iiAriDEn-niEuii/j Dirksland sielde doorbraak aan de Ring vasi 92 Bertus Laanveld 2de blad Vrijdag 8 maart 1957 No. 2579 thans ook fotohandel Verhoging belasting op banden schaadt verkeers veiligheid Wat doen wij dagelijks? Optimistisch geluid over bouwvolume Mooi batig saldo op rekening 1955 De beste serie van 1957 leuwó UIT DE KERKEN GEBEF. KERKEN CHK. GEREF. KERKEN '^rujMMjciU4u Woningverdeling^ te Den Bommel De rooms-katholieken naar het getal In elke provincie vsinst Ook in Friesland Een stei-k gebonden kerkregering Nauwkeurige administratie Wij zagen in het vorig artikel dat de volkstelling van 1947 tegenover 1930 een achteruitgang in godsdienstige gezind te aangeeft voor de Hervormde Kerk en voor de groep „overige gezindten", waar onder gerekend zijn allen die niet Rooms Katholiek, Hervormd of Gerefzijn. De R.K. zijn in aantal van 1930 tot '47 gekomen van een percentage van 36.4 op 38.5. Volgens de statistiek telde deze kerk in 1947 3 millioen 703 duizend 600 aanhangers. In elke provincie is haar aantal toegenomen. In Noord-Brabant en Limburg is de toeneming 1%; deze pro vincies zijn voor 95% r.k. Overijsel ech ter ging met 2% vooruit en telt 30.3% r.k. Zeeland kwam van 25.1 op 25.7. Geen grote verschillen dus, maar toch vooruitgang. De provincie Utrecht, om nog een enkele te noemen, kwam van 31 op 31%% en Noord-Holland won nog 2%, van 27.2 op 29.3 een provincie met zeer ongodsdienstige, in elk geval mo derne inslag. De provincies die zeer aan de bevordering van het katholicisme hebben medegewerkt zijn Overijsel, Gel derland en Noord-Holland. Maar, als ge zegd, in iedere provincie is voor haar winst geweest. Zelfs de stoere Friezen leveren hun aandeel; Friesland is een nieuw bekeringsveld voor Rome gewor den. (Percentage is 7.3). IDokkum is met zijn Bonefatiusbron een bedevaartsoord geworden, waarover jaren geleden de toen aftredende burgemeester geweend heeft. Door middel van een annexatiewet is daar in 1927 een koppige Fries van zijn grond beroofd (met schadeloosstel ling), ten behoeve van Bonefatius. Men kan de roomse kerk geen organi satietalent ontzeggen. Zij heeft ook overal haar mensen voor en de arbeid voor de kerk draagt bij tot de heiliging van de werkers. Dat element van ver diensten speelt een grote rol; men doet een goed werk en dient er eigen zalig heid mede. Bovendien is haar aatal voorstanders in de politiek en maat schappij groot, zodat zij overal invloed uitoefent. Een sterk gebonden leergezag, een hiërarchische bouw van de kerk doet van bovenaf de instructies komen, die bij te- genstreving toch met zachte drang, doch beslist worden opgelegd. Men denke hier bijvoorbeeld aan de Kath. Nationale Par tij, die in de Tweede Kamer reeds 2 le den had. Zij is bij de verkiezing van 1956 in eens opgeheven en opgegaan in de Kath. Volkspartij, die haar aantal kamerleden prompt van 30 op 33 zag stijgen. Aan een mogelijke bedenking van de lezers willen wij bij voorbaat aandacht geven. Men zal aanvoeren, dat toch niet allen die als R.K. te boek staan zulke trouwe vrome roomsen zijn. Er schuilt heel wat wereldse zin onder. En afkerigheid van het geloof. Nu geldt dat wel voor elke kerk, in dit opzicht is al dat gecijfer maar koud. Toch kunnen wij, om ons een oordeel te vormen, niet alle cijfers en getallen missen. In het onderwerp dat ons nu be zig houdt spreken zij toch wel een dui delijke taal. Het is wel bekend dat b.v. in Limburg en Brabant vele mannen niet zo sterk gebonden zijn aan hun kerk, ja er vaak smalend over spreken. Maar, dat komt later wel goed, 't hindert ook niet Ontwikkelen en afdrukken van roUllms- kleinbeeldjlilins enz. Alle soorten films steeds voorradig. Gaarne z\jn we bereid V van advies te dienen. zolang zq nog maar r.k. georganiseerd zijn, niet al te veel op de Partij van de Arbeid stemmen, desnoods alleen maar hun „Pasen" houden als zij maar hun kinderen laten dopen. In het stervensuur snelt nog de kerk te hulp en het zijn maar enkele heel ver stokten die dan de priester afwijzen. Men vergete ook niet dat de roomse politiek helemaal op het gezin is inge steld, zij begeert grote gezinnen en wist door het aandringen op de Kinderbijslag een belangrijke geldstroom naar het zui den des lands te dirigeren. In strijd met de aanvankelijke opzet van deze wet, die voor kinderrijke gezinnen bedoeld was,- wordt nu reeds voor het eerste kind een toeslag genoten, alsof de kleine zonder dit niet in leven blijven. Bedenken wij voorts dat al wie maar rooms gedoopt is, levenlang te boek staat. De r.k. kerk houdt in samenwer king met de gemeente-secretarieën aan tekening van alle verandering van woon plaats enz. enz, zodat ge nimmer uit het oog verloren wordt. Hier past de opmer king, dat die r.k. mensen zich dan ook tamelijk verzekerd weten van de belang stelling van de kerk in hun lot. Voor sommigen is dat zelfs wel eens hinder lijk, want er is maar weinig waar de kerk zich niet mede bemoeit. Een zelf standig oordeel blijft er voor de roomsen bijna niet over; anderzijds „kan er veel bij door" en vertonen zij naast wereld- mijding in het klooster een zeer wereld se wandel. De carnavalsfeesten geven daarvan en voor de protestante belijders weerzinwekkend voorbeeld. Intussen: de grote steden met hun massawerk maken inbreuk op de voor het overige deel der bevolking geldende verschijnselen. Wat in kleinere plaatsen tamelijk normaal verloopt, eist in de ste den een hevige worsteling. Dat geldt voor alle protestante gemeenschappen, maar ook voor de roomse. Daarover D.V. hierna een woordje. WAARNEMER De K.N.A.C. ziet in het voornemen van de regering, de omzetbelasting van vijf procent op nieuwe banden voor per sonenauto's, motorrijwielen en scooters te verhogen tot vijftien procent, een re ëel gevaar voor de verkeersveiligheid. De K.N.A.C. motiveert dit door op te merken, dat ruim 95 pet. van alle per sonenauto's en motorrijwielen worden gebruikt voor zakelijke doeleindeni. De banden zijn dus evenmin luxe. Prijs verhoging zal bij de betrokkenen de neiging in de hand werken, het kopen van nieuwe banden langer uit te stellen. Het rijden met een kleine, weinig luxe personenauto kost al ongeveer 3.000 bij een afgelegde afstand van 20.000 kilometer. Hiervan gaat bijna 900 gulden naar de belasting. Het laatstge noemde bedrag geeft volgens de KNAC de vrijheid, met klem te protesteren te gen verhoging van de bandenbelasting. ----------O---------- In het blad „Ons Orgaan" van de Vrije Evangelische Gemeenten werd de volgende berekening aangehaald, die ons wel tot nadenken mag brengen: Op een leeftijd van 70 jaar heeft een mens ongeveer 25 jaren geslapen; 6 jaren gegeten; 3 jaren gewacht op tram, bus of trein; 4 jaren zich aan-, uit- en omgekleed; 3 jaren zich gewassen en gekamd; 2 jaren met wachten in winkels en kantoren doorgebracht; 1 jaar brieven geschreven; 44 jaren samen! Van de 70 jaren blijven er dan nog 26 jaren over, waarin natuurlijk gearbeid werd. Maar daar zit ook verder nog een heel stuk ,,veloren tijd" in. Burgemeester D. van Heyst presideerde de donderdagmiddag door de ge meenteraad van Dirksland gehouden raadsvergadering, waarin men een niet bijster lange agenda te behandelen kreeg doch wel zaken, die bUjkbaar geen uitstel konden lijden. In hoofdzaak ging het in deze bijeenkomst om uitgifte van tuingronden, vaststelling van de herziening van het uitbreidingsplan (door braak Ring) en toekennen van pachtvergoeding voor in het uitbreidingsplan benodigde grond. De ingekomen stukken en mededelin gen betroffen: Goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot verhu ring van een perceeltje grond aan de Stichting vajti Weel Ziekenhuis; Goed keuring alsvoren op het raadsbesluit tot aankoop van de woning Noorddijk 1. Bericht van Ged. Staten, dat geen be zwaar bestaat tegen de vastgestelde sa larisvoorzieningen van het gemeente personeel per 1 januari 1957; berichten van C. J. van Deurloo, A. L. Bakker en A. Robijn, dat zij hun herbenoeming als lid van de woonruimtecommissie aan nemen; goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot wijziging van de ge meentebegroting 1956. Voorgesteld werd deze stukken voor kennisgeving aan te nemen, waartegen geen bezwaren bleken te bestaan. Voorgesteld werd vervolgens om: de tuingrond aan de Tuinstraat (Gedempte Gooi) ook voor 1957 weder aan de te genwoordige huurders op dezelfde voor waarden, die thans gelden, te verhuren, aan S. de Ruiter en P. Zoon te verhuren een perceeltje tuingrond, grenzende aan de terreinen liggende bij de gasfabriek. Deze perceeltjes zijn ontstaan door dem ping van de sloot, lopende tussen het terrein en de dijk. De grond aan de Rui ter te verhuren, is groot 115 m^ en de grond te verhuren aan Zoon is groot 143% m2. Termijn 3 jaren voor respek- tievelijk 2.50 en 3.per jaar. Voorts om een perceeltje grond liggende bij het vroegere weeshuis, aan A. W. Knops voor 3 jaren ad 4.per jaar te ver huren. Deze voorstellen ontmoetten geen be zwaren. In de vergadering van 2 november werd besloten de gemeentegelden op nieuw tegen fraude enz. te verzekeren tot een bedrag van 15.000.Van Ged. Staten was bericht ontvangen, dat het bedrag in verband met de voortdurende stijging van het budget verhoogd diende te worden tot ten minste 25000.het geen b en w dan ook voorstelden en door de raad werd goedgekeurd. Doorbraak Een voorstel tot vaststelling herzie ning uitbreidingsplan betrof de bestem ming van de grond bij de zgn. door braak Ring naar het uitbreidingsplan Philipshoofjesweg, voornamelijk de grond aangekocht van de heer de Rui ter en de grond bij de ingang van de Bosdreef bij de Burg. C. Zaayerlaan (garagebedrijf van de heer Hesselink). Het ontwerp heeft gedurende de wet telijke termijn ter inzage gelegen en er zijn tegen deze voorgestelde wijzi ging geen bezwaren ingebracht, zodat nu tot vaststelling van deze wqziging door de raad kon worden overgegaan. De bejaardenwoningen zijn nu gepro jecteerd aaa üe Verlengde Julianalaan terwijl ook het verenigingsgebouw in deze omgeving geprojecteerd is. De wo ningbouw hangt echter geheel af van de mogelijkheid of men geld kan aan trekken en van de toewijzing van wo ningen, waarover de voorzitter ten aan zien van Dirksland niet erg optimis tisch bleek. Woningverbetering (De heer C. Kardux, Straatdijk 48, had een verzoek ingediend om premie op voet van de „Premieregeling woning verbetering en splitsing 1953", voor het verbeteren van de sanitaire inrichting in de woning. Voorgesteld werd be houdens goedkeuring van de minister van volkshuisvesting en bouwmijverheid een premie te verlenen van 50% van 300.- is 150.-. Hiervan komt voor rekening van het rijk 2/3 deel van 150 is 100.en voor rekening der ge meente Vs deel van 150.is 50. Het werd zonder discussie aangeno men. De bijzondere schoolvereniging vroeg voor 1957 een voorschot op de vergoe dingen ingevolge de l.o.-wet 1920. Voor de openbare lagere school zijn destijds de kosten per leerling voor 1957 vast gesteld op 39.93. De bijzondere school heeft een gemiddeld aantal leerlingen van 265 Vs, zodat een voorschot kan worden verleend van 265 1/3 x 39.93 is 10.594,76. Voor het handwerkonder- wijs bedraagt dit voorschot 2028.26. Maatsch. Zorg De rekening van de Instelling voor Maatschappelijke Zorg over 1955 sluit in de gewone dienst met een totale ont vangst van 15485.06 en met een totale uitgaaf van 15485.06. Saldo nihil. In de kapitaaldienst met een ontvangst en een uitgaaf van 2565.19. In 1955 heeft deze instelling een subsidie uit de ge meentekas ontvangen .van 12418.12. De rekening was door het Centraal Ve rificatiebureau gecontroleerd en in orde bevonden. Ook de rekening van het gasdistribu- tiebedrflf over 1955 was gecontroleerd en in orde bevonden door het Centraal Verificatiebureau. Deze sluit in de ge wone dienst met een ontvangst en uit gaaf van 85502.51. In de kapitaaldienst met een Inkomst en uitgaaf van 8058,86. Batig en nadelig De gemeenterekening 1955 sluit in de gewone dienst met een totale ontvangst van 248557,80 en een to tale uitgaaf van 215351,28. Batig saldo 33206,52. Voor deze dienst behoefde uit de vroegere batige saldi geen bijdrage te worden geno men. Totale ontvangst kapitaaldienst 1071823,20 en totale uitgaaf 1275771,70; nadeUg saldo totaal 203948,50. Door de Centrale Commissie voor de Onteigeningsvergoeding te Rotterdam was een pachtersrapport samengesteld omtrent de aan P. Guldemeester, huur der van het land in het uitbreidingsplan aan de Philipshoofdjesweg, uit te beta len schadeloosstelling bij pachtontbin- ding van 2.57.14 ha bouwland. B en w stelden voor de door de Com missie voorgestelde schadeloosstelling aan Guldemeester uit te betalen, waar mede Guldemeester akkoord heeft ver klaard. Ook de raad bleek het te kunnen goedkeuren. Er is grond Tijdens de rondvraag attendeerde de heer van Kempen op vermoedelijk on deugdelijke riolering van de Tuinstraat naar de Gooi. Men ondervindt er vee) last van stank. De voorzitter zou het laten onderzoeken. De heer Grootenboer sprak over grond van het kerkhof, langs de kerkgracht. I>e zwanen werken die grond in de gracht. De heer Gestel vroeg of er gemeente grond kan worden uitgegeven voor par- tikuliere woningbouw, waarop de voor zitter met een bemoedigend „inderdaad" kon antwoorden. De voorzitter lanceerde dan nog het voorstel om 150.uit te trekken voor de E.H.B.O., die op dezelfde dag het 25 jarig bestaan herdacht. De raad, het grote nut van de E.H.B.O. volledig er kennende gaf aan dit voorstel zijn toe stemming. Dan sluiting. Vrijdagmiddag is te Amsterdam Hr. Ms. mijnenveger „Sneek" officieel in dienst gesteld. Foto: de burgemeester van Sneek, de heer L. Basterhoff, houdt een toespraak tot de bemanning op het achterdek. i 27 - 31 en 35 et NED. HEBV. KERK Beroepen te 's Gravenmoer A. Boertje te Herkingen; Driesum en Reeuwijk, cand. G. Westland te Huizen; Bruchem en Polsbroek, cand. A. Lam te Zeist; Leiden L. Kievit te Woerden. Aangenomen naar Papendrecht A. Baars te Mastenbroek Bedankt voor Meerkerk A. Jansen te Daarle. Benoemd tot voorganger der Evange lisatie te Vriezenveen, de Eerw. heer J. van Woerden te Stolwijk Hoornaar: Zondag 24 febr. werd de hulpprediker dezer gemee.nte, cand. G. Broere, tot predikant bevestigd door ds. J. Hovius van Dordrecht iDe tekst was Psalm 134 1-2. Ds Broere deed 's middags intrede, sprekende over Galaten 6 14^16. Toe spraken werden o.m. gehouden door ds A. Megers voorzitter van de G.Z.B, i.v.m. het feit dat ds Broere t.z.t. zal worden uitgezonden als zendingspredi kant. Ds S Meger van Hoog-Blokland sprak namens ring en classis. Slledrecht. De kerkeraad besloot om in de a.s. vacature van ds A. N. Lang- hout, die naar Heusden vertrekt, een predikant te beroepen van de Geref. Bond, doch één, die genegen is met de andere (niet G.B.) predikanten samen te werken. Aalst: Onder grote belangstelling werd te Aalst het stoffelijk overschot ter aarde besteld van dhr. J. C. van der Ent, in leven onderwijzer, godsdienston derwijzer, ambtenaar van de burgerlijke stand en ouderling in de gemeente Aalst De rouwdienst werd geleid door ds. P. J. T. Lamens van Kamerik Verder spra ken nog de predikanten ds J. v. Vliet uit Zetten; ds. P. Kolijn te Aalst en de godsdienstonderwijzers van der Kolk; Stekelenburg en van Willigen. Beroepen te Hazerswoude en Smilde J. Banga te Vleuten; Klazienaveen G. Steen te Marknesse; Dokkum G. Oppe- dijk te Appelscha. Aang. naar: Medemblik J. te Winkel cand. te Voorthuizen; Creil B. Oosterhof te Leimuiden; Zwolle J. v. d. Zanden te Murmerwoude Bedankt voor Nieuwdorp B. Oosterhof te Leimuiden; Middelstum J. v. Tuinen te Schettens; Rotterdam H. Heule te De venter; Sleeuwijk H. van Benthem te Wierlngerwerf. Beroepen te Midwolda M. Vlietstra te Eemdijk; Doesburg P. J. de Bruin te Boscoop; Overschie J Drenth te Amers foort. Bedankt voor Driebergen J. Keunig te Barendrecht; Rotterdam G. Buys te Pa pendrecht. Prof. G. Wisse te Doorn hoopt a.s. 24 maart zijn 84ste verjaardag te herden ken. Ofschoon de laatste jaren meerdere malen door een hartaanval getroffen, mag Z. hooggel. zich momenteel in een redelijke gezondheid verheugen en gaat nog iedere zondag lx vóór in de dienst des Woords. Ds. li. van Urk te Haastrecht hoopt met 1 juni a.s. wegens gezondheidsrede nen met emeritaat te gaan. Ds. van Urk werd in 1891 te Urk geboren en diende vanaf 1919 de gemeenten Westmaas, Sexbierum en Haastrecht GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelburg en Moercapel- le ds. W. Hage te Nunspeet; Aagteker ke en Kampen H. van Gilst te Dirksland; Dordrecht K. de Gier te 's Gravenhage. Bedankt voor Vlissingen en Zeist W. Hage te Nunspeet; Scherpenisse H, van Gilst te Dirksland. Scheuring in Yerseke. Te Yerseke is een aantal leden uit de Geref. Gemeente getreden. Men houdt thans zelfstandige godsdienstoefeningen. De Geref. Gem. van Yerseke is een van de grootste van het kerkverband en telt 1153 zielen. Ds. Cabaret sticht eigen gemeente. Te 's-GravenpoIder is een Geref. Geto. in hersteld verband geïnstitueerd, waar van voorganger is ds. T. Cabaret. Ds. Cabaret werd 30 maart 1954 als predi kant van de Geref. Gem. van 's-Graven- polder bevestigd en in 1956 door de clas sis Goes van de Geref. Gemeenten uit zijn ambt ontzet. De Ger. Gemeente van 'sGravenpoIder telde 532 zielen. Met ds. Cabaret zijn nu een aantal gemeentele den overgegaan. (Buiten verantwoordelijkheid der R/ Mijnheer de redacteur! Mag ik sv.p. een klein plp^ uw veelgelezen blad, waarvooi-. .«^x? A baat mijn oprechte dank. Met verwondering nam ik kennis van het ingezonden schrijven van de heer M. P. Arensman. Het schijnt mij toe, dat wat betreft de uitvoering van de Woon- ruimtewet, verschillende gemeenten hun eigen visie hebben en deze uitvoeren naar eigen inzichten. De bewering als zouden bij de woning verdeling van een Bouwvereniging, niet aUeen de Woonruimte-Commissie, maar ook het college van b en w uitgescha keld worden, is, ik durf dit wel met ze kerheid, te zeggen, geheel en al buiten de waarheid. Als lid der Woonruimte-Commissie, zolang deze bestaat, laat het zich wel verstaan, dat mij niet onbekend is, de bevoegdheid van het college van b en w. Ik vraag mij af, laten b en w en de Woonruimte-Commissie te Den Bommel zich dit alles welgevallen, zoals de heer Arensman schrijft, dan geloof ik toch, dat van beide instanties, wat meer ac tiviteit zeer zeker op zijn plaats zou zijn. Ongetwijfeld, zou dit de woningzoe kenden ten goede komen. Dan kan de heer Arensman zeer ze ker zijn krachtterm ,,niet aanvaardbaar" wel schrappen en ik geef hem de raad eens bij hogere instanties advies in te winnen. Voorzeker zal hg dan inzien, dat juist zijn visie onaanvaardbaar is, J. P. C. van Zielst Sommelsdijk, 4 maart 1937. VERVOLGVERHAAL DE VROUW VAN door HERMAN NOORMAN (19) 't Is een hele consternatie op het strand, maar feitelijk weet niemand, wat er waar is van het gerucht. Het kan ook best loos alarm zijn. Bertus gaat naar het dorp om poolshoogte te nemen En daar wordt het hem duidelijk, dat het praatje geen praatje is. Hij leest de aanplakbiljetten aan het gemeentehuis en het postkantoor. Twijfel is uitgeslo ten: de voormobilisatie is afgekondigd. Hij holt naar het strand terug. „We moeten weg, mensen, Het is waar. Hoe eerder wij thuis zijn, hoe beter". Hij heeft al zijn zekerheid verloren, evenals Lemaire, die nog geen uur geleden heeft zitten orakelen, dat oorlog uitgesloten was. Frankrijk en Engeland zullen wel toegeven... Maar dit is dan toch een te denken gevend symptoom, nietwaar? Ja, dat moeten allen erkennen. Het strand loopt leeg, naar het dorp, waar de mensen druk praten met elkaar. In de pensions zeggen de gastheren en gastvrouwen, dat men zich niet zo druk moet maken. Het is alleen maar een voorzorgsmaatregel. Ja, ja, dat kennen zij. Het wordt die avond een hele exodus uit het dorp. Van hen, die nog thuis kun nen komen. Dat kunnen de Lemaires, Sjouk en Bertus ook Haastig pakken ze in, rekenen af, nemen de trein naar Utrecht om vandaar op Arnhem af te stevenen. Zowaar kunnen Sjouk en Ber tus hun dorp nog bereiken, waar alles in rep en roer is Het is al laat, als Piet op de fiets komt. Nu is hij wel van de partij, be trokken bij de voormobilisatie. Trouwens hij heeft al een papier thuis gekregen van het gemeentehuis Morgen vroeg naar Arnhem. En dan Ja, dat weet hij niet. Zijn mobilisatie-bestemming kan evengoed aan de grens zijn als aan de Hollandse waterlinie. Dat maken de „ho gen" uit. „Kop op, Piet", zegt Bertus, die zelf niet gerust is. Het merkwaardige is, dat Piet helemaal niet in de war is. Hij be seft wel de ernst van het geval, maar hij is overigens kalm. „Het loopt nog wel los", gaat Bertus voort. „Er komt geen oorlog, man, en als die toch komt, wel dan blijven wij er weer buiten, net als de vorige keer, re ken maar". Piet, bedachtzaam als steeds, geeft er geen antwoord op. Bertus weet er al net zo veel van als de rest. Hij praat maar wat, om zijn onrust te verbergen. ,,Wij zullen op God vertrouwen", zegt Piet eenvoudig, om dan met een stevige handdruk afscheid te nemen. Sjouk, die hem gaarne lijden mag, houdt zijn hand langer vast dan ze gewoonlijk doet. „Het beste, jongen, en je laat wel eens wat van je horen, hé We zullen met je mee leven, daar kun je van op aan". „Tot kijk, jo. Zie, dat je de strepen haalt", doet Bertus luidruchtig. „In zo'n tijd komt er gebrek aan kader. Jij kunt best korporaal of wachtmeester worden, zo dom ben je niet". Piet glimlacht stil voor zich heen. Het is ook een smartelijke glimlach: heeft zijn broer nu anders niets te zeggen op dit ogenblik? Hij springt op zijn fiets en peddelt naar huis, waar vader en moe der hem wachten. Alles is gereed ge maakt; zijn uniform, zijn bullen, wat etenswaren, je kunt niet weten, wanneer hij morgen iets krijgt. Voor ze -naar bed gaan, vouwt vader de handen en bidt voor zijn jongen, die zulk een onbekende toekomst tegemoet gaat en smeekt voor land en volk om. bewaard te blijven bij de vrede. Bij Bertus komen nog enige kermissen even burrten. Je wilt wel eens praten, niet waar? In tal van woningen maken er zich gereed, om te gaan, al is de ei genlijke mobilisatie er nog niet. Je kunt er wel op rekenen, dat die komt. Och, meent Bertus, dat kan ook nog wel mee vallen. Er is nog geen oorlog. Op het laatste moment, dat heb je toen ook ge zien, toen Chamberlain naar Duitsland vloog, werd die afgelast. En dan komen de jongens weer naar huis Ja, ja, de radio vertelde het de vol gende morgen wel anders. Vroeger dan gewoonlijk is Bertus opgestaan. De on rust heeft hem het bed uitgedreven. Hij heeft verschillende dorpelingen zich op weg zien begeven, gepakt en gezakt; lui van de voormobilisatie. Hij heeft gehoord dat er ook in het dorp militairen komen; er zijn scholen leeggehaald en een ander groot gebouw moet ontruimd worden. Ach ja, natuurlijk, het dorp ligt mid den in de Grebbelinie. Je kunt er van op aan, dat tal van soldaten zullen ko men, als de mobilisatie wordt afgekon digd. En die komt nu wel. De radio vertelt in geuren en kleuren, dat de Duitsers Polen binnengerukt zijn. Nou, dan weet je het wel: dat zullen Engeland en Fran krijk niet op zich laten zitten: die heb ben een verbond met Polen, om dat land te helpen. iZoveel weet Bertus er wel van „Van jou voorspellingen komt ook niets uit, zegt Sjouk, als hij 't radiotoestel afzet. Ongerust gaat hij aanhet werk. De klanten in de winkel praten over niets anders dan over oorlog en mobilisatie. De jongste knecht van Bertus is er ook bij, als de rest straks wordt opgeroepen. Hij ziet zo bleek als wat. En anders heeft hij allemanspraat, durft ook wel een stevige vloek tussen zijn woorden té gooien, maar nu doet hij stil zijn werk. Engeland en Frankrijk stellen een ul timatum aan Duitsland: als de troepen uit Polen niet worden teruggeroepen vóór zondagmiddag half twaalf, is de oorlogstoestand daar. Nu maar afge wacht, wat dit ultimatum zal uitwerken. Bertus is die zondagmiddag niet van het radiotoestel weg te slaan. Er komen allerlei beschouwingen van Duitse en Engelse zijde. (Dan een verslag uit het Lagerhuis: de oorlog is er. Duitsland heeft geen antwoord gegeven en de ter mijn is verstreken. Uit Arnhem zijn vader en mofeder Le maire gekomen. Ze konden het daar ook niet uithouden, moesten eens naar het dorp, waar ze al even onrustig zijn. Na kerktijd komt Jelle aanlopen. In de kerk daar heeft hij zich thuis gevoeld. Daar werd met kracht Gods genadetroon aan geroepen en om vrede gesmeekt, zo mo gelijk nog voor de wereld en anders voor ons land. Evenwel: „Uw vrtl geschiede", heeft de dominee gezegd. Weten wij, wat God met de wereld voor heeft Zijn oor delen razen, mocht het zijn tot veroot moediging en bekering Jelle steekt rustig een sigaar op, die Bertus hem presenteert. „Nu, Laanveld, wat zeg je er van?" vraagt Lemaire. „Had je dat gedacht?" „Van mensen is alles te verwachten", zegt Jelle. „Wie bij de Schrift leeft, weet wel, dat niet waar is, wat gezegd werd, namelijk, dat na de laatste oorlog geen oorlog meer komen zou. Dat is tegen de Schrift, Lemaire". Bertus wil het gesprek een andere wen ding geven maar Lemaire is wat geprik keld. „Jullie hebben altijd je woordje klaar, maar vertel me nu eens is dat rechtvaar dig? Waarom moeten we nu weer een oorlog hebben Je weet, wat een ellende er toen over de wereld gekomen is; moet dat nu weer?" „Als de mensen en de volken het er naar maken, ja. Jullie denken het zonder de godsdienst te kunnen stellen, maar er is een God in de hemel, Lemaire, die niet duldt, dat de mensen zich van Hem afkeren. Neem mij niet kwalijk, Sjoukje maar je vader vraagt mij er naar en dan zeg ik, zoals ik het zie". Sjoukje heeft met grote ogen naar Jelle zitten kijken, die daar zo rustig zit, terwijl allen in de kamer vol onrust zijn. Bovendien interesseren de vragen van haar vader haar; ze zit weer met 't probleem, net als toen. Maar 't schijnt voor vader Laanveld helemaal geen pro bleem te zijn. „Wat bennen jullie toch voor mensen", zegt Lemaire los. ,,Die verheerlijken de oorlog ook nog. Als er 'n God is, zoals jullie beweren, dan zeg ik, dat er geen is. God kan de oorlog niet toestaan". Wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3