Raad van Dirksland verhuurde grond in het uitbreidingsplan »OT(§MA Bertus Laanveld Kerkgeschiedenis van Den Bommel Weer werden er vele verkeers overtredingen berecht Statuten van open woningbouwvereniging werden vastgesteld VOOR HET BETERE FOTOWERK ZEER KORT KANTONGERECHT SOMMELSDIJK „EILANDEN-NIEUWS' De raad van Dirksland hield donderdagmiddag een korte raadsvergadering. De statuten van de ineengesmolten woningbouwvereniging moesten worden vastgesteld en er was nog een belangrijk punt inzake verhuring van bouw grond gelegen aan de Philipshoofjesweg in het uitbreidingsplan. Zoals b en w het voorstelden werd het na enige be spreking aanvaard. In de ronvraag kwam de woningbouw ter sprake, die op enkele punten stagneerde, waar echter spoed achter zal worden gezet betreffende de aanvrage ook al is het met de grond nog niet in kannen en kruiken. Burgemeester D. van Heyst opende de vergadering met gebed. Na vaststelling der notulen van 2 vergaderingen volg den de ingekomen stukken. Deze be helsden een goedgekeurd terugontvan gen raadsbesluit betreffende het aan gaan van een kasgeldlening groot 150.000.bij de Rijkspostspaarbank en nog een tweetal goedgekeurde raads besluiten, w.o. de goedkeuring van de gemeentebegroting 1957, waarop zo goed als geen aanmerkingen waren. Voortaan één woningbouwvereen. Voorstel tot goedkeuring van de ver andering der statuten van de Woning bouwvereniging „Dirksland" Zoals in de vorige vergadering reeds werd medegedeeld zullen de beide Wo ningbouwverenigingen .Dirksland" en „Samenwerking" een fusie aangaan, waardoor nieuwe statuten dienen te, worden vastgesteld. In de oude statuten van de vereniging „Dirksland" is be paald dat veranderingen in de bestaan de statuten de goedkeuring van de ge meenteraad behoeven. B en w hebben tegen de nieuwe statuten geen bezwaren en stellen de raad voor de gevraagde goedkeuring te verlenen. Dhr. Roon wees er op, dat de raad een stukje autonomie verliest, omdat de verkiezing van bestuursleden voor taan niet meer door de raad zal ge schieden „Dat is zuiver democratisch!" aldus de voorzitter, die voorts opmerkte, dat de raad een vinger in de pap hield, in zake de finantiën. Men keurde de sta tuten goed. Uitgifte bouwgrond PhUipshoof- jesweg. De hoofdmoot van de vergadering be trof een voorstel tot uitgifte van bouw grond aan de Philipshoofjesweg, het laatst in huur bij dhr. P. Guldemeester tot blootschoof 1957 als bouwland in gebruik te geven aan de heer S. Poort- vliet. Hierbij werd het volgende prae- advies gegeven. Van Ged. Staten is goedgekeurd te rugontvangen de wijziging van de be groting inzake de aan P. Guldemeester uit te keren schadeloosstelling wegens ontbinding van de pacht van het land in het uitbreidingsplan aan de Philips hoofjesweg. Aangezien de plannen voor wegaan leg en de bouwplannen voor woningen op dat stuk grond nog niet zover ge vorderd zijn dat de grond daarvoor bin nenkort nodig is, stellen b en w voor deze grond tot blootschoot 1957 te ver huren aan de pachter van het naast ge legen land dhr. S. Poortvliet met bepa ling dat de pacht van deze grond tus sentijds zonder enige schadeloosstelling kan worden ontbonden. Daarbij zal o.a. ook nog een bepaling worden gemaakt dat, op de in het vervolg aan Poortvliet uit te keren schadeloosstelling, we gens tussentijdse pachtontbinding van zijn door hem gehuurd perceel aan de Philipshoofjesweg met 1 jaar zal worden verminderd over de grootte wel ke hij thans van het perceel Guldemees ter in gebruik krijgt. Bij nader inzien Ujkt een verhuring in kleine stukjes in verband met verkaveling en het verlenen van uitpad en de kans van tussentijdse opzegging van enkele perceeltjes voor wegaanleg minder gewenst. Dhr. Roon vroeg inlichtingen over de betaling, waarop de voorzitter ant woordde dat dit over enige jaren zal worden uitgesmeerd. Dit scheelt ook in de belastingen. Het verschil in belasting- wordt n.l. met de heer Guldemeester verrekend. Ged. Staten gaan hier ook mee akkoord. Opgemerkt werd, dat 22000.is geraamd en dat het bedrag op 21749.komt. VERVOLGVERHAAL, DE VKOUW VAN door HERMAN NOORMAN (30) Moeder Laanveld spreekt die avond met Jelle er over. Zij menen, dat Sjouk aan het zoeken is. Maar zij heeft geen gids en vindt de rechte weg niet. Zou ik eens naar Arnhem gaan en praten met haar en met Lemaire? Met Sjouk is wat anders, maar met Lemaire en zijn vrouw?. Die weten van toeten noch blazen. Ze zijn in staat, je vierkant in je gezicht uit te lachen, meent Jelle. Wat Sjouk betreft, kon je wel eens gelijk hebben. Dat Bertus het niet snapt! We moeten haar hier zien te krijgen voor een tijd. Misschien werd dan veel ons duidelijk. Daarvoor is Bertus weer niet te vin den, als hem het plan wordt voorgelegd. Zij is het beste in Arnhem, meent die. Anders was Sjouk uit zichzelf toch wel eens gekomen? In weken laat zij zich niet zien. Warmeer er geen verbetering te be speuren is, neemt Bertus een kloek be sluit: Ik kom morgenmiddag vroeg hier en dan gaan we naar een zenuwarts, zegt hij kortweg, 't Is nu afgelopen, 't Is niet verantwoord, zo te blijven leven Over de belasting die de heer Gul demeester zal moeten betalen werd nog een enkel woord gesproken en de moei lijkheid bezien, omdat het progressief ligt over een aantal jaren. De voorz. lichtte toe dat b en w heb ben overwogen wat voordeliger was óf de grond in perceeltjes te verhuren óf aan dhr. S. Poortvliet in zijn geheel. De laatste is bereid de grond {2 bunder) te huren, zolang de gemeente deze niet nodig heeft. Bij verhuur in tuintjes moet de grond verkaveld worden en waar het maar voor één jaar is, heeft dit veel be zwaren. B en w wil de grond daarom liever ineens aan dhr. Poortvliet ver huren. Dhr. D. Poortvliet merkte op dat de verkaveling wel door de vereniging zal worden gedaan, hoewel hij de ge dachte van b en w aannemelijk vond. De voorz. deelde in dit verband nog mee dat de nieuwe chr. school op de urgentielijst stond. Het is mogelijk dat er dit jaar nog aan wordt begonnen. „U spreekt zo in het enkelvoud?" merkte dhr. D. Poortvliet op", worden er dan geen twee scholen gelijk gebouwd?" „Neen" antwoordde de voorz. „eerst de bijzondere en direct daarop de an dere. Twee gelijk, dat gaat niet! Daar voor wordt de grond aan dhr. Poort vliet maar voor één jaar gegeven; zou de bouw niet kunnen doorgaan na één jaar, is het altijd nog mogelijk er volks tuinen van te maken meende spr. (De raad ging er mee akkoord de grond te verhuren voor één jaar tegen 180.per bunder aan dhr. S. Poort vliet. Wijziging gemeentebegroting. Het laatste punt betrof een begrotingswij ziging. Op de 15e wijziging van de gemeen tebegroting dienst 1956 is een post van 65.000.geraamd voor de aanleg van een weg van de Ring naar het uitbrei dingsplan is dit bedrag ook gewijzigd en zal dit verhoogd moeten worden tot 7 .500.Voorgesteld wordt dit bedrag op de begroting 1957 te brengen. Dit keurde men goed. Oevaarlijk reizen. Bij de rondvraag die volgde besprak de heer de Bonte de reisgelegenheid op Flakkee. Er zijn mensen die durven niet met de bussen mee, omdat ze met de grote bussen langs de gevaarlijke ha ven te Middelharnis moeten. Spr. wilde de R.T.M, verzoeken om langs de ge meente heen naar de Waterweg te rij den. „Het ligt in de bedoeling dat er een weg langs de tramlijn komt van het station naar de Oudedijk" meende de heer Bestman. De voorzittr zag er ook een element van gevaar in. De mensen uit onze ge meente moeten met de bus ook de ha ven te Middelharnis passeren. Spr. meende dat de raad van Middelharnis op dit punt attent was, hij zegde toe er bij zijn collega zijn licht over op te steken. Dhr. Roon informeerde of er geen voorstel kon komen tot uitgifte van de grond voor de bouw van de 18 nieuwe woningen. Hoe kunnen we anders een aanvrage bij de Wederopbouw indienen" vroeg spr. „Spoedshalve", wierp de secretaris in het midden. Er bleek nog geen preciesse berekening van de grond te kunnen wor den gemaakt, omdat men niet wist hoe de wegen kwamen. „Heeft de raad bezwaar de grond in erfpacht uit te geven en b en w te machtigen?" vroeg de voorzitter. „We zullen er toch een slag naar moeten slaan voor het bouwrijp ma ken" meende de voorzitter. De secretaris vond dat dit moeilijk was. We weten niet welke wegen er komen en wat het allemaal kost. De voorzitter vond dat er toch aan doorgewerkt moest worden. Het zal toch met een raming moeten zei spr., we kunnen niet wachten tot alles vol gebouwd is, om precies de prijs te we ten. „Het gaat er om of de grond negen Hij verwacht een heftig tegenstribbe len. Maar tot zijn verbazing luidt het antwoord, dat het goed is. Zij zal zich gereed maken, opdat zij klaar is, als hij komt. Die eigen avond zoekt Bertus een arts op en deelt hem mede, met zijn vrouw te zullen komen. Hij wil de medicus vast op de hoogte brengen van het geval, opdat die er niet wildvreemd tegenover staat. De arts stelt hem honderd en één vragen. Op alle kan Bertus niet eens antwoord geven. Van de familierelaties van de Lemaires weet hij niet genoeg. Nu, dat zal de dokter wel te weten ko men van zijn vrouw of haar ouders. Het beste is, dat zijn vrouw niet met hem, maar met haar vader of moeder komt. Aan de antwoorden op zijn vragen kaji veel gelegen liggen, 't Is immers wel mogelijk, dat in de familie zenuwzwakte voorkomt of nog erger Dus verzint Bertus een uitvlucht: het zou wel kunnen zijn, dat hij morgen niet op tijd is, wil moeder dan met Sjouk meegaan? Welja, dat wordt afgesproken hoewel Sjouk meent, dat zij ook wel al leen kan. Ze is nieuwsgierig naar die dokter want zelf weet ze niet, wat hem te vertellen. Hoe moet zo'n man nu een diagnose stellen? Haar mankeert niets. „Daar is hij zenuwarts voor", zegt Bertus. ,,Die lui kijken dwars door je ziel en lichaam heen". Hij lacht er vro lijk om. Hij is er zeker van, dat zo'n dokter Sjouk wel zal opknappen. of twaalf gulden kost" voerde de secr. aan. Ged. Staten willen een preciesse begroting. „Als de secretaris z'n zin krijgt duurt het nog een hele poos!" meende de heer D. Poortvliet. ,,Ho, ho, ho!" aldus uitte de secretaris zich. Er zit nog veel meer tussen, groen stroken enz. De voorz. stelde vast, dat de grond duur zou zijn, maar dat de woningbouw doorgang moest vinden. De woning bouwvereniging neemt de grond toch over. (Dhr. D. Poortvliet vond dat er te Dirksland maar weinig gebouwd wordt. Wij hebben moeite om vijf bejaardenwo ninkjes te bouwen terwijl spr. van de voorzitter van de woningbouwvereni ging te Middelharnis gehoord had, dat ze plannen hebben voor 800 nieuwe wo ningen! „Wij hebben plannen voor 1000 nieu we woningen" repliceerde de voorzitter, wat grote hilariteit verwekte. „Als de voorz. van de woningbouwver eniging te Middelharnis dit nu toch zegt aldus dhr. D. Poortvliet. ,,De burgemeester van Dirksland zegt het ook!" gaf de voorzitter terug. Dhr. de Bonte merkte op, dat men maar niet te veel aan groen stroken moest doen en de woningen dicht opeen zetten. De grond is toch al zo duur. ,,Dat doen we ook" antwoordde de voorz. Vóór de trottoirs moet een strookje groen komen. Het vermindert niet in de prijs, óf de mensen het vóór- of achter hebben. A. Fase, Oude Tonge, moest getuigen inzake T. van der Wende, die met een bromfiets links passeerde. Fase stelde zich als civiele partij en legde schade kwitantie over. Volgens get. was de ver dachte dronken geweest. Dat was trou wens uit een bloedproef gebleken, waaraan verd. zich vrijwillig had on derworpen, alhoewel hij ontkende alco hol gebruikt te hebben. De officier vond het geval aan mis drijf gelden en eiste bij verstek tot 50.— of 20 d. De rechter sprak uit conform de eis, met toewijzing van de vordering ad 48.—. A. J. Hofman, Ooltgensplaat, reed met een auto uit een uitrit de weg op, waar juist een andere wagen passeerde. Verd. verklaarde goed uitgekeken te hebben. Hij stopte bfl de trottoirband, zag niets, ging verder achteruit en toen reed de ander hem net even aan. Al drie jaar gebruikt verd. deze gara ge. Verd. begreep niet waaraan de an der zo links ging. De schade is betaald. Verd. had helemaal niet op een verbaal gerekend. Ge'ïoord werd L. A. Neels. Deze had ter plaatse van het ongeluk gelopen. Hofman reed achteruit en toen volgden er een paar grote klappen. Hofman gaat altijd kijken of er niets aankomt. Get. kon niet zeggen wiens schuld het was. De andere chauffeur KI. Birkhof. Deze kwam met een vrachtauto de afrit van de Molendijk af. Op het laat ste moment zag hij Hofman's auto uit de garage komen. De schade was niet van betekenis. „Wie haalde de pohtie er dan bij „Niemand, die stond er juist". ,,Was het nodig dicht tegen het trot toir aan te rijden?" „Vanwege de afrit enz". Mr. Wendels wilde het niet te zwaar opnemen omdat er geen schade was. De eis was 15.of 6 d. Verd. zei altijd zeer voorzichtig te zijn. De rechter sprak uit: schuldig, maar geen straf. J. J. Taaie en diens zoon, W. Taaie, vrachtrijders te Middelharnis, stonden terecht in verband met niet goede staat van onderhoud zijnde auto waarbij de zoon zonder het juiste rijbewijs. Van de wagen zou de torenbout ge broken zijn, maar verd. J. J. Taaie had de torenbout laten demonteren en mee- Maar als hij het resultaat verneemt, het voorlopig resultaat althans, is hij zeer teleurgesteld. Die dokter heeft niets dan vragen gesteld, de gekste vragen, die je bedenken kunt en dat is feitelijk alles. Neen, geen medicijnen. Lichame lijk mankeert zij niets, dat weet Sjouk ook wel. Zij mankeert helemaal niets. Zij is alleen niet bevredigd met het leven. „Ach wat, dat is immers gekheid", korzelt Bertus. Sjouk doet er het zwijgen toe. Bertus begrijpt haar niet en haar ouders even min. Bij de Laanvelds, ja, daar zouden ze haar begrijpen. Maar Bertus ziet haar daar liever niet. Ze heeft het wel ge merkt. „Moet je nog eens terug komen bij de dokter?" vraagt Bertus. Ja, over een paar weken. Hij heeft haar een leefregel voorgeschreven, die zij nauwkeurig moet volgen: vroeg naar bed en niet te vroeg op: veel wandelen en afleiding zoeken en zo, och de man ineent het goed, maar hij weet er niets van, meent Sjouk. Hij zoekt het hele maal verkeerd. Met die opvatting neemt Bertus na tuurlijk geen genoegen. De Lemaires evenmin. „Je moet doen, wat de dokter zegt", merkt Lemaire scherp op. „Daarvoor ga je naar een dokter. Natuurlijk moet de man je eerst goed kennen". „Ik zal de voorschriften nauwkeurig Ledeboer moest ergens eten Vele vrienden zijn genood Waar een rijk voorziene tafel, Hen het nodige wel bood. Daarom schikken alle gasten. Weldra ook blijmoedig aan. Maar wijl Ledeboer zou bidden, Had de gastvrouw zó gedaan: Alle schalen zijn met doeken. Heel zorgvuldig afgedekt. 't Eten moest eens kouder worden; Hetgeen argwaan heeft gewekt. Bij de Leraar uit Benthuizen, Hij stond weer in 't middelpunt. Welke ere hij veel liever, Aan zijn Koning weder gunt. 't Viel hem zwaar om te beginnen. Het werd Ledeboer zo bang. Men verwachtte hier natuurlijk, Een gebed, misschien liefst lang. Want die afgedekte schalen. Spraken duidelijke taal Ledeboer kón niet beginnen Zuchtte een en andermaal ,,Heere zegen deze spijze Amen!" meer werd niet gezegd. Allen hebben zich verwonderd. Over 't bidden van Gods knecht. X. ,,Geef ze het dan achter de woning", was de mening van de heer de Bonte. Groente is voor een gezin veel waard. Dan volgde sluiting. gebracht. Er mankeerde praktisch niets aan. „Wat verbogen" stelde de rechter vast. De officier vond de overtreding niet heel ernstig. De eis tegen de vader was 15.— of 6 d, tegen de zoon 10.— of 4 d en tegen deze laatste wegens het niet hebben van het rijbewijs 7.50 of 3 d, tegen de vader idem wegens uit lokking. De rechter sprak betreffende de veren 5.of 2 d en inzake het rijbewijs conform de eis uit. M. J. Wiegel, Melissant, reed met een autobus op het Marktveld te Sommels- dijk achteruit op een auto. De auto was er juist achter komen te staan. De officier vond het een overtreding blijven en eiste 15.of 6 d. De rechter nam aan dat verd. met geen mogelijkheid de auto had kunnen zien en ontsloeg van rechtsvervolging. A. Wielaard, Melissant, bestuurde een motor zonder rijbewijs A. Hij had het nu nog niet, wel een ander rijbewijs. Thans rijdt hij alleen op oefenplaatsen. De eis was 20.of 8 d, uitspraak conform. Schiet nu wat op met oefe nen", raadde de rechter aan. Inzake P. van Rumpt, Middelharnis, verscheen als gemachtigde-pleitbezor ger mr. den Hollander. Verd. zou met een vrachtauto gereden hebben zonder in het bezit te zijn van een werkboekje. Pleiter meende, dat verd. zo'n boekje niet behoeft te bezitten. Mr. Wendels nam aan, dat men, als men chauffeur in dienst is, wel een werkboekje nodig heeft en eiste 5. of 2 d. Mr den Hollander vond het een zeer moeilijke materie. Sinds 18 jaar geldt het rijtijdenbesluit; in al die jaren is van Rumpt niet er voor aangesproken. Thans wel, doordat er een poUtieman was, die een andere mening is toege daan. Verd. rijdt geen 12 uur per week en hij valt onder geen der categorieën van het rijtijdenhesluit. Hij is niet als chauffeur werkzaam, maar als monteur in een bedrijf voor landbouwwerktuigen. Daarvoor maakt het besluit absoluut een uitzondering. PI. concludeerde tot vrijspraak. De rechter stemde er mede in, dat het een moeilijke materie was. Diepen horst gaat met de auto van de ene naar de andere landbouwer voor reparatie- werk en dus is hij wel chauffeur, dus in overtreding en schuldig. Uitspraak 11.— of 4 d. opvolgen", antwoord Sjouk. ,,Daar kunt U wel op rekenen". ,,Ja, maar dat is niet voldoende, kind" zegt moeder. „Je moet ook vertrouwen in de dokter hebben. Jij geeft de indruk, dat hij je toch niet genezen kan. En dan schiet je niet op". „Hij kan me niet genezen, moeder, ge loof me. Dat kan geen enkele dokter. Ik mankeer niets. Ik heb alleen geen vrede met mijn bestaan". Dan halen zij de schouders op. Sjouk bewijst met die onzin, dat zij inderdaad iets mankeert, al is dat niet lichamelijk. Haar geest is in de war, af gelopen. Als zg enkele weken later weer bij de dokter is, die haar nauwkeurig onder zoekt en alweer tal van vragen stelt, zegt hij, dat Sjouk het beste doet, enige tijd weg te gaan. Zij moet afleiding heb ben. Hij ziet geen ander medicijn. Het is een grote moeilijkheid die voor al Bertus niet onder stoelen of banken steekt. De vraag is, waar zij dan heen moet. En bovendien: welke kosten zijn er niet aan verbonden In deze tijd van het jaar, het is lang koud, het zijn avon den en nachten, waaraan geen eind komt kun je toch moeilijk ergens in pension gaan. Weten de Lemaires raad? Neen, die piekeren er ook over. Het beste zal zijn, dat zij met Sjouk meegaan, ergens heen. Wat ter wereld moet die het alleen ergens gaan zoeken? Al die overwegingen hebben geen be- GEBOUW EN DIENST (14) Van 1687 tot 1691 stond hier ds. Ale- wijn de Roy. Om ook des avonds eens kerk te houden was een enkele kaars te schrale verlichting. De kerkeraad be sloot nu tot aankoop van twee koperen kaarskronen, een sieraad tevens voor het gebouw. De gemeente stemde er mee in en bracht ongeveer 44.op, terwijl de diakoniekas de rest aanzuiverde tot een bedrag van 92.25. De smid Jacob Noordijk leverde het ijzerwerk, waaraan kort daarop 12 koperen knopjes werden aangebracht. Nu kon men ook 's avonds dienst houden, waarvoor de predikant extra vergoeding kreeg. Tot heden ge noot hij geen vergoeding uit de kerke- kas. Allengs kreeg alles een nieuw aanzien De kansel werd opnieuw bekleed en er kwam een nieuw psalmboek op. Tot 1775 zong men de psalmen van Petrus Datheen. Voorts werd in februari 1689 een avondmaalsservies van tin aange schaft n.l. 3 schotels en 4 bekers, samen voor de som van 12.60. Ook van buiten werd de kerk opgeknapt met nieuw lood aan de toren. Altijd was er nog één col lecte, n.l. voor de diakonie. Gelijk wij weten was de opbrengst voor de armen, de schoolmeester en de kerkekas. Ds. de Roy stelde nu voor een tweede zakje te laten rondgaan ten bate van de kerk. Maar o wee, daarvoor had men nodig de toestemming van de Am bachtsheer. Voor kort geleden had hij daartoe tijdelijk vergunning verleend, doch de opbrengst was voor de burger lijke armen van Ooltgensplaat. Later was dit recht weer ingetrokken. Om echter meer kans van slagen te hebben, werd hem bericht, dat een tweede zakje geen nieuwigheid was. Na veel kwestie hierover was in 1690 het praktisch re sultaat, dat het tweede zakje werd inge steld, terwijl de gecollecteerde pennin gen voor de helft aan de kerk kwam en de andere helft voor de Grote Armen" van Ooltgensplaat. Men bedenke, dat wij burgerlijk met Ooltgensplaat één waren. Nu was meteen de meer gememoreerde scheiding der kassen een feit geworden, echter met dien verstande, dat elk te kort direct door de diakonie werd f*^- dekt. Men behoefde niemand daarvan rekenschap te geven. Maar dit tweede zakje met zijn bestemming voor beider lei doel heeft echter in de loop der eeu wen kwestie veroorzaakt. Wij moeten een sprong maken naar het jaar 1829. Reeds is verteld, dat het begraven vanaf 1 januari 1829 kwam aan de burgerlijke overheid. Het begra- L. Groen, Middelharnis, reed een auto met slechte banden. „Ik ben er nog mee thuis kunnen ko men". „Dat is geen best verweer!" vond de rechter. „Ze waren niet zo heel slecht", vulde verd. aan. De officier eiste 40.subs. 16 d. Verd. vond de eis heel hoog. De rechter veroordeelde tot 25. of 10 d met een ernstige vermaning om voor goed materiaal te zorgen. W. Klein Melissant, nam met een autobus de bocht aan de Boezem te Dirksland te ruim en reed te water. De rechter vond het onverantwoor delijk om 33 personen als proefkonijn te gebruiken en begreep niet waarom do vader de zoon liet rijden. „'t Was een proefrit!" „Doe dat dan met een lege bus!" ver zocht de rechter. Mr. Wendels achtte het een ernstig geval. Het was begrijpelijk, dat de pas sagiers ruiten insloegen om uit de bus te komen. De eis was 50.subs. 20 tekenis, want Sjouk zegt pertinent, dat zfl er niet aan denkt, ergens in pension te gaan. Die dokter kan praten, wat hij wil, hij begrijpt haar al evenmin als Bertus en haar ouders. Al zou zij maanden naar Zwitserland gaan, gesteld dat het kon of naar een ander land, of ver weg in eigen land, dat zou niet in het minst baat geven. Zij be hoeven er niet over te spreken, want ze denkt er eenvoudig niet aan. Dan ben je natuurlijk uitgepraat. Voor Bertus is het een zekere verlichting. Af- gedacht nog van de kosten, die niet ge ring zouden zijn. kan hij het toch moei lijk hebben, dat Sjouk. van wie hij zo ontzaggelijk veel houdt, ver weg zou zijn En als zij dan meent, dat het toch niet baten zou, wel, waarom dan gedaan? Maar aan de andere kant: op deze wijze komt er geen genezing. Hoe moet dat nu? Op een zondagmorgen, die volgt op het laatste bezoek aan de dokter, is er consternatie. Als gewoonlijk zijn allen laat opgestaan. Alleen Sjouk heeft het bed verlaten, al tijdig, terwijl Bertus is blijven liggen, om weer in slaap te val len; wat moet je zo'n ganse zondag uit voeren? Het weer is niet te best; het is laat licht; om vijf uur moet de lamp al op; op straat kun je 's avonds je niet bewegen, je kunt het best zo'n dag voor een goed deel op bed liggen... Maar als Lemaire en zijn vrouw en Bertus om ongeveer half elf beneden ko ven in de kerk had afgedaan. Het kerk hof ging nu over van de kerk op de bur gerlijke overheid tegen een jaarlijkse erfpacht van 57.50. Tot 1857 betaalde de burgemeester dit trouw aan de kerk meester. Doch toen hij in deze betaling nalatig bleef, weigerde de kerkeraad de afdracht van de helft der gecollecteerde penningen. De burgemeester sommeerde tot betaling, maar de kerkeraad trok zich daar niets van aan. Toen dreigde de burgervader met een proces, waar tegen de kerkeraad zeer opzag. Hij be sloot de zaak in der minne te schikken met van de erfpachtsom af te zien. Eln hiermee was de zaak tot rust gebracht. Wij keren terug tot omstreeks 1690. De kerk had toen nog als hoofdsom een schuld van de bouw van 600.Ds, Bogardus van Nieuwe Tonge had ons 1400.geleend. Hiervan was in de loop der jaren 800.afgelost. Ds Vo- gellius had als schoonzoon dit verder overgenomen en toen ook hij stierf, was de dochter van wijlen ds Bogardus de eigenlijke hypotheekhoudster. Een enke le keer is dit bedrag betwist, maar uit eindelijk bleek er dan toch nog 600. schuld te zijn. Nu leende zekere heer Hendrik van Spijkerberge aan de kerk 600.tegen 4% om ons van „joffrou Bogardus" af te helpen. Zij ontving toen plus rente 775.Nog steeds hadden wij deze schuld meegesleept, totdat na 4 jaren, in 1703, kerk en diakonie een goed slot hadden, de handen ineen sloe gen en de schuld aflosten. Zo was het kerkgebouw, gesticht in 1647 geheel vrij in 1703. TOEZICHT OP DE LEER De zeventiende eeuw is over het al gemeen een tijdvak van stoffelijke wel vaart en geestelijke rust. Maar de rust wiegde menigeen in slaap. In de kerk der vaderen had men im mers de belijdenisgeschriften en spoedig werd openbaar, dat velen hun belijdenis geloven inplaats hun geloof te belijden. Maar als er ketterijen zich voordeden, dié grote afmetingen aannamen, zodat het heil van zondaren in gevaar kwam en de leer der verzoening aangetast werd welke toch steeds het hart van het evan gelie is, dan kwam er van hoger hand een schriftelijke vermaning naar elke gemeente, met verzoek dit geschrift in de notulenboeken in te schrijven. Zo b.v. als volgtOp 18 december 1649 kondigde de Raadpensionaris het besluit der Grootmogende Heeren af .behelzende 7 artikelen van vermaan tot rust, vrede en eendracht in de gereformeerde kerk. Hoofdzakelijk betreft het professoren, lectoren en predikanten om de gerefor meerde leer, vervat in de drie formulie ren van enigheid, onvervalst te handha ven en te verbreiden. Er wordt ondermeer op gewezen hoe de predikanten zich te buiten gaan met allerlei onschriftuurlijke spreekwijzen in te voeren, ontleend aan de taal der wijs geren, waardoor de fundamentele waar heden ernstig worden bedreigd. Men diende zich aan de eenmaal gelegde grondslag der kerk te houden. Moesten dergelijke vermaningen nu van de Overheid komen? Eigenlijk niet, maar wij mochten geen synode houden, Hoogstens konden ingeslopen ketterijen op de classis en provinciale synode be handeld worden, doch verder kwam het niet. Nu waakte de regering voor de zui verheid der leer. Maar de regering heeft het verval ook niet kunnen keren en zo gaat langzaam maar zeker een tijd aan breken, waarin ieder deed wat goed was in zijn eigen ogen. Kerk en volk werden zodoende voor een groot deel van de waarheid vervreemd. Maarssen. Ds. G. van der Zee (Wordt vervolgd) d en 10.subs. 4 d, hetlaatste wegens het ontbreken van een geneeskundige verklaring met 3 mnd. voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs met 2 jaar proeftijd. De rechter veroordeelde conform de eis. C. Hartog, Oude Tonge, reed bij mist zonder autoverlichting. ,,Wie zegt dat, edelachtbare?" „Ik!" Verd. bestreed dat het juiste auto- nummer was opgenomen. Hij kon zich niet herinneren op het bewuste tijdstip te Dirksland te zijn geweest. „er hebt willen schikken, staat in hev verbaal." „Schikken? Daar heb ik nooit over gesproken. Ik weet niets van dit hele geval". ,,Heel gevaarlijk, zonder licht rijden bij mist!" Laten we er maar niet lan ger over zaniken," verzocht de rechter. Mr. Wendels wees op de aansprake lijkheid van verd. en requireerde 15. of 6 d. (Vervolg pag. 31 men, teneinde te ontbijten, vinden zij wel de tafel klaar staan, dat doet Sjouk elke morgen, maar Sjouk is nergens te vinden. Ze roepen, ze zoeken in 't huis en ze lopen de straat op, maar ze is en blijft weg. Wanhopig zien ze elkaar aan. De een durft zijn gedachten niet te gen de ander uiten, maar ze zien aan elkaar, dat hetzelfde gedacht wordt; Sjouk is er vandoor in min of ineer over spannen toestand; zij kan wel een onge luk hebben gehad of zichzelf... neen, aan dat verschrikkelijke moet niet ge dacht misschien ja, wat misschien... Het is het beste om de politie in de arm te nemen, zegt Bertus met een ge smoorde stem. We kunnen de stad wel inlopen, maar waar moeten we heen? Kan zij ergens zijn? Het liefst wou ik er, voorlopig tenminste, geen praat over hebben. Het is best mogelijk, dat zij komt opdagen en dan zijn er heel wat mensen, die op de hoogte zijn en alle mogelijke praatjes komen in de wereld. Laten we nog even wachten meent Le- maire. Ook met de politie. Als ze om twaalf uur bijvoorbeeld nog niet terug is, kunnen we verder zien. Zoeken is een onbegonnen werk. Ik zou niet weten naar wie van onze kennissen zij gegaan is. Over het algemeen interesseert zij zich niet voor hen, wel, moeder (Wordt vervolgd) Het was vrijdagmorgen weer een lange reeks van verkeersdeUcten, die de kantonrechter te Sommelsdijk, mr. P. Groeneboom te behandelen kreeg. Met uitzondering van een enkele zaak van ongeoorloofd schoolverzuim, wa ren het allemaal verdachten, die zich moesten verantwoorden wegens overtre dingen op de weg begaan. Wij vragen ons wel eens af wat van de strafzittin gen zou overblijven als wij ons hedendaags verkeer en de vele daarin begane fouten niet hadden. Het werd overigens geen lange zitting; er was minder dan de morgen mee gemoeid. Als officier van justitie trad op mr. Wendels uit Rotterdam, terwijl dhr. J. Tanis als griffier fungeerde (Tijdens de zitting kon de rechter dhr. Tanis in kennis stellen van een bevordering tot hogere klasse in het ambtenarenrijk van juistitie!)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2