De Siellendamse visserij en hei Deliaplan Conferentieoord „Toppershoedje" te Ouddorp 9,EiIand en - nieuws verscmjnt a.s. maan- aay inplaats van ainsaag 30e Jaargang Vrijdag 26 april 1957 No. 2592 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEl" Verschijnt tweemaal per u>eek: dinsdag- en vrijdagavond MEDITATIE Onzekerheid van toekomstmogelijkheden Melkveehouders niet tevreden over de Mago Verbetering datum Zen- dingsdag Geref. Gem. Bijeenkomst Geref. Jeugdverenigingen Arbeidstijd Koninginnedag 1957 Bij Rbeumatische Pijn veroorzaakt door brengt Eruschen uitkomst. PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18,70—262P Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Er is enig rumoer in casa rondom het landgoed „Toppersiioedje" en de „Broekstee" te Ouddorp. Zoals bekend was dit landgoed eigendom van nu wij len dhr. Baart de la Faille en met belang stelling zullen de lezers uit het raads- verslag van Ouddorp vernomen hebben, dat dit voor een conferentieoord is be stemd. Voor de aankoopt is door een Friese familie Baart de la Faille 50.000 geschonken, waarbij bepaald is, dat de aankoop door een overheidsinstantie (gemeenteraad, Rijk of Provincie) moet geschieden, die het dan op zijn beurt overdraagt aan een orgaan, dat het be heert en exploiteert. Aldus hebben wij uit de toelichting, die burgemeester Kleijnenberg in de raad van Ouddorp gaf, begrepen. Een toelichting overi gens, die we maar zeer vaag en on duidelijk vonden. Het verwonderde ons dan ook niet dat de raadsleden, die dit voorstel on verwacht voor zich kregen zonder zich er tevoren een denkbeeld over te heb ben kunnen vormen, respijt vroegen om zich er eerst over te beraden. Het werd echter, op een stemming gedreven (blijkbaar tegen de zin van de wethou ders, want een van hen meende dat het alleen in bespreking kwam) met het ge volg, dat de stemmen er over'staakten, wat inhield dat het voorstel tot aankoop werd verworpen. De motieven waarop men tegenstem de waren deels om principiële, deels om tinantiële redenen, omdat de exploita tie van zo'n conferentieoord geweldig hoge kosten met zich medebrengt. De heer Hameeteman (V.V.D.) was er te gen, omdat de circa 8 ha landbouwgrond door bemiddeling van de raad aan de pachters werd onttrokken. Al is het niet direct, zal de bijbehorende grond van lieverlede worden bebost om tot recreatie te dienen voor de bezoekers van dit conferentie-oord. Gezien de pachters daardoor zullen worden gedu peerd, wilde dhr. Hameeteman daaraan niet mede werken. Nu mag het lijken dat het onverstan dig is om een landgoed, dat men zo goed als cadeau krijgt niet te aanvaar den, maar aan de exploitatie van zo'n conferentieoord zitten heel wat conse quenties vast. Volgens wethouder Voogd zal er voor de inrichting en exploita tie een kwart miljoen gulden nodig zijn en dan is hij, naar onze mening, niet ver abuis. Waar moet dat geld vandaan komen? Volgens de raadsvoorzitter zal gevraagd worden dat de gemeentebesturen en de kerken hierin zullen participeren. Was de aankoop doorgegaan, dan zou de ge meente Ouddorp het overdragen aan een Stichting of een Vereniging die het verder zal beheren. Het hangt dus nog in de lucht, wie dat doen zal. Aan de kerken is medewerking ge vraagd, aldus werd door de voorzitter in de raadsvergadering gezegd. Naar wij vernamen is er in de bejaarden stichting „De Goede Ree"- een confe rentie geweest met enige afgevaardig den van de Herv. Kerk, die, als wij goed zijn ingelicht, echter niet zo toeschiete lijk waren. Ze zouden dan een vinger in de pap hebben, maar ze bleken toch voorzichtig, om hun vingers niet te branden! Sprak de voorzitter niet, dat er „diensten" in het conferentie-oord wor den gehouden? Hierrriee zullen zeker „kerkdiensten" bedoeld zijn. Kunnende bezoekers niet naar de bestaande ker ken te Ouddorp? Of moeten de kerken er in bijdragen om van die gelden te Ouddorp een stelling te bouwen, waar uit ze zichzelf laten beschieten? Afgezien van de principiële redenen zit men bij de aanvaarding, met de fi- nantiële kant van de exploitatie. In richting, meubilering, slaapplaatsen, voeding, beheer en onderhoud, kost ho pen gelds. In een conferentieoord waar door verenigingen etc. weekends wor den doorgebracht, kan men geen restau- rant-prijzen berekenen; het tekort op de exploitatie moet dus op een of ande re wijze worden gedekt. Als hiervoor straks bijdragen worden gevraagd van de burgerlijke en kerkelijke gemeen ten, mag er eerst wel eens een uitge werkte berekening worden voorgelegd, hoe men denkt, dat dit reilen en zeilen zal. Het „Diekhuus" te Middelharnis was ook een geschenk en we weten wat over de finantiële kant in de raden van Mid delharnis en Sommelsdijk te doen is geweest en hoe men daar nog mee zit. Dat moge een lichtend voorbeeld zijn. Nu Ouddorp het heeft afgestemd, zijn ive wel benieuwd, aan welke overheids instantie de aankoop en overdracht van dit landgoed nu gevraagd zal worden. Dit staat wel los van deelname in de exploitatie maar het lijkt ons wel no dig dat er dan meer opening van zaken gegeven wordt. De betrokkenen dienen te weten waar zij aan toe zijn. ETTENSE VEEMARKT Op de veemarkt van woensdag 24 april 1957 werden aangevoerd 140 stuks, waarvan 101 runderen, 2 paarden en 3'' biggen. De runderen werden bij ruime aan voer willig verhandeld, met staande prijzen. Kalfkoeien 725—1050; kalfvaarzen ƒ.700—975; guste koeien 575—825; pinken 450—625; graskalveren 250— 350; paarden 700—900; biggen 40— 50; lopers 60—80; vette koeien 2;70— •i.20 per kilo geslacht. woensdag 1 mei a.s. mei-markt. „Ik ben dood geweest, en zie, Ik ben levend in alle eeuwigheid. Amen." (Openb. 1 18m) Tijdens zijn verblijf op Patmps werd Johannes een openbaring geschonken, een kostelijk geschenk van de Heere aan Zijn kerk. Johannes zag de ver heerlijkte Christus te midden der zeven gouden kandelaren, en alles wat aan Hem was, tintelde van leven en schit terde van pracht, en Zijn stem was als het geluid van vele wateren. „En toen ik Hem zag," schrijft Johan nes, „viel ik als dood aan Zijne voeten." Geen wonder. Dat had geen oog gezien, geen oor gehoord, noch kon in het hart eens mensen opgeklommen zijn. Maar de verheerlijkte Christus richt te hem op, onder meer zeggend: „Ik ben dood geweest, en zie, Ik ben levend in alle eeuwigheid. Amen!" „Ik ben dood geweest!" Als de ver heerlijkte Christus dit zegt, dan denken wij aan Hem, Die de schuld der zonde op Zich wilde laden en de bezoldiging der zonde in de plaats van doodschuldi- gen wilde ontvangen. Want de mens ligt immers door de zonde onder het von nis des doods! En wanneer Hij dan de kruisdood sterft en Zijn geest beveelt in de han den des Vaders, sterft Hij de strafdood, naar het recht des Heeren, en volvoert Hij, naar Gods welbehagen, het noodza kelijke verzoeningswerk. Daarom is de Man van Smarten afgesneden uit het land der levenden en men heeft Zijn graf bij de goddelozen gesteld. Hier geldt het onuitsprekelijk rijke woord: „Hij is gestorven om onze zonden en opgewekt om onze rechtvaardigmaking." Zie, in hetgeen de Zoon des Mensen deed, is aan de dood paal en sterk ge steld, en is de gerechtigheid en het eeuwige leven verworven. Niet door goddelijke overmacht! Neen, door recht! Door naar recht de dood te sterven heeft Hij aan het recht des doods vol daan, zodat de dood niets meer te eisen heeft. Niets meer te eisen van Christus. Maar ook niets meer te eisen van Jo hannes en van allen die van Christus Jezus zijn. Doordat de Heere Jezus uit de groeve oprees, werd bewezen dat Hij alle schuld tot de laatste penning had betaald. De goedkeuring Gods werd er door uitgesproken. Hij, die vrijwillig de dood was ingetreden, werd er door de Vader,Zelf uitgeleid. En God Zelf nam Zijn Zoon op en in Hem Zijn ge hele kerk uit de kaken des doods. Zó verstaan wij dat het een victorie jubel is, als daar met een stem als van vele wateren Johannes wordt toegeroe pen: „Ik ben dood geweest en Ik ben levend in alle eeuwigheid." En nu roept die Christus, die als de Levensvorst uit de grafstede is uitge treden, en dit deed als het Hoofd Zijner gemeente, het de Zijnen toe: „Ik leef, en gij zult leven!" Ja, het is nu eeuwig waar voor de oprecht gelovige, die met Christus ver bonden is: Zo ver het West verwijderd is van ['t Oosten, Zo ver heeft Hij, om onze ziel te [troosten. Van ons de schuld en zonde [weggedaan. Natuurlijk is het nu broodnodig dat ieder zich de vraag voorlegt: hoe heb ik deel aan de opstanding van Christus? Imm.ers het ga toch bij een ieder onzer hierom, dat de levendmakende Geest in onze dode harten werkt, dat Deze het uit Christus neemt en ons geeft. Op de toepassing des heils komt het aan. Laat valse vrede ons dus in zijn netten niet vangen! Want het is nood zakelijk dat wij van dood levend ge maakt worden en dat wij opstaan uit het graf onzer zonden tot een nieuw godzalig leven. Laten wij daartoe alle bedroefden over hunne zonde de weg der gebeden en verzuchtingen mogen aanprijzen. Want de levende Zaligmaker toont Zijn heerlijke levenskracht in het ootmoedi ge gebed ons vergiffenis van onze zon den, in het pleiten om genade. Hij leeft in de mens die der zonde sterft, die zich~ in alles veroordeelt. O, welk een gestalte heeft Hij in ons, als wij uit genade door het geloof, de hand mogen leggen op Zijn offer. Als het kleed der gerechtigheid, waaraan wij geen draad hebben bijgebracht, ons dekt met al onze zonden, van onze le vensdagen die achter ons liggen, van het heden, en van de toekomst. Jezus gerechtigheid dekt volkomen. O rijke Christus, volzalige Heiland, Gij maakt armen rijk. Gij maakt zon daars zailig. Gij zijt dood geweest en Gij zijt levend in alle eeuwigheid. Amen. Ja, Amen! Zo zegt de vrijgemaakte ziel het de Heere Jezus na. Ja, Amen! Gij, mijn dierbare Borg en Koning leeft. Gij hebt de dood over wonnen, ook in mij, en Gij hebt Uw leven in mijn dode ziel gestort. En nu ben ook ik dood geweest, en ik ben le vend tot in alle eeuwigheid. Welzalig wien dit mag gebeuren. Dit is, dit is de poort des Heeren; Daar zal 't rechtvaardig volk door [treên. Om hunnen God ootmoedig 't eren. Voor 't smaken Zijner zaligheên. Katwijk aan Zee. Ds. N. de Jong. De afdamming van het Haringvliet brengt voor de gemeente Stellendam ten opzichte van de visserij ernstige consequenties met zich mee. Het ziet er naar uit dat de haven te loor zal gaan en de visserij van uit een naburige haven zal moeten worden uitgeoefend. Nu de werkzaamheden van de afdamming reeds begonnen zijn, heeft het bestuur van de Stellendamse vissersvereniging het nodig geoordeeld een rapport samen te stellen waarin de betrokken over- heids-instanties worden ingelicht over de schadelijke gevolgen die hieruit voortvloeien en ook over de mogelijkheden die er wellicht nog zijn tot het be houd van de garnalenvisserij en de maatregelen die voor de gedupeerden ge troffen zullen moeten worden. Voor het tot stand komen van dit rapport zijK vele adviezen van visserijdeskundigen ingewonnen en vele besprekingen ge houden zowel met personen uit de localiteit als daarbuiten. De rapporteur, de heer A. v. Eek voorzitter van de visserijvereniging te Stellendam, drukt tot zijn grote voldoening uit, dat het gemeentebestuur zich bereid heeft verklaard het rapport mede voor zijn rekening te nemen. In gedeelten zullen wij uit dit belangrijke rapport onze lezers een en ander mededelen. Het gaat hier over het „to be or not to be" het zijn of niet zijn van een belangrijke vissers- plaats op ons eiland. In het eerste hoofdstuk wordt de aard van het probleem uiteengezet en met nadruk gewezen op de gevaren die door de afdamming voor de Stellendamse vis sers dreigen. Zij dienen zich daar nu reeds terdege rekenschap te geven en daarmee niet te wachten tot de tijd dat de gevolgen voelbaar worden. De vis sers dienen n.l. tijdig te weten, welke maatregelen getroffen zullen worden om óf op andere wijze hun bedrijf voort te zetten mede in verband met noodzake lijke investeringen op korte termijn óf de sociale gevolgen van een algehele of gedeeltelijke liquidatie voor de visserij op te vangen. Gegevens omtrent de afdamming De rapporteur beklemtoond, dat het Deltawetsontwerp geen nauwkeurige omschrijving geeft van de plaats en de aard der afdammingswerken. „Voor- hands wordt gedacht aan een afsluiting, welke ten westen van Hellevoetsluis op Voorne aansluit en nabij Stellendam op Goeree" aldus hoofdst. V par. 4 van het wetsontwerp. Wel zeer vaag aangeduid dus. In genoemde paragraaf wordt ook gezegd, dat „voorzieningen zuUen wor den getroffen voor het doorschutten van vaartuigen, nodig voor het onderhoud der werken; wellicht zullen ook vissers schepen daarvan gebruik kunnen ma ken. In het belang van de visserij dient voorts op de nodige havenaccomodatie te worden gerekend." Op het hiernaast afgedrukte kaartje staat de dam ge projecteerd ten oosten van Stellendam. Uit de gegevens die de Rijkswaterstaat (Deltadienst) verstrekt, blijkt echter, dat deze aanduiding niet de definitieve plaats aangeeft. In 1956 is begonnen met de voorberei dingen tot het maken van een bouwput midden in het Haringvliet ten noorden van Stellendam. Deze dient tot het con strueren van de spuisluizen in de dam, waarvan er 16 naast elkaar worden aan gebracht, elk van 60 m breed, zodat de uitwateringsruimte plm. 1 km bedraagt. In 1958 wordt een begin gemaakt met het leggen van een hoogwaterkering in het westen aansluitend op de duinen van Goeree, die ten zuiden of ten noor den dit staat nog niet definitief vast op het moment, dat wij dit schrijven van de huizen van het Havenhoofd Goe- dereede dwars door de Goereese haven loopt, in z.o. richting gaat en vermoe delijk niet ver ten oosten van de Goe reese haven in 1959 door het Zuiderdiep wordt geleid over de plaat Scheelhoek in n.o. richting. Aan de noordzijde van Scheelhoek wordt ten behoeve van de vaartuigen, die nodig zijn voor de on derhoudswerken, een schutsluis aange bracht met 2 havenkommen, één aan de buitenzijde en één aan de binnenzij de van dam en sluis. Deze beide haven kommen kunnen mede gebruikt worden door de Stellendamse vissersvaartuigen en eventueel later ook. door die uit Goe- dereede. Deze havens en sluis zijn pas in 1965 klaar. Daarna worden de aan sluitende dammen ten zuiden en ten noorden van de spuisluizen gelegd. De bedijking van de plaat Scheel hoek behoort niet in direkte zin tot Naar wij vernemen is er van de melk veehouders een circulaire uitgegaan, dat zij hun melk buiten de Mago om kunnen leveren aan de heer D. Nagte- gaal te Stellendam. Er zijn volgens deze circulaire grote bezwaren tegen levering over de Mago, ten eerste omdat beloofd is dat hogere prijzen zouden worden betaald wat niet is nagekomen, maar instede van dat, 92 et. per 100 kg. melk wordt ingehou den voor onkosten van de vereniging. Abusievelijk is vermeld, dat de Zen- dingsdag der Ger. Gemeenten die te Utrecht zal worden gehouden, op 23 april plaats heeft. Dit moet zijn op Ko ninginnedag, dinsdag 30 april a.s. ----------O---------- D.V. 27 april nam. 3 uur houden de Kring-ring van Gereformeerde jeugd verenigingen op Flakkee, een grote bij eenkomst in de Ger. Kerk te Middel harnis. Als spreker is aanwezig ds. Janse de Jong met een referaat getiteld „Gods Adelaars". Medewerking wordt verleend door het Rotterdams zangkoor: „The old time religian singers met hun negro spiritituals. 's Avonds wordt tweemaal de film vertoond „De strijd om de top". Aanvang 6.45 en 8.45 uur. Toegang voor beide vergadering vrij voor iedereen! het Delta-plan. Wanneer deze zal plaats hebben, is thans nog niet be kend. Voor de Stellendamse visserij zou deze inpoldering de situatie in zoverre vergemakkelijken, dat er dan zoals ook de bedoeling is een brug kon worden aangebracht over het Zuiderdiep vanaf de haven naar Scheelhoek, terwijl in aansluiting daarop dwars over de nieuwe polder een weg kon worden aangelegd naar de havenkommen, hetgeen de afstand van het dorp naar de ligplaats der vaartuigen beduidend zou verkorten. Het gehele werk wordt geacht klaar te kunnen zijn in 1968. Daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat de afsluiting der zeear men moeilijker en omvangrijker zal zijn dan enig ander werk van deze aard ooit hier te lande uitgevoerd. Grote tijdverschillen in( het Goereese Gat plm. 2 m.) en sterke getij stromen maken de bouw van een damlichaam moeilijk. Per etmaal zijn er slechts vier korte perioden, waarin werkzaamheden kunnen worden verricht, die stil water vereisen. Voorts vergete men niet, dat er in de monding van het Haringvliet per getij een hoeveelheid water heen en weer trekt van 500 miljoen m3! (In de Brielse Maas destijds 45 miljoen m3) Bovendien ligt het Goerees Gat geheel open voor w. en n.w. winden, die het meest voorkomen en is de invloed der zeegolven tot diep in de zeearmen merk baar. Er moet dus gerekend worden op vele en lange perioden, waarin niet gewerkt kan worden. Dit alles zal een lange tijd van onzekerheid scheppen voor de toekomstmogelijkheden van de visserij. (Wordt vervolgd) Ter gelegenheid van het 10-jarig ambtsjubileum van burgemeester J. v. Kno- belsdorff te Stellendam biedt wethouder Moyses mevr. v. Knobelsdorff een bloemenhulde aan. De hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap beveelt zowel alle individuele werkgevers als alle combi naties van werkgevers in de agrarische sector aan op Koninginnedag (30 april), voor zover het werk zulks toelaat, aan de in hun dienst zijnde arbeiders vrijaf te geven en deze vrije dag niet in min dering te brengen op de vakantie van de arbeiders. Mocht het bovenstaande voor arbei ders-veeverzorgers niet geheel doenlijk zijn, dan verwacht de hoofdafdeling, dat in onderling overleg tussen de desbe treffende arbeiders een regeling wordt getroffen om het noodzakelijke werk te verrichten. Wat de doorbetaling van het loon be treft, adviseert de hoofdafdeling niet alleen aan de vaste en los-vaste arbei ders, doch ook aan losse arbeiders, die reeds de vier voorafgaande weken bij de betrokken werkgever in dienst wa ren of van wie kan worden verwacht, dat zij nog vier weken of langer aldaar in dienst zullen blijven, het loon over de Koninginnedag door te betalen, zo dat deze losse arbeiders geen vakan tiebonnen behoeven te verzilveren. j pnqgelijk .1; HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN HERKINGEN Hogre ouderdom. A.s. maandag 29 april hoopt B. v. d. Linde, gepensioneer de postbode zijn 89ste geboortedag te gedenken. Hoewel redelijk gezond zijn de, kan hij slecht zien en gaat het lo pen zeer moeilijk. In verband met Koninginnedag op dinsdag 30 april a.s., waarop het perso neel van de drukkerij een verplichte vrije dag heeft, zal ons blad „Eilanden- nieuws" inplaats van dinsdag op maan dag 29 april uitkomen. Adverteerders en correspondenten ge lieven er voor te zorgen, dat hun copy dus maandagochtend eerste post op ons bureau aanwezig is. De bezorgers kunnen de couranten maandag op de gewone tijd afhalen. Redaktie en Administratie N.V. Eilanden-nieuws onzuiver bloed Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale zouten waaruit 't is samengesteld, hebben zo'n aansporende werking op de bloedzuive rende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen. Onzuiverheden daarin kunnen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo veroorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. Kwade Hoek yOOME STELLEHDAM g) il^WI HéW

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1