Waar komi de dam door hei Haringvliei? Ooltgensplaat hoopt spoedig met de bouw van 33 woningwetwoningen te beginnen Belangrijke vraag voor Goereese vissers: Bertus Laanve Vergelijkingen met klei en zandgronden Bond van Ouden van Dagen hield hun jaarvergadering Gemeente krijgt nieuwe vrachtauto Dabat over aanschaf burgemeesters-auto; het kardinale punt was: welke gemeente doet de aankoop? Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 19 maart 1957 Uitwisseling van leerlingen verrijkt kenAis Volgens het C.B.S. (Centraal Bureau van de Statistiek) hebben we in ons land 978.000 ha zandgrond, dat is bijna 43% van de totale oppervlakte cultuurland. En op deze zandgrond leven en werken 119.7^5 boeren met hun gezin, dat is meer dan 53% va het totaal aantal boe ren in Nederland. Hieruit blijkt reeds dat de bedrijven op het zand gemiddeld kleiner zullen zijn, dan op de overige gronden, hetgeen nog een overvloed met volgende cijfers wordt aangetoond: Perc boeren dan 'n bedrijf ex.- porteerd van: Perc. v. d grond 39% 34% 21% 6% 1— 5 ha 5—10 ha 10—20 ha boven de 20 ha 13% 30% 36% 21% Aangezien het hier dus in hoofdzaak kleine bedrijven betreft, spreekt het haast vanzelf, dat het hier om gezinsbe drijven gaat, waar slechts bij uitzonde ring van betaalde arbeidskrachten ge bruik wordt gemaakt. Het eigen personeel ontvangt slechts zeer zelden loon in de eigenlijke zin van het woord. En dit heeft weer als gevolg dat men er ook zelden op uit is geweest aan de rationalisatie van de arbeid vol doende aandacht te besteden. Men kon noch wilde eigen volk" ontslaan of dit naar een ander beroep sturen. Dit was in strijd met de traditie. En dat het be drijf gemengd was meer nog in de richting van de veeteelt dan in die van de akkerbouw vond zijn oorzaak in de geringe natuurlijke vruchtbaarheid van de zandgrond. De akkerbouw werd slechts bedreven voor de eigen voorzie ning en was slechts mogelijk door de stalmest, verkregen uit de veehouderij en of van de heide. Weliswaar werd na de invoering van de kunstmest ontginning op grote schaal mogelijk, zodat thans ook enkele grote akkerbouwbedrijven op het zand voorko men, maar de kleine boer profiteerde hier weinig van. Door een tekort aan kapitaal en het ontbreken van inzicht en financieringsproblemen, zag hij geen kans zijn bedrijf noemenswaardig te ver groten: de cijfers hierboven toonden aan dat ook nu nog de bedrijven klein zijn en dat zij daarenboven hun gemengd ka rakter hebben behouden. Aan de ene kant moet dit gemengde karakter voor een gezinsbedrijf gunstig worden genoemd. De voortbrenging van akkerbouw produkten wordt voor een groot deel via kippen, varkens en rund vee tot veeteelt-produkten veredeld en in die vorm verkocht. De rundveehoude rij, de varkenshouderij de kippenhouderij en soms ook nog de grove, tuinbouw ge ven tezamen heet gehele jaar door werk Terwijl bovendien nog allerlei bijproduk- ten, als uitschotaardappelen, kaf, bie tenkoppen benevens stoppelgewassen tot waarde kunnen worden gebracht. Aan de andere kant echter is de ge ringe specialisatie een bezwaar van dit bedrijfstype. De boer moet wel uitermate deskimdig zijn op technisch en econo misch gebied wil hij alle bedrijfstak ken zo rationeel mogelijk kunnen voe ren. En wat niet hetzelfde is; hij moet ze bovendien nog zo kunnen combineren dat ze gezamenlijk tot het best denkbare resultaat leiden. Vaak blijft een grote winst op het ene onderdeel samen te gaan met een nog groter verlies op een andere bedrijfstak. Het is goed, dat onze leerlingen kennis nemen van de moeilijkheden op de zand- bedrijven. Hoewel ook op ons eiland vele kleine bedrijven voorkomen, is het ka rakter van deze kleine bedrijven een ge hele andere, dan die op het zand. Hier zoekt men het meer in de teelt van in tensieve gewassen en nooit ia het mes ten van varkens b.v. wel komen op som mige bedrijven in Ouddorp ook veel kip pen voor. In de loop der jaren hebben we hoofd zakelijk uitgewisseld met scholen, uit het oostelijk deel van ons land. Telkens zijn de leerlingen van ginds en hier we derkerig niet alleen getroffen, door de grote verschillen der bedrijven, maar ook telkens weer door de gastvrijheid zowel ginds als hier, waarop ze in de gezinnen werden ontvangen. Wel is ons gebleken dat onze jongens zich gemak kelijker thuis voelen op de vreemde, dan Terwijl het dreunen van de geweldige machines, die bezig zijn de bouwput voor de Haringvlietdam te maken, doordringt tot de kust van dit eiland bij Stellendam en Goedereede, verandert er op het punt, waar t.z.t. de grote Ha ringvlietdam op de duinenrij van Goereese Hoofd zal aansluiten, juist ook heel veel. Want Goedereede zal over een paar maanden zijn haven missen, al thans de binnenhaven. Die wordt ook af gedamd! Het enige water dat dan zal stromen, zal dat zijn, hetwelk uit de polders en uit het rioleringsgemaal moet worden afgevoerd. Het zeewater blijft voor goed buiten. De dam v/ordt 5.10 hoog en naar menselijke berekening zal men dus veilig zitten en zal het niet meer voorkomen, dat de zee tot op de Markt en rond de oude toren spoelt. Dit is trouwens ook de beweegredenen, die geleid hebben tot het leggen van de ha- vendam. Dat oude haventje is een paar kilometer lang en als men het had willen behouden zouden de beide havendijken even hoog gemaakt moeten worden als de buitendijken, terwijl de oude bebouwing een niet op te lossen probleem bleef vormen. Vandaar dus die beslissing tot afsluiten, waarin het gemeentebe stuur bewilligde, mede omdat de haven als vaarweg toch niet veel meer te be tekenen had. De dam wordt gelegd op ongeveer 800 meter voor buitengaats, dus een eindje ten zuiden van de bebouwing van het Goereese Hoofd. Vorig jaar juni is men met de werkzaamheden onder direc tie van Rijkswaterstaat, begonnen en in juh a.s. hoopt men ze te beëindigen. Dan kunnen de bewoners van Goereese Hoofd eindelijk eens te voet de overkant van de haven bereiken; tot heden was er een bootje voor nodig Want over de dam zal een 5 meter brede weg lopen, een echte asfaltweg op puinfundering. Over die weg zullen ook goederen, landbouwprodukten enz. naar de oost zijde van de buitenhaven vervoerd kun nen worden. Daar komt n.l. een nieuwe los- en laadwal en daarheen verplaatst men ook een bestaand weegbruggetje. Die buitenhaven, waarin de ongeveer 25 grote visserschepen ligplaats kunnen nemen, is aanmerkelijk verruimd. Met dat werk is men al een eind gevorderd. Er zijn steenglooiingen gelegd, rem- mingswerken worden verplaatst, er wordt uitgediept, zelfs een gehele dijk is er enige tientallen meters voor naar het oosten verschoven, een buitendijk nog wel te verstaan. Interessante duiker Het Interessante van het wei'k is de grote duiker, die de verbinding naar één kant zal vormen met het buiten water. Men heeft al een betonnen koker gelegd van 34.18 meter lengte en bin- nenafmetingen van 3 m hoog en 3 m breed. In die koker zijn twee dikke, sterke vloeddeuren opgehangen, die zich bij opkomend water van zelf zullen slui ten en bij eb even gemakkelijk open gaan. Indien er gevaarlijk hoog: water verwacht wordt zal men bovendien van bovenaf elektrisch een even dikke schuif door sponningen tot op de vloer van de koker laten zakken, zodat die dan op twee manieren tegen het buitenwater is afgesloten. Normaliter houdt een vaste schuif op de bodem van de koker bij wijze van overloop het water op 20 cm NAP in de oude haven. Komt het hoger door toevoer van polderwater, dan gaat het automatisch uitstromen. Ook deze schuif kan worden opgetrokken teneinde zo nodig een peilbootje van waterstaat ge legenheid te geven controle in deze sluis uit te oefenen. Een bijzonderheid van deze duiker is voorts dat hij uit twee delen bestaat, die niet vast aan elkaar zijn ,,gebetond" maar door rubber o.d. tegen elkaar slui ten; dat was nodig om het materiaal ge legenheid te geven tot uitzetten en krim- de jongens uit het oosten. Onze jongens zijn vlotter en bewegen zich gemakke lijker. Datzelfde blijkt ons ook ieder jaar op de mondelinge examens voor zaakvoer der, wanneer we die afnemen in Zwolle of in Assen. De candidaten op deze exa mens doen veel moeizamer examen, dan die op het examen in Haarlem, waar 't onze collega's uit het oosten van het land telkens opvalt, dat de „westerlin gen" veel vlotter zijn. Dit jaar komen naar ons eiland leer lingen van de landbouwschool uit Wier den, jongens, voor wie deze uitvrisseling geheel nieuw is. De ouders onzer leer lingen, die in mei één dezer jongens zul len huisvesten, zullen zeker rekening er mee houden, dat ze met jongens te maken hebben, die waarschijnlijk voor het eerst een paar dagen van huis zijn. pen, zonder dat dit schade veroorzaakt (scheuren) Deze duiker is niet gemaakt in de vaargeul van de oude haven! Hij is naast de haven gelegd. Men maakte er in het droge een bouwput voor, wat uiteraard veel eenvoudiger en minder kostbaar was dan dat men in het water had moeten sjouwen. Met stalen dam- wand liet een en ander zich vrij een voudig verwezenlijken (voor zover men bij waterwerken althans van eenvou dig" kan spreken). In die droge bouw put zijn krammatten, zinkstukjes en ba- zaltlagen gelegd, is het beton gegoten, kortom men werkt er als gelijkvloers. Thans is men begonnen met schuin vanaf in- en uitgang van de koker naar de haven toe te graven. Naast de duiker gaat de haven dus dicht, daar komt de af damming", die men binnen een week of drie verwacht tot stand te brengen. Ongerustheid Eensdeels zien de vissers van het ha venhoofd de werken met welgevallen aan; hun ligplaats is immers met plm. 12 meter verbreed. Er zullen wel nieuwe steigers en remmingswerkjes komen enz. en dat kan de vissersbedrijven alleen maar dienstig zijn. Anderzijds heerst er ongerustheid op het Havenhoofd ten aanzien van de toekomst. Maar die on gerustheid geldt dan die andere, die gro te dam, die vanuit Hellevoetsluis op ons eiland aankomt Waar zal die de Goereese kust aandoen? Gaat hij voor die nieuwe haven langs of komt hij bij, of misschien wel over de havendam (er is ,als wij zo bekijken rekening gehouden met die mo gelijkheid). Als de Haringvlietdam di rect aansluit op Goeroes duinenrij wordt de haven (buitenhaven) van het zeegat afgesloten, maar zal men via een vaar geul, eerst noodoostwaarts koersend, de schutsluis in de dam kunnen be reiken en dan het zeegat uitgaan. Komt de dam zodanig te liggen, dat de bui tenhaven in open verbinding met 't Goe reese Gat blijft, dan vrezen de vissers het ergste, n.l. volkomen verzanding van hun vaarweg, terwijl er ook geen mo gelijkheid meer is gebruik te maken van de damsluis (tenzij men voor hen een aparte sluis zou maken, waardoor zij eerst naar binnen (het Haringvliet) kunnen maken, maar dat lijkt hoogst on- Vrijdag 8 maart hield de afdeling van de Alg. Bond van Ouden van Dagen, Koninklijk goedgekeurd 10 jan. 1952, haar negende jaarverg8,dering in het ,,Diekhuus" te MiddeUiarnis. Voorz. B. van Loon opende de vergadering met een welkomstwoord en herdacht de overle den leden waaronder twee bestuursleden In behandeling kwamen ingezonden stuk ken, jaarverslag secretaris en penning meester welke in beste orde werden be vonden en onder dankzegging goedge keurd. Voor controle commissie vi^erden benoemd de heren M. van der Veer en J. Borits. Voorz. van Loon die aftredend was werd met algemene stemmen bij akklamatie herkozen. Verkiezing- van twee leden in de vaca tures wegens overlijden van de heren D. Hoogmoed en A. van Bouwelen. Na en kele stemmingen werden de heren P. Groenendijk en St. de Korte in het be stuur gekozen die hun benoeming aan vaarden. In de rondvraag werden door enkele leden vragen gesteld welke door de voorzitter op afdoende wijze werden beantwoord. Dan volgde pauze, waarin thee met versnaperingen en een sigaartje werden aangeboden. lOnze afdeling hield nog een kleine verloting met als hoofdprijs een taart. Dhr. Edewaard was de gelukkige winnaar. Na de pauze vertoonde mej. Middelhoek een paar aardige filmpjes. Voorz. van Loon bracht aan het einde dank aan het bestuur en helpers van het Diekhuus voor hun welwillende me dewerking. waarschijnlijk. Hierover nu leeft men op het Goereese Hoofd en evenzeer in Stel lendam, in sp'anning, een spannig, die eerst zal zijn opgelost als uit Den Haag het bericht komt hoe precies de grote dam bij het Goereese Hoofd ,,aan land" komt. Zoals wij schreven wordt de afdam- ming van de Goereese Haven uitgevoerd onder directie van Rijkswaterstaat. Dienstgeleider en waterstaatkundig ambtenaar Ie klasse Mieras te Goede reede neemt die directie waar, terzijde gestaan door het dagelijks opzicht van technisch ambtenaar Dijkhof (die het buitenkansje heeft om voor een jaar met vrouw en baby een zomerhuisje in Goeroes duingebied te kunnen betrek ken). Het v/erk van deze af damming is aan genomen door fa. C. en J. J. Geluk uit Gorcum (die maakten ook de havenwer ken te Den Bommel en andere op dit eiland en daarbuiten bekende Fa. door fa. Bakker en door fa. Mans te Melissant, het heiwerk door fa, Blijleven terwijl het steenzetterswerk geschiedt door fa. Bons (natuurlijk uit Sliedrecht) Voor de bronbemaling zorgde de op ons eilad en daarbuiten bekende Fa. Nelisse uit Ouddorp De heren Mieras en Dijkhof willen wij op deze plaats gaarne dankzeggen voor hun medewerking en voorlichting terza ke dit haven- en sluiswerk, terwijl wij de vriendelijke ontvangst in de directie keet en de keurige bediening door mej. Jo Kastelein zeker niet willen vergeten. Technici van Rijksv/aterstaat werkten de plannen uit voor de afdamming van de haven van Goedereede grote machines helpen die plannen snel ten uitvoer te brengen. Over een paar weken heeft het stadje geen verbinding met de zee en zal geen schip ooit meer gelegenheid krijgen in de binnenhaven te komen. De dam groeit al flink, zoals de foto laat zien. Natuurlijk vergen bijkomende werken weinig minder de aandacht en daartoe behoort in de eerste plaats wel de on geveer 35 meter lange betonnen duiker die naast de dam is aangelegd en die de functie krijgt van waterlozing voor de Goereese polders en van het rioolwater. Misschien komt over deze havendam over enige jaren ook de grote dam, die men gaat aanleggen voor het Haring vliet en die het eerste object is in het kader van het Deltaplan. De gemeenteraad van Ooltgensplaat kwam vrijdagavond in voltallige zitting bijeen. Er werd op deze avond nogal een enkele woordje gewisseld wat al direct begon over de verhoging jaarwedde voor det v/ethouders. De meningen hierover waren verdeeld; de ene groep wilde helemaal geen verhoging en de an dere wilde verder gaan dan het voorstel, dat uiteindelijk zoals het was inge diend, werd aangenomen. Br viel een besluit tot aankoop van een nieuwe ge meentevrachtauto. Breed en lang werd gediscussieerd over de aanschaf van een nieuwe personenauto voor de 'burgemeester waarvan de noodzaak niet werd be twist, maar wel wie deze zou aanschaffen: Ooltgensplaat of de gemeenten waar de burgemeester waarnemer is. Uiteindelijk kwam men toch tot een goede overeenkomst. Wat de woningbouw betreft wordt er aan de 33 woning wetwoningen met voorrang gewerkt en hoopt men als de financiering gereed is, direct te kunnen aanvangen. De voorzitter burgemeester W. M. van der Harst opende de zitting- met 'gebed. Na vaststelling der notulen volgde een voorstel tot verhoging bezoldiging wet houders met 30%. Dhr. Langeweg, die vorige zitting een voorstel had gedaan tot een verhoging van 1200.verwonderde zich, dat b en w niet verder was gegaan dan 30%. (wat neerkomt op 900.Spr. wees er op, dat de burg. drie gemeenten moest behartigen, waardoor de weth. meer werk hebben. Hij wilde geenszins een ze ker wantrouwen t.o. b en w uitspreken, maar vond toch, dat in verschillende ta ken, toezicht op openbare werken etc, tekort v/erd geschoten. Nodig was z.i. een taakverdeling in de gemeente voor de wethouders; hij handhaafde zijn voor stel om de wedde op 1200.per jaar te brengen. Hij was er niet zeker van dat Ged. Staten dit zouden nemen, maar het kon toch worden geprobeerd. Dhr. Tiggelman maakte er uit op, dat de wethouders door salarisverhoging méér werk zouden kunnen doen. Hij be twijfelde dat zeer en vond in het ge sprokene een zekere mate van wan trouwen. Dhr. K. van Oostende onderschreef dit gezegde. Hij voegde er aan toe, dat men bovendien zéér op de finantiën diende te letten en was tegen een verho ging. Dhr. Leijdens onderschreef het prae- advies. Hij hoopte wel dat de prestaties het salaris zou overtreffen. Het voor stel van Langeweg tot verhoging tot 1200.kon hij niet onderschrijven, wel wat deze gezegd had t-o.v. van de taakverdeling. Dhr. Korteweg wilde het maar bij het oude houden en was tegen het voorstel- Langeweg. Hij beschouwde bovendien het wethoudersschap als een erebaantje. Dhr. Jac. Buscop ging akkoord met hetgeen voorgesteld was; dhr. van der Vliet ageerde tegen hetgeen gezegd was door dhr. Korteweg over ,,het erebaan tje". Van „ere" kunnen die heren niet leven; het diende betaald te worden waarom hij zich aansloot bij het voorstel Langeweg. Dit deed ook dhr. Moeren hout. Weth. Hokke vond het onsmakelijk wat gezegd was over de wethouders en vroeg opheldering. Dhr. Langeweg herhaalde dat hij alle wantrouwen wilde wegnemen. Nog steeds moest z.i. méér gelet worden op zaken, waar baten t.o. staan. Het verstrekkendste voorstel n.l. dat van dhr. Langeweg kwam eerst in stem ming waarbij de wethouders de Vos en Hokke zich onthielden. Het werd ver worpen met 45 stemmen; tegen waren de heren Buscop, v. Oostende, v. Vugt, Leijdens en Korteweg. Het voorstel b en w werd met onthouding van de wethou ders aangenomen. Tegen waren de he'ren V. Oostende, Korteweg en v. Vugt. Goedgevonden werd een voorstel in zake voorzieningen gemeentepersoneel ter compensatie premie A.O.W. Aan dhr. J. L. Vermaas te Achthui- zen werd in verband met zijn vertrek eervol ontslag verleend als vertegen woordiger van de gemeente in het be stuur van de Drinkwaterleiding, met hartelijke dank voor alles wat hij had gedaan. De gemeente is aan hem veel dank verschuldigd, aldus de burge meester. In de ontstane vacature was van b en w een aanbeveling in de personen van de heren Moerenhout en K, C. van Kem pen te Achthuizen. Waarom moet het er een uit Acht huizen zijn?" vroeg dhr. Tiggelman. Omdat dhr. Vermaas daar ook van daan is" antwoordde de voorz. Dhr. van der Vliet meende dat het wel iemand van de C.H. kon zijn, waarop de voorz. antwoordde, dat de stemming in ieder geval vrij bleef. Dhr. Moerenhout gaf de voorkeur, dat dlir. van Kempen zou worden benoemd, met 7 stemmen. Woningbouw Volgde een voorstel tot het aanvragen en aanvaarden van steun uit 's Rijkskas t.b.v. de bouw van 33 woningwetwonin gen en 1 winkel en het verlenen van voorschotten daarvoor dan de woning, vereniging Beter Wonen". Van deze woningen zullen er 22 binnen de kom der gemeente, 4 in het dorpsdeel Acht huizen en 8 in de Langstraat worden ge bouwd. Dhr. V. d. Vliet merkte op, dat steeds gesproken wordt van een woonwinkel, ter-\viji er 2 winkels zijn gevraagd. ,,In de beschikking staat een woon winkel en één dagwinkel", antwoordde de voorzitter, Wat onder deze terminilo- gie wordt verstaan wist spr. niet. Het voorstel werd aanvaard en be sloten om in het exploitatietekort Rijkssteun aan te vragen. Verlenging huurovereenkomst post kantoor. Dhr. Langeweg informeerde of hier, ook de huuverhoging bij doorberekend werd, waarop de voorz. bevestigend ant woordde. De raad ging er mee akkoord alsook met een wijziging van het raads besluit van 6 mei 1954 tot het treffen van een overeenkomst met de polder „Het Oudeland" inzake ontpoldering van gronden. Aankoop nieuwe gemeente vrachtauto De oude gemeente-vrachtauto is in een zodanige staat, dat een ingrijpende revi sie noodzakelijk moet worden geacht. Daarom, dat wij de Alg. Verladers- en eigen vervoerders organisatie (B.V.O.) verzocht b en w nader te rapporteren. Blijkens een van deze organisatie ont vangen rapport zou met een algehele reparatie van deze wagen een bedrag gemoeid zijn van ongeveer 7000.B en w zijn van mening, dat het niet meer verantwoord is een dergelijk bedrag voor deze truck nog te investeren en dat mitsdien overgegaan dient te worden tot aankoop van een nieuwe vrachtwa gen, waarvan van verschillende dealers offertes zijn gekregen. B en w meenden te moeten voorstellen tot aankoop van een Amerikaanse Ford 'Truck F 600 over te gaan en deze truck te doen uit rusten met een verzwaarde achteras met een dubbele overbrenging, terwijl voorts een 3 zijdige Netam kipper moet worden aangebracht. De uit een en ander voortvloeiende uitgaven kunnen op rond 17000 gesteld worden, welk bedrag in 4 jaar dient te worden afgeschreven. Ter bespreking ging de raad een ogenblik in besloten zitting. Na heropening informeerde dhr. Tig-. gelman of bij deskundigen was geïnfor meerd wat de voorz .bevestigend beant- woorddde en zei voorts, dat men zich ook op de R.A.I. heeft laten voorlichten. „'t Is een dure liefhebberij" merkte de heer Korteweg op, die voorts niet aan de noodzaak van een nieuwe auto wilde twijfelen. Het technische deel sneed dhr. van der Vliet aan uit het antwoord hier uit bleek dat het college zich wel goed had georiënteerd eer men met voorstel len kwam. Dhr. Langeweg juichte toe dat zoveel informaties waren getrokken. Met de Ford Thames was men wel misleid ge worden wat dhr. Leijdens onderschreef. De voorz. daarentegen had in een an dere gemeente goede ervaringen opge daan met een Ford Thames. Dat met deze wagen hier werk was gedaan waar- Vervolg pag. 3) VERVOLGVERHAAL »E VROüW VAN door HE3RMAN NOORMAN (22) Er zijn mensen, die te vertellen weten, dat er heus geen oefening is. De berich ten zijn uit Den Haag gekomen: alarm toestand. De burgemeester van Nijme gen heeft gisteravond de bevolking ge waarschuwd, dat de Waalbrug mis schien zou worden opgeblazen. Dat doe je toch niet, als er van een oefening wordt gesproken; zo'n hele stad is in op schudding. Neen, er is niet één terug gekomen. Allen zitten nog in de stellin gen. Er is geen kip in het dorp, alleen de staf, die de gehele nacht in de weer is geweest. „Je zou zeggen: wat is er toch aan de hand?" vraagt Bertus, als hij in huis terugkeert, waar Sjouk nu ook present is. „Je moet er niet aan denken, als er straks bericht komt van het gemeente huis, dat we weg moeten", huilt Sjouk bijna. „Och kom, dan was dat er toch al lang geweest? Ik houd het er voor, dat het een oefening is". „Ja, daar zullen ze een zaterdagavond Voor uitzoeken", meent Sjouk. „Kun je niet wat meer gewaar worden?" Het is gemakkelijk gevraagd, maar aan wie. Ha, daar fietst de gemeentese cretaris, die Bertus heel goed kent. Hij zit tegenwoordig zo vaak op het ge meentehuis in verband met zijn leve ranties aan de militairen. De secretaris springt werkelijk van zijn fiets, als Bertus de hand opsteekt. Hij verzekert, dat er geen sprake is van een oefening, dat heeft hij zeer goed op gemerkt aan de officieren. Er is iets loos, maar wat, ja dat is niet bekend, dat weten de officieren ook niet. Alles zit nog in de stellingen, ook de veldpre- dikers zijn er heen. Het kan menens worden. Maar op het Gemeentehuis weet men nog van niets. Dat is een troost. Want evacuatie is een tweede en geen enkele order is nog gegeven. Ja, de stukken, die het dorp voor een deel in puin moeten schieten, staan geladen klaar, dat weet de secretaris zeker. Maar kom, hij moet weg. Moed houden maar. Misschien valt het mee. 't Is niet een zondagmorgen als an ders. En toch luiden gewoon de kerk klokken en zie je de mensen, als steeds naar het Godshuis gaan. Sjouk staart er naar. Ze zou nu ook graag naar de kerk willen. Daar hoor je eens wat an ders dan de praatjes en verzekeringen, terwijl niemand iets weet. Als Bertus nu ook eens... Maar die is nog niet half ge kleed en hangt aan het radiotoestel als of dat hem Iets vertellen zal! 't Is mu ziek en nog eens muziek. Sjouk kan het nu niet horen. Zij ging veel liever naar de kerk. Maar zij durft er met Bertus niet over spreken. Die zou haar uit lachen, hoewel... Bertus is ook niet ge rust. Reken maar die denkt aan zijn hviis ,aan zijn zaak en neem het hena eens kwalijk! Stel je nu voor, dat straks je moet er niet aan denken. Zwaar, gedragen komt het gezang uit de kerk in huis. Die mensen kunnen zin gen. Vader en moeder en Janna zijn er ook, terwijl Piet ergens in de stelhngen ligt, want in Holland is het net zo; het geldt voor het hele land, wist de secreta ris te vertellen en die kan het weten. Maar dan is het toch geen oefening. Sjouk is blij, als vader en moeder Laanveld uit de kerk een kopje koffie komen halen. Dat is de laatste weken niet gebeurd, want toen zaten ze in Arnhem. „We dachten wel, dat jullie nu thuis zouden zijn. Het is te onrustig, om weg- te gaan", zegt Jelle, een sigaartje opste kend, dat Bertus hem biedt. Natuurlijk weet ook hij niets bijzonders, maar hij is rustig, rustiger dan moeder, die ver telt, dat zij alles hebben ingepakt, gis- steravond, wat meemoet met de „eva cuatie", moeder kan met die vreemde woorden niet overweg, zij struikelt er over, maar de bedoeling weet zij heel goed. „Mijn lieve mens", zegt Sjouk, „daar hebben wij halemaal niet aan gedaoht. Maar U hebt gelijk..." ,,Ocl;i kom", meent Bertus, „het is vroeg genoeg als je bericht krijgt van het gemeentehuis. Dan is er alle tijd". Ja, ja, dat zegt hij nu wel, maar wat weet hij er van? Je moet gereed zijn, vindt moeder. Hij moet ook niet verge ten, dat vader naar de boerderij moet, als het zover is. De koeien moeten ver der het Utrechtse ingedreven worden. Dat kun je niet alleen aan de boer over laten. „Je moet erniet aan denken, dat wij weg moeten", zegt Sjouk weer. „Neen, daar moet je zeker niet aan denken, kind. Het zal ons niet gemak kelijk vallen. Maar je moet alles in Gods hand geven. Dan alleen kun je rustig zijn". Zo heel gewoon zegt moeder dat. Om jaloers op te worden, denkt Sjouk. Ze kijkt Bertus aan, die niet gerust is. Die loopt weer naar buiten. Misschien ko men ze terug... Er klinkt hoorngeschal en tromge- troffel. Bertus springt naar binnen en roept overluidt: „Het is afgelopen, hoor. Daar heb je ze!" Dat moeten ze toch zien. Hij heeft waarheid gesproken. Met kwieke stap, ondanks het nachtelijk ge beuren, stappen de troepen het dorp in, gevolgd door de motorafdelingen, terwijl even later de „veld" zijn kwartieren op zoekt. Een zucht van verlichting gaat door d« mensenrqen. Ze wuiven de soldaten toe, van wie ze er al velen kennen, om.- dat ze nu al maanden in het dorp zijn. De jongens" zijn in hun schik» Ze wis ten niet beter, of het gevaar stond vlak voor de deur. Dat vertelden de officieren ook. Wat er aan de hand geweest is, weten ze niet. Maar hoofdzaak is, dat het gevaar verdvi^enen is vrij zeker, want ze kunnen inrukken. Misschien wordt er nu ook wel gauw weer verlof gegeven. „Nu is het toch wel zeker, dat het ee-n oefening geweest is", zegt Bertus op gelucht, „'t Is toch onverantwoordelijk de mensen zo een stuipen op het lijf te jagen. Enfin, dat hebben wij Vv-eer ge had. Voor de tweede maal laten wij ons niet zo in de luren leggien" Een uurtje later komt de sergeant- menagemeester van de infanterie aan lopen. Er is wat verwarring in de voor ziening van het eten. De keukenwagens en zo zijn nog niet terug uit de stellin gen. Hij moet een en ander met spoed leveren. Dat komt voor elkaar. „Dat komt er nu van", lacht Bertus Sjouk staat er ook bij ,,als zij het in het hoofd halen, zo'n oefening te hou den". De sergeant lacht niet. Zijn gelaat is zeer ernstig, als hij zegt: ,,We mogen God danken, dat de bui overgedreven is. Tenminste, dat willen wij hopen. Ben oefening was het niet, man. Er was iets aan de hand,- al weten wij het rechte er iet van". Sjouk zegt iets later tegen Bertus dat die man het toch wel weten kan. ,,Och, wat weet nu een sergeant? De officie ren weten het niet eens. Je zult er nader van horen". Ze horen er niet nader van. De alge-'' mene opinie is, dat het gevaar zeer dicht bij is geweest, maar om de een of andere reden voox-bijgedreven is. Nou, meent Bertus, dat zal wel zoiets geweest zijn als in de vorige oorlog, naar beweerd wordt. Toen was ons land ook e-iikele malen bijna in de krijg betrokken. Die gekheid moeten ze maar niet te veel uit halen. Enfin, het is nu weer voorbij. De ver loven worden weer gegeven. Alles is weer koek en ei. Een rustige winter is op komst. In het voorjaar moeten de oorlogvoerenden dan verder zien. Zij zullen toch eindelijk het wel eens beu worden van dat geharrewar Voor Sjouk is het ook een hele rust. Die is helemaal in de war, als ei- zoiets aan de iiand is. Bertus begrijpt dat niet. Sjouk is toch waarlijk niet kinderachtig of vreesachtig. De -winter, die voor een deel streng is gaat voorbij. Van de oorlog bemerk je niet veel. Dat zal straks wel anders worden. Ze mompelen ook, dat Italië aan de zijde van Duitsland zal meedoen, maar dat kunnen ook wel praatjes zijn. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2