Merkés De stedebouwkundige aspecten van het Deltaplan GemeentenGoedereedeiStellendam en Ouddorp schonken gedenkraam aan 'sGravenhage ^C5 ing 3de blad Vrgdag 12 april 1957 No. 2589 Toelichting door Ir. J. B. Schut, directeur „Stad en Landschap" Goede raad: Gemeenten afronden en op spoed aandringen verlovingsringen Land en Tuinbouw Sporenelementen spelen een belangrijke rol bij de voeding van mens en dier '^k(jMmuk4u Christendom van Flakkee Uit dankbaarheid en blijvende gedachtenis voor betoonde hulp 1 februari 1953 1957. 3aar was Nu kan Is goed, de rem dient het ishouding. tten, an- Getuigt men niet Een der eerd, dat zal zijn graag ge- uitkomst op ver ander ,ngs van bron" zo hoe men igens van 100 hebben kopers in tip-top ien. Ze gulden verdienen hun een betaalt U zou ik len die On- als 300 maar één komt. het er et Rijk uit het allemaal brengen. dan ra- illen het maar repareren, het on- iven ons Dan glanzen- mers niet aange- was. Dan zaterdags zoals nu met de ger mee hrammetje. Kru- rvinden eter ge U Want ook eumatische vergallen elemrrieren terwijl toch dosis gestel. f van i; jaar c; ge- i, wat n; t al -.'/aar v dan ,is J. W. M. N. Ma- zoon Linde. aar en Vries 25 jaar; I. Kik 21 W. v. d. 7T j., in van V. d. r Eot- Wemeldin- em; B. -^e; T. es naar geiin strepen 1.08 kleur. Kurvinks is ge in de zaken, eemaal werk- worden ili. Valt de uit- aanwij- overeen- 1-eco- ing ge- van de mi 1956 De da- bij ko- In Ons Dorpshuis te Nieuwe Tonge werd woensdagavond de serie lezingen voortgezet, waarmede het gemeentebestuur zich van voorlichting laat dienen over de aspecten van het Deltaplan en die ook buiten de bestuurlijke kring grote belangstelling trekken, zoals wij bemerkten uit de weer goed bezette zaal. Deze avond sprak de directeur van het Instituut van Stad en Landschap Ir. J. B. Schut en wel over de te verwachten stedebouwkundige ontwikkeling in het gebied ten zuiden van Rotterdam en met name ook op Flakkee. De spreker werd als gewoonlijk met een hartelijk welkomstwoord ingeleid door burgemeester van Hofwegen. In zijn zeer interessant en boeiend betoog ging Ir. Schut uit van drie mogelijkheden, waarin de uitbreiding van het Rotterdamse industriegebied zich zal ricnten. In alle drie gevallen zij het in het een meer en in het ander minder zal Flakkee, en ook Nieuwe Tonge, daar grotelijks in gemoeid zijn. Hoe de ontwikkeling precies zal zijn kon spre ker ook niet voorspellen; er zijn al meerdere visies over en hij ontvouwde naast de al zeer bekende van Waterweggebied en grote steden langs het Ha ringvliet een derde, n.l. het ontstaan van een groot industrie- en bevolkings centrum op het oostelijk deel van Flakkee en de Brabantse wal. Ir. Schut wekte de gemeentebesturen op om in elk geval waakzaam te zijn en te stre ven naar afronding van de bestaande woonkernen, opdat deze, in welke rich ting het ook gaat, aan kunnen sluiten op wat de toekomst brengen zal. Ir. Schut hoopte zijn gehoor enig in zicht te kunnen geven in de toekomsti ge stedebouwkundige ontwikkeling in verband met het Deltaplan, waarover vijf jaar geleden nog niemand dacht, terwijl men nu algemeen met de ge dachte vertrouwd is geraakt. In de kleine gemeenten staat men voor moeilijke problemen. Men denkt aan de mogelijkheid satellietstad te kunnen worden, grootscheepse tuin bouw enz. te krijgen. Men moet aan de toekomst bouwen, maar hoe? Bovendien wegen de vragen van alle dag even zwaar als altijd: mag daar een schuur tje of daar een school komen in hèt dorp? Daartussen spelen allerlei „vi sies". Daarover moet men diskussiëren, opdat de waarheid, het juiste toekomst beeld, naar voren komt. Het Deltaplan wordt werkelijkheid. Wij krijgen veiligheid, zoet water, ge ringe landaanwinst, verkeersontsluiting. Dat brengt nog meer aspecten mee. En wel ten aanzien van de ruimte!! Als de woningnood zal zijn opgelost dat moet mogelijk zijn krijgt de Randstand Holland ruimtegebrek. Wij zullen met ruimte moeten gaan woeke ren en nieuwe zoeken. Die nieuwe ruimte zal het Deltaplan ook brengen. Voor goed gebruik dier ruimte moet men nu al gaan afwegen. Of een straat ook over tien jaar breed genoeg zal zijn, de loop van een riolering juist, een raadhuis groot genoeg en niet ver ouderd voordat het goed en wel zijn diensten bewijst (spr. verwees naar Spijkenisse waar men bouwt aan een raadhuis, dat misschien maar tien jaar mee kan). Zo zit men gevangen tussen de kleine stapjes van het moment en de grote, snelle gang der ontwikkeling. Wat moeten kerk-, school- en vereni gingsbesturen beslissen? Wat de mid denstand? Waar gaat het met de be staande bedrijven heen? Oók de bevolking en de bedrijven moeten zich instellen op de toe komstige ontwikkeling en daarbij kunnen zij steunen op adviseurs, die samen op technisch gebied iets bakken moeten, dat de bevolking eten kan. Gemeentebesturen zullen voor één' zaak diverse adviseurs nodig hebben, omdat niet alle ad viseurs dezelfde visie hebben. Er moet dus een synthese komen van Neirhnds groolsfe soriering ook de nieuws!» modelten. Binnenweg 66-68 - Rotterdam Magnesium vraagt onze aandacht! ledere grondgebruiker weet, dikwijls uit eigen ervaring, welke funeste ge volgen een eenzijdige bemesting van onze cultuurgronden met zich meebrengt Proefnemingen tonen steeds weer het grote belang aan van een evenwichtige bemesting met stikstof, fosforzuur, kali en kalk. De resultaten zijn eensluidend: zonder evenwichtige bemesting uitput ting van de grond en een belangrijke oogstderving. Ook magnesium is een onontbeerlijke plantenvoedende stof. Vooral op lichte gronden met een te lage pH die tevens arm zijn aan orga nische stof komt magnesiumgebrek veelvuldig voor. Dit verschijnsel treedt echter ook op bij kaUrijke gronden waar de kalktoestand in orde is. Hier kan een overmaat aan kali de magnesiumopname door de plantenwortel belemmeren. Waar magnesiumgebrek in het gewas optreedt, kan een gift kieseriet nog vrij snel genezing brengen. Maar voorkomen is beter dan gene zen. Gebruik op gronden die gevoelig zijn voor magnesiumgebrek daarom steeds magnesiumhoudende meststoffen, dus ais fosforzuurmeststof Thomasmeel (deze meststof bevat tevens kalk, die de magnesiumhuishouding gunstig beïn vloedt) als kalimeststof magnesiumhoü- dende kainiet of patentkaU en als kalk- meststof magnesiakalk en magnesia kiezelkalk. meerdere ernstige studie! aldus Ir. Schut. Men kan bij de studie steunen op voorbeelden, maar ook op experimen ten (spr. vergeleek hier met het water loopkundig laboratorium en met toe passing van mijnsteen voor de Delta werken, zoals de stedebouw b.v. het ex periment van de Lijnbaan kent.) Vormgeving Na overleg en studie komt de vorm geving, de uitvoering. De gemeentebesturen zoeken al nau we samenwerking, de provincie geeft publiciteit aan visies en studies, alles om zich te prepareren op de ontwikke ling. En zo wordt de bevolking naar de problemen toegetrokken. Planning is nodig voor gemeentebe sturen, agrariërs, bedrijfsleven en mid denstand. De bevolking dient zich te bezinnen; de meningen moeten gevormd worden. Groei is er Spr. onderscheidde drie prpblemen; allereerst de spreiding van de bevol king van het westelijk deel van ons land. Spr. meende dat er niet zo veel op dit gebied te doen zal zijn. Men zit n.l. met twee of drie miljoen mensen, die er in 1980 méér zullen zijn. Het planbureau wil nu alleen die mensen in het westen houden virie met scheepvaart te maken heeft b.v. en de rest naar het oosten dirigeren. Ves tigingen in het westen zullen kostbare kultuurgrond kosten en het zoetwater gebied in gevaar brengen. Spr. wees hierbij op het Botlekplan van 1300 ha, dat nu al bijna is uitgege ven; binnen ongeveer tien jaar. Waar gaat de ontwikkeling van het water weggebied naar toe? Een ontwikkeling, die men moeUijk iets in de weg kan leggen, omdat het ons volksbestaan be treft Spr. zag het Waterweggebied als het grootste probleem. De kans is er dat men er goede agrarische grond aan kwijt raakt; er is feitelijk niet aan te ontkomen, omdat men met de industrië le scheepsbouw enz. ontwikkeling nergens anders terecht kan!! 15.000 HA nodig In Rotterdam meent men nog 6000 HA havenuitbreiding nodig te hebben, ter wijl men er 500.000 mensen bij moet kunnen onderbrengen; daar is 5000 HA voor nodig. Voor sanering van oude kernen zal nodig zijn 1500 HA, plus 500 HA voor sportterreinen, speeltui nen enz. Tesamen moet men dus 15000 HA vrij maken. Dat kan naar het wes ten langs de Waterweg voor wat de ha vens en industriën betreft, gepaard met uitbreiding van het woongebied naar Rozenburg, Voome, Maassluis en Vlaardingen. Dat zou betekenen het voortgaan op een ingeslagen weg. Maar spr. had er ernstige bezwaren tegen; het zou o.a. ademnood voor Rotterdam betekenen en absoluut verlies van na tuurgebied. Bovendien zou de aanloop gemakkelijk, maar het vervolg heel moeilijk zijn. Men denkt ook al aan landaanwinning van de maasvlakte, maar dat zal geen peulschilletje zijn. Een andere mogelijkheid heeft Ir. Lange aangegeven, met de vorming van „de Hellestad" (volgens Ir. Kuipéri's naamgeving.) Maar ook hierin zag spr. moeilijkheden, uit hoofde van het ge legen zijn van de „hoofdstad" buiten de lijn Amsterdam—Den Haag—Rotter damAntwerpen. Spr. verwachtte dan ook wel een correctie op die visie. Nog een mogelykheid Als derde mogelijkheid voor uitbrei ding van de Randstad zag Ir. Schut in aanleggen van industriegebied bij en op Tien Gemeten en van de wooncen- tra op de Brabantse wal. De definitieve oplossing is nog niet gevonden! Er zal veel studie en overleg nodig zijn om uit deze drie mogelijk heden die Ir. Schut op even zovele naast elkaar opgestelde kaarten had aangegeven de beste te kiezen. Consequenties voor Flak kee en Nieuwe Tonge Nader bepaalde de spreker zich ver volgens tot de consequenties, die de ontwikkelingsmogelijkheden voor Goe- ree en Overflakkee, en in het bijzonder ook voor Nieuwe Tonge, kunnen heb ben. A Als eerste geval nam spr. in ogen schouw de ontwikkeling van een enorm industriegebied langs de Waterweg en over Voome. Dan üal Flakkee geen in dustrie van noemens krijgen, maar wel een sterke tuinbouwontwikkeling, die de bevolking tienmaal zo dicht zou kunnen maken; de helft van die bevol king zou „op het land" wonen, de an dere helft in de dorpen. Ook kan men in dit geval een enor me ontwikkeling van de recreatie te gemoet zien. De bevolkingsdichtheid zal het meest toenemen bij de aansluitingspunten der dammen, maar spr. vond, dat men die niet verder mag laten gaan dan tot zes maal de bestaande omvang. In het midden van het eiland zal de groeidrang het minst sterk zijn; dat wacht totdat ook de z.g. Midden- of Tussenweg dwars over Flakkee zal zijn aangelegd. Nieuwe Tonge zal zich uitbreiden naar de kant van Dirksland en veel tuinbouw te zien geven. Inzake die tuinbouwontwikkeling is grote spoed nodig en als over een jaar of vijf de dam tot stand is gekomen zal men al met de aanwezigheid van die tuinbouw ernstig rekening moeten houden. Deze ontwikkeling zal van grote invloed zijn OD de loop en grootte der wegen, op de bebouwing, het oprichten van openba re vooraieningen enz. In dit geval moet er snel gehandeld worden, vermaande spr., anders mist men de boot!! B Indien Rotterdam en Randstad Hol land zich uitbreiden volgens de Visie Lange kan men op het eiland wel veel industrie verwachten, eveneens veel recreatiegelegenheden, maar een mati ge tuinbouw (want Voome en Putten blijven er voor beschikbaar.) De dor pen bij de kust kunnen betrekkelijk klein blijven (alleen dienstig voor de recreatie,) midden-Flakkee kan zich ontwikkelen tot een vijfvoud van het zielental van nu, met wel tuinbouw. In het Midden-Oosten komt dan de „Haringvlietstad". Nieuwe Tonge zal zich naar het noorden oriënteren, vol gens de lijn der historische ontwikke ling (naar MiddelhamisSommelsdijk). Misschien zal men geen tuinbouw kun nen toestaan, omdat die zoals in het Westland blijkt groei van een stad en de recreatie in de weg staat. In het geval van deze ontwikkeling zal het veel langer duren plm. 15 jaar voordat Nieuwe. Tonge werke lijk en ernstig in de problemen komt te zitten. Als laatste behandelde ir. Schut de as pecten van een ontwikkeling volgens de „zuidelijke oplossing". Veel industrie zal men dan vinden op Tien Gemeten en het Noord-Oosten van Flakkee. Ook dan zal er weer veel spra ke zijn van veel gelegenheid tot recrea tie, idem van omvangrijke tuinbouw om dat men grote steden in de nabijheid heeft. De dorpen zullen kunnen uitdijen tot zevenmaal de grootte van nu. Nieuwe Tonge zal zich met zijn uit breidingen meer naar het Oosten en Noord-Oosten richten; daarop kan men zich instellen 'met wegen, straten, wo ningbouw, winkelvestigingen en tuin bouw. Het geheel nog eens overziende vond ir. Schut, dat er zeer ernstig gewikt en gewogen zal moeten worden. Veel ernstiger dan voor Nieuwe Tonge vond spr. de problemen voor MiddeUiar- nis-Sommelsdijk. In het tweede plan zal men t.a.v. deze gemeenten kunnen spreken van een „op gepompte zaak", maar komt men tot uitvoering van het derde plan, dan zul len Middelharnis en Somelsdijk het streekcentrum blijven. West-Flakkee, aldus verwachtte ir. Schut, zal zich voornamelijk met zijn ontwikkeling instellen op de Dammen- Als algemene raad voor de gemeenten van Flakkee formuleerde ir. Schut: bestaande situatie afronden, dat zo goed mogelijk doen en voor de rest afwachten, maar actief zijn daarin, zich een oordeel trachten te vormen en klaar staan voor de toekomst. Voorzichtig met hoogbouw Na de inleiding van ir. Schut en de even gebruikelijke gezellige pauze, volg den diskussies en vragen. Architect Kloppers bleek gaarne te willen weten welke kant het precies zal uitgaan met de plannen voor en op Flak kee en in het bijzonder wat men terza ke woningbouw in het oog moet houden: beschikbaarheid van grond, hoog- of laagbouw enz. „Wat heeft de inleider hierover in zijn achterhoofd?" vroeg de heer Kloppers. „Ik heb niet veel in mijn achterhoofd!" stelde ir. Schut teleur, „ik ben ook maar zo'n klein mannetje, dat alleen maar kan adviseren". Ik kan alleen maar aanra den om te zorgen voor een harmonische ontwikkeling der dorpen, een ontwikke ling die uitloopmogelijkheden in zich houdt. Men moet ook niet gaan denken, dat het oude bestaande, ineens niets meer waard is. Zolang een gemeente baas in eigen huis is, moet zij zorgen voor woningbouw, voor op peil brengen der openbare voorzieningen. Een gave dorpskern kan men altijd in een stad op nemen. Spr. haalde hier het voorbeeld aan van Spijkenisse, dat geen kans heeft gekregen zich af te ronden en waar men dientengevolge binnenkort de rioolzui veringsinstallatie nog maar een paar jaar oud binnen de stad zal krijgen, Spijkenisse, dat 3000 woningen er bij krijgt ten Noorden van de Groene Kruis weg, zonder dat de middenstand in de gelegenheid was om er zich bij te vesti gen of op in te stellen. Met hoogbouw zo meende ir. Schut, zal men voorzichtig moeten zijn; tuin bouw verlangt die in alle geval niet; hoogbouw is typisch stedelijk. Wethouder Opstelten concludeerde uit het gesprokene, dat de open vragen en problemen er niet minder op worden. Hij gevoelde zich zwevende t.a.v. de richting die het gemeentebestuur moet inslaan, terwijl men voor een definitief uitbrei dingsplan toch nodig die richting moet kennen! „Van alle kanten bekijken en met het voordeligste uit de bus zien te komen", raadde de inleider aan. Hij achtte het wel nodig, dat Flakkee ten spoedigste zekerheid verschaft wordt over de rich ting, waarin de ontwikkeling zal gaan; Waterstaat is al met de werken bezig en het wordt dus urgent. Spr. attendeer de er op, dat het provinciaal bestuur in deze zaken zeer diligent is en dat de Plancommissie Flakkee er ook achter heen zit. Terloops merkte ir. Schut tijdens de discussie ook nog op, dat Battenoord zich waarschijnlijk tot een mooi recre atiedorp zal kunnen ontwikkelen. In het verdere van de discussie sprak men nog over de verbinding enz. met Schouwen en Duiveland, doch dat ver wees spr. naar een verder verwijderde toekomst. Een der eerste duidelijke verschijnse len van een tekort aan een bepaald voedings-element bij mens en dier, is het element fosfor P. geweest, omdat dit element, in samenwerking met Ca, een zeer belangrijke rol speelt bij de vorming van de beenderen. Een tekort aan P gaf de bekende beenverkrommin- gen te zien. Geleidelijk aan kwam men tot de ontdekking, dat vele ziektever schijnselen hun oorzaak vonden in een tekort aan één of meer bepaalde ele menten. Zo bleek, dat de duidelijk waar te nemen kropziekte, een sterke vergro ting van de schildklier bij de mens hoofdzakelijk veroorzaakt werd door een tekort aan j odium J. Al spoedig kwam men er achter dat bij de dieren dergelijke gebrekverschijnselen veel vuldig voorkwamen en in bepaalde stre ken zelfs oorzaak waren, dat er van gezond en produktief vee geen sprake meer kon zijn. Dank zij het vele we tenschappelijk onderzoek, dat op dit terrein daarna is verricht, kunnen ve le van dergelijke gevallen nu worden voorkomen of genezen. De verliezen waren soms zeer groot, omdat zowel de melk- als de vleesproduktie bij het vee sterk achterbleven. Overigens bleken tekorten in dit op zicht meer bij het vee voor te komen, dan bij de mens, omdat bij de eerste de leeftijd korter is en bovendien .vaak de produktie een niet onbelangrijk ge deelte van het- toegediende voedsel vraagt. In de laatste jaren blijkt nu dat de ze gebrekverschijnselen, veroorzaakt door een tekort aan sporenelementen, bij het vee steeds meer en meer wor den waargenomen. De oorzaak hiervan kan zijn, dat men deze verschijnselen beter heeft leren onderkennen, maar ook mag de mogelijkheid zeker niet uitge sloten worden, dat bij de huidige be- drijfsmethoden te scherp op een be paald punt worden gesteld, zonder vol doende met de invloed van sporenele menten rekening te houden. In bepaalde gevallen is in de praktijk de betekenis van' de sporenelementen minstens evengroot als die van andere elementen, als N, P en K, zowel uit kwalitatief als kwantitatief oogpunt. In het algemeen is het zo, dat het kwalitatieve het eerst lijdt onder een tekort en daarna het kwantitatieve, d.w.z. eerst daalt het gehalte in de plant en daama de opbrengst. In de praktijk doet zich dit veel meer voor dan men denkt en er is reeds vaak schade door een tekort veroorzaakt, zonder dat men dit visueel d.i. met het oog, heeft waargenomen. Indien dergelijke gewassen voor vee voeding worden gebruikt, geeft men wel een voldoende kwantiteit droge stof aan het vee, maar de kwaliteit laat te wensen over; dit uit zich in een min dere groei of lagere produktie of beide. Zo zijn er vele voorbeelden te noemen, waarbij een toediening van 1020 kg borax per ha bij bieten een opbrengst vermeerdering gaf van 25SO'/o, terwijl tevens de voedingswaarde en de be- waarbaarheid belangrijk verbeterden. Vooral het jaar 1955 heeft in dit op zicht in Nederland belangrijke verlie zen laten zien door borium gebrek bij bieten, een verschijnsel, dat zeer ge makkelijk visueel kan worden waarge nomen (hart rot) Dit in tegenstelling met vele andere sporenelementen, waar van alleen gebrekverschijnselen bij een groot tekort in de plant. Alleen de che mische analyse kan ons hier de weg wijzen, waarbij we toch tevens nog de nodige voorzichtigheid in acht dienen te nemen. Een ander belangrijk punt is nog, dat plant en dier niet dezelfde eisen stellen aan de voeding met sporenelementen, ook weer gezien uit het oogpunt van kwaliteit en kwantiteit. Een typisch voorbeeld hiervan is het element co- balt Co, dat voor de plantenvoeding van betekenis kan zijn, maar voor het dier absoluut noodzakelijk is. We zouden meer voorbeelden kunnen aanhalen. Duidelijk is echter wel ge bleken, dat sporenelementen een be langrijke rol spelen in de voeding, zo wel van de mens en het dier als van de plant en dat wij goed doen aan het probleem van het produceren van goede kwalitatieve gewassen onze volle aan dacht te besteden. (Buiten verantwoordeHjldieid der Red.) Nu de "plannen van de vaste verbin ding met Flakkee vaste vormen gaan aannemen is het de hoogste tijd om ons daarop te gaan instellen en ons af te vragen wat gedaan moet worden. Er zullen in de gemeenteraden veel zaken besproken worden die ons als christe- Na de onthulling van het gedenkraam. Van links naar rechts burg. J. v. Kno- belsdorff en burg. J. Kleijnenberg, vol belangstelling en wijzend naar de ge- meentewapens burgemeester Mr. H. A.M. T. Kolfschoten van 's Gravenhage. De gemeenten Goedereede, Stellendam en Ouddorp zijn door de residentie 's-Gravenhage tijdens de rampdagen februari 1953 geadopteerd en hebben daaiwan in finantieel-, materieel- en moreel opzicht veel hulp ondervonden. Eigenlijk is dit nog niet ten einde, want het Verenigingsgebouw te Stellendam, waarin de gemeente Den Haag bijdraagt is nog niet voltooid. Uit dankbaarheid hebben genoemde drie gemeenten een gedenkraam laten ontwerpen door de glazenier de heer Wagenaar uit Rijswijk wat in het stadhuis te Den Haag is ge plaatst en maandag j.l. op plechtige wijze is onthuld. Hiertoe zijn de gemeen tebesturen van de 3 gemeenten met de beide burgemeesters, de heren J. Kley- nenberg van Ouddorp en J. baron van Knobelsdorff van Goedereede en Stellen dam naar Den Haag getogen om dit mooie raam, voorstellend de wapens der gemeenten en een passend onderschrift, over te dragen. Mede tegenwoordig, wa ren de burg. van Den Haag mr. H. A. M. T. Kolfschoten, de wethouders mr. J. van Aartsen (Econ. Zaken); mr. D. W. Detmeyer (Openb. Werken); weth. H. Schuurman (finantiën) de gemeentesecretaris dr. A. van Praag en een groot deel van de Haagse vroedschap. Het was een treffend gebeuren, waardoor de ge legde vriendschapsband tussen de dorpen van ons eiland met de residentie, weer werd verstevigd. Ondanks dat ei" nog altijd een kwestie bestaat over de gemeenschappelijke re geling Technische dienst, togen de 3 gemeentebesturen van Ouddorp, Goede reede en Stellendam in zeer broederlijke zin naar de residentie Den Haag. Reeds lang was het glas-in-lood-raam, dat aan het Haags gemeentebestuur zou worden aangeboden besteld, de voltooiing er van heeft echter lang op zich laten wachten. Eindelijk was het dan nu zo ver en kon aan de gevoelens van dankbaarheid ui ting worden gegeven Voor het stadhuis aangekomen stond mr. van der Feen, de secretaris van het adoptiecomité het gezelschap op te wach ten, waarna een begroeting plaats vond door burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten, vertegenwoordigers van de Haagse raad en leden van het adoptie comité. Na de lunch had de eigenlijke over dracht van het gedenkraam plaats, waar bij vooraf in een van de vergaderzalen toespraken werden gehouden. Burgemeester J. Kleynenberg van Ouddorp was de eerste die het woord voerde waarbij hij dank zegde in de ge legenheid te worden gesteld zijn dank baarheid te uiten, voor alles wat 's-Gra venhage in de rampdagen voor Ouddorp had gedaan. Hij verplaatste zich in die vreselijke stormnacht van 1 februari 1953 toen de zee haar grendelen verbrak, de dijken braken en de golven als witte paarden over de landerijen, de liuizen en boerde rijen heen joegen, alles overspoelde en in hun vaart meesleurde. De strijd was verloren. Het verlies baarde echter winst want staan wij in het gewone leven vaak agressief tegenover elkander aldus spr. riu bleek dat een geest van eendracht en offervaardigheid los kwam om de lijden den in nood te helpen. Ouddorp, dat door zijn terpen in vroeger eeuwen schuiling gaf tegen de waterwolf, was op zijn hoog gelegen gedeelten ook nu weer een toevluchtsoord voor de overstroomden. Honderden werden van kleding en voed sel voorzien, van alle kanten werd hulp geboden. Den Haag bleef daarbij niet achter en zette zich ook in, om de nood te lenigen. Thans is het zover, dat onze dijken ïijn hersteld, onze huizen herbouwd en «nze landerijen weer vruchten dragen aldus de burgemeester. nen na aan het hart liggen bij eventu- b.v. en uitbreiding der bevolking zal o.a. kerk en scholenbouw ter sprake ko men, maar ook Bioskoop bouw en an dere nuttige of schadelijke ontspanning of sportgelegerüieden enz. enz. Het is dus allereerst nodig dat bij de gemeen teraadsverkiezingen de Christelijke par tijen geen partij- maar een Christelijke politiek gaan voeren en overal met één lijst uitkomen. Dit kan in vele geval len een meerderheid en vooral wethou derszetel tot vrucht hebben. Verder zou den die Christelijke raadsleden van al le gemeenten de hoofden steeds dichter bij elkaar moeten houden en zich op gemeenschappelijke kosten moeten voor zien van rechtskundig advies zodat tij dig de juiste houding kan worden aan genomen. Laten we hopen dat het Chris tendom van Flakkee nu eens niet de kat uit de boom kijkt maar de koe bij de horens pakt, want het geloof zonder de werken is dood! Jacobus P.S. Naam van de inzender ons bekend. (Redaktie) ---------O--------- OOLTGENSPLAAT Verzilvering vakantiebonnen. Zater dag 13 april a.s. des nam. van 2 tot 4 uur bestaat er gelegenheid bij de pen ningmeester van de N.C.L.B., de heer A. Kromdijk, Kerksingel 30, vakantie bonnen in te leveren met opdruk „gel dig 30 april 1957" tot een bedrag van ten hoogste 30. Terugziende was spreker dankbaar voor de geboden hulp en hoopte dat Den Haag als een klein blijk van waarde ring het gedenkraam zou willen aan vaarden Burgemeester van Knobelsdorff wilde niet stilstaan bij hetgeen er met de ramp gebeurd is. Alleen resumeerde hij het bezoek van de Haagse gemeenteraad, waarbij men ook op de begraafplaats te Melissant heeft vertoefd, waar de slacht offers van de ramp begraven liggen. De littekenen zullen blijven, zei spr. al gaat de tijd door die veel heelt. Talloos vele diensten heeft Den Haag aan de gemeenten Goedereede en Stel lendam verleend, die spr. ook niet wilde opsommen maar waarvan hij alleen noemde de Haagse plantsoenendienst, die Stellendam een heel ander aanzien heeft gegeven. Het verheugde hem dat de wapens van Goedereede en Stellendam die in het gedenkraam zijn aangebracht een blij vende herinnering zullen zijn aan het licht, dat Den Haag in de duisternis van de ramptijd heeft ontstoken. Ter betere verklaring van dit raam overhandigde spr. een grote luchtfoto van de K.L.M, in lijst, die het dorp Stel lendam te midden van zijn ellende te zien geeft. Daarnaast bood burgemees ter Knobelsdorff een grote ingelijste foto aan van de gerestaureerde raadszaal te Goedereede, wat kon worden gereali seerd door een bijdrage van uw stad al dus spr. Hij overhandigde deze geschen ken in warme dankbaarheid voor alles wat in het kader van de adoptie is ge daan en drukte zijn beste wensen uit voor het welvaren van de stad 's-Gra venhage. Burgemeester Kolfschoten vertolkte de gevoelens van het Haagse gemeente bestuur en bracht hartelijk dank aan het gezelschap voor de schenking van deze blijvende herinneringen. De lange en intense geschiedenis had hij zelf niet meegemaakt, wel had hij het hartverheffend relaas gelezen waarin de solidariteit van het Nederlandse volk en de gemeente Den Haag in het oog springt. Hij herinnerde er aan, dat zijn ambtsvoorganger mr. Schokking zijn gehele persoon voor de adoptie had in gezet, zeer bewogen voor het leed dat het eiland Goeree-Overflakkee had ge troffen. Mr. Schokking had tot zijn spijt bericht van verhindering gezonden; spr. dankte hem en de alle leden van het adoptie-comité voor de initiatieven die zij hadden genomen en voor de geboden hulp. Het is gebleken effectieve hulp ge-! weest te zijn omdat veel kon worden hersteld en verbeterd. Mr. Kolfschoten gaf de verzekering dat de prachtige wa pens die in het glas zijn gebrand een blijvende herinnering zullen zijn aan de band van vriendschap die tussen de gemeenten is gegroeid en bracht zijn hartelijke dank over ook voor de andere geschenken. Het gezelschap begaf zich-daarna naar de eerste etage van het derde gebouw van het nieuwe stadhuis, waar burge meester van Knobelsdorff een gordtjn wegtrok en daarmee het glas-in-lood raam onthulde. De beide burgemeesters gaven daarna aan de vele aanwezigen een uiteenzet ting over de wapens, waarna tenslotte een gezellig samenzijn üi de cantine plaats vond Onder aan het raam is de volgende in scriptie aangebracht: „Aangeboden door Croedereede, Oud dorp en Stellendam, als blijk van dankbaarheid 'voor de door 's-Graven hage in het kader der adoptie ver leende hulp in verband met de storm- ramp van 1 februari 1953. De dag werd toesloten met een rit langs de bloembollenvelden en de Keu kenhof te Hillegom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 5