ScliaakriiDriek Nieuwe kaï&tonirecbteir had veel ver keersovertredingen te berechten Boekbespreking ProeHuin ie Middelhamis wordi belangrijk door de Deltaplannen Bertus Laanve Rampschade kassen geheel hersteld Kantongerecht Sonciimelsdijk Mlnd erhoekje )WEI>.KURVINK10R0GI$fERU Biz. 2 „E IL A N D E N - N I E U W S" Dinsdag 26 maart 1957 (De Centrale Proeftuin Middelharnis had aldus bleek op de gehouden alge mene vergadering had een voordelig exploitatie-saldo. Rampschade aan kassen en warenhui zen thans geheel hersteld. Bij uitbreiding Van de tuinbouw op Flakkee is voortbestaan Proeftuin nood- zakeHjk. Bestuur In de loop van 1956 gaf dhr. van Heest te kennen, dat hij zijn functie ter beschikking wenste te stellen. Het be stuur stond toen voor de moeilijke taak een geschikte opvolger te vinden, het geen resulteerde in do benoeming van de heer B. de Korte, die bereid werd ge vonden het secretariaat en het beheer over de financiën over te nemen. Dhr. van Heest heeft het beheer over de financiën van onze tuin sids 1931 in handen gehad en hij heeft dit gedaan op een wijze, die niet licht valt te ver beteren. Het bestuur sprak dan ook zijn hartelijke dank uit voor het werk, dat de heer van Heest in die jaren, niet alleen als penningmeester, doch tevens als secretaris, voor de vereniging heeft gedaan. Leilen en douateurs Door het bedanken van enkele leden bedroeg het ledental aan het eind van dit jaar 147. Het aantal donateurs ver minderde door overlijden tot 21. TuJn De tuin, die thans een oppervlakte heeft van 87 aren, gaf een opbrengst van 8.615.78 Dit was verleden jaar Oplossing probleem no. 11 De stand van het elfde probleem was als volgt: wit: Kd6, Db6, Lo7 en pion c5 zwart: KaS, Te8, Lb5 en pionnen a6, c6 en e2 Oplossing: wit zwart 1. Lc7b8 TeSxbS 2 Kd6—c7 Tb8xb6 3. c5xb6 e2—el D Zwart haalt een dame, maar het helpt hem niet meer. Zwart kan ook a6a5 spelen, minder elegant, maar wit heeft dan een zet nieer nodig om zwart mat te krijgen. 4. b6—b7 t KaS—a7 5. b7bS D en mat Al de oplossers hadden deze oplossing goed, terwijl de meesten ook nog een neven oplossing inzonden. Hieruit blijkt dat zoals wij bij deze opgave reeds schreven, dit niet als een normaal probleem gezien kon worden, maar als een studie. Bij een studie zijn er prak tisch altijd neven oplossingen mogelijk. De nevenoplossing is als volgt: 1. Lc7—bS Te8—e7' 2. Kd6xe7 e2—el D t 3. Ke7—d7 Del—dl t 4. Kd7—c7 Ddl—d7 t Zwart offert zijn dame en kan daarmee het mat nog een zet uitstellen. 5. Kc7xd7 en op de volgende zet geeft wit mat. We ontvingen deze week weer een op lossing van buiten Flakkee. De tweede niet Flakkeeër dus, die mee gaat oplos sen. Deze inzender uit Eindhoven van harte welkom. We hopen nog vele goede oplossingen van U te ontvangen. Ons nieuwe probleem No. 12 Wit geeft mat in 3 zetten. Oplossingen voor 1 april a.s. inzenden aan: correspondentieadres schaakrubrielc, Nieuwe weg 9, Melissant. 5.348.35 zodat het afgelopen jaar be duidend meer werd ontvangen. De ex ploitatie-rekening geeft nietemin een verlies aan van rond 1900.In dit verlies is echter 'n bedrag van 3129.25 begrepen, welke zijn besteed voor het herstel van de kassen, een uitgave, die, striks genomen, ten laste dient te ko men van het bedrag, dat voor schade vergoeding werd ontvangen. Men kan dus zeggen, dat dit jaar de ontvangsten zuiver uit exploitatie-oogpunt gezien, de uitgaven met rond 1200.overtreffen. Dit resultaa.t is te danken aan ver schillende factoren, waarvan de goede piijzen wel een belangrijke was. Het be leid van de chef-timmermanaizvbgkqjj leid van de chef-tuinman heeft mede tot dit resultaat geleid en het bestuur stolt het op prijs hiervan melding te maken. Het werk van de proeftuin bestaat voor een groot deel uit het geven van voor lichting aan hen, die van het telen van groenten en fruit niet hun hoofdberoep maken. Voorts geeft de Proeftuin haar bemiddeling aan het tot stand komen van tuinbouwcursussen en stimuleert in het algemeen de pogingen, die aange wend worden om te komen tot een doel matige teelt van groenten en fruit. De uitvoering van het Deltaplan en in het bijzonder voor Flakkee een vaste oeververbinding zal de uitbreiding van liet tuinbouwmateriaal zeer zeker in de hand werken, in het bijzonder de witlof- trekkerij. Het bestaansrecht van de Proeftuin staat hiermede onomstotelijk vast, daar zij dan van gioot nut voor de streek kan zijn. Het bestuur is van mening, dat de fi nanciële steun van de Overheid aan dit werk onvoldoende is. Ook van particu liere zijde wordt niet de finantiële rug gesteun ontvangen, die het werk ver dient. In de gehouden algemene vergadering werden de aftredende bestuursleden her kozen. Dinsdag werd in het gebouw van het kantongerecht te Sommelsdijk de maan delijkse strafzitting gehouden. Het was de eerste keer dat recht gesproken werd door mr. P. Groeneboom, de nieuwe rechter in dit kanton. Als officier van justitie trad op mr. Wendols uit Rotterdam, griffier was weer dhr. Smit en deurwaarder van Kampenhout zorgde er voor dat delinquenten en getuigen in volgorde van de rol voor de balie kwamen. De zitting leverde weer diverse zaken op niet betrekking tot overtreding op de weg. Bijzonder was daarbij het geval van een chauffeur, die nauwgezet zijn werkboel^je invulde maar toch in conflict kwam met het wcrktijdenbesluithij maakte te lange werktijden, maar daaronder vielen vele v/achturen bij de veerboten, die hij niet als werktijd aan gemerkt wilde zien, iets vi^aar de nieuwe rechter wel begrip bleek te hebben al hoewel bestond de overtreding. C. D. van Nieuwenhuyzen, Dirksland, was nalatig om zijn radioluistervergun- ning in te leveren. Het was een aange houden zaak. Verd. had verklaard geen luisterkaart te bezitten voor de radio, die hij van iemand in huis haalde tijdens de ramp omdat het toestel anders onder water was gegaan. Later, toen het toe stel door de eigenaar vx^as teruggehaald kocht hij er zelf een. Van de kaart wist hij niet af en toen hij hoorde, dat die no dig was, bleef het in de slof. Bij controle maakte hij een schikking van 10. maar betaalde te laat. Laten we er dan maar niet meer over praten!" vond de rechter en deze gaf de officier gelegenheid tot requisi toir. De eis en uitspraak waren 10. subs. 4 d Over een aanrijding F. Koppenaal, Ooltgensplaat buschauf feur, zou geen voorrang hebben gege ven aan verkeer van rechts. Verd. ver dedigde zich met te zeggen dat het re gende en slecht was, terwijl de ander aarzelde. Bovendien keek verd. over de ander heen. Verd. had er een hekel aan, dat het gebeurd is. Als hij de man ge zien had zou hij natuurlijk voorrang verleend hebben. De officier had zich afgevraagd of de ander ook niet vervolgd diende te worden. Maar deze chauffeur beging een overtreding. Op zulke kruispunten moet men heel voorzichtig zijn. De eis was 20.— of 8 d. ,,Ik kon er heus niet aan doen!" ver ontschuldigde zich verd., waarna de rechter veroordeelde tot 10.of 4 d. P. J. Geluk, Den Bommel, zou met een auto op de Langeweg te Middelhar nis links hebben gehouden, waardoor een aanrijding volgde. De rechter verwonderde zich, dat verd zijn broer C. J. Geluk als getuige dé charge had meegebracht, daarbij de toe dracht al heeft toegegeven. Verd. reed midden op de weg „en dat mag ook niet!" Verd. beriep zich er op, dat de ander rechts wilde passeren. Beide wagens kregen schade. Die aan verd.'s wagen is niet vergoed. Het was 300 gld. ,,Da's niet mis!' vond dl rechter. De ambtenaar achtte twee feiten be wezen, links rijden en rechts afslaan. De eis luidde 10.— of 4 d en 25. of 10 d. hechtenis. Verd. deelde nog mee dat zijn auto spiegel beregend was. De rechter veroordeelde tot 10. subs. 4 d en 15.subs. 6 d. P. de Bruin, Rucphen had de vorige verd. rechts ingehaald. Verd. zei, dat Geliik hem geen voorrang gaf en geen richtingsverandering aanduidde. Verd. passeerde uit nood rechts anders had hij de andere auto helemaal overhoop gere den. „Gaf U signalen?' „Neen!" „Waarom niet?" ,,Ik bleef achter hem!" ,,Was dan maar achter hem gebleven" vond de rechter. Geluk kwam uit de Rottenburg en verleende hem, verd. geen voorrang". De rechter riep dan de vorige verd. tot getuige. „U had signaal moeten geven!" vond de rechter. ,,U hebt ook een fout ge maakt". ,,Over dat hele eind heeft iiij in dubio geseten". „Hoeveel schade had XJ?" „365 gld." De oficier achtte bewezen, dat verd. rechts wilde passeren en nog wel op een kruispunt. Er op lettende dat de ander ook fout was, word de eis 20. of 4 d. De rechter veroordeelde tot 10.of 4 d. Verd. zei in hoger beroep te gaan. ,,Elke boete is te veel", vond hij. T. Slinger, Oude Tonge, reed motor zonder rijbewijs. Hij moest lang wachten op zijn oproep voor proefrijden Op de oefenvergunning stonden geen bepaalde wegen aangegeven. Verd. heeft wel een rijbewijs voor een auto. Z3.terdag a.s. moet hij proefrijden. Eis 20.of 8 d. Uitspraak conform. Inzake H. van der Linde werd ge hoord wachtmeester J. Vogel uit Dord recht. Verd. reed jnet een vrachtauto waarvan een wiolbout v/as afgebroken van een der tandemassen. Bovendien waren twee wielen er afgelopen, hetwellc alleen mogelijk was doordat de eigenaar te weinig controle houdt. De aanv/ijzin- gen van de politie zijn direct opgevolgd. De officier eiste tegen de chauffeur 25.of 10 d, tegen de eigenaar 40. of 16 d. Veroordeling geschiedde bij verstek tot resp. 10.of 4 d en 30.of 12 d M. Abresch, Nieuwe Tonge, reed auto met een ondeugdelijke bedrijfsrem. ,,Ik vind het lelijk, want je wist het en je reed als een dolleman", keek de rechter verd. aan. „Helemaal niet! Edelachtbare!" sprak verd. tegen. ,,Je gierde door de bocht". „Neen, ik reed 40 SO km. Twee da gen tevoren waren de remmen nog na- gezien." ,,Wat was het voor 'n auto?" ,,Een Austin". „Een stokoud beestje, niet?" Helemaal niet". Verd. kwam uit de bocht in het tuin tje van Wed. Timmer terecht. De eis tegen verd. luidde 40.of 16 d en 50.— of 20 d tegen de eige naar de vader van verd. Verd. vond het een hoge boete. De rechter veroordeelde tot 25.of 10 d en de vader tot 30.of 12 d. Met twee man op één zitplaats M. Padmos, Ouddorp, reed tractor met een aanhanger, waarop hij Corn. Flikweert vervoerde. Verd. verdedigde zich met te zeggen, dat de jongen niet op de wagen maar achter op de tractor zat. Dat gebeurt heel dikwijls in Ouddorp. ,,U zat met z'n beiden op één zit plaats?" Jawel, edelachtbare". ,,Dat mag ook niet". „Hij zat op de brede zitplaats en de voeten van de jongen zweefden niet over de trekhaak. Verbalisant Lucier had gerapporteerd dat de jongen schrijlings zat. Verd. betreurde het dat hij niet ge waarschuwd werd. Het voorschrift is in Ouddorp totaal onbekend. Bis 7.50 of 3 d. ,,'t Is knap hoog, maar als het een overtreding was...!" „'t Was niet belangrijk" vond de rechter, die tot 2.50 veroordeelde. O, dat stoplicht A. Roetman, Sommelsdijk, liep met de fiets aan de hand door het stoplicht te Middelharnis. ,,Als je rood ziet moet je direct wach ten tot het groen wordt!" waarschmvde de rechter, die 5.of 2 d uitsprak. C. Hartog, Oude Tonge, reed auto in de mist zonder bi'andende vooi- en achterlichten. Verd. wist or niets van. Hij werd niet aangehouden. ,,Maar je hebt wel de auto no.,.?" vroeg de officier, die daarbij het num mer noemde. Verd. gaf toe dat dit nummer juist was. De eis was 20.of 8 d. De rechter kon de dagvaarding niet begrijpen en verklaarde die nietig, v/aar- i mode deze zaak afgelopen was. H. J. Krijger, Melissant, reed in de mist dimlicht. „Je moet toch weten, dat het grote hcht aan moet!" vond de rechter het een vervelend feit. ,,Het kost toch niets" De eis was ,f 25.of 10 d. Verd. vond het veel te veel. Het was helemaal niet zo mistig. Uitspraak 15.of 6 d. Te lange werktijd W. Huizer, Nieuv/e Tonge, zou als chauffeur voel te lange werktijden ge maakt hebben. „Ik sta meer op hot Havenhoofd dan dat i^ rij!" verklaarde verd. „U wacht 52 uren!" las de rechter. ,,Ja, volgens het boekje". ,,Dat kan wel, maar U komt nooit tot een ononderbroken rusttijd van twaalf uur, overdacht de officier. Verd. klaagde over de talloze waoht- uren. Die maken de werktijd zo lang. ,,Toch is liet resultaat onbevredigend" vond de officier, ,,U kunt niet slapen!" ,,AlUcht niet." Veronderstel dat ik mijn bed naast de auto zet en ga slapen, dan zeggen de andere chauffeurs: ,,oh die slaapt" en dan snappen ze voor me de boot op". De eis was 2 x 2.50 of 2 x 1 d, het welk de rechter ook een juiste straf bleek te vinden. W. Ju, Dirksland, bromfietste over de grote verkeersweg en niet over het fietspad. Veroordeeld tot 4.of 2 d. J. v. d. Wal, Melissant, reed met een bestelauto, waarvan de bedrijfsrem en de uitlaat niet deugden en een ruiten wisser ontbrak, terwijl de voorbanden ver afgesleten waren. „Jongien, je moot toch ao vooizichtig zijn!" waarschuwde de rechter. ,,Ik vv'as nog niet zo lang chauffeur" verontschuldigde zich verd. ,,Je hebt nog een aanrijding gehad!" las de rechter in het verbaal. Omdat ik verblind werd door het licht op het kruispunt en door twee bromfietsen". Verd. heeft de auto v/cg gedaan. De officier vond het ernstige overtre ding al is nu abetrachtig. De eis was 25.of 10 d, 10.subs. 4 d en 5.— subs. 2d. Verd. vond het een klein beetje hoge boet. De rechter veroordeelde daarox^ tot 15.— of 6 d, f 5 of 2 d en 5.— of 2 d. VAN ONZE ABVEÏITEBKÖEKS Westhoeve-beurs te Ouddorp trok groto belangstelling De door fa. K. Westhoeve Zoon dinsdag en woensdag j.l. gehouden beurs in de oude school heeft zich in een voor Ouddorp en omgeving wel zeer grote be langstelling mogen verheugen; het aan tal bezoekers was plm. 2500. Beide da gen is op uitgebreide schaal voorlichting verstrekt over diverse artikelen, die in keurig ingerichte stands waren geëxpo seerd. Aan de rij van deelnemers weid ook nog toegevoegd ons Plakkeose elektrici teitsbedrijf, de N.V. Emgo, die in een grote stand allerlei elektrische, huishou delijke apparatuur had opgesteld. Vooral ook hierop richtte zich de belangstelling mede omdat Ouddorp een zeer groot af- Beste jongens en meisjes! Do laatste weken ontvang ik behoor lijk raadsels, door kinderen in elkaar gezet. Het spreekt vanzelf, dat die in zenders wel even moeten wachten eer hun raadsel wordt geplaatst. Elke week kan ik er maar één een beurt geven. Hier is voor deze week MAART-KAADSEL 4 1. Tijd waarin we leven. 2 Hogepries ter. 3 Zoon van Jacob. 4 Mede arbeider van Paulus; aan deze schreef de apostel een brief. 5 Lusthof (denk aan Adam en Eva) 8 Vrouw van David. 7 Eerste ho gepriester (dus nummer 2 moet een an dere zijn) 8 Goddeloze koning van Israël 9 Man die door deze koning werd geste nigd. 10 Afgod der Flistijnen. Zijn deze woorden goed, dan vormen do beginletters de naam van de tijd v/aarin we nu leven. Dit raadsel werd ingezonden door Leiitc van den. Doel, N.-Tonge. CORRESPONDENTIE Gi'cetjo M. Oud-Beijerland, Hoe was het in Stellendam? Daar hoop ik in je volgende brief wel iets van te horen. Naar V. zullen jullie nu wel niet meer gaan. Misschien v/orden jullie nu wel in Apeldoorn verwacht volgende zomer. BHy van D. Zoetenneer. Dacht je dat je de vorige week al in de krant zou staan? Dat was niet het geval; ook niet de week, die daarop volgde. Soms wordt je geduld v/el op do proef gesteld, maar een beurt krijg jo in elk geval. Een brief wordt niet over geslagen. Arjo N. Middelharnis. Wat trekken do meestors en juffrouwen toch weg; in vele brieven lees ik er van. Wat je van je broor schrijft is nu met iedereen het geval de eerste weken in militaire dienst zijn de jongens snipverkouden. Het valt ook niet altijd mee, om met weinig kle ren aan te moeten aantreden. En nu en dan eens flink nat regenen! Dat zijn ze niet gewend thuis. ïJedy M. Oud-Beyeiiand. Heb jij dat op bed geschreven? Dan heb je dat be.st gedaan, hoor. En ben je nu beter? Ik iioop van wel. Met het houwen van het huis kunnen ze goed opschieten. Vorst verlet hebben zo niet gehad. Lenie v. d. D. N.-'Tonge Bedankt voor je raadsels. Zoals je ziet, is er al één geplaatst. Dat moest ook wel, omdat het oen raadsel voor deze maand is. Sjaak van D Zoetenneer. Hot geldt ook voor jou: smeed het ijzer als het heet is. Ik snap, dat het rustig werken was, toen niemand je kwam storen. Broertjes en zusjes om je heen als je schrijft, valt niet mee. Ze helpen jo van de weg in de sloot. En bij huiswerk is 't nog or,ger dan bij de raadsels, v.'ant huiüiverk moet steeds eerst! nemer van stroojn is (men heeft er geen bedrijfsgas); sterk de aandacht trok in deze stand een enorme Westinghouse- vrieska,st, die in staat is om alles wat voor eon groot gezin in dezen in aan merking komt op te nomen en praktisch voor onbeperkte tijd goed te houden. Andere deelnemers, buiten de organi serende firma, v/aren Unox, speciaal met Smackv/orst, waarover een tweetal vriendelijke dames zeer voel te vertellen en te adviseren wist, voorts de Maggifa- brieken met voorlichting en demonstra tie (proeven!) van soepen en Nescafé; Wijnhandel Mulder rnct allerlei wijnsoor- ten, waarvan een goed kenner en fijn proever precies wist uit te leggen, wan neer en waarbij juist die en die wijnsoort .geserveerd moet v/orden, terv/ijl een even vriendelijke dame in een andere stand haarfijn uitlegde hoe men met Scholten's Bakmeel enz, de beste resul taten in wönderpan cf bakoven kan be reiken. Verder kreeg men allerlei wetens waardigs te horen over Johnsons boen en poetsmiddelen (ook voor de auto) Fa. Westhoeve zelf bepaalde de be zoekende dames er bij, dat het schoon- maaktijd is en had een grote stand inge richt met allerlei voor de schoonmaak onmisbare ajtikelen en bracht voorts als nieuwigheid voor Ouddorp en omgeving diepvriesvis, die men kon bewonderen, zowel in de prachtige, splinternieuwe vrieskast er lag ook kip en nog meer in als in de braadpan, die twee dagen ononderbroken op het vuur (elektrisch overigens) is geweest. Onnodig te zeg gen, dat kijken hier gepaard ging met proeven. Behalve van die vis liet de or ganiserende firma ook nog keuren van diverse limonades. Daar fa. Wcsthoeve is aangesloten bij de Centra-organisatie was uiteraard veel werk gemaakt van reclame voor het be kende spaarsysteem met meerwaai'de- artikelen; een zoor groot aantal van deze artikelen, op huishoudelijk en luxe gebied, maar ook fietsen enz., stonden Jaap M. Oud-Beflerland. Die handen arbeid is vast wel naar je zin, denk ik En is het kastje al thuis Dan zullen je boeken en albums wel mooi staan. Ik zou het best eens willen zien. Maar de reis naar jullie is niet zo gemakkelijk. Sjaan van L. Dirksland. Het boek is dus erg meegevallen Dat had ik wel ge dacht. En nu het versje voor je album; VOOB SJAAN Na je ouders en vriendinnen, ooms en tantes, enzovoort, moet ik nu ook iets verzinnen voor de poesie, zo 't behoort. Uit de krant, die jij geregeld 'bij de mensen trouw bestelt, knip je straks dit kleine stukje, dat zowaar jouw naam vermeldt, 't Is iets anders dan van andren, maar toch ben j'er op gesteld. Maart 1957 Oom Ko Koes N. Amejde. De woorden „griend" en schouw" kennen we in Flakkee niet zo; hier hebben we dat niet. Ik snap dat het zwaar werk is. Dat was je vader toch ook niet gewend Je handen zullen ook wel pijn hebben godaan, nietwaar? Hans K. Middelharnis. Dat vond oma best leuk, denk ik, dat je bij haar het raadselwerk maakte. Ze leest jouw naam in de krant, maar nu zag ze je echt er voor bezig. Misschien heeft ze ook wel gezien, dat je je best zo gedaan hebt. Het is erg mooi geschreven. Pauli zal v/elkom zijn, hoor! Micp T. Ouddorp. Roepstemmen ko men er zo vaak tot ons, maar die roep stemmen doen ons niets, als de Heere er niet in mee komt. Zo verstokt van hart zijn we. Van koning Josia staat er geschreven, dat zijn hart week werd onder het lezen van het Wetboek en de Heere merkte het; Hij sloeg er acht op. Ik ben ongeveer anderhalf jaar ouder dan je vader. Kia do V/. Middelharnis. Jij vindt die leeftijd al oud, omdat het een hele tijd is, dat je zal moeten zeggen: wat ben je daar gauw (als je zo oud mag wor den tenminste, wat ik van harte hoop). Ik weet nog heel goed, dat ze ook tien onder haar briefje schreef! To V. d. M. Dirksland. Als er één schaap over de dam is, dan volgen er meer: toen er één om een poesie vers je vroeg, toen stond het niet meer stil; haast elke week moet ik er voor zorgen, Doen die ooms en tantes uit die blaadjes dat ook? ïtie B. Dirksland. Ik ben toen ook naar de kerk geweest; het was een mooie avond; het gerestaureerde orgel werd toen voor het eerst bespeeld op een bijzondere manier Bedankt voor de groe ten, meegegeven met Ria M. Die heeft er goed om gedacht, hè Allemaal de hartelijke groeten van Oom Ko opgesteld op het toneel van de oude school en trok aller aandacht. Dhr. Tak v/elke Centra-ist waar deert hem niet maakte hier op over tuigende wijze duidelijk hoe men met be hulp van de spaarkaarten in het bezit van een gewenst artikel kan komen. Vermelden wij tenslotte nog, dat door de Emgo en de andere deelnemers fraaie prijzen beschikbaar waren gesteld, die werden toegekend op de entree-nummers waardoor menigeen een blijvend aan denken aan deze geslaagde beurs mee naar huis kreeg. Een nieuw belijdenisboek. Met het oog op de a.s. belijdenistijd sal, naar wij vernemen, een speciaal boek verschijnen getiteld „Wij in Gods Grote Leger". Het bevat Brieven aan jonge beladen de leden, waarin allerlei vragen en moei lijkheden op het gebied van de kerk op begrijpelijke wijze worden besproken, In briefvorm wordt op hartelijke wijze direct op de dingen ingegaan. Tussen de brieven door zijn een aantal opmerke lijke foto's, alsmede toepasselijke ge dichten, o.a. van Okke Jager en citaten uit bekende boeken geplaatst. Aan het boek werken mee: ds. G, Lugtigheid (redacteur)prof. dr. J. H, Bavinck; prof dr. K. Dijk; mr. W. F. de Gaay Fortman en dr. J. M. van Minnen. VERVOLGVERHAAL DE VROUW VAN door HERMAN NOORMAN (24) Vooruit Bert. Dit moet mee en dat. Denk je aan je geldkistje Kunnen wij nodig hebben. En dan gaan we naar moeder Laanveld. Dat is uit de buurt. Daar horen we wel nader, waar we heen moeten". Sjouk staat te bevelen als een ser geant majoor instrukteur. Werktuigelijk gehoorzaamt Bertus. En drie kwartier later zeulen ze door de Dorpsstraat in de richting van Jelle Laanvelds huisje. Het gehele dorp is in rep en roer. De mili tairen zijn al naar de stellingen. De staf is ook v(;rdwenen, dichter naar het ko mend gevechtsveld. „Hé, Laanveld, bij welke groep hoor je? Bij de mijne toch?" Van Koetsveld, de wethouder, vraagt het, als die passeert. „Ik weet het niet", zegt Bertus, die zijn hoofd geheel kwijt is. „Bij groep 6", antwoord Sjouk. Zij kent de gegeven voorschriften haast uit het hoofd. „Dacht ik wel. Bij mijn groep. Dan moet je hier blijven. Wij verzamelen in de Kerkstraat. Over een paar uur trek ken we wég". „We zullen er zijn", zegt Sjouk. „We gaan eerst nog even naar Jelle Laan veld, wat wegbrengen". „O, dat is dan in orde. Als jullie de boel maar niet in de war stuurt. Groep moet bij groep blijven, anders wordt hét een bende." „Waar gaan we heen?", vraagt Ber tus dan toch. „Naar de rivier. Er komen Rijnsche- pen, die ons naar Holland brengen". Ze sjokken verder, het dorp uit, de zo bekende weg op naar vader Laan veld, waar men rustig aan het werk is. Zoveel mogelijk is ingepakt en op zij gezet; 't is immers best mogelijk, dat zij later alles weer vinden? Dit huisje, verscholen ook nog in bossage, ligt ver achter het Schootsveld, geheel buiten de linie. „Dat van jullie kan er nog best bij", meent Jelle. „Het is niet veel. Dat is verstandig hoor. Neem zo weinig mo gelijk mee op reis. Daar heb je maar last van. Hebben jullie Piet nog gezien? Ik ben nog naar het dorp geweest, maar hij was al vertrokken". „Ja, vader, we moesten de groeten doen", antwoordt Sjouk. „En., het., is vrede, heeft hij gezegd". Zij snikt van diepe ontroering. Jelle slikt een brok in de keel weg. „Wij wisten het" zegt hij met stok kende stem. „Voor Piet ben ik niet be vreesd. God geve, dat wij hem levend ■weer mogen zien". Dan klinkt zijn stem opeens weer vast „Nou, moedertje, kan het zo? Dan ga ik naar de boer. Ik kom wel te we ten, waar jullie zijn en dan zien jullie me vanzelf". „Het is goed Jelle". Zij slaat de armen om hem heen. Dat heeft zij misschien in geen jaren ge daan. Boerenmensen zijn niet senti menteel. Ze nemen afscheid. „Tot ziens kind". De anderen wissen de tranen uit de ogen. Bertus weet zich geen houding te geven. Hij zou graag iets zeggen tegen zijn vader, maar hij komt er niet toe. En Jelle zegt niets tegen hem. „Voor Piet ben ik niet bevreesd", heeft vader opgemerkt. Bertus heeft gevoeld: dat is een woord voor mij. Jelle, hij is nog flink, springt op de fiets, naar de boerderij, waar de koeien weggebracht moeten worden. Mis schien is er nog meer te doen. Zijn vrouw loopt nog even door de woning verschikt hier en daar wat, om dan met een resoluut gebaar de sleutel in het slot te steken. „Wanneer zullen wij terugkomen en vat zullen wij er nog van weerzien?" Jtel je voor, dat de regen in stromen vraagt zij. „Gelukkig is het mooi weer. viel". Sjouk begrijpt haar schoonmoeder niet: wie praat er nu over het weer en zo? Zij trekken naar het dorp, evenals zovelen. Van alle kanten komen men sen opzetten, jong en oud, rijk en anii er is geen verschil in stand en leeftijd. Kleine kinderen worden gedragen of gereden. Het is een uittocht. Sjouk ver neemt, dat moeder bij groep 7 behoort, een groep hoger dan zij. Jammer vindt zij; het liefst bleef zij bij moeder, die zo rustig en zeker haar weg gaat, een weg die toch even zwaar en naoeilijk is als die van haar en Bertus. „Misschien kunnen wij bij elkaar blij ven" oppert moeder. „Dat zal wel niet gaan. Orde is orde meent Bertus". Het zijn de eerste woor den, die hij sinds m.inuten uit. Hij is geslagen. Al zijn zekerheden zijn weg. En., wp.t blijft er van zijn boeltje over? Maar waarom moeten zij zo'n haast maken? Er is nog niet geschoten. In het dorp lopen nog tal van mensen. Ze zien Van Koetsveld, die orders geeft. In de Kerkstraat stellen zij zich op, vrij ordelijk. Er is wel gojeremieor. Aanmerkingen worden er ook wel ge maakt, maar over het algemeen is deze groep goed gedisciplineerd. Met een groot papier in de hand houdt Van Koetsveld inspectie. Hij heeft zijn men sen bij elkaar. Juist als hij zijn mond wil opendoen om iets te zeggen tot de schare, scheren heel laag vliegtuigen, Duitse, over hen heen. Maar die doen niets en vliegen dan in westelijke rich ting. Even later vliegt een ordonnans op een motor het dorp in en zegt de burge meester, dat er spoed moet gemaakt worden. Het wachten is op het vertrek van de mensen. Die zeulen dan; velen hebben van alles bij zich, v/at tegen de afspraak is irraar ja, je hebt zoveel dingen, waar aan je gehecht bent, dat er niets van gezegd wordt. Ze gaan naar da rivier- kant. De groepen zijn .gescheiden en ze trekken in de juiste volgorde: mannen, vrouwen, jongelingen, meisjes, kinde ren. Het is een bont toneel, dat in ge wone om.standigiieden veel belangstel ling zou hebben getrokken. Maar nu is er de tragiek van het ogenblik. Menig een wendt zijn blik dorpwaarts, doch dan klinkt een stem, dat zij voort moe ten maken. Hoog boven hun hoofden een gierend geluid: geen vliegtuigen, maar Vv'at dan?.. Een doffe .slag: de eerste granaat van de eigen artilUerie slaat stukken en brokken, „Daar gaat ons huis naar de maan", steunt Bertus. „Stil jongen", zegt Sjouk. „Dat komt later allemaal wel terecht. We mogen blij zijn, als we het leven er afbren gen". Regelmatig volgt dat geluid in de lucht. De artillerie verricht geen half werk. Het schootsveld moet schoon zijn, nu er zal voor gezorgd worden. Reken maar, dat er geen huis zal blijven staan, dat niet mag blijven staan.. Bij de rivier een opeenhoping. Het wachten is op schepen. Er wordt ge mord: waarom zijn die er nu nog niet? 't Is me een organisatie. Van Koetsveld maant tot kalmte: al les heeft hen overvallen; de inval is zo snel gekomen, dat zij er nu nog be duusd van zijn, nauwelijks goed besef fend, wat er aan de hand is. Nu kunnen zij toch wel begrijpen, dat de schepen niet één, twee, drie gereed liggen. Maar ze zijn onderweg en kunnen elk ogen blik arriveren. Dan luwt de storm wat. Men ziet in: Van Koetsveld heeft gelijk, je kunt niet alles tegelijk doen; dit verschrikkelijke komt ook zo onverwachts. Tegen de berm van de weg, op het gras zitten ze. Sjouk heeft moeder op gezocht In dat gezelschap voelt ze zich het veiligst. Bertus staat te praten met de dokter, die even kijken komt. Die zegt, dat hij voorlopig blijft om hulp te bieden aan de militairen. Zijn zie ken zijn reeds per auto vervoerd. „Ja man, ons werk is hier voorlopig afge lopen". Bertus knikt: „Mijn zaak is te gronde. Er komt nooit weer iets van terecht"'. „Kom, kom, niet zo pessimistisch. We gaan een beroerde tijd tegemoet, dat is zeker. Je kunt niet zeggen, hoe lang die duurt. Maar eenmaal komt alles op zijn pootjes terecht. Kop op, man, je bent bovendien nog jong". (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2