Centrale Veiling Middelharnis ieuws uit Zeeland palen Dodelijk ongeval te Poortviiet maOz. 2 Land en Tuinbouw Nog een ongeval Duitse Herdershond Plant nu aardbeien Macharausch Fruhernie Madame Moutoi H.M.W. Bromfiets Schoolatlas van Bos Te koop bij inschrijving Burgerwoonhuis Kijkt uit koopt kwaliteit Solo motorrugspuij UIT Fa. L Verkerke Zn gecreosoteerde 3 a 4 poots ruitersl K.Z.L.M afdeling Landbouwbelang „EILANDEN-NIBUWS" Vrtldag 29 maart 1957. DIRKSLAND Afscheid van dhr. van Gangelen. Donderdagmiddag is door het gemeente bestuur en besturen van diverse ver enigingen afscheid genomen van de heer van Gangelen, directeur van het gasbedrijf, die deze dienst door het be- reilten van de pensioengerechtigde leef tijd verlaat. Van deze afscheidsbijeen komst, die in het Verenigingsgebouw plaats had, hopen we in ons e.k. num mer verslag te geven. De heer en mevr. van Gangelen zullen zich te Utrecht metterwoon vestigen. Bescherming Bevolking. De vereni ging Bescherming Bevolking en de daar bij behorende afdelingen zullen vrijdag avond in het verenigingsgebouw aan de Oranjelaan een contactavond houden. Het Hoogeland. In de week van 1 tot 6 april zal een collecte worden ge houden voor het verzorgings-, opvoe- dings- en reclasseringswerk van de vereniging „Het Hooge land." Modeshow;. Evenals vorig jaar orga niseert het bekende kledingbedrijf van de firma J. Roodzant in de Zomerstraat alhier w^eer een modeshow, die gehou den zal worden op woensdag 10 april a.s. om 2.30 uur n.m. en des avonds 6.30 en 9 uur. De mannequins zullen de nieuwste voorjaars- en zomermodellen demon streren, waarvoor ongetwijfeld weer grote belangstelling zal bestaan. Gezien de grote drukte van het vorige jaar, doen de dames goed, zich tijdig van kaarten te voorzien. MELISSANT Naar Amerika. A.s. zaterdag hopen onze dorpsgenoten wed. J. van Es, mej. N. Nagtegaal en dhr. L. van Oudenaren per s.s. „Maasdam" naar de U.S.A. te vertrekken om hun familie te bezoeken. STELLENDAM Concierge. In de plaats van wijlen dhr. Jongekrijg is benoemd tot concier ge van het vereen, gebouw dhr. M. Troost Molenkade alhier. Voor het hu ren van het vereen, gebouw kan men zich wenden tot dhr. K. Ooms. Beroepen. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is een beroep uitgebracht op ds. H. J. Smit van Genderen (N. Br.) Collecte. De collecte welke tijdens de bidstond in de Ned. Herv. Kerk ge houden is heeft 1267.74 opgebracht. Opening. Donderdagmiddag 3 uur had de opening plaats van het nieuwe café van dhr. Joh. Hoek, welke tijdens de ramp werd verwoest. De opening werd verricht door burgemeester van Knobelsdorff. OUDDORP Terug uit Suez. Onze jonge dorpsge noot W. Moerkerke, werkzaam bij de Kostenbesparing door verduurzaming van hout In het agrarisch bedrijf wordt op rui me schaal met hout gebouwd en ge werkt. Dat is begrijpelijk, want hout heeft als materiaal zeer veel voordelen. Het is licht en sterk en laat zich ge makkelijk hanteren en bewerken. Niet alle hout zal echter even duur zaam zijn, d.w.z. de ene soort is veel beter dan een andere bestand tegen de vernielende invloeden van insekten (houtworm bijv.) of van schimmels (o.a. houtzwam). Daarom is het van groot belang, dat wij de duurzaamheid kunnen vergro ten door het hout te behandelen met conserveringsmiddelen (te verduurza men). Bij de bouw van nieuwe boerderijen in de Wieringermeerpolder heeft men indertijd ruimschoots gebruik gemaakt van conserveringsmiddelen. Dat is al weer een lange tijd geleden en intussen zijn naast de reeds bekende, nieuwe conserveringsprodukten in de handel gekomen. Er zijn conserveringsmiddelen voor nieuw hout en voor reeds gebruikt hout. Hout dat voortdurend in aanraking komt met grond en water (weidepalen bijv.) vraagt een andere verduurzaming dan dakruiters. Bij de bouw van stal len, kan men door gebruik van het juis te conserveringsmiddelen tevens onge dierte weren of doden. Ook zijn er mid delen die men kant en klaar voor ge bruik kan aanschaffen en waarmede men in de minder drukke tijd zelf aan het werk kan gaan om het hout van stallen en hokken te beschermen tegen aantasting. Zelfs het hoge vochtgehalte van nat hout behoeft in vele gevallen geen beletsel te zijn voor het indringen van het conserveringspreparaat. Praktisch bestaat er voor elk ge- bruiksdoel een goed middel. Het verdienft dus zeer zeker aanbe veling voor elk doel het geschikte con serveringsmiddel te kiezen. Men vrage daarom vooraf advies van deskundige zijde. Hiervoor kan men zich wenden bijv. tot het Instituut voor Tuinbouw techniek of de Plantenziektekundige Dienst, beide te Wageningen. Omdat het in dit kort bestek niet mogelijk is de diverse mogelijkheden van verschillende conserveringsmidde len te bespreken, komen wij hierop la ter terug. Met dit eerste artikel hebben wij erop willen wijzen, dat het van zeer veel belang is, in land- en tuinbouwkringen wat meer aandacht te schenken aan de verduurzaming van hout. Vroegtijdig verval van hout is te voorkomen, mits men de juiste maatregelen treft. Goede conservering betekent een belangrijke besparing, die ruimschoots de kosten van het conserveren overtreft. Als on behandelde afrasteringspalen twee jaar meegaan en verduurzaamde palen twaalf jaar, dan wil dat zeggen dat de kosten voor aanschaffing en plaatsing van een afrastering in het eerste ge val over twee jaar moeten worden om geslagen, omdat deze elke twee jaar te- nigkomen, terwijl in het tweede geval, de verduurzaamde palen dus, pas na twaalf jaar vernieuwd behoeven te worden. Verduurzaming betekent dus besparing. z.gn. grote schoonmaak van het veel besproken Suez Kanaal in 't verre oos ten, hoopt behoudens bijzondere om standigheden binnen zeer korte tijd in de thuishaven terug te keren. Muziefcteut iu aaubouiu. Bij de firma Mierop is een grote muziektent in aan bouw die zal geplaatst worden op het kampeerterrein. Visserij. Dagvangsten 75 tot 100 kg. Pelderijprijs f 1.50 tot 1.67. Export 0.90 tot 5.26. Schar 0.16 per kg, tong 2.50 per kg. Haven. Ingekomen 1 schip steen. Vertrokken 1 schip straatsteen en 1 schip haspels voor P.T.T. Beurs. De uien prijs liep op tot 10 et. per kg. terug. Eigenheimei-s 10 en furm-e 8 et. per kg. Biggen 50 tot 60 gld. per stuk. VRAAGT EENS IN IWED.KUAVINKSbllOCISTER'J KERKSTR.160 - OUDO0RP NIEUWE TONGE Modeshow. De fa. J. Roodzand, kle dingbedrijf te Dirksland organiseert op donderdag U april a.s. in „Ons Dorps huis" een modeshow, waar de nieuwste voorjaars- en zomermodellen door de mannequins zullen worden gedemon streerd. Zover we weten, is dit de eer ste modeshow die te Nieuwe Tonge ge houden werd, die ongetwijfeld veel be zoek zal trekken. Men zie verder de ad vertentie in dit blad. OUDE TONGE Geslaagde brandweerlieden Woensdag middag werd door de Rijksbrandweer- inspectie het examen brandwacht 2e klasse afgenomen. Hlei'voor slaagden de brandweerlieden J. F. Dale, Th. Esser, C. Hameete, Mathh. Kanters, Joh. Knoope, D. de Leeuw, A. N. de Looze, B. Stander, C. Volwerk, A. van der Voorde, Jac. de Vos Dzn., en L. Kievit. STAD AAN 'T HARINGVLIET Simavi. De collecte welke hier heeft plaats gehad ten bate van Simavi heeft opgebi-acht de somma van 323.45. OOLTGENSPLAAT Voor dertig jarige trouwe dienst in landbouwbedrijf. Het was een dezer dagen feest op de hoeve „Lang gewacht en stil gezwegen. Nooit gedacht en toch gekregen" van de fam. van Rossum aan de Noordzijse- dreef 1, alhier. Het was n.l. 30 jaar geleden dat dhr. Machiel van der Wende als landbouw- knecht bij de familie in dienst trad en deze gebeurtenis ging niet onopgemerkt voorbij. In één der grote kamers van de boerderij was een groot gezelschap bij een. De jubilaris met zijn echtgenote en kinderen, verwelkomd door de oude land bouwer dhr. A. J. G. van Rossum thans wonende te Middelharnis. Bij hem kwam dhr. van der Wende in dienst. Daarna werden gelukwensen uitgesproken door burg. W. M. van der Harst, dhr. J. M. van Rossum (de huidige landbouwer), dhr. H. van Rossum te Dirksland die het verleden in herinnering bracht en door de wethouders de heren Adr de Vosen L. Hokke. Van de baas kreeg de jubilaris een polshorloge aangeboden, terwijl de heren A. J. G. en H van Rossum elk een enve lop met inhoud overhandigden. De kin deren van de fam. J. M. van Rossum, boden bloemen aan en hadden zich spe ciaal toegelegd op het instuderen van ge dichten. Namens de afdeling Oostelijk Flakkee van de Holl. Mij van Landbouw kwamen de heren A. de Haas van Dorsser en G. Verweij Jzn. van Oude Tonge hun geluk wensen aanbieden en deden dit vergezeld gaan van 'n prachtig diploma met grote lijst. Op dit diploma stonden de woorden ,,Dank voor trouwe dienst aan de land- bouwknecht en tractorchauffeur Machie] van der Wende". Voor al deze blijken van belangstelling op deze avond zegde dhr. van der Wende hartelijk dank. Deze jubilaris die thans 59 jaar is, is altijd in de agrarische sector werkzaam geweest. Voor hij bij de fam. van Ros sum in dienst trad was hij paarden- knecht op de polder bij dhr. W. Donker sloot aan de Oudedijk. Hij heeft bij al deze mensen altijd met veel plezier ge werkt verzekerde ons dhr. van der Wende, die het paardenwerk toch leven diger vond en meer bij de boerderij be horend, dan 't tractorwerk dat hij nu de laatste 10 jaar verricht. Maar ja... de baas gaat ook met de tijd mee en hier aan moet men zich onderwerpen. Alhier had een zeer tragisch ongeluk plaats met dodelijke afloop. De bijna 17-jarige smeerjongen S. v. d. Jagt had het ongeluk onder de rupswielen van een dragline te geraken, met het ont zettende gevolg dat de buikholte werd ingedrukt. Het slachtoffer overleed een half uur na het ongeval zonder bij ken nis te zijn geweest. De verslagenheid in deze gemeente is groot. De vader van de jongen is plm. 15 jaar geleden aan een soortgelijk ongeluk overleden, daar toen een paard op zijn buik trapte. Het medeleveui in dit ongeval met de weduwe is enorm; hoe aangenaam dit ook is, de weduwe moet toch haar zoon missen. Een tweede ongeval had plaats op de Poortvlietsedijk. De heer J. Katsman kwam per motorrijwiel aangereden, toen plotseling de ketting van de motorfiets brak en de motorrijder hals over kop met grote kracht op de straat terecht kwam. De ontboden geneesheer consta teerde een schedelbasisfractuur, de on gelukkige moest direkt naar het zie kenhuis te Bergen op Zoom worden ver voerd. Vienveiling van vrijdag 29 maart Middel 17.49, drielingen 14.94, picklers 16.Aanvoer .12000 kg. ZONDAG 31 MAART 1957 MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 uur ds. J. den Eesten van Dirksland en 6 uur ds. P. van Wakeren van Stad aan 't Haringvliet, (v.m. H.A. en sav. dankzegging). Ger. Kerk 10 en 6 u. ds. G. C. Muntingh. Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. P. de Smit. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. Ger. Kerk (vrijgemaakt) 10 en 16.30 uur ds. C. Vonk van Schiedam. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur dhr W. Bcuman van Stellendam en 6 uur ds. W. van Herpen van Melissant. (Extra maandel. coll. voor de kerk.) Rem. Kerk 10 uur ds. A. W. Cra mer. (Extra collecte eigen gemeente). DIRKSLAND Herv. Kerk 10.30 uur dlir C. J. Kesting en 6 uur ds. J. den Bes ten. Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. H. van Gilst. HERKINGEN Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 6 uur ds. A. Boertje. (In beiae diensten extra collecte voor de kerk.) Ger. Gem. 2 x lezen. MSLISSANT Herv. Kerk 10 uur ds. W. van Herpen en '6 uur lezen. (Extra collecte kerkvoogdij.) STELLENDAM Herv. Kerk 10 uur ds. A. Boertje van Herkingen en 6 uur dhr. W. Bouman. GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 en fj.30 uur ds. R. W. Steur van Ouddorp (v.m. H.A. en sav. dankzegging.) OUDDORP Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 2.30 uur ds. Steur. (Collecte Bouv/- fonds.) Ger. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. Esselink van Bennekom. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur lezen. Doops gezinde Gem. 9.30 uur ds. van vStave- ren van Utrecht. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 uur dhr. C. Vroegindeweij van Middel harnis en 3 uur ds. P. van Wake- i-en van Stad aan 't Ha-ingvliet. (Maandelijkse collecte voor de kerk voogdij.) OUDE TONGE Herv. Kerk 9 en 6 uur dhr. C. J. Kesting van Dirksland. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 9.30 uur ds. P. van Wakeren en 6 uur dhr. A. Terlouw van Mid delharnis. (v.m. H.A. en sav. dank zegging.) Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. A. Trapman. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. DEN BOMMEL Herv, Kerk 10 uur ds. J. van Drenth van Ooltgensplaat en 3.30 uur dhr. C. J. Kesting van Dirks land. (v.m. H. Doop.) Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. Schout. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. lezen en 6 uur ds. J. van Drenth. (Extra collecte voor het orgelfonds.) Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. A. de Korte. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur le zen. LANGSTRAAT HerV. Kerk 9.30 en 2.30 uur dhr. J. Neijenhuis. (Collecte voor de verwanning. ZEELAND THOLEN Herv. Kerk 10 uur ds. W. Rijnsburger en 3 uur idem. (Collecte P.I.T.) Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Bakker. Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen. Chr. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur lezen. OUD VOSSEMEER Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Breure. Ger. Kerk 10 en 2.30 uur ds. A. Koning. Chr. Ger. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur lezen. SCHERPENISSE Herv. Kerk 9.30 uur cand. J. Kooien van Delft en 2.30 uur ds. J. Brons. Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen. POORTVLIET Herv. Kerk 10 en 2.30 u. ds. Lam. Ger. Kerk 10 uur lezen en 2.30 uur ds. Bakker. Ger. Gem. 10, 2 en 6 uur lezen. ST. MAARTENSDIJK Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 2 uur cand. Kooien. Oud Ger. Gem. 3 x lezen. Oud Ger. Kerk 3 x lezen. ST. ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. P. Westland (H.A. en dank zegging.) Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen. Vrije Ger. Gem. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. STAVENISSE Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. H. Bouter (Coll. voor de Zending.) Oud Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur dhr. J. V/. Slager. ST. PHILIPSLAND Herv. Kerk 2 x ds. van Dieren. Ger. Gem. lezen. - Oud Ger. Gem. 3 x dhr. Gebraad. BRUINISSE Herv. Kerk 10 en 5 uur ds. de Hoed uit Tholen. Ger. Kerk 10 en 3 uur ds. G. J. Pontier van Vlis singen. Ger. Gem. 10 en 5 uur le zen. Oud Ger. Kerk 10 en 5 uur lezen. NIEUWERKERK Ger. Kerk 10 en 3 uur dr. J. H. Becker, (voorb. H.A.) BRUINISSE Hongaren te Bruinisse zijn tevreden Naar aanleiding van de kleine uiting van ontevredenheid onder de Hongaren te Oosterland hadden wij een onderhoud met de beheerder van het Kamp Stoof- polder, de heer de Vogel die ons verze kerde dat te Bruinisse de zaak naar wens marcheerde en er van enige on tevredenheid hier geen sprake is. Een aantal alleenstaande Hongaarse jonge vrouwen werken in het zieken huis te Zierikzee om daar de zaak grondig schoon te maken en het Brui- nisser bedrijfsleven begint mannen op te nemen, die tijdelijk hier nuttig werk kunnen doen. Want vast staat wel dat ledigheid de voornaamste oorzaak is, dat men gaat mopperen,. Naast de middenstanders die thans de hulp van Hongaarse krachten hebben ingeroepen, om allerlei voorkomend werk te doen, komt het ons voor, dat nog meerderen dit zouden kunnen doen. Ten bate van de Hongaren, maar ook ten bate van het eigen bedrijf. Deltaplannen onder de loax>«' Tenein de Bruinisse, althans de daarbij direct betrokkenen op de hoogte te brengen van de voor en nadelen van het Deltaplan c.q. de uitvoeringen van de Deltawerken in de Grevelingen zal op woensdagavond 3 april georganiseerd door de Midden standsvereniging alhier in het Ned. Herv. verenigingsgebouw een samen komst worden gehouden waar vragen kunnen worden gesteld en uiteenzettin gen worden gegeven door de directeur van het E.T.I. dhr. drs. M. C. Verburg, de voorz. van de V.V.V. in Zeeland de heer Oskam, dhr. Ir. Snip als betrokken ingenieur bij de Uitvoering van de Del tawerken en de heer Korstanje als Rijks consulent voor de Middenstand. De mogelijkheid dat ook de Coramiissa- ris der Koningin in Zeeland aanwezig zal zijn is niet uitgesloten evenals leden van Ged. Staten. De samenkomst is al leen toegankelijk op uitnodiging waarbij echter alle schakeringen van de bevol king zullen worden uitgenodigd Nieuw type motor. Door de fa. Maas kant zonen alhier werd in het motor- schip Z.Z. 8 van fa J. Schot Zonen alhier een 165 p.k. 8 cylinder Carl Kael- ble motor geplaatst. Onder de bekende merken als Krom hout. Industrie, Deutz of Mercedes Benz is dit nieuwe merk dieselmotor eigenlijk een vreemde eend in de bijt en het was dan ook de eerste motor die ook in bouw sterk afwijkt van de bestaande typen, die door de fa. Maaskant van dit merk is geplaatst. Dhr. B. W. Schot was ech ter over de proefvaart zeer tevreden. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 1 april hebben voor de gemeenten Poortviiet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dr. L. D. A. Looijsen, Tel. 49, Tholen en dr. R. C. Renes, Tel. 19. Oud Vossemeer. Ned. Herv. meisjesvereniging. Met aanvankelijk 30 leden werd maandag avond j.l de Ned. Herv. Jongemeisjes- vereniging „Soli Deo Gloria" heropge richt, zulks onder leiding van ds. J. den Hoed. Tot presidente werd gekozen mevr. den Hoed en tot medebestuursleden C. Schot, J. Westdorp en B. Geuze. De leeftijden voor de meisjes ligt van 12 jaar tot en met 15 jaar Hoogwater in de week van 31 maart tjm. 6 april. zondag v.m. 4.uur en nam. 16.21 uur. maandag v.m 4.39 uur en nam 16.45 uur dinsdag v.m. 5.09 uur en nam. 17.26 uur woensdag v.m. 5.42 u. en n.m. 18.42 uur donderdag v.m. 6.29 en n.m. 18.37 uur vrijdag v.m. 6.56 uur en nam. 19.15 uur zaterdag v.m. 7.38 uur en n.m. 19.97 uur Zondag 31 maart. Nieuwe maan te 10.19 uur. zondag 7 april Ie kwartier te 31.32 uur. ST. MAARTENSDIJK Burgerl. stand over februari 1957. Geboren: Cornelia Maatje d. v. A. L. Bijl en van W. M. Bolier; Elizabeth Cornelia Catharina d v. C. P Nooij en J. J. Wielaard; Cornells Marinus, z. v. C. Menheere en M. Zwagemaker; Ca tharina Maria d. v. C. Carol en M, J. van de Velde; HuweMJksaanglften; A. M. Quist 26 j en P. J. Bil, 26 jaar; J. W. Beeke 20 j. en W. C. Oostdijk 18 j. Huweiytoen: J. A. Duijnhouwer, 24 j. en J. J. Muller 20 j Overleden: P. M. Polderman, 86 jaar weduwn. van A. M. van Oostj C. Scher- penisse 63 jaar. Ingekomen: A. Buijs en gezin van Vlissingen; A. Kamp van Steenbergen; J. A. M. H. Bertens van Tilburg; G. J. ten Cate van Scherpenisse; L. C. G. ter Wisscha echtg. van G. J. ten Cate van Almelo; J. Geluk, wed. van J. Elenbaas van St. Annaland; C. Westerlaken en gezin van Elkerzee. Vertrokken: A. van Spronsen en gezin naar Rozenburg; E. D. Hartog echtg. van A. Franke en kinderen naar Zwijn- drecht; J. J. Muller, echtg. van J. A. Duijnhouwer naar Rotterdam; J. Polder man en echtg. naar Tholen; K. van den Hoek naar Zeist. Collecte. Voor het t.b.o.-fond8 van het m.i.v. werd dé vorige week in deze ge meente een collecte gehouden met als resultaat dat aan dit fonds het bedrag van 235.12 kon worden afgedragen. ST. ANNAUA.ND Jaarvergadering Chr. Kleuterschool. Op vrijdag 22 maart werd alhier de jaarvergadering gehouden van de Chr. Kleuterschool onder leiding van de voor zitter, dhr. C. J. BreSs. Na opening wer den de notulen der vorige jaarvergade ring en de jaarverslagen van de secreta ris en penningmeester gelezen. De ver eniging bleek financieel gezond te zijn. Het bestuur verzette in 1956 veel werk. Het aantal leden steeg met 25% tot 91. Het onderwijs vond regelmatig voort gang. Het bestuur benoemde een admi nistrateur, n.l. dhr. J. Leune, waarmee de vergadering zich akkoord verklaarde In de pauze werd koffie geserveerd. Het periodiek aftredende bestuurslid, dhr. Chr. Kalle werd met algemene stemmen herkozen en nam zijn herbe noeming onder dank aan. Ds. P. West land werd op voorstel van dhr. G. Goe- degebuure tot ere-voorzitter benoemd, wat hij zich liet welgevallen. De leden van de kascommissie werden herbenoemd. De voorz. beantwoordde verschillende vragen over rekening- en begrotingsposten en deed mededelingen betreffende wettelijke bepalingen ten opzichte van het kleuteronderwijs. In antwoord op vragen over de bouw van een nieuwe school deelde burge meester J. van den Bos (bestuurslid), een en ander mee. O.a. ook de plaats, waar de nieuwe school is geprojecteerd, n.l. achter het z.g.n. „Klooster". Helaas moest h^ er aan toevoegen, dat voorlopig van nieuwbouw geen sprake kan zijn door wettelijke bepa lingen. Het bestuur zal wel reeds voor zieningen daartoe treffen. De voorz. dankte allen, die deze avond enige werk zaamheden hadden verricht en sloot de geanimeerde bijeenkomst met dank aan alle aanwezigen voor hun opkomst en medewerking. Al met al blijkt de Chr. kleuterschoolvereniging alhier een bloei end bestaan te hebben. De vergadering werd op verzoek van de voorzitter door di, P. WMtlan4 t» EteUngczaDs met j setitd b«<ün(Ugé. TE KOOP (reu) met stamboom Bouwdök 84 Mellssant (vroeg) (iets later) 35.— per 1000 stuks 4.50 per 100 stuks J. HOGCHEM Emmalaan 29 Telef. 354 Dirksland TB KOOP nog geen 10 maanden oud. Spuigracht 8 SteUendam de gehele wereld 4.50 met platen 5.75 Verkrijgbaar bfl: GEBR. DE WAAI, St. Maartensdijk 250 TAPIJTEN Export collecties van ge renommeerde fabrieken, worden door ons aan particulieren verkocht voor engrosprijzen. Eni ge voorbeelden: M Smyr na's Perz. dess. en effen (moderne kleuren) van Salonkleedjes tot zeer grote maten 69.50, 115.—, 155.—. Prima Wiltons gr. maten 98.-- enz enz. te veel om op te noemen VERKOOP: maandag middag en dinsdag en woensdag. GRECON N.V. Matbenesserweg 149C Rotterdam met tuin en bergplaats staande aan de Binnenweg, no. 22, te Sommelsdijk Be houdens vergunning van B. en W. spoedig te aanvaar den. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór 4 april a.s. bij I. GEELHOED, Langeweg 5 Sommelsdijk, bij wie nadere inlichtingen zijn te verkrij gen. oer degelijk "•^Sïa IJzerhandel Sommelsdijk Tel. 2464 Middelharnis Tel. 2564 B.g.g. Tel. 309 Nw. Tonge H.H. LANDBOUWERS; uw adres voor enz. is A. A van der WEKKE Onwaardsedflk Telef. 51l| Dirksland ST. ANNALAND HuisslachtingeTiu In de maand febr. Vlierden ter gemeentesecretarie van St. Annaland niet minder dan 29 vergun ningen uitgereikt voor huisslachting. Wat men vindt! In de gemeente Sc. Annaland zijn de volgende voorwerpen gevonden en wel een witte wollen sjaal en een donkerblauwe muts, benevens een partij jute zakken. Inlichtingen over een en ander zijn te verkrijgen bij de postcommandant der rijkspolitie, de heer P. J. van Engeldorp,Gastelaars. Onderwijzeres emigreert. Kreeg de School met de Bijbel per 1 december 1956 een vacature door het vertrek van mej. G. Knuist naar Veenendaal, thans krijgt ook de openbare lagere school te St. Annaland een vacature. Mevrouw Mendes-W^indhorst, afkomstig uit Ril- land-Bath is voornemens om D.V. op zaterdag 6 april a.s. per boot naar Nieuw Zeeland te vertrekken, waarheen ook haar echtgenoot enkele weken geleden reeds is afgereisd. Men zal trachten een vakonderwijzeres te benoemen, omdat naar alle waarschijnlijkheid een onder wijzeres niet gemakkelijk te krijgeq zal zijn. VerJceersexamen. De leerlingen van de school met de Bijbel en die van de O.L. School hebben het met de weers omstandigheden niet erg getroffen, toen zij woensdagmiddag hun praktisch ver- keersexamen aflegden. De resultaten waren aaarentegen wel zeer gunstig. Van de leerlingen van de School met de Bijbel namen er 26 aan deel, waarvan er 23 slaagden. Van de 20 leerlingen van de O.L. School slaagden er 16. Ge zien het aantal geslaagden kan men over de bereikte resultaten best tevre den zijn. De wachtmeester der rijkspoli tie, de heer P. J. van Engeldorp-Gas telaars heeft dan ook van zijn prak tisch onderricht, mede dank zij de door hem vervaardigde prachtige verkeersta- fel, thans de vruchten mogen plukken. OUD VOSSEMEER Burg. Stand. Geboren: Hendrika Lu- cretia, d.v. M. van den Houten en A. J. van Dijke; Dirk Adriaan, z.v. M. Hen- drikse en P. M. Smit; Marinus Jacob, zoon van P. A. Bevelander en Chr. de Boer; Cornells Petrus Gabriel, z.v. S. J. de Koning en E. M. Havermans. Overleden: J. P. Aardsen 75 j, echtg. van A. M. Steijns; W. Verspuij van Riet schoten 90 j., wed. van M. Snoep; J. van den Houten, 90 jaar, wed. van C. de Jonge. Ingekomen: P. M. Pipping van Breda. Vertrokken: C. J. den Engelsman naar Genderingen; P. Deurloo en gezin naar Tholen; C. C. Aamoudse naar Tholen; J. van Dijke en gezin naar O. en W. Souburg. STAVENISSE Burgerl. stand over februari 1957. Geboren: Jannetje Wilhelmina, d. v. J. C. Boomsluiter en J. M. Janse; Jo hannes Pieter Marinus z. v. M. Moer land en W, Vermaas; Adriaantje d. v. A. Boon en M. A. van der Weg; Eliza beth Dina d. v. W. Brouwer en N. de Bruine. Overleden: H. Goedegebuure 63 jaar wed. van J. H. van Bcveren; Dirk Dane 66 jaar echtg. van D. Geluk. Ondertrouwd: H. J. Wichmann 37 jaar en A. J. Hendrikse 34 jaar. Vertrokken: M. Btjl naar Doornspijk; J. J. Meijaard naar Soest; L. Boogaard naar Bergen op Zoom. Op de in het Dorpshuis gehouden, jaarvergadering van „Het Groene Kruis" waren SZ leden aanwezig. De voorz. burg. Sluimers betreurde het dat zo weinig leden tegenwoordig waren, maar zag uit het aantal van 461 leden dat de vereniging telt, een bewijs van medeleven en dragen van de mede- verantwoordelQkheid 30 nieuwe leden werden in het afgelopen jaar ingeschre ven, terwijl er 7 vertrokken, 2 bedank ten en 1 lid overleed. Door de wijkverpleegster werden de volgende bezoeken afgelegd. 2209 voor ziekenverpleging; ,53 voor penatrale zorg; 438 voor kraamzorg; 264 voor zuigelingienzorg; 45 voor t.b.c.-be- strijding; 22 maal werd consultatiebu reau gehouden Uit het magazijn werden 112 artikelen uitgeleend. De ontvangsten over 1956 bedroegen 28814.70, de uitgaven 28344.91. Het batig saldo bedroeg dus 469.79. Dhr, A. J. J. Tazelaar werd bij akkla- matie als bestuurslid herkozen. Tot leden der controlecommissie wer den benoemd de heren J. A. Nortier, P. C. J. Steendvjk en J. van Beveren. Benoemd. Tot lid van de gemeente- rsiad w»rd l^noemd dhr. N. M. Klippel. BRUINISSE Vrijdagavond vergaderde alhier de K.Z.L.M. afdeling Landbouwbelang in Hotel Storm onder leiding van de voorz. dhr. P. L. Krepel. Deze noemde in zijn openingswoord 1956 een slecht jaar voor de landbouw, niet alleen was het kli maat ongunstig en was er te veel regen in de oogsttijd, maar ook de prijzen der produkten vielen tegen. Dat thans een schip in de haven lag om aardappelen te laden bestemd voor de aardappelmeel- fabrieken noemde spr. tekenend voor de situatie. De aardappel is in het zuid wes telijk kleigebied een der hoofdprodukten waarop het budget van het landbouw bedrijf steunt. Spr. noemde het verheugend dat de regering oog had voor de situatie in de landbouw en de helpende hand wilde bieden al zijn nog lang niet alle gerecht vaardigde wensen in de thans geboden hulp verwezenlijkt. Dat de regering wilde helpen is mede te danken aan de landbouw-organisaties, die aan de hand van cijfers en feiten de rechtvaardige eisen van de landbouw onder de aan dacht van diverse instanties wisten te brengen. Spr. herinnerde vervolgens aan de dezer dagen bekend geworden richtprij zen voor suikerbieten, melk en tarwe. Ook hier heeft de aktie van de land bouw organisaties gezorgd dat de prij zen werden herzien. Uit het verslag van de secretaris-pen ningmeester dhr. Joh. Bal-Krijger bleek dat de vereniging thans 59 leden telt en dat door buitengewone uitgaven, onder meer een gift aan de Hongaarse vluch telingen, de rekening sloot met een klein nadelig saldo. Dhr. D. van Tuil, handelaar in agra rische produkten te Woerden, vroeger te Bruinisse gaf vervolgens zijn visie op de kansen voor 1957 van diverse gewas sen, wat de te maken prijzen betreft, zulks ook met het op te maken bouw plan voor het komende jaar. Als teler van een goede gerstkwaliteit die als brouwgerst kan worden ver werkt heeft de boer in Zeeland een voorsprong op zijn collega's in andere streken. Ook schokkers en groene erw ten maken wel een kans op behoorlijke prijzen op te brengen evenals de aard appelen. Spr. beantwoordde de vraag hoe het kwam dat de prijs van de erwten, die in september 1956 uiterst gunstig was, terug liep, door de oorzaak daarvan mede te delen. Het feit dat Engeland groene erwten in Alaska kocht en deze in de conservenfabrieken liet verwerken was de oorzaak, dat de prijzen hier daal den, de Engelse huisvrouwen blijken nu echter met deze erwten uit Alaska niet ingenomen, zodat dit weUicht volgend jaar niet zal worden herhaald. Dat de Nederlandse regering toestond dat bruine bonen werden geïmporteerd uit Angola, was zeker een misslag te genover de bruine bonen telers uit het eigen land. Fijnere zaden als blauwmaanzaad en karwei zaad maken altijd een goede kans op een behoorlijke prijs, zodat het raadzaam is ook hieraan aandacht te besteden, wanpeer het bouwplan wordt opgemaakt. Spr. wees op verschillende voordelen die een landbouwer in het zuid westelijk kleigebied, heeft boven zijn collega's elders in Nederland. De door dhr. W. van Liere gedraaide Z.L.M, film een jaar op de boerderij toonde ons de werkzaamheden, zoals die het gehele jaar door op een akkerbouw bedrijf worden verricht. Deze kleurenfilm is geheel door ama teurs op het eiland Tholen vervaardigd, zij geeft een prachtig beeld van het le ven zoals wij het allen zo goed kennen, in dit opzicht was deze film een pendant van de plaatjes die dr. Maan ons enkele maanden geleden liet zien. Toen de woestijn en de wonderlijke wereld van Noord Afrika, nu het eigen land en het eigen bedrijf, waarmee de Z.L.M, heeft met deze film zeker een goede greep gedaan. De aftredende bestuursleden de heren P. van den Berg en Joh. de Jonge wer den bij acclamatie herkozen. De vraagpunten over het behoud van de bodemvruchtbaarheid en vestigings eisen zullen nader in kleine commissie worden besproken. Hierna sluiting. DE (25) Sj( tent. en d Piet vuur Mc alles de V Al di mee; je m om Int zulk« nu B vroej Zij b ook. onde Hoe Op mans velds Hij Iiij g zfln

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2