Goeree's raad besloot tot mede werking vestiging tuinbouwschool Zonne - brillen Nieuws uit Zeeland Siaiuienwijziging bij Boerenleenbank schepi nieuwe mogelijkheden Raad van Goedereede bemiddelde bij aankoop van landgoed iJoppershoedje" te Ouddorp Raad van Middelharnis tehandelde onderwijszaken en benoemde onder wijzer aan de Openbare Scnool Marktberichten OWERK Behandeling van problemen van oude huizenbezit. OOLTGENSPLAAT Vervolg gemeenteraad Scherpenisse Ooievaars op Flakkee? lil 1957 ten dat tgde de IA ging In com- Bge de l28-6-'56 gevolge pn ver- ate in vorde- I in de igen te lelijk in pszaken Ihans te |die ad- roning- Ij even- fite in dat de J worden |en wel- advraag dat met te zeer er een lar vond lal meer Jet. Spr. lie er al Tjke din- et grote |de aan- as, waar ide te icht aan op de nee, dat belofte intrek- kbaar is, 1 zei spr. de heer [gemaakt lad het pgelaten. vastge- ngen het de ont- opeens aaakt. van te |t er ook oms met ban heb heer mee gebruik bp. I gemaakt ten voet- prden en |leek spr. gemaaRt; Êreniging lam. Dhr. Jor polite stje tact het nog ^arna op en ware igedierte uilen be- hoe het pij zware pr. vroeg |n w. met ie straat |de plan- om de Wel zal [getroffen kunnen de aan- I parkeer- stonden Iz. lichtte lontschul- de uit- lepen. Het 1 voorz. loorts een wel dat lutsen" er Irdde dat verlich- jimastraat Ihaven. In nog de het spui, travail- Ipstoppin- ptjk voor- euwe rio- lot zolang Dinsdag 30 april 1957. „BIIiANDBN-NIBUWS" Bladz. 3 Jelle op. Ide Heere It denken, 1 geven. Je ■en, altijd 1 je het op- luk. Jbed gaan nog eens lel. praten is beter te- be v/e bid- J En dan; (duisternis. Isjouk, we It. Laat je It de men- |r en moe- 1? vraagt linlelding. Tlijk te be lhebben er Ten. En nu - de eeB- Vat is de ite dienen, 3n dat vfe doen, wat pen zin g^ vervolgd) Woensdagavond vergaderde de gemeeriiteraad van Goedereede onder leiding van burgemeester van Knobelsdorff. Twee der raadsleden waren afwezig, de heren Goekoop en J. Tanis Jz., de nestor van de raad. Men kreeg diverse be langrijke aangelegenheden te behandelen, waarvan wij met name mogen noe men het verzoek van de Hollandse Mij van Landbouw West-Flakkee tot me dewerking aan de vestiging van een tuiribouwschool in Goedereede. Men bleek algemeen het grote belang en nut van deze vestiging in te zien over inwilli- ning van het verzoek behoefde dan ook in het geheel niet gestemd te worden. Indien er zich geen bijzondere moeilijkheden voordoen kunnen wij dus in Goe dereede de eerste tuinbouwschool van dit eiland verwachten. Problemen van dit eiland verwachten. Problemen van het oude huizenbezit, die in vorige ver gaderingen al opdoken, kwamen ook nu opgeld doen; men behandelde ze met voorzichtigheid. De burgemeester opende de bijeen komst met het gebruikelijke welkomst woord waarna sekretaris Jongkoen ge legenheid kreeg zijn als altijd uitvoeri ge notulen te lezen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een mededeling van de oudercommissie der openbare lagere school, betreffen de de adoptie van het schip Lindeberg door de schooljeugd; in verband hier mede verzocht de oudercomissie van de gemeente een subsidieverhoging, die de raad ad 10 gld. voteerde. Kort voor de vergadering was een verzoek ontvangen van het Groene Kruis om subsidie ter opheffing van het tekort der afdeling. B. en w. had den het nog niet kunnen bestuderen en men stelde o.a. de vraag of er al con tributieverhoging heeft plaats gehad. B. en w. zullen een en ander nader on derzoeken en dus werd het verzoek aan gehouden. De bestaande poUtieuerordcnitig, al dus deelde de voorzitter mede, is alles behalve van recente datum. Men heeft een totaal nieuwe nodig, al sinds meer dere jaren en die zou ook tot stand gekomen zijn als de heer Jongkoen geen assistentie had behoeven te verlenen aan de Stellendamse gemeente-admini stratie. Thans is het voorgekomen, dat de officier van justitie in zeker delict een boete van 100 gld. wilde eisen, maar niet verder dan een gulden of een rijks daalder kon komen omdat de P.V. geen hoger maximum aangeeft. B. en w. stel den derhalve voor om thans de ma- ximumboete te bepalen op 300 gld. De raad kon er zich mee verenigen, waar na de voorzitter de ernstige vermaning lanceerde van: „Laten de overtreders nu maar oppassen!" Verhuring geschiedde van gemeente- vjoningen. De huur der bejaardenwo ningen werd bepaald op 5.90, waarin Rijk en Gemeente elk met 1 gld. bij passen de huur van de gezinswoningen werd vastgesteld op resp. 7,55 en 8.60. Tuinbouwschool Dan volgde het verzoek van de Hol landse Mij van Landbouw tot het ves tigen van een tuinbouwschool te Goe dereede. Het verzoek was met rede nen omkleed o.a. dat de vestiging zeer noodzakelijk wordt geacht in verband met de al aan de gang zijnde ontwikke ling van de tuinbouw en mede ook van wege de perspektieven, die zich ta.v. de toekomst op dit gebied openen. Men acht het nodig de blik vooruit te wer pen teneinde klaar te staan voor de toekomst. Oude dingen gaan verdwij nen, nieuwe mogelijkheden dienen te worden aangegrepen. De heer Sandifort onderschreef de mo tivering van het verzoek en achtte het tuinbouwonderwijs ook zeer nodig in verband met de vestigingseisen voor deze bedrijfstak. De heer P. Tanis sprak de hoop uit, dat de school spoedig tot stand zal ko men en daarna werd het verzoek vlot ingewilligd. De vergoeding voor het l.o. ingevol ge de l.o.-wet 1920 en wel voor de bij zondere school op het Havenhoofd be paalde men op 34.12 per leerling of 2104.07 totaal voor het jaar 1956. Wegens benoeming tot leraar aan een ULO-school te Winschoten verzocht de heer R. Mud eervol ontslag als onder wijzer aan de openbare school. Het ver zoek werd ingewilligd, ingaande per 1 aug. a.s. De heer Mud heeft twee jaar het lager onderwijs in Goedereede ge diend. Vervolgens geschiedde waarborging van rente en aflossing van door de NV Bouwkas Ned. Gemeenten aangegane geldleningen tot een bedrag van 10.000 gulden. De woning van het hoofd der open bare lagere school voor wie men een nieuwe gaat bouwen wilden b. en w. te koop aanbieden bij openbare inschrij ving. B. en w. verwachtte er wel be langstelling voor. Het huis komt ter be schikking zodra het door het school hoofd verlaten wordt. De raad machtig de b. en w. tot de nodige handelingen. WoniTigaanfcoop Een ander voorstel van het kollege hield aankoop in van het pandje Kin derdijk 70 van de heer T. Zoeteman. B. en, w. willen bezien of restauratie uitvoerbaar is. Het pandje is merkwaar dig gelegen. Overigens achtte de voor zitter een prijs van 500 gld. geen koop je, maar de raad bleek daar wel over heen te kunnen. De heer P. Tanis sprak van een „gecomplimeerd geval", waar mede hij doelde op de eigenaardige in deling van het huis; spr. achtte het mo gelijk er een museumpje van te maken. „Dan zouden we er vermoedelijk wel rommel, maar geen publiek in krijgen" vreesde de voorz. „tenzij men er expo sities in zou brengen insamenwerking met het Streekmuseum". Het voorstel werd aangenomen. Over een begrotingswijziging van het Woningbedrijf verlangde niemand het woord; een wijziging van de gemeente begroting 1956 ontlokte de voorzitter de mededeling en opmerking, dat er een tekort zal zijn en dat het financieel beeld er niet beter op is geworden. Als aanvullend agendapunt legde de voorz. nog het voorstel ter tafel tot aan koop van een schuur van de heer Kom- tebedde, staande aan de Varkensmarkt. Men wil daar successievelijk gaan aan kopen en saneren. De heer v. Wijk is bereid gevonden de schuur voor 200 gld aan de gemeente over te doen. Na de transactie kan de opstal gesloopt wor den. Ook hiermede kon de raad zich ver enigen. Rondvraag Tijdens de rondvraag verzocht de heer Sandifort toezicht te houden op het gebruik van de Varkensmarkt. Die is keurig opgekalefatert, maar men staat er vrachtwagens te slopen, er vloeit olie over de straat enz. De voorz. beloofde er de politie op af te zullen sturen. De heer Tanis vroeg of er ingezaaid is in het plantsoentje. De voorz. antwoordde, dat er inder daad iets in zit, maar dat het net als bij de boeren is: het zal eens moeten regenen! De heer Tanis vroeg verder naar dit Hongaarse Plein er* zijn afwerking, waarop de voorzitter moest antwoorden, dat de bestedingsbeperking het gemeen tebestuur parten speelt. Men kan slechts met klein materiaal beginnen. En de school moet eerst gebouwd worden! Dan sluiting en vergadering in co mité. Voor de algemene vergadering van de Coöp. Boerenleenbank te Ooltgens- plaat bestond maar een matige belang stelling, wat misschien wel te verklaren is in het reeds vergevorderde seizoen. Het was evenwel een bijzondere ver gadering, zoals de voorzitter de heer J. A. van Nieuwenhuijzen opmerkte, daar bij wijzende op het ontwerp statuten wijziging dat deze avond aan de orde werd gesteld. De statuten dateren van 1941 en sindsdien zijn er verschillende regelingen, bepalingen en wetten bijge komen, zodat een herziening niet over bodig is. Wil deze wijziging evenwel rechtsgeldig zijn dan moet deel van de leden op de vergadering aanwezig zijn. Dit aantal was er niet en daardoor moet een tweede vergadering worden uitgeschreven die, ongeacht het aantal leden dat er opkomt, wel rechtsgeldig heid bezit. Na opening door* de voorzittei: las de kassier-secretaris de heer C. J. Oost dijk de notulen en het jaarverslag. Twee leden overleden en twee leden vertrok ken. De rekening en balans 1956 werden goedgekeurd, terwijl de winst ad 8014.54 bij het reservefonds werd ge voegd. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. van Es en tot lid van de Raad Van Toezicht de heer A. van den Heu vel. In de commissie tot het r^azien van de_ rekening 1957 werden benoemd de heren L. A. van Nieuwenhuijzen, P. Bom en J. H. Korteweg. Over de gang van zaken in het alge meen merkte de voorzitter op, dat de rente een lange tijd op een laag peil heeft gestaan, waarin d« laatste maan den een verbetering is opgetreden. De centrale bank legt evenwel beperkin gen op, waardoor het niet mogelijk is om de rente zodanig te verhogen zoals het bestuur het gaarne had gewild. Geen oud bestuur Bij de statuten wijziging gaf de voor zitter vele toelichtingen. Een punt van betekenis is bij deze nieuwe wijziging dat de mogelijkheid is opengesteld om blanco credieten te verstrekken, alhoe wel men hiermede voorzichtig zal om gaan. Een ander artikel bepaald, dat leden van het bestuur en de Raad van Toe zicht bij het bereiken van de 70-jarige leeftijd hun zetel beschikbaar moeten stellen aan anderen, waardoor het mo gelijk wordt dat ook jongere leden een bestuursfunktie kunnen waarnemen. Verder staat men op het standpunt, dat het bestuur in het merendeel moet worden gevuld met mensen uit het agrarisch bedrijf. Wat de kassier betreft, deze wordt in het vervolg directeur genoemd vooral bij grotere banken. Zijn benoeming ge schied door het bestuur en de Centra- Ie bank moet daarmede akkoord gaan. Men stelt de centrale bank wel op de hoogte, maar de benoeming ongedaan maken gaat niet meer. Voorheen was dit wel mogelijk. Dit zijn maar enige nieuwe bepalin gen uit de statuten die echter nog vele andere wijzigingen inhoud. Postdienst. Op 30 april (Koninginne dag) zal het postkantoor de gehele dag gesloten zijn. Ook zal er geen postbe- stelling worden uitgevoerd. Vrijdagavond kwam de raad van Goedereede in spoedeisende vergadering bijeen, om als enigste agendapunt het verzoek te behandelen bemiddeling te verlenen bij de aankoop van het landgoed „Toppershoedje" en de „Broekstee" te Ouddorp, dat bestemd is om tot conferentieoord te dienen. Zoals bekend heeft de gemeenteraad van Ouddorp deze bemiddeling afgewezen en waar de aan koop en overdracht door een overheidsinstantie moet geschieden, is het aan het gemeentebestuur van Goedereede gevraagd. Burgemeester van Knobels dorff gaf er een duidelijke uiteenzetting over, waarna men, na enige bespreking tot aankoop besloot, om het later aan een op te richten stichting over te dra gen, -fe^. Op te richten stichting zal dit conferentie-oord exploiteren. Na opening van de bijeenkomst bracht de voorzitter burg. van Knobelsdorff het voorstel direct ter tafel. Hij las een schrijven voor van het Prov. Bestuur van Friesland, dat deze een rampbijdra ge ter beschikking had groot 50.000. voor aankoop van „Toppershoedje", de „Broekstee" met de bijbehorende gron den, waarbij was bepaald, dat deze ei- gendomnrien van wijlen dhr. Baart da la Faille nadien zullen worden overgedra gen aan een op te richten stichting, die het landgoed verder beheert. De statuten van deze stichting verei sen de goedkeuring van Ged. Staten van Zuid-Holland. De erven Baart de la Faille hebben bepaald, dat aankoop en overdracht alleen kan geschieden door een overhedslichaam. De gemeenteraad van Ouddorp wenste niet als tussen schakel te dienen. Voor 1 mei moet de aankoop plaats hebben, waarom dit nu aan de gemeente Goedereede is gevraagd aldus de toelichting. Betaling vindt plaats door het Prov. Bestuur, voor Goedereede .7ijn er geen kosten aan verbonden, aldus spr. Wan neer de stichting is in het leven geroe pen, wordt het daaraa'i jvergedragen. Cpr. veronderstelde dat in de stichting zov.'el het paticulier initiatief en de ovei- heid zal participeren zij de exploitatie. Dhr. Sandifort: Zolang de stichting er niet is, blijft dus alles zoals het is? „Wij bieden alleen de helpende hand bij aankoop en overdracht" aldus de voorz. 't Sou aanlokkelijk zijn om het landgoed zelf te bezitten, maar dat kan niet,zei spr. Dhr. den Eerzamen informeerde hoe die commissie of stichting er uit zal zien. De voorz. kon dit niet precies zeggen. Het was de bedoeling dat het een stich ting op ruime basis zou zijn, het con ferentieoord kan gebruikt worden door allerlei verenigingen van het eiland. Thans liep het volgens de voorz. over de aankoop, op de stichting wilde hij niet vooruitlopen. De raad bleef volkomen vrij er later al dan niet in te participe ren. Dhr. Goekoop zei er niet veel van te begrijpen. Er speelden z^ir. vreemde din gen in. De pachters hebben toch de voor keur om te kopen, meende spr. „Dat speelt momenteel geen rol" ant woordde de voorz. Het wordt met alle lusten en lasten overgedragen. Daar komt de stichting later voor te staan. „Is het mogelijk dat er diverse ker kelijke instellingen aan deelnemen? vroeg dhr. Sandifort De voorz. Het wordt zo breed moge lijk opgezet. Hij wilde daar niet op voor uitlopen. Dhr. den Eerzamen: We kunnen het ook niet doen onder voorbehoud dat de pachters voorkeur hebben om het land (6.7 ha.) te kopen? „We worden nu eigenaar" begreep de heer Goekoop en dragen het later over aan de nog op te richten stichting. Die gaat dan het conferentieoord exploite ren; of dat marcheren zal? Als Goeree maar niet voor de nadeKge saldi op draait vreesde spr, We worden er zo op eens mee geconfronteerd, dat hij er wel een beetje kopschuw van was. „Goedereede koopt en verkoopt weer zonder een cent onkosten" aldus de voorz. We bieden alleen de helpende hand. Prov. Staten en de notaris drin gen aan dat het vóór 1 mei zijn beslag krijgt. „'t Is een Ouddorpse kwestie"! wierp dhr. Goekoop in het midden. Die trekt zich terug en nu wordt het aan Goede reede of een andere gemeente gevraagd. Men kan er mee eindigen in Ooltgens- plaat, betoogde spr. „Het lag in de lijn dat Ouddorp het had gedaan", antwoordde de voorz. Zelf hebben we er geen belang bij, we ver richten deze handeling puur en alleen voor de streek. „En als er geen stichting komt?" veronderstelde dhr. Goekoop. „Dan verpachten we het zonder meer" aldus de voorz., die voorts meende dat deze stichting er al in mei zou zijn. Ge dacht wordt daarin ook kerken en ver enigingen op cultureel- en maatschappe lijk gebied te betrekken. „Het moet ook beheerd en gefinan cierd worden en daarin zie ik bezwaren" aldus dhr. Goekoop. „Dat is een vraag die nader onder 't oog zal moeten gezien", antwoordde de voorzitter. ,,Nu de gemeente intermediair is, die nen we eigenlijk ook de volgende halte te weten" wierp dhr. Goekoop in het midden. De voorz. Als die streekstichting er is, kan bezien worden al dan niet mee te doen als gemeente. Dat hangt van de statuten af! „Zijn de 50.000 op naam?" vroeg dhr. den Eerzamen, wat de voorz. be vestigde. „Als we bemiddelen is het toch van belang dat we weten dat de stichting goed functioneert" aldus dhr. Goekoop. Dit vond de voorz. ook van belang. Met alle gemeentebesturen op het eiland dient het doorsproken te worden. We kunnen ons niet zonder meer in een avontuur stoppen. Dhr. Goekoop vroeg nadrukkelijk of er aan deze aankoop voor de gemeente Goedereede geen finantiële kwesties aan vast zaten en verzocht de secretaris het antwoord goed te notuleren. „Geen enkele" zegde de voorz. toe. Wat het later wordt wist spr. niet, maar deze zakelijke handeling in geen geval. Anders had hij het voorstel niet ter tafel gebracht. Met algemene stemmen werd dan be sloten bij deze aankoop bemiddelend op te treden, waarna de vergadering werd gesloten. De raad van Middelharnis kwam 25 april bijeen. De agenda bevatte geen in grijpende voorstellen, de zitting die om 4 uur 's middags plaats had, was uit sluitend belegd om enkele noodzakelijke onderwijszaken af te doen. Hieronder was begrepen de benoeming van een nieuwe onderwijzer aan de Openb. la gere school wegens vertrek van de heer Hoekzema. Het geval wilde dat juist op deze dag het raadslid mevr. van Groningen-de Bonte jarig was, die bij de koffie enige lekkernijen liet serveren en van de burgemeester en alle le den felicitaties had in ontvangst te nemen. Na opening met gebed door burg. P. W. Hordijk werden de notulen vastge steld en de ingekomen stukken afge handeld. Hieronder was een rapport over de Rijks H.B.S., waarover de heer L. V. d. Waal vragen stelde. Hij infor meerde naar de motieven waarom zo veel onbevoegden aan de H.B.S. waren; wanneer tot verbetering van de school zou worden overgegaan en wanneer men begon met het inzaaien van het bij de school behorende sportterrein. De voorz. antwoordde dat in het ge hele land het aantal onbevoegden hoog was, spr. zocht het niet in de ligging van de standplaats. Voor de uitbreiding van de school waren de plannen bij Stad en Land ter beoordeling. Het inzaaien van het sportterrein kan volgens spr. vrij spoedig plaats hebben. Naamgeving Openb. V.L.O. school Van de oudercommissie van de openb school voor uitgebreid lager onderwijs was een schrijven aan de raad gezon den, waarin ondanks de afwijzing nog maals werd aangedrongen om de nieu we school de „S. J. Menheer-school te noemen, uit grote waardering to.v. van wijlen dhr. Menheer. De bezwaren die er tegen bestonden noemde de commis sie niet doorslaggevend, zij verzochten nogmaals deze eenvoudige wens toe te etaan. De voorz. antwoordde dat het colle ge meende zijn standpunt te moeten handhaven. De heer v. d. Berge voerde aan dat er grote waardering was voor dit over leden schoolhoofd, zowel bij voorstan ders van het openb. onderwijs als an dersdenkenden. Er behoeven geen fi- hantiële offers voor te worden gedaan, spr. vroeg namens de gehele raad de naam te stellen. „'t Gaat niet over de waardering" ant woordde de voorz., de Ulo-scholen wor den nu met openbaar en christelijk aan geduid. De W. C. V. As school wordt ook nooit met deze naam genoemd, men spreekt van de „Technische school." De naam is te lang was het motief van het college. De heer v. d. Berge vroeg stemming waarbij het toch werd aangenomen. Te gen waren de wethouders en de heren Beversluis en Krijgsman. Benoeming onderwijzer Dan volgde benoeming van een onder wijzer in vaste dienst, aan de openb. lagere school (vacature W. Hoekzema). De voorz. lichtte toe dat er 3 sollici tanten waren, waarvan er twee een uit stekende proefles gegeven hadden. De voordracht luidde no. 1 dhr. Louwes en no. 2 dhr. Zaal van Rotterdam. Dhr. Louwes had zich echter intussen terug getrokken, zodat alleen dhr. Zaal over bleef, die met alg. stemmen werd be noemd. Dhr. Zaal is gehuwd en zal de woning van dhr. Hoekzema in de Prins Hendrikstraat kunnen betrekken. Verdere onderwijszaken Vastgesteld werd de exploitatiever goeding over 1956 voor bijzondere scho len voor lager onderwijs. Voor de Ger. School werd dit gesteld op 54V3 x 44.47 of 2431.03; voor de Groen van Prinstererschool op 1385.37; voor de Stichting Chr. buitengewoon lager on derwijs op 102 x 72.— of 7344.—. Eveneens werd vastgesteld de exploita tievergoeding en de kosten vakonder wijs 1956 voor de bijzonder lagere scho len. Dan was er een aanvrage tot het be schikbaar stellen van een krediet van 392.voor een kofferschrijfmachine en voor een duplicator groot 275. voor de Openb. Ulo en eenzelfde ver zoek van de Chr. Ulo voor deze leer middelen. De heer v. d. Berge vroeg of de han delaren uit de gemeente waren inge schakeld om met deze machines te de monstreren. De voorz. antwoordde dat dit de hoof den van scholen is gezegd. Voorts is hun vrijheid gelaten. De plaatselijke hande laren hadden naar spr.'s mening prijs op gegeven. De heer Krijgsman informeerde of zo'n koffermachientje geschikt was om te leren typen, waarop de voorz. ant woordde, dat het ging om vingervlug heid te krijgen, niet om een, type-diplo ma te verwerven. Men keurde het voorstel goed. Dan vond nog een redactionele wijzi ging plaats op de verordening heffing besmettelijke ziektegelden, waarna de vergadering werd gesloten. voor uw ogen is het beste maar net goed genoeg. Een goede zonnebril uit Wed. Kurvinks drogisterij is iets duurder. Maar hij beschermt uw ogen. MIDDELHARNIS Rectificatie. Uit het gestelde tweetal bij de Geref. Gemeente alhier is niet ds K. de Gier maar ds. Hage van Nunspeet beroepen. PLUIMVEEMARKT Op de pluimveemarkt van vrijdag 26 april j.l. werden aangevoerd 2500 stuks. De prijzen lagen als volgt: Kippen (witte) 1.70i—1.80 per kg levend gewicht; kippen (gekleurd) 1.65a.75 per kg levend gewicht. Oude Hanen 2.753.per stuk. Ruim aanbod van kippen met vlotte handel en oplopende prijzen Matige aan voer van oude hanen met vlugge han del en de prijzen vrvjwel onveranderd. THOLEN Burg. Stand. Geboren: Johanna Cor nelia Franciscus, dochter van M. P. Schot en F. P. C. de Koning; Dina Cor nelia Adriana Maria dochter van C. M. Mol en M. J. Moerland. GetroMiüd; Jan Joh. v. d. Velde, 24 j. en Corn. Deurioo, 21 jaar. Bevordering. De heer J. F. Kaashoek van St. Annaland is bevorderd tot ad junct-commies ter gemeentesecretarie te Tholen, zulks met ingang van 1 mei aanstaande. Geslaagd. De heer C. v. d. Berge behaalde dezer dagen te Bergen op Zoom het diploma aan de lagere tuin bouwschool. Dammen. De uitslagen van de on derlinge competitie van de Thoolse Damclub luiden deze week: P. Jeroen- seK. Deurioo 20; J. HogerheideP. Schot 2—0; P. Schot—K. v. d. Jagt 0—2 P. Bout—J. Hoogerheide 2—0. W. Nieu wenhuijzenL. de Lange 20; B. Leu- nisP. Steijns 20. Iz. DeuriooC. v. Iwaarden 20; S. de Korte W, Nieu wenhuijzen O2. J. JansenJ. Priem 2—0. Rondvraag De heer IJzerman zag dat de be graafplaats er netjes bijligt, maar het algemeen gedeelte is nog niet inge zaaid. Weth. Kleppe zegt dat dit ook nog niet kan, omdat er nog te veel onkruid in zit. Wel zijn de eigen graven inge zaaid. De heer IJzerman vernam nog niets van een rustbank voor de Ouden van Dagen, wat nog eens bekeken zal wor den. De voorz. zegt dat naar aanleiding van een desbetreffende vraag van de heer IJzerman of er een commissie voor aanstelling sociale werknemers die commissie door b. en w. kan worden benoemd als de gemeente er aan deel neemt. Allen zijn er voor dat te doen. Dhr. Bijnagte vraagt of de verlaat- put bij J. Hage in de Langeweg van deze particulier of van de gemeente is. Weth. Kleppe antwoordt dat voor re kening van beiden werd gemaakt, omdat er zoveel water uit de Langeweg naar die plaats loopt. Dhr. Bijnagte weet dat er een persoon uit de Langeweg een klacht indiende over woninghuur en toen had de bur gemeester tegen die persoon gezegd dat het de schuld van Bijnagte was. Hoe zit dat? Het antwoord hierop is hilariteit. Dhr. Bijnagte vindt dat er veel klinkers in de haven liggen, wat de gemeente geld kost. Dhr. Hartog vindt het ook bar, ze smijten er alles maar in. Dhr. IJzerman had gedacht dat er te Oud-Vossemeer een uien-conservenfa- briek zou komen, waar dan zeker de tien ton afval, die nu in de Smerdiekse haven terecht kon naar toe zou kunnen. Hij snapt niet dat dit in St. Maartens dijk zo maar doorgaat. De voorz. zegt dat de Pluimpot dit jaar dicht gaat en men daar dus geen last meer van zal hebben. Afscheid van raadslid Hartog In verband met zijn verhuizing naar Oud-Vossemeer heeft dhr. O. G. Hartog ontslag gevraagd als lid van de gemeen teraad. In zijn afscheidswoord wijst hij er op 26 jaar zitting te hebben gehad en onder 4 burgemeesters heeft „ge diend", terwijl hij zelf tot 2 maal toe loco-burgemeester in functie was. Vele verwikkelingen heeft hij mee gemaakt. Was in de 30er jaren een plattelandsgemeente zo goed als in rust, de laatste jaren is het een dynamische tijd met de hieruit ook vele voortvloei ende gevolgen voor een gemeente als Scherpenisse. Spreker maakte ook de donkere oorlogsjaren mee als gemeen tebestuur en dankt allen voor de on dervonden vriendschap en medewerking onder het inroepen van Gods zegen voor Scherpenisse in de toekomst. De voorz. hierop antwoordend, herin nert er aan hoe nog maar enige tijd ge leden het scheidend raadslid zijn 25- jarig ambtsjubileum vierde. Het was de heer Hartog die hem destijds installeer de en zowel aan dit thans scheidend raadslid als aan wijlen wethouder Klep pe heeft hij vele dankbare herinnerin gen. Spreker dankt de heer Hartog voor alles wat hij voor de gemeente in deze lange zittingsperiode heeft gedaan. We zullen U als mens en als raadslid mis sen. Hij besluit met dhr. Hartog en zijn vrouw het allerbeste toe te wensen in Oud Vossemeer in de hoop dat hij met het wel en wee van Scherpenisse zal blijven meeleven. Weth. Kleppe sluit zich van harte aan bij de woorden van de voorzitter. Weth. V. d. Jagt wijst er op, dat alles zijn bestemde tijd heeft en hier bene den niets bestendig is. Mag het zo zijn, dat U en uw vrouw het bestendige zult vinden, waartoe God U zegene. Daarna sluiting. We hebben een vroeg voorjaar gehad. Inplaats van mei, kunnen we dit jaar wel zeggen dat april de bloeimaand is. Met welk een bloesempracht zijn de bo men al overladen! Een Vlaams dichter zong van die bloeiende bomen: Elk taksken is een priem nu, die, bewonden, wit. tot tenden in een witte schee van blommen zit Beruwrijmd was hij schoon, wanneer de winter woei; veel duizendmaal is schoonder nu zijn blomgebloei! Geen wonder dat zoveel mensen die van de natuur houden een kijkje gaan nemen in de bloeiende Betuwe of genie ten van de kleurige bollenvelden. Alleen zou Schram het niet doen, wanneer dui zenden automobilisten, bromfietsen en motorrijders zich op de wegen verdrin gen om wat van die schoonheid op te vangen. Uren in lange files staan omdat er geen doorko men aan is. Nee, dan liever op een rustige dag al dat schoons gaan bezien. En komt ge er niet toe om al dat „blomgebloei" te gaan bekijken, zorg dan zelf voor wat bloeiende pracht in uw tuin. Op een klein strookje grond kan er heel wat groeien, mits ge het goed indeelt en er wat inspanning voor over hebt. Dan kunt ge er elke dag genoegen in heb ben. Van een mooi aangelegd tuintje gaat een wonderlijke rust uit en 't blijft een lust voor het oog. De af- en aanvlie gende vogels brengen nog meer leven in het geheel, al moet gezegd dat we die op Flakkee niet in zo'n grote verschei denheid hebben. Dit vindt misschien zijn oorzaak wel in de weinige beplanting, waaraan ons eiland nog arm is, mogelijk dat dat in later jaren na de uitvoering der Delta-plannen anders wordt. Wel vraagt Schram zich af, of het niet mogelijk zou zijn om ook op Flak- kee eens ooievaars te krijgen. Op de Veluwe b.v. is men ook in de weer om deze vogels uit te nodigen zich daar te vestigen. De vogelbeschermingswacht plaatst er huizenhoge palen waarop takkennesten worden gemaakt om de ooievaars te lokken. Een aohterhoekse landbouwer heeft het bewijs geleverd dat de ooievaars komen, wanneer de mensen hun maar een goed eind op weg helpen bij de inrichting van een kraam kamer. Deze landbouwer plaatste jaren geleden bij zijn boerderij een lange, ste vige paal, waarop horizontaal een wa- genrad werd geplaatst. Dat wiel moet vanzelf onwrikbaar worden bevestigd, want het moet stormen kunnen trotse ren. Allereerst moet het dan worden af gedekt met een laag graszoden. Daar over komt een laagje zwarte aarde en dat wordt op haar beurt afgedekt met een stevige laag paardenmest. Deze stro-mest gaat broeien en hierdoor ont staat een lekker rul vloertje, dat ook de tocht tegenhoudt. De onderbouw is dan gereed en daarop wordt een dikke laag takken voor het eigenlijke nest uit gespreid. De ooievaarsvriend neemt er een bos of twaalf voor, dus behoorUjk wat. Jaar op jaar kwamen de ooievaars naar zijn nest en toen hij op 'n goeie dag moest verhuizen zei z'n buurman: Jammer, nu raak je je ooievaars kwijt" Maar bij z'n nieuwe spul bouwde de boer weer een ooievaarsnest en toen het voorjaar kwam werd zowel het oude als het nieuwe nest met een ooievaars paar bevolkt. Het is hiermee dus bewe zen, dat men de ooievaars inderdaad kan lokken op een bepaalde plaats neer te strijken. Het zou mooi zijn, wanneer Flakkee ook ooievaars kreeg. Wie be gint er eens met dit experiment? De boerenwagens zijn wel in onbruik geraakt, maar er zullen zeker nog wel landbouwers zijn, die in hun wagenhuis nog oude wielen hebben staan. Handige knutselaars kunnen best zo'n nest in elkaar timmeren, dan behoeft de proefneming niet veel te kosten. On getwijfeld zijn er op Flakkee en de Zeeuwse eilanden nog- wel natuurlief hebbers te vinden, die er een begin mee willen maken. Het secretariaat van de vogelbeschermingswacht te Ede zal hun gaarne nadere inlichtingen verschaffen. Een streek als de onze kon veel meer natuurliefhebbers opleveren. Het schijnt dat de mechanisatie alle lust daartoe wegneemt. De jeugd leeft bij de knal lende motoren der tractors en auto's en er schiet geen tijd meer over voor de natuur, waarin men dag in dag uit ver keert. Het is alles ijzer en staal, koud en hard! Schrammetje.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3