, maar het zich tot een bepaalde groep beperkt. Nu is er van de MAGO ook een cir culaire uitgegaan, die het bestuur ons verzocht op te nemen. Wij willen gaarne hoor en wederhoor toepassen: de circulaire is ondertekend door de voorzitter en dus geheel voor verant woording van het bestuur. (Redaktie) Mijnheer de redakteur, In eilanden-nieuws van 26 april staat een stukje met als opschrift: „Melkvee houders niet tevreden over de M.A.G.O- Dit stukje in uw blad is mede een on derwerp van gesprek geweest tussen de bestuursleden van de MAGO met de raad van commissarissen in een verga dering op maandag 29 april j.l. Het bestuur heeft besloten, u mijnheer de redakteur om plaatsruimte te verzoe ken voor het volgende: Naar aanleiding van het door het zui velbedrijf „de Nijverheid" van de fa. P. Nagtegaal en Zn. te Ouddorp aan de melkveehouders op ons eiland toegezon den ongedateerde circulaire inzake be schuldigingen aan het adres van onze M.A.G.O., delen wij het volgende me de. 1. Van 22 juli 1956 af wordt voor elke 4-weekse periode door de MAGO na overleg met een goedkeuring van de heren Nagtegaal en de Vlugt de voorschotmelkprijs vastgesteld. In deze voorschotmelkprijs is een be langrijk bedrag, de zgn. zuivelwaar- detoeslag geschat. Pas na het ver strijken van enige weken na de da tum van de prijsstelling voor de melk, wordt de toeslag door het Produktschap voor Zuivel te Den Haag vastgesteld. Dit betekent in de praktijk dat pas later de defini tieve melkprijs 'kan worden be paald. 2. De aan de M.A.G.O. gerichte ver dachtmakingen wijzen wij positief van de hand. Wij betreuren het dat wij genoodzaakt worden in het openbaar mede te delen dat de be taling van de zijde van de Fa. P. Nagtegaal en Zn. zowel aan de melkveehouders als aan de MAGO stagneert. 3. Tengevolge van de door ons be stuur nagestreefde samenwerking met de fabrieken was reeds een be langrijke bespai'ing op de kosten van het melkvervoer verkregen. Andere besparingen waren in voor bereiding. Deze besparingen ko men nu ten goede aan alle M.A.G.O. leden. De grootte van de reeds be reikte besparing kan worden gesteld op cent per kg geleverde melk. 4. Het bestuur van de MAGO heeft in haar op 3 april j.l. gehouden ver gadering besloten, hoewel het boek jaar pas eindigt op 31 december 1957, nu reeds een voorschot te ver strekken van cent per kg melk, welke is geleverd vanaf 22 juli 1956 t.m. 5 januari 1957. 5. Het bestuur van de MAGO betreurt het te moeten vaststellen, dat alle aangewende pogingen tot het komen van een samenwerking met de fa. P. Nagtegaal en Zn. mislukt zijn. Regelmatig is geconstateerd dat niet alleen het mondeling overeengeko- mene niet werd nagekomen maar ook de schriftelijke overeenkomst steeds werd gesaboteerd. Tenslotte willen wij de melkveehou ders op ons eiland ernstig waarschu wen tegen het eventueel verkopen van melk aan dhr. D. Nagtegaal. Laatstge noemde is geen deelgenoot van de fa. P. Nagtegaal en Zn. Wij wijzen U er na drukkelijk op, dat wanneer eventuele betaling van de melk, door een melk veehouder geleverd aan dhr. Nagtegaal, stagneert, de M.A.G.O. op geen enkele wijze hiervoor aansprakelijk kan wor den gesteld. Indien U een waarheidsgetrouwe voor lichting wenst op het terrein van de melkprijzen, adviseren wij U zich te wenden tot een der ondergetekenden, of tot onze beheerder dhr. A. C. Helleman, Pr. Julianastraat 20 te Nieuwe Tonge. Namens het bestuur van de M.A.G.O, de voorz. I. Leydens, Melissant. ------O------ Onderstaand stuk is reeds een week ge leden ingezonden; eerst nu hadden we gelegenheid tot plaatsing. De inhoud is buiten onze verantwoording, de inzen ders zijn bij ons bekend. (Redaktie.) Eerst nu, maar veel te laat, wordt de alarmklok geluid. Het vertrouwen in de MAGO is der mate geschokt dan dat dit weer hersteld zou kunnen worden. Het „hoe en waarom" dient blootge legd. Men wil het „roer om" en meer vertrouwen op de gang van zaken. „Liever strijd, hoe zwaar die is, Dan de vree, die onrecht is." Want als wij als niet-leden der Mago, nu 92 cent per kilo melk moeten beta len, is dat dan niet schandalig? Er zijn er die 100 "/o coöperatie voorstaan, maar onze mening is ook voor particulier om een goed evenwicht te houden, en waar de grens ligt, dat zal de tijd wel leren. Maar dan niet proberen om niet-leden er ook het slachtoffer van te maken. Want als de „Mago" nakomt wat hij beloofd heeft worden we allemaal lid maar??? Daarom is het juist tegen deze overijlde plannen waartegen wij ons geroepen voelen, te waarschuwen. Hier van worden veelal de enkelingen de dupe. Daar er nu buiten de Mago om, de melk verwerkt kan worden, sluiten we met het stukje van Voogd te Stol- wijk, met goedkeuring, beknopt overge nomen: „De Nederlandse boer wordt in een democratisch land afgeslacht. Zag ik in de Vrije Boer abortusbestrij- dingsproblemen, ook de kwaliteitsbepa ling van de melk is een scheve zaak. Per provincie kunnen een zeker aan tal boeren het predicaat krijgen voor hygiënisch bedrijf, de rest moet onher roepelijk van het toneel verdwijnen, aangezien er voor hun geen geld be schikbaar is, dit gebeurt natuurlijk op een manier die elk weldenkend mens tegen de borst stuit. Hoe gebeurt dit dan wel. Als men ziet dat het te goed gaat krijgt men een kaartje thuis gestuurd van 2e of 3e klas melk, waardoor men niet al leen het premiegeld kwijt is maar ook de halve of driekwart cent van de fa briek over die week. Hier een geval door mij zelf ondervonden. Ik had een paar maal 2e klas houdbaarheid gehad, wat door ons niet te controleren is. Daar mijn koeien altijd goed schoon zijn konden zij van de reinheid niets zeggen (hoewel het al voorgekomen is dat iemand die geen melk leverde een vuil watje thuis gestuurd kreeg.) Enfin ik krijg op een morgen bezoek van een stalcontroleur met een stuk ambtenaar van 't controlebureau (natuurlijk met auto), welke kwamen kijken waar de fout kon zitten. Dit wil ik wel zeggen, dat het direct van binnen al niet goed ging bij mij. Ik heb hun fatsoenlijk het één en ander voor de schenen gegooid, waar ze echter niet op in wensten te gaan. Daar ik machinaal melk wilden zij dit spul dan wel eens nazien. Ik zeg je weet waar de zaak hangt, zoekt het maar uit en ik ga rustig weg, enkele dagen later kreeg ik een brief van de volgende inhoud: Zij hadden enkele proeven genomen met steriel water. Melkslang no. 1 aantal kiemen ontelbaar no. 2 1016.000. Apparaat no. 1 6.880.000, no. 2 5.200.000. Luchtslang no. 1 ontel baar, no. 2 idem. Namelkemmer 140.000. Teems 3.400.000, Zeven 6.880.000, Machi ne-emmer no. 1 4.940.000, no. 2 8.620.000. Ik wist niet dat ik zo rijk was. Ik dacht Ontwiltkelen en afdrukken van rolfilms- kleinbeeldfilms enz. AUe soorten films steeds voorradig. Gaarne z\jn we bereid U van advies te dienen. zie zo, deze zaak ga ik uit proberen, dus zeg niets tegen mijn vrouw of meis je, dus deze bleven hetzelfde doen wat het schoonmaken aangaat als anders. Alles werd altijd met heet sodawater schoongemaakt en met leidingwater na- gespoeld. Tepelhouders met slangen in steriliseerrek opgehangen en met chloor water gezet, alles volgens voorschrift van melkmachinef abriek. Goed, ik maak enkele weke aan elkaar niets meer schoon d.w.z. geen wekelijkse extra beurt, ik zuig 's avonds niets meer door als ik klaar was met melken, ik zet alles zo in de melkkamer weg, gooi avond- en morgenmelk zo bij elkaar, zet mijn bussen in de stal inplaats van er buiten tijdens het melken, terwijl er een kar met inmaak op deel staat voor volgende voertijd, doch steeds Ie klas Om volledig te zijn met het verslag van de bevestiging en Intrede van ds. A. Gooyer, Ned. Herv. predt. te Som- melsdijk, laten we hier het resterende deel van de toespraken volgen. Burg. P. W. Hordijk sprak als eerste een felicitatie uit, dat de Herv. gemeen te van Sommelsdijk na een lange vaca ture weer een eigen herder en leraar heeft gekregien. Daar ds Gooyer gespro ken had over de verhouding kerk en staat, drukte hij de wens uit de kerke lijke gemeente een levende gemeenschap in de burgerlijke zou zijn wat de arbeid voor de predikant zal vergemakkelijken. Zinspelende op het beroep dat ds Gooyer voorheen had, was de burgemeester een tikje ondeugend en zei dat hij uiteraard nooit lang bij een kapper vertoefde, om dat men gauw met hem klaar was! Hij hoopte dat de bezoeken wederzijds van langere duur zouden zijn en dat er een goede wisselwerking zou ontstaan tus sen de kerkelijke en de gemeentelijke belangen. Ds Muntingh sprak namens de Geref. kerk en de vertegenwoordigers der an dere kerken en wenste hem sterkte toe bij de taak die hem wacht. Het is een grote gemeente en heus geen gemak kelijke taak om de kudde des Heeren te leiden aldus spr. Met grote instem ming had hij naar de intree-predikatie geluisterd, de blijde boodschap die hij te brengen had uit zich in de aUes beheer sende liefde van Jezus Christus zowel in het stuk van ellende, verlossing als dankbaarheid. Spr. onderstreepte dat het evangelie niet is naar de mens en dat in de prediking altijd gevraagd dient te worden: wat wil mijn Zender. Hij wenste hem de genade Gods toe en de kracht om zijn ambt te vervullen. Een ouderling uit Huizen sprekend namens het Herv. Verenigingsverband en de vele vrienden die medegekomen waren noemde deze dag een dag vol ontroering en riep uit: de Heere is goed! Dat U predikant geworden zijt, hebt U alleen te danken aan Jezus Christus de gekruisigde! Hij schetste ds Gooyer als iemand die ontzettend veel voor het Herv. Vereen, verband had gedaan, waarvoor nij liom namens het bestuur ''artelijk d.'.nk bracht en r'e wp.ns uit drukte dat hij te Sommelsdijk tot een rijken zegen zou worden gesteld. Hij fe liciteerde oot de faxnilie ei; vOoral de gemeente er bij zeggend, dat de nieuwe Qcminé de jeugd een warm hart toe draagt. Een broer van de predikant Ijwam te rug op een gezegde in de preek, dat hij langs een omweg" tot het ambt was gekomen. Bij Mozes gebruikte de Heere ook geen rechtlijnige wegen, maar hij kwam toch op de plaats van bestemming Vandaag is de dag, waar ge uw gehele leven naa/ hebt uitgezien zei spr., waar in de familie intens heeft meegeleefd en van harte verblijd mee is. Het is niet in overeenstemming met onze verdien sten, wèl met onze begeerten. Gode alleen de eer. Spr. verhaalde een man in de stad te hebben zien lopen met een reclamebord zó groot, dat de persoon er zelf achter wegschool. Spreek zó groot van Jezus, dat de hoorders alléén Hem zien en gij wegvalt, aldus wenste hij zijn broeder toe. Van de studenten-vereniging „Voetius' waren twee vertegenwoordigers in de kerk, waarvan een namens het dispuut zijn gelukwensen overbracht. Deze wees er op, dat zij jaren lang samen hadden gestudeerd, samen college gelopen, waar bij de onderlinge vriendschap, de ami- citia, sterk was gegroeid. Spr. dankte hem voor die vriendschap ook die van zijn vrouw en wenste hen beiden Gods zegen en een goede opgang in de gemeente. Namens de Kerlcvoogdij voerde ouder ling H. van den Doel het Woord, die er op wees, dat de nieuwe predikant een huis kon worden aangeboden, overeen komstig zijn ambt en waardigheid. De stoffelijke dingen zijn ook van groot be lang aldus spr., die in het Evangelie werkt mag er ook van eten. Spr. hoopte dat in dit huis ook een bidvertrek zal zijn, om bij de Heere sterkte en wijsheid te zoeken om dit volk te leiden en dat onder de prediking door de bedauwing des H. Geestes harde harten zouden worden verbrijzeld, valse gronden ontdekt en de bekommerde kerk des Heeren zal worden vertroost. melk tot dat de stalcontroleur komt voor normale stalcontrole, welke mij vroeg hoe het nu ging. Ik vertelde hem dat ik nergens meer iets aan deed of gedaan had en toch weken aan een stuk Ie klas had. Tenslotte had ik hem zover dat hij wist te vertellen dat er in Utrecht wel eens iets niet goed was. Was ik naar Utrecht gegaan dan had die mij verteld dat er in Zuid-Holland wel eenis iets scheef zat. Maar mijnheer had dat ze ker weer gauw doorgegeven en prompt volgende week weer 2e klas houdbaar heid. Ik kan dit alles uit mijn beschei den aantonen. Wordt nu door deze handelingen niet ten volle bewaarheid dat wij boeren door. de vele bemoeiingen van de re gering en zijn satelieten afgeslacht wor den. Wordt het dan niet ten hoogste tijd dat al dergelijke praktijken door ons boeren ten enenmale onmogelijk gemaakt worden en dat alles weer in boerenhand komt. Dit schrijven zal mij wel weer enkele keren een klasse min der kosten maar dat heb ik er wel voor over." Met dank voor de plaatsing. Namens een deel niet-leden. ------O------ Breed en uitvoerig wordt in een ge meente op ons eiland door verschillen de Delta sprekers het woord gevoerd hoe het op Flakkee in de toekomst gaat worden, of er groot of klein industrie moet komen, enz. Zou het niet beter zijn in het atoom tijdperk niet al te ver vooruit te lopen. Zelfs was er een vraag of over tien jaar, als het zover is, de cafe's open of dicht zouden zijn. Een opmerker. Tot de gemeente zei spr.: ontvangt uw leraar en geeft hem plaats. Die bidden geleerd hebben mogen veel voor hem zuchten, opdat en daarmee eindigde spr. uit Ps. 20 1: ,,Dat op uw klacht de hemel scheure, en zich de Heer' ont dek". Ds Drenth riep namens het breed mo- deramen van de classis Brielle hem het welkom toe. BrieUe is bekend uit de vaderl. geschiedenis zei spr., waar veel strijd is gevoerd; in de classis Brielle wordt ook strijd gevoerd om de belan gen der kerkelijke gemeenten. Spr. riep hem een welkom toe in die strijd. De consulent ds Wolthers sprak als praetor van de Ring van predikanten, als voorz. van de Ring van predikanten en als consulent. Als praetor van de Ring haalde hij een gezegde aan uit een boek waar stond: „wacht U voor het dier dat collega heet!" Hier waren zul ke „dieren" niet wij ontvangen U met warmte, aldus ds Wolthers. Na mens het bestuur van het Rusthuis riep hij hem eveneens een welkom toe niet dat er een kamer voor U gereed staat maar in andere zin aldus spr. hij hoopte dat hij zich met liefde aan dit werk zou geven. Wat het consulentschap betreft zei spr. eens gelezen te hebben dat een va cante gemeente ,,van kant" is. Er schuilt waarheid in omdat een consu lent nu eenmaal niet alles kan doen. Hij dankte dhr. Terlouw voor de hulp en prees de kerkeraad met wie hij in de beste verhoudingen heeft omgegaan. Teruggrijpend op het oude beroep van de leraar zei hij, wanneer een kapper de kraag afborstelt van een klant deze daarvoor meestal dankbaar is. Het kan in de ambtelijke be diening ook voorkomen, dat het jak eens moet worden uitgeborsteld! Het deed spr. goed zijn eerste preek te ho ren en maande niet af te wijken naar rechts of links, maar te zijn een die naar van Christus en een uitdeler van de verborgenheden Gods. Ouderling Smit uitte namens kerke- raad en gemeente zijn dankbaarheid dat aan de roepstem gehoor was gegeven en de ledige plaats op de kansel was ver vuld. Hij noemde de gemeente van Som melsdijk hartelijk en meelevend, hoewel het aan critiek wel eens niet ontbreekt. De gemeente die hij maande tot ge bed voor de dienaar des Woords ver wacht een Christo-centrische prediking. De kerkeraad, die jong is, wil zich gaarne onder uw leiding scharen; wij treden U met vertrouwen tegemoet, alsook mevrouw en dochtertje. Hij hoop te van mevrouw dat ze de wijsheid zou worden geschonken om een goede domi- nese te zijn. Staande werd daarna de nieuwe leraar toegezongen Ps 134 3: „Dat 's-Heeren zegen op U daal!" Ds Gooyer bracht met een kort woord alle sprekers dank de hoop uitdrukkend dat alle wensen en zegenbeden in ver vulling mochten gaan. De slotzang was Ps 116 7 en 10, waarna de dominé voor de eerste maal de zegen op de gemeente legde. Zondag 28 april was voor de gemeente Som melsdijk een dag, die niet licht verge ten zal worden. VOORSTRAAT 9 SOMMELSDIJK TBTiEF. 2188 Alle Bank- en Ef f ectenzaken Bel*- en Zaken-deviezen NED. HERV. KERK Aangenomen naar Stellendam H. J. Smit te Genderen. Beroepen te Heteren cand. C. Baart te Utrecht. Bedankt voor de Bilt W. de Bruyn te Errnelo; Putten G. v. Rooten te Gene muiden; Kinderdijk J. Wierman te Ou- dewater. Ds G. Schinkel t In de ouderdom van 49 jaar overleed ds G. S. Schimmel, Ned. Herv. predt. te Woubrugge. De overledene diende aanvankelijk het on derwijs en werd in 1955 cand. Op 11 Beste jongens en meisjes! Veel praatjes vooraf kan ik niet ma ken, want er is veel te doen: een nieuw raadsel, dan de oplossingen en dan de beantwoording van de brieven van vo rige maand die zijn blijven liggen. Allereerst dan het raadsel. MEI-RAADSEL 1 1. Hoofdstad van Nederland. 2 Badplaats op Voorne-Putten. 3 Hoofdstad van Bel gië. 4 Gedeelte van het Britse Rijk. 5. Eiland; wordt in één adem genoemd met Groot Brittannië. 6. Plaats in Over- ijsel aan de IJsel. 7 Werelddeel, gesplitst in Noord en Zuid. 8 Plaats in Gelderland aan de IJsel. 9 Ons werelddeel. 10 Stad in Friesland. 11 Plaats in Gelderland aan de Waal. De beginletters van deze woorden vormen een uitdrukking, waarin wordt gezegd, dat werken geen schande is. Dit aardrijkskunderaadsel werd inge zonden door Tg v. d. Maas, Dirksland. OPLOSSINGEN I. Nahum, Efod, Bera, Uzzi, Ketaar, Abraham, Deuteronomium, Rafidim Edom, Zadok Aaron, Rehoboth. Nebukadrezar. II. L Z IJ N GODEN GEREZEN L IJ D E N S T IJ jD DORSTEN LOTEN W IJ N D Hl. Pontius Pilatus, Obadja, Naaman, Thomas, Ismaël, Uria, Samgar, Prijzen, Izak, Libanon, Adam, Terach, Uza, Saul Pontius PUatus IV. Ongehevelde, Pilatus, Simon, Tho mas, Annas, Nathanaël, Dorst, Iskarioth Nicodemus, Graf Opstanding. CORRESPONDENTIE Wim en Nelle M. den Haag. Hoe staat de schooltuin er bij? Er is heel v/at in te doen, hè Maar samen kunnen jullie er best wat moois van maken, als er zon en regen op tijd komt. En nu voor je album: AAN NELIE Hier is dan 't gevraagde versje voor je nieuwe poesieboek; leuk, dat door een krantenknipsel ik bij jou kom op bezoek. Na familie en vriendinnen staat het toch een beetje raar: 't zijn zowaar gedrukte zinnen, maar van mij, dat is echt waar. Mei 1957. Oom Ko dec. van dat jaar verbond hij zich aan de gemeente Woubrugge. Reeds enkele maanden later moest hij 4 maanden zijn werk onderbreken. In maart van dit jaar werd hij opnieuw getroffen door een hartaanval, welke zich dezer dagen nogmaals herhaalde. Ds Schinkel laat een weduwe met 2 jonge kinderen ach ter. Waddingxveen: Na SV2 jaar, werd de vacature, die destijds ontstaan wan door het vertrek van ds J. MoU, vervuld door de overkomst van ds J. R. Cuperus van Doornspijk. Z. Eerw. werd beves tigd door zijn oudste zoon ds R. C. Cu perus te Wouterswoude, met een pre diking over Joh. 21 15-17. De intrede tekst was gekozen uit Ezechiël 34 11 „Ik zal naar mijne schapen vragen". Vele toespraken wer den gehouden. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam dr A. G. Luiks te Diever; Rotterdam E. Pijlman te Bandung; Ommen J. Banga te Vleu ten. Aangenomen naar 's-Gravenhage A. Meeder te Spijkenisse; Vianen, cand. Th. Rijpen te Amersfoort. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Delft M. Nieuwenhuyze te Amsterdam en A. Zwiep te Schiedam. Beroepen te Bunschoten en Rotterdam M. Vlietstra te Eemdijk; St. Janskloos- ter A. Zwiep te Schiedam. Bedankt voor Rotterdam-West J. C. van Ravenzwaay te Scheveningen; Op- perdoes J. Geels te Haarlem; Zwijn- drecht N. de Jong te Katwijk. De classis Dordrecht, nam de volgen de instructie over van de gemeente SUedrecht voor doorzending naar P.S. en G.S. „De classis Dordrecht voelt zich ernstig bezwaard inzake de manier waarop in de zitting van de j.l. gehou den Synode gesproken is door verschei dene predikanten en ouderlingen t.a.v. het kwaad der televisie. Wij zijn er van overtuigd dat de tele visie in de dienst des Woords een God- onterend kwaad is en wanneer dit ge bruikt wordt op z.g.n. christelijk terrein dat dit zonde is tegen het tweede gebod waarvan de onderwijzer in de Heidelb. Cath. zegt, dat God zijn christenen niet door stomme beelden, maar door de le vende verkondiging Zijns Woords wil onderwezen hebben. Wij willen dan ook bij Part. en Generale S.node er op aan dringen, dat hier een krachtig halt ge roepen wordt, daar wij anders vrezen, dat het ook met dit kwaad gaat als des tijds met de Radiodiensten op de dag des Heeren, dat achter de rug der synode om op onkerkelijke wijze door deputaten is doorgevoerd. Ds M. Vlietstra te Eemdijk ontving merkwaardigerwijze een beroep van Bunschoten, dat burgerlijk met Eemdijk één gemeente vormt. Bovendien is ds Vlietstra consulent van het vacante Bunschoten. Het gebeurt niet veel dat er predikanten in een genabuurde ge meente beroepen worden al zijn er ook op Flakkee wel enkele voorbeelden van te noemen. (Het laatste geval, hoewel dit dan wel geen predikant betreft, is de benoeming en de aanvaarding van die benoeming in 1953 door de Eerw. heer C. J. Kesting te Dirksland, welke van uit het genabuurd Middelharnis daar heen vertrok). Ds M. Vlietstra staat sinds 1952 te Eemdijk en is thans 33 jaar oud. Dat hij veel begeerd is, moge blijken uit het feit, dat Z. Eerw. in de periode '54-'57, Leny den B. Herldngen. Te laat was je niet. Je kon niet eerder schrijven, want die andere dingen moesten ook ge beuren. Je rapport ziet er best uit. Je bent vooruitgegaan. Zorg maar dat je het zo houdt. Jaap en Leen M. Leiden. Met Neder lands zal het straks ook wel beter gaan, als je maar gewend bent aan de manier van lesgeven en aan de stof die behan deld wordt. Welk gedicht moest je le ren? Waar zo'n krant toch terecht kan komen! Het was een aardig lange va- ka.ntie, zeg! Hebben jullie al een plaats vervangster voor Nellie Hans D. Barendrecht. Dat antwoord was goed. Jammer dat lage cijfer voor Engels. Vind je die taal niet mooi? Duits en Frans zijn veel lastiger om te leren. Goed je best doen en dan zal je zien, dat het nog zo'n vervelende taal niét is. Cor V. d. D. N.-Tonge. Volgende keer een beetje vroeger beginnen, Cor. Niet wachten tot half acht 's avonds. Als de wijzers op half acht staan, moet jij al beginnen met uitkleden om te gaan sla pen. Kinderen van jouw leeftijd hebben slaap net nodig als boterhammen. Ria de W. Middelliarnls. Hebben ze jou ook beet genomen op die bizondere datum? Jij schrijft wel wie jij te pak ken had, maar niet dat jij er in gelopen bent. Of was je iedereen te glad af? Vond je het eerste raadsel moeilijk? Er waren ditmaal veel lege plekken te zien. Zijn er al jonge duiven? Klaas V. d. D. N.-Tonge. Geen tijd eerder gehad? Dat overkomt mij ook wel eens. Heb je ook vader geholpen net als Cor Ben jij ook zo'n planter en zaaier? Dat mag ik wel horen. Annie den B. Herldngen. Je rapport is goed. Ga zo maar door! En nu wacht je met ongeduld op het versje voor de poesie. Hier is het: VOOR ANNIE Deze bladzij zie je daad'lijk als je blaad'ren gaat in 't boek, want zo'n blaadje schrijft geen ander: 't is iets uit de „Kinderhoek". Kranten-ome heeft dit versje eerst geschreven met zijn hand, en toen gingen drukkers 't drukken in het „hoekje" van de krant. En nu is dit stuk papier voor jou als een souvenir. Mei 1957 Oom Ko Lenie v. d. D. N.-Tonge. Je antwoord was goed op die vraag. Is de schoon maak nog klaar gekomen vóór Pasen? Daar zorgen de vrouwen wel voor. Moest je lang op de brief van de jon gens wachten. Volgende keer de zweep er maar over, hoor! Allemaal de hartelijke groeten en tot de volgende week, Oom Ko NIEUWE TONGE Tijdrede ds P. Zandt. De voorzitter van de Staatk. Geref. Partij in Neder land ds P. Zandt te Delft, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, hoopt op donderdag 9 mei a.s. een tijd- rede uit te spreken in „Ons Dorpshuis" alhier. Vergadering Coöp. Boerenleenbank. Wij herinneren aan de buitengewone ledenvergadering van de Boerenleenbank in verband met de statutenwijziging, die heden vrijdagavond 7 uur in café Osse- weijer wordt gehouden. Tot bestuurslid bij de Boerenleenbank is herbenoemd dhr. Dingeman van Es en tot lid van de Raad van Toezicht de heer J. N. van Es. OUDE TONGE Gediplomeerde brandweerlieden Donderdagavond werden in de raadzaal van het gemeentehuis door burgemees ter Van der Harst de diploma's uitge reikt aan de brandweerlieden welke op 27 maart j.l. met goed gevolg het exa men brandwacht 2e klasse hebben afge legd. In zijn toespraak ter gelegenheid van deze uitreiking wees de burg. op het grote nut van een dergelijke opleiding. Men dient zich steeds op de hoogte te stellen van de nieuwe inzichten welke op het gebied van de brandbestrijding opkomen. Met groot genoegen consta teerde spreker dat de Oude Tongse brandweermannen hun examen behaal den met zeer hoge puntenlijsten. Deze uitreiking noemde spreker een plechtig moment omdat het een bewijs voor ken nis is, ook voor de bevolking mag dit als een waardevol ding gelden. In zijn waardering betrok hij in het bijzonder dhr. van der Voorde welke als nestor van het korps niet was achter gebleven en zich aan de studie had ge zet. Het diploma werd vervolgens ter hand gesteld aan de heren J. Dale, Th. Esser, C. Hameete Lz., M. Kanters Sz., L. Kie vit Jz,, Joh. Knoope, D. de Leeuw Jz., A. N. de Looze, B. Stander Az., C. Vol- werk, A. V. d. Voorde en Jas. de Vos Dz. De commandant A. N. de Looze dank te namens de geslaagden voor de har telijke woorden welke door de burge meester tot dezen was gericht. Hij noemde dit examen een eerste stap die hopelijk door nog een aantal zal wor den gevolgd. Het werd gedaan in het belang van de gemeente, waarvoor men steeds paraat wil staan. Hierna bleef men nog enige tijd bij een waarbij koffie en een rokertje wer den gepresenteerd. reeds 28 maal voor een beroep bedankt heeft. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oostkappelle J. Bel te Krabbendijke welke bedankte voor het beroep naar Ridderkerk. De classis Middelbtirg sprak uit, dat de gemeenten aansprakelijk zijln voor de verzorging van hun emeriti-predikanten en dat daarbij niet onderzocht behoort te worden of er neven inkomsten zijn,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4