Raad te Den Bommel verhuurde verschillende percelen grond en volkstuinen De betekenis van de film in onze samenleving l/Lo-ileó-L FIRMA NIPiUS safe blad Vrijdag 29 maart 1957 No. 2585 Aan nieuwbouw is blijkbaar geen grote behoefte Vexzilvezing Vakantie bonnen Pasen 1957 Wetsontwerp bijdrage kosten waterkering in voorbereiding WETENSCHAPPELIJK GENOOTSCHAP Dr. Peters sprak over: Groot deel van de tijd gaat weg aan kijken, het „dubbele leven!" aan Schmmmetlt Van alles en nog wat ÜW^ -FLACH Strevelsweg 43 Rotterdam-Z Plaatselijk Nieuws GOEDEREEDE De gemeenteraad van Den Bommel kwam dinsdagavond 7 uur in openbare zitting bijeen. Er was een agenda van ruim 20 punten, die met grote voortva rendheid werden afgehandeld, want om half acht stonden we als verslaggevers weer al op straat. Het belangrijkste was de verhuur van een aantal percelen grond en volkstuinen, voorts waren het meest hamerstukken. De rondvraag bracht een beetje variatie, daar dhr. Prooy een omvangrijk vragenlijstje had, waarbij verschillende gemeentelijke zaken ter sprake kwamen. Dhr. Leo Ja cobs was met kennisgeving afwezig. De voorzitter burg. W .M. van der Harst opende met gebed. Vastgesteld werden de notulen, waarna de ingeko men stukken voor kennisgeving werden aangenomen. Medewerking volgens art. 72 der L.O.- wet werd verleend aan de Bijz. school en het bedrag der vergoeding per lokaal voor de beide bijzondere kleuterscholen over 1956 werd verhoogd tot 1000. per lokaal. Verder werden de voorschot ten op de vergoedingen ingevolge de kleuteronderwijswet voor 1957 vastge steld. Ingetrokken werd het raadsbesluit d.d. 25 januari '57 inzake grondruil van een stukje grond aan de 4e dwarsstraat en een voorstel tot aankoop van grond van dhr. F. Pluit. Goedgevonden! Verhuur grond en volkstuinen Aan dhr. P. Fluit werd over 1957 een stukje grond verhuvird; verder werd grond verhuurd aan dhr. A. H. Wesdorp 1.57.25 ha. gelegen aan de Schaapsweg dat deel uitmaakt van het industrieter rein. Aan Wesdorp is als oud-pachter de voorkeur gegeven dit overblijvende deel telkens voor 1 jaar te pachten f 150. per ha. Dan aan dhr. L. H. Krijger 1 ha gele gen achter de nieuwe Emmastraat. Zolang er niet kan worden gebouwd krijgt deze pachter dit telkens voor een jaar, eveneens tegen de prijs van 150.- per ha. Het derde perceel is groot 0.60.00 ha. wat door b en w aan aan te wijzen per sonen zal worden verhuurd. Deze grond betreft het niet meer te gebruiken sport veld dat voor volkstuinen wordt uitge geven onder bepaalde voorwaarden te gen de prijs van 6% cent per m^. Voor alle percelen geldt, dat, indien het nodig is voor woningbouw en of straataanleg en riolering de huur met 1 maand kan worden opgezegd, zonder dat van de ge meente schadevergoeding kan worden geëist. Met de Bouwkas Ned. Gemeenten werd een overeenkomst aangegaan tot waarborging van een juiste betaUng en aflossing van 10.000.van door die bouwkas te sluiten geldleningen tot een maximum van 7 miljoen gulden. Wyziging der Aïg. PoUtxeverorde- ning. Herhaalde malen komt het voor dat onbevoegde personen zich onthouden op van gemeentewege aangelegde grasga zons en dijktaluds en daardoor schade berokkenen. Tot nog toe kan de politie hiertegen niet optreden wegens het ont breken van een bepaling in de Alg. Po litieverordening. Dit keurde men z.h.s, goed alsmede een wijziging in de légesverordening. Intrekking van het raadsbesluit van 15 juli 1955 inzake verhuur van enkele krotwoningen aan de Voorstraat. De navolgende woningen staan leeg en worden afgebroken: voorstraat no. 10b, 22a, 22c, 22d en 22f Dhr. Prooy had gezien dat de krot woningen werden afgebroken door een „buitenstaander" was er niemand in de gemeente die dit doen kon? vroeg spreker. „Er was zeker geen belangstelling bij de ambachtslui in de gemeente", was het antwoord van de voorzitter. Dhr. de Baar informeerde wat er met het puin van de oude huisjes gedaan werd. Hij wist wel iemand, die er be hoefte aan had voor het verharden van dreven. Dhr. Prooy vond dat er meer publici teit aan gegeven diende te worden. De voorz. antwoordde met die opmer kingen rekening te zullen houden voor het vervolg. Werd goedgevonden. Achtereenvolgens keurde men verder goed verschillende wijzigingen in de ge meentebegrotingen 1956 en 1957; een wijziging in de gemeenschappelijke re geling bij brand; een voorstel tot verho ging der jaarwedden van het gemeente personeel met 6% en 5.6% te rekenen vanaf 1 jan. 1957; een voorstel tot ver lenen van een uitkering van 10% van de gedurende het tijdvak 1 okt. 1956 tot 1 jan. 1957 genoten kindertoelage c.q. kin derbijslag aan het gemeentepersoneel en tenslotte een voorstel tot het in wer king doen treden met ingang van 1 ap^il 1957 van art. 11, eerste lid van de veror dening op de heffing van keurloon en slachtplaatsrecht in de gemeente Den Bommel. Rondvraag Dhr. Prooy vroeg of het mogelijk was in de politie-verordening op te nemen, dat kinderen die 's avonds in donker op een bepaalde tijd buiten lopen door de politie aar huis kunnen worden gestuurd Hij had daar veel klachten over balda digheid van de jeugd in het donker. De voorz. betwijfelde dat dit op los lopende kinderen zou kunnen worden toegepast, als,ze de orde niet verstoren. Dhr. Prooy wenste verder dat er een alarmering kwam voor de brandweer om de manschappen ineens op te roepen door op een knop te drukken. De voorz. meende dat dit al op de be groting stond. Het was wel wenselijk en zal worden overwogen aldus spi*. Dezelfde vraagsteller informeerde wie de vloerbedekking van de O.L. school Het bestuur van het Vakantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat van vrijdag 12 april tot en met zaterdag 20 april 1957 wederom gelegenheid zal be staan tot het doen verzilveren van va kantiebonnen van het boekjaar '56-'57 (kenbaar aan de opdruk „Geldig tot en met 30 april 1957") en wel tot een be drag van ten hoogste 30.in totaal. De chequebonnen, die door het Va kantiefonds voor de Landbouw zijn uit gereikt aan arbeiders, die wegens herha lingsoefeningen in werkeUjke dienst zijn geweest kunnen tezelfdertgd worden in geleverd. Deze chequebonnen zullen alleen dan worden verzilverd, indien men zich op voldoende wijze kan legitimeren. Worden de chequebonnen ten behoeve van (een) ander (en) aangeboden, dan zal een niachtiging moeten worden overgelegd, waaruit blijkt dat men bevoegd is de chequebonnen te laten verzilveren. De totale waarde van vakantiebonnen en chequebonnen mag niet meer dan 30.bedragen. De bonnen zullen bö aanbieding ter stond worden verzilverd; er vindt dus geen voorinlevering van bonnen plaats. Het aanbieden van boimen kan uit sluitend geschieden bij een plaatselijke penningmeester van één der navolgende bonden: Algemene Ned. Agrarische Bedryfsbond Ned. Christelijke Landarbeidersbond Ned. Kath. Landariieidersbond .,St. Deusdedlt". Bonnen, welke niet in de hiervoor be stemde opplakboekjes van het Vakantie fonds voor de landbouw zijn geplakt, linnen niet worden aangenomen. Bedoelde boekjes zijn eveneens bij de plaatselijke penningmeesters van boven genoemde bonden verkrijgbaar. Minister Algera heeft medegedeeld dat het onderzoek naar de wenselijkheid van de waterstaatswetgeving in ver band met de ramp van 1953 nog niet is afgesloten. Met betrekking tot het oppertoezicht en toezicht in normale omstandigheden is de indiening van een wetsontwerp binnen afzienbare tijd te verwachten. Ditzelfde geldt, ,zij het dat het ont werp pas in een later stadium te ver wachten is, van een bijdrageregeling in de kosten van waterkeringen. zou leveren. Hij had iets vernomen, dat iemand van buiten de gemeente dit zou doen. Dit was de voorz. niet bekend. Dhr. Prooy kwam weer terug op de vergoeding Kwakernaat, wat de voorz. liever niet in de openbare raad bespro ken wilde zien. Dhr. Prooy yroeg verder of er te Den Bommel nog nieuwbouw zou komen, waarop werd geantwoord, dat de wo ningbouwvereniging nog geen plannen had ingediend. Dhr. Prooy had vernomen dat een van de woningen verhuurd was aan een „buitenstaander", wat de voorz. tot het beleid van b en w achtte te behoren. Het vragenlijstje van dhr. Prooy hield verder in om ook in de gemeente Den Bommel industrie te vestigen; hiervoor was volgens de voorzitter geen geschik te gelegenheid en doelmatig onderko men Tenslotte sprak dhr. Prooy over een verzoek van dhr. Zoon inzake grondver- huur wat hem indertijd was toegezegd. Geantwoord werd dat op die grond nog krotwoningen stonden Het verdoek bleek aan b en w gericht, wat nog niet was behandeld. Dhr. de Baar vroeg of nog iets gedaan werd aan de slechte weg in de z.g. „de Strop" te Achthuizen „Er zijn wel plannen aldus de voorz. maar om ze uit te voeren is moeilijk. Vooral nu, met de bestedingsbeperking. Het ligt in de bedoeling daar een wer kelijke straat te maken voorlopig moet volstaan worden om putjes e.d. te vullen. Spr. zou de aandacht van de Technische dienst er op vestigen. Dhr., de B^ar informeerde verder of er e.v. een wachtlokaaltje voor de R.T.M, bus in de Zuidzijde geplaatst zou kiinnen worden. De voorzitter: ,,De R.T.M, heeft een regeling dat ze voor 50% voor eigen en 50% voor rekening van de gemeente een schuilhokje plaatst waar dat gewenst wordt. Ze kosten echter 1000.per stuk en er moet goedkeuring voor zijn van Ged. Staten. Dhr. de Baar sprak tenslotte over ver huur van tuingrond te Achthuizen, waarvoor de aanvraag groter bleek te zijn dan het aanbod. „Onze aandacht is voortdurend op dit vraagstuk gericht was het antwoord van de voorzitter, die daarna de verga dering sloot Voor het Wetenschappelijk Genoot schap Goeree Overflakkee is opge treden dr. J. M. L. Peters, directeur van het Ned. Filminstituut te Den Haag, over „De betekenis van de film in onze samenleving". De spr., die een niet bijster groot, maar wel zeer geïnteres seerd gehoor vond, werd kort ingeleid door de W.G.-voorzitter, dr. de Man, die daarbij er op wees, dat het facet film nog niet behandeld werd in de bijeen komsten van het genootschap, terwijl dit een der belangrijkste moderne cultuur verschijnselen is. Dr. Peters betoogde, dat men door het veelvuldig gaan zien van fihns komt tot een dubbel leven en hij sprak zelfs van het sociaal verschijnsel van „het tweede leven". Dat tweede leven .treft enorm velen; in ons land worden jaarlijks 70 miljoen bioscoopbezoeken afgelegd, het geen gemiddeld neerkomt op 6 7 be zoeken per Nederlander per jaar; het grootste percentage bezoekers vindt men evenwel onder de on volwassenen; die gaan minstens elke week naar de bios coop. In België is dat bezoek 2 3 maal zo groot, in Engeland zijn het vooral de 5 tot 15 jarigen, die films gaan zien en uitgerekend is, dat er jongelui zijn en dat zijn er niet weinjgen die 1650 films hebben gezien! Bij de film is de televisie gekomen, die men kan beschouwen als een verlengstuk van de film. In Nederland is het aantal televisiekijkers nog niet groot, maar het groeit. Men telt thans plm. 100.000 toe stellen en in Den Haag b.v. komen er iedere week duizend bij!! Hetgeen gelijk staat met 72000 kijkuren. In Amerika heeft men op de 180 mil joen inwoners 60 miljoen televisietoestel len, voorts 50O zendstations, die uitzen den van 's ochtends kwart voor zeven tot na middernacht en die 15 films per dag bieden. De schooljeugd zit er 20 30 uren per week voor het televisie scherm, wat even lang is als de school tijd. Deze tijd zal hier ook komen. De tijd, waarop ieder kind op elk moment een beeld te zien kan krijgen uit elk deel van de wereld. Een groot deel van de vrije tijd gaat dan weg aan: kijken! Aan het „dubbele leven". In het gewone leven geldt kijken, den ken en handelen. Dat verschrompelt door film en televisie tot „perspectief le ven". Men leeft alleen kijkend. Boven dien is ons kijken naar film en televisie een zeer bepaalde soort: wij zijn er bij, de camera dient als subjectief oog, hij brengt ons in een hypnoïde toestand en wij ondergaan een bewustzijnsverenging. Ook werkt de sfeer in de bioscoop op ons in: in het donker zijn wij anoiem en het enige wat men kan zien is het witte doek; dat veroorzaakt aandachtsconcen tratie. Bovendien heeft het „flimmeren" van de film een verdovende invloed, het kritisch denken verflauwt en als de film „aanslaat" ondergaan wij boven dien „vereenzelviging" en wö worden „die ander". Ook door het lezen van een boek ge raken wij in concentratie en worden wij meegevoerd in een andere wereld, maar het grote verschil met de film is, dat wij het beeld dan zelf opbouwen, dat onze fantasie werkt. Terzake de fihn heeft een Frans socioloog een boek geschre ven, welks titel karakteriserend is: De film, of de imaginaire mens". Door de film leven wij met beelden. Waarom gaat men naar de bioscoop waarom heeft men behoefte aan dat tweede leven? Vermoedelijk omdat men zoekt naar iets anders dan de dingen van het gewone leven, of naar meer. Als het gaat om door een film kennis te winnen is er sprake va een positieve functie. Maar meestal gaat men ter compensatie voor wat het gewone leven onthoudt, om de mogelijkheid te benut ten tot het ontsnappen uit het eigen le ven. Dan wordt het eigen leven zelfs het tweede leven! De film wordt excistentie- middel. Ieder jaar komen er 2000 films in rou latie, Westerns show, avontuur, oorlog, historisch enz. Artistieke zijn er weinig bij, het meeste w^jkt zeer af van het ge wone leven, zelden komt men er door in aanraking met het gezin, het gaat altijd over jonge mensen, de vrouwelijke figuur heeft steeds 'n bijzonder karakter Dr. Peters analyseerde de gevolgen van de film als volgt: niemand blijft meer volkomen geïso leerd en de bijgevolgen treffen vooral de opvoeding. Het in contact komen met andere op vattingen, normen en waarden is niet zonder gevaar van vervlakking en ia- fantsiering; door de film gaat men „an ders" leven zoals het nooit voordien ver toond is. De boekdrukkunst betrof een bestaan de taal, raakte louter het verbale, het woord, dat even oud ia als de mens, maar film en televisie spreken een ge heel nieuwe taal. Film en televisie zijn er en blijven er; voor de mens zal het er nu om gaan te leren leven in .die tweede wereld. Op dit laatste uit sprekers betoog De vorige keer schreef ik over een boze redakteur, wiens auto werd ver nield zonder dat de dader zich meldde en nu is er weer 'n schipper die erg uit z'n humeur is. Niet omdat zijn schuit kapot ge varen is, zonder dat hij er van wist maar omdat de ligplaats voor de schepen aan de Havendijk te Middelhar- nis hem reden tot klagen geeft. Voor een havengeld van 10 cent per ton meent hij toch wel recht te hebben om met z'n schip recht te kunnen liggen wanneer men het water uit de haven laat lopen. Het is nu zo, dat de sche pen die bij de loodsen van de firma Kooman of de Coöperatie moeten lossen of laden bij laag water helemaal scheef liggen, zeer tot ongerief van de schip pers. De schipper, die me hierop attent maakte vond het geen pretje om de hele dag scheef door de roef te moeten lopen of bij nacht uit de kooi te rollen. Zijn vrouw moest de etenspannen met touw tjes vastbinden, anders kwamen ze met inhoud en al van de kachel op de ka- juitsvloer terecht. Volgens de schipper is het niet onmogelijk om voor een be hoorlijke ligplaats te zorgen. Er zou dan een gedeelte van de hoge sliklaag verwijderd moeten worden voor deze loodsen, zodat de schepen ook bij laag water recht komen te liggen. Daar is heus geen baggermachine voor nodig, want het is heel goed mogelijk met een grijper van de wal af dat zaakje op te knappen. Schrammetje gelooft, dat de schipperij waarvan toch ook weer de baten in de gemeentekas vloeien hiermee ten zeerste gebaat zou zijn. B. en W. zouden er eens over kunnen deli bereren, tenzij de bestedingsbeperking hier weer een spaak in 't wiel steekt. Dan is het alleen maar jammer, dat het euvel niet wat vroeger verholpen is! Nu we toch over mensen hebben die klachten indienen is er ook nog een klacht uit Herkingen, waar men onlangs een prachtig wijkgèbouw met woning voor de zuster in gebruik genomen heeft. Dat gebouw is voor Herkingen een bezit dat door allen gewaardeerd wordt, en naar ik verneem heeft men ook alle waardering voor de wijkzuster, die voor ieder klaar staat. De jeugd van Herkingen schijnt hier echter geen begrip voor te hebben, daar deze er een groot behagen in schept, elk ogenblik bij de zuster belletje te trek ken. Dat de jeugd af en toe een grap uithaalt is nu eermiaal iets waaraan niet te ontkomen valt, maar om herhaalde lijk iemand onnodig naar de deur te laten komen is ergerlijk. Het maakt nog een groot verschil of men een wijkzuster of een particulier met die bellentrekkerij lastig valt, vooropgeiteld, dat het bij geen van beide pas geeft. Maar een wijkzuster kan elk moment dat ze thuis is weer weggeroepen worden om haar dienst te verlenen, dus is ze wel ver plicht, om telkens wanneer de bel gaat, naar voren te komen. Zou ze geërgerd door het belletje-trekken eens niet naar voren komen, dan kon het juist wel eens gebeuren dat door iemand ge beld was, die haar hulp dringend nodig had! De opvoeders der Herkingse jeugd mogen dit wel eens op het hart hunner pupillen drukken. Ik heb de indruk, dat ze dan de wijkzuster wel met rust zuUen laten. Dan komt het Schram de laatste tijd nog al eens ter ore, dat er veel mensen zijn, die niet schrik in hun hart in de bus zitten, wanneer deze komend van 't Havenhoofd, de draai langs de haven bij dhr. Taaie moeten meemaken. Ik ken er wel die het niet aandurven en met de „Stadse Bus" tot de Waterweg mee rijden en daar uitstappen. Men kan zich indenken dat een beetje bang uitgeval len passagiers blij zijn, deze gevaarlijke bocht te zijn gepasseerd. Er is inder daad veel voor te zeggen, dat daar op een of andere manier een voorziening getroffen wordt. Met alle respect voor de bekwaamheid van de buschauffeurs schuilt daar in die hoek levensgevaar. Er behoeft maar één keer met zo'n elf meter lange bus 'n verkeerde manoeuvre gemaakt te worden, dan plonst het hele gevaarte de haven in en zal men zich te laat beklagen, dat dit object verwaar loosd Is. We hebben in Middelharnis de laatste tijd prachtige straten en trottoirs gekregen, maar laat men nu de gevaar lijkste punten in het verkeer niet verge ten! Voorkomen is ook in dit geval beter dan genezen! Er zullen misschien wel plannen zijn om de gehele verkeerssitu atie langs de haven in andere banen te leiden, maar wie weet hoeveel jaren daar weer mee gemoeid zijn, vooral nu de bestedingsbeperking er een rem op zet. Er zou toch een voorlopige bevei liging kunnen worden aangebracht, zo dat de reizigers niet met schrik en vrees via de haven behoeven te komen! Tenslotte wil ik deze week nog eens wijzen op de onvoldoende vervoersgele- genheid bij de busdiensten, vooral wat betreft het zaterdagavondvervoer naar Ooltgensplaat. Moet men met de bus van 6.40 uur mee, dan staat er meestal een schaar passagiers te wachten zonder enige beschutting waarvan een deel richting Ouddorp en een deel richting Plaat uit moet. Nu gebeurt het vaak, dat er voor richting Ouddorp drie en vier bussen disponibel zijn, terwijl alles wat naar Oost-Plakkee moet als haring in een ton in één bus gepropt wordt. Dan wordt er niet de minste moeite gedaan om een tweede bus in te schakelen, die desnoods maar een paar dorpen ver meerijdt. Toen een paar weken geleden de politie eens 'n oogje in 't zeil hield, werd er wel een tweede bus gerequireerd, al ging dit met groot tijdverlies gepaard. De eerste bus was zeker Oude Tonge al gepas seerd, toen de tweede nog uit Middel harnis vertrekken moest. Er werd eerst een chauffeur opgescharreld en eer een en ander z'n beslag had was er een half uur verstreken. Dat zijn geen toestan den. Als het met de service van de bus diensten zó beginnen moet, waar zullen we dan weer eindigen? Bovendien is het onverantwoordelijk om met een boven het maximum bevolkte bus te vertrek ken. Als er iets gebeurt, krijgt men de grootste ongelukken. De R.T.M, moest zoiets zelf niet willen. Waar voorheen twee tramwagens voor nodig waren, kan men nu toch niet in één bus proppen Het is goed, dat de politie zich op de drukste vervoerstijdstippen eens aan de halte laat zien. Zo het nu gaat, m.oet het beslist niet! Schrammetje. Nauwelijks heeft de niet koude winter afscheid genomen en is de eer ste lentedag op de kalender verschenen of de voorjaarsmodeshows presente ren. Woensdagavond in Ooltgensplaat en donderdagavond in Oude Tonge, resp in de zalen van Hotel Hobbel en het Verenigingsgebouw, introduceerde fa. J. J. Nipius uit Middelharnis als eerste de nieuwe voorjaars- en zomermode op ons eiland. Deze modeshows blijken hoe langer hoe meer belangstelling te trekken. Deze twee avonden althans waren de zaal geheel gevuld met dames volk, dat de mode op de voet wenst te volgen. Men kreeg daar bij Fa. Nipius genoegzaam gelegenheid voor. Mevrouw Nipius, als altijd rustig voor de micro foon gezeten vertelde uitvoerig wat op modegebied te wachten staat, wat fa. Nipius thans brengt en welke bijzonderheden de kleding van nu onderscheiden van die van vorige seizoen. Dit ter begeleiding en verduidelijking van wat de charmante mannequins in de zaal demonstreerden. Deze mannequins onvermoeibaar in het wandelen, keren en de kleding in al haar finesse tonen trokken weer de nodige belangstelling en bewonde ring. Ze toonden thans diverse prachti ge modellen mantels, costuums, japon nen enz. enz. Frisse zomer japonnen) en -rokken brachten daarbij al een vleugje van het aangenaamste jaargetijde in de zalen. Opvallende verschillen met de mode uit vorig jaar konden wij niet direct constateren, maar wie goed oplette kon toch wel veel nieuws ontdekken in pa tronen, dessins en stoffen. De katoenen stoffen zijn nu zover ver edeld, dat men ze nauwelijks van zijde kan onderscheiden. Bovendien hebben ze de eigenschap prettig te „zitten" en geen moeilijkheden op te leveren bij het wassen. ledere vrouw en jong meis je kan er heel keurig uitzien met deze fleurige kleding, waarin fa. Nipius een rijke verscheidenheid introduceert. Ook aan mantels konden wij opvallende wij zigingen onderkennen. De swagger heeft zijn knopen behouden, de kraag is iets ikleiner geworden dan vorig jaar. Wat ons wel opviel: de mantelkraag is me nigmaal vervaardigd uit fluweel en niet uit dezelfde stof als de jas, maar eenj kraag in diezelfde kleur wordt er noch tans bijgeleverd, zodat men al naar be lieven kan verwisselen. Regenman'tels kunnen op geen enkele modeshow ontbreken. Daarvoor heb ben wij nu eenmaal een te nat klimaat. We vinden ze ieder jaar leuker en tel kens past men er nieuwe vinden in stof, snit en opmaak aan toe. De klas sieke mantelcostuums bleken ons nog weer hoger gesloten; de variatie vindt men hoofdzakelijk in kleur en stof. De mannequins toonden er vele interes sante voorbeelden van. De jeugdigste mannequins kwamen met veel zeer aparte kleding door de zalen wandelen. De blazer, zoals wij die van een paar jaar terug kennen, onderneemt het ara opnieuw de aan dacht te komen vragen. Wij zagen een buitengewoon leuke, gecombineerd met voor prima LEDEREN KLEDUfifG Jassen, Mantels, Jekkers, Vesten, Caps, Handschoenen, enz. enz. Garantie Kwaliteit Service haakte men vooral in tijdens de diskus- sie na de pauze en men sprak daarbij o.a. over „filmvorming", waarvan dr. Peters goede verwachtingen bleek te hebben, zoals hij gaarne toegaf, dat er ook echt goede films zijn, helaas echter nog veel te weinig. Nogmaals vergelij kend met het boek wees spr. er op, dat dit stoelt op een oude cultuur; men on derwijst literatuur, maar op welke school leert men het om films te zien? Met welke woorden de geleerde spreker aanduidde, dat er aan opvoeding terzake film en televisie gewerkt dient te wor den. een plisseerok. Werkelijk alleraardigst. Na de pauze, waarin koffie werd ge serveerd, bleek men aan aan een heel andere soort kleding toe: cocktail- en avondtoiletten, leuk om te zien en rijk om te dragent Fa. Nipius bleek ze in grote verscheidenheid van modellen en dessins te kunnen leveren, zoals wij trouwens ook vernamen, dat deze firma in alle kleding grote voorraad voert. Het slot van de avonden bracht de traditioneel geworden bruidstoet, met thans een bruidegom er bij. Dat vormt altijd een prachtig eind aan de mode shows: zo'n mooie, stralende bruid ge volgd door dito bruidsmeisjes en de bruigom deftig in het zwart. Op de to nen van toepasselijk muziek maakte de stoet zijn rondgang door de zaal, be wonderd door alle ogen. Naar wij vernemen hoopt fa. Nipius op donderdag 11 april' soortgelijke mo deshows te organiseren in de grote zaal van Hotel Meijer te Middelharnis. MIDDELHARNIS Boode Krulsafd. houdt jaarvergade ring. Op woensdag 3 april a.s. zal de afd. Middelharnis van het Ned. Roode Kruis haar alg. jaarvergadering houden in de zaal van Hotel Meijer alhier. Gaarne attenderen wij op deze bijeen komst en wekken op deze in grote getale te bezoeken Het Roode Kruis staat méér in de belangstelling van de bevolking dan voorheen, omdat het de laatste jaren bijzondere aktiviteit heeft moeten ontplooien en zeer van zich heeft doen spreken. Toont uw medeleven met het Roode Kruiswerk en laat voor deze avond geen verstek gaan. Dit geldt ook voor de leden uit de gemeenten Stad aan 't Haringvliet en Den Bommel die tot de afdeling behoren. Na afloop van het huishoudelijke ge deelte wordt de aangrijpende Roode Kruisfilm „Achter de wolken" vertoont. Aanvang kwart over zeven. DIEKHUUSNIEtTWS Kleutercluib. Zaterdagmiddag is er weer kleuterclub van half 3 tot 4 uur. Met de jongens en meisjes gaan wij kleiwerk doen. Alle jongens en meisjes van 5 tot 7 jaar kunnen komen. Kosten 10 cent per keer, per kind Ruilbeurs. Het is weer zaterdag van de ruilbeurs. Half 3 gaan de deuren hiervoor open. Ieder die iets te i^ilen heeft van slgarenbandjes, suikerzakjes, postzegels, albumplaatjes punten enz. kan dan terecht. Is er soms nog iemand die wat autoplaatjes ter beschikking heeft? Onze eigen voorraad is uitgeput. Instuif. Deze week is er een gewone spelavond voor jongeren van 14 jaar en ouder. Toegang vanaf half 8 uur. Volgende week zaterdagavond is er weer een bizonder programma, dat be gint om half 8 precies. Toegang vanaf 12 jaar. Kosten 75 cent per persoon Jeugdleiderscursus. Dominee N. O. Steenbeek komt maandagavond spreken over de situatie van het Jeugdwerk-na tionaal. Ieder die belang stelt in het algemeen kunnen wij aanraden hierheen te gaan. Dominee Steenbeek is in het Jeugdland een zeer bekende figuur. Hg is niet alleen voorzitter van de Ned. Jeugdgemeenschap, maar hij bekleedt deze functie ook bij de Europeese Jeugd gemeenschap en bij de Wereldfederatie van Jeugd, de z.g.n. WAY De lezing begint om 8 uur. De toe gangsprijs is 1.^per persoon. Ouderavond van de Muziekclubs. Op woensdag 3 april geven de muziekclubs een uitvoering. De avond begint om half 8 en zal geopend worden door de voorz. van de Stichting voor Maa,tschappelijk Werk, burgemeester P. W. Hordijk. Het programma vermeldt groeps- en solospel op blokfluit ,mandoline, gitaar en ac cordeons. De kaarten hiervoor zijn reeds uitverkocht. Beisbladen en Kampfolders. Wie nog gegevens wenst over kamp en reismoge- géiijkheden kan de gidsen en folders raadplegen die voor het raam en in de vitrine van het Diekhuus uitgestald zijn. Er is ruime keus. MIDDELHABNIS-SOMMELSDIJK Opbrengst voor kankerbestrijding. De lotenverkoop voor de Ned. Vereen, tot steun aan het Koningin Wilhelmina fonds voor de kankerbestrijding leverde het mooie bedrag op van 1481.—. Aan ieder, die hier aan mede heeft gehol pen, vooral de dames, die weer zeer spontaan hun hulp verleenden, veel dank voor dit succes. SOMMELSDIJK „Denk en Zet" onttroond. Na 3 jaar kampioen van Flakkee te zijn geweest moest maandag D.E.Z. voor Ouddorp de vlag strijken. Was de eerste wedstrijd reeds in het voordeel van Ouddorp ge ëindigd en wel met 119, nu stond D.E.Z. voor de opgaaf om in Ouddorp met 128 te moeten winnen om het kampioenschap te prolongeren. Toen we maandagavond om 7 uur in de bus stapten om de reis te aanvaar den was D.E.Z, dat geheel compleet was vol goede moed en vergezeld van vele supporters zag alles er nog rooskleurig uit. Het zou anders uitpakken. Toen we we om half acht arriveerden troffen we een geladen Ouddorp aan, dat zich nu de beker weer niet op het laatste moment wilde laten ontglippen. Na enkele hartelijke woorden van de 2 voorzitter begon om kwart voor acht de strijd. En hoe? Reeds na een half uur spelen stonden reeds een drietal spelers van D.E.Z. in een hopeloze posi tie en moesten dan ook spoedig daarvan de vlag strijken 6O voor Ouddorp. Een hopeloze achterstand wat later zou blij ken. Want tot overmaat van ramp kwa men zowel Krijgsman als Lodder in tijd nood. Van het vorige spel valt'evenmin al veel goeds te vertellen en behalve Brug- geman die won. Vis, Noordijk en Buis maakten remisie, was het al vroeg voor Ouddorp bekeken, die dan ook terecht met verheugde gezichten rondliepen. Als laatste kwam ook Groenendijk nog met remisie boven water. Totaal uitslag schrik niet 146. Pensiongasten, te Goedereede. De afd. van de Kon. Middenstandsbond alhier heeft een oproep gedaan aan de ingeze tenen om deze zomer een gedeelte van hun woning te verhuren aan pension- gasten. Men doet dit om ook te Goede reede gedurende de vakatieweken gasten aan te trekken. Men kan zich daarvoor opgeven bij een van de bestuursleden. OUDDORP Dranfcwet. B. en w. alhier brengen ter openbare kennis, dat op 22 maart 1957 bij hen is ingekomen een verzoek schrift van dhr. L. Grinvris, van beroep winkelier, woende alhier om een verlof A voor de volgende localiteit: Clubgebouw van de speeltuinvereni ging „De Flipjes" Gelegen aan de Oosterweg. Binnen 2 weken na de dagtekenig van de bekend making kan een ieder tegen het verle nen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij b en w inbrengen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 5