Naar een regering zonder P. v. d. A. Aankoop conferentie-oord „Toppers hoedje" en „Broekstee" afgewezen Gebrs kaptein y V Eeuwenoude haven van Goedereede afgesloien SOe Jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN •- Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond - *"""UI lllllllllll MEDITATIE Christus, de Borg Haven wordt nu alleen gebruikt voor uitwatering Havendijk is tweede waterkering geworden In de Paasweek maar één krant 1 Spoedeisende gemeenteraad te Ouddorp Raadsleden wilden geen overhaaste beslissing De stemmen staakten TEL. 01870-2004-2205 Vrijdag 19 april 1957 No. 2591 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIUDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet Sinds verleden jaar hebben we weer een kabinet op brede basis. Dat wil zeggen, dat het geformeerd is door sa menwerking tussen de K.V.P., de P.v. d.A., de C.H. en de A.R., dus door par tijen, wier opvattingen vrijwel op elk gebied mijlenver uiteenlopen. Wij heb ben altijd gemeend, dat zulk een rege ring in feite een staatsrechtelijk mon strum is. Zij kan slechts regeren door aan de lopende band compromissen te construeren, die niemand bevredigen, die telkens spanningen veroorzaken en vooral onder de kiezers grote ergernis en ontevredenheid wekken. Nu en dan blijkt in de Tweede Kamer, dat één of meer der bovengenoemde partijen zich eigenlijk moeilijk kan schikken in het regeringsbeleid, maar aangezien niemand het aandurft dit Kabinet weg te stemmen, omdat men geen kans ziet een beter ervoor in de plaats te stellen, behaalt de regering in elke kritieke situatie de overwinning. En zo zitten we in J)Iederland opgescheept met een Ministerie, dat wel uit knappe koppen bestaat, maar dat als geheel niemands sympathie heeft. Hoe zijn we in deze impasse geko men? Sommigen schrijven het toe aan de evenredige vertegenwoordiging, waar door, geen grote verschuivingen meer mogelijk zijn. Dit is echter niet de grondoorzaak. In wezen wordt zij ver oorzaakt door de politieke verdeeldheid van ons volk, waardoor geen enkele partij een volstrekte meerderheid heeft en ook bezwaarlijk in de toekomst krij gen zal. Dit heeft natuurlijk ook zijn voordelen. Wanneer b.v. de roomsen eO'/o van onze bevolking uitmaakten, konden en zouden zij zonder twijfel in sterke mate een rooms stempel drukken op wetgeving en bestuur. En wanneer de P.v.d.A. een absolute meerderheid verwierf, kon zij ongehinderd haar so cialistische verlangens in praktijk bren gen. In beide gevallen zou hierdoor de Protestants-Christelijke bevolkings groep in een zeer bedenkelijke positie geraken. Wij mogen daarom wel dank baar zijn, dat noch een exlusief rooms,, noch een uitsluitend rood bewind in Nederland mogelijk is. In dat geval zou de situatie voor ons slechter zijn dan nu, met name op het gebied van het onderwijs en tengevolge van allerlei economisch-sociale experimenten van progressieve allure. Aan de andere kant komt er echter steeds groter oppositie tegen het huidi ge regeerstysteem. Dit komt tot uiting in redevoeringen van de partijleiders en meer nog in de pers. En als de mas sa der kiezers zich eens ondubbelzinnig uiten kon, zou men nog heel wat meer horen. Het is daarom geen wonder, dat er telkens stemmen opgaan om tot an dere verhoudingen te komen. De P.v.d.A. en met name de radikale groep-Vos ziet met spijt, dat zij ondanks het feit, dat zij de minister-president en de ministers van financiën, landbouw en visserij, justitie en sociale zaken le verde, niet zo heel veel socialistische desiderata kan verwezenlijken, althans naar haar mening. De andere groepen remmen teveel af. De K.V.P. zou na tuurlijk graag wat specifiek-roomse wensen vervuld willen zien zoals b.v. de volledige opheffing van het proces sieverbod, maar zij ziet daartoe ook geen kans. Wel weten) deze twee grote par tijen het leeuwenaandeel van de benoe mingen in de wacht te slepen en moe ten de A.R. en de C.H. zich met en kele toegeworpen overschotten tevre den stellen. Maar tevreden is niemand. De huidige vierpartijen-regering brengt voor de participerende groepen mee, dat ze enerzijds zelf pogen zoveel mogelijk eigen programpunten te ver wezenlijken via de „eigen" ministers, maar anderzijds ook zoveel in hun ver mogen is proberen te beletten, dat de andere groepen hun specifieke wensen doorzetten. Er is dus een doorlopende touwtrekkerij binnen en buiten het Ka binet aan de gang, die zich grotendeels achter de schermen afspeelt, maar ook af en toe in de Staterv-Generaal tot uit- dmkking komt. We hebben dat kort geleden gezien bij het debat over de bestedingsbeperking, met name bij de blokkering der landbouw-gelden en bin nenkort zullen we weer zoiets te zien krijgen als de kwestie van de huurver hoging in de Tweede Kamer komt. Over deze huurverhoging schreven we al eerder. De regering wil 25°/o bij de huidige huren doen, maar de helft ervan „blokkeren." Dat blokkeren is weer een nieuwe uitvinding op dit ge bied. De P.v.d.A, wou eigenlijk de helft „afromen" en derhalve aan de huis eigenaren ontnemen. Zij heeft nu een maal een antipathie tegen deze catego rie staatsburgers. Maar zij vergeet, dat schier geen enkele groep sedert de oor log zo schandelijk in zijn inkomsten beknot is door onze „progressieve" re geringen als deze. Onidat de kabinets- Géén twijfel mogelijk... HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN formatie van verleden jaar o.a. op dit punt dreigde te stranden, is toen Prof. Romme (K.V.P.) met de idee gekomen van de blokkering als compromis. Achter af blijkt nu, dat de A.R., de C.H., de V.V.D en zeer veel K.V.P.ërs deze een onding vinden en er zowel principiële als prak tische bezwaren tegen hebben. Het staat daarom wel vast, dat wanneer de Kamerleden van deze partijen straks zouden kunnen stemmen volgens hun eigen opinie, dit huurverhogingssysteem zou worden afgewezen. En dit zou naar onze mening zeer beslist moeten gebeu ren, want er zit een groot onrecht in. Wij zouden wel eens willen weten waar de rechtsgrond is, waarop de regering het onttrekken van het beschikkings recht over deze gelden aan de rechtheb benden wil baseren. Die is er niet. Dit systeem, hoewel uitgevonden door de roomse partijleider^ is in wezen een uitvloeisel van socialistische eigen domsbeschouwingen. We weten, dat al wat socialist of communist is, het met eigendomsrechten niet zo nauw neemt. Bij hen speelt in meerdere of mindere mate nog steeds de spreuk van Proud- hon door het hoofd: eigendom is dief stal. En daarom zijn wij van mening, dat het hoog tijd wordt de eigendoms- en beschikkingsrechten veilig te stellen. Intussen moeten wij ons over de de batten in de Tweede Kamer maar geen illusies maken. Het wordt veel ge schreeuw, maar weinig wol, want het staat nu al vast, dat de K.V.P. en de C.H. door de knieën zullen zakken. Dat is dezer dagen duidelijk gebleken uit het volgende: 1. De P.v.d.A.-minister Suurhoff heeft verklaard, dat de regering abso luut aan haar voorstel vasthoudt, om dat het bij de kabinetsformatie zo is afgesproken. De regering wijkt dus niet voor de oppositie. 2. De voorzitter van de P.v.d.A. dhr. Vermeer, heeft verklaard, dat de P.v. d.A.-ministers zuUen aftreden en er dus een kabinetscrisis zal ontstaan, wan neer de blokkering verworpen wordt. Ziehier een dreigement in optima for ma. Omdat het reeds verleden jaar ge bleken is, dat in de huidige politieke omstandigheden de vorming van een normaal parlementair kabinet onmoge lijk is en er na vier maanden onder handelen slechts een noodoplossing ge vonden werd, is men bang door afstem men van een regeringsvoorstel een on oplosbare crisis te veroorzaken. Van de ze situatie maakt de P.v.d.A. nu een dankbaar gebruik. 3. De C.H. leider dhr. Tilanus heeft verklaard in antwoord op suggesties van Prof. Oud dat hij geen verant woordelijkheid wil dragen voor de val van dit kabinet en dat hij, ofschoon de voorkeur gevende aan een huurverho ging van ISVo zonder blokkering, zich uiteindelijk niet tegen het regerings voorstel zal verzetten, wanneer zijn idee voor het kabinet onaanvaardbaar is. Dhr. Tilanus heeft dus al bij voor baat gecapituleerd, wat wij van zulk een politicus niet erg verstandig vin den, want daarmee heeft hij zichzelf weerloos gemaakt. 4. De A.R. fractieleider dr. Bruins Slot heeft in „Trouw" verklaard, dat hij pertinent tegen de blokkering is en het is dan ook wel waarschijnlijk, dat de A.R. fractie tegen zal stemmen (met de V.V.D. en de S.G.P.) Uit al deze verklaringen kan dus de conclusie getrokken worden, dat het he le debat een storm in een glas water zal worden en dat de P.v.d.A. haar zin zal krijgen, omdat men bang is voor stukken! Wij zouden dit echter buitengewoon betreuren. Naar onze mening moet er nu maar eens een eind gemaakt wor den aan de situatie, dat 34Vo van de Kamer regeert over de rest. De P.v.d.A. wil erg democratisch zijn, maar dan zal ze moeten begrijpen, dat het niet aan gaat, dat een socialistische minderheid haar wil oplegt aan een niet-socialisti- sche meerderheid. Dit gebeurt al veel te dikwijls. En hier gaat het o.i. om een zeer principiële kwestie, hetgeeni van P.v.d.A.-zijde ook zo wordt aangevoeld, gezien het zware geschut, dat zij in het veld brengt. Er moet een onverbiddelijk halt worden toegeroepen aan de koude socialisatie, die sedert 1945 in Neder land aan de gang Is. Het Is echter jammer, dat onder de niet-socialistlsche partijen te weinig overeenstemming en moed bestaat om evenals in Duitsland en Engeland een regering té vormen zonder P.v.d.A. De heer Tilanus (C.H.) moet daar helemaal niets van hebben. Hij zei verleden week in Goes, dat hij dit niet in 's lands be lang acht! Een onbegrijpelijke uit spraak van een christelijk politicus, waarmee vermoedelijk lang niet aUe C.H. het eens zullen zijn. En in R.K.- kringen durft men de P.v.d.A. om tak- tische redenen niet In de oppositie te dreigen. Prof. Oud heeft de Idee ge lanceerd een regering te vormen van R.K. en A.R., waarbij de V.V.D. wel willende steun zou verlenen. Natuurlijk gaan deze partijen hierop niet in, want dan zouden ze In een wel zeer beden kelijke en zwakke positie komen. Het zijn helaas de Chr. Hlstorischen In hoofdzaak, die een anti-soclallstlsch front verhinderen. De A.R. dr. Bruins Slot, die door „Vrij Nederland" een so cialistenvreter wordt genoemd, zoïi er wel voor te vinden zijn, maar dan zou den alle niet-socialistische partijen moeten samenwerken. En aangezien daarop vooralsnog geen kans Is, moeten wij het maar goedvinden, dat onder toelating en met medewerking van „rechtse" partijen de P.v.d.A. kans krijgt op verschillende punten haar zin door te zetten. Men zal deze slappe politiek betreuren als daarop onder de kiezers vroeg of laat een reactie komt. „De straf, die ons de vrede aan brengt, was op Hem." (Jesaja 53 5m.) De straf was op Hem! In dat enkele woord geeft Jesaja weer wat het karakter van het lijden van de Christus uitmaakte. Al wat Christus op de smarteweg doormaakte; al die striemen en plagen, al die wonden en angsten het was straf die Hij leed. Ziedaar het karakter van Golgotha; het is het straftoneel van Gods recht; hier wordt de schuld der mensheid ge boet; hier ontvangt het geschonden recht des Allerhoogste zijn voldoening. Daarom gliinlacht geen Vaderoog Hem tegen. En strekte geen helpende Vader hand zich naar Hem uit, en kon Hij in die uren niet meer gevoelen het Va- derhart, dat voor Hem klopte. De straf was op Hem! Ze drukte Hem In Uchaams- en ziele lijden neer. Hij zonk weg tussen de afgronden der verbolgenheden des Hee- ren Heeren. En in die diepten was het: golf na golf; de ene baar was niet weg of de andere volgde. Eeuwig diep! On begrepen, onpeilbaar voor engel en mens. Zo nameloos diep, dat God alleen het verstond en uw Borg, o volk van God, het doorzwoegde, zó, dat Hij uitkerm- de: Mijn God, Mijn God, waarom hebt Gij Mij verlaten? Dat is de straf, waarvan de tekst ge waagd. Dat is het lijden, dat eeuwig uitvloeit over de rampzaligen in het oord van wening en knersing der tan den. Dat Is het lijden hetwelk Golgotha geeft te aanschouwen: waarin Imma- nuël verzonk! Christus Zelf heeft geen zonde ge kend noch gedaan. Dus behoefde Hij niet voor Zichzelf, dat alles te ondergaan. O neen, maar voor de zonden der Zijnen. In Adam waren zij eens goed uit de hand des Scheppers voortgekomen. Ver sierd met het deugdenbeeld Gods, was de mens gesteld in de hof van Eden, opdat hij God zijn Schepper recht zou kennen, van harte zou liefhebben en vol komen zou eren door te gehoorzamen. Doordat beeld was hij in staat om de els der gehoorzaamheid te vervullen. Tevens bedreigde God de mens, indien hij Gode ongehoorzaam werd. Hij zou stervende sterven. En nu is de mens gevallen. Hij is Gode ongehoorzaam geworden. Nu moet ook die zware straf over de mens komen Doch waar nu Christus in de volheid des tlj'ds gekomen is in de plaats der Zijnen daar komt de straf op Hem. En zie nu, als Hij komt dan draagt Hij de zonden der Zijnen en mitsdien ook de gevolgen der zonde, n.l. de drie voudige dood. Maar nu schittert hier de waardij der Godheid van onze Heere Jezus Christus: Hij heeft de eeuwige, oneindige straf der zonder in weinig tijds voldragen, de dood verslonden tot overvraiing; Hij, de Eeuwige, heeft het eeuwige verslonden tot triomfen. Voor Hem, God uit God, eindigt het eindeloos straflijden in de triomfroep der overwining: „Het is volbracht!" Maar als dan Zijn lijden het straf-dra- ger voor Zijn volk is, dan is ook de vrucht daarvan voor Zijn volk, wier straf Hij droeg, en de vrucht der straf is vrede. De straf, die ons de vrede aanbrengt, was op Hem. Vrede dien die verre, en dien die nabij zijn. Vrede! Woord van ongemeten, onge peilde heerlijkheid! Straf baart vrede; en die vrede is hecht, wijl rustend op de pijlers van het recht. God is verzoend. Jezus Christus heeft alles volbracht en alle gerechtigheid vervuld. Zijn werk is vol bevonden, daar ontbreekt geen schilfer aan. Hij is de Rotssteen, wiens werk volkomen is. Zijn bloed reinigt van all zonden. Er bleef nietn over te doen; Hij heeft alles gedaan, wat bij God te doen was om de zonden des volks te verzoenen. Er is nu eeuwige gerechtigheid voor allen, die schuilen in de wouden van Immanuël. Nu wordt gena van waarheid blij ont moet, De vrede met een kus van 't recht gegroet. Vrede met God, die om het genoeg- doen van Christus al mijn zonden, ook mijn zondigen aard, waarmede ik mijn leven lang te strijden heb, nimmerweer wil gedenken. Vrede met uzelf, als ge door genade onder de vleugelen van Immanuël moogt rusten van het zwoegen onder de last van zonde en schuld. Vrede met elkander en wat hieraan nog ontbreken mocht zal voorbij gaan, want wij verwachten nieuwe hemelen en een nieuwe aarde, waarop gerechtig heid wonen zal. Gelukkig volk, dat die vrede, die alle verstand te boven gaat, kennen mag. Dan is er een wonder van genade aan die mens geschied. Dan is Christus Jezus" hun levende wet en hun stervende Borg geworden, die hen brengt tot de volle vrijheid en de volkomen zaligheid. Dan mogen zij zich insluiten in het: die „ons" de vrede aanbrengt. Moogt gij dit ook reeds, lezer Katwijk aan Zee Ds de Jong Een vele eeuwen oude historie is op dinsdagmorgen, 16 april 1957, afgesloten; het verhaal dat begon in een tijd toen Goedereede een rijke koopmxmsstad was met een rede, die door schepen uit de gehele, toen bekende wereld, werd aan gedaan, dat zich voortzette met het droeve verschijnsel van de verzanding van die rede, gevolgd door eeuwen, waarin Goedereede tot de dode stadjes van Holland kon worden gerekend, totdat er enige opbloei weerom kwam doordat Goeree- se vissers hun bestaan op de zee en in de zeegaten gingen zoeken. Die vissers konden altijd nog tot in het hartje van hun stadje varen, dank zij de drie ki lometer lange haven. Maar sinds dinsdagmorgen bestaat die haven niet meer, tenminste niet als een verbinding met de zee en het Goereese Gat, want door sterke, moderne machines werden er op genoemde dag, op het tijdstip van de kentering, bij laag water, bergen zand en klei in de haven geduwd, dicht naby de uitmonding op de rivier. Om precies 9.45 uur in de morgen hield het water op te strorrien, een klein kwartiertje later lag er al een flinke dam en na een goed half uur reed de eerste bulldozer over die dam van de ene naar de an dere kant! De haven is afgesloten, voor goed. Alleen door een sterke betonnen duiker naast de dam kan het overtollige polder- en rioolwater nu nog naar bui ten vloeien. „De- haven is dicht, 't is nu een doelloos spil geworden!" betreurde een Goerees vrouwtje met een meewarige blik op het stille water van de ha venkom in het oude stadje. Wy schreven en fotografeerden al eerder over deze havenafsluiting en over het werk als zodanig behoeven Wij dus niet veel meer te vertellen. Behalve, dat het weer een spannend moment was toen de dam werd gelegd op het moment van de kentering. Tot- dien had er nog een felle stroom door de resterende geul gelopen en in wezen was het werk even moeilijk en even spannend als de dichting van een groot stroomgat uit de ramptijd. Er kan met waterwerk immers altijd van alles gebeuren; als de stroom aan houdt kan alle reeds aangebrachte zand wel weer weg spoelen. Maar het ver liep naar wens en volgens plan. Hoofd opzichter Mieras en opzichter DIjkhof van rijkswaterstaat, aannemer Geluk, allen, die aan de damleggig gewerkt hebben en vooral de gehele schaar kin deren, die meester Snijders, bovenmees- ter van de school op het Havenhoofd, onder zijn dagelijks hoede heeft, volg den met argusogen de bewegingen van het water en de actie, die de graafma- chnes precies op tijd begonnen. Luid schald(;2^et gejuich over het water en tot aan de Goereese duinen toen de af sluiting een feit 'werd. Zij legden met hun kinderstemmetjes een bijzonder ac cent op dit voor Goeree historische mo ment. Havendijk nu 2e waterkering Met deze afsluiting hebben de oude havendijken hun betekenis als eerste waterkering verloren, zy zitten nu op de tweede rang en straks, als de grote dam door het Haringvliet gelegd is, wellicht zelfs op de derde; dat hangt er maar vanaf hoe die Haringvlietdam precies de wal van Goeree zal aandoen, of hij voor of terzijde de nu nog aan wezige vissersrede zal komen. De Goereese vissers zelf hebben van deze havenafsluiting niets bemerkt, nog niet, want zij zaten op zee. Vrijdag avond komen zij thuis. Dan zulleni zij over de nu gelegde dam lopen, hun ogen naar het oude stadje en naar de andere kant, naar het zeegat richten; voor hen en hun bedrijven breekt er ook een nieuwe tijd aan; het verleden is afgesloten! Omdat maandag 2e Paasdag op de drukkerij niet wordt gewerkt, kannen wy dinsdag daarop niet met ons blad uitkomen. Volgende week verschijnt „KUan- den-nieuws" dus alléén op vrfldag 26 april. Adverteerders, oorres pondenten en bezorgers gelieven hiermede rekening te houden. Redaktie en Administratie N.V. „EILANI>EN-NIEtrWS" Het historische mom,ent, waarop het laatste beetje water uit de oude Goereese haven sijpelt. Enige minuten later werd met een bulldozer en met draglines de twee grote dammen zand tegen elkander geschoven en is de sluiting een feit geworden. Botfen een van de bergen ziet men de schooljeugd van het Goe reese havenhoofd met belangstelling de werkzaamheden gadeslaan. De gem,eenteraad van Ouddorp kwam donderdagmorgen 18 april in spoed eisende zitting byeen. De reden daarvan was het sluiten van een obligatie lening voor de bouw van de nieuwe Chr. School, waarvan de uitgifte op 1 mei moest gesteld. Dan was er nog een belangrijk punt, n.l. de aankoop van het landgoed „Toppershoedje" en de z.g. „Broekstee^' met het bijbehorende land, eigendom van de erven Baart de Ie Faille. Hiervoor was een schenking beschikbaar groot f 50.000.waarvoor de bezittingen konden worden gekocht, waaraan echter de conditie was verbonden, dat dit door een overheidsinstantie moest geschieden, die het dan weer aan een aan op te richten Stichting kan overdragen. Voorts was bepaald, dat het complex uitsluitend bedoeld was voor recreatie- en vormingscentrum voor de jeugd, ten behoeve van de Verenigin gen, die er bij betrokken zijn. Het voorstel viel de raadsleden blijkbaar zeer nuchter op hun dak, wat bleek uit de gestelde vragen. De voor- zowel als te genstanders vroegen tyd om zich er over te bezinnen maar volgens de voor zitter kon dit niét, omdat het vóór 1 mei in kannen en kruiken moest staan. By stemming werd het 5 voor en 5 tegen (de heer Koek was afwezig) waardoor het voorstel verworpen werd beschouwd. Na opening met gebed door burge meester Kleijnenberg bracht deze de obligatie-lening groot 180.000.— voor de bouw nieuwe chr. school aan de or de, rentende 4'/4»/o met een looptijd van 30 jaar. De heer Hameeteman Informeerde of de aankoop grond daarin begrepen was, waarop de voorzitter antwoordde dat dit er los van gezien moest worden. Dhr. Hameeteman en dhr. G. Tanis wis ten dat er voor de grond een fantas tische prijs zal worden betaald, wat echter volgens de voorzitter nu niet aan de orde was. Men keurde het voorstel goed. Conferentie-oord Dan kwam aan de orde de aankoop van het conferentie-oord, n.l. de bezit tingen van wijlen dhr. Baart de la Fail le, zoals we dat hierboven hebben om schreven. De voorzitter deelde mede dat er 50.000.voor beschikbaar was, vrij op naam, waarvoor het zal kunnen worden gekocht. Voorwaarde is, dat het moet dienen ten behoeve van de ge meenschap, en dat kan alleen als de gemeente, provincie of Rijk het aan koopt. De provincie heeft er wel aan dacht aan geschonken, maar kan voor dit enige punt niet apart bijeenkomen. Voorgesteld werd het hele complex aan te kopen en over te dragen aan een commissie of Stichting die nog moet worden opgericht, die het daarna zal exploiteren. „Komt er dan ook een jeugdherberg?" vroeg de heer Hameeteman. „Het ligt In de bedoeling de Broek stee te herbouwen" antwoordde de voorzitter. „Er zijn zeer grote kosten aan ver bonden meende de heer Hameeteman. „Geeft dat nog consekwenties voor de gemeente?" De voorz.: De gemeente behoeft het niet te financieren. Wij kopen aan en dragen over. „Hebben de gebruikers van de grond recht van voorkeur?" vroeg de heer Hameeteman, die het voorts In strijd met de bepalingen voor het uitbrei dingsplan vond. Nu gaat men er wel bouwen, aldus spreker en de gemeente werkt mee, om de pachters de grond af te nemen! Hij wilde deze mensen liever de gelegenheid geven de grond tegen een toelaatbare prijs te kopen! Aan de aankoop van de gebouwen kon hij zijn stem geven, maar niet aan de verkoop van de grond, „'t Is toch maar een bespreking?" wierp weth. Grinwis In het midden. „Er moet een besluit genomen wor^ den" drong de voorz. aan. T.o.v. de. pachters was er z.I. vooreerst geen nood, het duurt nog wel 10 jaar mis schien eer de grond wordt gebruikt. „De bezoekers zullen zich willen ver treden!" aldus dhr. Hameeteman, „de grond zal wel bebost worden." De heer de Jong vroeg inlichtingen over het conferentie oord. ANNO 1870 Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de nieuwe ESMERALDO WIJNEN. „Het wordt in de breedste zin van het woord opgezet" antwoordde de voorzitter. Jongelings- en meisjes vereni gingen, visserijvereen. enz. kunnen er confereren, weekenden houden enz. „Is de zondag er mee gemoeid?" in formeerde dhr. de Jong. De voorz.: Het wordt geen restaurant waar ieder in kan lopen, maar het wordt geëxploiteerd met bedden enz. De bezoekers moeten toch ook' 's zon dags worden gevoed. Er zullen ook (kerk)diensten in worden gehouden. „Met andere woorden het is de gehe le week en ook 's zondags open" con cludeerde de heer T. Grinwis. De voorz. deelde mee dat er een be spreking is gehouden met de kerken (in de Goede Ree verslagg.) die ver zocht zijn medewerking te verlenen. De heer Nederlof zeide het nog niet best te begrijpen. Waarom moet de ge meente optreden als koper? vroeg spr. „Omdat voorwaarde is dat een over heidsinstantie daarbij optreedt", ant woordde de voorzitter. De Staten van Friesland hebben geld beschikbaar van eeni Friese familie Baart de Ie Faille voegde spr. er aan toe. „Hoe groot zijn de bezittingen?" vroeg de heer Nederlof. „Het betreft Toppershoedje en de Broekstee met 6.77 ha grond", aldus de voorzitter. „Kan die grond wel verkocht wor den zonder toestemming van de pach ters?" informeerde de heer Komtebed- de. (Verolfii pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1