niEij aula van ae nieuwe Oude Tonge komi een prachtig glasmozaiek Bertus Laanve 2de blad Vrijdag 15 maart 1957 No. 2581 UIT HEI KRUÏDER, SOMMELSDIJK tha rïs ooi moei Raad ging verschillende transacties aan betreffende aankoop woningen en ruiling van grond UIT DE KERKEN GEBEF. KEBKEN Stand van zaiken van het rooms- kathoUcisme In ons land De leiding is uitgebalanceerd Vee! bekering9\jver Margriet met libelle. Het is dus zo, dat 881/2% van onze landgenoten de r.k. godsdienst belijden. In Brabant en Limburg is hun aantal resp. 90 en 95%, in andere provincies veel lager, maar vooruitgang is er over het geheel genom.en in elk geval te con stateren. Er wordt onder hen hard gewerkt om te behouden wat men heeft en om nog vooruit te gaan. Er zit een behoorlijke organisatie in, zij weten alle subsidies van Rijk, provincie en gemeente uit te buiten en hebben in hun ordebroeders en zusters een machtig leger van toegewij de goedkope medewerlters. Ook geniet het r.k. volksdeel de steun van het intellect en de giften' uit de rij kere standen. Wat de kerk ontvangt wordt door de bisschoppen centraal be heerd en planmatig besteed. Daar kon den vele kerkeraden en classes nog wel eens een voorbeeld aan nemen. Door ja ren te voren grond te kopen verrijzen er in de nieuwe wijken op de fraaiste plaat sen kerken, scholen en tehuizen. Rome heeft een vooruitziende blik. Deze arbeid het stichten van scholen en van grote ziekephuizen en rustoorden wordt door de overheidssubsidies zeer in de hand gewerkt en men heeft op alle bureaus en bti alle regeerinstanties eigen men sen zitten, die biimenkamers medewer ken. Op het gebied der armenverzorging doet de r.k. kerk wel veel wanneer het om zichtbare belangen gaat als stich ting van tehuizen voor kinderen en rust huizen voor ouderen, maar de eigenlijke ondersteuning in geld, waarvoor r.k. armbesturen bestaan, laten zij gaarne aan de diensten van Soo. Zaken over. Van de geestelijken gaat een voort durende ijver uit om het geloof te ver breiden. Men beschikt over tientallen kapelaans en pastoors en houdt vast aan het parochiestelsel, dat is een be paald landelijk gebied, of een wijk uit een stad, met een eigen kerk en eigen pastoor. Dat is een heel goed idee, want onze protestante gemeenten in de grote steden zijn niet meer te overzien. Hiermede wil niet gezegd zijn, dat het b(j de r.k. alles botertje tot op de bodem ia, o neen, er zijn ook daar soms grote finantiële tegenslagen. Soms zet een pastoor een werk op, zeg het stichten van een groot bejaardencentrum en het loopt mis omdat alles tegenzat en het onvoldoende doordacht is. Ook is er al eens kort na de bevrijding een grote liefdadigheidsactie in Rotterdam opge zet, met veel tam-tam van Oosterlin gen, die hierheen gehaald waren uit Afrika, maar het geheel is in een grote schadepost verkeerd. Dan is er nog een stille roomse invloed op ons volksleven die niet zo duidelijk aanwijsbaar is. Heel veel mensen, die zo men dat noemt „nergens aan doen" komen bewust of soms zonder weet onder de invloed van de r.k. sfeer. Soms is dat door ongele genheid in finantiën, dan door kraam zorg of gezinshulp; op zichzelf uitste kend, maar toch zijn 't propagandamid- delen. Het nieuwste is nu, dat wordt toegegeven, dat de weekbladen „Mar griet" en „Libelle", die samen een op laag hebben van bijna een miljoen exem plaren, van roomse uitgevers zijn! Dat staat er niet op en wordt niet uitgebuit, maar het is toch zo. En nu zijn er zeer veel lezeressen en jongelui die zo de pen grijpen en aan deze bladen om raad vra gen in allerlei intieme en geestelijke dingen. Zij worden dan beantwoord al naar zij het nodig hebben maar, zegt de directie, onze innigste principes verloo chenen wij natuurlijk niet. Altijd ben ik van oordeel geweest dat zulke wereldse weekbladen in onze gezinnen niet thuis behoren en ik wordt in die mening steeds versterkt. Overigens kan de be keringsijver van de roomse kerk nog al eens heel fanatiek zijn als 't om een be paald geval of bepaald kind gaat. Men denke maar aan Anneke Beekman, het joodse meisje, dat in België verborgen gehouden wordt. Zie maar, dat je ze krijgt! Voegen wij nog hierbij dat in de ste den 's winters conferenties voor niet- kathoüeken gehouden worden, die altijd nog wat bekeerlingen opleveren. Ook vallen er bekeringen onder de gegoeden en hooggeplaatste personen. Dat alles is nodig om nog wat vooruit te gaan, in elk geval om de verliezen goed te ma ken. Om bij de hogere kringen entree te Ontwildcelen en afdrukken van rolfUms- idcinbeeldfilms enz. Alle soorten films steeds voorradig. Gaarne zyii we bereid TJ van advies te dienen. hebben is een kleine gioep van ontwiic- kelde heren en dames gevormd, die tot bedoelde kringen eerder toegang hebben dan de geestelijken zelf. Psychologisch is het heel goed doorgedacht. En wij, protestanten, mogen er wel eens goed over nadenken. Want al jaren en jaren maakt Rome hier. goede promo tie en daar hebben de protestanten onder leiding van dr. Kuijper de weg toe ge baand. Thans heeft men ons niet meer nodig! Zij hebben in Nijmegen 'n eigen roomse universiteit en er zijn duidelijke aanwijzingen dat er een rooms recht wordt geconstrueerd, waarmede men nu al op de zittingen te maken krijgt. Voor ditmaal genoeg. Waarnemer. De gemeenteraad te Oiide Tonge kwam vrijdagavond bijeen. Het werd een zeer korte zitting; de voorstellen werden bijna zonder bespreking aangenomen. Er werden transacties afgesloten over ruiling van stukjes grond, aankoop krot woningen voor sloping en een geldlening aangegaan tegen een verhoogde rente. In de aula van de beide in aanbouw zijnde nieuwe scholen zal door kunstenaars hand als wandversiering een decoratief glasmozaïek worden aangebracht. Na opening door de voorzitter burg. W. M. van der Harst met gebed, werd eerst enige ogenblikken stilte in acht genomen en het overleden raadslid dhr. W. M. Fase herdacht. Mededeling dat dhr. A. de Vin niet aanwezig kon zijn. Behandeling van de ingekomen stukken die voor het merendeel terugontvangen goedgekeurde raadsbesluiten bevatten. Ook was er een mededeling van Ged. Staten tot schorsing van 't raadsbesluit van 20 nov. betreffende verkoop, strook jes door de provincie. Van de familie Fase was er een mede deling, dat hun vader, dhr. W. M. Fase is overleden. Onderwas Door de besturen der bijzondere lage re scholen in deze gemeente zijn verzoe ken ingediend tot het verkrijgen van een voorschot op de gemeentelijke vergoe ding, als bedoeld in art. 101 der L.O.-wet 1920 voor het jaar 195T. Het voorschot voor 1957 werd vast gesteld als volgt: a. voor de r.k. lagere school op 4627.68 t.w.: het gemiddelde aantal leer lingen over 1956 bedroeg 124 leerlingen Vs derhalve 124V3 x 37.22 is 4627.68 b voor de bijzondere lagere school op 4227,98 t.w.; het gemiddeld aantal leer lingen over 1956 bedroeg II9V3 leerling derhalve 1191/3 x 35.43 is 4227.98. In verband met het feit, dat er in ver schillende klassen van de openbare la gere school een hinderlijk tekort is aan verschillende leerboekjes, ontstaan door vermeerdering van het aantal leerlingen en het ontbreken van goede boekjes voor de examenopleiding is het dringend nood zakelijk, dat over wordt gegaan tot aan vulling van de tekorten. Door het hoofd der school is 'n begroting ingediend van de aanschaffing van de benodigde leer middelen. Besloten werd hiervoor een bedrag van 220O.te veteren. Ruiling van grond Ten behoeve van de woningbouw (nieuwbouw) is het gewenst, dat een strook grond wordt aangekocht, liggen de achter de woning Stationsv/eg 15, kadastraal bekend gemeente Oude Ton ge, sectie C no. 2417. Dgze grond is ei gendom van dhr. Th. J. van Vugt, wo nende B 76 Den Bommel. De oppervlak te van bovengenoemde grond bedraagt 100 m^. Dhr van Vugt is bereid gevon den deze grond te ruilen voor een strook grond, liggende naast zijn eigendom, ka dastraal bekend gemeente Oude Tonge, sectie C no. 606, een gedeelte van de z.g. koude kreek, die inmiddels is gedempt. Deze oppervlakte is groot 140 m^. Deze laatste grond heeft weinig waarde voor de gemeente, terwijl de grond van dhr. van Vugt belangrijk Is voor de achter tuin van de in de Wilhelminastraat te bouwen woningen. Dit werd goedgevon den. Voorstel tot grondaankoop liggende achter het pand Stationsweg 13, eig. de heer M. de Lint. Hier zijn dezelfde mo tieven in het geding. Dhr. M. de Lint is bereid gevonden een strookje grond aan de gemeente te verkopen t.w. 55.12 m^ tegen een prijs van 1.25 per m^. Hieraan wordt echter de voorwaarde ver ^jonden, dat wegens waardevermindering van 't pand Stationsweg 13 een ver goeding wordt uitbetaald van 725. Deze laatste kosten worden gebracht ter uitvoering van het Wederopbouwplan. Het was dhr. Both opgevallen, dat de grond 14.50 per m^ kwam. Gaat b en w daarin niet te ver vroeg spr. „U heeft het omgerekend" antwoordde de voorz. Die berekening gaat niet he lemaal op, zei spr. die er een andere be rekening over gaf. Het was grondig be keken. Men keurde het goed. Aankoop krotwoningen De woning, molendijk 25, kadastraal bekend gemeente Oude Tonge sectie C no. 1187, groot 165 m^, verkeert in een zeer slechte toestand; de voorgevel is reeds gestut voor instortingsgevaar. De eigenaar dhr. Joh. de Korte, wo nende te Dordrecht, is bereid deze wo ning met de daarbijbehorende grond aan de gemeente te verkopen van 600. B en w stelden voor hiertoe over te gaan Dhr. Kanters vroeg zich af of dit pand nu wel zoveel gevaar opleverde tegen over het pandje van van Tilburg, dat een eindje verder staat. Dat was z.i. meer precair. Het voorstel werd aangenomen. Door dhr. Joh. Jonker, Nieuwstraat 12 is schriftelijk medegedeeld, dat hij be reid is gevonden de hem in eigendom toebehorende woningen Zuiddijk 62 en 63 met de daarbij behorende grond, groot 49 m2 te verkopen voor de prijs van 1100.De heer Jonker wil een stukje grond, behorende bij deze woningen ter grootte van 26 m^ behouden. Dit betreft het meest westelijk gelegen gedeelte. Dhr. Both vroeg of er geen kans be stond dat de gemeente deze grond later weer terug zou moeten kopen voor de doorbraak aldaar De voorz. antwoordde dat men gebon den was aan de wensen van de verko per. In hetgeen er later gebeuren zal heeft b en w zich niet verdiept zei spr. Ook dit werd goedgevonden. Opslagplaats Destijds is het pand Oostdijk 53 aan gekocht, teneinde dit t.z.t. te slopen. Aangezien dit nog enige tijd op zich laat wacJhten is door dhr. C. A. Th. Lambert verzocht dit pandje te mogen huren voor opslagplaats voor zijn houtwaren. B en w hebben daartegen geen bezwaar en stelden voor tot verhuur over te gaan tegen een huurprijs van 1.per week echter onder het uitdrukkelijke beding, dat een wederzijdse opzegtermijn- van 14 dagen in acht dient te v/orden genomen. „Is .dat geen mosterd na de maaltijd?" vroeg" dhr. Groenendijk. Behoudens toestemming van de raad is het alvast verhuurd was het antwoord van de voorzitter. Leningen Met de Bank van Ned. Gemeenten werd de rekening-courant-overeenkomst verhoogd tot 350.000.en met de Rijkspostspaarbank te Amsterdam werd een geldlening aangegaan groot 100,000.tegen een rente van 4%%. Stoep wordt trottoir Dhr. P. Soeteman, Kerkstraat 6 alhier is bereid gevonden om de voor zijn bak- kerswinkel en woning liggende stoep ter oppervlakte van 12.5 ms aan de ge meente te verkopen voor de som van 1.De gemeente wordt dan in staat gesteld deze stoep op te ruimen en daar voor in de plaats een behoorlijke trottoir betegeling aan te brengen, waarmee men akkoord ging. ifilasmozaiek in aula nieuwe scholen Dan volgde een voorstel tot beschik baarstelling van een crediet groot 10.260.benodigd voor de wandversie ring, inrichting aula en stoffering van de school. Genoemd crediet zal besteed worden als volgt: meubilering van de aula t.w. 48 stoe len en 12 tafels 2120.wandversie ring van de blinde muur in de aula (glasmozaiek) 2600.8 deurmatten 640.gordijnen, rails en aanbren gen daarvan 3950.2 hekken 1450.—. Totaal 10760.—. Onder wandversiering wordt een wandschildering verstaan,, waarvoor 1% van de bouwsom beschikbaar is. Men verkeert in de gunstige positie dat er in deze school nog een aula kon wor den gebracht. Thans mag dit niet meer. Met verschillende architecten is overleg gepleeg'd; de keuze was volgens de voor zitter gevallen op een glasmozaïek in- plaats van een abstract lijnenspel. Dhr. Both informeerde naar het ge bruik van de aula, waarop de voorz. ant woordde, dat dit onder auspiciën stond van b en w. Op maandag en zaterdag staat de aula ter beschikking van de gemeente en de beide scholen kunnen er ieder 2 dagen in de week van gebruik maken. Het is niet de bedoeling dat de aula verhuurd wordt aan derden. Dhr; Kanters vroeg inlichtingen over het glasmozaïek. Hij hoopte dat het niet zo zou worden als de wandschildering in'de O.L. school te N Tonge, waarover zoveel te doen is geweest. De voorz. wilde niet in beoordeling treden over de kunstuiting te N. Tonge, maar zo werd het niet. Er werd een ontwerp van de kunstenaar Wagemans getoond waavoor de leden begrip toon den. Het stelde voor de slapende weten schap; als de kinderen op school zijn, weten ze nog niet wat hun toekomst zal worden. Ze kunnen alle kanten uit. Van richtingen waarheen de leerlingen uit gaan stonden de elementen er op afge beeld: (muziek, vnskunde, talen, beeld houwkunst enz.) Het kan een zeer de coratief muurvlak worden in de aula; het voorstel werd zonder enige bespre king aanvaard. Dan sluiting met dankgebed. ----------O---------- NED. HERV. KERK Beroepen te Ridderkerk O. Treure te Ederveen. Aangenomen naar Papendrecht A. Baars te Mastenbroek; Sommelsdijk A. Gooyer, cand. te Huizen. Bedankt voor Blauwkapel J. C. Stel- wagen te Hilligersberg; Wijk bij Heus- den I. S'chipper te Ede; Giessen-Nieuw- kerk, Hei en Boeicop, Leerbroek, Lex- mond. Kinderdijk, Schoonrewoerd, Stel- lendam, Ter Aar en Zijderveld, cand. A. Gooyer te Huizen. Te St. Annalaud zal het kerkgebouw van 650 tot 800 zitplaatsen worden uit gebreid. Hiertoe is een bouwfonds ge vormd, dat in 6 weken 10.262.bijeen bracht. Het totale plan zal 130.000.— bedragen. Internationale persfoto tentoonstelling in Am sterdam van 9-24 maart 1957. De eerste prijs werd ge wonnen door de duitse fotograaf H. B. Pirath „Spatheimlkehrer". In Huizen heeft de kerkvoogdij beslo ten een nieuwe centrale voetverwarming in de oude kerk aan te leggen. Na Ede krijgt nu ook Nykerk, naast de bestaande Ned. Herv. gem. een nieu we gemeente toegevoegd. De Gen. Syno de heeft n.l. toestemming gegeven aan het Prov. kerkbestuur van Gelderland, de voorganger der Evangelisatie (Mid- den^Orthodox) ds G. W. v. Tricht, als predikant te bevestigen en hem een ker- keraad toe te voegen, zodat nu ook in de Evangelisatie de sacramenten kun nen bediend worden. Men kan hier dus voortaan van de ene Herv. kerk naar de andere Herv. kerk overgaan. Het wordt al maar verwarder in 't kerkelijke leven. Naar w^ vernemen hoopt de nieuwe predikant van Sommelsdijk maandag middag 22 april (2e Paasdag) zijn in trede te doen, na 's morgens bevestigd te zijn door ds. E. E. de Looze van Hil versum. Uiteraard is één en ander nog niet definitief, waar 't mogelijk zou kun nen zijn dat er vertragingen optraden in diverse aangelegenheden, die vooraf hun beslag moeten kragen Voorburg. De Ned. Herv. Evangelisa tie op- Geref. Grondslag is aangeboden door de kerkeraad, dat zij per jaar 12 diensten in één der kerkgebouwen kan krijgen, onder conditie dat zij haar eigen diensten staakt. Merkwaardige uitspraak. In het blad „Uitzicht" schrijft de Geref. (kerk) pre dikant ds. Krijger: „Gaarne zou ik b.v. met zo'n zware Geref. Bonder Avond maal willen vieren, maar ik zou niet graag willen, dat hij als mondig lid van mijn kerk de kans kreeg b.v. de moei zaam geopende deuren en vensters naar de wereld weer dicht te gooien". Merk waardig noemden we deze uitspraak, omdat deze zelfde Geref. in 1886 de Ned. Herv. kerk verlieten omdat deze zo „licht" was. Beroepen te Ruimerwold B. Wentzel te Tingjum; Utrecht J. v. Reeden te Hardenberg; Amersfoort W. v. d. Zwaan te Emmercompascuum; Zuidhom C. Klapwijk te Bennebroek; Leeuwarden H. van Benthem te Wieringerwerf; Ou- dewater J. Banga te Vleuten. Aang. naar Amersfoort W. de Zwaan te Emmercompascuum; Minnertsga E. Haverkamp, cand. te Grootegast. Bedankt voor 's-Gravenhage W. Krij ger te Schiedam; Werkum J. Banga te Vleuten; Klazienaveen G. Steen te Mark nesse. De classis Brielle heeft de gemeente Den Bommel geadviseerd te Oude Ton ge aanvang te maken met kerkdiensten. Zeist. Op de kerkeraad kwam ter sprake of men het aantal Kerstwtjdin- gen niet drastisch moet beperken om op het kerstfeest zelf, niet met een over verzadigde gemeente te zitten. Er werd besloten naar een oplossing hierin te streven. De kerk en de techniek. Ergens in 't Centrum des lands ging de kerkeraad ener vacante gemeente een dominé be luisteren, in één der uithoeken des lands Hiertoe werd een wire-recorder mege- nomen en in de week daarop verzamel de zich de vacante gemeente om de op genomen preek te beluisteren en daarna te stemmen. Thuisgekomen heeft men echter blijk baar op een verkeerde knop gedrukt. want toen het instrument voor de ge meente zou worden afgedraaid, kwami er niets uit en bleek de uitwisser grondig zijn werk te hebben gedaan. Het blijft in de familie. Cand. J. Schel haas te Noord Scharwoude wordt 15 maart burgerlijk in 't huwelijk bevestigd door zijn vader H. Schelhaas, die bur gemeester is. Kerkelijk wordt dit huwelijk bevestigd door zijn oom dr. J. Schelhaas te Nieu- wendam, terwijl de bevestiging in 't ambt plaats heeft door ds. J. Schelhaas van Klaaswaal, een andere oom van de candidaat. CHR. GEBEF. KERKEN Tweetal te Hengelo A. Drecksler te Amsterdam en Th. Rutters te Wilder- vank. Beroepen te Bussum J. P. Geels te Haarlem; Rotterdam J. Drenth ts Amersfoort. Bedankt voor Amsterdam S. v. ZwoU te Kampen; Broek onder AJokerswoude G. de Vries te Zeist. Voor de zending' onder Ifirafll ontving ds. L. S. den Boer te s-Qravenhage 1000.—. Voor de onlangs ontvangen gift van 10.000.heeft de kerkeraad van Lisse het z.g. „café Faas" aan de Lisserdijk aangekocht. Dit deel van de Haarlem mermeer wordt dus nu voor de tweede maal „drooggelegd". Op 11 maart vindt de overdracht plaats en nog diezelfde week zal het v.m. café in gebruik wor den genomen. Als evangehsatiegebouw, waarin zondagsschool, jeugdclubs e.d. een onderkomen vinden. GER. GEMEENTEN B©roei)en te Benthuizen H. van Qllst te Dirksland; Middelburg W. Hage te Nunspeet. Bedankt voor Boskoop L. Kieboom te Lisse; Nieuwerkerk J. Bel te Krabben- dijke. Yerseke. In de gemeente Yerseke, wel ke sinds kort gediend wordt door ds, P. Honkoop, zijn thans en aantal lidmaten en een ouderling uitgetreden. Waar schijnlijk zal men zich voegen bij de groep dr. Steenblok. 's-Gravenpolder. De onlangs afgezet te predikant ds. T. Cabaret heeft thans een Geref. Gemeente in Hersteld Ver band gesticht, welke hij sinds 27 jan. '57 als predikant dient. Te Huis ter Helde overleed op 73 jarige leeftfld de wed. van wijlen Ds. G. H. Kersten. Vrijdag j.l. vond onder grote belangstelling de teraardbestelling plaats te Rotterdam. Ds. A. Verg^unst komt eerst in aug. a.s. uit Amerika naar Rotterdam. In de Kerkbode der Geref. Gem. van Rotter dam lazen wij het volgende bericht: „aanvankelijk was het de bedoeling dat ds. A. Vergunst in de tweede helft van april a.s. (naar Rotterdam-C.) zou over komen. Ons bereikte echter het bericht, dat dit door huiselijke omstandigheden nog enkele maanden uitgesteld moet worden. Naar doktersadvies zal de gro te reis niet eerder dan D.V. half augus tus kunnen worden aanvaard. Varia: De „zegeningen" der techniek: „Br X heeft geen gelegenheid bezoek van ouderling te ontvangen. Elke avond is er televisie. (Uit een huisbezoek-rapport). VERVOLGVERHAAL DE VROUW VAN door HERMAN NOORMAN (21) En wat doet Bertus Nu ja, hij geeft wat in de collecte, misschien wel een flink bedrag, dat weet Sjouk niet, maar dat is alles. Och, zij zou er geen enkel bezwaar tegen hebben, als er een paar nette fatsoenlijke jongens aan kwamen lopen, zoals in zovele gezinnen gebeurt. Zy heeft het Bertus voorzichtig gezegd, maar die zette dadelijk een domper op haar enthousiasme. „Ben je mal, je weet niet wat je in huis krijgt. En zou je denken, dat zij het zelf prettig vin den? Nu ja, voor een keertje. Maar ze slenteren liever over het dorp, op zoek naar een meisje; krijgen die wel ook". Ja, maar zo zijn ze toch allemaal niet? Er zijn fatsoenlijke jongens genoeg on der. Die ook naar de kerk gaan. Beware zulke wil Bertus zeker niet. Stel je voor, dat hg opgescheept zit met jongens als Piet. O ja, ze menen het best, waarom niet?' Maar die zijn zo hopeloos ouder wets, daar is het eind van weg. Trou wens, die komen niet bij hen, moet je niet denken. Die hangen in het Tehuis wat om, schaken en zo, luisteren naar wn dominee... och, Sjouk meent het wel goed, maar je moet je niet tè veel voor stellen van de dankbaarheid van militai ren. Die geloven het wel. Haar voorzichtig aangeduid plan is in duigen gevallen. Als hij kans ziet, gaat Bertus liever met Sjouk een zondag naar Lemaire, waa:r het heel gezellig is. Naarmate de oorlog duurt en Nederland vrij blijft, krijgt Lemaire zijn oude zelf vertrouwen weer terug. Als hij in Arnhem is, heeft Bertus ook dit voordeel, dat vader en moeder niet komen uit de kerk. Het bevalt hem niets, dat Sjouk telkens het gesprek probeert te brengen op zaken, die hem niet interesseren. Vader en moeder moesten eens denken, dat hij van plan was, terug te keren op het goede pad, zoals zij dat noemen. Wat is dat toch met Sjouk? Hij heeft gemerkt, dat zij minstens eenmaal in de week een be zoek brengt thuis. Dat vindt hij best, natuurlijk .Hrj mint die goede verstand houding. Maar waar praat Sjouk met moeder over? Je kunt beter in Arnhem zitten, 's zondags. Jammer, dat het elke week niet kan. HOOFDSTUK VIH De dagen de weken, de maanden ver glijden. Geregeld gaan jongens met ver lof en keren terug. De oorlog sleept zich voort. Polen is in enkele weken veroverd maar daarna is de strijd tot stilstand gekomen. Tja, je weet niet, hoe het moet. Engeland ligt ver van Duitsland, er is water tussen. Frankrijk is be schermd door de Maginotline. Je zou zeggen: de legers zullen wer keloos tegenover elkaar liggen. Maar 20 komt er geen eind aan de oorlog. Intussen wordt er aan de stelhngen steeds verder gewerkt. Oefening op oe fening wordt er gehouden, opdat men paraat zal zijn, als och kom, ons land is zo veilig als wat. Wat Bertus betreft duurt de mobilisatie vier jaren, net als toen.Hij heeft tegen die tijd opgezien, maar nu hij er eenmaal in zit, nu, dan valt het best mee, tenminste voor hem. Hij maakt een best jaar en dat zijn eer ste jaar, dat hij zelfstandig in de zaak werkt. Lemaire, die hij natuurlijk op de hoogte houdt, zegt, dat hij nooit zulke jaren heeft gehad. Enfin, het is hem ge gund. Er komen er wel mindere. Dan opeens is er onrust in het dorp: er komen mededelingen van 't Gemeen tehuis. Voor het geval de oorlog onze grenzen nadert, moeten de bewoners allen geëvacueerd worden, zoals dat heet. Aanwijzingen worden gegeven, lei ders van verschillende groepen worden aangewezen. Het hoognodige mogen zij meenemen, liefst zo weinig mogelijk. Zij zullen tijdelijk naar Holland gebracht worden, achter de Waterlinie. Och, alle maal voorzorgsmaatregelen. De mensen maken elkaar wijs, dat er niets van komt, maar intussen praten zij er maar over. „Je moet er niet aan denken", zegt Sjouk, „dat je je boeltje verlaten moet, zoals het daar staat. En wat vindt je er van terug?" Dat is voor hen al heel erg. Er was onlangs een officier in de winkel, die door Bertus in de kamer werd genodigd. Hij dronk thee mee. En die vertelde, dat indien het werkelijk ernst werd, dit deel van het dorp eenvoudig zou platgescho- ten worden door de eigen artillerie. Dat zijn dingen, waar je niet bij kunt, maar toen hij het uitlegde, begreep Sjoiik het wel. Dit deel van het dorp ligt, zoals zij dat noemen, in het schootsveld. Het zou de vijand gemakken opleveren, als het intact bleef en de eigen mannen zouden niet kunnen schieten, zoals het behoort. Neen er zou niet anders opzitten: dat ge deelte van het dorp, gelukkig maar een klein deel, zou platgeschoten worden, zodra de vijandelijkheden aan de grens begonnen. Dus zij zouden niet alleen ge ëvacueerd worden, maar bij terugkeer, na kortere of langere tijd, zou van hun mooie dorp niets meer over zijn. Zelfs het puin zou zijn weggeruimd. Je moet er eenvoudig niet aan denken. Als de luitenant haar betrokken ge laat ziet, zegt hij: „Nu ja, het is ver van prettig, dat is te begrijpen, maar in oorlogstijd wordt er zoveel vernield. En U krijgt alles vergoed van het Rijk, juf frouw. Schade hebt U er niet van". Och ja, dat is allemaal wel waar en het is mooi, maar je bent je boeltje kwtjt, je mooie, nieuwe meubelen, En de zaak? Wat komt er van terecht? Tja, het is me wat. „We willen hopen, dat het niet nodig is", heeft de luitenant nog gezegd. Hij gelooft het ook niet. Naar zijn mening heeft niemand er belang bij, ons land binnen te vallen. En Bertus lacht de angst van Sjouk weg: „Er komt niets van meid, maak je toch niet zo onge rust". In het midden van november worden opeens de verloven ingetrokken. Alweer onrust. Maar Bertus weet van mensen, die de vorige oorlog hebben meegemaakt dat er toen ook enkele malen geen ver lof is gegeven. Dat zijn van die ogen blikken, dat de regering bijzonder op haar qui vive is is. Maar daar is dan toch reden voor? Ja, dat zal wel, maar die kom je niet te weten Het doTp is vol, vol soldaten, nu allen van verlof „thuis" zijn en niemand ver trekt. Het verluidt, dat de maatregelen slechts voor enkele dagen zijn, maar er is niemand, die het weet. En dan op een zaterdagavond het is een gure avond en Bertus en Sjouk zitten gezellig in de kamer thee te drin ken en te lezen, zo nu en dan gaat de bel van de winkel over is er in het dorp een geloop en gedraaf, zó, dat Bertus opspringt en naar buiten loopt. Het is al militair wat de klok slaat. Hij hoort hoorngeschal en'weet dan meteen het is alarm. Soldaten vertellen hem, dat alle stellingen moeten worden bezet, er is onraad. Een motorafdeling raast in de avond voorbfl. De regelmatige atap van marcherende troepen wordt verno men, die al op weg zijn. Ordonnansen rijden af en aan. De bureaus van de mi litairen zijn verUcht. Er wordt koorts achtig gewerkt. Bertus staat aJs aan de grond genageld en de angst overvalt hem: zal er nu toch werkelijk...? Dan staat Sjouk ongerust over ztjn wegblirjven, naast hem en informeert met bange stem. Ja, er wordt beweerd, dat de alarmtoestand ia uitgeroepen, maar wat er aan de hand is, weet nie mand. Er komen buren bij, van wie een zegt: „Niets dan een oefening, mensen, maak je niet dik. De jongens moeten immers paraat zijn? Over een uurtje wordt het sein van de aftocht geblazen en dan is het afgelopen. Ik ga naar bin nen, het is me te fris buiten". Het is alles goed en wel, maar de ver loven zijn ook ingetrokken. Is dat soms ook oefening? En... dat uurtje wordt uren. Sjouk en Bertus begeven zich maar naar bed, want je hoort verder niets. Het is al twaalf uur en van het gemeentehuis is geen bericht gekomen, dus van evacuatie is geen sprake. Ze slapen die nacht nauwelijks. Al vroeg is Bertus weer In de kleren, om te bemer ken, dat hij niet de eerste is op 't dorp. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3