Gemeenieraad Herkingen Gemeenteraad Den Bommel kocht grond van Ooitgensplaat voor uitbreidingsplan ROTfiMA Bertus Laanveld l&UWÓ UIT DE KERKEN Discussie over beleid van B. en W. De heer Kalle wilde niet stemmen Moeilijkheden met sportterrein VOOR HET BETERE FOTOWERK Biz. 2 -y—iflj.fm1 „EI L A N D E N - NIE U W S" p7!^r^'~T'T"' Dinsdag 30 april 1957 I NED. HERV. KERK Beroepen te Waarder R. W. Steur te Ouddorp; Leerbroel?; P. J. Dorsman te Staphorst. Aangenomen naar Huizen J. H. Cir kel te Woudenberg; Stellendam H. J. Smit te Genderen. Bedankt voor Wijk bij Heusden A. Vroegindeweij te Veenendaal; Opheus- den P. J. Dorsman te Staphorst. Ede. Gekomen van Ridderkerk, deed ds. P. Bouw intrede bij de gemeente van Ede, na bevestigd te zijn door ds. G. van Dieren, aldaar met de prediking over Handl. 9 20. Intrede-tekst was Mare. 1 14—15. Ds. A. V. d. Kooy viert gouden jubi leum. D.V. 28 april zal ds. v. d. Kooy de dag mogen gedenken, dat hij voor 50 jaren in het ambt werd bevestigd. Ge boren op 7 sept. 1874, werd hij in 1905 candidaat. Op 28 april 1907 vond de be vestiging plaats in zijn eerste stand plaats Wijngaarden. In 1909 werd een beroep aangenomen naar Ouddorp, waar de jubilaris tot 1918 werkzaam was. Zuilichem was de volgende gemeente, waar vandaan in 1920 de reis ging naar Schoonrewoerd, om weer 2 jaar later naar de stad Kampen te vertrekken. In 1930 werd een beroep naar Maarssen aangenomen, waar in 1943 emeritaat werd verkregen. Het leed is hem niet bespaard geble ven. In 1941 overleed zijn echtgenote en op 5 mei 1945 (de bevrijdingsdag) sneu velde zijn jongste zoon, die bij de B.S. was. Sinds verscheiden jaren is hij in wonend bij zijn schoonzoon ds. C. C. T. Postma, eerst in den Bommel en thans te Nijkerkerveen. GEREP. KERKEN Beroepen te Oudewater C. Klapwijk te Bennebroek; Leiderdorp en Rotter dam J. Banga te Vleuten; Enschede J. Wassink te Bussum; Ruimerwold E. Duursema te Vorden. Aangenomen naar Heerlen A. Leen- houts te Castricum; Scherpenzeel P. v. Veen te Broek. Bedankt voor Rotterdam C. Griffioen te Voorthuizen; Drachten M. Feisma te Oenkerk; Amsterdam H. Bruggeman te Schiebroek; Middelstein H. Willems te Augustinusga. In de kring der Geref. Kerken is men niet over de hele linie enthousiast over de uitbreiding der Gezangenbun del van 29 tot 50 liederen. Op de te Heer Hugowaard gehouden vergadering van de Gereformeerde Or ganistenvereniging ontlaadde deze ont stemming zich in een referaat van de heer Jac. Jong Sr. uit Noord-Scharwou- de, die de nieuwe bundel „een gedrocht van verwrongen liederen en melodieën" noemde. Men moest zich schamen, al dus spr., met een dergelijk boekje, dat zo weinig blijk geeft van kennis van het kerklied, uit de bus te durven ko men;. Laten wij dit boekje verbranden! De daad bij het woord voegend, stak de heer Jong het boekje in brand, waar bij hij een gedicht „Wij met ons bundel tje" declameerde. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Steenwijk W. v. Heest te Rozenburg en T. Rutters te Wildervank Bussum G. Blom te Meerkerk en M. Holtrop te Leeuwarden. Beroepen te Vlissingen H. Eerland te Lisse; Aalsmeer M. Vlietstra te Eem- dijk. Aangenomen naar Soestdijk P. de Smit te Middelharnis. Ds. W. de Graaf te 's Gravenmoer bekwam met de fiets een ongeval, waar door hij in het ziekenhuis te Breda moest worden opgenomen. Ds. M. Overduin te Weerde ont ving om gezondheidsredenen emeritaat. Hij is 64 jaar en was oorspronkelijk pre dikant van de Oud Geref. Gemeente te Dordrecht. In 1942 ging hij over naar de Chr. Geref. Kerken en diende daar na de gemeenten te Werkendam en Nieuwpoort en Woerden. Hij hoopt 2 mei a.s. afscheid van deze gemeente te nemen, doch zal tijdens de vacature, zoveel mogelijk 's zondags nog voorgaan in de dienst des Woords. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Zeist K. de Gier te 's Gra- venhage en H. Rijksen te Vlaardingen. Werkendam W. C. Lamain te Grands Rapids en H. Rijksen te Vlaardingen. Beroepen te Zeist H. Rijksen te Vlaar dingen. Bedankt voor Kalamazoo (U.S.A.) en IJsselmonde H. Rijksen te Vlaardingen. De classis Kampen heeft de deputa- ten bij de Hoge Overheid verzocht te protesteren tegen de voorgenomen na tionale herdenking op zondag 5 mei. Stellendam. Dé a.s. predikant van de Ned. Herv. Gemeente Stellendam ds. H. J. Smit te Genderen werd geboren in 1923 en is dus 43 jaar oud. Hij werd in 1950 candidaat en aanvaardde op 11 Raadsvergadering te Herkingen op woensdag 24 april 1957. Afwezig de heer J. van Wageningen wegens ongesteldheid. Opening door burg. van Heijst op ge bruikelijke wijze. Vaststelling notulen. Onder de inge komen stukken goedgekeurde raadsbe sluiten en mededelingen van Ged. Sta ten, welke voor kennisgeving werden aangenomen. Van de Min. van Binnenl. Zaken ko ninklijke goedkeuring tot 1 jan. 1962 heffing kaaigelden. Afschrift Balans EMGO. Voorstel verhuring stukje grond aan de Molendijk v.h. J. Markus aan T. Polder werd goedgekeurd. Idem een stuk grond aan H. Doornhein welke in middels dit reeds had ingezaaid. Werd aangenomen met aantekening van dhr. Kalle dat dit reeds door b. en w. verhuurd: hij onthield zich van stem ming, daar hij het vijfde wiel van de wagen niet wilde wezen. Steeds komt het voor dat b. en w. reeds toezegging gedaan heeft en het al vast staat en dan mogen de raadsleden „ja" zeggen aldus dhr. Kalle. U kunt ook „neen" zeggen interrum peerde de voorzitter. Ik stem niet! zei dhr. Kalle, dat heeft b. en w. reeds gedaan, en om alles te slikken dat doe ik niet! De voorzitter vond dit te vergaande en met bewijsredenen weerlegde, hij het gezegde van dhr. Kalle. De raad heeft het recht, en wij niet. „Dan moet U het niet toezeggen" riep dhr. Kalle, ik heb er eenmaal geen ver trouwen in en aan dat onder onsje ge doe, doe ik niet mee. Dit vond de voorzitter te bar, en zei dat dhr. Kalle de vorige raadsvergade ring er in toegestemd had omreden er maar één persoon voor was. Met het oog op tijdig inzaaien hebben wij hem toe stemming gegeven. „Daar gaat het niet over, het heeft een andere achtergrond" aldus dhr. Kalle. De vorige vergadering zijn tuintjes verhuurd en personen wel ke er niet naar gedaan hadden hebben een tuintje, en ze zijn niet eens in het openbaar aangegeven! En voor het raad was wisten de eigenaars al dat ze het hadden. Het geeft voor mij niet het minste vertrouwen in deze zaken en ik stem niet!" De discussie liep fel op en wederzijds werd het een woordenstrijd. De heer Doornhein was het met Kalle eens, men moest de raad erkennen en niet beloven. Weth. Witvliet bestreed deze zaken, doch eindelijk kwam men tot bedaren. De burgemeester hoopte dat men geen verkeerde conclusies zou trekken over zulke kleinigheden. Dhr. Kalle: Kleinigheden zijn dit niet, het gaat over het principe der zaak. Het publiek ziet mensen dingen doen, daar de raad nog over beslissen moet. Spr. wilde zich daar niet voor lenen. „Het gaat niet over die mensen die een tuintje hebben,, ik gun het hun van harte, maar de wijze waarop b. en w. het doet geeft geen vertrouwen. Ik kan er mij niet mee verenigen," aldus dhr. Kalle. De vorige vergadering waren drie leden afwezig, dus konden deze het noch ontkennen of bevestigen. De goe de verstandhouding in de raad wordt door b. en w. vertroebeld zei spreker. De burgemeester vond het vervelend dat hij Kalle tot geen andere gedach ten kon brengen en zei heus geen on wettelijke handelingen tegenover de raad te plegen. Als dit dan zo is dan moet weth. Witvliet bij tuintjes verhuur niet zeg gen er zijn 5 briefjes als er 6 zijn. wierp dhr. Kalle in het midden. Men kwam echter niet verder en werd er van afgestapt. juni 1950 het predikambt te Genderen, zodat Stellendam zijn tweede stand plaats wordt. Genderen is een gemeente met 366 Herv. doopleden, terwijl Stel lendam er 1460 telt, een belangrijk gro ter arbeidsveld dus. De gemeente is sinds 1921 vacant, doch wordt sinds 1923 gediend door de Eerw. Heer Bou~ man, die ook na het bereiken van zijn pensioen hulpdiensten bleef verrichten; Binnenkort gaat deze het eiland verla ten om zich te Oud Beijerland te ves tigen. Het is opmerkelijk, dat door het aannemen van dit beroep opnieuw de traditie gehandhaafd blijft van het over en weer aannemen van beroepen van predikanten uit Brabant en Flakkee. Er zijn nu nog slechts 3 officiële va catures op ons eiland in de Ned. Herv. Kerk, n.l. Den Bommel, Goedereede en Middelharnis. Een voorstel gemeentelijke vergoe ding voor beide scholen 1956 werd goed gekeurd, idem vakonderwijs vergoeding volgens art. 101 l.o. wet. Voorstel tot veteren van 6500 tot betegelen schoolpleinen in eigen beheer werd goedgevonden. Als gem. genees heer voor 1957 werd m.a.s. benoemd dr. Elvé. Een kasgeldlening van 100.000.bij de RPS werd met een jaar verlengd. Volgde 9e begrotingswijziging. De rondvraag gaf veel stof tot be spreking. De heer Kalle informeerde naar een nieuw aanplakbord, dit komt bij de muur van het gemeentehuis. Ook vroeg dhr. Kalle waarom een aanvrage van T. Bestman vorige keer niet in de raad kwam betreffende subsidie voor zijn zoontje. Dit was aan b. en w. gericht, doch Kalle zei, waarom zegt men niet dat dit binnengekomen is, doch voor b. en w. bestemd. „Dat behoeft niet" aldus de burge meester. Dhr. Hogerwerf vroeg naar de bouw nieuw postkantoor; de voorz. zei dat dit in orde komt, en de PTT er ook een steentje aan zal bijdragen. Ook zag spr. gaarne de busdiensten gunstiger voor de werkmensen met aansluiting boot, nu moet men drie kwartier wachten te Dirksland. Ook met het bezoek zieken huis is het niet gunstig. De voorz. antwoordde dat deze zaak niet zo eenvoudig ligt als het zich aan laat zien. De RTM rijdt op Herkingen met verlies. De heer Doomhein attendeerde op het grazen van de ponny van Bestman wel ke reeds 4 boompjes kaal gevreten heeft waardoor ze dood gaan. „Dat moet Bestman betalen" aldus de voorz. Ook informeerde Doornhein naar dijk talud bij C. .P. van Eek aan de Molen dijk. Dit bleek reeds opgelost, hij mag niet meer met de tractor tegen de dijk, of anders procesverbaal. Er zijn al men sen gevallen bij dat gat, dat door van Eek is kapot gereden, werd er gezegd. Het is nu in orde zei de burgemees ter. De heer Kalle zei dat men vuil werpt op de dreef bij het Zweosplein; bij con statering hiervan zal procesverbaal vol gen aldus de voorz. Dhr. V. d. Wende vroeg hoe het zat met verenigingsgebouw; dit zal worden overlegd met de erflaters der kleuter school antwoordde de voorz., die daar na de vergadering sloot. De raad van de gemeente Den Bommel kwam woensdagavond 7 uur bijeen. De burgemeester was iets verlaat, doordat de veerboot moeilijkheden had en te laat was aangekomen. Bij de behandeling van de verschillende punten bleek dat de stichting Verenigingsgebouw met finantiële moeilijkheden had te kam pen en het bestuur zich van het verdere beheer onttrok. Het college van b. en w, was genoodzaakt de leiding over te nemen. Ook met het sportterrein zijn moeilijkheden, er komt wel een nieuw voetbalterrein in het vervolg, maar voorlopig moet van een weiland van dhr. Lokker gebruik gemaakt, die zijn toe zegging bleek te hebben ingetrokken. Voorts werd een stuk grond van de ge meente Ooitgensplaat in het dorpsdeel Achthuizen aangekocht ter ontsluiting van het uitbreidingsplan. Het ging er schoorvoetend door, omdat naar de me ning van de raad Ooitgensplaat hier belangrijke voordelen van trok. Bij de rondvraag kreeg de dienst gemeentewerken een reprimande wegens het ver waarlozen van gemeente-eigendommen. Na opening met gebed door burge meester W. M. V. d. Harst werden de notulen vastgesteld en werd de lijst van ingekomen stukken afgehandeld, welke alle voor kennisgeving werden aangenomen. Vastgesteld werd de vergoeding be doeld in art. 101 der L.O. wet 1920 aan de Christelijke School te Den Bommel op 4944.en het bedrag der uitgaven op 5287.69. Dan volgde een voorstel tot intrek king van de besluiten van 18 nov. 1955, 28 dec. 1955 en 16 okt 1956 alsmede vaststelling van nieuwe besluiten in zake verkeersmaatregelen op de Molen dijk, Haven en Voorstraat. Dit was een puur formele kwestie, wat de raad z.h.s. aannam. Beheer Verenigingsgebouw De stichting „Verenigingsgebouw Den Bommel" bleek met finantiële moeilijk heden te zitten en wist ook de huur aan de gemeente voor het vergaderge bouw niet betaald te krijgen. Nu was er een voorstel tot opheffing van deze stichting, wat echter werd ingetrok ken, omdat dit volgens nadere infor matie bij de directeur van maatsch. werk dhr. Pukkink niet beleidvol zou zijn. Nu het bestuur zich terugtrekt, werd door b. en w. voorgesteld om voor lopig het college van b. en w. en secre taris Munters in het bestuur te benoe men. Het college zal dan de juiste men sen zien te vinden en middelen probe ren te vinden voor de instandhouding van het Verenigingsgebouw. Weth. Jongeling voerde aan, dat veel verenigingen gebruik maken van de school, wat in het vervolg zal worden tegengegaan. Men keurde het voorstel goed; bij stemming werd genoemd col lege tot voorlopig bestuur benoemd. Verhuur tuingrond Verhuur als tuingrond aan de Molen dijk van een perceel grond waarop de krotwoningen no's 50, 52 momenteel staan ter grootte van plm. 280 m2 voor 6% cent per m2. De heer A. C. Zoon heeft bij brief van 19 juli 1956 reeds verzocht de grond aan de Molendijk waarop krotwoningen staan te mogen huren als deze wonin gen worden afgebroken. Daar op eerstgenoemde datum de af braak van deze krotten nog niet in zicht was is dit verzoek aangehouden. Tot voor kort woonde Jan Zoon nog in een dergelijke woning waarvoor nog geen andere woning beschikbaar gesteld kon worden. De heer A. C. Zoon heeft nu voorgesteld zijn vader de heer J. Zoon bij hem in te nemen teneinde het mo gelijk te maken de bedoelde grond te verhuren nadat deze krotten zijn afge broken. Bij schrijven van 23 maart 1957 heeft bedoelde Zoon, voornoemd, weder om gevraagd deze grond te mogen ko pen of huren daar hij zijn vader bij hem laat inwonen. Werd goedgevonden. Aankoop grond te Achthuizen Aankoop van een stuk grond van de gemeente Ooitgensplaat in het dorps deel Achthuizen. Ter ontsluiting van het uitbreidings plan in het dorpsdeel Achthuizen is het noodzakelijk dat van de gemeente Ooit gensplaat een stuk grond wordt ge kocht ter grootte van 1004 m2 waarop voorheen enige krotwoningen hebben gestaan die door die gemeente geamo- veerd zijn geworden. Nu de nieuwe Pas toor van Luenenstraat gereed is, is het zeer noodzakelijk de momenteel ge bruikte uitrit te laten vervallen en de ontsluiting van dat gedeelte te doen ge schieden zoals het in het goedgekeurde uitbreidingsplan is geprojecteerd. De gemeente Ooitgensplaat vraagt voor deze grond 2500.— zijnde het zelfde bedrag dat zij er indertijd voor heeft moeten betalen zij het dan ook met enkele krotwoningen. De koopprijs van 2500.is bij de grondprijsbere kening van bouwgrond in dat dorpsdeel mede berekend zodat dit bedrag bij ver koop van bouwprijs grond in de ge meentekas terugvloeit. Ware deze grond destijds niet door Ooitgensplaat aange kocht dan had de gemeente den Bom mel toch ook deze grond met krot woningen moeten aankopen wilde zij de ontsluiting volgens het uitbreidings plan doen uitvoeren. Voorgesteld wordt deze grond ter grootte van 1004 m2 aan te kopen voor de prijs van 2500. De heer Jacobs merkte op dat Ooit gensplaat buitengewoon goedkoop van de krotwoningen afkomt. De voorz. gaf hier de lezing aan, dat het stukje grond ontsluiting geeft aan het uitbreidings plan van den Bommel. Bij de vast stelling van de prijs is er rekening ge houden zowel met de belangen van Ooitgensplaat als met Den Bommel. „Heeft Ooitgensplaat er nog revenuen van gehad?" vroeg de heer Jacobs. Inderdaad antwoordde de voorz. en wel 150.Dit kan geacht worden rente-verlies te zijn. Het bevredigde de heer Jacobs niet geheel, al wilde hij het niet tegenhou den. De voorzitter lichtte daarom de kwestie nader toe. Weth. Jongeling was het met dhr. Ja cobs eens. Het is van te voren goed bekeken. „Dat heb je als je een techni sche van dienst hebt voor 2 gemeen ten voegde spreker er aan toe. De heer Lokker had ook bezwaren. De voorz. redeneerde zo, als de kost prijs het goed maakt, dan is het goed! De heer Jacobs: Ooitgensplaat laat het nu Den Bommel betalen! „Het uitbreidingsplan moest gezamen lijk worden opgezet" aldus de voorzit ter. Het had geen zin voor Ooitgens plaat die woningen voortijdig af te bre ken. De heer Jacobs had liever gezien, dat het opruimen van de krotwoningen voor gezamenlijke rekening was geschied. Ooitgensplaat heeft al een voordeel dat de straat is gerioleerd. Weth. Jongeling voerde verzachtend aan dat Den Bommel het gehucht Acht huizen gaat aantrekken meer dan Ooit gensplaat. We hebben ruimte genoeg zei spreker. „Voor wie is de grond nu van die nooduitweg? vroeg dhr. Lokker. „Van de gemeente" antwoordde de voorzitter, die toezegde met alle op merkingen rekening te zullen houden. Men keurde dan het voorstel goed, om geen stagnatie te veroorzaken. Sportterrein Volgde een voorstel tot aankoop van een perceel grond gelegen aan de Schaapsweg kadastraal bekend gemeen te Den Bommel sektie B 2142. Momenteel is de gemeente zonder sportterrein doordat dit gedeeltelijk is uitgegeven aan bouwgrond volgens het thans geldende uitbreidingsplan en ge deeltelijk, zolang geen verdere bouw plannen moeten worden gerealiseerd, aan volkstuinen. Een tijdelijk terrein is nu gehuurd van de heer H. Lokker door de voetbalvereniging. Het nieuwe aan te leggen sportterrein is in het uitbrei dingsplan geprojecteerd aan de Schaaps weg naast het zgn. industrieterrein. De in te brengen grondprijs voor dit terrein komt te liggen naar schatting op 3. per m2 zodat dit voor deze gemeen te een zware budgetaire last betekent. B. en w. hebben daarom uit gezien naar andere mogelijkheden en de heer J. V. d. Zanden bereid gevonden een per ceel grond te verkopen van perceel ka dastraal bekend gemeente den Bommel sectie B no. 2142 voor de prijs van 1.50 per m2 en gelegen ter hoogte van de zgn. „Kruis" aan de Schaapsweg. Dit terrein zou uitstekend geschikt zijn als sportterrein en belangrijk voordeliger in aanleg, met inbegrip van de grond prijs, uitkomen. Zolang dit sportveld nog niet kan worden aangelegd in ver band met de momenteel heersende be stedingsbeperkingen kan genoemd per ceel normaal verhuurd worden tegen de geldende pachtprijs per ha waarbij van zelf sprekend de heer van der Zanden de voorkeur bedingt waarop ook niets tegen behoeft te zijn. Het uitbreidings plan zal dan terzijnertijd gewijzigd moe ten worden en kan de thans voor sport terrein benodigde grond als bouw- of industriegrond worden uitgegeven. De heer Prooy informeerde naar het inzaaien van het nieuwe veld, waarop de voorz. antwoordde dat dit technisch bekeken moest worden. Met grote voort varendheid wil b. en w. er aan werken zegde spr. toe. „Hoe groot wordt het voetbalveld" vroeg de heer Jacobs. De voorz.: 100 x 90 meter moet het wettelijk zijn. „Dit is veel groter, aldus dhr. Jacobs", die er daarom bezwaar te gen maakte. De voorz. vond dit geen bezwaar. Het gebeurt niet veel, dat grond beschik baar komt, wat de gemeente z.i. zeker tot eigendom moest maken. Het gaat er om, die grond zo doelmatig mogelijk te gebruiken. De oppervlakte bedraagt 1 ha, 47 a en 55 ca. Weth. Jongeling merkte nog op, dat het niet de bedoeling is, landbouwgrond aan de gemeente te trekken, dan aUeen in het algemeen belang. Voor een voet balveld kon spr. er mee instemmen, anders zou hij er tegen zijn. De aankoop werd goedgevonden. De heer van der Zanden is tevens bereid aan de gemeente een geldlening te verstrekken groot 22132.tegen de door het rijk vastgestelde rente van 4'/4»/o voor de tijd van 20 jaar op annui- teitsbasis. De voorz. noemde dit een prettige wijze van lenen, het is eigen lijk grond kopen op afbetaling! „En het zal er toe medewerken dat Ged. Staten het goedkeurt!" voegde de heer Jacobs er aan toe. De raad ging er gaarne mee akkoord. Voorstel tot benoeming van een com missie van vordering ingevolge de woonruimtewet. Bij besluit van 28-6-'56 is de commissie van advies ingevolge de woonruimtewet opgeheven in ver band met de gunstige woonruimte in deze gemeente. Teneinde thans bij mogelijke vorde ring van woonruimte aan de in de woonruimtewet gestelde bepalingen te kunnen voldoen is het noodzakelijk in verband met eventuele beroepszaken een commissie te hebben. De thans te benoemen commissie is er geen die ad vies behoeft te geven bij de woning verdeling maar dient alleen bij even tuele vordering van woonruimte in funktie te komen. B. en w. stelden daarom voor dat de leden van de raad als zodanig worden benoemd, wat de heren zich lieten wel gevallen. Rondvraag Weth. Jongeling merkte op, dat met het materiaal van de gemeente zeer slordig wordt omgegaan. Hij had er een, hekel aan om het te zeggen, maar vond''. het noodzakelijk. Hij heeft er al meer op gewezen, maar het helpt niet. Spr, had het over partijen steen, die er al maanden sta^- en meer dergelijke din gen. De voorz. zegde toe, dit met grote ernst te zulten opnemen. De heer de Baar sprak over de aan planting en over onkruid-aanwas, waar noodzakelijk aan gewerkt diende te worden. Ook daar zal aandacht aan worden besteed. De h-^er Prooij kwam terug op de voetbalvereniging en deelde mee, dat de he- r Lokker zijn gegeven belofte om hbt ierrein af te staan wilde intrek ken. A's er geen terrein beschikbaar is, kan de vereniging wel opdoeken zei spr. De voorz. antwoordde dat met de heet Lokker een overeenkomst was gemaakt voor het voetbalterrein. Hij had hel verder aan de vereniging overgelatea Als die overeenkomst niet is vastge legd kunnen wij hem niet dwingen het terrein af te staan. Spr. vond de ont wikkeling vreemd dat daar nu opeens een abrupt einde aan werd gemaakt. De heer Buth wist er meer van te-- vertellen. De heer Lokker weidt er ook vee; er komen daar jongens soms met honden, waar de koeien last van heb ben. Daarom wil hij er niets meer mee te maken hebben. „De scholen maken er ook gebruik van" merkte weth. Jongeling op. De voorz. zei een afspraak gemaakt te hebben met Lokker dat er een voet balwedstrijd kon gehouden worden en eens per week training. Nu bleek spr, dat er misbruik van wordt gemaakt; hij vond het beste dat de vereniging dit met dhr. Lokker nader opnam. Dhr. Lokker kan niet hele dagen voor polite spelen! Als het met een beetje tad wordt besproken, dacht spr. dat het nog wel in orde zal komen. De heer Prooij wees er daarna op dat het achter het badhuis een ware vuilnishoop is waar ook ongedierte wordt gekweekt. De voorz. zegde toe dit te zullen be zien. De heer Lokker informeerde hoe hef met de riolering stond, die bij zware regenbuien niet goed werkt. Spr. vroeg wat de bedoeling was van b. en w. met de riolering. Spr. doeld.? op de straat vanaf dhr. Schouwenaar. De voorz. antwoordde dat de plan nen klaar zijn. Het gaat dan om de pecunnia en de vergunning. Wel zal een noodvoorziening moeten getroffen wanneer de plannen niet tijdig kunnen worden uitgevoerd. Weth. van Gelder vestigde de aan dacht op de lantaarns op het parkeer terrein, die niet op de plaats stonden waar is afgesproken. De voorz. lichtte toe, van dhr. la Fleur een verontschul diging te hebben ontvangen; de uit voerder had het verkeerd begrepen. Het zal worden herzien, aldus de voorz. Weth. V. Gelder vond het voorts een prachtige inrichting en wenste wel da! bij alle lantaarns die „slaapmutsen" er af gingen. De voorz. antwoordde dal er een streveni is, de wijze van verlich ting te verbeteren. In de Emmastraat komen lichtmasten als aan de haven. De heer Jacobs vestigde dan nog de aandacht op het dempen van het spui, waardoor dhr. v. d. Sluis zijn travail- le kon verplaatsen. Dit zal opstoppin gen in het rijverkeer op de dijk voor komen meende spreker. Het is opgenomen in het nieuwe rio- leringsplan zegde de voorz., tot zolang zullen we moeten wachten. Daarna sluiting. Woi van hert lani mei den. alge gin( Ind der dit ViO nin Rij" pas we" 8.6" ge zo pa VERVOLGVERHAAL DE VROUW VAN door HERMAN NOORMAN (33) Dat wist Sjouk nog niet. Moeder Laan veld heeft het haar verteld: Janna is in Wageningen, als dienstbode werkzaam. De bedoeling is duidelijk genoeg: de ver diensten van Piet worden gemist. Bertus betaalt wel iets, maar niet voldoende. Moeder wil niet meer van hem hebben. De jongen heeft 't immers ver van ge makkelijk. Als Bertus tegen half één komt eten treft hij een opgewekte Sjouk aan, die aan tafel meer praat dan anders op een gehele dag. Hij vindt het een raadsel maar denkt er niet verder over na, aan vaardt het met blijdschap. Wat 3e hebt dat heb je. De kans is heel groot, zo niet zeer waarschijnlijk, dat het van korte duur is. Natuurlijk verveelt Sjouk zich hier straks een gruwel, dat kan eenvoudig niet anders. Ze is toch dui zendmaal beter in Arnhem? Maar ja, wat doe je er aan? Als die patiënten van die kuren hebben, moet je maar toegeven. Wie weet hoe gauw hij weer naar Arnhem kan gaan sjouwen. Ik kom morgen eens kijken, Bert, zegt Sjouk. Schieten ze met de woning al op? Er komt schot in, antwoordt hij. Maar op een paar maanden moet je nog wel rekenen. Dat is niet erg. Dat telt elke dag af. Ik verlang weer naar een eigen huis en winkel. Moeder Laanveld kijkt verbaasd op. Even later ziet zij kans, alleen met Bertus te zijn, want Jelle heeft Sjouk meegetroond naar buiten. Wat mankeert er nu aan iSjouk? vraagt moeder. Ik merk niets bijzon ders aan haar. Op 't ogenblik zou ik zeggen van niets In lange tijd heb ik haar zo niet mee gemaakt. Maar dat verandert wel, wacht U maar. Het kan, zegt moeder peinzend. Zij neemt zich voor, Sjouk eens goed te ob serveren, zonder dat deze er iets van merkt. Dit is wel zulk een wonderlijk geval. Als je Bertus hoorde, was er met Sjouk niets aan te vangen en hier praat zij honderd uit, ook over het gebeurde. Piet is niet uit haar gedachten geweest, dat is ook heel vreemd. Jelle gaat weer naar de boerderij en Bertus zoekt zijn zaak op. Dus zijn de beide vrouwen alleen. Als je soms wilt gaan rusten ,ga je gang hoor, zegt moeder. Dat moet im mers van de dokter? Meestal doe ik het, maar ik ben niet moe. 'k Zou het toch doen, kind. Het is goed voor je. Meent U ook, dat ik ziek ben? Neen, je ziet er niet ziek uit. Ik ge loof, om je de waarheid te zeggen, dat Bertus het erger gemaakt heeft, dan het is. O, hij bedoelt het natuurlijk wel goed. Vader en moeder ook. Maar ik ben niet ziek. Die dokter was niet nodig geweest. Hij weet er ook geen raad mee. Ga nu eerst eens rusten. Dan praten we later wel. Je hebt die rust toch nodig geloof ik. En hier is toch niets te doen. Sjouk gehoorzaamt gewillig en als moeder Laanveld een half uur later stil kijken gaat, vindt zij de jonge vrouw in diepe slaap. Dat zal haar goed doen, mompelt zij tevreden. Zij gelooft te weten, wat er aan schort. Jelle en zij hebben vermoe delijk gelijk. Vanmiddag ,toen Jelle uit de Bijbel las, had je moeten zien, hoe ingespannen Sjouk luisterde, terwijl Bertus,als steeds, er vrij onverschillig bij zat en allicht meer aan kaas en melk dacht dan aan de woorden uit Gods Woord. Maar Sjouk... die dronk de woorden in! De eerstvolgende dagen spreekt Sjouk over niets dan alledaagse zaken. Zij gaat naar het dorp enkele kennissen bezoeken, bekijkt de vorderingen van de bouw van de woning, praat met Bertus in het noodpakhuis over de nering en komt dan weer opgewekt thuis. 's Vrijdagsmiddags verschijnt Bertus op een ongewone tijd. Hij heeft een te lefoontje gehad uit Utrecht; een spoed- conferentie, die verband houdt met de distributie van kaas. Hij moet direct weg en vreest, niet terug te kunnen zijn die avond. Jammer, vindt Sjouk, maar ze is hier in een veilig nest. Wanneer komt hij dan terug? Kan zij misschien op het dorp iets voor hem doen? Neen, de ene knecht is goed voor de zaak; die is op de hoogte. Hij zal niet terug zijn voor morgenmiddag. Als zij morgenochtend eens poolshoogte gaat nemen, zonder veel te zeggen? Dat zal in orde komen. Een uur later is Bertus verdwenen, op weg naar Utrecht. Dat verneemt Jelle, als hij tegen zes uur thuis komt. Dus zitten die drie aan tafel, etend het vrij karige maal, dat Sjouk evenwel met smaak verorbert. Na afloop grijpt Jelle de Bijbel, zoals altijd. Hij moge dan behoren tot de on- ontwikkelden, hij leest uitstekend voor, goed beklemtoond en met veel gevoel. Komt aUen tot Mij, die vermoeid en belast zijt, hoort Sjouk hem zeggen. En dan... haar hoofd komt op de tafel te liggen en zij snikt onbedaarlijk. Jelle maakt een afwerende beweging, als moeder wil opstaan. Hij wenkt: rustig laten uitschreien.... Als het snikken iets bedaard is, vouwt hij de handen en spreekt het gebed uit. De woorden zijn iets anders dan ge woonlijk. Want hij laste enkele zinsne den in die kennelijk betrekking op Sjouk hebben: Als er iemand onder ons is Heere, die U zoekt, och, help dan, want van onszelf ontvlieden we U, in plaats van U te zoeken. Neem weg alle be zwaren en leer ons altijd ons betrouwen op U en op U alleen stellen. Kom ons ongeloof te hulp, Heere. Geef toch, dat wij ons hart aan U geven. Alleen daar zijn we veilig, o Heere, God des hemels en der aarde. Weet U nu wat ik mankeer? vraagt Sjouk. Ik wil geloven en ik kan niet. God hoort mij niet. Ik heb wel eens ge beden, maar het is zo donker. Bertus begrijpt me niet en vader en moeder ook niet. Ik... Wij hebben het al lang begrepen, kind, zegt moeder dan. Al voor je naar hier bent gekomen. Het is toch niet voor de eerste maal, dat wij er over praten? Maar met praten kom Ik niet verder, klaagt Sjouk. Zondag ben ik naar de kerk geweest... Waar? vraagt Jelle verrast. Hij had er nog niets van vernomen, evenmin als zijn vrouw, naar hij nu begrijpt. In Arnhem. Ze wisten er niets van, want ze lagen nog op bed. Maar ik heb niet begrepen, wat er ge zegd werd, tenminste niet alles. En toch... zij aarzelde. En toch, Sjouk? Toch vond ik het heerlijk in de kerk. Dat zingen en dat bidden. Ik was blij, er geweest te zjjn. Maar ik kom er niet verder mee. Dat g-aat niet ineens, merkt Jelle op^ Je moet kunnen geloven in de Heere Jezus. Maar nu moet je niet denken, dat wij je dat geloof kunnen geven. Jï moet er de Heere om vragen, altijd maar weer. En dan zul je, als je het op recht vraagt, ook krijgen, Sjouk. Des avonds vóór het naar bed gaan is het Sjouk, die Jelle vraagt, nog eens iets voor te lezen uit de Bijbel. Dat is goed, kind. Er over praten is best, maar je kunt nergens beter te- recht dan in de Bijbel zelf, die we bi''' dend moeten onderzoeken. En da£' vraag de Heere om licht in duisternis. Hij wil helpen. Hij zoekt jou, Sjouk, we hebben dat vroeger al gemerkt. Laat V zoeken, kind, onverschillig wat de men sen, wat Bertus, wat je vader en moe der er van zeggen. Wat is de zin van ons leven vraagt Sjouk opeens, zonder enige inleiding. Die vraag is niet gemakkelijk te W'l antwoorden. Vele geleerden hebben boeken vol over geschreven. En n" komt Sjouk en die vraagt aan de een voudige JeUe zonder meer: Wat is zin van ons leven? V Dat we de Heere hebben te diene» antwoordt Jelle in eenvoud. En dat vvi alles ter ere Gods hebben te doen, W«' we ook doen. En Piet dan Heeft zijn leven zin g«' had? (Wordt vervolgii'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2