Overgang en nitreiking diploma's Siad aan 'f Haringvliet kreeg een zeer moderne brandspuit Marktberichten Plaatselijk Nieuws TECHNISCHE AVONDSCHOOL Plastic muurverl Bertus Laanveld Centrale Veiling Middelharuis Bromfietsercursus te Middelharitis GOEDEREEDE Eerste, zeer geslaagde proef had plaats onder grote belangstelling INGEZONDEN Voor werkers aan de overkant wnxEM j Bladz. 2 „EILANDBN-NIBUWS" Dinsdag 2 april 1957 Donderdag-avond werden de technische avondcursussen in het schooljaar 1956- 1957 besloten met een bijeenkomst in de cantinezaal van het schoolgebouw. Namens het bestuur, waarvan tevens de heer W. H. S. Sypkens aanwezig was, sprak dhr. J. Vis Czn. de leerlingen toe, waarbij hij zijn waardering uit sprak voor de ijver waarmede de lessen, na het verrichten van een volle dagtaak zijn gevolgd. Hij memoreerde het feit 35 jaar geleden aan de andere kant van de bestuurstafel te hebben gezeten om een soortgelijk diploma in ontvangst te mogen nemen. Ongetwijfeld zullen deze nieuwe bezitters van een getuigschrift in hun carrière dezelfde voordelen ervan ondervinden. Dhr. Vis besloot met het spreekwoord „wie een beroep heeft geleerd ontvangt de plaats die hij begeert". Hierna volgde de uitreiking van de rapporten aan de leerlingen die naar een hogere klas zijn bevorderd. Na een korte pauze, waarin alle aan wezigen zich ongedwongen onder het ge not van enkele consumpties met elkaar onderhielden, sprak de directeur van de school, dhr. J. S. Göbel. Nadrukkelijk wees hij op het nut zich in zijn vak door middel van verder technisch onderwijs te bekwamen. Z.i. onderscheiden deze cur sisten zich in voordelige zin van zovele jongeren, die hun avonden alleen vullen met het zoeken naar ontspanning! De zowel praktisch als theorethisch goed onderlegde technicus zal zich menselij kerwijze gesproken, gewaarborgd weten van een geregelde en goed betaalde functie in de maatschappij. Mocht onver hoopt wederom een tijd aanbreken van minder arbeidsmogelijkheden als in de huidige periode van hoogconjunctuur, dan zal de ongeschoolde werknemer hiervan onmiddellijk de terugslag onder vinden. Gezien de steeds voortschrijden den industrialisatie zal de behoefte aan geschoold personeel ook dan redelijker wijs Wijven bestaan. Spr. wees tenslotte nog op de voorde len van technische diploma's in de sala riswaardering en de eisen voor vesti gingswetten Met betrekking tot de cur sus voor brood- en banketbakken, kon de directeur mededelen, dat van het de partement van Onderwijs toestemming was verkregen de C-cursus nog 2 maan den te verlengen met het oog op de pa troonsexamens. Na het uitreiken van de diploma's door het bestuur, sprak de adjunct-directeur dhr. H. Dirkse, namens de leraren. Hij wees op de zovele oud-leerlingen die de school periodiek bezoeken en daarbij gewag maakten van het nut van hun schooldiploma's. Met zijn wensen dat de leerlingen veel vruchten van hun studie zullen plukken werd deze bijeenkomst besloten. A KURSUS Metaalbewerben. Naar 2e kl. P. van Helden Nt; naar 3e kl. Joh. van Oostende Nt; eindiploma C. van der Groef Ms; T. Looij Mh Trmmeren (metselen). Naar 2e kl. W. Doomheim Ms; M. A. Visbeen Dl; naar 3e kl. M. J. Witvliet Dl; einddiploma J. Bunk Dl; A. R. Paas- se Mh. Schilderen: Naar 2e kl A. Vlietland Od; niet be vorderd 1; naar 3e kl. B Doomheim Ms; einddiploma W. S. Admiraal Nt B. KUKSUS Metaalbewerken Naar 2e kl D. J Overweel Mh; Jac. van der Velde Hk; niet bevorderd 3; einddi ploma Joh. Bestman Hk; C T. Breur Sd; J. G. Kroos Mh; J. J. Nagtegaal Mh; Jac. Prins Mh; C. Schol Sd; D. A. Vo gelaar Sd; G. van der Wal Std; afge wezen 1 Timmeren (metselen) Naar 2e kl. A. Hoek Od; O. Kom Nt; A. Nieuwland Mh; Kr. de Ronde Gr.; P. G. Roos Gr; P. Sprong Mh; H Struijk Gr; L. J. Verhage Od; P. A. Visbeen Dl einddiploma O. Boeter Mh; H. J. Boeter Mh; M. J. van Dam Op; A. K. van den Doel Nt; C. C van Gent Mh; L. C. Kie vit Sd; F. A. Vis Sd; D. Vroegindeweij Mh; afgewezen X PLUIMVEEMAIIKT LEtTR Op de pluimveemarkt van vrijdag 29 maart jl. werden aangevoerd 4300 stuks De prijzen lagen als volgt: Kippen (witte) 1.70—1.80 per kg levend gewicht. Kippen (gekleurd) 1.70 1.75 per kg levend gewicht. Oude hanen 2.602.80 per stuk. Ruim aanbod van kippen met vlotte handel en de prijzen hoger. Matige aanvoer van oude hanen met vlugge handel en de prijzen vrijwel on veranderd Schilderen: Naar de 2e kl. M. J. van Brussel Nt; einddiploma G. Paasse Sd. Automontage en of Gawalo: Naar 2e kl. P Mackloet Mh; J. A. van Putten Ot; Joh, Sprong Ot; niet bevor derd 2; einddiploma M. van den Boogert Stad; H van Es dB; Nic. Grootenboer Ms; C. Winkels Op; A. J van Rumpt Stad; afgewezen 1 Brood- en Banketbakken. Naar 2e kl. H. G. D. Doomheim Hk; W Grinwis Stad; H. Kramer Dl; B Ro- zemond Dl; A. W P. Soeteman Hk; P. Troost Std; C. Breeman dB. einddiploma Jac Bienefelt Sd; P. Looij Sd; L. J. Schol Sd; J. Tanis Od; A. Tig- gelman Op; Jac Vermaat Op C. KURSUS Metaalbewerken Naar 2e kl N. J. van Donge Mh; A. Vroegindeweij Sd; E Zandburg Od. Timmeren Naar de 2e kl G. van den Boogert Sd; M. Koppenaal dB; W. van der Put Sd; naar 3e kl J. van der Klooster Od; eind diploma Kr van Koppen Od; Schilderen: Naar 2e kl A. Knape Sd; M. v. d. Mast. Ms Brood- en Banlketbakken: Naar 2e kl Joh. van Dijk Sd; A. Troost Std; P. Tijl Nt; naar 3e kl Joh Jonker Ot; Joh. Jordaan Mh; E. Klink Std; J. C. Kruik Dl; M. J. Nobels Op; T. Tanis Od; J. Troost Std; J. A M. Hage Op; einddiploma A. van Biert Stad; W. D, den Braber Op; M. A. Heestermans Ot; P. Kruik Dl; J. M. de Roo Dl; B West- dijk Nt; I. van den Nieuwendijk dB droogt sneeuwwit op zonder strepen of vlekken. Geeft niet af. 1.08 per kilo-pak. Ook in crème kleur. Vraagt 't eens in Wed. Kurvinks drogisterij. Uienveüing van dinsdag 2 april 1957 Middel 26.50—26.09, drielingen 17.72, picklers 17.17. Middenprijs mid del 26.20. Aanvoer 35.000 kg. Gedurende meerdere weken is in Middelharnis een cursus veilig verkeer gegeven voor bromfietsers. Deze ging uit van de plaatselijke commissie voor Veilig Verkeer en als docent trad op de heer Kamerbeek, opperwachtmeester der Rijkspolitie. De cursus heeft niet minder dan 112 gediplomeerden opge leverd. De oudste daarvan was de heer G. van Groningen, Vluchtheuvel, Mid delharnis, die vrijdagavond in de zaal van de Ambachtsschool het diploma kreeg uitgereikt door burgemeester P. W. Hordijk; de heer van Groningen is 69 jaar oud. Namens de cursisten werd in deze prettige bijeenkomst zeer veel dank be tuigd aan instructeur Kamerbeek; men liet het niet bij woorden en overhan digde ook een cadeau, terwijl de heer Kamerbeek van de voorzitter van de Commissie Veilig Verkeer, de heer F. C. van Leeuwen, een enveloppe met in houd in ontvangst kon nemen, even eens vergezeld van hartelijke dankbe tuigingen voor het gegeven onderricht. Onder de 112 gediplomeerden waren er 13, die het eindexamen met nul fou ten beëindigden. Het ligt in het voornemen in het a.s. najaar een nieuwe dat wordt dan de derde cursus te geven. DIRKSLAND Burg. Stand. Geboren: Jan, zoon van A. Boertje en M. de Jong; Karel Tho mas, zoon van A. van 't Geloof en M. Ie Comte. Collecte. De extra collecte bij de Ge reformeerde Gemeente gehouden heeft ruim 494.opgebracht. Bedankt. Ds. H. van Gilst heeft voor het beroep naar Bonthuizen bedankt. Verwond. Het 7-jarig zoontje van T. Markwat reed met een step tegen een luxe auto op waardoor hij zodanig werd verwond dat doktershulp noodza kelijk was. Met step aangereden. De 78-jarige J. Struis werd door een kleine jongen met een step aangereden, waardoor hij op de grond viel en aan het hoofd werd verwond. Na door de dokter te zijn verbonden kon hij naar zijn woning terug keren. HERKINGEN Burg. Stand. Geboren: Jan, zoon van A. Boertje-de Jong. De collecte ten bate der chr. school in de Ger. Gemeente heeft opgebracht ruim 78.—. De werkman J. W, de Geus, kreeg in zijn arm bloedvergiftiging en kan zijn werkzaamheden niet verrichten. Verkeerscursus. Op vrijdag 5 april a.s. zal vanwege de plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer onder leiding van de wachtm. Ie klas G. van Heest een verkeerscursus wor den gegeven voor dames. Voor brom- fietsberijdsters is dit van belang, daar het af te geven diploma zeer waarschijn lijk gelijk gesteld zal worden met het door de regering in te stellen rijbewijs voor bromfietsberijders sters Aanmeldingen kunnen geschieden bij het bestuur. Burgert, stand over maart IdS"}. Geboren: Jan z. v A. Boertje en M. de Jong. Gehuwd: L. Maliepaard 22 jaar en M. van Mourik 22 jaar. Overleden: G. Voogd echtg. van A W. Keijzer 87 jaar Ingekomen personen: L. Maliepaard uit Stad aan 't Haringvliet en A J. Kik uit Oude Tonge. Vetrokken: M, Droger naar Oostvoor- ne en K. J Struik, echtg. van T Staal naar Frankrijk. MELISSANT Chr. School. In de laatstgehouden le denvergadering der school met de bij bel is tot bestuurslid gekozen dhr. D. H. Israël zulks in de plaats van wijlen de heer A. Both. Collecte voor de Vereniging „Het Hoogeland". Van 1 t.m. 6 april a.s. wordt hier ter plaatse voor de vereni ging „Het Hoogeland", welke dit jaar haar 65-jarig bestaan herdenkt, een collecte gehouden voor haar verzor- gings-, opvoedings- en reclasserings- werk. Gaarne bevelen wij deze Hoogeland- se collecte voor het uitgebreide werk in de 4 landkolonies en 5 tehuizen, waar in per jaar meer dan 700 personen van alle gezindten worden verpleegd en waarvoor veel geld nodig is, bij u aan. Geeft mild voor dit mooie christelijke, maatschappelijke en sociale werk. STELLEND AM Onze dorpsgenoot dhr. L. v. 't Leven is een dezer dagen goedgekeurd voor de Kon. Luchtmacht als piloot. Welfare-werksters. Van de afd. van het Ned. Roode Kruis alhier zijn voor welfare-werksters aangesteld Zr. Wil helm, Mevr. v. 't Leven, mej. L. Ver hoeve. Collecte. De Simavi-coUecte bracht dit jaar 438.op. De vier medewer kers, gevers en geefsters hartelijk dank. Visserij. In deze week was de zee visserij tengevolge van ruw weer en zeer schrale vangsten slecht te noemen. Vele schepen maakten averij aan de netten, een schip de G.O. 29 verloor in een wrak het gehele vistuig en maakte rijke schade aan winch, beugels en verschansing. Al met al een belangrijke schadepost. Een tegenvaller. Bij M. Troost Jz. die des 's morgens zijn varkens kwam voeren, bleek dat drie van zijn beste biggen dood in het hok lagen. Daar de dieren niet verzekerd waren, is dit voor hem een belangrijke schadepost. Begin van brand. Maandagmiddag omstreeks half een, werd de gemeente opgeschrikt door de alarm sirene voor de brandweer. Bij de melkboer Fr. v. H. ontstond een schoorsteenbrand, die zich zo ernstig liet aanzien, dat hij zelf De Stadse vrijwillige brandweer verkeerde het laatste jaar aan de rand van moedeloosheid. Ze bezaten een spuit, die de naam van „brandspuit" eigen lijk niet meer mocht dragen, want bij het „proberen", gebeurde het vaak dat het ding het niet deed. Bovendien moest met het apparaat worden „gezeuld", want een trekker was er niet bij. Werkelijk om moedeloos te worden! Hoog nodig moest er een nieuwe komen, waartoe de raad gezien de bestedings beperking nog op het juiste moment een besluit heeft genomen zodat zater dag een fonkelnieuwe en prachtige glanzende autobrandspuit in het stedeke Stad arriveerde. Begrijpelijk liep zaterdagmiddig heel het dorp uit om deze nieuwe aanwinst te zien. Bemand met tien of twaalf gehelmde en geoUejaste brandweerlieden reed men er sirene-loeiend mee naar de haven, waar onder grote belangstelling, niet het minst van de Stadse jeugd, de eerste proef werd genomen. Hoog stegen de waterstralen in de lucht, want deze motorspuit heeft een capaciteit van 2500 liter per minuut en een opvoerhoogte van 80 meter! Bij brand kan Stad dus gerust zijn, vooral nu het corps heeft toegezegd zich terdege te zullen oefenen, om zich straks met iedere brandweer op ons eiland te kunnen meten! Corps zegde toe veel te zullen oefenen! Deze zeer moderne brandspuit is ge monteerd op een Ford F 350, 6 cyl. kop- klepper, die de pomp aandrijft. Zoals gezegd is de capaciteit 2500 liter per minuut, met een opvoerhoogte van 80 meter. Aan iedere zijde zijn 2 persaan sluitingen, dus totaal vier; er zijn bo vendien 2 verdeelstukken bij, standpijp met kraansleutel, en een grote schuif- ladder. Voorts een statief met schijn werper en 20 meter kabel. Vier honderd meter slang zal nog worden nageleverd. Op de spuit is plaats voor vervoer van 8 a 10 man, plus in de cabine de chauf feur en de commandant. De brandspuit is fabricaat van de be kende fa. A. Bikkers te Rotterdam, waarvan de vertegenwoordiger dhr. Maas, mede aanwezig was. De instruc teur dhr. W. V. Heemst te Rotterdam afkomstig uit Sommelsdijk leidde de brandweer in de geheimen van de zeer moderne, maar toch eenvoudig te be dienen aparatuur in. Onder leiding van commandant J. Roos werden aan de haven de slangen uitgerold en binnen weinige minuten spoot men er lustig op los. De monteur chauffeur Diepenhorst, die al 30 jaar in het „vak" zit, bleek al spoedig met de nieuwe spuit te zijn vertrouwd. Deze eerste proef werd genomen in bijzijn van de heer Jansse van de Prov. brandweer-inspectie, mede aanwezig was ook dhr. Bienefelt uit Sommelsdijk, voorzitter van de vereen, van brand weercommandanten op het eiland, de brandweerveteraan Noordijk uit Her kingen, comm. Scherpenisse en onder commandant de Koning uit Middelhar nis, de laatsten in hun keurig nieuwe uniform. Voorts waren tegenwoordig burg. Chr. v. Hofwegen, wethouders en raadsleden. Oofc een nieuwe garage! De nieuwe brandspuit heeft een prach tig onderkomen gekregen in een nieu we garage aan de Voorstraat, die juist was gereed gekomen. Boven deze ga rage is een moderne woning gebouwd voor de gemeentewerkman de heer v. Pelt, in wiens woning binnen afzienba re tijd een alarmsysteem zal worden ingericht, zodat het corps in geval van brand a la minute zal kunnen worden opgeroepen. Men heeft het dus thans wel prima voor elkaar. Zes vergeten jubilarissen! Na afloop van de zeer geslaagde proef kwam het brandweercorps en de geno digden op het raadhuis bijeen, waar burg. Chr. van Hofwegen in een toe spraak er op wees, dat het 1% jaar geleden een verstandig besluit was ge weest van de Stadse raad om deze nieu we brandspuit aan te kopen. Met de intussen gekomen bestedingsbeperking zou het niet zo gemakkelijk meer gaan! Spreker vertelde op humoristische wij ze, hoe van het oude spuitje afscheid was genomen en hoe verheugend het was, dat er nu niet meer mee zou be hoeven te worden gezeuld. in zijn auto stapte, en zo vlug mogelijk naar de brandmelder reed, en deze in werking stelde. Spoedig was de brand weer ter plaatse, welke door verbre king der schoorsteen bij de vuurhaard kon komen, en met de sneeuwblusser het vuur doofde. Hoewel de slangen reeds uit lagen, behoefde men geen wa ter te geven. Door het kordat optreden om direct de sirene in werking te stel len, werd een ernstige brand voorko men. (Vervolg pag. 3) Bij zo'n mooie nieuwe moderne spuit' behoorde ook flink personeel en nu moest spr. de bekentenis doen, dat het gemeentebestuur de manschappen wel wat had verwaarloosd. Verwaarloosd in die zin, dat men geen aandacht had ge schonken aan jubilarissen, die in het corps waren. Commandant Roos deed al 30 jaar dienst; de monteur chauffeur Diepenhorst eveneens; dhr. v. Pelt ze ker al 25 jaar, terwijl de heren Otte- vanger, F. v. d. Valk en Meiaard al ruim 15 jaar deel van het corps uit maakten. Al deze heren hadden recht op een medaille voor zoveel jaren trou we dienst, die hij echter nog niet kon overhandigen. Waar het in de bedoeling iigt om in juli a.s. een reisje naar Am sterdam te maken, hoopte hij deze ju bilarissen te decoreren. Hij wekte het corps op, veel met de nieuwe spuit te oefenen, zodat Stad trots zou kunnen zijn én op het mooie materiaal én op deskundige krachten. Toegezegd werd dat de gemeente-opzichter spoedig een. tekening van de waterwinplaatsen zou overleggen; het gemeentebestuur zal voorts alles doen om hetgeen ontbreekt aan te vullen aldus de burgemeester. Hij hoopte op de bereidheid van het corps om een goed team te kweken en deed een beroep op de Inspectie om medewerking voor de cursussen. Onze gemeente is wel de laatste die een nieuwe spuit krijgt, maar mogelijk hebben we de beste! riep de burge meester uit. Hij dankte voor de wijze waarop deze was afgeleverd en prees ook de ambachtslieden, voor de ople vering van de nieuwe garage. Van dit centrale punt zou straks de brandmel ding naar de corpsleden gaan. Overdracht De heer Maas van de fa. Bikkers droeg daarna symbolisch de nieuwe brandspuit over aan het gemeentebe stuur. Al was de pomp nog niet getest door de Techn. Inspectie, spr. was over tuigd, dat hij aan alle gestelde eisen zou voldoen. Voor een goed gebruik was veel oefening nodig, wat hij zeer aanmoedigde. Aan de manschappen zegde hij een douceurtje toe, waarvoor deze zomer bij de oefeningen een koele drank kan worden gekocht. Namens zijn firma dankte hij het gemeentebestuur voor de opdracht. Namens de inspectie bracht de heer Janse hulde aan het gemeentebestuur dat zij tot besluit van aankoop van dit moderne materiaal gekomen was. Hij had ook veel lof voor de nieuwe gara ge. Voorts zegde hij toe tijd beschik baar te willen stellen om met de Stad se brandweer te oefenen. Veel oefenen! De heer Bienefelt feliciteerde namens de Vereen, van brandweer-commandan ten op het eiland. Terugziende hoe het 30 a 40 jaar geleden toeging als er brand was, is de verandering geweldig. Als dan de klok luidde, moesten de mensen meest lopend uit het land komen, om dan met de spuit (als hij het deed!) op de brand af te gaan. Meestal was het dan te laat. Nu er mo dern materiaal is gekomen, is technische kennis en theorethische scholing nood zakelijk. Spreker wekte daartoe op er de wens bijvoegend dat Stad spoedig aan een van de wedstrijden zal kunnen meedoen. Zeer dankbaar Als laatste spreker voerde comman dant Roos het woord, die zeer dankbaar en blij was met de nieuwe spuit. Hij haalde herinneringen op hoe met de oude was getobd, waardoor de jongens niet veel lust hadden in oefening en studie. Ongetwijfeld zal er nu meer ambitie komen voor een cursus, dat van zijn kant zeer zou worden aange moedigd. Hij dankte de fa. Bikkers voor het toegezegde douceurtje en hoop te dat het gemeentebestuur hetgeen nog ontbrak zou willen verstrekken. Daarna bleef men nog enige tijd on der het genot van verversingen bijeen. Veranderingen voor ons eiland zijn in dé toekomst te verwachten; veran dering vindt nu reeds plaats. Wat en kele jaren geleden voor onmogelijk werd gehouden, geschiedt nu dagelijks. Honderden mannen trekken van Goeree Overflakkee naar Rotterdam en Bot lek. Van de landbouw naar de scheeps bouw: de stap blijkt niet te groot. Waren vele van deze mensen voor heen en nu nog aangesloten bij de Ned. Chr. Landarbeidersbond, thans horen ze daar niet meer in thuis en is hun plaats en die van alle anderen die niet, of gezien hun kerkelijke richting, ver keerd georganiseerd zijn in de Ned. Chr. Metaalbedrijfsbond. Deze Bond houdt op vrijdag 5 april te Middelharnis een vergadering voor leden en belangstellenden. Zie daarom de advertentie elders in dit blad. Is een warme aanbeveling nog nodig? L. pamille-l) gedenmorgei 3 uur behaa; Ileere, tot droefheid, nd ongesteldheid zijde weg te j innig geliefd^ liinderen zor der, Zoon, 1 gehuwdbroed de heer JOI Echtgen, Tannetje jn de leeftijd De Heere dit zo zwa Middelhar Wed. T. Maatje Willemi Helena G. Nijp: Middelharni Schoolstrai IDe teraarde D.V. plaats dag 5 april op de alg. 1 Vrederust' iiarnis. VERVOLGVERHAAL DE VROUW VAN door HERMAN NOORMAN (26) Ze hebben die nacht een heerlijk bed en slapen bepaald goed. Want het ge druis in de lucht, dat raak geweest moet zijn, hebben zij niet vernomen, althans Bertus en Sjouk niet. Moeder heeft een en ander gehoord. En Janna ook. Nu is het Pinksteren. Wie denkt er aan? Al vroeg is het stadje in rep en roer, want een grote afdeling soldaten, gemotoriseerd, trekt er doorheen, naar het Oosten. Om de Grebbelinie te ver sterken. Daartegen rukt de Duitser op. Hij heeft de rivieren al geforceerd, de IJssel en de Rijn. Het zal daar wel moorddadig vechten worden, want die linie is ver van zwak. Bertus komt terug van een „verken ning". De boten blijven die dag liggen, omdat nog niet bekend is, waarheen zij moeten gaan. Op Rozenburg was alles voor de ontvangst gereed, al maanden. Maar ze komen er niet, het is uit gesloten... „Dan blijven jullie onze gasten", zegt de „hospes". „Wie mee wil kan naar de kerk straks". En wat gebeurt er dan? Dan zegt Sjouk: „Ik ga met moeder mee naar de kerk, Bertus". Hij is er even verbaasd van, maar maakt geen enkele tegenwer ping. Hij zelf is het niet van plan In de stad is wel een en ander te vernemen over het krijgsgebeuren. Op deze Pinksterzondag van het jaar 1940 zit Sjouk in een kerk in een haar volkomen onbekende stad, voor het eerst van haar leven, bij haar weten althans. Maar zij beleeft intens mee de korte dienst, waarvan zij wel niet alle begrijpt maar die haar stichting en vrede geeft... Thuis gekomen weet Bertus te vertel len ,dat de boten die middag zullen ver trekken. Er is bericht gekomen uit Den Haag of zo, 't rechte weet hij er niet van. Zij gaan een paar uur verder lig gen. In een zijwater, waar vermoedelijk de vijand niet komen zal. En dan is het afwachten. Keukens worden aan boord gemaakt. Van Koetsveld heeft het hem verteld. De organisatie was goed voor elkaar, maar de loop van de gebeurtenis sen was van die aard, dat niet kan wor den uitgevoerd, wat het voornemen was, en nu moeten zij roeien met de riemen die zij hebben. Tegen de middag na het eten nemen zij hartelijk afscheid van hun gastheer en gastvrouw. Ze waren gelijkgestemde zielen. En al kan zij het niet verklaren, het was Sjouk goed, daar geweest te zijn. Ondanks de dreigende benauwende toekomst heeft ze er rust gevonden en vrede... HOOFDSTXJK 10 Als verstomd kijken zij elkaar aan: dat is niet mogelijk, het moet een ver gissing zijn. Het is een vals bericht, om verwarring onder het volk te zaaien... Op een van de sleeboten is een radio. Bertus, .aie geleidelijk zijn evenwicht hervonden heeft, heeft relatie aange knoopt met de kapitein en zo heeft hij meermalen aan het toestel geluisterd. De berichten klinken niet hoopvol. Aan de Grebbe wordt hevig gevochten, maar te houden zal de stelling niet zijn. De troepen zullen wel terug moeten trekken op de Waterlinie. Maar in de buurt van Rotterdam en in de stad zelf woedt de strijd al even hard De Duitsers zijn door de Langstraat getrokken, over de Moerdijkbrug, die al sinds vrijdag morgen vroeg in hun handen was hoe dat is een raadsel en nu bedreigen zij Rotterdam. Dat waren de berichten, die hij bracht. Allen zijn er stil onder... Maar nu, verstomd kijken zij elkaar aan. Dit is niet te geloven. Bertus komt vertellen, dat de Koningin en de rege ring naar Engeland zijn vertrokken. De leiding van 's lands zaken is opgedragen aan de hoge ambtenaren op de Departe menten onder bevel van de Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht. Dat kan niet juist zijn. Dat is een vergissing. Om verwarring te scheppen Juist komt van Koetsveld aanlopen, die het bericht be vestigt. Ook hij heeft het voor de radio gehoord. Opeens gaat er één morren: zó zijn ze nu! Dat had hij van de Koningin niet gedacht. En dan die regering. Ze laten ons in de steek, 't Is me 'n fraaie boel. Als de nood op zijn hoogst is, nemen zij de benen. En dat is nu onze Koningin. Dan klinkt de gezeghebbende stem van van Koetsveld. Ze moeten niet zo'n on zin uitkramen. Wat weten zij nu van de loop van de gebeurtenissen af? Als de Koningin en de regering menen, naar Engeland te moeten vertrekken; dan hebben zij daarvoor een goede reden. Dat zal zich later allemaal wel oplossen. De Koningin verlaat haar volk niet, als het niet bepaald nodig is. Moet je toch Koningin Wilhelmina niet voor hebben. Het ziet er met ons land niet zo goed uit Van Koetsveld verwacht, dat het zich spoedig zal overgeven. In deze zeer moeilijke omstandigheden ligt het toch zeker voor de hand, dat de regering weg is? En de Koningin niet minder. We hebben bijvoorbeeld Indië ook nog, dat geregeerd moet worden? Het zal wel de bedoeling zijn, al weet hij het ook niet recht, dat alleen het leger hier capituleert, als dat de vijand niet kan keren. Dan wordt vanuit En geland de oorlog voortgezet. In de vo rige wereldoorlog is het in België ook zo gegaan. Koning Albert en de rege ring trokken naar Frankrijk. Tja, er is niet veel tegen in te bren gen. Maar het gemor verstomt toch niet. Dat geschiedt eerst als de onrustbaren de berichten zich gaan vermenigvudigen. Alweer gelooft men, dat het een vals bericht is, dat van de capitulatie van 't leger. Na vijf dagen van strijd, het is ongelooflijk. Hoe dat kan, men begrijpt het niet. Maar Bertus verzekert, het met zijn eigen oren gehoord te hebben. Voor de radio op de sleepboot. De oorlog in ons land is afgelopen. Alleen Zeeland capituleert nog niet. Daar zal men wel blijven doorvechten. Maar och, dat zal niet zo lang meer duren. Je moet het wel geloven, want het is officieel mee gedeeld namens de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht. In de avond is die militaire autoriteit zelf voor de' radio en deelt met forse, doch innerlijk bewogen stem mee, dat het besluit tot overgave genomen moest worden. Rotterdam was die middag he vig gebombardeerd, opdat de stad tot overgave zou worden gedwongen. In dien dit laatste niet was geschiedt, zouden de andere steden hetzelfde heb ben ondergaan. Dat kon generaal Win kelman niet voor zijn verantwoording nemen... Na vijf dagen harde strijd, waarbij dapper gevochten was, naar luid der berichten, de overgave. Ze voelen het als iets beschamends, het is om door de grond te zakken van schaamte. Maar dan is 't weer van Koetsveld die zegt: „Afwachten, mensen, later wordt alles wel duidelijker, we weten de bijzonder heden nog niet". De strijd in Nederland is voorbij. Wat i zin heeft het nog om met die boot te blijven waar ze zijn? De hoofdleider krijgt geen instrukties. Van wie zou hij die in de verwarring moeten krijgen? Dus treedt hij eigemnachtig op en neemt 't enige besluit, dat genomen kan wor den: ze gaan terug naar het dorp, langs de kortste weg. En nog wel dezelfde avond. Langzaam tegen de stroom op, ver voeren de boten de kostbare lading te rug. Terug naar huis. Welk een terug- j keer! Nu voor het eerst toont moeder Laanveld tekenen van ongerustheid. Van Jelle weet zij niets .Die is niet op komen dagen. En Piet? Is die jongen er heel huids afgekomen? En nu is het Sjouk, die zacht vraagt: „U hebt toch gezegd, dat wij op God moeten vertrouwen?" „Kind je hebt gelijk", zegt moeder Laanveld dankbaar. Met Sjouk vindt er, meent ze, een wonder plaats. Die jonge vrouw, uit een totaal ongelovige kring, is diep onder de indruk; beseft iets van geloof en vertrouwen in God. En Bertus och, die jongen heeft het wel moeilijk, maar hij loopt niet de weg, hem van jongsaf bekend. (Wordt vervolgd) Tot ons lee leed vrij p^' geachte c" Heer J. W. Zijn ijver e^ ter zullen denken. Het B Stichti Werkv „Binn- te So P. W. P. de Met leedw medegevo kennis va van ons lid de Hee JO Wtt-LEf Zijn rusti: prettige wij nimme Directie enPerso Beschut Werkpl „Blnne Sommei Heden be Heere na geduldig van onze men onz en zorgz moeder, en overg SI" echt Johann in de oud en 8 ma Ons va overtui Dirksl" Joh. Cath Loosd" L. E O. Dirksl L. B J.G. klei- acht Dirkslan Emmal De tera D-V. pi vrijdag n.m. 2 u VERVO e - Van raelein h den. Va r- Als b heeft c. ten wer Uitsla 27 maart Verhage Hof il Geuo niohnaie 2.50; handsch (groen j mesvest- Kiet slui voerde

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2