EIIAnDEn-tllEUWS Id/i'éêl Raad van Nieuwe Tonge nam besluiten over uH ie voeren openbare werken Kapt ein Mobylette 1957 Firma WITVLIET Bertus Laanveld In blijde Verwachting 2de blad Vrijdag 3 mei 1957 No. 2594 De vijf grote pluspunten van veilig lange levensduur voor- en achterwielvering geruisloos lage prijzen, v.af I 355.- Middelharnis - Telef. 2073 'Mobylette Schoollokaal per 1 oktober afgestaan voor kerkdiensten Geref. Gemeente HGndêH met Uamed-Gelei verzorgd.worde» lüxe handen De onkerkelijkheid in Nederland Onder de hoge standen het eerst Is de tegenwoordige maatschappü-ontwikkeling er de schuld van? Om nu met dat onderwerp te sluiten: de godsdienstloosheid neemt in Neder land snel toe. Voor heel het land steeg het percentage van 1930 tot 1947 van 14.4 tot 17.Van de 180 zielen zijn er dus 17 die verklaard hebben tot geen kerk te behoren. Ofschoon het ons niet toekomt te zeggen dat geen hunner aan God of gebod gelooft, is dit cijfer toch wel aanvaardbaar, ^r zullen er wel enkelen onder zijn die zeker trouw ter kerk gaan, maar door een of andere om standigheid hun lidmaatschap verloren en dus naar waarheid konden invullen, dat zij tot geen enkele kerk behoren. Soms dolen er mensen om, die zich on begrepen voelen en naar wie door de kerk niet meer wordt omgezien, omdat zijn (of haar) naam niet meer in het ledenboek staat, of omdat men hen, denk aan verhuizingen of aan grote gemeenten, niet kent. Dat vormt ook al weer een hoofdstuk op dit in de kerke lijke geschiedenis. En er wordt nog da gelijks geschiedenis gemaakt. Het boek Prediker heeft een schone tekst: en God zoekt het weggedrevene". Hoe ge lukkig; Heere, zoek ook mij, mag zo'n weg- en uitgedrevene weleens vragen. Hier zijn wij op een zijpaadje in de redenering gekomen, keren wij tot het onderwerp terug. Wat wij nu gaarne zouden willen, moet achterwege blijven. Dat klinkt niet zo mooi. Het is n.l. hoogst moeilijk de redenen en oorzaken dezer ongodsdienstigheid aan te geven. Dat vormt een diepgaande sociologische en theologische studie en zou de taak van het schrijvertje, maar ook van de krant ver te boven gaan. In het algemeen kan men er wel iets van van zeggen. Men moet deze afkerigheid van godsdienst ook zien in het geheel van het geestelijk leven van het volk. Wij zagen reeds hoe de kerken in de neergang zijn; de roomse kerk boekt nog enige winst, de Hervormde kerk verliest gestadig in aantal, de gerefor meerden blijven hoogstens op eenzelfde hoogte en de rest der kerken en secten boet aan invloed in. De mens van onze tijd wil vrij zijn, onder de ongodsdien- stigen is zucht tot zelfstandigheid en afkeer van al wat op banden op toezicht in het geestelijke lijkt. Vandaar dat ook de band aan een kerk te veel zou knel len, men verbindt zich tot niets. En dan ^Capteii ziJn er onder dezen nog duizenden die b.v. wel Billy Graham willen horen op de massa-meeting. Het godsbesef zal door zulke samenkomsten, die dan eens helemaal al de kerken gelijk schatten, wel versterkt worden, maar van bedui dende aanwas der kerken door deze tijd prdiking hebben wij nog niet gehoord. Het zal wel een morgenwolk zijn en een vroegkomende dauw, zoals de pro feet zegt. De totale struktuur van de maat schappij werkt in deze ook niet mede. De mensen komen tot een veel grotere onafhankelijkheid dan zij vroeger ken den. Het hart is spoedig ter zijde afge leid door de zorgvuldigheden van het leven en er is een „verleiding van de rijkdom". Die vertoont zich al meer dan een eeuw onder de gegoede stan den; van hen heeft de kerk weinig steun, onder hen is het verval het grootst. Nu volgen ook de andere groe peringen, die 6t de oude knechting moe zgn of zich nu zonder godsdienst verma ken in de zoveel beter geworden levens omstandigheden. In zulk een sfeer groei en dan ook de kinderen op. Men kan veilig stellen dat radio en televisie het onheil in de gezinnen helpen volmaken, want beide vindingen brenge» veel kwaads, veel, dat de mensen geen gees telijk houvast geeft, maar er zelfs vanaf voert. Intussen moet U dit weinige niet be schouwen als een vergoelijking van die ongodsdienstige houding. Neen, als wij in stoffelijk opzicht vooruit gegaan zijn is dat toch geen reden om alle gods dienst opzij te werpen? En moest over radio, bioscoop en schouwburg niet ons oordeel gaan, ja de toets van het Woord des Heeren? Maar de mensen hebben geen oordeel des onderscheids meer, zij zijn er reeds lang niet meer in opgevoed Ik ga nog verder en beweer, dat de kerk ook zelf schuld heeft. Er is bij veel hoorders een kennelijk onbehagen in de preek. Men moraliseert te veel en dat gaat buiten de werkelijkheid om. De ge nade, het heil, wordt alle kerkgangers toegekend, onderscheid wordt niet ge maakt, men dringt een geloof op dat geen wortel heeft. Komt nu verdruk king of vervolging en die zit b.v. óók in ruime inkomsten dan worden zij terstond geërgerd, want zij zijn niet nauw aan Woord en kerk gebonden. Zij moeten wel eens zeggen: Ja, wat is nu eigenlijk geloof? Het merkteken van de Christen vertoonden zij reeds niet, dat dwars door de wereld trekken hè? die vreemdelingschap hier beneden... Dit laatste, beste lezer, zeg ik nu ook tot mijzelf hoor, helaas, helaas! Maar wij mogen het toch ook wel tegen elkan der zeggen? Zodat voor de onkerkelijkheid in Ne derland heel veel aanleidingen zijn aan te wijzen en b.v. ook de Regering gaat helemaal niet vrij uit, maar toch, ten laatste ligt de oorzaak in de mens, wiens hart zo is afgeweken dat hij aan de kennis van die wegen geen lust heeft. Dat is het. Noot. Het percentage zielen die vallen onder „geen kerkgenootschap" is voor Amster dam 45; Rotterdam 31; 's-Gravenhage 27.5 en Utrecht 17.7 naar de volkstel ling van 1S47. Waarnemer De raad van Nieuwe Tonge kwam vrijdag 26 april te 2 uur bijeen. Er was een lijvig agenda af te werken met enkele belangrijke punten, o.m. de uit voering van belangrijke openbare werken te Battenoord, aan de oude vuilnis belt en aan de Molendijk te Nieuwe Tonge, Ook viel er een besluit tot aanschaf van een elektr. luid-apparatuur in de toren en vond een wijziging plaats be treffende huurovereenkomsten gemeente woningen. In plan West werd bouw grond verkocht, o.m. voor de bouw van een kerk voor de Geref. Gemeente. Toe gestaan werd dat deze kerkgroep, te beginnen 1 okt. a.s. de oude school zal worden afgestaan voor het houden van kerkdiensten, op conditie dat vóór die tijd een bouwplan voor de te bouwen kerk wordt ingediend. Na opening met het ambtsgebed wer den de notulen vastgesteld en volgde behandeling van de ingekomen stukken en mededelingen, welke alle voor ken nisgeving werden aangenomen. Elektrische luidklok Dan volgde een voorstel tot aankoop van een elektrische luid apparatuur voor het torenuurwerk. Thans wordt de klok in de toren der Ned. Herv. Kerk des morgens 8 en om 12 uur alsmede met begrafenissen met de hand geluid. Voor al bij begrafenissen brengt dit veel ar- beidsverplichtingen, waarom het b. en w. noodzakelijk bleek een elektrische luidinstallatie aan te brengen, die niet alleen van de toren, doch ook van de begraafplaats bediend kon worden. Door het bijleveren van een schakel contact kan de Installatie op verstelba re tijden automatisch worden in- en uit geschakeld. Hiervoor werd een crediet gevraagd groot 900.het onderhoud was te stellen op 40.per jaar. De heer Tijl informeerde of de kerk er ook in betaalde. „Het is uitsluitend voor rekening van de gemeente"antwoordde de voorz. De heer Kieviet vroeg hoe het nu met het luiden der klok ging bij begrafe nissen. „Er wordt een afspraak gemaakt met de bedienaar, wanneer en hoe laat moet worden geluid" antwoordde de voorz. Voorheen moesten er 2 mensen bij zijn; één om te luiden en één op de toren. Nu is er maar één man nodig. Er kan desnoods ook met de hand geluid wor den, als de elektriciteit uitvalt. De heer Huysen stelde voor om sav. 8 uur de klok ook weer te luiden. „Dat is het terugzetten van de klok" antwoordde de voorz. Het voorstel werd aangenomen. Bouwkas Nederl. Gemeenten. Inder tijd is de gemeente aangesloten bij de bouwkas Ned. Gemeenten met 4 aan delen groot 250.waarvan 20*/o ge stort werd. De Bouwkas heeft een groot aantal aanvragen tot het verstrekken van hypothecaire leningen, waardoor dringend behoefte aan uitbreiding be drijfskapitaal is ontstaan. Vol storten van de aandelen zou niet bezwaarlijk maar aan de kandidaat-geldschieters een te geringe zekerheid geven. De Bouwkas verzocht dit achterwege te la ten en stelde een algemeene garantie voor aan de deelnemende gemeenten, tot een totaalbedrag van 700..000. Het maximum van de te verlenen ga rantie is afhankelijk gesteld van het aantal inwoners. Voor de grpep van ge meenten waartoe N. Tonge behoort is het maximum 10.000. De heer Huysen wilde een koppeling van garantie en deelname. De bouwca paciteit van de ene gemeente is meer dan de andere. De voorz. zette uiteen, dat er 2 ga ranties waren; én algemene en daar naast van elke gemeente naar gelang de bouwcapaciteit. De heer Reus vroeg naar het toezicht, dat volgens de voorz. alle deelnemeende leden hebben, terwijl het Rijk er con trole op heeft. De heer Tijl was er wel wat huiverig van maar stemde er, even als de andere leden in toe. Goedgevonden werd de 10°/o kinder toelage en kinderbijslag gemeenteper soneel en het verlenen van een krediet van 5070.voor aanschaf leermid delen openbare school, w.o. een piano. Voor de bouw- en inrichting van het 5e lokaal der Chr. School moest het be schikbare crediet worden verhoogd, wat men eveneens goedkeurde. De gemeente-werkman L. Drooger .heeft per 1 juni a.s. ontslag gevraagd, in verband met verandering van werk kring wat voorgesteld werd hem te ver lenen. De heer Tijl speet het dat dhr. Droo ger vertrekt. Hij vroeg of er met die man gesproken is, om hem te houden. De voorz. antwoordde bevestigend. Deze persoon heeft andere inzichten voor de toekomst voor -hem en zijn ge zin. Het lag niet aan de salariëring zei spreker. De heer Tijl meende dat hij het meer voor zijn gezondheid deed. Hij zou zeer geschikt zijn om met de auto te rijden. De voorz. wilde nog wel eens met hem praten. We kunnen hem niet dwingen zei spreker. Het ontslag werd eervol verleend. Verbouw woning Kerkring 23. Het besluit tot aankoop van de woning Kerkring 23 is inmiddels door Gedepu teerde Staten goedgekeurd. Voorgesteld werd deze woning af te breken, zover noodzakelijk is voor het verkrijgen van eeni goede aansluiting van de Kerk straat op de Kerkring. Het restant van het huis zou kunnen worden verbouwd tot een aantrekkelijke woning die, be rekend naar de kosten van de verbou wing, verhuurd dient te worden voor 10.per week. Met de kandidaat-huur der J. Buth werd hierover overeenstem ming bereikt. Dit vond de raad goed. Wijziging huurovereenkomsten. In het besluit van 9 maart 1954 is een bepaling opgenomen, die niet voorkomt in de tekst van de huurovereenkomsten. Voorgesteld werd deze tekst te wijzigen zodat in de aanhef onder 2, wordt gele zen: tegen een voorlopige huurprijs van een bepaald bedrag per week, exclu sief waterleidingkosten, en dat nu vaststelling van de definitieve huur- prgs door de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid, voor zo veel nodig het verschil tussen de voor lopige en de definitieve huurprijs met de huurder zal worden verrekend en voorts op de volgende voorwaarden enz. Dhr. Tïjl vroeg inlichtingen of het van terugwerkende kracht was voor de huurders. Moet het verhaald worden op de reeds betaalde huur? De voorz. antwoordde dat er geen bepaling was voor terugwerkende kracht. Spr. zei het zeer onredelijk te vinden oia dit terug te halen. De toe passing zal niet worden gedaan zonder de raad. er in te kennen, zegde de voorz. toe. Dhr. Bechthum vroeg wanneer de de finitieve vaststelling van de huur bekend zal zijn. De voorz. vond ook dat het lang duur de. Wanneer dit zal zijn staat nog niet vast. Men keurde het goed. Gemeenterekening djr. 1954. Aangeboden werd ter voorlopige vast stelling de gemeente-rekening djr. 1954. Gewone dienst: Uitgaven 632.507.43 Inkomsten 545.663.44 86.843.99 Nog te verwachten uitgaven en inkomsten Netto nadelig saldo Kapitaaldienst Uitgaven Ontvangsten 60.703.68 26.140.31 4158.471.56 3166.094.69 992.376.87 Nadelig saldo Voor de Chr. school werd de vergoe ding vastgesteld ex art. 103 L.O. wet, n,l. 119 leerlingen x 43.25 of 5146.75. De vergoeding voor vakonderwijs voor dezelfde school werd voor 1956 gesteld op 640.35. Verkoop bouwgrond plan West Van J. Verseput, Voorstraat 1, was een verzoek tot verkoop van bouwgrond in het plan West, voor de bouw van een woonhuis op de hoek Koninginnelaan- Westdijk. De benodigde oppervlakte is ongeveer 350 m2, te verkopen a 4. per m2. Voorts was ingekomen een verzoek van de Gereformeerde Gemeente te Dirksland en Middelharnis tot aankoop van grond in het plan „West" voor de bouw.van een kerk. De benodigde op pervlakte is plm. 600 m2, te verkopen a 4.per m2. Voorgesteld werd beide percelen te verkopen onder voorwaar de dat de grond tegen dezelfde prijs aan de gemeente moet worden terug- verkocht, zo niet binnen de tijd van één jaar na het besluit tot verkoop, met de bouw is begonnen. Voorts was er een verzoek tot aan koop van plm. 800 m2 grond op de zgn. oude vuilnisbelt aan de Hanendijk. De verzoekers J. A. Dekker en M. Knops hebben b. en w. daar het hier ging om het realiseren van een herbouw- recht vóór 1 januari 1957, de grond voor lopig ter beschikking gesteld a 1.25 per m2. Dit werd z.h.s. goedgekeurd. Bestemming tot openbare weg In 1954 werd een verbindingsdijk aan gelegd tussen de Battenoordsedijk en de Duivenwaardsedijk. In dat jaar ook werd de dijk voor het verkeer openge steld. Ingevolge de wegenwet zal aan deze weg de bestemming van „openbare weg" moeten worden geegven, waar door ondermeer vrijstelling van de be taling van grondbelasting kan worden verkregen. Dit werd goedgevonden. Voorgesteld werd deze openbare weg een naam te geven en dit aan de raad over te laten. „Noem het Klinkerlandsedijk" zei de heer Tijl. „In de volksmond heet het Nieuwe- dijk" zei de heer Kieviet. De voorz.: Dit punt betreft een her innering aan de ramp. De heer Bechtum; De dijk is opge zogen uit de Grevelingen. Als we hem nu eens Grevelingendijk noemden? „Stormdijk kan ook" zei de voorz. Men kwam er niet uit, waarom dit punt werd aangehouden. Bij een vorig besluit is medegedeeld dat de nieuw te bouwen woning West- dijk 2,2 m van de oude zijgevel langs de Molendijk en .80 m van de oude voorgevel langs de Westdijk zou wor den opgetrokken. Zoals destijds werd overeengekomen zou de daardoor langs de openbare weg vrijkomende grond door de gemeente „om niet" kunnen worden overgenomen en bij de openba re weg getrokken kunnen worden. Dit vond geen bezwaar. Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. WAT HüNHARDÜJAAKT l5QPEO. Gebruik schoollokaal voor kerk diensten Geref. Gemeente Bij het besluit aan de kerkeraden van de Geref. Gemeente te Dirksland en te Middelharnis 600 m2 grond te verko pen voor de bouw van een kerk hebben deze ook verzocht in afwachting van de bouw van de kerk een lokaal der oude 0.1. school te mogen huren voor samenkomsten onder de bediening des Woords. Voorgesteld werd hiertoe in principe te besluiten, m.i.v. 1 oktober 1957, onder voorwaarde dat vóór die datum een bouwplan zal zijn overge legd voor de te nieuw te bouwen kerk, met bouwschema. Bij goedkeuring zul len b. en w. zich met de kerkeraden verstaan over het bedrag van de huur van het schoollokaal. De heer Tijl: In vorige vergadering is besloten dat niet te doen voor openba re godsdienstoefeningen. Spr. deelde nog dit standpunt. Wie weet hoe lang het duurt, als er weer een andere secte komt, de Jehovagetuigen of Rem. broe derschap moeten we dit ook toe staan zei spreker. mmim. Korte Hoogstraat 22 Rotterdam 4 AC Regeringswisseling in Jordanië. Een re cente foto van Koning Hoessein die nu de totale macht in handen heeft geno men. De voorz.: Er zijn reëele plannen tot vestiging van een gemeente en bouwen van een kerk. Daarom stelt b. en w. voor, dit voorlopig toe te staan. De heer Reus: Indertijd hebben we besloten het niet te doen. Spr. hand haafde zijn standpunt. De heer Huysen zeide er voor te zijn. Weth. V. Zielst: Het wordt voor ieder toegestaan waarom dan voor deze men sen niet? Weth. Opstelten: Vorige keer werd gesproken om die lokalen in te richten voor kerk. Nu ligt het geval zo, wan neer er brand zou komen in de Herv. Kerk, zouden we de school ook be schikbaar stellen. Ter overbrugging bij het bouwen van een kerk, wilde spr. iïet toestaan, zon der inrichting of verbouwen van de lo kalen. Bovendien is het beding er bij, dat er een bouwplan moet komen. Het mag geen permanente vergaderplaats worden. De heer Huysen vroeg naar de huur prijs. Hij zeide er niet tegen te zijn. „De huur komt bij mij niet in 't ge ding" zei de heer Tijl. De heer Bechthum zag in dat b. en w. de kwestie wil ondervangen door een bouwplan te vragen éér ze er in verga deren. Dan wordt er geen precedent geschapen t.o. anderen. Grote kosten mochten z.i. niet aan de school gemaakt worden. Spr. wilde geen bekrompen blik hebben t.o. die mensen. „'t Gaat me niet om die mensen, maar onverschillig wie het is of welke groep ook" zei de heer Tijl. De heer Kieviet zag liever één kerk in de gemeente, maar wilde deze men sen bij hun kerkstichting niet tegen werken en aan de overbrugging mede werken. „Een kerk is geen urgentie-object", zei dhr. Huysen. 't Kon lang duren! „'t Gaat om principe" voerde de heer Reus aan. Bij stemming werd het aangenomen. Alleen de heer Tijl en dhr. Reus waren er tegen. Winkelsluitingswet. Een groot aantal winkeliers in de gemeente heeft ver zocht te bevorderen dat het besluit d.d. 20 april 1954 wordt herzien in dien zin dat het winkelsluitingsuur gedurende de maanden april tot en met september voor alle winkels van 19.00 uur wordt teruggebracht tot 18.00 uur, echter met uitzondering van kapperswinkels en de winkels waarin uitsluitend of in hoofd zaak tabaksartikelen worden verkocht. „'t Kan verkeren"! zei de heer Tijl. Eerst werd hemel en aarde bewogen om het niet te doen en nu vragen ze het zelf! „De motieven liggen nu anders dan 3 jaar geleden vlak na de ramp" wierp de heer Huysen in 't midden. Men keurde het goed. Uitvoering openbare werken Na zeer langdurige onderhandelingen is met de ambachtsheerlijkheid over eenstemming bereikt over het afgraven van het restant van de oude dijk te Battenoord. Tengevolge hiervan kan het weder- opbouwplan Battenoord verder worden uitgevoerd, omdat inmiddels over een opgestelde kostenbegroting overeen stemming werd bereikt met het Minis terie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. Een groot gedeelte van de beschikbaar komende grond kan worden verwerkt in het wederopbouwplan West, afwer king van gedeelten van de berm van de Molendijk en egaliseren van de oude vuilnisbelt. Aanvankelijk hadden wij het voornemen deze werken in eigen beheer uit te voeren, doch nader is b. en w. van mening dat daarvoor niet vol doende gelegenheid bestaat en is ver binding gezocht met de Ned. Heidemij. (Vervolg pag. 2) VERVOLGVERHAAL DE VEOCW VAN door HERMAN NOORMAN (34) Piets' leven heeft zin gehad, evenals elk leven, ook al zien we het soms niet. Je kunt er zeker van zijn, Sjouk. Met ieder leven heeft God Zijn doel. Sjouk springt met haar vragen van de hak op de tak. Ze bewijst er aUeen mee, dat zij doordrenkt en in moeiUjk- heden zit. Piet is in de hemel, Sjotik. Dat weten we zeker. En Bertus dan? Bertus is ook gedoopt, maar li^j komt zijn doop niet na. Dat kan nog komen. We hopen het en bidden voor hem. wri'^r,^®^°°^ gedoopt ben. Wil God zich nu met mij niet bemoeien. Zich niet met jou bemoeien? Kind, dat doet Hij al lang. Hg zoekt jou op en laat je nu vinden, Sjouk. Geloof in ae Heere Jezus Christus. Je kunt, als je «at geloof belijdt het verlangen te ken nen geeft, gedoopt worden. Ze praten nog lang, veel te lang eigen- ir)k, gezien de stand van het hcht en van de brandstof. Maar Jelle en zijn vrouw kunnen 't niet over hun hart ver krijgen, dit vragende kind met een kluit je in het riet te sturen en te zeggen, dat er morgen weer een dag komt om te spreken. Niet zonder innerlijke vrede gaat Sjouk naar bed. En op 't zoldertje, waar het ledikant staat, valt ze op de knieën. Zij gevoelt: nu bid ik pas goed. De volgende middag komt Bertus. Hij is gehaast, want hij moet naar de zaak. Stil laat Sjouk hem begaan. Eerst des avonds, als zij te bed liggen, vertelt zij, een lang gesprek met vader en moeder te hebben gehad. De zin van het leven wordt mij steeds duidelijker, Bert. Dat jij dat niet weet; jij, die zo goed op de hoogte was. Bertus bromt wat; dit onderwerp be roert hem niet... Ik wed, dat je morgen met vader en moeder naar de kerk gaat merkt hij dan op, de consequenties ziende. Dat was ik van plan, Bert, Ik heb het liever niet, Sjouk. Het spijt me, jongen, maar ik kan niet anders. Je wilt me beter hebben XièAv is het medicijn. HOOFDSTUK XIH Dominee presenteert Jelle een sigaar. Ze zijn er nu nog, maar duur en schaars zullen ze worden en op de kwaliteit moeten we straks niet te veel letten. Wat is er, Laanveld? En dan stijgt met de minuut de ver bazing van de predikant. Want Jelle vertelt de historie van Sjouk, die, dat weet dominee, als enkele malen in de kerk is geweest, tot grot verwondering van de dorpelingen. Ik durf nu met een gerust hart zeggen dat zij een ander mens is geworden, dominee. Mijn vrouw en ik gaan niet over ijs van één nacht en zeker niet in die dingen. Met Bertus hebben we wel leergeld betaald. Maar van Sjouk durf ik het zeggen. Zij weet, dat ik hier ben om er over te praten en nu wil zij graag bij U komen of U bij ons, wat U maar wilt. Zij wil graag zo spoedig mogelijk gedoopt worden en belijdenis doen, maar... Ongedachte wegen, Laanveld. We hebben ons bedroefd, toen je zoon zich met haar verloofde en trouwde. En nu is 't juist die vrouw Als ik niet wist, wie het me vertelde, zou ik het niet geloven. Wonderlijk zfln 's Heeren wegen. De oorlog en zijn ge volgen heeft een vrouw gegrepen en tot God gebracht. Ik kom morgen aanlo pen, dat is beter dan dat zij hier komt. Dan wil ik rustig onder vier ogen met haar praten en dan zal er wel niets op tegen zijn dat zij op catechisatie komt, alleen, hier bij mij aan huis. Dat is beter dan ra&t de anderen. En je zoon? Tot mijn smart moet ik zeggen, do minee, dat hij maar matig is ingenomen met de houding van zijn vrouw. Maar hij ziet de verandering en hij legt er zich b\j neer, zo is het. Datis heel wat waard, Laanveld, ge-^ loof me. Het zou ook verwijdering tus sen man en vrouw gebracht kunnen hebben en dat zou erg zijn geweest, hoe wel uw schoondochter daarvoor niet uit de weg had mogen gaan, als het haar ernst is met haar belijden. Maar nu is het veel beter. Het is ook niet onmoge lijk, we zien 't nu weer, hoe God soms leiden kan, dat uw zoon op het rechte pad terugkeert door invloed van zijn vrouw. We willen er het beste van ho pen en bidden voor hem. Dus dominee U komt? Morgenmiddag, Laanveld. Zeg het uw schoondochter. Met haar ouders zal zij het niet gemakkelijk hebben, zeker? Lemaire kennen we hier wel. Zij is nog niet in Arnhem geweest, maar heeft, geloof ik, er wel over ge schreven. Och, Lemaire, hfl zal ontstemd zijn maar op de duur het valt mee, denk ik. Gedane zaken nemen geen keer. Per saldo is hij ook weer een nuchter man, dat is wel bekend. Lemaire is geen probleem. Natuurlijk niet. 'Ook Sjouk maakt er zich niet druk over. Zij heeft inderdaad naar huis geschreven, dat zij nu geregeld naar de kerk gaat en hoopt lid van die kerk te worden. Veel woorden heeft zij niet ge bezigd; allereerst kan zij het nog niet goed, zij is niet meer dan een leerlinge,, en in de tweede plaats: vader en moe der zouden er niets van begrijpen. Dat haar „ziekte" er een was van de ziel en dat zij het in de werld met alle ge noegens niet meer kon vinden, och, als zij dat alles schreef, het was Latijn voor vader en moeder. Een antwoord kwam er niet. Eigen lijk rekende Sjouk daar ook niet op. Maar het werd anders, toen Bertus eens uit Arnhem kwam, waar hij voor zaken moest zijn en toen natuurlijk bij vader en moeder was aangelopen. Hij kwam terug met de boodschap, dat vooral vader zeer boos was. Moeder had er wat om gelachen, ora die brief van Sjouk, hij vertelt het eerUjk, zoals het hem gezegd is, dat moet Sjouk wel be denken. Moeder is van oordeel, dat deze manie ook wel gauw zal overgaan. Bertus vertelt niet alles. Hij zegt niet hoe hij thuis te kennen heeft gegeven, de stap van Sjouk te betreuren. Hij is er totaal onschuldig aan. In hoeverre zijn vader en moeder oorzaak zijn, kan hij niet beoordelen. Alleen meent hij inder daad, dat Sjouk vrijwel alleen tot haar besluit gekomen is, na raad te hebben gevraagd. Met moeder Lemaire is hij van mening, dat Sjouk het toch niet volhoudt. Als hij meegedeeld heeft, wat haar vader heeft gezegd, staat Sjouks be sluit vast: reeds de volgende dag trekt zij naar Arnhem. Vader en moeder moe ten beslist geen verkeerde mening heb hen. Zij zal hen nu inlichten in andere bewoordingen dan in haar brief. Er over praten kan altijd nog beter dan schrijven. I We hebben nooit wat met jou gehad, zegt Lemaire bitter. Je was altijd volg zaam. En nu ga je me zo doen. Moeder en ik begrijpen er niets van. Hoe ter wereld kom je er bij! Natuurlijk een gevolg van je ziek-zijn. Als ik jou was/ kwam ik maar gauw terug. Dan gaat die manie wel over. En als je dan straks met Bertus weer in je eigen wo ning trekt, lach je zelf om die onzin. Mijn dochter naar de kerk! 't Is te gek om los te lopen. Laanveld zal wel in z'n vuistje lachen, dat hij jou bekeerd heeft, naar hij meent. Lieve help, het lijkt wel, of hij Heilsoldaat is. Bertus schaamt zich ook over het geval. Ik geef de jongen geen ongelijk. Moet hij dit er nu ook nog bij hebben Lemaire drukt al heel wat kalmer uit dan toen Bertus er was. Dat komt, om dat hij naar zijn vrouw heeft geluisterd die in elk geval geen breuk met Sjouk begeert en die van mening is, dat van dit zaakje spoedig het nieuwe voor Sjouk af zal zijn. (Slot volgt)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3