Twee koninklijke onderscheidingen te Sommelsdijk Twee jubilarissen bij familie Lodder te Goedereede V i oor de verzorging NIEUWS UIT ZEELAND De heren P. Blok en J. van Wezel 40 jaar bij de R.T.M. Leen Bruggeman en Piet^Bakelaar resp. 50 en 40 jaar in dienst Fa. C. van Wezel Zn. Morgen speciale Zaterdag-koopjes op onze hoeden-afdeling Plaatselijk Nieuws ZEELAND Arbeidsbesparing in de gladiolenteelt Biz. 2 „E IL A N D ET^ - N1E U W S" Vrijdag 3 mei 1951 Nadat burg. Hordijk 's morgens in Mid- delharnis een kc^ninklijke onderscheiding- had uitgereikt, kon hij zich 's middags opnieuw de ambtsketen omliangen, nu in zijn andere ^-emeente, Sommelsdijk, om daar in de raadzaal eenzelfde plech tigheid te gaan voltiekken. Hier hetrof het twee employe's vs.n de Rotterdam- sche Tramweg Mij., de heren J. van We zel en P. Blok, jjeiden Somnielsdijkers en beiden sinds veertig jaar in dienst van genoemde vervoersmaatschappij. De heren Blok en van Wezel v.'aiea vergezeld van hun naaste familie toen zij door de burgemeester werden toege sproken. Deze memoreerde, dat deze twee P. BLOK tramwegmrensen de R.T.M, in diverse functies hebben gediend, maar vooral goed op de hoogte waren van de vroe gere stoomlocomotieven. Spr. vond er wel een zekere tragiek in zitten, dat juist nu het materiaal van de tram van liet eiland v/ordt verwijderd en dat de rails worden opgebroken. Veertig jaren lang hebben deze twee heren ,,de baan" bereden, zij kenden er iedere meter van, en al die tijd hebben zij nuttig werk gedaan voor de Plakkee- se bevolking, ook al waren er nogal eens onregelmatigheden in de R.T.M.- diensten. Een bijzonder feit noemde de burg. het. dat de tram op Flakkee is geko men op de geboortedag van H.M. de Koningin, die men juist nu weer gaat herdenken. Hierin vond de burgemees ter gemakkelijk en aanknopingspunt om J, VAN WEZEL de heren van Wezel en Blok in kennis te stellen van de hen door H.M. de Konin gin toegekende onderscheiding, waarvan hij de ei'etekenen bij beiden op de borst spelde, met een compliment aan de ju bilarissen, de echtgenoten ten de kinde ren. Als eerste betuigde dhr. Blok dank voor de onderscheiding; hij verzocht de burgemeester die aan H.M. over te brengen. Vervolgens noemde dhr. Blok het wel een bijzonder feit, dat hij al twee broers heeft, die ook het ereteken Oranje Nassau dragen (dhr. M. Blok Middelharnis, wegens 40 jarige dienst bij de Flakkeese drukkerij en óiir. J. Blok, sinds meer dan 25 jaren raad,slid van Sommelsdijk) In zijn dank betrok dhr. Blok ook de directie van de N.V. R.T.M, en de hoofdcontroleur voor Flak kee dier Mij., dhr. van der Burg. Tenslotte merkte hij nog op: ,,De Blokjes veranderen niet graag van be trekking, we zijn met vier broers en allen ruim veertig of vijftig jaar bij één baas gebleven!" Dhr. van Wezel sloot zich aan bij de woorden van dank, die zijii collega had gesproken. Na de plechtigheid bleven de burg. de beide wethouders, de heren Dijkers en Ie Comte, die ook een en ander had den bijgewoond, met de jubilarissen fa milie nog korte tijd in gezellig samen zijn ter raadszaal bijeen. De R.T.M, werd tijdens de plechtig heid vertegenwoordigd door dhr. van der Burg. weken troffen we zaterdag in Goederee- Bakelaar aan, die met hun familie een voor de vele jaren trouwe dienst bij de Goedereede namen aan het feest deel woorden en geschenken in ontvangst te Lodder was herschapen in een bloemen- op hun Paasbest. In het midden van de ken aan. Lodder. Ze vergeleek het leven van de alle kanten geslepen en iedere zijde heeft een bepaalde kleur en inhoud. Zo ook pen. De één munt uit door plichtsbesef, door hartelijkheid, in jouw hebben zich digd „Leen", aldus mevrouw, eerst tot grootvader in dienst gegaan en daarvoor IJ was meer dan voorman, U was ook familie daar waar het nodig was. Je bewierrookte hem mevr. van Rees. Ook betrokken. ,,Je gaf er niet om als het mevr. van Rees. Een bloemenhulde ging ontving een enveloppe met inhoud. Tussen de vele jubilea van de laatste de de heren Leen Biuggeman en Piet prettige dag werd bezorgd uit dank familie Lodder. Vrijwel alle burgers van en de jubilarissen hadden veel goede nemen. Het antieke herenhuis van de familie tuin. De jubilarissen v/aren nu reeds vele genodigden hoorden ze de toespra Als eerste sprak mevrouw van Rees mensen bij een edelsteen. Hij wordt aan zijn eigenschappen, hij schittert, geeft met mensen. Ieder heeft zijn eigenschap de ander door trouw en weer een ander alle goede eigenschappen veitegenwoor dhr. Bruggeman. Je bent reeds bij was je vader in dienst van onze familie. een beetje huisknecht, U diende onze hebt lief en leed met ons gedeeld, zo Bruggemans vrouw werd in deze hulde werk op de eerste plaats kwam", aldus hiermede gepaard, en dhr. Bruggeman Ook Piet Bakelaar, de paardenknecht werd door mevr. van Rees hartelijk toe gesproken. Paarden zijn er helaas niet meer. De laatste is bij de ramp in 1953 verdronken. De herinneringen aan jouw met je paarden zullen blijven. We zijn er trots op, dat jij de rechtste voren kon ploegen en dat we er van verze kerd zijn dat je een was met je paai'd en ploeg". En dan verder tot mevrouw Bakelaar. ,,Je was een steun voor je man. Als er moeilijkheden waren heb jij er de moed in gehouden door te zeg gen „Ben je betoverd, het komt wel in orde, moed er in. We zijn er jouw dank baar voor!" Mevrouw. Bakelaar kreeg eveneens een prachtige plant en dhr. Bakelaar een enveloppe, die beslist niet leeg was. Na een hartversterkertje kreeg de voorzitter van de Hollandse Mij van Landbouw afd. West Flakkee, dhr. Joh. Hameeteman het woord. Spr. gedachten gingen uit naar do tijd dat de heer Bruggeman aan het hoofd van zijn colonne naar het werk ging. Natuurlijk lopende en zeer vroeg op de dag. Het speet spr. voor dhr. Ba kelaar dat er geen paarden meer wa ren. Spr. zag liever een paard dan een tractor. ,,Het kan helaas niet anders", verzuchtte deze boer in hart en nieren, „vroeger waren er te veel werkmensen MAMMIE ZEGT AlTUD „GEEN BETERE KLEDINO VOOR ONZE KLEINTJES DM Zandpad 10—14 Telefoon 2956 MIDDELHARNIS De heer Hameeteman overhandigt de jubilarissen hun diploma en nu te weinig. Maar mooier dan een paard op het wijde land kan niet". Het wordt door de H.M. v. L. zeer gewaardeerd dat er in de lande nog ge trouwen zijn die 40 en 50 jaar in een bedrijf werkzaam zijn. Daarom, heeft men U een diploma toegedacht. Hierna overhandigde spr. een mooi gecaligrafeerd diploma en hoopte dat het een ereplaatsje in de woning van de jubilarissen zou krijgen. Gezien het ei genlijk een schilderij gelijk is zal het die plaats ook wel krijgen. Men bleef nog geruime tijd gezellig bijeen, haalde herinneringen op en er werd meerdere malen geklonken op het welzijn van de jubilarissen en hun echt genoten. De muziekvereniging Apollo" liet zich niet onbetuigd en in bijzijn van vele Goereeërs bracht men de jubilarissen een serenade. Van zaterdag 4 mei v.m. 12 uur t.m. maandag 6 mei v.m. 9 uur Middelharnis-Soramelsdijk: Afv/ezig de artsen Dogterom, Bakker en Arends. Voor spoegevallen Wierin- ga, arts. Tel. 2090, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Elvé en Huisman. Voor spoedgevallen Boot, arts, Tel. 01877—227, Dirksland. Oost Flakkee: Afwezig de artsen Voogd, de Man en Kramjers. Voor spoedgevallen Buth, arts Tel. 01871—306, Den Bommel en Bou- rnan, arts, Tel. 01871—269, Stad aan 't Haringvliet. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Terlouw. Dienst heeft Wag ner, tel. 01877—281, Dirksland. Charmante voorjaarshoedjes van prachtige kwaliteit Engels zotner- vilt in practisch alle moderne pasteltinten Alle modellen, als speciaal Zaterdag-koopje, enorm voordelig voor slechts MIDDELHARJSriS Prijswinnaars spelen Konlnginnefeest Hiei- volgen de prijswinnaars van de diverse spelen tijdens het Koninginne- feest te Middelharnis. Ronde van Middelharnis groep A 2000 m 1 W. v. d. Velde 6.38^ min.; 2 G. v. d. Sluis 6.44 min.; 3 J. Bom 6.50 min. Groep B 100 m. K. de Leeuw 3.45 min; W. Auperlee 3.452 min.; Anny v. d. Me. 3.55 min. Groep D 400 m jongens H. Peekstok 51.9 sec; L. den Hollander 52.1 sec; Kr. Jordaan 55 sec. Groep E 400 m. meisjes Neely v. d. Mey 57.2 sec; EUa v. d. Mey 59.6 sec; Gerra Dengerink 60 sec. Prijzen voor de leukst geklede deelne mer of groep gecostumeerde rolschaats- wedstrijd: Annewien Wieringa als Gijsha; Bruid stoet met Lijnie Boeter als bruid en Jetima van Dongen als bruidegom met gevolg; Annet v. d. Melde, Teuni van Dongen, Jopie Kem, Mati Boeter, Ria Wijnhoff, Anneke van Eek, Els Camp- fens en Jopie v. Brussel; Jager en Roodkapje met Lenie Scherpenisse als roadkapje en Joke van Eek als Jager. Schoonrijden op rolschaatsen; Dini HoUeman; Willy Göbel; Janny Er- kelens. Wielerwedstrijd. B. van Antwerpen; T. Vijfhuizen; Henk Peekstok. Bromf ietswedstrij d P. Kruik 2.07 min.; G. v. d. Sluys 2.10 min.; A. J. v. Rumpt 2.11 min.;,J. Ver biest 2.12 min.; S. de Jong 2.15 min.; J. de Ruiter 2.22 min. De Oranjevereniging verzoekt om alle medewerkers zeer hartelijk te bedanken zowel voor hun hulp als voor het be schikbaar stellen der prijzen. Een rood-lederen knipportemonnaie, welke verloren is op het Zandpad, kan door de eigenaar afgehaald worden bij de secretaris van de oranjevereniging, Juliana van Stolberglaan 28, Middelhar nis. Opening speeltuin. Het bestuur van de Speeltuinvereniging „Middelharnis" deelt ons mede, dat de speeltuin aan het Marietjespad heden vrijdag 3 mei des avonds 7 uur zal worden geopend. De edelachtta. heer burgemeester P. W. Hordijk zal de opening verrichten, ter wijl de Kon. Muziekvereniging „Sempre Cr-escendo" haar medewerking zal ver lenen. Spreeskuur woonrulmtecommissie op maandag 6 mei a.s. tussen 7 en 8 uur nam. ten gemeentehuize. Bedankt. De Herv. Gemeente alhier is bij het beroep van ds. G. H. van Koo- ten van Genemuiden weer teleurgesteld daar deze voor het beroep heeft be- dankc. DIRKSLAND Biirg. Stand. Geboren: Cornells Jan, zoon van J. C. Droger en M. M. C. van Dijk; Johanna Maria, dochter van J. C. Koppenaal en A. Markwat; Nellie Adri- ana Bcudewina, dochter van C. Ver meulen en T. Macdaniel. Ondertrouwd: L. van Lente 23 en J. Riedijk 20 jaar. Getrouwd: P. Ie Comte 23 en A. B. Stolk 21 jaar. Overleden: Leendert Olivier 74 jaar, echtgenoot van A. Lodder. Boeken ruilen J.V. „De Zaaier". A.s. donderdag 9 mei worden alle lezers van de biblotheek „De Zaaier" verzocht hun boeken in te leveren van 6.307.30 uur. De boekenkast zal geheel worden gere organiseerd en het boekenruilen tot ok tober worden stopgezet. STELLEND AM Vakantiebonnen. A.s. zaterdag 3 mei kunt U weer vakantiebonnen inleveren voor de Ie zomerverzilvering om 3 uur bij de penningmeester van de V.C.L.B. M. V. d. Ree, Voorstraat 88, alhier. Doopaangifte. A.s. zondag zal D.V. doopsbediening worden gehouden in de Herv. Kerk. Doopouders kunnen aan gifte doen a.s. zaterdagavond van 7 tot 8 uur in de consistorie. Schoorsteenbrand. Maandagmiddag omstreeks 3 uur werd de gemeente op geschrikt door het loeien van de sirene. Er was schoorsteenbrand bij dhr. J. Hoekman.De brandweer welke spoedig ter plaatse was behoefde geen dienst te doen met spuiten. Door hun kordate optreden werd erger voorkomen. Memento Mori. Maandagmiddag toen de sirene ging, wilde Bram Klink J.Cz. gaan kijken naar de. brand. Toen hij enkele meters met de bromfiets ge lopen had, werd hij voor het huis plot seling onwel en overleed ter plaatse. De overledene was in de jeugdige leeftijd van 18 jaar. De verslagenheid in deze gemeente is zeer groot. NIEUWE TONGE Burg. Stand. Gehuwd: Adrianus van den Doel, oud 18 jaar en Maria Katte- staart, oud 17 jaar. DEN BOMMEL Herv. Kerk 9.30 uur ds. J. den Besten van Dirksland en 6 u. Cand. Jongerden van Numansdorp. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. Schout. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 uur Cand. Jongerden van Numansdorp en 6 uur ds. J. van Drenth. (Extra col lecte kerkvoogdij.) Ger. Kerk 9.30 en 6 uur kand. Han Bing Kong, ber. predt. van de Chinese kerk te Soera- baja (zendingszondag.) Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 uur ds. J. van Drenth van Ooltgensplaat en 2.30 uur dhr. J. Neijenhuis. (v.m. H.A. en nam. dankzegging.) fVan moeder en kind vindt U veel goede artikelen in: WED. KURVINKS DBOÖISTERIJ ZONDAG 5 MEI 1957 MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10.30 uur ds. P. van Wakeren van Stad aan 't Haringvliet en 6 uur ds. A. Gooyer van Sommelsdijk. (Extra koUekte voor de kerk.) Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. G. C. Muntingh. Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. P. de Smit. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 10 en 16.30 uur ds. J. Goud zwaard te Rozenburg. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. A. Gooyer. (Extra maandelijkse kollekte). Rem. Kerk 10 uur. ds. A. W. Cramer en 6.30 uur Jeugddienst ds. Spijker uit Den Haag. DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 en 6 uur dhr. C. J. Kesting. Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. H. van Gilst. (v.m. voorber. H.A.) HERKINGEN Herv. Kerk 9.30 uur dhr. A. Terlouw van Middelharnis en 6 u. ds. A. Boertje. (In beide diensten ex tra kollekte voor de kerk.) Ger. Gem. 2 x lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur dhr. W. Bouman van Stellendam en 6 uur ds. J. den Besten van Dirksland. STELLENDAM Herv. Kerk 10 uur ds. R. W. Steur van Ouddorp en 6 uur dhr. W. Bouman. (v.m. H. Doop.) GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 uur ds. A. Boertje van Herkingen en 6.30 uur ds. R. W. Steur van Ouddorp. (sav. bev. ouderling.) OUDDORP Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 2.30 uur ds. Steur. (nam. H. Doop.) Ger. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. Zijl stra van Monster. Ger. Gem. 2 x lezen. Doopsgez. Gem. 9.30 uur ds. Homan van Blokzijl. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 uur ds. J. C. Wolthers van Oude Tonge en 3 uur dhr. C. J. Kesting van Dirks land. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 ur dhr. C. Vroegindeweij van Middelharnis en 6 uur ds. J. C. Wolthers. (In beide beurten extra kollekte centrale ver warming.) STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 9 en 6 uur ds. P. van Wakeren. (Maandelijkse kollekte voor de kerk.) Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. A. Trapman, (v.m. bev. lidmaten en sav. voorber. H.A.) Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. ZONDAG 5 MEI 1957 THOLEN Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. J. den Hoed (v.m. H.A.) Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Bakker (H.A.) Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen. Chr. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur lezen. OUD VOSSEMEER Herv. Kerk 10 uur lezen en 6.30 uur ds. Breure. Ger. Kerk 10 en 2.30 uur ds. A. Koning. Chr. Ger. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur SCHERPENISSE Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. J. Brons. Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen. POORTVLIET Herv. Kerk geen opgaaf. Ger. Kerk 10 uur lezen en 2.30 u. ds. Bakker. Ger. Gem. 10, 2 en 6 uur lezen. ST. MAARTENSDIJK Herv. Kerk 9.30 en 2 uur ds. Leemans uit Driebergen, (nam. H, Doop.) Oud Ger. Gem. 3 maal lezen. Oud Ger. Kerk 3 maal lezen. ST. ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. P. Westland, sav. bed. H. Doop Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen. Vrije Ger. Gem. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. STAVENISSE Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. H. Bouter. Oud Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur dhr. J. W. Slager. ST. PHILIPSLAND Herv. Kerk 2 x ds. van Dieren. Ger. Gem. lezen. Oud Ger. Gem. 3 x dhr. Gebraad. BRUINISSE Herv. Kerk 10 en 5 uur vie. H. van Dijk. Ger. Kerk 10 uur le zen en 5 uur ds. Schippers Kolijnsc- plaat. Ger. Gem. 10 en 5 uur lezen. Oud Ger. Kerk 10 en 5 uur lezen. NIEUWERKERK Ger. Kerk 10 en 6 u. dr. J. H. Becker, (v.m. Openbare Ge loofsbelijdenis.) DOOR NIEUWE BESTRIJDINGS MIDDELEN TEGEN ONKRUID Het is onder de huidige omstandighe den noodzakelijk na te gaan op welke wijze de produktiekosten van gladiolen kunnen worden verlaagd. Naast de kosten van ontsmetten, plan ten, bespuiten, rooien, drogen enz., komt een aanzienlijk deel van de produktie kosten ten laste van de onkruidbestrij- ding. Het grootste bezwaar van de on- kruidtaestrijding is nog, dat de kosten in hoofdzaak worden veroorzaakt door arbeid. Arbeidskrachten zijn niet alleen duur, maar ook schaars. Het meest arbeidsintensief is wel, het wieden. Het is dan ook bijna vanzelf sprekend dat al jaren wordt gezocht naar mogelijkheden op de tussen het gladiolengewas groeiende onkruiden op een andere manier te doden. Bekend is in dit verband het gebruik van de z.g. „Pre-Emerce" middelen. Deze produkten, waartoe de versterk te oliën, groeistoffen, D.N.C.Kalkstik- stof o.m. behoren, kunnen worden toe gepast tot ongeveer een week voor op komst van de gladiolen. Het bezwaar van deze middelen is, dat als ze niet onder de juiste weers omstandigheden worden toegepast het resultaat teleurstellend is. Bij te late toepassing is het ook niet uitgesloten dat er schade optreedt. Een verder niet te verwaarlozen factor is, dat wanneer de tijd tussen planten en boven de grond komen van het gewas te kort is, niet veel onkruiden zijn gekiemd op het moment dat de bespuiting wordt toege past. Deze later kiemende onkruiden worden dan niet gedood. Enkele jaren geleden kregen wij de beschikking over een geheel nieuw type middel n.l. Chloor-I.P.C, thans bekend onder de naam van Agro-C.I.P.C. Dit produkt heeft een zeer interessante werking. Het is n.l. gebleken dat, wan neer over het te velde staande gewas wordt gespoten, dit er geen schade van ondervindt terwijl een groot aantal on- kruidsocJrten worden gedood. Nadat dit middel gedurende een aantal jaren op gladiolen is getest, is het dit jaar door de plantenziektekundige dienst te Wage- ningen vrij gegeven voor proefsgewijze toepassing. Om zo gunstig mogelijke resultaten te verkrijgen moet echter aan het vol gende de volle aandacht worden be steed. Agro-C.I.P.C. werk in hoofdzaak via de wortels van de onkruiden. Het kan zowel voor als na de opkomst van het gewas worden verspoten. Omdat het produkt door de wortels moet worden opg'enomen is het nood zakelijk dat het wordt gespoten als de grond vochtig is. Na de toepassing moet de grond vast blijven liggen. Wordt er n.l. kort na de toepassing in geschoffeld of gehakt dan is de werking verdwenen. Daar het op de wat zwaardere gronden noodzakelijk zal zijn de grond na het opkomen van het gewas los te maken, verdient het aanbeveling de bespuiting hierna uit te voeren. De bespuiting kan dan na regen wor den uitgevoerd, bij voorkeur op een droog gewas. Daar bij warm weer de werking van het produkt minder is, is het gewenst de bespuiting uit te voeren tijdens koel weer en bij een niet te lage luchtvochtigheid. Spuiten tijdens zware regenval is af te raden. Gedurende ongeveer zes weken na de bespuiting behoudt het middel zijn wer king. Daarna kan de bespuiting worden herhaald in dien dit nodig blijkt. De aangegeven dosering is, 4 liter per ha, in minstens 500 liter water. Doordat Agro C.I.P.C. een selectieve werking heeft worden niet alle onkruiden ge dood. Melde is ten dele gevoelig terwijl kniiskruid soms wordt beschadigd, maar niet wordt gedood. Muur, kleine brand, netel, perzikkruid, zwarte nachtschade en zwaluwtong kunnen voor 100% wor. den bestreden. Tuintjesgras wordt In een jong stadium gedood. Enkele grove re grassoorten zijn betrekkelijk onge voelig. Bij het klaar maken van de spuitvloei- stof is het gewenst het middel eer.st met een weinig water aan te maken, goed te roeren tot het wit wordt en daarna het resterende water toe te voe gen. Het verdient aanbeveling Chloor I, P.C. te verspuiten met een apparaat waarin een roerwerk is aangebracht. Wanneer de spuit de neiging heeft om, als hij bijna leeg is te „proesten", dan moet de spuit tijdig worden bijge vuld. In het schuim dat onder in de spuit, bij onvoldoende roeren is achter gebleven, kan zich wat olie bevinden die kleine brandvlekjes op het gewas kan veroorzaken. Ook voor overdosering moet worden gewaakt, dus met de spuit niet boven het gev/as, maar in de paden draaien. Wordt boven het gewas gedraaid, dan komt er per ha een dosis van wel 8 liter per ha, waardoor een lichte verkleuring van het gewas mogelijk is. Dit laat.ste is n.l. geconstateerd op enkele gevoelige tulpen en hyacinten variëteiten. In gla diolen lijkt het praktisch uitgesloten, maar er zou eens een gevoelige variëteit door kunnen lopen. Bij een goede toepassing van Agro- C. I.P.C. is het mogelijk de wiedkosten per ha met honderden guldens te ver minderen. THOLEN Alhier is in de gemeente een plaat- selijlc bestuur gekozen, van het bij belgenootschap. Het bestuur bestaat uit de volgende personen: ds. J. den Hoed, dhr. J. v. Bendem, dhr. A. v, d. V/eele, dhr. G. Riedijk. BRUINISSE Opbrengst kollekte. De te Bruinisse in de Ned. Herv. Kerk gehouden kol lekte voor het Algemeen Kerkewerk (Paaskollekte) bracht 415.40 op. Eerste steen Oud Ger. Kerk. In het bijzijn van enkele genodigden (oudere leden van de Oud Gereformeerde Kerk) werd deze week de eerste steen gelegd van het nieuwe kerkgebouv/, dat door de firma Deurloo te Bruinisse wordt gebouwd voor de Oud Gereformeerde Kerk alhier. Deze steenlegging geschiedde door de 77-jarige heer M. Boone, zoon van de bekende leraar van deze Oude Gere formeerde Gemeenten, wijlen ds. h. Boone, die vele jaren herder en leraar was te St. Philipsland en naar wie de ze gemeenten in de volksmond ook v/erden genoemd. Het kerkgebouwtje wordt gebouwd aan de Prinses Mar grietstraat. Mosselzaad. In spanning wacht men in mosselvissers kringen thans de be richten af, over de resultaten van de mosselzaadvisserijcampagne, die dins dagmorgen vroeg begon. De eerste aanzet schijnt voor 'som mige kwekers niet ongunstig te zijn geweest, al betekent een goed begin natuurlijk nog geen goede campagne. Het aantal schepen dat aan de visserij deelneemt (praktisch de gehele Zeeuw se mosselvissersvloot) is dermate groot dat naast de plaatsen die thans bekend zijn zeker nog andere banken ontdekt zullen moeten worden, wil iedere kweker het zaad dat hij nodig heeft om zijn percelen te bezaaien, ook werkelijk be machtigen. Dijkverzwaring. De zandzuiger, die het zand zal aanvoeren, dat benodigd is voor het verzwaren en verhoging van de zeedijken langs het Calamiteuse waterschap Bruinisse in het Noorden (Stelleboersweel en omgeving) en in het Zuiden (van Zijpe tot de Inlaag) is ge arriveerd en zal binnenkort met de werkzaamheden beginnen. In verband daarmede zijn de weg langs de Zuiddijk, de Jan Guudzwaards- weg en de Zijpse weg afgesloten voor alle verkeer. Neerslag. In de maand april 1957, die wel als een droge aprilmaand in het geheugen zal blijven, werd op het Proefbedrijf Scheldemonden te Brui nisse een regenval gemeten van 12.88 mm. Normaal voor deze maand is bij na 4 keer zoveel (47 mm). De temperatuur was in deze maand normaal. STAVENISSE Chr. Vrouwenbond. Woensdagavond werd in het Doi'pshuis een vergadering gehouden van de afdelingen Tholen, Poortvliet en Stavenisse van de Neder landse Christen Vrouwenbond. Als spre ker trad op ds. C. A. Korevaar te Rot terdam met het onderwerp: „Mogen wij onze jongeren zelf hun geloofskeuze la ten bepalen?" Op tal van vragen en problemen van het jonge leven werd door de referent ingegaan. Na het referaat volgde een ruime ge- dachtenwisseling. Jaarvergadering Aankoopvereniging „Algemeen Belang" De aankoopvereniging „Algemeen Be lang" hield haar jaarvergadering in ca fé Hendrikse onder voorzitterschap van dhr. Joh. Leune. Deze heette in zijn openingswoord de aanwezigen hartelijk welkom op deze vergadering, waarin het 50-jarig bestaan van de vereniging werd herdacht. Na het lezen der notulen, welke onge wijzigd werden vastgesteld, volgde re kening en verantwoording over 1956 door de boekhouder de heer M. J. Leu ne. Met inbegrip van het goed slot 1955 bedroegen de ontvangsten over 1956 32219,8?, de uitgaven 21584.89, zodat meer werd ontvangen f 10634.97. Bij monde van de heer W. M. Smits werd medegedeeld dat de controle-com missie de boeken en bescheiden in orde had bevonden. Hierna gaf de voorz. een overzicht vanaf de oprichting der vereeniging. Van de oprichters zijn nog in leven de heer C. C. Lukaart en de voorzitter. De moeilijkheden die zich op velerlei gebied in het begin van het bestaan der Ver. zich voordeden, werden door dhr. Leune vaak op geestige wijze geschetst (Vervolg pag. 3)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2