Van otids de lekkerste EXCELSIOR Boekenweek IW Campfens r Sla op de trommel.. bekwame timmerlieden vrijdag 5 april a. s. .J Ove V Wat U verwacht van een goede stofzuiger Chrisielijke Meiaalbedrijfsbond in Nederland Ring ie Middelharnis dat Kies Uw uit 3 modellen Voor terstond gevraagd Voor werk aan het zie kenhuis te Dirksland en de fabriek te Oolt gensplaat. Firma MOSSELMAN KORTEWEG OOLTGENSPLAAT Huishoudster Schoolatlas van Bos Ook in onzen en halve ponden JViemeijer taïialf ^23 £rke/id ae beste i Wat hebt U aan die bond Wat doet die bond Coöperatieve Boerenleenbank „OOLTGENSPLAAT" te Ooltgensplaat Gezelschaps spelen Goedgekeurd door de KEMA en de Ned. Ver. van Huisvrouwen Meer wérkelijke voordelen Zuigpijp met verende sluiting; schiet nooit los! Enorm grote zuigkracht Handig combinatie-mondstuk 9 Verwisselbare papieren binnenzak Fantastisch-soepele plastic slang Homoeopatische Geneesmiddelen Centrale De boekenweek 1957 begint zaterdag 30 maart 6 april Boekhandel de Waal Ja, sla op de trommel en laat ieder het weten: De Spar geeft gratis guldens aan haar klanten. Geheel gratis dus echt voordeel. En elke week verlaagde prijzen met ook nog 1 O^/o korting. Vanille toffees, 200 gram Petit Beurre, per pak OSiocotade-jjasta, per pot.. Maizena, 2 pakken Kandijkoek HuishOUdzeep, 2 staven Tomatenpurée, 2 blikjes Wafels, met een aparte vulling, 250 gram Deze week (4-11 april) én nog 10% korting in Sparzegels halve prijs nu 1 rol BESCHUIT Bezoek aan de Melk fabriek te Middelharnis Ontl van Famllle-berlchten DANKBETUIGSING Mede namens mijn vrouw en kinderen zeg ik de familie van Rossum, Noordzijse- dreef 1, te Ooltgensplaat hartelijk dank voor de hulde die zij mij hebben gebracht, bij de herdenking van mijn 30 jarig jubileum in het landbouwbedrijf van deze familie. Tevens aan allen mijn dank die deze dag voor ons tot een onvergetelijke hebben gemaakt. M. van der Wende Ooltgensplaat, april 1957 Pr. Hendrikstr. 13 In de bocht is de RAP fantastisch! De lage bouw en het stijve frame geven de RAP een ongeëven aarde wegligging. In de bergen: Uw RAP laat U nooit In de steel< dank zij de krachtige motor. Twee personenOp duo vervoer is da RAP ge bouwd, dat zult U spoedig m^ken I Op slechte wegen: Dank zij de unieke telescoop vering geeft de RAP U 't hoogste conifort. Solex, Bap en Puch Service-station Telef. 2770 Middelharnis Zo spoedig mogelijk ge vraagd een nette voor hele of halve dagen. J. de Berg Krallngen 41 Uirksland de gehele wereld 4.50 met platen 5.75 GEBB. DE WAAL St. Maartensdyk De antwoorden op deze vragen kunt U horen en zien op in het „Verenigingsgebouw" der Ned. Herv. Kerk aan de Aanvang 8 uur. Sluiting 10 uur. Leden en belangstellenden zijn van harte welkom! Het Bestuur van de Coöp. Boerenleenbank „Ooltgensplaat" te Ooltgensplaat, roept de leden op tot het bijwonen van een AUGrBMENE VEK- GADEBING, te houden op DONDEBOAG 18 APBIL 1957, des avonds 7 uur, in Hotel Hobbel te Oolgensplaat. In deze vergadering komen in behandeling de punten Vaststelling' rekening en balans; VertTilling van vacatures; Statutenwyziging en wijziging huishoude lijk reglement. N.B. De rekening en balans; het ontwerp-statu- ten en ontwerp-huishoudelijk reglement liggen ter inzage op het kantoor der Bank. Namens het Bestuur, De voorzitter, J. A. VAN NIEUWENHUYZEN Monopoly Scrabble Board-script Ping Pong IJshockey Knikkerspelen Dam borden Schaakstuk ken enz. Kom ze uit zoeken in: Boekhandel DE WAAL Zandpad 118 - Middelharnis Plaatst uw famille-berichtwn in EILANDEN-NIEUWS Een produkt van de METERFABRIEK DORDRECHT Een ZENUW-KRACHTVOEDSEL is in deze tgd méér dan nodig!!! Voor oud en jong is „NEBVICOL IP' „het goud voor de zenuwcellen". „Nervicol IF' is volkomen onschadelgk en zonder verdo vende bestanddelen samengesteld en kan in het volste vertrouwen worden gebruikt. Ieder, die met zenuw- Idachten te kaanpen heeft, kunnen wij niet genoeg aan bevelen om eens een buur met „Nervicol II" te gaan proberen! Nog nimmer hadden wij een cliënt, die niet over „Nervicol II" tevreden was; in het ongunstigste geval vond men nog merkbare verbetering. Prijs „Nervicol II" 14 liter Kuurflacon 12.75; 1/2 liter 23.75; Proefflesje 5.35 (75 gram). Franco huis toezending van alle middelen volgt direct na ontvangst van postwissel of girocheque, te zenden aan: POSTBUS 9, UTRECHT, Giro no. 438.302 S.v.p. naam van dit blad vermelden AUe bestellingen, geldzendingen, brieven enz. uitsluitend en alleen te richten aan: TELEFOON K 3403-3648 POSTBUS 9 UTRECHT GIRO No. 438302 Koop die week een boek! Bij aankoop van een Nederlands boek van tenminste 4.50 ontvangt U het Boekenweekgeschenk, getiteld: „De nacht der Girondijnen". U kunt dan ook meeraden naar de naam van de auteur van dit werkje, waaraan vele mooie boekenprijzen verbonden zijn. De jeugd-uitgave is dit jaar weer een bundel ge dichten getiteld: „De muze en het meisje". Prijs 0.75. Wij hebben steeds een grote voorraad boeken op velerlei gebied. Zie onze boekenweek-etalage. Ti tels die eventueel niet voorradig zijn, worden binnen een paar dagen geleverd. Voor al uw boe ken naar ZANDPAD 118 MIDDELHARNIS Boekenweek-catalogus op aanvraag gratis! van 56 voor 49 et, 10 zegels van 36 voor 32 et, 6 zegels van 100 voor 90 et, 18 zegels van 48 voor 44 et, 9 zegels van 60 voor 54 et, 11 zegeU van 54 voor 49 et, 10 zegels van 66 voor 59 et, 12 zegels 65 et, ISze-^e's Bij 1 pak CACAO (Spar) a 60 et nu het 2e voor de en toeh 10% korting Bij 250 gram KAAS naar keuze van 29 voor 24 Ct en toeh 10% korting ei dl Bi er aa ro ge he St( Hi IJ; m( lin nil orr me vo< Ma gei de kei E Op 15 maart j.l. hebben we met de leerlingen van de 3e klas een bezoek gebracht aan de melkfabriek te Mid delharnis. Te voren was op school veel aandacht besteed aan het melkonder- zoek, zodat de jongens vol verwachting de fabriek ingingen, ten einde hun op gedane kennis op school te toetsen aan het praktisch onderzoek op een melk fabriek. De heer Jongsma, die na zijn pensloenering als hoofd ener school te Stellendam, zich zowel de theoretische als praktische kennis van het onderzoek der melk heeft eigen gemaakt, en reeds verscheidene jaren als gediplomeerd melkcontroleur op de fabriek te Mid delharnis de leiding heeft, op het labo ratorium voor melkonderzoek, heeft on ze jongens niet teleurgesteld. Integen deel, geen moeite was hem te veel, de verschillende facetten van dit onder zoek te demonstreren, en uit de wijze, waarop dit gebeurde, kwam zijn oud beroep-opvoeder en pedagoog weer duidelijk naar voren. Natuurlijk vormde het bepalen van het vetgehalte der melk de hoofdscho tel der demonstratie, omdat tot heden het vetgehalte der melk de grondslag vormt voor de prijs, die de melkvee houder voor zijn melk ontvangt. Juist diezelfde 15e maart promoveer de te Wageningen de heer R. D. Poli tiek tot doctor in de Landbouwkunde op een proefschrift met de lange titel: „De invloed van erfelijkheid en milieu op de samenstelling van de melk bij Friese koelen en de praktische moge lijkheid van selectie op het eiwitgehal te." Professor W. de Jong, die als promo tor optrad, meende dat het werk van de jonge doctor zal leiden tot een selec tie van het Nederlandse melkvee, waar bij naast het vetgehalte van de melk ook het eiwitgehalte een rol gaat spe len. Door dr. Politiek is een onderzoek ingesteld naar een praktische mogelijk heid van het fokken met een hoger gehalte aan eiwit in de melk. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat die mogelijkheid er is. De praktijk zal nu kunnen en moeten uitmaken of daar van gebruik zal worden gemaakt. De selectie van het vee op eiwitgehalte van de melk staat voor de deur! In het proefschrift wordt aangetoond, dat het gemiddeld gehalte aan eiwit in de melk bij de ene koe duidelijk ho ger is dan bij de andere en dat dit ge halte voor een belangrijk deel los van het vetgehalte vererft. Bij het onder zochte materiaal lagen de gemiddelde eiwitgehalten per koe tussen 2,80 "/o en 3.80 "/o. Een variatie-breedte dus van ongeveer 1 Vo, die op een gemiddeld eiwitgehalte van ongeveer 3.30 "/o niet onbeduidend is. Uitvoerig werd nagegaan welke in vloed de niet erfelijke factoren, zoals datum van aflcalven- leeftüd. voeding enz. op het eiwitgehalte hebben. Daar bij bleek dat deze ten opzichte van de erfelijke invloeden van ondergeschikte aard zijn. Globaal genomen is ongeveer 0,3 "/o van de 1 °/o verschil in eiwitge halte terug te voeren op het milieu en wordt 0,7 »/o bepaald door de erfelijke factoreny waarvan 0,2 "h samenvalt met de erfelijke aanleg voor vetgehalte. Onder deze verhoudingen zal dus bij het fokken van vee in de richting van een hoger gemiddeld vetgehalte dooreen genomen ook een iets hoger gemiddeld eiwitgehalte worden verkregen. De praktijk bij de fabrieken had dit al uitgewezen. Wil men echter het eiwit gehalte sterker opvoeren, dan is daar toe foktechnisch gezien de mogelijkheid duidelijk aanwezig door een selectie van de dieren op hun individuele eiwitge halte in de melk. Het onderzoek wees uit, dat relatief het fokken van koeien met een hoger eiwitgehalte foktechnisch ongeveer dezelfde mogelijkheid biedt als het fokken van koeien met een ho ger vetgehalte. De vraag is nu of en in welke mate de praktijk gebruik zal maken van de ze mogelijkheden. De Heer Politiek merkt dienomtrent op dat de bestemming van de melk in hoofdzaak de economische waarde ring van de bestanddelen bepaalt. Hij constateert in de laatste jaren een on miskenbare verandering in de waarde ring van de melkbestanddelen, waar door het melkvet en betekenis afneemt, terwijl het melkeiwit steeds meer naar voren komt. Op grond van deze waarneming als mede op de resultaten welke bij selectie van het vee op eiwitgehalte in de melk mogen worden verwacht, komt de on derzoeker tot de conclusie dat het voor Nederland en voor Friesland in het bij zonder verantwoord is, tot uitbetaling van de melk naar vet- en eiwitgehal te over te gaan, en naast selectie op vetgehalte ook selectie op eiwitgehalte toe te passen. Een aantal coöperatieve zuivelfabrie ken in Friesland heeft inmiddels reeds besloten om overeenkomstig deze con clusie de melk naar vet en naar eiwit te betalen. Daarmede wordt een fi nanciële aanmoediging voor de selectie van het vee in de richting van een ho ger eiwitgehalte in de melk gegeven. Na verloop van tijd, als meer gegevens omtrent het eiwitgehalte der afzonder lijke dieren bekend geworden zijn, zul len koeien met een lager eiwitgehalte relatief meer worden uitgesloten. We hopen, dat de leerlingen van de nieuwe vierde klasse die tot 1 me' a.s. geen school hebben ondanks de druk ke werkzaamheden op de akker, ge legenheid zullen vinden van het boven staande, dat we gedeeltelijk hebben ont leend aan het „Officieel Orgaan" van de Kon. Ned. Zuivelbond, kennis te ne men. BOEKBESPREKING „De boerenjongen van Thagaste", door P. de Zeeuw. Uitgave J. H. Kok N.V. Kampen Een echt jongensboek en ook voor onze meisjes is het zeer geschikt over het leven van Aurelius Augustinus. "Denk niet dat hij rooms was" zegt de auteur in zijn woord vooraf, hij heeft juist de roomse dwalingen bestreden. Daarom behoort hij door onze jeugd ge kend te worden als een die voor de zui vere waarheid opkwam, naast mannen als Luther en Calvijn. Vlot en boeiend beschreven en met keurige tekeningen van Hein Kray verlucht. Wie zijn kinderen Iets goeds wil g^- ven, geve dit boek. Het kost 2.50 geb' en 1.75 ing. Zeer aanbevolen. Alsof zo'n zuur. doend Gewo tong de br Waar steed

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4