EiyunDEn-rnEuws Nieuws uit Zeeland De Raad van Ooitgensplaat te gast bij de Lever's Zeep Mij te Vlaardingen Bertus Laanveld 2de blad Vrijdag 29 maart 1957 No. 2585 Betaling postabonnement per gïro KRUIDER, SOMMELSDZJK thans ook fotohandel UIT DE KERKEN liMt van ■emuTreitt Hartelijke en spontane ontvangst De rooms katholieken boeren in Nederland niet slecht Krant en radio en televisie Zieken- huizenpolitiek. In de strijd der geesten is ook de pers een machtig wapen. Met „pers" bedoelen wij de drukpers, dus het boek, maar zeker niet minder de krant. De krant komt als 't ware dagelijks over tafel, brengt de lectuur in beknoptere vorm dan het boek en heeft een zeer gevarieerde inhoud met 40 of 50 jaren fteleden, niet veel gezinnen meer zijn die niet op een dagelijkse of enkele malen per week verschijnende krant geabonneerd zijn. Natuurlijk maakt ook de roomse volksgroep van dit middel om de me ningen te leiden een ruim gebruik. Naast de „krant" heeft men dan ook nog zijn parochiële kerkblaadjes, kort om de drukpers doet daar ijverig me de aan de geloofsverbreiding. Daar komt nog bij de r.k. radiouitzending met eigenf r.k. nieuws en met een be hoorlijke zendtijd, zodat men ook in de radio terdege medespeelt. Krant en ra dio nemen daar een geweldige plaats in. De invloed er van is nog groter dan van een boek, omdat vele mensen te oppervlakkig leven om een boek tot zich te laten spreken. Voor ons geldt dat in het christelijk gezin de christe lijke krant behoort. Niet omdat die vol maakt is, wel ver van daar, maar om dat er geen „neutraliteit" geen onzijdig heid voor ons leven bestaat. De Heere heeft gesproken in Zijn Woord en daar naar hebben onze overleggingen zich te regelen. Hoede de christelijke krant er zich maar voor met de tijdgeest mede te waaien, waardoor de ene bladzijde de verwereldlijking in de hand wordt gewerkt, die dan op de andere bladzij de bestreden wordt! Kan al een man van gefundeerd oordeel zeker eens een neutrale krant inzien, men denke aan N.R.C, of aan Het Vrije Volk, voor de kinderen uit onze gezinnen houden zij grote gevaren in. De levensvragen en de levensstrijd roepen om klare voorlich ting en die is niet gefundeerd als zij niet uit het Woord Gods geput wordt. Met verslagen van concert en toneel, van volksdans en televisie zullen wij toch de jeugd niet vasthouden. Er is een grens waartoe de jeugd en ook de ouderen zich hebben te bepalen. Anders verliezen èn krant èn kerk hun iöut, en als het zout smakeloos wordt, ïarmede moet het dan gezouten wor den? Tienduizend televisietoestellen per maand verkocht. Dat wordt ook in de chr.pers bejubeld. Ziehier ons geeste lijk 'voedsel. En het wegvliegen van het volksinkomen. De rooms katholieken maken dus van pers en radio ruim gebruik voor hun beginselen. Zij vormen nu circa een derde deel van ons volk en oefenen be hoorlijk invloed uit. Politiek hebben zij 31.7 o/o stemmen, de Partij v. d. Arbeid 32.7, is samen 64.4 "/o, of meer dan de helft! Zij hebben 33 Kamerleden; de P.v.d.A. 34, samen 67 van de 100, zodat deze twee partijen als zij willen alles naar hun hand kunnen zetten. Dit ter- VERVOLCVERHAALi OE VBOÜW VAN door HERMAN NOORMAN (25) Sjouk zit rustig met moeder te pra- teni. Zij spreken over Piet. Haar woning en de zaak, och, die beroeren haar niet. Het en die andere jongens, die in het vuur zitten. Moeder Laanveld is kalm; je moet alles overgeven in de handen van God de vader. Dat is de enige, veilige weg. Al dat gepraat, je komt er niet verder mee; alles is in Gods Raad vastgelegd: ie moet de handen vouwen en smeken om genade en uitredding. Intens luistert Sjouk. Ze voelt, aan zulke mensen heb je houvast. Daar is nu Bertus met ai zijn verzekeringen van vroeger. Nu die niet uitkomen, is hij wèg Zij begrijpt het wel. Verklaarbaar is het ook. Maar nu heeft hij geen grond meer onder de voeten. En zo zijn er zovelen. Hoe zit dat? Op de. fiets verschijnt dominee Meule- mans. Dat is de predikant van de Laan- velda en zo. Zijn gelaat staat ernstig. Hij overziet de schare dorpelingen, die -\ij goeddeels kent Er zijn er onder van zijn ijerk, van de andere kerk, ook on- lt«rkelijk«n. Hij gaat staan op een paal- loops opgemerkt. (Het aantal 2e Ka merleden is op 150 gebracht). De protestante partijen naogen wel op hun hoede zijn. Er is onder de pro testanten in ons land grote verdeeld heid en ook grote onverschilligheid. Ja renlang is de coalitie met Roomsen ver dedigd; thans liggen de kaarten weer anders en is rooms en rood aan 't roer en hebben er onder het christelijk kie zersvolk grote verschuivingen plaats. Daarover later nog iets. Een sterk voorbeeld van onze lauw heid te dezen spreekt uit de ziekenver zorging. Op het gebied der verpleging in ziekenhuizen zijn de roomsen ons overal ver voor. En daarnaast zijn er de grote neutrale ziekenhuizen. Maar al te veel mensen laten zich in roomse ziekenhuizen opnemen. Er zijn dan ook streken waarin onder een bevolking waar maar zeer weinig roomsen voor komen, alleen maar een rooms zieken huis bestaat. De laatste jaren gaan de ogen van leidende personen er voor open en streeft men naar uitbreiding en nieuwbouw van protestante ziekenhui zen, maar de achterstand is zeer groot en de kosten buitengewoon hoog! Dat zit alweer tegen in deze dure tijd. Bo vendien zijn daar de hoge eisen van het geneeskundig toezicht op de volks gezondheid; ge zet zo maar niet een ziekenhuis neer. Daar bij zijn ook over- heidsgarantie en -voorwaarden in ge ding. En ik heb al eens de klacht op gevangen dat een plan om een protes tant ziekenhuis te stichten enkele jaren in Den Haag ligt om bekeken te wor den ondertussen deugt er geen en kele finantiële opzet meer van. Wanneer dan nog geconstateerd moet worden dat de onkerkelijkheid ver schrikkelijk toeneemt en dat de protes tante kerken in totaal aan aanhangers inboeten, ziet het er niet gunstig voor het geuzepland uit. WAARNEMER. Imponerend bedrijf Door de heren Koelma, de bedrijfslei der en de heren Kranenburg en Hogen- dijk volgde een prettige ontvangst in het paviljoen „Sunlight". Dhr. Koelema sprak hier een wel komstwoord en constateerde op deze zonnige lentedag een nieuw begin met een nieuw geluid in verband met Oolt- giensplaat. Na een theorethische uiteen zetting aan de hand van kaarten, hoe de bekende merken als Sunlight, Radion, Vim, Lux etc. in de wereld komen, be paalde spr. zich bij de omvangrijke uit breiding en de tegenslagen die in de oorlog en met de ramp werden overwon nen. Wij hebben spontaan gereageerd op het verzoek van dhr. Vetter om de fa briek te bezichtigen en wij hopen ook namens de directie dat U een gezellige dag moogt hebben, aldus dhr. Koelma. Bondleiding Hierna volgde in drie groepen een rondleiding, waarbij de hierboven ge noemde heren een uiteenzetting gaven van het gehele procédé dat in de diver se takken van het bedrijf is te zien. Allereerst heeft men de fabriek die produceert, daarna volgt de verpakkings afdeling vervolgens de magazijnen voor het opslaan van de produkten en de ex peditie met alle neven afdelingen als la boratorium, kantoren etc. In de zeepziederij zag men de ketels waarin zich een brijmassa bevindt van elk 40.000 kg gewicht of te wel voldoen de voor 160.000 stukken Sunlightzeep. Het duurt in totaal 5 dagen vooreer deze massa, die wordt gekookt en tot stukken zeep kan worden verwerkt. In tje en zegt, roept eigenlijk, want er is een geroezemoes van stemmen, dat hij iets wil zeggen. Dan wordt het stil. Hij zegt, dat hij niet veel woorden nodig heeft. Mensenwoorden betekenen nu zo weinig. Het zware leed heeft God over hen gebracht. Als een roepstem. Want God is en blijft een God van liefde ook in Zijn slagen. Maar men moet niet vergeten, dat Hij rechtvaardig is. Hij straft de zonden, ook de zonden van het volk. Hij opent een bijbeltje en leest: „Uit de diepten roep ik tot U, o God, hoor mijn stem". Hij bladert en leest weer: ,,Ik ben de goede Herder, de goe de Herder stelt zijn leven voor de scha pen". .Vertrouw op God en laat U niet ontmoedigen door tegenslagen. Velen uwer vinden straks have en goed ver nietigd. Dat is hard, ik weet 't. Maar hecht niet aan het bezit, dat tijdelijk is. Wat waarde heeft, is de eeuwigheid. Kunnen wij in het aangezicht van de dood stamelen, dat wij op God vertrou wen?" Ze luisteren allen zonder uitzondering. Nog nooit heeft dominee Meulemans zo'n aandacht gehad. Sjouk hangt aan zijn lippen. Dat is dè taal, die moeder ook altijd uit en waarvan Bertus weet. Maar die handelt er niet naar. Met mensen, als die dominee en moeder, kun je iets beginnen. Je hebt er houvast aan. Maar zij, durft zij niet te bidden...? Dat doet dominee Meulemanis. Daar, aan de rivierkant, terwijl projectielen Nu a.s. week het nieuwe kwar taal beg^t, attenderen wfl onze poistabonné's hun abonnements geld weer per giro te betalen. Daarmee wordt 30 cent aan in casso-kosten bespaard. Men schrijve dus voor het 3e kwartaal 1957 1.90 over op onze 'giro 167930. Deze vraag geldt niet voor degenen die gewoon z|}n aan onze agenten te betalen, want daarover wordt geen incassoloon berekend. Administratie N.V. Eilanden-nleuws J Ontwilikelen en afdrukken van rolfihns- kleinbeeldfilms enz. Alle soorten films steeds voorradig. Gaarne zign we bereid TT van advies te dienen. ABONNEERT tr OP EILANDEN-NIEtrWS een verdieping lager worden de stukken zeep gesneden en verpakt en elke mi nuut gaan er 300 tabletten de doos in. Elke 100ste tablet wordt gewogen. In de toiletzeepafdeling gaat het weer enigszins anders. De vloeibare zeep na gedroogd te zijn komt uit silo's, wordt uitgewalst en komt dan als een geperste slang uit de machine. Hierna wordt deze slang op de ge wenste stukjes gesneden en in een ma chine In de gewenste vorm gebracht. De meisjes zijn daar heel handig in, als ook in het Inpakken van de luxe dozen etc. Dit werk komt ook naar Ooltgens- plaat. Ook vervaardigde deze fabriek tandpasta waarbij ook de mechanisatie een grote rol speelt. Van Radion worden 180 pakjes per minuut per machine vervaardigd. Vroe ger geschiedde de opslag van poeder in balen maar nu gebeurt de verpakking direct vanuit de koelinstallaties. Hoge „Omo"-toren. Van de fabricage van Omo is niets te zien. De produktle hiervan geschied in een 25 meter hoge toren. Boven in deze toren worden de 15 verschillende grond stoffen, die voor dit wasmiddel nodig zijn, bijeen gebracht en onder verhitting tot 400 graden verstoven. Op een schakelplaneel en een signa- leringsplaneel kan het bedrijf in wer- kig worden gesteld en de resultaten worden afgelezen. Het gebouw is 6 eta ges hoog. Voor de grondstoffen be schikt het bedrijf over 2 silo's met 500 600 ton inhoud. Men vult deze vanuit de schepen. Recreatie voor het personeel Het concern heeft 800 900 man per- suizen, om woningen en gebouwen te van de eigen artillerie over de hoofden vernielen, spreekt hij 'n smeekgebed uit, in eenvoudige bewoordingen zodat ieder een het volgen kan. En na dat gebed is het stil, heel stil. Het duurt geruime tijd eer iemand weer een woord uit. Maar dan gaan alle monden weer Tot de roep wordt vernomen: daar zijn de schepen. Het is waar. Getrokken door sleepbo ten draalen verschillende Rijnaken de bocht van de rivier om. En weldra zijn die gemeerd aan de oever. Om de te eva cueren mensen op te nemen. De groepen 5, 6 en 7 komen in één schip. Dus is Sjouk bij moeder, waar zij zielsblij om is. Met het innemen en schikken in de ruimen gaat geruime tijd verloren. Het is al twaalf uur, als de eerste boot Vertrekt. Maar dan volgen dra de anderen. „Het wordt een lange tocht", zegt van Koetsveld. „De nacht is er ook mee gemoeid". De mensen moeten het zich dus maar zo geriefelijk mogelijk maken. Dat is eenvoudiger gezegd dan gedaan. Maar ze redden zich toch, zo goed en zo kwaad als het gaat. Bertus zit geslagen in de buurt van Sjouk. Ze wisselen zo nu en dan een woord met elkaar, maar het, gaat niet van harte. „Bent U niet ongerust om vader'" vraagt Sjouk aan moeder Laanveld. Dat blijkt niet het geval te zijn. Vader komt wel opdagen als de koeien in vei- Ugheid zijn. H^ is in 's Heeren hand. soneel aan het werk en voor dit perso neel wordt alles gedaan Men heeft er o.a. eigen bedrijfarts, een sociale werkster er is zelfs een kapper, die zorgt dat het haar van de dames regelmatig een goede beurt krijgt. Iedere man of vrouw van het perso neel heeft zijn eigen kast om zgn kle ding in op te bergen tijdens de werktij den. Daarnaast beschikt men over grote eet- en recreatiezalen. Alles is even mo dern Ingericht en men vindt er de toe passing van de wonderlijkste kleuren- combiaties. Dat geeft rust aan het per soneel aldus dhr. Koelma. Men behoeft niet altijd naar de meestal eentonige witte muren te kijken. In deze zalen kan men lezen, dammen, sjoelen enz. enz., terwijl men buiten de sportvelden heeft. Er heerst in verband hiermede onder het personeel een prettige geest in een goede sfeer. Van de rondgang moeten wij nog ver melden het bezoek bij de kwaliteits in spectie dat een onderdeel vormt van de controle. Hier wordt alles in zijn uitein delijke staat getest op kwaliteit en ver- pakkig. ledere dag worden er monsters getrokken die worden gecontroleerd hoe of het produkt zich houdt bij zonlicht en vochtigheid enz. Toekomst voor Ooitgensplaat Na het bezichtigen van het bedrijf werd in het paviljoen kennis gemaakt met de adjunct directeur dhr. Kolkman, waarbij de sociale werkster mej. Kiste maker zich onderhield met de dames van het gezelschap. Na deze prettige kennismaking werd in een andere zaal gezellig gedineerd, waarbij dhr. Kolkman het volgende sprak: Ik constateer een plezierige sfeer aan de tafels net of U thuis bent, wat ons zeer goed doet. U zit als gasten tus sen de employe's van ons bedrijf, aldus dhr. Kolkman, die de dames en heren voorstelde, waarvan wij naast de hierbo ven genoemde nog vermelden dhr. Spaans (personeelschef) die de eerste contacten met het gemeentebestuur van Ooitgensplaat legde en dhr. Ranshulzen de bedrijfsingenieur. Wij hebben van Flakkee al vele werk nemers gehad en nog zijn er op ons be drijf, maar voor velen was het vervoers probleem het grote struikelblok. Wij me nen nu een goede oplossing gevonden te hebben met het stichten van een depen dance in uw gemeente. We zeggen de burgemeester hartelijk dank voor de wijze waarop hij ons verzoek ontving en in uw bladen hebben wij gelezen dat het voorstel direct met algemene stemmen werd aangenomen. Voor arbeiders en middenstand kan dit toekomst betekenen en hieruit kan weer een band met ons bedrflf groeien. De artikelen die wij ma ken zijn er bekend en daarom wil ik speciaal wijzen op de verzorging van de werknemers. In uw kringen is beslist bekend het B^belwoord: „De arbeider is zijn loon waardig", maar dit betreft eveneens de verzorging. Toen de oprich ter van ons concern in Engeland Lord Lever, zijn bedrijf stichtte heeft hij dat begrepen en bouwde bij zijn bedrijf zwembaden en liet bybliotheken inrich ten. Deze moederfabriek in Engeland werkt nu met 7000 mensen. Wy z^ bljji dat wij een onderdeel vor men van dit tJnileverconcem. Wij heb ben daarom ook gaarne mensen die met plezier werken en die hun rechten en plichten weten. Wfl hopen deze sfeer aan te passen aan die in uw woonplaats. HJet verheugt ons, dat al deze dames en heren hier zyn en vtry willen gaarne met uw gemeente samen weriken. Wy zullen alles doen om het de mensen zo aange naam mogeiyk te maken en dat beide partyen mogen z^gen: het is goed dat wfl beginnen z(Jn tot welvaart van uw bevolking en van de licver's zeepmaat- scliappy. Deltaplannen leven ernstig Burg. W. M. van der Harst zegde dank voor de vriendelijke woorden en de hartelijke ontvangst. Uw bedrijf heeft ons geïmponeerd en daarom zien wq gaarne een onderdeel in onze gemeente, aldus de burgemeester. De eerste ont moeting geeft vertrouwen; de contacten waren vriendschappelijk en onderhou.. dend. U hebt in de krant kunnen lezen dat in de raad geen kritiek werd uitgeoefend op het verzoek. De Deltaplannen leven in de bevolldng heel ernstig en men vraagt zich af, wal gaat dat voor my en myn gezin l>eteke- nen. De FlaJtkeese bevolking is een nfl- vere lievoUang en het persooniyk con tact is uitermate belangryk. Deze sfeer die U hier aan tafel ontmoet, lig^ ons op Flakikee. Wy EUilen pogen om alles zo goed mogeiyk op te leveren. Het is voor ons interessant om een beeld te vormen van uw bedrijf. Als oudste raadslid dankte dhr. Gors. Korteweg eveneens voor de vriendelijke ontvangst Het ging onze verwachting te boven en het is fantastisch geweest. Vooral de hygiëne voor het personeel heeft ons getroffen. Spr. was bezorgd geweest voor de landbouw maar hij Een oorverdovend geronk in de lucht. Dan een gedonder van afweergeschut uit een van de stellingen, daar ginder aan de einder. Alle praten verstomt. Wie kan zien, tuurt omhoog, waar de vlieg tuigen blikkeren in het zonlicht. Opeens: één van de vliegtuigen maakt een bui teling; die is geraakt en goed ook. Een vreemd gierend geluid vult de lucht; bijna rechtstandig duizelt de machine omlaag, grote vlammen werpt zij uit en eer zij de grond bereikt heeft, staat zij in lichterlaaie. Poppen als het ware zien zij er uit springen. Met een smak valt het toestel neer. Dat is oorlog... Aan mensen wordt niet gedacht. Vier, vijf, misschien nog wel meer, want het was een zware Duitse bommenwerper, zijn in een punt des tijds de eeuwigheid inge gaan, jonge mensen misschien, die thuis een vader en een moeder, een vrouw kinderen hebben. Het is afgelopen... Gestaag trekken de sleepboten verder, de rivier af. Ze moeten in Holland zien te komen. Er wordt beweerd van het eiland Rozenburg in de buurt van Rot terdam. Nu, daar zijn ze nog niet... Onderweg, het is dan vier en twintig uur later, duikt er een gerucht op. Ber tus wil er wel meer van weten, maar van Koetsveld is even wijs als hij. Die weet alleen te vertellen, dat zg niet kun nen komen op de plaats, waar zg heen moeten. In de buurt van Rotterdam wordt stevig gevochten. Hoe kan dat nu? De v^and komt toch uit het Oos- NED. HERV. KERK Beroepen te Blauwkapel J. H. Cir kel te Woudenberg; Veenendaal L. Kie vit te Woerden; Wijk bij Heusden A. Vroegindeweij te Veenendaal. Aangenomen naar Driessum Cand. G. Westland te Huizen. Bedankt voor Den Bommel, Hei en Boeicop en Reeuwijk cand. G. West land te Huizenj; Waarder J. C. Stelwagen te HlUigersberg. Na bevestiging door ds. C. Treure van Ederveen, deed ds. J. C. Kruishoop, gekomen van Meerkerk intrede in de gemeente Otterloo met een predikatie over Efeze 6 19. Ds. J. V. Vliet te Haamstede is voor nemens om 24 maart afscheid te ne men en op 1 april intrede te doen te Ommeren (Betuwe) na bevestiging door ds. K de Lint van Lienden. Na bevestiging door ds. J. v. Slie- drecht van Putten, deed ds. J. G. Ab- bringh, gekomen van Oosterwolde, in trede te IJsselmuiden, sprekende over Exodus 12 28. Apeldoorn, blijkt volgens mededelin gen van de voorzitter der kerkeraad, momenteel 41000 hervormden te tellen, waarvan er ongeveer 4000 min of meer regelmatig de kerk bezoeken. Dat is dan 10Er zijn 10 predikantsplaatsen, die allen bezet worden door predikanten van de z.g. middenorthodoxie. Verder wordt medegedeeld, dat er een kleine groep vrijzinnigen is met een eigen voorganger. De kerkeraad heeft plannen, welke er toe zullen leiden, dat de positie van deze voorganger binnen kort kerkordelijk geregeld zal worden. Een kleine evangelisatie van Herv. Geref. zijde houdt 's zondags samen komsten. Ds. P. Visser vergeet mede te delen, dat deze Evangelisatie in ieder geval zo groot is, dat zij eveneens een eigen voorganger heeft, n.l. de Eerw. heer v. d. Sluijs en dat deze samen komsten goed bezocht worden. Verder wordt evenmin vermeld of de kerke raad er ook naar streeft met deze rich ting tot een oplossing te komen. GEREP. KERKEN Beroepen te Leidsendam, J. v. Ree ven te Hardenberg; Zwolle, Leiderdorp en Alphen H. v. Benthem te Wieringer- werf; Opperdoes A. v. d. Valk te Wie- rum; Klazinaveen P. Everaars te Ave- reest; Bolnes Th. VoUenhoven te Ber- gentheim; Kampen A. Meeder te Spij- kenisse. Aangenomen Vries C. de Bruyn, cand te Zaandam; Dokkum G. Oppedijk te Ap pelscha; Bruinisse C. Wielmaker, cand. te Silvolde. Bedankt voor: Ruinerwold B. Wient- zel te Pingjum; Hazerswoude J. Banga te Vleuten. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwpoort E. Venema te Maassluis; Broek J. v. Doorn te Er- melo; 's Gravenhage-Oost A. Schippers te Hillegom; St. Jansklooster L. Floor te Nieuw Vennep. BedaTifct voor Doesburg P. de Bruin te Boskoop; Midwolda M. Vlietstra te Eemdijk. Wegens vertrek naar Groningen, nam ds. A. C. Noort afscheid van de ge- lf$nhardt't Z«aawtabUtt«a helpen U et OTCtheen. staat op het standpunt geen meisjes naar het land. Dhr. K. van Oostende sprak meer na mens het maatschappelijke werk. Hij had ook veel genoegen gehad en was stil geworden, toen hij de foto van de oprichter heeft zien hangen. De leiding met het volk vond spreker voortreffe lijk. Zich speciaal tot mej. Kistemaker richtende verzekerde hij haar, dat ten allen tijde moeilijkheden kunnen worden opgelost met medewerking van de plaat selijke verenigfing voor maatschappelijk werk. Wethouder A. de Vos was blij maar had toch nog enige bezwaren. Als voorzitter van de culturele com missie ziet hij het gebouw weggaan en vroeg in deze enige medewerking. Spreker kon evenwel niet laten een felicitatie te richten tot het bedrijf maar ook tot de gemeente met de aanwinst Dhr. Kolkman dankte de sprekers ieder afzonderlijk en zegde de heer de Vos zijn medewerking toe ten aanzien van de algemene belangen. Na dit voortrefffeiyke diner, waarvoor hulde aan de ceremoniemeester met zyn staf, volgde het afscheid waarbfl iedere bezoeker een doos werd aanboden waar van de inhoud by thuiskomst een ware verrassing was, waarvoor de directie nog hartelijk dank wordt gezegd. Via Rotterdam, waar nog een uurtje werd gewlnlbeld, werd de terugreis gemaakt. ten? „En uit de lucht", zegt van Koets veld veelbetekenend. Er wordt gemom peld, dat honderden, ja duizenden val schermtroepen zijn gedaald, dat grote transportvliegtuigen manschappen aan voeren en uitwerpen. Vliegvelden moeten veroverd zijn. Het is een chaos. Het land gaat er aan, er is geen twijfel aan, meent van Koetsveld. Misschien nog vlugger dan men denkt. Het zijn Jobs tijdingen, die de stemming aan boord, die toch al in mineur is, nog erger ma ken. Tegen de avond wordt er geankerd. In de buurt van een grote plaats wier toren tegen de azuren hemel afsteekt. De hoofdleider maant tot kalmte. Ze moeten rustig blijven. Hij zal naar de stad gaan en met de burgemeester spre ken. Geprobeerd moet worden, warm eten te krijgen. Je wordt zo flauw op de duur. En dan zal hij verbinding zien te krijgen met het Hoofdevacuatiebureau, om te informeren, waar ze heen moeten. Tenminste, als zij Oen Haag kunnen krijgen, Er wordt overal gevochten, wordt er beweerd. Overigens moeten zij zich niet van de wijs laten brengen. Op geruchten kun je niet aan. Maar dat is toch geen gerucht, want het is een officiële mededeling van de regering: Prinses Juliana is met de kleine prinsesjes vertrokken naar Enge land. Prins Bernhard brengt haar er heen doch keert dan naar ons land terug Het is een bericht, dat verslagenheid meente te Meppel, sprekende over Hebr 13 8. Ds. J. Brons en zijn echtgenote, wel ke onlangs bij een auto ongeluk in de omgeving van Nijkerk werden gewond, zijn thans zover hersteld, dat zij naar hun woonplaats Mijdrecht, konden te rugkeren. Hoewel ds. Brons zich nog tot lichte bezigheden moet beperken, hoopt hij toch binnen korte tijd weer voor te gaan in de bediening des Woords. GER. GEMEENTEN Tweetal te Veenendaal H. v. Gilst te Dirksland en K. de Gier te Den Haag. Beroepen te Waardenburg H. v. GUst te Dirksland; Kalamazoo H. Rijksen te Vlaardingen. Bedankt voor Aagtekerke en Kam pen H. v. Gilst te Dirksland. Genemuiden. Het was een blijde dag voor deze gemeente, die in tegenstel ling tot zovele anderen slechts enkele maanden vacant was, na het vertrek van ds. J. Kersten toen zij in ds. C. Hegeman, gekomenl van Sioux Center (U.S.A.) haar nieuwe predikant mocht ontmoeten. Bevestiger was ds. M. Blok van Rijs- sen, welke sprak over Efeze 4 11 en 12. De intrede tekst van ds. Hegeman was Openbaringen 5 4 en 5. VARIA O, die fcerfccent.' De diakenen van de herv. gemeente te Delft, troffen in de Kerstcollecte niet minder dan 2400 los se centen aan! We zijn bang dat deze diakenen niet de enigen zijn, die bij de telling der kerkcollecten, het verheugende(!) werk moeten verrichten om week na week, of maand na maand een (ja laten we het in deze tijd maar gerust zeggen) schandalig groot aantal centen te tel len. Daar is toch echt in deze tijd van hoogconjunctuur niemand meer, die met een cent naar de kerk behoeft. Een bedelaar aan de deur zouden wij hem niet durven geven, maar de Koning der Kerk blijkbaar wel. --------o-------- ST. ANNALAND Collecten. De alhier gehouden collec te ten bate van de kerkvoogdij heeft 208.43 opgebracht. De collecte ten bate van de Geref. Zendingsbond 281.85, terwfll voor de Inwendige Zending op Geref. Grondslag een bedrag van 157.15 bijeen werd gebracht. Ongeval. Donderdag kreeg de tim merman A. J. Kurvink alhier in zijn werkplaats een stel hardboardplaten op zijn been. Zijn klomp werd versplinterd, terwijl hij vrij ernstig aan zijn dijbeen gewond werd. Dr. van Es verleende de eerste hulp. Bouwfonds groeit gestadig. Het bouwfonds, gesticht tot het uitbreiden van de Ned. Herv. kerk alhier groeit ge stadig Aan schuldbekentenissen werden 3 stukjes van 100.ontvangen tegen 3%. Verder werd aan vrije giften ont vangen 25.van de Herv. Knapen- vereniging „Samuel"; aan de pastorie werd een bedrag van 400.bezorgd. De door de plaatselijke predikant ds. P. Westland gemaakte rondgang heeft in enkele wijken fantastische hoge bedra gen opgeleverd De rondgang van de Sun- zannaweg en de Klippelstraat bracht op 1151.71. Die op het Havenplein, in de Tonhuisstraat en in de Weststraat 2022.50. De bewoners van de Scher merspad en de Bierenstraat brachten 3690.bijeen. Momenteel bedraagt de stand van het bouwfonds 24.109.21, waaronder 18.709,21 aan vrije giften wekt: dan ziet het er niet best uit. Eten uurtje later mogen allen de boot verlaten om intrek te nemen in de stad, waar de burgerij al het mogelijke zal doen. Dan kunnen ze morgen verder zien. Als de bange nacht maar voorbij is. Er is nu toch verwarring: Sjoukje blijft» bij moeder Laanveld, hoewel die niet tot haar groep behoort. Bertus, in- moe, evenals trouwens zijn vrouw, zeult mee. Ze vinden onderdak in een klein ge zin, waar ze wat op verhaal komen. Aan de wand hangt een tekst: „Gij weet het nu niet, maar gij zult het na dezen verstaan". Moeder wijst Sjoukje er op. „Zo is het kind. We weten niet, wat God met ons voor heeft. Op Hem vertrou wen". „Wat kunen we anders en beter doen, juffrouw?" vraagt de „hospita", die zich uitslooft hen te helpen. Zij heeft de woorden van moeder Laanveld verstaan. „Wat helpt ons al 't vragen naar het „waarom?" God geeft er geen antwoord op. Hij zegt: Kom tot Mij, allen die ver moeid en belast zijt". „Wij verstaan elkaar", zegt moeder hartelijk en blij. En Sjouk begrijpt er nu ook iets van Zij is arm geweest en is dat nu nog. Met heel haar goeie winkel en zaak met die beste Bertus... Ze waren arm, straatarm. Nu ziet zij de naakt heid van haar bestaan, maar... (Wordt vervolgd) Het besluit, dat de gemeenteraad van Ooitgensplaat enkele weken geleden heeft genomen inzake de vestiging van een dependance van de Lever's Zeep- maatschappij te Vlaardingen is al spoedig gevolgd door een bezoek aan dit in drukwekkende concern. Daartoe uitgenodigd, gingen donderdag (de eerste lente dag) de burgemeester met de raadsleden, de gerpeente-secretaris dhr. L. J. Vetter, de gemeente-architect dhr. S. de Vries en de bode dhr. L. C. Raap, bijna allen vergezeld door hun echtgenoten kennis maken met het bedrijf, de bedrijfsleiding en we kunnen in zekeren zin ook wel zeggen met het personeel, dat in alle afdelingen aan de bezoekers toonden wat zij kunnen presteren in een prettige omgeving. Per bus werd het gezelschap van Hellevoetsluis ge haald en via Pernis, (de olieraffinaderij) bereikte men met het veer aan de Von delingenplaat Vlaardingen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3