De sociale betekenis van het Deltaplan Recreatiemogelijkheden van het Deltaplan HOTSMA :iOe Jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEF Verschijnt ttoeemaal per week: dinsdag' en vrijdagavond Drs. De Jong sprak voor Streekverband Herv. Diakonieën De sociale betekenis van de 5 damnnen VOOR HET BETERE FOTOWERK Verwaarloos ze niet flii® Bheumatische Pijnen. Anders kunt V straks niet meer op of neer Voorrangskruispunt in rijksweg Brielle- Hellevoetsittis Lezing van Ir. Hendriks, pres. dir. van de Ned. Heide Maatschappij Prijsverhoging van courantenpapier Dinsdag 26 maart 1957 No. 2584 PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Op Goeree-Overflakkee is in oprichting een Streekverband van Hervormde Diakonieën en uitg-aande van dit verband werd maandagavond in de recrea tiezaal van het Rusthuis De Ooede Ree te Sommelsdyk een stichting van de diaconieën een voorlichtingsbijeenkomst gehouden tot welke waren uitge nodigd kerkeraden, predikanten, burgemeesters, schoolhoofden, doktoren, be sturen van rusthuis en zickenliuis en van instellingen voor maatschappelijk werk, gezinsverzorging enz., die in flinken getale opkwamen om te luisteren naar een betoog van Drs. P. de Jong, directeur van het Sociologisch Institimt van de Hervormde Kerk, te Utrecht, over het onderwerp: De sociale beteke nis van het Deltaplan. Drs. De Jong vond een zeer aandachtig gehoor, dat tij dens de op de rede volgende discussie buitengewoon geïnteresseerd bleek in de aspecten, die het Deltaplan sociologisch en kerkelijk voor Flakkee te bie den heeft. Aan de hand van een kaart van het Deltaplan gaf de spreker een korte uit eenzetting omtrent technische punten van dit enorme werk om vervolgens een en ander naar voren te brengen terzake de sociale betekenis van de vijf dammen, die Flakkee te zijner tijd met de andere eilanden zullen verbinden. Met het noemen van de waterstaat kundige, verkeersgeografische en toe ristische betekenis van de 5 dammen, die Goeree-Overflakkee in het geheel van de Delta zullen verankeren, Icwam Drs. De Jong tot de sociale betekenis van deze in- en uitvalspoorten, tot het vraagstulc wat deze technische afslui ting, die tegelijkertijd een sociale aan sluiting inhoudt, heeft te betekenen voor onze eiland wereld. Het gaat hier dus uitsluitend over de sociale betekenis. Betekenis wil zeggen dat, voor velen in hun achterhoofd voor anderen in hun voorhoofd, voor som migen in hun denken en doen, het Del taplan in meerdere of mindere mate „betekenis" heeft gekregen, d.w.z. een teken heeft gezet of straks zal zet ten. Op Goeree-Overflakkee is nog wel geen zichtbaar teken op de grond gezet, maar toch nam spr, aan, dat verschil lende gemoederen in hun kasboek, in hun aspiraties, bij de toekomstige be roepskeuze. en misschien reeds door slapeloze nachten in beweging zijn ge komen door datgene wat men het Del taplan noemt. Velen zullen voorlopig nog aan het Deltaplan voorbijgaan de dag van heden geeft genoeg zorgen anderen' zullen misschien gouden bergen aan de horizon zien verrijzen, weer anderen zullen slechts zonde en verderf van de aansluiting verwachten. Een staalkaart van menselijke soms al te menselijlte reacties begint zich nu reeds af te tekenen. Zelfbeheersing, nuchtere bezinning en enige humor is dus wel gewensti De nuchtere bezinning vraagt dan al lereerst een juist verstaan van het woord sociaal, in de aanduiding van sociale betekenis. Het woord sociaal is afgeleid van het Latijnse woord socius, dat maat, makker, metgezel betelïent. Met een vrije vertaling betekent soci aal dus de mate waarin wij elkanders maat, maldcer, metgezel zijn, met name in gezin en familie, in buurt en dorp, in school en werk, in kerk en vereni gingsleven. Maat-zqn Met de aanleg en de totstandkoming van de 5 dammen zal er in sociaal op zicht iets veranderen op Goeree-Over flakkee, d.w.z. onze mate van maat-zijn zal zich wijzigen. Hoe? "Wel, Prof. van Duijnkerken heeft de sociale problema tiek van het Deltaplan en van de ei landen in het bijzonder eens kernachtig omschreven: eerst vervreemding, dus verkoeling in onze menselijke verhou dingen, daarna samenhang, dus een groeiende mate van maat zijn, van ver antwoordelijk zijn voor elkaar. Wellicht voltrekken zich thans reeds in ver band met het Deltaplan vervreem dingen tussen mensen en groeperingen op het eiland. Het werken op de over- wal fHelIevoetsluis), het toenemend aantal toeristen, de aanwezigheid en in vloed van vreemdelingen, de jeugd die anders wil dan de ouders, wijst reeds op vervreemdingsverschijnselen. Echo-effecten Als straks de dam voor het Haring vliet gereed is, als wellicht werkkam pen van dijkwerkers gedurende een aantal jaren gevestigd zullen zijn op dit eiland ten behoeve van de aanleg van de dammen door de Grevelingen, het Volkerak of het Brouwershavense Gat, als de aanleg en de kustwerken van deze dammen (uitwaterings- en scheep- vaartsluizen) hooggeschoolde arbeiders PLÜIMVEEMARKT LEUR Op de Pluimveemarkt van vrijdag 22 maart j.l. werden aangevoerd 3800 stuks De prijzen lagen als volgt: Kippen (witten 1.60—1.70 per kg, le vend gewicht; "kippen (gekleurd) 1.55 1.65 per kg levend gewicht; oude ha nen 3.-----4.— per stuk. Ruim aanbod van kippen met leven dige handel en de prgzen aan de hoge kant. Matige aanvoer van oude hanen met vlotte handel en de prijzen vrijwel on veranderd. noodzakelijli maakt, zullen er tal van sociale echo-effecten en vervreemden de kracliten in onze samenleving optre den, om straks van de massa-recreatie, industrialisatie en eventueel stedenvor- ming nog maar niet te spreken (zie rapport Randstad en Delta 1956 en Soc. Bulletin 1956, 2). Dus eerst vervreemding tussen oude ren en jongeren, tussen dijkwerkersle- ger en de inheemse bevolking, tussen boeren en industrie, tussen kerken en toerisme en recreatie maar ook tussen iierkelijlte denominaties en modalitei ten onderling. Maar tegelijkertijd met deze ver vreemding herkenbaar aan conflic ten, botsingen, breuken en kloven zullen ooli reeds de eerste tekenen van een zoeken naar samenhang zichtbaar worden. Op economisch gebied zullen de handeldrijvende middenstand, de winkeliers maar ook de burgerij en ar beiders spoedig graantjes gaan meepik- lien van de bedrijvigheid, drulïte en welvaart op liet eiland. Men denke aan het verlenen van nevendiensten (trans port), grotere omzet in de winkels en het houden van kostgangers en verhuur van kamers etc. De jeugd ziet uit Op het engere sociale terrein bijv. in het gezin, zien wij met name de jon gens uitliijken naar een ander toekomst perspectief, bijv. de techniek (naar al les wat draait) naar de sport, waarbij het teamworlï, de discipline en het te gen verlies kunnen elementen zijn, die het moderne leven in vergrote mate vraagt. De jeugd in haar geheel zal sterker aangesprolcen worden door mo derne vormen en inhouden men den ize aan kleding, gedragsvormen, spel vormen, ontspanning, culturele ontwik keling en geestelijke vragen. Het valt licht te begrijpen, dat hier uit kleinere en grotere deiningen en spanningen binnen het gezin, op school in het straat- en buurtleven, in liet ver- enigings en kerkelijk leven, in het ge loofsleven tussen ouderen en jongeren, tussen onderwijzers en jeugd, met' de politie en overlieid, tussen degenen die op het kussen zitten en de jongere ge neratie kunnen optreden. Laat men echter niet vergeten dat deze veelal onbegrepen jeugd en jongeren soms in sterke mate onbe wust wellicht bezig zijn met het zoe ken naar de contouren van een nieuwe samenleving die onherroepelijk anders zal zijn dan de oude, onze samenleving. Zij, de jongeren vragen soms minder hoe het zo gekomen is, maar veel ster ker naar waar het heen moet voor al thans, nu ingrijpende veranderingen zicli aankondigen. De sociale doorstructurering Met de vraag „waar het heen moet" Icwam spr. aan zijn laatste punt n.l. de vraag naar de voortgaande doorstruc turering van een eilandbevolking, die aan de vooravond staat van een sociale aansluiting door technische afsluiting. Doorstructurering is een ander woord voor het proces van vervreemding en daarop volgdende groei naar samen hang, waarvoor dit eiland, met de an dere gebiedsdelen in de Delta gesteld wordt. In onze moderne tijd met voor schriften en subsidies begint men meestal aan het andere spr. zei niet „verkeerde" eind van deze doorstruc turering nl. bij de organisatie. Organisatie is uitermate belangrijk en zinvol, indien men weet wat wij willen organiseren en waartoe. Spr. bepleitte daartoe een andere weg. De andere weg: 1. een bezinning en studie op de si tuatie nu van de mate van bewoon baarheid in economische, socia le, culturele en kerkelijlc-godsdien- stige zin der bevollcing in haar verschillende geledingen op dit ei land; 2. een samen doorspreken in klei nere gesprekskringen van mensen die verantwoordelijkheid dragen van de inzichten van bezinning en studie betreffende deze bewoon baarheid; 3. een nauwkeurig beluisteren en let ten op de groeiende symptomen van vervreemding en daaropvolgende samenhang, die de toekomstige be woonbaarheid van dit gebied mede zullen bepalen; 4. op grond van deze bezinning en achtzaamheid in gemeenschappe lijk overleg geraken tot de ontwik keling en opzet van nieuwe vor men en inhouden van jeugd, maat schappelijk, vormings en kerkelijk werk, voorzover dit thans niet reeds in opbouw is; 5. de organisatorische opzet van dit werk in zijn verschillende facetten. Nu de tijden daarvoor rijp zijn we zijn niet te laat maar ook niet te vroeg ware vanuit de wijsheid, die een eilandbevolliing in het leven van al ledag bezit, voor dit doel een beroep te doen op hen, die weet hebben van de noodzakelij klieid ener toekomstige vormgeving van een in verandering zijnde wereld. „Terwille van een jongere generatie die straks aan het gerealiseerde Delta plan inhoud en leven moet geven, wor de thans een juiste Iveuze gedaan en de hand aan de ploeg geslagen. Andere ge biedsdelen in de Delta zijn U reeds voor gegaan, Goeree-Overflakltee zal daarbij niet achterblijven!" aldus besloot deze socioloog. De 480 die dagelijks gaan Tijdens de discussie vroeg burge meester Hordijk van Middelharnis- Somnielsdijk of de veranderingen in derdaad zo'n ingrijpende betekenis zul len hebben, ingrijpender nog dan liet verschijnsel van de 480 mannen, die thans dagelijks hun gezinnen op Flak kee achter laten om in het Rotterdams industriegebied te gaan werken, terwijl Dr. Boot jr. uit Dirksland 4e concrete vraag stelde wat de kerlien"van Flak- kee zullen doen als straks de vreem deling tot het eiland gemakkelijl< toe gang Itrijgt, de vreemdeling, die zich nu vanwege de modaliteit der kerken al moeilijlc kan aanpassen; gevolgd door vragen van de burgemeester van Oolt- gensplaat, de heer Van der Harst, ter zake een eventueel „platform" waarop verantwoordelijke personen nu al van gedachten zouden kunnen wisselen. Er is geen recept In antwoord op de opmerkers stelde Drs De Jong, dat het onderwerp tot voorzichtige behandeling maant; er is veel onzekerheid, die tot terughoudend heid noopt, want het gaat immers om menselijke dingen. Erkentelijk was spr. voor de mededeling van burgemeester Hordijk en spr. zei gaarne nader inge licht te willen worden over dat werken van velen buiten het eiland en hun pendelen van Flakltee naar de fabrie ken. Inzake de taalt van de kerk ver wees spr. naar lietgeen in het Bijbel boek Marcus te lezen staat: „III zie de mensen, ik zie hen als bomen wande len", hetgeen spr. deed zeggen, dat men ernst moet maken met bestuderen van de mens en zijn situatie. De kerken kun nen voor een loruispunt van wegen Ijo- men te staan, zelfs voor een soc. econ. schisma; de „vreemdelingen" zullen een etiket, dat de plaatselijke bevolking en de kerk hun zou kunnen geven, niet of slecht verdragen. Realisatie van wat komt is niet zomaar te organiseren, ook niet in het bestuurlijk vlak. Overal geldt, dat men het gesprek zal moeten openen. Een concreet antwoord op de vragen achtte de spr. niet mogelijk, om dat er geen recepten te geven zijn, om dat men „onderweg" is en dat met val len en met opstaan. Een goed teken achtte Drs De Jong, dat men in de streek al aan het zoeken is, men is dus bezig, men volgt het probleem. Aridere vragen en opmerkingen volg den dan nog uit de vergadering o.a. van de heer Korteweg uit Ooltgensplaat, die Begin morgen die bloedzuiverende Kru- schen-liuur, om zelf te ondervinden en al spoedig! hoeveel beter ge XJ voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te leiden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel. mogelijkheden zag voor uitbreiding van het kerkelijk werk in de buurtschap Achthuizen, terwijl de heer Van Kem pen, uit dezelfde gemeente, aan de spr. vroeg of er essentieel verschil is tussen de veranderingen, die Flakkee te wach ten staan en die welke zicli in Emmen aandienen (welk voorbeeld Drs. De Jong in zijn betoog had genoemd), op welke laatste vraag de spreker ant woordde dat men terzake deze ontslui tingen van gebieden steeds voor een en hetzelfde feit komt n.l. van het men selijke en de menselijke verhoudingen. Burgemeester Van Hofwegen uit Nieu we Tonge, tenslotte wees er op, dat de Flakkeese bevolking na de ramp een grote energie en een groot aanpassings vermogen heeft gedemonstreerd; deze spr. betreurde het dat dat er geen soci ologische studie is gemaakt van die ge dragingen der bevolkingen na de ramp; daar zou men gegevens voor de toe komst uit kunnen putten. De secretaris van de Hervormde Stichting voor diakonaal Maatsch. Werk in Zuid-Holland, de heer Cox, vermaande de aanwezigen tot de grootst mogelijlie samenwerking en samenspraalc, ook met kringen van andere kerken, organisaties en be sturen, om gezamenlijk de toeltom- stige ontwikkeling te besturen. De ze spreker stelde tevens de advi seur maatschappelijlc werk van de stichting, de heer J. Windig, aan de vergadering voor, die is aangesteld voor sociologisch en maatsch. werlt in het Deltagebied. De vergadering werd gepresideerd en de discussie geleid door Ds. Wolthers, Herv. predikant te Oude Tonge, die met vroorden van dank tot de sprelcer en de vraagstellers, alsmede tot het personeel van het rusthuis voor de goede zorgen tijdens de pauze, en daarna met dank gebed de bijeenltomst beëindigde. Op verzoek van de gemeente Nieuw- Helvoet heeft de A.N.W.B. advies uitge bracht over het kruispunt van de rijks weg Brielle-Hellevoetsluis met de Mori- aanseweg. Aangezien de rijksweg veel belang rijker is dan de Moriaanseweg, heeft de Bond geadviseerd het kruispunt aan te wijzen tot voorrangskruispunt, met voorrang voor het verkeer op de rijks weg. Voorts heeft de A.N.W.B. enige wegmarkeringen voorge.iteld. In de cyclus van lezingen over de aspecten van het Deltaplan, georgani seerd door het gemeentebestuur van Nieuwe Tonge, is verleden week door ir. Hendriks, pres. directeur van de Ned. Heide Mij. te Arnhem, in ,,Ons Dorps huis" gesproken over de mogelijkheden van recreatiegebieden in het Grevelin- genmeer Er was weer flinke belangstelling voor deze causerie, zelfs ook uit an dere plaatsen. We bemerkten n.l. burgemeester Kleynenberg van Ouddorp met zijn broer, die pas uit Indonesië is gekomen en dhr en mevrouw Knobelsdorff uit Goedereede. In zijn openingswoord vertelde burgemeester Chr. van Hofwe gen dat er wel eens gevraagd wordt: „wat wil Nieuwe Tonge nu met al die lezingen?" waarop hij antwoordde, dat liet de bedoeling was van het gemeente bestuur om zich zo breed mogelijk te oriënteren op hetgeen zich bij de reali sering van het Deltaplan gaat afspelen. Ir. Hendriks zeide in het begin van zijn betoog, dat hij de uitnodiging om over recreatie te spreken gaarne had aanvaard, niet omdat hij daarin gespe cialiseerd was, maar omdat de afsluiting der zeegaten in het algemeen zijn grote belangstelling had. In een vroegere func tie had spr. meegewerkt aan Jhet streek plan Brielse Maas; recreatief gaat zich hier eenzelfde rol, maar dan op groter schaal afspelen. Als tweede reden noem de hij dat de belangen van landbouw en recreatie tegen elkaar dienden afgewo gen en doorgesproken. Spr. gaf dan een uiteenzetting wat hij onder recreatie verstond: een gebied waarin door daadwerkelijk ingrijpen van de mens mogelijkheden tot actieve recre atie zijn geschapen, zoals zwembaden, sportvelden, restaurants, kampeergele- genheden e.d., waardoor op een kleine oppervlakte een groot aantal mensen van sport, spel, water, zon en lucht kunnen genieten. Verschil tussen recratie- en na- tuurbeschenming. Denkend aan de behoefte van een be paald selectief, maar in getalsterkte klein gezelschap dat de stilte zocht om van de natuur te kunnen genieten, sprak hij van deze categorie liever niet van recreatie-zoekenden, maar van natuur liefhebbers en de terreinen voor deze groep te reserveren noemde hij liever „natuurterreinen". Spr. stelde dit, omdat deze beide groepen diametraal t.o. el kander staan en beide niet zonder be gripsverwarring onder de gezamenlijke noemer „recreatie" kunnen worden ge bracht. Bij het bespreken van de recre atiemogelijkheden in het Deltaplan ging hij er vanuit, dat bij de grote recreatie behoefte) welke er bestaat bij de mas sa's van randstad Holland, zoals ook in het plan Lange aangetoond, er in het Deltaplan slechts daar plaats zal kunnen zijn voor natuurbehoud, waar de agra rische en recreatie-belangen er niet in beduidende mate door verstoord worden. Losse gedachten. Gezien het moeilijk praten is over iets waar ruimtelijke ordening bij te pas komt, had spreker een keurige kaart la ten tekenen, waarop schetsmatig de recreatie-mogelijkheden in het Greve- lingenmeer waren aangegeven. Hij knoopte daar enige losse gedach ten aan vast en uitte als zijn mening, dat de recreatie-behoefte niet alleen van de zijde van de randstad Holland was te wachten, maar ook van ons eiland zelf en daarom voor de plaatse lijke bevolking sterk zullen moeten wor den uitgebreid. Zo had spr. schematisch recreatieve aanduidingen gegeven tussen Sommels- dijkMiddelharnis en Dirksland en tus sen Oude- en Nieuwe Tonge. Voor wat de watersport betreft vond hij Ooltgens plaat gunstig gelegen. Goeree Overflakkee wordt straks op 2 plaatsen met de rest van Nederland verbonden, n.l. langs de Dammenweg bij Goedereede en Ooltgensplaat langs de Zoomseweg. De industriële ontwikkeling zag spr. voornamelijk langs de Benelux- weg, de recreatieve ontwikkeling zal zich meer langs de Dammenweg con centreren. De Danunenweg bomt te liggen op de grens tassen zoet en zout Aan de ene kant de zeestranden met hun strandgeneugten en de duinen, die door hun Itwetsbaarhelel voor massa recreatie veelal ongeschikt zijn, maar daardoor joist aan de natuurliefheb bers verpozing zullen bieden. Dan de mooie binnenmeren met landschaps- aanldeding die na de afdamming op de nog niet in agrarisch gebniik droog vallende gronden beschikbaar komen. Op de kaart had ir. Hendriks zich die gronden voor recreatie gesteld, die thans als grote zandplaten in de rivier liggen, o.m. de Paardeplaat bij Ouddorp, een zandplaat in de hals en een andere grote zandplaat tussen Bruinisse en Oude Tonge Deze zouden dan als eiland jes in het zoetwatermeer blijven en door wegen verbonden kunnen worden met de vaste wal. Spr. ging er vanuit dat het Grevelingen- meer op een zodanig peil zal komen, dat deze recreatieoorden tot haar recht komen. Langs de Hals van Goeree zal een groot deel gors droog vallen, wat gedeeltelijk voor landbouw en de langs het water grenzende strook bebost kan worden en voor recratieve doeleinden benut. De ontwikkeling zal voor een groot deel afhangen van het tracee van de Dammenweg. De voorstanders van na tuurbehoud zullen waarschijnlijk voor keur geven aan een wegtracee van dam tot dam; de droogvallende platen zullen dan als aktieve recreatie weinig waarde krijgen, omdat er zich dan vo- gelparadijzen zullen ontwikkelen in de geest van het natuurmonument de Beer. Spr. achtte het wenselijker gezien de grote recreatiebehoefte van randstad Holland de eilandjes in direct contact met de grote verkeerswegen te brengen. Ze zullen uitermate geschikt zijn voor massa-recreatie zonder dat de agrari sche belangen worden geschaad. Boven dien wordt het grote verkeer verre ge houden van kwetsbare duingebieden, die tegen te grote menselijke invloeden wor den beschermd. Wanneer het meer oostelijk gelegen eilandje met Goeree wordt verbonden, krijgt men een totale voor recreatie ge schikte kustlijn van formidabele lengte. De stedeling heeft geen behoefte aan bossen, het zijn de randen die hij zoekt. Door een doelmatige beplanting van de kuststrook op enige afstand van de kust krflgt men een bosrand; tussen bos en water kan de stedeling zich verpozen. Door een goed fietspad of smalle auto- Nadat de prijs van courantenpapier op 1 december 1956 reeds was verhoogd vindt per 1 april a.s. een nieuwe verho ging van die prijs plaats, waardoor het courantenpapier 71.50 per 100 kg gaat kosten. In 1938 varieerde de prijs tussen 7.— en 9.— per 100 kg. De prijsverhoging is een uitvloeisel van verhoogde Itosten voor grondstoffen en hulpstoffen. Ondanks deze prijsverhoging van pa pier, zullen wij er nog niet toe over gaan de abonnementsprijs te verhogen. Zou nog een verhoging volgen óf een nieuwe loonronde, zal dit echter wel noodzake lijk zijn. weg moet dit ontsloten zijn. Vervolgens zal het water op zeilen en vissen zijn aantrekkingskracht uitoefenen. Hotels, jachthaven en bimgalow- bedr^ven. Op het noordelijkste eiland, dat door de Dammenweg ontsloten wordt, zou een hotel kunnen komen en een Icampeer- centrum. Spr. dacht zich een jachthaven bij Ouddorp en bij Dirksland. (Dirksha- ven!) Er zullen zich dienstverlenende functies kunnen ontwikkelen; jachtbou wers en reparateurs, hotels, restaurants, winkels enz. Dichter bij het eigenlijke zeestrand dacht spr. zich enkele centra van bungolow-bedrijven, zowel voor de smallere als meer luxieuze beurs. Zal ScheeUioeli natuurmonument bleven? Ir. Hendriks gaf ook een gedachte weer over de straks ingedijkte Scheel- hoek, die hij niet voor recreatiegebied wilde bestemmen. Het rijke vogelleven aldaar wilde hij niet verstoren en hij achtte het gewenst, voor zover dit ge bied niet door de landbouw zal worden geoccupeerd, als natuur monument te bewaren. Discussie In de discussie die volgde werd op verschillende punten de recreatie-moge lijkheden betreffend, nader ingegaan. Bekeken werd de mogelijkheid van sanatoria en jeugdherstellingsoorden; vooral werd aangedrongen op goede samenwerking tussen de gemeentebe sturen, daar anders de samenvoegings- plannen nog wel eens naar voren zullen komen. Uit de bespreking bleek, dat ir. Hendriks, die zitting heeft in de Plan- commissie landbouw-sectie Flakkee, een en ander in deze commissie had bespro ken. Burg. Chr. van Hofwegen bracht ir. Hendriks dank voor zijn interessante lezing en deelde mee dat Nieuwe Tonge zijn vergroot en vernieuwd hertenkamp zal krijgen, waarvan spr. de tekening liet zien. De netto kosten zullen voor deze gemeente 4000.bedragen. Ook zal er, in samenwerking met de vogel- vereniging van het eiland, waarschijnlijk een grote volière komen. Tot slot werden twee mooie films 'ver toond; een over het ontginningswerk van de Ned. Heide Mij en een film over het mooie natuurschoon op de Hoge Veluwe. De e.v. bijeenkomst zal gehouden wor den op 3 april, op welke avond de heer Schut van het Instituut Stad en Land een lezing zal houden. MIDDELHARNIS Gevonden voorwei-pen. Bruin lederen motorwant (links); bruin lederen mo tor want rechts; glacé handschoen, rechts; ball-point, merk Bick; dames- bril in etui; ringetje met rood steentje; rode autoped; zwarte kinderwant; zwart kinderfietsje; autocrick; kinderwant je kleur rood-wit-blauw; blauwe kinder overall; wit fietspompje; 3 kwartjes 11 centen en een rijwielsleuteltje; 1 hl aardappelen; linkse rubberlaars; 2 huis sleutels; 1 tekenpasser. Kerkdienst. Woensdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan de consulent ds. v. Gilst te Dirksland. Jaarvergadering IJsclub. A.s. donder dag 28 maart houdt de ijsclub Middel- harnis-Sommelsdijk jaarvergadering in Hotel Zaayer, waarbij besluiten geno men moeten worden over het aanleggen van de nieuwe ijsbaan. De avond krijgt een gezellig slot door foto-projectie be treffende ijspret, die vorig jaar februari op de Kaai van Middelharnis te beleven viel; dhr. van Eek maakte toen vele in teressante en leuke foto's, die hij in een filmstrip heeft samengebracht en die een unieke serie vormen, omdat zulk ijsvermaak op de Kaai welhcht nooit meer te beleven zal zijn. SOMMELSDIJK Nieuwe predikant te Sommelsdyit doet zondag 28 april zijn intrede. Na een vacature van 3 jaar hoopt op zondag 28 april cand. A. Gooijer van Huizen des nam. 3 uur zijn intrede te doen, na des morgens om 10 uur beves tigd te zijn door ds. E. E. de Looze van Hilversum. DIRKSLAND Chr .kinderkoor te Dirksland zong onder grote belangstelling. Vrijdag j.l. hield het chr. kinderkoor o.lv. dhr. A J. Keijzer uit Middelharnis haar eerste uitvoering voor ouders en belangstellenden in 't Koor van de Ned. Herv. kerk. Er was tamelijk veel be langstelling en de aanwezigen hebben volop genoten. iDe avond stond o.l.v. de Eerw. heer C J. Kesting, één der oprichters van 't koor, die dit op de hem eigen wijze deed, zodat naast de ernst ook de vrolijke noot niet ontbrak. Gezongen werd Ps. 84 1-3, waarna gebed en. Schriftlezing n.l. de Psalmen 130 en 150, naar aanleiding waarvan de Eerw heer Kesting sprak over de ver schillende gemoeds- en geloofsgesteldhe- den, waaronder gezongen kan worden. Wij kennen zowel de Profundus als 't Magnificat, zowel het Ued uit de diepte, als de hooggestemde zang. Het gaat er maar om, dat in dit alles de Eer van God bedoeld wordt. Daarna zong het kinderkoor een aan tal liederen, waarbij het teere „zondag morgen", het rythmische „O Regendag" en het gezellige ,,Als Grootvader ver telt" wei hoogtepunten waren. Maar ook, met wat een overgave zongen de kleintjes het „Ach blijf met Uw genade" en „Blijf bij mij Heer' als straks de avond daalt". Een kwartet bestaande uit Mevr. E. Verolme-Kesting (sopraan), mej. R. van St. Annaland (alt.) de heer C. Kesting (tenor) en dhr. A. J. Keijzer (bas) zorgde voor een afwisseling, die zeer op prijs werd gesteld. Ofschoon dit kwartet (waarvan we wellicht nog wel meer te horen krijgen) nog maar heel kort aan 't oefenen is, stond het gebodene op hoog peil. Subliem was ook 't pianospel van de heer Keijzer, toen hij ons „La perle du Nord", „Turkish Marsch" „Adagio Cantabile" en „Prestissimo", liet horen, met als toegift de melodie in F. van Rubinstein. Ouderling L. Bestman sloot deze mooie avond met dankgebed. OUDDORP Uitslagen schaakpartyen: De afgebroken partij Hoefman^^San- tifort werd door eerstgenoemde gewon nen. MeijerNelisse 10; NederlofVer- hage 10; Hoefman^Nederlof O1.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1