Bezoek aan de psychiatrische inrichting ,,Maasoord" Bertus Laanveld Kerkgeschiedenis van Den Bommel Vergadering „BETER WONEN te Ooltgensplaat Veel gebrek aan personeel, ledere hulp wordt dankbaar aanvaard Ledenvergadering Groene Kruis te Herkingen VOOR HET BETERE FOTOWERK En nu spelen de financiën nog een rol Woningbouw vergt 69 weken van bespreking Bladz. 2 „BILANDEN-NIBUWS' Dinsdag 9 april 1957. „Het Haring-vliet is breed en de sprong groot". Dit zei de geneesheer directeur van de psychiatrisclie inrichting Maasoord te Poortugaal, tijdens een tafelrede wraaraan enige mensen van Plalikee aanzaten, die een bezoek brachten aan genoemde inrichting. Het doel van deze samenkomst was het werk van de in richting naar buiten uit te dragen aan hen die niet weten of vermoeden kunnen hoe omvangrijk is wat daar gedaan wordt voor de zieken. Dr. Tolsma ver telde van de zieken en de verpleegsters. In de eerste plaats de zieken. Ze zijn werkelijk ziek, volgens spr. Of men nu een blindedarmontsteking heeft, iets aan de galblaas mankeert of een andere ziekte in hoofd of hersenen, doet er niet toe. De mensen zijn niet gezond en we doen alle moeite, om hen allen weer beter te maken. Bij zieken die in een ziekenhuis verpleegd worden is het de mensen meestal niet aan te zien, maar in deze inrichting komt het tot uitdruk king in houding en uiterlijk. Het zijn meest mensen die uit hun evenwicht ge slagen werden. Gemiddeld blijven ze drie maanden en gaan dan weer gezond en tegen het leven opgewassen naar hun eigen omgeving terug. Maar voor het zover is moeten alle zeilen bijgezet worden om precies te weten aan welke ziekte de patiënt lijdt. Als men eenmaal de diagnose vastgesteld heeft, is het alleen een kwestie van verzorgen. Verslag van de algemene ledenvergade ring van de Z.H. vereen. Het Groene Kruis, afdeling Herkingen gehouden op 27 maart 1957 des avonds 7.30 uur in het gemeentelokaal. De voorzitter burg. van Heyst opende de vergadering en heette alle aanwezi gen hartelijk welkom en sprak er zijn teleurstelling over uit, dat zo weinig leden gehoor hadden gegeven aan de op roep voor deze vergadering. Over het af gelopen jaar mag de vereniging niet on tevreden zijn, aldus spr. De bouw en de inrichting van het wijkgebouw stonden in het middelpunt van de belangstelling en op 3 dec. 1956 kon het wijkgebouw worden geopend. Een paar maanden er voor was een Zwitsers gezelschap op bezoek geweest, afgevaardigden van de „Chaine de Bon- heur", de z.g. radio-actie in Zwitserland, welke een bedrag yan 25.000.had geschonken voor de bouw van het wijk gebouw. De zuster is tevreden over haar huisvesting en kan tevens zelf gaan over de uitgifte van magazijngoederen, die thans in het magazijn liggen. Een en ander voldoet aan een grote behoefte. Spr. merkte op, dat bij de behandeling van de rekening gezien zal worden, dat de exploitatie veel zal kosten. Dit brengt weer zorgen met zich, doch daar staat tegenover, dat meer service kan worden geboden aan de leden en in het bijzonder aan de zuigelingen en de kleuters. De inkomsten zullen moeten worden verhoogd en in verband hieremee zou de vereniging gaarne nogmaals een beroep doen op het dames-comité om het een en ander, dat geld in kas brengt, te organi seren. Tenslotte herinnerde spr. nog aan de tentoonstelling en de gezinsweek, die enige weken geleden vanwege het hoofdbestuur was gehouden. Deze moch ten zich in een grote belangstelling ver heugen. Vervolgens werden de notulen van de laatste jaarvergadering gelezen en on veranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de zuster de navolgende be zoeken had afgelegd: 2316 bezoeken in 59 gezinnen met 2731 handelingen; 2 maal geassisteerd bij bevallingen; tu berculosebestrijding 43 bezoeken; zuige- lingenzorg 368 bezoeken aan 53 kinderen kankerbestrijding 38 bezoeken aan 3 per sonen; lichamelijk gebrekkigen 22 be zoeken. Laatste hulp werd 12 maal ver leend; Hoogtezonbehandelingen 20 pa tiënten met 368 bestralingen Het con sultatiebureau onder leiding van de art sen K. J. Huisman en B. Blvé hield 46 zittingen met 333 consulten. Het aantal leden bleef gehandhaafd op 300. Door dhr. D Keijzer werd als lid van de kascommissie verslag uitgebracht over de rekening 1956 en deze adviseer de tot goedkeuring. Aldus geschiedde. De rekening 1956 vertoonde een batig saldo van 562.52 doch een verminde ring in het kapitaal met 2235.49. De begroting voor het jaar 1957 was niet geheel sluitend, doch de voorzitter merkte op, dat bij de gemeente nog een geldlening kan worden aangegaan van 5000.De gemeente neemt door mid del van een verhoogd subsidie de rente voor haar rekening. Na gehouden schriftelijke stemming bleek, dat de heren J. D. Coenradie en J. Bestman met bijna algemene stemmen werden herkozen wegens periodieke af treding. De voorzitter wenst beide leden geluk met hun herbenoeming en hoopte op een verdere prettige samenwerking In de kascommissie voor het nazien van de rekening 1957 werden gekozen de heren E. Kastelein en P. Murre, als plv., dhr. C Tanis. In de rondvraag vroeg dhr Kastelein waar de inhouding van de pensioen-pre mie voor de zuster was verantwoord. De administrateur deelde mede, dat dit be drag was begrepen in het algemene to taal van de inhoudingen. Dhr. J. C. de Geus vroeg of het alsnog niet mogelijk was, dat beide in de ge meente praktiserende artsen spreekuur hielden in het wijkgebouw. De voorz. deelde hierop mede, dat slechts met 1 arts tot overeenstemming kon worden gekomen. Het gebruik van het wijkgebouw voor het houden van spreekuur is voor de vereniging geen financieel voordeel, aldus de voorz., maar het bestuur stelt er prijs op, dat de leden kunnen profiteren van een VERVOLGVERHAAL DE VROUW VAN door HERMAN NOORMAN (28) „Dat heeft de Heere zo bepaald, jon gen", zet zijn moeder hem terecht". Onmerkbaar trekt Bertus de schou ders op. Alleen Sjouk ziet het. Zij be grijpt het niet van haar man, die toch beter weet. Wat haar betreft, zij is vol eerbied voor vader en moeder Laanveld, die hun groot verdriet zo moedig dra gen. In de late avond Bertus is nog naar het dorp, hoewel hij er niets kan doen spreekt zij er over met Jelle, die stil vóór het huis zit en morgen weer naar de boer gaat, als was er niet gebeurd in de voorbije dagen. „De jongen is te benijden", zegt Jelle. „Hij is in de hemel. Dat is vast. Hij heeft er in zijn leven getuigenis van ge geven. Te benijden is hij, Sjouk, geloof je dat ook?" „Ik... weet het niet, vader", snikt Sjouk, „Ik zou zo graag... maar ik kan niet geloven". Bertus..." begint Sjouk, maar zij houdt dan op. Waarom zal zij over haar man spreken. Vader weet het immers wel. Die verzorging doet enigszins vreemd aan. De zieke wordt tewerk gesteld in een van de zeventien paviljoens; niet in dat waarin de zieke is ingedeeld. Hij of zij gaat 's morgens de deur uit en komt weer terug om te eten of, als de dag taak volbracht is, om er een gezellige avond door te brengen. De verpleegsters of broeders zijn een belangrijke schakel in dit gezondheidsproces. Het is voor deze altijd een grote vreugde de mensen weer gezond en wel te zien vertrekken. Helaas zijn er te weinig verplegers (sters) om alle mensen naar behoren te dienen. Br zijn mensen die op opna me in de inrichting wachten, maar door gebrek aan personeel is het moeilijk hen hier op te vangen. De jongens moeten 1% jaar van hun jeugd geven voor het vaderland. Het zou goed zijn als de meisjes, al was het maar enkele maanden of een half jaar, van hun jeugd gaven om de zieken te verplegen. Het Haringvliet is breed en de sprong groot, maar het landschap blijft hetzelf de als op Flakkee, polderland en na de ramp hoge dijken. Er verandert voor deze mensen zo weinig. Een leerlingverpleger(ster) begint al met een salaris van 170 gld. per maand en loopt na enkele jaren op tot ruim 100 gld. per week. Het is reeds geble ken dat mensen die in hun jeugd voor kortere of langere tijd het beroep van verpleger (ster) kozen, een sieraad voor de maatschappij zijn geworden Dr. Tolsma was blij 20 Surinaamse jonge mensen in de inrichting te hebben. Ze zijn van hun geboortegrond gegaan om in de verpleging een toekomst op te kunnen bouwen. Wellicht dat er nog meisjes in Nederland zijn die nog geen beroep gekozen hebben en eens voor een paar maanden kennis willen nemen van het werk onder deze zieke mensen. Ge lukkig is de wetenschap de laatste jaren veel vooruit gegaan, zodat de zieken weer spoedig naar huis kunnen gaan. Het is de grootste voldoening van een verpleger (ster) de mensen weer in hun gezin af te leveren. Wanneer U het geprobeerd hebt, sprak de dokter en U gaat toch na enige tijd naar huis, dat gebeurt betrekke lijk nooit dan is U er beter van ge worden. Het is voor U geen verloren tijd geweest. U hebt er levenswijsheid mee opgedaan. De sociale kant van de verpleging. De administrateur van de inrichting, dhr. van Dijk, liet zijn visie gaan over het werk. Hij belichtte meer de sociale kant. Er wordt niet alleen veel voor de zieken gedaan, maar ook voor de ver- pleger(ster). Er is veel ontspanning, een zwembad, televisie, op elke kamer goede wachtkamer en verdere service van het wijkgebouw. Tenslotte vroeg dhr. van Putten of leden, die zich hebben laten schrappen en later weer lid worden, direct recht hebben op gebruik van de magazijngoe deren. Hieromtrent werd besloten, dat zulke leden, alvorens van de diensten van het groene kruis gebruik te kunnen maken, een jaar lid moeten zijn of gelijk voor twee jaar moeten betalen. Hierna volgde sluiting van de verga dering, waarna door tandarts Sypkens uit Middelharnis een zeer leerzame in leiding met filmstrips werd gehouden over de tand- en mondverzorging en alles wat daarbij behoort en het weten wSard is. Na afloop bedankte de voorzitter de spr. voor zijn heldere uiteenzetting en voor zijn komst naar Herkingen. „Misschien komt Bertus ook nog wel eens, waar hij behoort. Hij is een kind van veel gebed, Sjouk. Wat hij onder vindt drijft hem misschien naar God. Wij hopen het tenminste. Over Piet kunnen we gerust zijn, over Bertus niet. Jelle staart in de verte over het vre dige land. Over zijn trekken ligt een mildheid, die Sjouk ontroerd. Dan komt moeder naar buiten: „Zou het niet kil wezen Jelle en Sjouk?" ,,Ja, moeke, we gaan naar binnen", antwoord Jelle. Hij slaat zijn arm om zijn vrouw en dan gaan zij 't huisje in, waar... moeder het hoofd op tafel legt en het uitsnikt. Als wezenloos staat Sjouk er bij. Jelle, Jelle, onze jongen..." „Ja, moeke, het is hard, maar misgun hem de rust niet. We hebben Bertus nog, maar Bertus" Plotseling zwijgt ze, want ze ziet Sjouk die met grote ogen haar aankijkt, groot en wezenloos. „Wat is er, Sjoukje?" „Ik... weet het niet", stottert Sjouk. „Hoe kun je nu op God vertrouwen, als je dit alles ziet en hoort?" Heftig komt deze vraag er uit. „Kind", zegt Jelle, „je bent wat over stuur en dat is te begrijpen. God wil voor ons zorgen, ook voor jou en Bertus als jullie maar tot Hem gaan. Zonder Hem heb je geen stuur en..." Bertus komt binnen, Zijn gelaat staat nors. Ze zeggen in het dorp, dat we nog lang kunnen wachten, eer we geholpen een radio en een slechts acht-urige werkdag, waarna de meisjes volkomen vrij zijn in hun doen en laten. Eén dag in de week zijn ze vrij. Tijdens een rondgang over het terrein en in de paviljoens hebben we dit alles van nabij kunnen constateren. Het ter rein is 60 ha groot. Men vindt er een boerderij, waarin men varkens houdt. Een moestuin voor groenten en aardap pelen. Broeikassen, die voor de bloemen en planten zorgen. Verder kan men er alle mogelijke ambachten vinden. We hebben er vele van bezocht. Ze staan onder deskundige leiding en de verpleeg den vinden er een aangename werkkring. Verleden week hield de woningbouw vereniging „Beter wonen" te Ooltgens- plaat in hotel Hobbel haar jaarverga dering die door 44 leden werd bezocht. De leiding was in handen van de voorzitter der vereniging de heer S. de Vries die in zijn openingswoord in het bijzonder de architect de heer Kloppers van Middelharnis welkom heette. Na de notulen van de sekretaris de heer P. Luijendijk, volgde het jaarver slag waarin de moeilijkheden aangaan de de bouw van woningen werd weer gegeven en dat niet alleen, maar waar uit bleek, dat de huur een groot be drag van de bewoners zal gaan vergen. Evenwel zijn er toch veel aanvragen uit de 215 leden die de vereniging telt. Namens de commissarissen bracht de heer P. Bom verslag uit van de kas controle welke in orde werd bevonden. Men had evenwel uit de boeken een achterstand van 73.huur gecon stateerd en men verzocht het bestuur dit zo spoedig mogelijk in orde te doen brengen. De rekening over 1956 werd vervol gens goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van 422.684.60. Waarom zo lang wachten? Op uitnodiging van het bestuur was de archtitect de heer Kloppers aan wezig om een uiteenzetting te geven van de stand van zaken aangaande de a.s. nieuwbouw. Begin december 1955 kreeg ik opdracht om 34 woningen en 2 winkels te laten bouwen in uw ge meente en de buurtschappen, aldus de heer Kloppers. Wij zijn toen met uw voorzitter di rect naar den Haag gegaan om de no dige formaliteiten te vervullen en hier van kwamen wij enthousiast terug. Maar het eerste bericht dienaangaande bereikte om 27 september 1956 na her haalde bezoeken). Direct hierna hebben wij ons in verbinding gesteld met de aannemer „Zuid Nederlandse herbouw combinatie" die de woningen zou bou wen voor 480.204.en de winkels voor 17.700.Deze prijs was ge koppeld met de bouw te Oude Tonge en later werd hier vanaf gezien. Toen volgde een openbare aanbesteding met drie inschrijvingen waarvan slechts één in massa voor 471.800.Hiervan moest worden afgezien om financiële redenen van de inschrijver. Toen is worden. Die burgemeester heeft mooi praten. Hij kletst nog vroom ook. Maar het was beter als hij ons hielp". „De burgemeester zal wel doen, wat hij kan. Bertus", meent Jelle kalm. „Al dat morren helpt niets, jongen geloof me". Och wat, zegt Bertus korzelig, U hebt makkelijk praten, U hebt niets verlo ren. Maar Bertus! roept Sjouk ontdaan en Piet dan? Ach ja, natuurlijk, dat is erg, ik weet 't wel, maar ik bedoel nu materieel. Het huisje staat er nog U gaat weer naar de boer. Alles loopt gewoon. Maar ik, ik weet niet, hoe we er door moeten ko men. Daar zorgt God voor, Bertus, zegt moeder zacht. Je hebt niets anders te doen dan aan te pakken, dan komt het op de duur in orde. Het is toch niet zo erg, als je het wat minder hebt? Mis schien moeten we op deze wijze leren, wat eenvoudiger te gaan leven. Bertus geeft geen antwoord. Och, hij neemt het moeder niet kwalijk, dat zij zo spreekt. Zij ziet het niet anders. Maar zij beseft niet, wat hij verloren heeft. Hij zegt iets later, dat zij nodig naar bed moeten. Hij wil morgen proberen, het een of ander schuurtje te huren, om weer te beginnen. Maar eerst moet hij naar Arnhem, met Lemaire spreken. Misschien weet die, hoe er gehandeld moet worden De artikelen die men er maakt wor den tegen materiaalprijs verkocht aan bezoekers. Prachtige dingen hebben we gezien. Het wordt alles keurig afgewerkt want uren spelen hier geen rol. De dames kunnen naar hartelust handwer ken. We spraken een patiënt die aan haar 100ste shawl bezig was. Nuttig werk van patiënten Smymakleden en kleedjes worden er gemaakt. Handdoeken, theedoeken en andere nuttige voorwerpen. Met verwon dering hebben we stil gestaan bij de was en strijkinrichting. Elke dag wordt er 2000 kg schoon goed afgeleverd en elke kilo wasgoed vraagt 60 liter water. Ook in deze belangrijke afdeling werken pa tiënten mee en meestal tot grote tevre denheid van de dienstdoende zuster. Er is een winkel, waar van alles en nog wat gekocht kan worden voor het zak geld. (Dit geld bestaat uit eigengesla gen munten). Er is een kapper en zelfs een dameskapster. De prijs is zo laag gesteld dat het voor niemand een be zwaar behoeft te zijn er weer netjes uit te zien. Men vertelde ons dat er druk gebruik van gemaakt wordt. De keuken is Iets geweldigs, schoon en luxieus ingericht. Aan het einde van de dag, voor we afscheid namen van de directrice zr. de Wilde, stelde ze ons voor even te luiste ren naar de zangles die de patiënten krijgen onder leiding van dirigent van Loon. We hebben alle waardering voor het werk van deze bijzondere dirigent, maar nog meer verwonderd waren we van wat ten gehore werd gebracht. Het is er alles zo gewoon en patiënten, di rectrice en verpleegsters kunnen het maar wat goed met elkaar vinden! Als we het goed begrepen hebben vol gen er meer van deze dagen, die verr moedelijk elk voorafgegaan zullen wor den van een contactavond in verschil lende plaatsen op onns eiland. Het doel zal misschien niet bereikt worden, maar iedere hulp wordt dankbaar aanvaard. weer contact opgenomen met de Zuid Nederlandse herbouw combinatie voor de zelfde bedragen als bij de vorige in schrijving met genoemde firma. Eind januari 1957 kwam hiervoor de goedkeuring uit Den Haag en aan de aannemers kon de opdracht worden ver strekt en was het zover dat men tot de bouw over kon gaan. Maar nu gin gen de financiën een grote rol spelen in verband met de bestedingsbeper king. Het geld is zomaar niet voor het oprapen en de onderhandelingen dien aangaande zijn nog in volle gang. Dat is één zijde van deze zaak. „Maar hoe komt het nu dat de gehele zaak zo lang duurt" vraagt men zich onwille keurig af, aldus de heer Kloppers. De gang van zaken is zo: ten eerste heeft men te maken met het uitbreidingsplan in de gemeente zelf, dan volgt goed keuring van het Instituut Stad en Land schap, de Stedebouwkundige dienst. Provinciaal bureau voor wederopbouw, de afdeling bouwkosten berekening (hier volgde drie keer een wijziging), het plan bureau van het Rijk in com binatie met Ged. Staten, dan gaan de stukken naar de bewakingsdienst of het plan niet met een of meerdere wo ningen is overschreden. Als hierna dan de vergunning volgt zijn inmiddels veelal de bouwkosten verhoogd en dan volgt weer meerdere onderhandelingen. Ik heb nu zo'n 23 punten genoemd die dan 5Q weken in bespreking zijn geweest, aldus de heer Kloppers. De voorzitter die de heer Kloppers hartelijk dank zegde voor zijn uiteenzetting sprak over een „lijdens weg", die moet worden gevolgd voor eer men aan de bouw toe is. In de hierna volgende pauze had een bestuursverkiezing plaats waarbij de heren P. Koppenaal (Langstraat), B. Moerenhout (Achthuizen), P. v. d. Vliet en S. de Vries (Ooltgensplaat werden herkozen. Bij acclamatie werd de heer J. L. Vetter wederom tot commissaris benoemd. Aan het bestuur werden vele mach tigingen de woningbouw en andere on derhoudswerken betreffende verleend. In de rondvraag werden nog enige toezeggingen gedaan o.a. aan de heer Vervloet (Achthuizen) die een betonnen paal achter het pad bij de woningen had gevraagd, waarna sluiting van de vergadering volgde. Ondanks zijn tegenslag en de sombere toekomst, die hem aangrijnst, heeft hij spoedig de slaap te pakken. Maar Sjouk ligt klaar wakker. Zij hoort beneden va der en moeder praten. Opeens spitst zij de oren: vader bidt! Dat is de kracht van vader en moeder. En zij...? Och, zij weet niet. Wist zij maar... De volgende morgen is Bertus heel gejaagd. Hij wil met spoed naar Arnhem Sjouk begrijpt het wel: misschien kan vader helpen. Maar zo'n kapitaal kan dat toch ook niet zijn. En ze hebben er geen woning mee. Pas in de late namiddag keert Bertus terug. Hü is wat opgewekter. Vader kan iets helpen... O ja, de groeten. Hoe ze het maken? Och ja, zo'n beetje. Het ge beurde heeft vader aangegrepen. Sjouk moet maar gauw thuis komen. Zij kan voorlopig in het dorp toch niets begin nen. Enne, ja, er is een lichtpimtje. Hij heeft al met de burgemeester gepraat. Een aannemer in Arnhem, kennis van Lemaire, heeft aangeboden, een nood- pakhuis te maken. Kan in twee dagen klaar zijn. De burgemeester heeft een plaats aangewezen, dicht in het cen trum. Dan kan hij weer beginnen, hè! Het kost een hoop geld, maar vader be taalt het voorlopig. Kunnen ze later ver der zien. Kom, hij moet gauw aan de slag. Eten? Hij heeft al gegeten. Of Sjouk vandaag nog in Arnhem komt, heeft moeder gevraagd. Kan ik niet helpen? (13) Beroepings-moeUijldieden Het ging In de vorige eeuwen niet al tijd even vlot met het beroepingswerk zoals wij ook bij de stichting der ge meente in 1644 gezien hebben, toen de Ambachtsheer de goedkeuring weigerde. Benzelfde kwestie was er aan de orde toen ds. Damasus Sas in januari 1683 kwam te overlijden. De kerkeraad wilde voortvaren. De gemeente-secretaris van Ooltgens plaat was als man die de schrijfkunst meester was de aangewezen persoon de beroepsbrief te schrijven tegen een be loning van 24 stuivers. Omtrent de actie met de Ambachts- heer staat in het rekeningboek van de diakonie het volgende: pieter janse de jonge en Johannes pieterse goederheide hebben zich voor de Ambachtsheer ver- excuyseert ende geseyt dat se door de predicanten en de ouderling misleydt waren, overmits se om rade genomen den heer int Sommerdijck te spreken voor de kercke om tot approbatie (goed keuring) te komen, en hadde niet eens bij den heer geweest en den ouderling niet eerder tuyis komende dan donder dag oggent, sodat wij het niet en wisten voor dat denselven ambachtsheer uyt de Plaet was vertrokken, daer over wij seer onvernoecht waren en den heer nog meerder, daerover hij ons wel scherp over ansprack dat men de kercke op sulcke onkosten broght, dat men die wel hadde kenne mijde. Sodat hij ons de ap probatie ten voUe wijgerde, dewijl hij van ons niet naar sijn respect niet ende was aengesprocken, so weygerde hij ons de predikant die er berope was, meer dan tien mael en nog meer, ende ver- socht verscheyde mael, dat wij hem doch niet meer lastigh daerom soude valle, al souder sijn leven geen predi kant komen, zoodat hij wilde hebbe, dat wij weder een beroup dede, hetwelck wij seer tegenstonde, so vraegde hij ons of wij soo een acte wel wilden onderte kenen als hiernae volgt: pieter janse de jonge en Johannes pie terse goederheide versoeck tot haer pre- dekant te hebben weihelmus de valois, met vernieten vant berop, dat se door onwetendheit ende misleid ten behoor- lijck' respeck des heers, vanwege de predekanten sijn misleid sijn, zoo ver geeft den edel antbagheer in dese alle questie ende sij beloven op den ander tflt voorzichtig te sullen sijn. MIDDELHARNIS Kerkdienst. Zondag a.s. zal ds. H. van Gilst driemaal in de Geref. Gemeente voorgaan. Des morgens zal er H. Avond maal worden gehouden, des nam. bedie ning van de H. doop en des avonds na- betrachting. SOMMELSDIJK Burg. Stand over de maand maart '57 Geboren; Dingena, dochter van A. Looij en A. Wielaard; Neeltje Arentje, dochter van C. Smit en L. M. K. van Dijk; Cornelia Margaretha, dochter van A. Spuijbroek en A. van den Broek; Cornells, zoon van P. van der Wende en F. Bakelaar; Hester Willemina, dochter van M. D. de Wit en G. W. Luijendijk; Tannetje, dochter van G. van den Nieuwendijk en M. Appel; Neeltje, dochter van A. van Antwerpen Weineen, kind. 't Is aardig aangebo den, maar wat zou je moeten doen? Een woning is uitgesloten. Nu ja, we kunnen in het dorp misschien bij iemand intrek ken, maar wat betekent dat? Het is veel eenvoudiger en goedkoper, als jü zolang naar Arnhem, naar vader en moeder gaat. Die willen dat heel graag. Dan bhjf ik hier thuis, zolang het nodig is. Als vader en moeder het goed vin den? Natuurlijk jongen. Maar dan kan Sjouk toch ook blijven? Ik ben hier 's nachts niet, zegt Bertus. 's Avonds ga ik naar Arnhem. Zó is 't afgesproken. Hij deelt niet mede, dat hij zelf het zo voorgesteld heeft in Arnhem. Liever wil hij Sjouk niet bij zijn vader en moeder hebben. Ze is helemaal in de war door 't gebeurde, al bedoelen zij het goed, zij zijn niet de mensen, om haar op te beu ren. Daarvoor moet ze bij Lemaire zijn. Bij mensen met bekrompen opvattingen, als vader en moeder, die bovendien ge bukt gaan onder het verlies van Piet, neen, dat is, naar zijn mening, geen goed gezelschap voor Sjouk. Die moet in het stadsleven worden opgenomen. Haar moeder wil trouwens graag. Die heeft ook rechten op haar dochter, zolang die geen woning heeft in 't dorp. Eln dat zal nog wel even duren Sjouk verlangt ook naar huis. Maar zij zou er het liefst niet blijven. Dat ver telt ZQ later aan moeder Liaaaveld. Den 7 Juli 1683 geschiet tot amster- dam^ Dit is geschreven tot memorie Johan nes pieterse goederheide op den bom mel, coppye ll-10nl683. De zaak was dus deze: Men vroeg eerst aan de Ambachtsheer bg een uit te brengen beroep de goedkeuring. Dan kwamen er twee predikanten uit de classis ter beroepsvergadering. In zo'n geval was de approbatie dus biimen. Maar in dit geval was men de Ambachts heer gepasseerd, die in deze dagen tijde lijk in Ooltgensplaat vertoefde. Daarop moest men naar Amsterdam, waar de heer aanmerking maakte wegens de reiskosten, maar nog meer omdat hi| niet in zijn rechten erkend was. Hij liet daarop de afgevaardigden van de ker keraad een stuk tekenen, behelzende dat men voortaan zoet zou zijn. En dit is heus niet de enige keer ge weest. Men moet respect hebben voor de leden van de kerkeraad, die zulke moei lijke en kostbare reizen moesten onder nemen met een knieval voor de groten der aarde. Toen de kwestie met de Ambachtsheer inzake het beroep op ds. Wilh de Valois was opgelost, werd hij 24 oktober 1683 alhier bevestigd door ds Petrus de Ma gerus. Deze jaren verliepen rustig, al thans de boeken vermelden geen tref fende of schokkende gebeurtenissen. Maar spoedig zou het leven van deze jonge predikant worden afgesneden. Het was n.l. in de nazomer van 1686 dat de treurmare van zijn overlijden door het dorp ging. „Door het ontijdigh afsterven van ds W. de Valois is de gemeynte J. Christi op Den Bommel geruymen tijt herder loos geweest". 'Deze geruime tijd was n.l. nog geen half jaar, daar de opengevallen plaats spoedig werd bezet door ds. A. de Roy, voorjaar 1687. In deze dagen richtte de synode zich tot de kerkeraden om allerlei volkszon den tegen te gaan. Zo tegen vloeken en zweren. De predikanten werd op het hart gebonden hierop te vrtjzen in pre dikaties en overal waar dit mogelijk zou blijken. Ook moesten de kerkeraden de scholen bezoeken om te zien of de schoolmeester de tucht oefende over de jeugd, als het kwaad van het vloeken mocht uitbreken. Predikanten en school meesters, die zich zelf aan dit kwaad schuldig maakten, moesten afgezet worden. De synode te Gouda gehouden richtte zich ook tegen het dansen. Nopende het dansen, baUetten, schandalig misbruik van Gods goede gaven in overdadige maaltijden, wild haar van mannen en vrouwen, mascaraden, comedien en tra- gedien, oneerbare dracht, ergerlijke ont- blotmgen des lichaams etc. is gevraagd hoe men daartegen zal handelen, dewel ke niettegenstaande openbare en bijzon dere vermanmgen, de voorgaande licht- vaardigheden evenwel aan de hand hou den. Is eenstemmig ook met advies van de broeders correspondenten verstaan, na- demaal de gemelde hchtvaardigheden met de eerbaarheid en godvruchtigheid der christenen niet kunnen bestaan en dat door dezelve ook de schrikkelijke toorn Gods, inzonderheid in deze zware tijden, meer en meer wordt ontstoken, dat men naar de kerkenorde met zoda nig lidmaat zal handelen, ook tot op schorting van het Avondmaal naar ge legenheid en eis van zaken overeenkom stig art. 35 van de Gorcumse synode 1622. Maarssen. Ds G. van der Zee (Wordt vervolgd) en C. van den Nieuwendijk; Arendje, dochter van B. Mackloet en M. Visser; Cornelia Teuntje, dochter van L. E. de Ruiter en M. F. Blok. Overlijden: Aaltje Dalebout, 86 jaar echtgen. van J. Bienefelt; Abraham Keijzer, 87 jaar, echtgen. van A. Ver- stijne; Antje Keijzer, 80 jaar, wed. van P. Faasse; Hendrika Pels, 78 jaar, we duwe van A. J. J. Wilschut; Neeltje Koudijzer 87 jaar; Pietertje Touw 86 j.; Kaatje de Lignie, 67 jaar. Huwelijken: F. Hoogervorst, 26 jaar en T. Koote 25 jaar; A. Tijl, 19 jaar en J. van Nimwegen 20 jaar. MELISSANT Kerkdienst. Voor de Geref. Gemeente in Nederl. zal vrijdag a.s. om 6 uur dr. C. Steenblok optreden. STELLEND AM Burg. Stand over de maand maart '57 Geboren: Hendrik Christoffel, zoon van C. E. van Weezel en D. Witte; Leen- dert Jacobus, zoon van J. L. Vogelaar en T. de Jong. Huwelijken: St. Keijzer, oud 29 jaar en H. van Driel, oud 22 jaar. Vestiging: A. Tanis, echtg. van F. Oos- Vervolg pag. 3) Kind, je kunt hier komen zoveel je wilt, zegt deze hartelijk. Ik kan begrij pen, dat ze jou in Arnhem willen hebben, 't Zijn je ouders. Maar als je verlangt naar het dorp, kom dan gerust een paar dagen of zo. Daar zal Bertus geen be zwaar tegen hebben. Och, overlegt Sjouk, ze verlangt niet naar het dorp. Ze snakt naar iets anders maar kan dat niet onder woorden bren gen. Die avond gaat zij met Bertus naar Arnhem. Elke morgen, als Bertus naar het dorp gaat, verlangt Sjouk naar de avond, dat hij terugkeert en elke dag ziet zij tegen die avond op. Bertus is één stuk mopper. Niets gaat hem naar wens. Met zijn pakhuis kan hij zich wel redden, al is het niet comfortabel. Maar hij ver dient niet de helft van vroeger. Het is, of de mensen minder melk drinken en kaas eten, of hij verbeeldt zich dat. Hij moet veel harder sjouwen dan vóór 10 mei, want een knecht kan er niet af; hij doet het met een jongen, die van toeten noch blazen weet. En dan... Sjouk is Sjouk niet meer. Het is, of het haar niet kan schelen, wat er van de zaak te recht komt. En anders leefde zij zo mee. Lemaire en zijn vrouw moeten hem gelijk geven. Met Sjouk is geen goed garen te spinnen. Zij heeft in niets lust. Met moeite kan haar moeder haar mee naar de stad krijgen om eens te winke len. Lusteloos zit ze er meest bfl (Wordt veryolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2