Middensiand vormi probleem voor hAiddelharnïs Raad Te Ooitgensplaat gaat men inten siever de tuinbouwteelt beoefenen Kaptein Mobylette 1957 Firma WITVLIET i^OOFDPIJIi! Een en twintig cursisten behaalden hun diploma ^L JL ^i De vijf g grote pluspunten van veilig lange levensduur voor- en achterv/ielvering geruisloos lage prijzen, v.af f SSS.- Middelharnis Telef. 2073 VOOR HET BETERE FOTOWERK N.V. Slavenburg's Bank Noodschool toegewezen aan Chr. KleuteKonderwijs Vooxtaan straf op van veerboot springen Plaatselijk Nieuws Biz. 2 „EI LAND EN-NIEUWS» Vrijdag 22 maart 1956. Burgemeester W. M. van der Harst reikt hier aan de oudste cursist de heer K. Kromdijk het tuinbouwdiploma met puntenlijst uit. Rechts op de foto de onderwijzer de heer W. Bosschaart uit Dirlisland, die binnenkort naar Schoondijke (Z.-Vlaanderen) vertrekt. We komen tegenv/oordig regelmatig gezegden tegen van leidinggevende figu ren aangaande de tuinbouwteelt op Goeree-Overflakkee. Ir H. G. Kuipéri sprak onlangs over perspectieven op tuintaouwgebied voor Flakkee (naast het Westland). Dr. ir. P. P. Mesu ziet grote mogelijkheden voor de tuinbouw op dit eiland en prof ir. Jac. P. Thijsse oordeelde de klimatologische omstandighe den voor de tuinbouw op Flakkee goed. Men gaf daarbij evenwel te kennen, dat het initiatief tot deze tak in de agrarische sector van de bevolking zelf uit moet gaan wil zij levensvatbaarheid krijgen. Nu, dat initiatief ontbreekt te Ooitgensplaat geenszins. Gedurende een tweetal jaren hebben daar 21 oudere en jongere mannen zich op de studie van de tuinbouw, resp. groente- en fruitteelt toegelegd, onder bekwame leiding van de heren W. Bosschaart te Dirksland, J. Preesman en B. Viskil te Middelharnis. Deze studie werd afgesloten met een eindles met gelijktijdige uitreiking van rapporten en diploma's. Afscheid van dhr. Bosschaart Maandagavond kwamen hiertoe in de gezellige bovenzaal van café M. Korte weg aan de Nieuwstraat onderwijzers en cursisten samen met een aantal geno digden. Op verzoek van de hoofdonder- meester W. M. van der Harst deze avond, die het als een voorrecht beti telde dat hij eens een eindles (de eerste in zijn leven) mocht meemaken en ook een toespraak mocht houden (ook de eerste) tegen tuinbouwers. Spr. had in middels al vernomen dat vooral in Ooit gensplaat de belangstelling voor de tuin- bouwcursus zeer groot was en dit niet alleen, maar bovendien dat met ener gieke volharding men heeft volgehouden in een gespannen studie. Drie lesavon- den per week is een grote belasting van de vrije tijd. De burgemeester vroeg zich af vanwaar die belangstelling van daan komt. Is het, dat Ooitgensplaat met het Deltaplan in het middelpunt komt en de brugverbinding voor de tuin bouw van groot belang is, of spelen an dere factoren een rol? Ongeacht dit is het evenwel verstandig tot studie over te gaan omreden deze en gene tot het experimentvan tuinbouw hun toevlucht nemen. In Oude Tonge hebben b en w met het uitbreidingsplan hier ook ter dege rekening mee gehouden. Welkom aan de gasten Dhr. Bosschaart die deze avond verder de leiding had, sprak een hartelijk wel kom tot de heren burgemeester van der Harst, de wethouders L. Hokke en Adr. de Vos, de gemeente-secretaris L. J. Vetter, de tuinbouwconsulent A. van Er- kel te Barendrecht, het hoofd van de Lagere Landbouwschool dhr. den Eerza- men te Middelharnis, de voorzitter van de Stichting Centrale proeftuin te Mid delharnis, ir. J. B. Mijs, de voorzitter van de Tuinbouwvereniging G. en O. P. L. E. Philebert te Somelsdijk en tot de pers. Eindles Hierna volgde de eindles die door de cursisten enigszins met spanning werd tegemoet gezien. Dhr. Bosschaart vuur de het eerst zijn vragen af speciaal in de Schei-, natuur- en plantenkunde, daarna volgde de heer Preesman met zijn groenteteelt en vervolgens dhr. Vis kil op het gebied van de fruitteelt. De gestelde vragen werden goed beant woord en de tuinbouwconsulent dhr. van Erkel kon zijn fiat geven om aan alle *VUofcy(eite 3Captein cursisten het diploma uit te reiken. Hij feliciteerde de heren met hun succes en was blij dat ze allen waren geslaagd. Dit is de enige vorm dat op Flakkee tuinbouwles vrordt gegeven en Iiij hoopte dat nog meer cursussen zullen volgen Dhr. Bosschaart merkte hierbij op, dat er op Flakkee wel een landbouwschool is, maar geen tuinbouwschool en daarom is het prettig dat op deze manier toch les kan worden gegeven. De geslaagden Op verzoek van dhr. van Erkel reikte de burgemeester aan een ieder persoon lijk het diploma en de puntenlijst uit t.w. aan de heren: L. Bom Kzn.; A. de Bonte Wzn.; J. de Bonte Wzn.; J. de Bonte Johzn.; W. de Bonte Johzn.; I. van Drongelen Jaczn.; K. van Drongelen Jzn.; M. Donkersloot Jzn.; L. G. Hobbel A. Jzn.; P. Hokke C. Pzn.; L. Kagchcl- land Azn.; J. Kamp Jzn.; (Den Bommel) J. Kreeft Kzn.; K. Ki'omdijk Ezn.; J. v. d. Nieuwendijk (Sommelsdijk)L. Over- beeke Jaczn.; J. van Oostende Wzn.; H. Pieterse Mzn.; M. P. Pipping Czn (Oude Tonge)M. Pipping Pzn en C. in 't Veld Dzn. (met lof). Waar de plaatsnaam niet achtervermeld allen Ooitgensplaat. Complimenten De leeraar dhr. Bosschaart sprak mede namens zijn collega's gelukwensen tot zijn leerlingen met hun diploma. Zij waren met een goede wil bezield om de cursus te volgen. Het was een serieuze club hier in Ooitgensplaat, die veel be langstelling toont voor de tuinbouw, aldus dhr. Bosschaart. Sommige jongens hadden 9 en 10 op hun cijferlijsten en deze verdienen een bijzonder compliment Ook zijn er die nul keren hebben ver zuimd. Bij de uitvoering van de Delta werken en Flakkee uit zijn isolement wordt verlost, gaat de tuinbouw zich ze ker uitbreiden en dan komen de pape rassen ten volle tot hun nut. U hebt nu a gezegd en thans komt b; dat is de toepassing. Allereerst de praktijk maar ook nog in theorie. Gaat goede literatuur lezen, volgt nog meerdere cursussen, komt zo mogelijk éénmaal per jaar bij elkaar, vraagt aan de tuinbouwconsulent of aan dhr. den Eerzamen U voor te lichten en- verwerf alzo een goede plaats in de maatschappij. Voorts dankte dhr. Bosschaart de he ren die hem en de andere geregeld heb ben gehaald en de acoomodatie die deze avond hun is geboden in deze prachtige zaal. Het is een van de mooiste cursus sen die ik heb meegemaakt. Vele mogelijkheden Dhr. Philibert bracht zijn gelukwen sen over namens de tuinbouwvereniging Hoe u deze kennnis in de praktijk kunt brengen, daar wordt dezer dagen veel over gesproken en zelfs gefantaseerd. Het zijn allemaal toekomstwoorden. Wij moeten op het moment onze kennis in praktijk brengen, aldus deze spr. Hier voor .zijn mogelijkheden te over. Ik denk aan de koude grond-cultures en daar leent Flakkee zich best voor. De tuinbouvirvereniging zal u van dienst zijn bij uw moeilijkheden. Deze spr. dankte de diverse instanties voor hun medewer king, o.a. b en w voor beschikbaarstel ling repetitie lokaal, de leraren voor hun werk en de eindles die hij nog nooit zo gezellig heeft meegemaakt met zo'n prettige ontvangst. Aan de heer Bos schaart, die naar Schoondijlse in Zeeuws Vlaanderen vertrekt, werd een kleine at tentie aangeboden als blijk voor de goede samenwerking, al wordt dit heen gaan als een groot gemis gevoeld daar een opvolger een moeilijke kwestie is. Ook de heren Viskil en Preesman wer den bij de dank betrokken voor alles wat ook zij voor de jongens hebben ge daan. Tot hulp bereid Dhr. den Eerzamen, hoofd van de landbouwschool sprak ook hartelijke ge lukwensen tot de geslaagden onder wie enkele van zijn oud-leerlingen. Hij had nooit kunnen denken, dat er voor de tuinbouw zoveel belangstelling zou be staan. Hier zijn geen jongens die van thuis gestuurd zijn, maar die zelf kwa men en dat is een voorname factoi'. Deze spr. geloofde, dat er nog wel eens een tuinbouwschool zou komen en hij stelde zich met genoegen beschikbaar om esns een avond te komen praten, b.v. over de bemesting die bij land- en tuinbouw bijna hetzelfde is en tot slot drong hij aan om een groep van oud-cursisten op E''lakkee te vormen. Weth. de Vos releveerde het begin van deze cursus en vond het een goede zaak dat Ooitgensplaat zoveel gediplo meerde tuinders" in zijn midden heeft. Namens de cursisten sprak dhr. D. G. Hobbel veel dank tot de leraars voer hun lessen en bood aan ieder een grote luxe doos sigaren aan. Dhr. Preesman releveerde nog een vergadering op Rozenburg waar als het ware een onweersbui hing, gezien de situatie aldaar met de industrie, maar hier verkeren wij in gunstige omstan digheden. Aan het eind van deze prettige avond dankte dhr. Bosschaart de genodigden voor hun belangstelling en bleven lera ren en cursisten nog enige tijd intiem bijeen. VOORSTRAAT 9 SOMMEI/SDIJK TELEF. 2138 Alle )3ank- en Effectenzalieu Rei»- on SSkken-üevlexeci Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad van Middelharnis onder leiding van burgemeester Hordijk. Mevr. Van Groningen was niet aanwezig. De vergade ring opende ook nu met enige schriftelijk door de heer Van den Berge (VVD) gestelde vragen, waarop B en W schriftelijk van antwoord hadden gediend, hetwelk echter niet genoeg bleek, want de heer Van den Berge kreeg gelegen heid nader zijn mening kenbaar te maken, waarop een nieuw antwoord van de zijde van B en W volgde. Dit alles betrof drie punten: inschakeling van de middenstand bij gemeentelijke inkopen, het laten branden van het stoplicht op de Kaai ook op zondag en bevordering van industrievestiging. Men ging vrij breedsprakig op deze zaken in. In het verloop van de vergadering dook ook nog het voorstel op om de nieuwe noodschool aan de Hobbemastraat te be stemmen voor de Chr. Kleuterschool, en V.G.L.O. waarbij de heer Kleingeld (Arb. niet direct kritiek uitte op de toewijzing als zodanig, maar waarbij het hem, zoals, hij het uitdrukte „om of liever tegen het spel dan om de knik kers ging". Hij en dhr. Koese meenden, dat al tevoren vast stond wie dit school gebouw zou krijgen! Waartegen de voorzitter en de heer Koppelaar (SGP) scherp stelling namen. Andere agendapunten waren van meer formele en ad ministratieve aard en gingen vlot of vrij vlot onder des voorzitters hamer door. Inzake de notulen zei de heer Kop pelaar nog gaarne opname te wensen van diens stem en motivering In vorige vergadering betreffende voorstellen van de heer Van den Berge. Hij wenste dat nog wel opgenomen en de voorzitter verzocht daartoe schriftelijk een en an der aan de sekretaris voor te leggen. Vragen en antwoorden Het lid, de heer v. d. Berge, had de volgende vragen gesteld aan B en W: 1. is het college van B en W bereid bij eventuele leveranties aan de gemeente de plaatselijke middenstand in te scha kelen? 2. de verkeerslichten bij de havenkom zijn met een aantal uren, dat zij in wer king zijn, uitgebreid; alleen zondag zijn zij niet in werking. Zijn B en W niet van mening, dat het verkeerslicht ook op zondag ingeschakeld dient te wor den? 3. zijn B en W niet van mening, dat een beperkte industrievestiging in deze gemeente van belang is. Is het college van B en W wel actief genoeg om ves tiging van kleinindustrie in deze ge meente te bevorderen, gezien in ver band van vestiging in omliggende ge meenten? Naar aanleiding van deze vragen deel den B en W mede: 1. Deze bereidheid is volledig aanwe zig. Indien de mogelijkheid aanwezig wordt geacht, dat de plaatselijke mid denstand tegen een concurrerende prijs kan leveren, vindt inschakeling steeds plaats. 2. Gedurende werkdagen functione ren de verkeerslichten van 6 tot 21 uur. Of het noodzakelijk is de lichten ook gedurende de zondag te gebruiken, is momenteel bij de verkeerscommissie in onderzoek. Na ontvangst van het be treffende advies zullen wij een beslis sing nemen. 3. Van het belang van een beperkte industrievestiging in deze gemeente zijn wij overtuigd. De heer Van den Berge vroeg en ver kreeg het woord. Hij zei: „Het antwoord van B en W op mijn eerste vraag, kan mij niet bevredigen. Er is reeds over deze kv/estie door de raad en het college van B en W een standpunt ingenomen en ik verwijs hiervoor naar de notulen van de raads vergadering van 29 juli 1955. Er is hier geen sprake van mogelijkheden, maar van een definitief besluit. Volgens mij worden besluiten genomen om uitge voerd te worden en ik hoop dan ook dat B en W zich hieraan zullen houden. Terzake het antwoord op vraag 2, dat gedurende werkdagen de verkeerslich ten functioneren van 6 tot 21 uur heb ik geconstateerd, dat de noodzakelijk heid of de lichten gedurende de zondag: gebruikt zullen worden, door de ver keerscommissie nog onderzocht moet worden. Dat men daarvoor maanden nodig heeft, vind ik onverantwoorde lijk. Van nabij zie ik, door het kris en kras door elkaar rijden, zeer gevaar lijke situaties ontstaan en de verant woording hiervoor berust bij het ge meentebestuur. Ik verzoek B en W dringend spoedige maatregelen te ne men." Betreffende vraag 3 zei spr.: „dat B en W van het belang van een beperkte industrievestiging in deze ge meente overtuigd zijn, doet mij bepaald genoegen. Het zou mij echter nog meer genoegen doen, als het college er zo aan mee werkt, dat er binnen afzien bare tijd inderdaad vestiging komt. Als men ziet, dat er in Sommelsdijk, Dirks land en Ooitgensplaat reeds vestiging plaats gevonden heeft, geven wij als centrumgemeente toch maar een slecht voorbeeld. Als ik mij niet vergis, zijn er bij uw college al verschillende malen aanvragen voor vestiging geweest. On willekeurig vraag ik mij af, wat is toch. de reden dat de vestigingen hier niet plaats vonden. Er ligt hier in de voor malige Vissersstraat een heel groot ter rein braak, gelegen aan vaarwater. Laat men dit terrein gebruiken voor indu strie en niet braak laten liggen". In diskussie De voorzitter meende, dat het ant woord van B en w op vraag 1 geen twijfel overliet. Het kollege wil beslist zoveel mogelijk de middenstand inscha kelen, alleen in bepaalde gevallen van gespecialiseerde zaken, waarmee de ge meente al lang in relatie staat, zal er vanaf geweken dienen te worden. (Bij zonder drukwerk b.v. dat landelijk wordt gebruikt!) De heer Van den Berge vond dit niet opgaan voor brandweerkleding. De voorz. antwoordde, dat het hier iets speciaals betreft. Honderden ge meenten nemen van de fabriek af en ook de service speelt daar een grote rol, De plaatselijke middenstand zou pro centuele provisie kunnen krijgen. Ove rigens wilde spr. geen protectie van de plaatselijke middenstand; ook de minis ter wil dat niet. „Het gaat mij om het in aanmerking laten komen van de middenstand. En dat is hier niet gebeurd!" aldus de heer Van den Berge. Waarna de voorzitter nog nader in ging op specialistische diensten van een groot leverancier van brandweerkle ding. „Het is heus bij B en W niet: dat gaat zomaar!" verklaarde hij. „De raad nam indertijd het besluit!" hield de heer Van den Berge vast. De voorz. herhaalde de middenstand gaarne in te schakelen als men met prijs en kwaliteit voor de dag komt. Maar men is geen „aparte" gemeente meer in het land. Men kan geen lande lijke firma's diskwalificeren. „Ik dacht, dat er opzet in het spel was!" aldus de heer Van den Berge openhartig. „Beslist niet!" wees de voorz. af. „Men kocht overhemden en dassen voor de brandweer en die verlangde het van de middenstand, maar de heer Scherpenisse bestelde toch elders!" bracht de heer Van den Berge een grief naar voren. De heer Koppelaar meende, dat er sprake is van protectie van bepaalde fabrieken. Men laat de middenstand niet in aanmerking komen. Spr. heeft dat bemerkt met schoolmeubelen; men dacht dat die niet in eigen gemeente te krijgen waren, maar spr. heeft ze zelf aan een school buiten de gemeente ge leverd. De voorzitter verdiepte zich dan na der in feiten en omstandigheden en be toogde, dat een fabriek moet zorgen voor in orde maken als er iets niet be vredigt, terwijl de middenstand in zo'n geval een reparatie-rekening presen teert. De heer Krijgsman wenste dat de middenstand gelijk op in de gelegen heid worde gesteld. De voorz. verwachtte moeilijkheden als vijf boekhandelaren voor één leve rantie moesten worden aangezocht. „Dan maken ze zelf maar uit wie de verantwoordelijk persoon is!" vond de heer Koppelaar. Weth. Van Eek merkte op, dat de re geling door niemand geaprecieerd wordt, omdat er bijzondere gevallen zich kunnen voordoen. De heer Van den Berge kwam terug op de vuilnisemmers. „Dat is zeker naar aanleiding van wat er in „Hoekschop" heeft gestaan", vermoedde de voorzitter, „wij hebben een onderzoek laten instellen naar de gebroken hengsels en dat bleken er he lemaal vijf te zijn. Het is geen metho de om het voor te stellen alsof ze geen van alle deugen!" Stoplicht De voorzitter besprak dan nog het stoplicht op de Kaai. Tegen branden op zondag schijnen bezwaren op electrisch gebied te bestaan. Bevordering industrie De voorzitter ging vervolgens in op industrievestiging. B en W zullen die gaarne stimuleren, maar gevoelen niet voor het nemen van risico. Tot heden S^aat het ook meest om vrouwenarbeid. Wetiiouder Van Eek wist te vertel len, dat Victoria indertijd in deze ge meente bedrijfsruimte vroeg, die ook aangeboden werd, maar tot spr.'s gro te verbazing ging men naar Dirksland in veel kleiner ruimte. De heer Krijgsman vond dat men teveel spreekt over industrieën van ds overkant, tervi/jjl men beter de eigen, reeds gevestigde, industrie kan steunen. Weth. Van Eek haakte daar direct op in. „Men dient wel te zorgen voor woningen voor onze industrie." „.Tammer dat men daar in 1957 pas achter komt!" merkte de heer Van der Waal op. „Daar hebben wij al bij herhaling bij Gedep. Staten op geweaan!" ant woordde de voorzitter. „Men heeft Flakkeese contingenten aan Kidderkerk enz. vergeven," merkte weth. Van Eek wrevelig op. Dan sloot de voorz. de disliussie. Bestemming noodschool B en W deelden de raad mede: Naar het zich laat aanzien, zal het gebouw van de noodschool aan de Hob- t3emasti'aat in de loop van de volgende maand gereedkomen. Na overweging van alle daarbij in het geding zijnde belangen menen wij u het volgende te moeten voorstellen. De huisvesting van de Christelijke kleu terschool is zeer slecht. Deze school telt momenteel 70 kleuters. Op grond van de bepalingen van de Kleuteronderwijs wet zullen er dan 2 lokalen moeten zijn. De school is thans ondergebracht in een lokaal aan de achterzijde van de Chris telijk Geref. Kerk aan de Hof laan en in een lokaal van de Ned. Herv. Kerk op het Kerkplein. Beide lokaliteiten vol doen niet aan de eisen en zijn in feite voor het geven van kleuteronderwijs volledig ongeschikt. De inspectrice voor het kleuteronderwijs heeft reeds ver schillende malen op het treffen van voorzieningen aangedrongen. B en W menen, dat het noodzakelijk is om nu de mogelijkheid zich daartoe voordoet, voor het onderwijs aan deze school een tijdelijke oplossing te geven door de vereniging de beschikking over twee lokalen van de noodschool te geven. De lokalen kunnen dan als speel-werklo- kaal gebruikt worden. Verspreid over vele gebouwen Het voortgezet gewoon lager onder wijs telt op het ogenblik ruim 10,0 leer lingen. Voor het geven van theorievak ken heeft de school de beschikking over 1 lokaal van de openbare school voor g.l.o. aan het Beneden Zandpad; 1 lokaal van de school met de Bijbel te Sommelsdijk; 1 lokaal boven de brand weerkazerne aan de Ring en 1 lokaal in het verenigingsgebouw van de Her vormde kerk aan de Ring. Voor het geven van onderwijs in de praktijkvakken wordt gebruik gemaakt van: het handenarbeidlokaal van de Groen van Prinstererschool; de kanti ne in de Krakeelstraat te Sommelsdijk (huishoudkunde); een lokaal in een per ceel aan de Schoolsti'aat, waarin voor heen een meubelzaak gevestigd was (handv^'^erk- en naaionderwijs). Het is bekend, dat het hoofd van de openbare school voor gewoon lager on derwijs reeds enige malen op ontrui ming van het in zijn school in gebruik zijnde lokaal heeft aangedrongen. De ze aandrang geschiedde op zeer goede gronden. De school heeft deze ruimte zelf dringend nodig. Worden aan de school voor v.g.l.o. twee lokalen van de noodschool in gebruik gegeven, dan dient daaraan de voorwaarde verbon den te v/orden, dat het lokaal in de openbare school ontruimd Vv^ordt. Ko men beide lokalen ter beschikking van het v.g.l.o., dan kan tevens het gebruik van nog een van de andere hierbo- vengenoemde lokalen beëindigd wor den. V7e\k lokaal dit zal zijn, zal in over leg tussen het schoolbestuur en het col lege bepaald worden. Resumerend stellen B en W voor van de noodschool aan de Hobbemastraat: 2 lokalen beschikbaar te stellen voor de Christelijke kleuterschool; 2 lokalen in gebruik te geven aan de bijzondere v.g.l.o.-school. Hieraan v/ordt dan de voorwaarde verbonden, dat het lokaal, dat momenteel in de openbare school gebruikt wordt, en nog een van de an dere voor de theorievaklcen gebezigde lokalen, ontruimd worden. De heer Kleingeld memoreerde dat zijn fractie indertijd tegenstemde om dat er geen bestemming aan de school kon worden opgegeven. Maar onder de tekening stond de bestemming wel aan gegeven!! Spr. laakte dit zeer. Het komt zeker de verstandhouding tussen rechts en links in de raad niet ten goede. Het ging spr. hierbij om het spel, niet om de knikkers!! De voorz. zei niets van die aandui ding te weten en de heer Koppelaar protesteerde tegen de opmerking van de heer Kleingeld. De heer Koese had gehoord dat kin deren zeiden: „dat wordt onze school!" De heer Krijgsman verklaarde het vermoeden uit de miserabele huisves ting van de Chr. Kleuterschool. Men ge looft spr. in zijn kring ook niet als hij zegt, dat hij de bestemming niet kent! De heer Tieleman vroeg naar huis vesting van de B.L.O.-School, waarbij hij op de bovenverdieping van de brand weerkazerne attendeerde. De heer Koese deelde mede, dat men in de bevolking ook al weet wat er met de oude Ulo's gebeurt! „En dat is vanmorgen pas in B en W besproken!" verwonderde zich de voorz. De heer Koppelaar bracht de heer Koese onder het oog, dat hij persé zijn stem ni't heeft willen geven aan een bestemming, dit in afwachting of men nieuwe kleuterscholen krijgt toegewezen gebeurt dat niet, dan kunnen de Ulo's altijd nog kleuterschool worden. „Dus toch al iets van een bestem ming," meende de heer Koese. Hetwelk de heer Koppelaar verwierp. Dan ontspon zich een vrij verward gesprek, totdat de voorzitter tot stem ming liet overgaan. De heer Koese vroeg o.a. wat nut het zou hebben tegen te stemmen. De heer Van der Waal was juist even de zaal uit. Tegen stemde de heer Klein geld, de heer Van den Berge wenste er niet aan deel te nemen en ook de heer Koese liet „tegen" horen. De andere heren bleken „voor", zodat het voorstel werd aangenomen. Inrichting Ulo-scholen De bouw van de beide ulo-scholen is thans zo ver gevorderd, dat aandacht moet worden besteed aan de inrichting en meubilering van de beide gebouwen, pervlak hebben, dat de ijzerconstruc ties van de banken wankel zijn en door hoekverbindingen zouden moeten wor den verstevigd en dat de stalen berg- kasten zodanig door roestvorming zijn aangetast, dat zij binnenkort waarde loos zullen zijn. Het ligt in de bedoeling de scholen te meubileren met leerlingensets (ta feltjes en stoeltjes). Het bijkomende voordeel hiervan is, dat bij evenemen ten in de hall van de scholen de stoel- tjes van die sets in de hall kunnen wor den gebruikt. Zouden een aantal van de bestaande banken naar de nieuwe scho len worden overgebracht, dan zou een zelfde aantal losse stoelen moeten wor den aangeschaft voor het gebruik in de hall. Een en ander was aanleiding voor te stellen geheel nieuw meubilair aan te schaffen. De kosten worden begroot op totaal deelden Ben W voorts mede. De Technische Dienst heeft het be staande meubilair onderzocht, waarbij is gebleken, dat de houten kasten sterk door houtkevertjes zijn aangetast, dat dit met de eikenhoutenbanken eveneens het geval is, dat de in Amerikaans gre nenhout uitgevoerde banken van zeer verouderd model zijn en een ruw op- f 21.600.— voor de openbare en f 24.800 voor de Chr. Ulo. De raad voteerde dit bedrag na sum miere bespreking. Diverse besluiten Op voorstel van het kollege besloot men tot: aankoop van enige percelen of overna me van rechter terzake percelen, waar in de gemeente al mede-eigenaar was van de erven Van der Koogh te Alblas- serdam; verpachting van een perceel grond aan de heer P. van Nimwegen te Som melsdijk; verhuur van het van de heer J. Ver- maas gehuurde perceel Emmalaan 20 (voorheen Rival) aan de BB voor ver gaderingen en schietoefeningen; tot verhuur van opslagterrein aan de heer C. van Groningen, metselaar. West Achterweg 15; tot verhoging van het crediet in rek. crt. bij de Bank van Ned. Gemeenten tot 550.000 gld.; Gebeurt dat niet, dan kunnen de ulo's al- Dhr .Koppelaar informeerde of de ge meente niet wast liej met de kasvoorzie- ning, waarop de voorz. een nadere toe lichting- gaf. tot aangaan van een kasgeldlening voor 1 jaar tegen 4% «/o bij de Rijks- postspaarbank; tot toekennen van een groot aantal onderv/ijsvergoedingen aan de diverse scholen in de gemeente, waarbij uit de toelichtingen o.a. bleek dat de Chr. BLO-school gemiddeld 102 leerlingen telt, de Chr. Kleuterschool 81 kinderen en de Neutrale 110 kleuters opneemt; tot verhoging van de kledingtoelage van het gemeentepersoneel van 3 tot i gld. per maand (sluispersoneel 5 tot 6 gld.). Niet meer van veerboot springen Tenslotte attendeerden B en W er op, dat bij aankomst van de veerboten op het Hoofd het meermalen voorkomt, dat passagiers, voordat de boot gemeerd is, via de reling op de ponton springen. Hoewel tot heden nog geen ernstige ongelukken zijn voorgekomen, achtten B en W het gewenst tegen dit gevaarlij ke en onordelijke gedrag op te kunnen treden en stelden zij derhalve voor te besluiten tot bijgaande wijziging in de Algemene Politieverordening dezer ge meente: (art. 65 b)Het is aan een passagier van de veerboot Hellevoetsluis-Middel- harnis verboden zich bij aankomst van die veerboot te Middelharnis van boord op de ponton te begeven anders door de daarvoor bestemde opening in de reling van de veerboot en alvorens de veerboot is vastgemeerd. De veerboot wordt ge acht te zijn vastgemeerd, wanneer de rijplaten zijn uitgelegd of de oprijklep geheel is neergelaten." (De gemeenteraad van Hellevoetsluis heeft hetzelfde bepaald!!) Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cent HERKINGEN Speeltuinvereniging. Aan de beurt van periodieke aftreding als bestuurs leden der speeltuinvereniging alhier, zijn aan de beurt van aftreden de heren J. W. de Geus Mzn. en H. L. van Dijk. Beiden zijn niet herkiesbaar. Ongevallen. De vrouw van J. M. had het ongeluk door omstandigheden een bloempot op haar hoofd te krijgen, met als gevolg dat de wond door de E.H.E.O. moest worden behandeld En de werK- man C. M. had het ongeluk bij het af springen van een wagen met zijn broeks pijp aan een uitstekend voorwei-p te blijven hangen, waardoor hij zo ongeluk kig op een der knieën terecht kwam, dat hij naar 't ziekenhuis moest worden vervoerd, waar een ernstige kniebreuk werd geconstateerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4