kiest de ^fflzijde, kiest de Tienjarig ambisjubileum van burgemeesier J. baron van Knobelsdorff ie Siellendam H( Brief van Ds.G. Zwerus over zijn bevestiging en intrede iorwich (Canada) Kerkgeschiedenis van Den Bommel de la EEN PRODUCT VAN DE K I NG FAB RIE KEN Vele toespraken en keurige geschenken N.V. Slavenburg's Bank Herdenking gevallenen laatste wereldoorlog ^^2^^;^^ Tere huid? Kinéerhoekje K.A Lu Ml Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 26 april 1957 RANG naar de met Keuz Ook te Stellendam is het lO-jarig ambtsjubileum van hurgemeester J. baron van Knobelsdorff op feestelijke wijze Tierdacht. Er is door de raadsleden don derdag 18 april een speciale raadszitting belegd, waar de burgemeester en mevr V. Knobelsdorff, wethouders en raadsleden, secretarie- en gemeentepersoneel, de Technische ^ienst er» afgevaardigden van de brandweer, de meeste met hun echtgenoten, bij tegenwoordig waren. De raadszaal was feestelijk inge richt met guirlandes en bloemen en er werden veel hartelijke woorden gespro ken en geschenken aangeboden. De muziekvereniging „De Hoop" bracht een serenade, wat veel volk op de been bracht. Na de officiële bijeenkomst had een receptie plaats, die met een gezamenlijke 7naaltijd iverd besloten. Het was een diner volgens de spijskaart d la Stellendam in eigen kring samenge steld en opgediend, dat voor het beste restaurant niet onder deed. De Stellen- damse gemeenschapszin kwam onder deze WMaltijd zeer goed tot uiting. Toen de burgemeester en mevr. Kno belsdorff waren binnengeleid opende deze de bijeenkomst met gebed en bracht in behandeling het verzoek van de raadsleden, die deze vergadering hadden belegd en waaraan hij, volgens de wet, gevolg aan moest geven. Wethouder Moyses zei hierop, dat het misschien niet naar de wens was van de burgemeester, maar dat de raad de 10-jarige ambtsvervulling niet zo maar wilde laten voorbijgaan. De burgemees ter mag dan 10 jaar in het ambt geen .verdienste vinden, maar de raad meent, dat die 10 jaar voor dubbel tellen! al dus spreker. Hij schetste hoe in die 10 jaar enige raadsleden waren ontvallen; in 1949 dhr. de Blok; in 1952 dhr. Riemens en in 1953 weth. Hoek. Toen U aldus spr. te Stellendam kwam, was er slechts één verharde straat, n.l. de Voorstraat. Nu is er slechts één straat, die niet meer ver hard is! Materialistisch gezien heeft de ramp de gemeente vooruitgestuwd, maar met welk een groot leed ging dit gepaard. Twee en zestig mensen, ofte wel 3'/o van de bevolking kwam in de golven om. U moest toen terecht bur gervader zijn, aldus spr, en U werd wel heel nauw aan ons verbonden, Spr. ging dan na, wat er in die 10 jaar zoal tot stand is gekomen, o.m. het rioleringsplan, waardoor de stink- sloten tot het verleden behoren. In 1953 volgde de bouw van de Noorse ge schenkwoningen, er kwam (voorlopig) een houten verenigingsgebouw, woning bouw, sanering krotwoningen enz. In 1955 een nieuw raadhuis en een keurige straatverlichting, waardoor men Stel lendam spottend de lichtstad noemt! Ook ging spr. na wat in adoptiever- band (met Den Haag) tot stand is ge komen. Vele besprekingen zijn door U met burgemeester Schokking en zijn staf gevoerd, welke ex-burgemeester hij grote hulde bracht. U hebt eer van uw werk zei spreker en mede namens zijn collega Visser en de raad bracht hij hem dank voor alles wat hij had verricht. We waren het niet altijd eens, maar hadden waardering voor eikaars standpunt betoogde spre ker. Hij hoopte dat dit zo zou blijven en God hem en Zijn echtgenote verder zou bijstaan. Als stoffelijk blijk van waardering overhandigde hij de burge meester namens de raad, secretarie- en gemeentepersoneel een prachtig foto toestel en bracht aan mevr. Knobels dorff een bloemenhulde. Toespraak raadslid v. Seters Sr. Als oudste raadslid voerde dhr. van Seters Sr. daarna het woord. De heer (Keijzer was afwezig). Deze greep di- rekt de samenvoeging bij de kop, waar bij de zelfstandigheid van Stellendam in het afgelopen decennium aan een zijden draad hing. Er was volgens hem veel reden om bij deze ambtsperiode stil te staan, omdat zelden een burgemeester zoveel veran deringen in zijn gemeente zal meema ken als hier te Stellendam. Een chrono logische volgorde van die veranderin gen wilde hij niet geven, hoewel hij en kele dingen aanstipte, onder meer het woningprobleem en de erbarmelijke toe stand van de riolering. Finantieel was het ook niet rooskleurig. Toch heeft U dit niet laten ontmoedigen prees spreker en met de middelen die er wa ren, zijn prachtige resultaten behaald. Spreker ging de gehele ontwikkeling na, ook na de ramp en concludeerde dat het met Gods hulp is gelukt, Stel lendam een ander aanzien te geven. Met de woningnood is het grootste leed geleden, het dorp is goed gerioleerd, fraai verlicht en komt mede door de adoptie prachtig in 't groen. Toch lig gen er nog grote problemen; de af dam ming van het Haringvliet roept nieuwe problemen op vooral voor de visserij, voor inpoldering nieuwe gronden en ruilverkaveling. „Het geeft ons moed voor de toe komst dat U hier 10 jaar hebt gewerkt en de problemieni door en door kent" aldus spreker. Hij hoopte dat voor hem en het gemeentebestuur een vruchtbare tijd mocht aanbreken en bracht de bur gemeester hartelijli dank voor al het gedane werk met de wens dat God hem verder de kracht mocht geven om het welzijn der gemeente te helpen bevor deren. Hij betrok in die wens ook mevr. VOORSTRAAT 0 SOMMKLSDIJK TEIJB3F. 2138 AUe Bank- en Gf tectenzaken Kels- en Zaken-devlecen van Knobelsdorff, die in het lief en leed der gemeente meedeelt, ook in het cul turele en maatschappelijk werk dat zij verricht. Secretaris Woudstra zeide in een toespraak, dat hij van die 10 jaar de burgemeester slechts één jaar had meegemaakt. Hij schetste zijn chef als iemand, die op zulk een pret tige wijze het personeel tegemoet treedt, dat er geen moeilijkheden kunnen ont staan. Op secretarie had hij nog nim mer één woord ten kwade van de bur gemeester gehoord. De verhouding prees hij als zeer lofwaardig en voegde er namens het verdere personeel de wens bij, dat de burgemeester nog lang te Stellendam zou blijven en de prettige verstandhouding zou blijven voortbe staan. Aubade voor het gemeentehuis Intussen lieten zich de tonen van de muziekvereniging „De Hoop" voor het gemeentehuis horen, zodat de zitting even moest worden onderbroken. Bur gemeester en mevr. Knobelsdorff na men de serenade in de deuropening in ontvangst, waarna de burgemeester het muziekgezelschap, hun voorzitter de heer van Dekker en de dirigent J. v. Dam hartelijk dank zegde. Dhr. Dekker complimenteerde de heer en mevr. van Knobelsdorff en nam de gelegenheid te baat om bij de magi straat het pleit te voeren voor een mu- ziektent oni op een waardige plaats in de gemeente uitvoeringen te kunnen ge ven. De burgemeester zegde van zijn kant daar alle medewerking toe. Dankiüoord van de burgemeester Na heropening bracht de burgemees ter een warm woord van dank voor alles wat hem was toegesproken en toe gedacht. Hij wilde niet spreken van een lO-jarig ambtsjubilieum maar wat er in de jaren 19471957 door de raad, het college van b. en w., secretarie- en ge meentepersoneel en de technische dienst is verricht. Hij dankte de sprekers voor de vriendelijke woorden tot hem en zijn vrouw gericht, het geeft, aldus spreker, weer moed om verder te gaan! In de persoon van de secretaris dankte hij alle leden van het secretarie-personeel voor het buitengewoon vele werk in al die Jaren verricht. Als het zó door gaat, zal er een verbod voor overwerk moeten komen, riep spr. uit. Hij dankte ook voor het foto toestel en noemde het onbegrijpelijk, dat hem in de schoot werd geworpen, wat hij zo gaarne begeerde. Terugkomende op de geschiedenis van Stellendam, schetste spreker hoe zijn eerste indruk was. Op een mistige dag kwam hij er voor het eerst van zijn le ven en was toen wel erg geschrokken. Er waren geen straten, wel sloten en vuile greppels! En dan het gemeente huis! Spreker nam zich voor als hij naar Stellendam kwam, dit huis maar aan niet te veel mensen te laten zien. Eens was hij er zelf door de vloer ge zakt en op een keer viel er een raam op een ledige zetel van de wethouder! De woningnood was bijzonder groot en spreker deed interessante verhalen over wat hij meemaakte bij de verde ling van woningen. Uit de periode voor 1953 vertelde hij, dat er zelfs een huis was omgewaaid! Nu is dat gelukkig alles veranderd en verbeterd. Spr. wilde de rampperi ode niet ophalen maar dacht met wee moed aan het vele leed dat is geleden en aan de lidtekenen die blijven. Daar naast bracht hij een woord van hulde aan het adres van de gemeentenaren, die de moed hadden tot opbouw en om aan het dorp weer vaart te geven. Hij bracht dank voor de prestaties en voor al voor de goede geest die werd be waard. Erkentelijk was hij dat de naam van mr. Schokking in verband met de adoptie-hulp was genoemd, door de Haagse hulp en die van het Prov. be stuur is Stellendam een dorp geworden, waar we trots op kunnen zijn! Vooruitziende op de Deltaplannen noemde spr. Flakkee een bewogen ge bied, waarop de blik van velen is ge vestigd. De visserij-problemen dienen onze aandacht te hebben betoogde spr., hij hoopte dat een goede kern zou wor den behouden. Het gemeentebestuur vergeleek spr. met het uurwerk van een klok; voor een goede samenwerking kan er geen enkel onderdeel in worden gemist. Hij hoopte zijn werk te mogen blijven doen niet bouwende op eigen kracht maar in opzien tot de hemelse Vader, die het mensdom lief heeft. Het officiële gedeelte werd daarna afgesloten. Er volgde eerst een receptie waarna de genodigden aan tafel gingen aan een prima verzorgde maaltijd. De spijskaart bevatte voor een ieder een kernachtige spreuk ook voor de pers gezegdens die iedere gast had voor te lezen en grote vrolijkheid brachten. Wethouder Visser bracht namens de brandweer in een vlotte speech zijn ge lukwensen over en overhandigde uit dank en vriendschap enige langspeel platen met klassielie muziek. Ook na mens de Boerenleenbank feliciteerde hij de burgemeester en mevrouw Knobels dorff. De heer Brinkman (raadslid) compli menteerde namens de Woningbouwver eniging „Beter Wonen" en haalde daar bij vele herinneringen op uit het verle den en heden. Burgemeester Knobelsdorff dankte na afloop voor de vele goede woorden en geschenken, niet het minst de dames voor de goede culinaire zorgen. Met verdieping kunnen we nu verder gaan oin te bouwen aan de belangen van de gemeenschap, aldus eindigde spreker. Het was intussen laat geworden en in het middernachtelijk uur had wet houder Moyses felicitaties in ontvangst te nemen wegens zijn verjaardag. Het was een gezellig en rustig sa menzijn. Norwich april 1957 Alles wisselt op de aarde, waarin des Heeren raad v>rordt uitgevoerd en waar in de bestiering des Heeren in de gan gen der mensen wordt opgemerkt, zo is het, dat we vanuit onze nieuwe ge meente deze brief schrijven. De beloof de verslagen van afscheid Sunnyside enz. moesten wegens ziekte achterwege blijven, in briefvorm zullen we er eni ge bijzonderheden over schrijven. Zondag 17 februari hebben we af scheid genomen in Choteau Montana, en in de week daarop in Calgary eni Red Deer. Zondags 24 februari in Leth- bridge. Na nog een paar weken in Sun nyside te hebben vertoefd, hebben we aldaar zondag 10 maart afscheid geno men van de gemeente, We zijn in Sun nyside bevestigd door ds. C. Hegeman (daar Choteau toen nog niet zelfstan dig was) uit Handelingen 8 vers 29. En de Geest zeide tot Filippus: Ga toe en voeg U bij deze wagen. Bijna drie Jaar mochten we de gemeenten Sunnyside en Choteau dienen. Daar de Heere Zich niet onbetuigd heeft gelaten in de ar beid, viel het afscheid nemen van de vele vrienden waar me mede zuur en zoet gedeeld hebben, niet mede. Maar een voorrecht dat we de Oceaan niet overgaan, zodat we elkaar nog eens weer hopen te ontmoeten. Ons afscheid was het vervolg van dat zelfde afscheid en wel de verzen 39 en 40 uit Handelingen acht. Het thema was: De Vrijmacht des Heeren. 1. In het zen den van Filippus. 2. In het wegnemen van Filippus. 3. De beschikking over Filippus. Bij het afscheid waren nog vrienden uit Californië (1800 km) en Sardis B.C. (500 km) v/at ons zeer goed deed, gezien de grote afstanden. Diezelf de vrienden met vele leden der gemeen te hebben ons begeleid naar de trein, welke in de nacht van maandag op dinsdag om drie uur vertrok. Menige traan werd weggepikt. Na een lange en vermoeiende reis kwamen we in de naclit van donderdag op vrijdag in Nor wich aan, waar we met de auto's van leden en ambtsdragers naar Norwicli v/erden gebracht. Diezelfde vrijdag 15 maart werden we 's middags om drie uur door ds. Lamain van Grand Rapids bevestigd. Ds Lamain zou een verslag maken voor de „Banner of Truth" en naar we hopen ook wel voor de Saam binder. De ontvangst in Norwich was bijzonder hartelijk, en de opkomst was groot, 's Avonds om 8 uur mochten we onze intrede doen met de woorden uit 2 Timotheus 2 vers 15 en spreken over: „De opdracht des Heeren." 1. Boven al les getrouw. 2. Krachtens dienen ver antwoordelijk. 3. Krachtens opdracht uitdelen. Ais U een Statenbijbel in uw bezit hebt zie dan vooral de mening en bete kenis van dat uitdelen. Misschien wor den er dan zaken opgelost, waar in on ze dagen nog al strijd over gevoerd wordt. Daar onze meubels er nog niet wa ren, waren we niet in staat om de vrien den in onze pastorie te ontvangen. We hebben enige dagen' gelogeerd bij de koster, J. Bijl, boven de kerk, waar we een gastvrij onderdak gevonden hebben tot de inboedel er was. „De vrijmacht des Heeren" was ons thema met ons afscheid in Sunnyside. Ds. Hegeman gaat naar Holland om al daar de herderstaf op te nemen. Ds. Vergunst hoopt D.V. deze zomer te ver trekken naar Nederland, en wij mogen arbeiden onder de emigranten. En het is goed. Een wonder als een mens dat eens zeggen mag. We hebben vaak zo veel op ons programma, en we houden zoveel van onszelf. Dat de Heere in dagen van verwar ring Zijn Woord steUe tot een rijke ze gen, opdat er maar veel onbekeerde mensen gevonden wprden. Daaraan heb ben we meer behoefte dan aan cri- tiek. Maar dat is een Godswerk om onbekeerd te worden en te blijven, want we zijn zo graag wat, en willen zo graag mee doen. We horen zo vaak op onze reizen spreken over de ere Gods, maar die wordt alleen maar in praktijk gebracht als we zonder waarde in het stof lig gen, want daar kan de Heere wat kwijt. Dat de Heere wone en werke in Ne derland, Amerika en Canada, ja over het rond der aarde, opdat Zijn Kerk worde bijeen vergaderd en gebouwd. Vele en hartelijke groeten, ook van de mijnen, en weest Gode in alles bevolen. Jullie vriend en oud-leraar Ds. G. ZWERUS Box 144 Norwich Ontario Canada 4 mei zal voor een ieder een datum zijn, waaraan de herdenking van de gevallenen der laatste oorlog is ver bonden. Op deze dag zal in de Herv. Kerk te Middelhamis om half acht een herdenkingsbijeenkomst worden gehou den, die door Burgemeester P. W. Hor dijk zal worden geopend. Vervolgens zullen spreken de weleer waarde heren ds. Muntingh, Geref. pred te Middelhamis en ds. v. Drenth Herv. predt. te Ooltgensplaat. Het geheel zal omlijst worden met orgelspel en sa menzang. De heer Arie J. Keyzer bespeelt het orgel, die verschillende vaderlandse lipderen zal laten horen in bewerkingen van Jan Zwart, Cor Kee en Willem Vogel. Programma's zijn aan de kerk ver krijgbaar f 0.50. -----------O----------- MIDDELHARNIS Aubade leerlingen Groen van Prins- tererschool. In verband met de viering van „Koninginnedag" op 30 april a.s. deelt het bestuur van de Groen van Prinstererschool de ouders mee, dat op bovengenoemde datum de kinderen, die aan de aubade wensen deel te nemen uiterst 9.30 uur op de speelplaats aan wezig dienen te zijn. Gevonden voorwerpen: Gele wollen das; groene kindermuts; bruin lederen portemonnaie (met inhoud); donker blauwe jongenspet; haarstrik; zwarte glacé handschoen; bruine kinderpet; paar bruine kinderwantjes, geel kin- derwantje; bruin kinderjasje, zwarte motorhandschoen (rechts). Babyderm-zeep Beste jongens en meisjes Hier zijn we dan met het laatste „hoekje" van deze maand en er zou nog een Paasraadsel komen. Dat volgt dan nu eerst. APRIL-RAABSEL i 1. Het Pascha was het feest der... broden (Lukas 22) 2. Pontius .was in de tijd van de Hee re Jezus stadhouder. 3Jona's zoon, hebt gij Mij lief? 4. Discipel, die eerst de tekenen moest zien en betasten, eer hij geloofde. 5. Voordat de Heere Jezus naar Kaja- fas werd gebracht, werd hij eerst ge voerd naar... 6. Israëliet (discipel) in welke geen be drog was. 7. Het vijfde kruiswoord luidt: Mij... 8. Judas... heeft de Heere Jezus verra den. 9. was een leraar die 's nachts tot Jezus kwam. 10. En als de sabbath voorbijgegaan was, gingen Maria Magdalena en Maria naar het... Zijn deze woorden goed, dan vormen de beginletters een woord, dat in ver band staat met Pasen. Dit raadsel werd me toegezonden door Hans Kamerling, Middelhamis CORRESPONDENTIE Maartje H. Ouddorp. Dat was leuk om te mogen bedienen op het zilveren bruilofstfeest! Was Jan ook nogal goed present? Handwerken en voorwerpen van handenarbeid trekken altijd veel be langstelling. GezelUg dat je broer Weer thuis is. Adri V. d. B. Den Bommel. Voor jouw leeftijd is het een hele toer om vijf op lossingen en dan nog een briefje te schrijven! Maar het briefje heb je deze keer niet lang gemaakt. Dat is niet erg, hoor! Kees V. d. W. Ooltgensplaat. Die vak ken, die je het liefst doet, vind ik ook mooi. Heb je daar goede cijfers voor gehad? Dat zal ik misschien in je vol gende brief wel lezen. tJIT HET KASBOEK (15) Hoe vreemd het ook moge klinken, er kwam een belasting op geleend geld, zo dat ieder boven zijn te betalen rente nog bovendien moest betalen. Wij had den nog 600.schuld op de kerk en betaalden daarvoor 3.belasting. De 4% werd op 5% gebracht, waartegen wij wel heftig protesteerden, maar zon der resultaat. De kerk had hoofdzakelijk de volgen de inkomsten: 1. Huur van zitplaatsen. De bankjes in de tuin waren van sloten voorzien, als teken van verhuring tegen 1.per plaats. Voorts waren er 20 stoelen tegen 1.25 en 42 stoelen tegen 0.15. 2. Een derde gedeelte van de op brengst van het dorpswaaggeld van de Bommelse en Plaatse Stoof (meekrap- stoof) waarover in de volgende eeuw een zeer langdurig en kostbaar proces is gevoerd, waarop wij nader hopen terug te komen. 3. Collecten, rechten en pachten, dan nog begrafenisgelden en classicale sub sidie voor de schoolmeester. De kerk kreeg in 1692 een model kerkmeester-iboekhouder in persoon van Maarten Bigge. Uit zijn rekening blijkt, dat de kerk toen bezat aan landerijen 6 gemeten en 90 roeden tegen 52.jaar lijkse pacht. Tevens werd de kerk dat jaar vereerd met een legaat van de we duwe van Jan Arense Pover, in leven diaken, die in 1677 ook een legaat geschonken had. Het bestond uit 200. gevestigd als hypotheek op een huis aan de Voorstraat tegen 4%%, hetgeen bij de schenking op 4% werd teruggebracht. Terloops zij opgemerkt, dat de naam Pover herinnert aan de kerkbouw van ds van der Poel, wiens oudste zoon Pe trus als predikant stond op Goeree van 1678 tot 1704. De diakonie had in deze jaren minder te bedelen aan zwervers, zodat de uit gaven zich meer gaan bepalen tot ver pleging en onderhoud der armen. Een en kel geval van geloofsvervolging komt nog voor, n.l. van verdreven lieden uit de Paltz en Piemont. Zo wekte een hon derdjarige bedelaar onze deernis op. De inboedel van oude en arme lieden, die tijdens hun leven gesteund waren door de diakonie, werd ten bate van de diakonie verkocht. Wij verhalen een paar staaltjes uit 1649. Maatje Isaaks Stevens was n.l. me- laats. Men kon haar op het dorp niet meer houden en daarom werd zq naar Dordrecht gebracht. Haar inboedel bracht 56.op. Zo ging het ook met Lijntje Hooghe wier inboedel door Schout en Schepenen verkocht werd. De opbrengst staat gespecificeerd als volgt: Een out keurslijfje met kousen en oude mantel ƒ1. Twee oude treckmutsen met wat brant- hout 3.30 nogh hebt schoon geit in haer kist ge vonden 3. een ijzeren ketel en een veltmande 0.55 een out bedde en wat rommelinge 3.10 een witte deken en een spinnewiel 3.55 Scheepsramp, In 1695 was een groot zeeschip on klaar geraakt in storm en ijsgang en tegen de wal terecht gekomen. Zestig a zeventig bootsgezellen wisten het dorp Den Bommel te bereiken en zochten het allernodigstevoedsel, kleding en onder dak. Men was met deze schare verlegen en een predikant was er niet, want wij waren drie jaren vacant. Maar van kerk wege schafte men spoedig raad door al deze lieden te onthalen op brood, boter en kaas. Daarna werden zij met moeite verzocht heen te gaan. Attestaties, Als een lidmaat ging verhuizen gaf de kerkeraad volgens voorschrift de vol gende attestatie mee: N.N. is lidmaat der gereformeerde kerk J. Christi op Den Bommel, gesont int gelove en stigtelijck van leven, im mers soveel ons bekent is, versoecken derhalve de E. Broeders en opsienders der gemeente J. Christi tot dit ons getuygenis geloof te geven en de voorn, broeder of suster onder haer christelijk opsigt tot de gemeenschap van Christi kercke en tafel toe te laten. Actum den Bommel, den... 1714 uit na me en last des kerkenraads. In hetzelfde boek staat de ondertrouw als volgt voorgeschreven: Nota: dient eerst nagesien of de per soenen die geerne in ondertrouw souden opgenomen werden, behoorlijke actens hebben van de secretarissen onder wel kers ressort sij woonen, tzij pro Deo o( vroor geit. En dan ten tweeden dient ge let of het zegel waarop den ondertrouw sal geschreven werden wel is een zegel van 6 stuyvers behalve de verhooginge, Eindelijk geen attestatie, dat de ge- booden gedaan zijn, noch troubrief af te geven sondert voornoemde zegel telkens opnieuw te gebruiken. Had men op dit alles gelet en de stuk ken accoord bevonden, dan volgde: N.N. jongeman gebooren (b.v. in de oude tong,) met (jongedochter) geboo ren inbeide woonende op den Bom mel, wettig ondertrout den Nota: indien de gebooden o'p een an dere plaats ook moeten gaan, soo mag men op hetselve zegel daar den onder trouw op geschreven is het versoek schrijven dat de geboden ook mogen in de voorn, plaats afgelesen werd. Aldus; Alsoo de bruidegom ofte de bruid nog laatst gewoont heeft tesoo ver soecken wij de Eerw. broeders en op sienders der gemeente J. Christi aldaar, dat ook volgens gewoonte de huwelijks- gebooden in haar kerkelijke woonstede mogen werden afgelesen en dat ons van desselfs uitslag des daartoe versogt zijn de, mag kennis gegeven werden. Uit last des kerkenraads. Maarssen. Ds. G. van der iee (Wordt vervolgd) Bram. H. Ouddorp. Ja, ik vind de lentetijd ook mooi. Op het ogenblik kijk ik uit mijn raam naar een bloeiende morel; het is of het gesneeuwd heeft: zó wit van de bloempjes! Wat je zegt van die bestuiving is waar, maar weet je wat het leuke is? Die insecten doen dat zonder erg; ze weten niet eens wat bestuiving is. Gerrlt v. d. B. Den Bommel. Jij hebt dus ook al ondervonden dat het weer druk wordt op de stee. Als alles weer in de grond zit, heeft de boer zijn zin. Dan moet hij het weer maar overlaten aan de grote Landman, of Die wasdom zal geven. Corrie M. N. Tonge. Je raadsel heeft al vroeg een plaatsje gekregen niet waar? Ik blijf in afwachting voor de andere. En nu je versje: VOOB OORBIE! Corrie, hier is dan een versje Op een stukje van de krant; Baadselnichtjes krijgen zulke Rare versjes van mijn hand. Ik kan slechts een knipsel geven. En het is toch eerst geschreven. April 1957 Oom Ko Hannie de B. Oaddorp. Ik zie opa wel eens. In de zomer is hij toch niet bang voor ijs? Gefeliciteerd met de ja rigen ,al is het wel wat laat. Door val len en opstaan leert men lopen; zo gaat het ook met Adje. Jaantje v. d. S. Herkingen. Als je rap port met vier punten opklimt, mag je niet mopperen; de meester ook niet. Die vreemde dominee heb ik het vorige jaar ook gehoord. Als er geen taalman was geweest, had ik er weinig van begrepen. Zo is het ook bij jou ,denk ik. Itie B. Dirksland. Behoort de griep weer tot het verleden Ik hoop het. Dan is jouw werk ook weer wat verlicht. Tocli leek het of je diploma-kinderver zorging had: jonge, jonge, wat weet jij toch alles goed van de voeding voor die peuters EUy de B. Ouddorp. Er zijn wat stum pers van kinderen, als je alles eens wist In haast elke gemeente zijn er te vin den; in elk geval zijn er altijd, die min der bedeeld zijn dan wij. Het cijfer voor aohrijven is wel hoog geworden op het rapport denk ik. Blijft het poesje nog trouw bij julhe? Sjaak van D. Zoetermeer. Met dat boek is het nu wel in orde, niet? Je neefje uit Goes doet nu geregeld mee; dat heb je wel gezien, hè? Tegen de vakanties is het altijd aanpoten op school, maar... dan mag je ook weer een poosje luieren. Die luie tijd is weer haast om voor je. Jochem G. Den Helder. Het gebeurt meer dat iemand juist komt wanneer je het erover hebt; zo ging het ook met de prijs. Maar een vergissing heb je toch wel gemaakt. Het was niet zo lang geleden. Weet je wanneer het was Mei van het vorig jaar; zie het maar eens na. Miep T. Ouddorp. Je raadsel is ge plaatst, maar het was maar net op het kantje. Voor zulke bepaalde gelegenhe den moet je de raadsels vroeger inzen den; dan kan ik met het plaatsen daar rekening mee houden. En... het nieuwe raadsel graag op een apart blaadje pa pier, Miep Ellie van D. Zoetermeer. Heb jij de juffrouw zo goed geholpen? Dan heb Je ook wel een handje uitgestoken toen mama het zo druk had met de schoon maak, denk ik. Of heb je maar een beetje in de weg gelopen? Dat doen kinderen ook weleens. Wie wou op de achterkant van je briefje schrijven Henk S. Berkel. Ja, je brief is lang! Dat is bijna elke maand het geval. Hoe komt het dat de tulpen niet veel opbren gen? Ik heb ook een tuintje, maar dat zal jij maar klem. vinden: 200 m» vind jij de moeite niet waard, hè? Welke kaart kun je vanaf je bed bestuderen? Lenie van D. Zoetermeer. Dat vind ik leuk om een brief van je te ontvan gen en dan zo'n grote! Je bent nog dezelfde Lenie van vroeger, hoor! Een gezellig babbeltje is het. Ik wist niet dat het zo'n drukke zaak was. Daar kom je pas achter als je er voor werkt Hartelijk dank en de groeten terug, ook aan vader en moeder. Allemaal. Tot mijn spijt moet ik nog enkele brieven laten liggen tot volgende week. De hartelijke groeten en tot vol gende week is te hopen. Sol j^elef. m Evenal wij weer Voor i: kunt I fc kantoo F.' onze a W. A. Oude 1 Mante Heren Regen Keuze I A. H Voorstra a Hoog P.S. INZENDEN! INZENDEN! Oom Ko

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4