RANG is alleen RANG als er RANG op staat r Scholing en bijscholing van landarbeiders Nieuws uit Zeeland Nationale liefdadigheidswandeltocht met prijsvraag 7inmP<i^^^^ huid? J Kerkgescliiedeeis van Den Bomme Het merk RANG Staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken DE AFZET VAN CONSUMPTIE- AAKDAPPELEN NAAK DE AABDAPPELINDUSTBIE Kind erhoekj e 1 VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" Jaarvergadering „Groene Kruis" te Poortvliet VOOR HET BETERE FOTOWERK Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 15 maart 1957 Vanwege het Gewestelijk Arbeidsbur. Oud Beijerland bericht men ons: Voor de ontwikkeling van het aanbod van arbeidskrachten in de landbouw kan in het algemeen worden gesteld, dat het aantal landarbeiders sneller af neemt dan de agrarische arbeidstaehoef- te. Tegenover een belangrijke afvloeiing van landarbeiders naar andere bedrijfs takken staat slechts een geringe toe stroming van jongeren. De eisen, die aan de landarbeiders worden gesteld, zijn gedurende de laat ste decennia, als gevolg van de zich voortzettende mechanisatie sterk gewij zigd en zijn nog steeds aan verandering onderhevig. Zo kunnen in gebieden met struktuurwerkloosheid in de landbouw, tekorten bestaan aan vakbekwame land arbeiders voor het verrichten van be paalde wekzaamheden. Voor de bestrijding van de aangedui de tekorten is scholing van jeugdige ar beiders voor landbouwwerkzaamheden in tweeerlei opzicht van belang. Ie doelmatige schohng van jonge landarbeiders heeft een vergroting van de arbeidsproduktiviteit tot gevolg en 2e kan de creëring van scholingsvor- men voor jonge arbeiders tot gevolg hebben, dat het maatschappelijk aanzien van het landarbeidersberoep en daardoor de animo van de jonge plattelanders om dit beroep te kiezen, wordt vergroot en de afvloeiing van oudere landarbeiders naar niet agrarische bedrijfstakken af neemt. Scholing van jonge arbeiders is daar om uit een oogpunt van arbeidsvoorzie ning op lange termijn van groot belang. De vakopleiding van jongeren is in het algemeen de taak, voorzover het de overheid betreft, van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en in de landbouw van het Ministerie van Landbouw. De arbeidsbureaus hebben echter een taak ten aanzien van die gevallen, waar in scholing of bijscholing van landar beiders van direkte betekenis is voor de arbeidsvoorziening. Dat wil zeggen dat van deze zijde medewerking aan de scholing van volwassen landarbeiders wordt verleend. De vanwege het Rijks- arbeidsbureau te creëren scholingsvor- men dragen dus een aanvullend karak ter. Voor de scholing van volwassenen in de landbouw komen in het algemeen in aanmerking arbeiders, die omdat zij onvoldoende vakbekwaamheid bezitten elk jaar gedurende een bepaalde pe riode werkloos zijn. Deze opleiding kan op tweeërlei wijze plaats vinden, t.w.: 1. in het bedrijf, voorzover wenselijk mogelijkheden tot opleiding van volwas- aangevuld met behulp van de bestaande sen landarbeiders; 2. op de Rijkswerkplaats voor vakont wikkeling te Rotterdam. Voor de opleiding in het bedrijf wor den scholingsprogramma's ontworpen. Aan de hand van deze programma's wordt de opleiding in het bedrijf gege ven. Een toeslag op het loon wordt be taald door het arbeidsbureau. Voor een aantal arbeiders is het van belang, dat zij buiten het landbouwsei- zoen een handvaardigheidsleergang op een R.W.P. volgen. In slappe perioden kunnen zij dan in staat zijn reparaties en onderhoudswerkzaamheden op het bedrijf te verrichten. Duur van de cursus: plm. elf weken. Loondervingsvergoeding en reiskosten worden betaald. In het bovenstaande zijn heel summier de mogelijkheden voor het volgen van een scholing weergegeven. Voor nadere inlichtingen kan men zich altijd wenden tot het arbeidsbureau. tiC^uetlk:^. Babyderm-zeep Het produktschap voor aardappelen maakt, in aansluiting op eerdere berich ten bekend, dat door de Nederlandse aardappelmeelindustrie zeer binnenkort zal worden begonnen met het aankopen van klei- en zandaardappelen. De aard appelen zullen van de handelaren wor den aangekocht tegen een zodanige prijs dat aan de telers de volgende prijzen franco in schip, wagon of op auto kun nen worden betaald: bij aflevering in maart 6.65 per 100 kg; bij aflevering in april 6.80 per 100 kg; bij afleveruig in mei 7. per 100 kg. Deze prijzen gelden voor gezond veld- gewas en gesorteerde aardappelen bo ven 35 mm, praktisch vrij van grond, rot, vuil en spruiten met een tarraper- centage van hoogstens 5% bij uitwas sing op de fabriek. Bij een hogere tarra dan 5% zal de meerdere tarra dus door de handelaren op genoemde prijzen in mindering kunnen worden gebracht. Partijen uitschot komen niet voor levering in aanmerking. De marge voor de handelaren zal door de fabrieken worden betaald. Dit neemt niet weg, dat de fabrieken desgewenst ook recht streeks van telers kunnen aankopen op dezelfde voorwaarden en tegen dezelfde prijzen waarvoor van de handel wordt gekocht. De door de fabrieken vast te stellen aankoopwaarden zullen spoedig 'bekend gemaakt worden. Beste jongens en meisjes! Deze maand hebben we vijf raadsels te verwerken, dus pas inzenden nadat het vijfde raadsel is geplaatst. Voor deze week hebben we weer een raadsel van Wlm Muye, Den Haag. MAART-RAADSEL 3 Het geheel bestaat uit 36 letters en is een tekst, welke voorkomt in de pro fetie van Zefanja. I. In de tijd dat 6,28,26,1,14 koning van Juda was, profeteerde 31,7,f,a9,20,6,22. n. Hij profeteerde de ondergang van 6,7,89,10,11,12,13,14 en de verwoesting van de ganse stam van 6,9,27,19. in. Hij sprak: ,,Want Gaza zal ver laten wezen en 22,26,2,16,18,29,36 zal ter verwoesting wezen. 19,26,27,32,27 zal men in de middag verdrijven en 33,34,30 32,25 zal ontworteld worden". „Wee de inwoners van de 18,19,20,27, 26,21,23,24,13,2 der 3,24,35." „Ook gij 15,28,29,30,35,36 zult versla genen Mijns zwaards zijn". IV. Hij 34,5,4,ll,g,17 over de zonden van alle standen. V. Hij komt met een felle boetepredi- king, maar ook met 21,23,28,29,26,17. Wim Muye schreef er ook bij, dat het een raadsel was voor de maand maart. Begrijpen jullie dat? Zetten jullie dat eens onder de oplossing. Dit antwoord heeft geen invloed op het bepalen van de prijzen. Ik wil maar eens weten of jullie goed nadenken. COBBESPONDElSrTIE Sjaantje T. Ouddorp. Je raadsel kan ik wel gebruiken; ook een raadsel op het gebied van de vaderlandse geschie denis mag je maken. Je was niet één van de laatsten, hoor! Toch beantwoord ik niet de brieven in de volgorde van binenkomst; dat zou mij nogal wat werk geven. De groeten aan Jan en aan het hele gezin terug. Oorry M. N. Tonge. Ook jouw raadsel zal ik in het vervolg een plaatsje geven. Ik kan nog niet zeggen wanneer. Dat is een prachtig verjaringscadeau! Je mag er wel zuinig op zijn. Dan kun je er ja ren plezier van hebben. Maartje H. Ouddorp. Zo'n prijs moet iedereen wel mooi vinden, nietwaar? Je behoeft het niet steeds te gebruiken naar mij hoor. Is het boek van Bram zo spannend? Toch op tijd naar bed gaan, Maartje. Dat was leuk op de gemeente raad. Daar kom je anders niet zo toe; vooral schoolkinderen niet. Wordt Jan H. nu al twintig? Ja, dat moet ik toch ook zeggen: waar blijven de jaren? Annie den B. HerMngen. Ben Je blij dat je mee mag doen? Dat doet me ge noegen. Je bent een van de jongsten van het stelletje, maar dat mag niet hinde ren. Zo mooi als Lenie gaat het nog niet maar die zit twee klassen verder op school. Zou het wel plagen zijn van Aja, als ze op jullie papier strepen zet? Zou ze ook al geen grote meid willen zijn en aan Oom Ko schrijven? Vraag het eens. Jannie de V. Nieuwerkerk. Wat kan ons leven toch gauw worden afgesne den. Er staat niet voor niemendal: een handbreed! Hoe kort is het leventje van dat kind geweest. Zo vaak is er gezegd, dat we niet achter wagens moeten lo pen, maar je ziet, dat het toch gebeurt. Je hebt je best goed gedaan, Jannie. Bram H. Ouddorp. Neen, in deze tijd is het niet erg om vroeg op te staan. Een hele boel mensen verslapen een groot gedeelte van de mooie morgens. Om vroeg op te staan moet je ook niet laat naar bed gaan en daar hapert het bij velen juist aan. Lenie den B. Herkingen. Het is best dat jullie de brieven in één enveloppe stoppen; dat kost je minder aan port, als de brieven tenminste niet te dik zijn. Schaatsen-rijden, houd op; ik zie liever de lammetjes bij je vader. Jaap N. Middelharnis. Een aparte be- dankbrief behoef je niet te schrijven; vooral als je het zo druk hebt. Ik weet toch wel dat je er blij mee bent. Het huiswerk moet steeds eerst gebeuren en bij jou vooral de Franse lessen. Was het mooi in het historische stadje? Heb je Hans er ook nog ontmoet? Minekee S. Ouddorp. Gelukkig dat we het regenweer en het mooie zonnige weer niet in handen hebben, want dan ging het helemaal verkeerd. Ik snap dat de avonden niet meer lang zijn. Leren voor school, breien voor moeder en dan nog wat ontspanning door wat te spelen dan zijn de dagen om, vóór we er erg in hebben. Henk S. Berkel. Heb jij die volle kant in een kwartier geschreven? Het Is haast niet te geloven. Jij kunt er goed weg mee, en dan nog mooi geschreven ook! Nu kan ik ook snappen dat je vier kantjes taal in één les neerpent. Ja aar drijkskunde is een mooi vak, vooral als jullie er zo veel over kunnen zien. Corrie N. Middelharnis. Was je ja loers op Jaaps prijs? Jouw naam zie je straks ook nog wel bij de prijswinnaars staan. Nog wat geduld. Toch kon je het boek van je broer ook lezen. Is Marian ne nog mee gekomen Kees 3. Middelharnis. Dat zijn flinke jongens, die vroeg opstaan om het raad- selwerk al te kunnen krijgen. Jij had deze keer niet veel op te lossen. Als Sam daar nu al mee begint, zal hij het ver kunnen brengen. Ben Jij al een eindje op dreef op dat instrument? Allemaal de hartelöka groeten van Oom Ko Pry «winners: Jaap en Liedy Meyer, Oud Beijerland. Sjaak en Elly van I^ke, Zoetermeer. Arie Nuinan, Middelharnis. Greetje Meyer, Oud Beyeriamd, De auto is hier verkeerd geparkeerd, want het Is verboden een voertuig stil te laten staan op minder dan 10 meter afstand van een hoek. Dit houdt dus in, dat het ook niet geoorloofd is tegenover een hoek. Het is in het belang van uw portemonnaie en de veiligheid van het verkeer geraden U niet aan deze ver plichting te onttrekken. Ook mag een auto niet stilstaan bin nen een afstand van 12 meter van een bord dat een autobushalte aangeeft. Het verbod geldt eveneens weer tegenover dat bord. MIDDELHARNIS Vijf en vyftig jaar gehuwd. Het echt paar G. de Boer-Jordaan had deze week het voorrecht de dag te herdenken, dat zij voor 55 jaar in de echt werden ver bonden. Dit heugelijke feit is in intieme krmg onder de familie-leden herdacht. Ds. G. Zwerus gaat naar Canada. Ds. G. Zwerus, voorheen predt. bij de Geref. Gemeente alhier, is dezer dagen verhuisd van S'unnyside U.S.A. naar zijn nieuwe gemeente te Norwich, Canada. Heden vrijdag 15 maart wordt hij daar beves tigd en doet hfl zijn intrede. Het adres is nu geworden: Rev. G. Zwerus, Norwiclj, Ontario Canada. Benoemd. In de vakature van vijfde leerkracht aan de chr. V.G.L.O. school is benoemd als onderwijzeres mevrouw J. W. van Doorn uit Nieuwe Tonge. DIRKSLAND Burgert, stand. Geboren. Willem Jan z. V. R. F. Boot en A. Kooiman; Cornelia Margaretha d. v. A. Spuijbroek en A. van den Broek. Ondertrouwd: Henricus L. J. A. van den Ingh 25 jaar en ComeUa Adriaan- tje Knops 26 jaar; Carel Christiaan van der Heide 35 jaar en Maria Henderina van VUet 33 jaar; Jakop de Wit 60 jaar (eerder gehuwd geweest met Trijntje Kleibergen) en Jannetje Leentje Hagens 49 jaar; Johannis Heijboer 36 jaar en Gerrigje Vonk 25 jaar. HERKINGEN Burgert, stand. Overleden: Grietje Voogd 87 Jaar echtg. van A. W. Keijzer. Aangenomen. Dhr. M. Visser welke gekozen was als diaken der Geref. Gem. heeft dit aangenomen en dlvr. W. M. van der Veer heeft hiervoor bedankt. Aangesteld. Als penningmeester der N.C.L.A.B. Is thans aangesteld dhr. J. Looij. Ongeluk. Dhr. J. v. d. O. wonende alhier kwam met zijn brommer zodanig te verongelukken, dat hij met een ge broken heupbeen in een der ziekenhui zen te Rotterdam is opgenomen. MELISSANT Auto van de dUk. Maandagmorgen geraakte een vrachtauto van de fa. van den Heuvel van de dijk nabij de boerderij van de heer I. Joppe aan de NoUendijk. De chauffeur bekwam geen letsel. De auto is door een kraanwagen weer op de dijk getrokken. De schade viel nogal mee. Jubileum. 1 maart J.l. was het 25 jaar geleden dat dhr. M. Molenaar in dienst trad bij de fam. van Nieuwenhuyzen. Zaterdagmorken j.l. heeft men dit fees telijk herdacht ten huize van dhr. J. A. Struik, Julianaweg, die thans bedrijfs leider is op deze boerderij. Dhr. Struik las eerst een brief van dr. M. G. van Nieuwenhuizen voor en sloot zich daarbij aan met een toespraak tot dhr. Mole naar, waarbij hij de prettige samenwer king prees die er altijd geweest js, om hem vervolgens een enveloppe met in houd aan te bieden. Daarna verkreeg de heer C. Warnaer, bestuurslid van de Holl. Mij van Landbouw het woord die tevens namens genoemde maatschappij het diploma voor 25 jaar trouwe dienst aan de jubilaris uitreikte. Vervolgens sprak burgemeester van Heijst namens de gemeente en bood de jubilaris een bloemstuk aan. Tenslotte kreeg dhr. Molenaar gele genheid een woord van dank uit te spreken aan allen die hadden medege werkt tot het welslagen van deze mor gen. Hij memoreerde o.m. hoe dit jubi leum gevierd werd terwijl de baas waar hij 25 Jaar bij had gewerkt gemist werd. (Dhr. van Nleuwenhuijzen is, zoals men weet, door een verkeersongeluk om het leven gekomen). Dhr. Molenaar wees op het ene nodige en zei Hem niet te vergeten die dit alles heeft willen schen ken. Men bleef daarna nog wat gezellig böeen. STELLENIDAM Gevonden voorwerpen: 1 glacé da meshandschoen (zwart)1 blauwe wol len sjaal; 1 blauwe alpino muts; 1 streng witte kralen; 1 blauw kindervest. StellendamDirksland 515. J.l. donderdag speelde de Stellendamse damvereniging haar laatste competitie wedstrijd tegen Dirksland I Stellendam dat het in deze competitie wel bijzonder moeilijk heeft gehad, door vertrek van spelers verloor ook ditmaal en nog wel met 155, noteren we nog een onver wachte overwinning van G. van Oosten brugge die in een schier hopeloze positie toch nog wist te winnen maar daarmee is dan ook alles gezegd, alle eer aan de gasten, die de wedstrijd voor hun tot een goed einde brachten. S. J. van Ours~J. Polder 0—2; H. Koe- se—J. Wolf hert 1—1; C. Roon—C. Breur O2; G. van KoppenJ. Troost 0—2; J. Klink—J. ten Hove 0—2; G. v. OostenbruggeJ. Stolk 20; Broer A. Polder O2; E. van der WalL. Bakker 2—0; A. Koese—K. Wolfhert 2—0; J. BakkerJoh. Wolfhert 0—2. Uitslag schaken van 't LevenH. van Seters 10; D. van Ours^A. Jansen 1—0. OUDDORP Visserij. De dagvangsten waren van 50—100 kg; prljspeUerijen 2.20—2.38; export 3.204.20; schar 16—25 cent. Haven ingekomen, 1 schip grint voor Gebr. Bezuyen en 1 schip steen. Vertrokken 1 schip oud ijzer van Gebr. Hoek. Ongeval. Bij het lossen van stenen aan de haven, viel een kinderhoofdje op het hoofd van schipper Grinwis. Met een ernstige hoofdwonde bracht men hem naar de dokter. ,_v URAAG'reENSIN mWED.KURVINKt 0RÓGrSTER>J ^-—^ KERKSTR.1«0 - OUDDORP POORTVLIET Bekleimd. Dhr. A. v. As alhier kwam op zijn werk in Rotterdam met zijn hand tussen twee vaten klem met gevolg dat 2 vingers inwendige kneuzingen opliepen en hij het werk moest neerleggen. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De vereen, het Groene Kruis alhier hield haar jaarvergadering in de zaal van mej. de Jonge. De voorz. oud burg. B. J. van Oeve- ren opende met een welkomstwoord en zei o.a. dat er in het afgelopen jaar goed werk is verricht. Het was zelfs een bijzonder jaar want op 22 nov. J.l. werd het nieuwe wijkgebouw in gebruik ge nomen, even voordat de vereniging 45 jaar bestond. In verband met de reeds hoge uitgaven is dit feit zonder bekend heid gepasseerd. Wij hebben nu een ei gen wijkcentrum, dat in vele en grote behoeften voorziet. De zuster en de dok ter hebben beter hun werk kunnen doen en daar het wijkgebouw gelijkvloers is, heeft het heel wat meer gemakken. Wel zfln voor de vereniging de lasten zwaar der geworden en daarom zal straks con tributie herziening aan de orde komen. Dat zuster Slager veel werk heeft ver richt blijkt uit het feit dat zij in 1956 totaal 2021 bezoeken bij de leden heeft afgelegd, gespecificeerd als volgt: bij de zieken 1690 bezoeken, bij zuigelingen 309 en bij t.b.c. patiënten 22. Ook is 224 maal een instrument in bruikleen ge geven. Op het zuigelingen bureau heeft dr. Kugel 24 consulten gehouden, welke door 35 kinderen zijn bezocht. Dr. Kugel en zr. Slager werden voor hun werk in het afgelopen jaar, hartelijk dank ge zegd. Daarna werden de notulen voorgelezen die onveranderd werden goedgekeurd. Rekening door de penningmeester; ont vangsten 8568,65, uitgaven 9343,37, nadelig slot 774,72. bestuursverkiezing aftredend waren de heren G. K. J. Krij ger, G. K. Krijger, C. J. van Westen en H. Endhoven, welke allen herkozen wer den. Begroting 1957. Deze gaf als cijfer aan 10838,50, met een nadelig slot van 947.Nu was het de bedoeling van het bestuur om bij de 3 kerkbesturen aan te kloppen en een loterij of bazar te houden. De vergadering voelde meer voor een loterij, doch machtigde het be stuur hierover te beslissen. Benoeming commissie boekonderzoek. Als lid dezer commissie trad af Joh. van Dijke, in zijn plaats werd benoemd M. C. Geuze welke met dhr. M. Moerland voor 1957 de commissie vormt. De rondvraag leverde geen stof tot bespreking op, waarna door de heer Cor- nelisse uit Tholen een film gedraaid werd over bacillen verspreiding en ver derving. Dr. Kugel hield daarna een cau serie over Inenting voor verschillende ziekten met him verschijnselen en re sultaten. Daarna werden nog enige films vertoond betreffende de reis van Prins Bernhard naar Amerika en Afrika, be nevens het Bloemencorso van Aalsmeer. Aan het eind werden allen hartelijk dank gebracht en werd om ruim 11 uur de vergadering gesloten. ST. MAARTENSDIJK Bedankt. Cand. A. Lam te Zeist heeft voor het toezeggingsberoep naar de Herv. gemeente alhier bedankt. 11 Het rekeningen boek is net een oud heidkamer, er is een verzameling onbe duidende voorwerpen en daartussen ook merkwaardige dingen, die ons het leven onzer voorouders tekenen. Wij zullen proberen U een en ander te laten zien. Niet alleen goed gesitueerde mensen, maar ook arme mensen vermaakten soms het penningske der weduwe aan do kerk bij overlijden. In de Zuidzijde woon de een oude arme vrouw. Jannetje de Hiechelster,, die in 1665 haar laatste duit aan de kerk vermaakte, n.l. 3.75 plus de opbrengst van een oude was-hein ad 1.80. Men leefde in deze dagen zeer eenvou dig en wel zo, dat men tegenwoordig er een aanstoot aan nemen zou. De domi nee bestreek zelf zijn huis met teer, woonde op een tegelen vloer met za,nd bestrooid, evenals in de school, terwijl het kerkgebouw wegens het begraven in de kerk geen plaveisel had. Af en toe moest men de grond effen maken, daar de zerken verzakten. Toch was er bij al de eenvoud grote dankbaarheid bij pre dikanten en gemeenteleden, die allen wel eens wat aan de kerk gaven. Ds. de Valois gaf twee maal een gift voor de verbouwing van zijn huis. Ook vonden wij in zijn tijd nog drie legaatjes. Jan netje Gerrits vermaakte haar huis met inboedel, dat 50.opbracht, de bier-- drinkerij was hiermee verrekend. Aagje Klaes Lepelaar gaf bij haar mans over lijden 15.en Cornells Arense van der Wacht vermaakte 50. Verder waren er ook nog eigenaar dige inkomsten. Zo een derde van de straatbelasting, die door de dijkgraaf geind werd. Een schipper die zijn turf lossen wilde, moest eerst 8 stuivers aan de kerkmeester betalen. Voor deze vreemde schippers was er een aparte bank in de kerk, welke bank door de dorpsmagistraat werd onderhouden. Verder het honderdgeld, d.w.z. 1% van het inkomen en het meegeld, d.i. de opbrengst uit de meekrapstoof. Het op- veegsel uit deze stof werd aan de kerk gegeven, met aftrek van de kosten voor brandewijn. De kerk had ook enig land, dat on danks de zware lasten 60.opbracht. Maar de ramp van 1682 veroorzaakte dat er geen pacht binnenkwam en het volgend jaar werden de pachten met 10% verlaagd. Ook was er nog het strijkgeld, door de kerk uitbetaald na verpachting. Men deed de pacht op ge zegelde contacten. De akten werden ge passeerd voor de Schout te Ooltgens- plaat, die door de Ambachtsheer was aangesteld. Was er een vakature als Schout, dan gingen schepenen en kerkeraden naar Den Haag om de Ambachtsheer een ma gistraatpersoon te verzoeken zoals in 1667. Op de Ambachtsheer was men nog al dikwijls aangewezen. Dat komt omdat aan zijn titel nog al veel rechten ver bonden waren. Daarbij had hij uitge strekte eigendommen, waardoor hij nog al gewicht in de schaal legde. In de wijze van begraven ligt sym boliek. Men begroef met het hoofdeinde naar het westen, daar men de engel det opstanding uit het oosten verwachtte, Sedert 1666 begroef men ook meer en meer op het kerkhof, omdat zulks goed. koper was. De predikanten Martinus van den Broek, Damasus Sas en de we- duwe van ds. van der Poel liggen in de kerk begraven deze laatste in zeer hoge ouderdom, daar zij in 1683 stierf. Eliza beth van der Poel. Voorts de school meester Joost de Vos, die hier tot 1680 mocht arbeiden en alzo zijn leven hier doorgebracht heeft. Hij werd in 1682 op. gevolgd door Meester Jacobus Kooyman, die m 1683 weer plaats maakte voor Meester Pieter Steyaart. In 1672 had de kerk nog vanwege de bouw 600.schuld aan ds. Bogardus van Nieuwe Tonge. Toen deze kwam te overlijden, nam onze predikant ds. Vo- geUius deze schuld over tegen een pro cent minder. Na zijn overlijden ging de verordening over op zijn vrouw, de doch ter van ds. Bogardus. (Zie schets 14). De schuld zou wel eerder afgelost zijn, maar zo wij vertelden, is de bouw van een schoolhuis er tussen gekomen. Pas torie en school waren nu betaald. Zij stonden alleen op erfpacht voor 2.50 per jaar. De gevolgen van de Engelse oorlogen en het donkere jaar 1672 toen ons land oorlog had met Frankrijk, Engeland, Munster en Keulen waren hier ook te zien in vele verminkte soldaten en vrou wen met kinderen, die als bedelaars het land afliepen. lOok werden vele hoUan- ders door de Turken gevangen gehouden en liepen nabestaanden te bedelen om losgeld bij elkaar te krijgen. Des zon dags na de dienst werd hun een onder steuning toegereikt of ook aan de pasto rie of bij een diaken aan huis. Sommigen lieten hun verwondingen zien of kwa men om deernis op te wekken nog met de boeien om het lijf. Tevens telde de geloofsvervolging hare slachtoffers. Lieden uit Piemont en el ders uit Frankrijk, Hugenoten, kregen hier onderdak en een gave. Wij noemen een post: Aan een schoolmeester met vrouw en kinderen die door de Fransen alles hadden moeten verlaten zo zij zei den, waren bijna naakt ontvloden 2.—. Nog een: Aan een kapelaan of bekeerde paap met toestemnaing van de dominé 12 stuivers. De kerkramen kostten nog al wat on derhoud. Ter gelegenheid van reparatiën werd gratis bier geschonken. Verder had de gemeente een vroedvrouw in vaste dienst. Zij genoot een jaargeld van de kerk. Wij lezen niets van vaste bedeelden, maar wel van allerlei losse giften. Stu denten en proponenten traden ook op het tapijt. Brandverzekering kende men nog niet, zodat bij brandschade het dorp afgelopen werd om te collecteren. Op 14 februari brak er brand uit. Veel gereed schap werd in de kerk opgeborgen. Daar alles dik bevroren was kon men geen water krijgen. De koster kreeg nu de opdracht de bijt open te houden gedu rende de ganse nacht en ontving daar voor van de kerk veertien stuivers. Het vuur bracht echter niet enkel leed maar was ook een uiting van vreugde, daar de vrede met Engeland op de vol gende wijze herdacht werd: Gedaen acht pont buskruit aen de burgers van Den Bommel als se victory brandde over den vrede van den koning van Engelandt en de Staten van HoUant 4. Uit de rekening van 1677 blijkt dat men het gebied der landerijen zuiverder ging afbakenen t.a.v. Ooltgensplaat. Pas in de 19e eeuw is de scheiding tot stand gebracht door Anthony van Weel, 8 no vember 1813. Met het overlijden van de predikants vrouw vertrok ds. de Valois naar IJssel- monde. Zijn opvolger ds. Martinus van den Broek stond hier twee jaren en werd begraven in de kerk. De daarop volgende vakature kostte veel geld door reizen en trekken. De predikanten Vo- gellius en Damasus Sas hebben wij reeds vernield. Hierna kwam de zoon van de vroegere de Valois, n.l. Wilhelmus, die 24 oktober 1683 bevestigd werd, doch reeds drie jaren daarna door de dood werd weggenomen. Maarssen. Ds. G. van der Zee (Wordt vervolgd) Zaterdag 13 april a.s. worden door ons gehele land- op 80 verschillende plaatsen ten bate van de Kankerbestrijding (het Koningin Wilhelminafonds) wandeltoch ten gehouden (op enkele plaatsen ook op zondag 14 april). Voor deze streek is stichting dorpsge meenschap te Nieuwe Tonge met de or ganisatie belast. Iedereen kan meedoen, want de af standen zijn: 8 tot en met 11 jaar 10 km; 12 tot en met 13 jaar 15 km; 14 jaar en ouder 25 km. Zijn er ouderen die wel willen mee doen, maar 25 km te ver vinden, dan kunnen zij ook mits te voren opgege ven voor de afstand van 10 of 15 km meedoen. De inschrijving sluit 6 april a.s. en moet gericht worden aan de stichting dorps gemeenschap Nieuwe Tonge. Start: „Ons Dorpshuis" Nieuwe Tonge op 13 april, van 14 tot 14.15 uur. Het inschrijfgeld bedraagt voor perso nen van 8 t.m. 15 jaar en voor militai ren beneden de rang van sergeant Ie kl. 0.75; voor alle anderen, ongeacht de afstand die gelopen wordt 1. Inschrijvingen na 6 april binnenkomen moeten met 0.25 worden verhoogd. Ieder, die de wandeltocht met goed g^' volg heeft volbracht ontvangt als her innering een fraaie draagspeld met het K.W.P. motief. Bovendien ontvangt ette groep die de tocht met succes volbracht heeft een waardevolle groepspennning. Bovendien is aan de inschrijving ver bonden: EEN GRATIS PRIJSVRAAG waaraan ieder die uiterlijk 6 april heeft ingeschreven ook de in groepsverband lopende kunnen persoonlijk aan deze prijsvraag deelnemen. De prijsvraag luidt: op het ter beschiking te stellen prijsvraagformulier invullen het getal hetwelk men schat, dat totaal, dus in Nederland tezamen, aan deze wandel tocht over de beide dagen tezamen deel neemt, resp, heeft ingeschreven. Zij die na 6 april inschrijven kunnen aan deze prijsvraag niet deelnemen. Er zijn 5 kostbare prijzen beschikbaar gesteld voor hen, die het juiste aantal deelne mers (sters) of bij gebreke daarvan het meest nabijkomende getal hebben inge vuld. De eerste prijs heeft een waarde van 40.enz. tot de 5e prijs van 20.-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4