I Ad OUDE 6 EN EVER ZENUWRUST 11 Schaakrubriek Centrale Veiling Middelharnis Diekhuusnieuws Ledenvergadering Chr. School te Den Bommel B< 2de bl Kind erhoekj e GOEDEREEDE UIT»" Ds. J. van Drenth sprak over „Geestkracht" Biz. 2 „E IL A N D EN - NIE U W S" Vrfldag 8 maart 195jl Oplossing probleem no. 10. De stand van ens tiende probleem was wit: Kgl, pionnen a7, b6, c5, d4, e3, f2. zwart: Ka8, pionnen b7, c6, d5, e4 Oplossing: Wit zwart 1. f2—f3 e4xf3 2 Kgl—fl f3—f2 3 e3e4 d5xe4 4 Kflxf2 e4—e3 5 f2—el e3—e2 6 d4—d5 c6xd5 7 Kelxe2 d5—d4 8 ke2—<J2 d4—d3 9 c5c6 b7—c6 10 Kd2xd3 Ka8—lb? 11 Kd3—c4! Kb7—a8 12 Kc4—c5! Ka8—b7 13 Kc5—d6 c6c5 Nu niet Ka8 want dan vervolgt wit met Kc7 en het is in minder dan 18 zet ten mat. 14 a7—a8 Dt Kb7xa8 15 Kd6—c7 c5c4 16 b6—b7t Ka8—a7 17 b7—b8 D t Ka7—a6 18 Db8^b6 mat. Een enkele oplosser leverde naast deze oplossing nevenoplossingen in, maar had dan 19 zetten nodig om zwart mat te krijgen. Maar ik meen dat in deze op lossingen toch foutjes schuilen. Zo werd op de 11e zet door wit Kd4 gespeeld en dan op 12e zet Kc4 inplaats van Kc5. Inderdaad heeft men dan een zet meer nodig, maar door deze zetten verliest men ook een tempo. Bij een andere variant speelde men op 13e zet inplaats van Kd6 aVaS Df- Ook dan heeft men inderdaad 19 zetten nodig. Daarom is deze zet minder goed, want men verliest weer een tempo, waar door wit op de 18e zet eerst Db3 moet spelen om de zwarte koning naar a6 te jagen en op de 19e zet met Db6 mat te geven. Wil ook de heer Sp., die vijf va rianten in zond, dit nog eens nazien. Deze heer staat nu na deze 10 proble men aan de kop van onze wedstrijd. Hoewel hfl niet op zijn lauweren moet gaan rusten, want hij wordt door ande ren vrij dicht op de hielen gezeten. Het nieuwe probleem No. 11 Wit geeft mat in 5 zetten. Dit is weer een stand, die uit een praktische partij genomen kon zijn. Wit is in het offensief, maar zwart heeft een gevaarlijke e pion, die op promoveren staat. Het is een studie van B. Lasker, een broer van de bekende oud-wereld- kampioen E. Dasker. Oplossingen inzenden vóór 19 maart. We ontvingen het volgende verslag van de wedstrijd Melissant-MiddeUiamls. In de laatste ronde van de tientallen- wedstrijd wist Middelharnis een krappe zege te behalen op Melissant, na eerst met 31 en later met 4%3% te heb ben achter gestaan We geven eerst de volledige uitslag: Huisman^Boeter 1O Vogelaar^Koese 1O PrinsG. de Jager O-1 Leijdens^Poortvliet de VogelJ. de Jager O1 V. d. BoschA. Vogelaar O1 v. AstPeeman O-1 V. d. Zande^Hoogzand 1O V. d. Werf—Albrechts 1—0 Stolk—Moerland 0—1 4%—SVa Deze wedstrijd toonde weer aan hoe wisselvallig ook een tientallen wedstrijd kan zijn. Enkele wisselvallige blunders kunnen het hele uiterlijk van een wed strijd veranderen. De middenmoot van Melissant liet het er dit keer bij zitten, hoewel half in de avond betere resulta ten van deze spelers verwacht konden worden. Zo had van den Bosch goede remise kansen en van Ast stond in het eindspel theoretisch gewonnen. Wellicht heeft hem dit verleid nonchalant te gaan spelen, waardoor inplaats van winst verlies zijn deel was. Het was in elk geval een wedstrijd v^'aar het tot op het laatste ogenblik gespannen heeft. Correspondentie over deze rubriek en oplossingen dienen gezonden te worden aan: Correspondentieadres schaakrubriek, Nieuweweg 9, Melissant. Beste jongens en meisjes! Ook het raadsel voor deze week is weer niet moeiiyk. Dat zullen jullie wel dade lijk ondervinden als er aan wordt be gonnen. MAABT-BAADSEL 2 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 10. X 11. X 12. X 13. X I. Pilistijn, door David verslagen; 2. Hof meester van koning Achab; 3. Schaap herder die koning werd; 4. Vader van David; 5. En de Engel des Heeren kwam ten anderen male weder en roerde hem aan en zeide: op, eet! (1 Kon. 19) 6. Want Mijn volk heeft twee boosheden gedaan, de Springader des le venden waters hebben zij verlaten (Jer. 2); 7. Letter; 8. En Ik zal Pathros ver woesten en een vuur leggen in Zoan en Ik zal gerichten oefenen In (Ezech. 30.); 9. Berg waarop Aë.ron stierf; 10. Want Gij hebt mij verblijd, Heere, met Uw daden, ik zal juichen over de werken handen (Ps. 92); II. Broeder van Rebekka; 12. Eiland waarheen Johannes verbannen werd; 13. Want zij zijn Uw velk en Uwdie Gij uitgevoerd hebt uit Egypteland (1 Kon. 8). Dit raadsel werd me toegezonden door Koos en Han van Loon, Nieuwe Tonge. CORRESPONDENTIE Eerst een nieuweling. Jaap S., Sommelsdyk. Hartelijk wel kom. Jaap! Ik hoop dat je lange tijd met genoegen met ons zal meedoen. Die twee oplossingen waren in orde. Dat is dus al een goed begin. En wat schrijf jij mooi! Jan S., MiddeUiamis. Alles is vroeg dit jaar. Dat zie je aan de planten en jij merkt het aan de duiven. Is de tweede leg al uitgebroed? Gelukkig dat het dit keer niet zo erg was. Vele kinderen zul len niet weten wat biest is. Maar jtj weet het wel en ik ken het ook, hoor! Aria V., MiddeUiamis. Het doet me genoegen, dat jij het fijne raadsels vond. Sommige kinderen vonden ze vreselijk moeilijk. Btj typen moet je goed je ge dachten hebben: je vingers moeben pre cies uitvoeren wat je ziet en dat gaat niet altijd even goed. Plakken en teke nen en vlechten gaat wel heerlijk, maar het is zoals je schrijft: het andere moet ook gebeuren. Adri V. d. B., Den Bommel. Dat vind ik flink: centen opsparen en er dan iets nuttigs vodr kopen. Vele centjes worden weggegooid voor patat en meer van dat soort dingen. Je zou soms denken, dat ze thuis geen eten kragen. Ik denk dat jul lie liever wit van de sneeuw hadden ge zien dan kletsnat van de regen. Jan L., Nieuwe Tonge. Wonderlijke dingen, die bandrecorders, hé? Heb je jezelf ook horen praten in school? Weet je wat wonderlijk is? Vroeger wist je wie iets had uitgevonden, maar in onze tfld komen vele nieuwe dingen en de uit vinders ervan hoor je niet noemen. To V. d. M., Dirksland. Jij bent een dierenvriendin, hoor! Jammer dat poes niet geholpen wou worden. Wat zei de veearts, toen je daar zonder kat stond? Hoe is het nu met het beest Wat die B. moest zijn heb je wel gezien, hé? 'Gerrit v. d. B., Den Bommel. Ga je al over de poterzetter denken? Ja, die ma chine is straks weer al nodig als het land klaar is gemaakt. Als jij maar een half uur moet ctjdfen, dan zie ik wel, dat ik liefst niet met je mee zou peddelen; er zit dan een behoorlek gangetje in. Is er ook 'n versnelling op? Dat merk heb ik al meer gezien. Hannie de B., Ouddorp. Jij kunt leuk vertellen, hoor! Jammer dat het eigen lijk ongelukjes waren, die je moest schrij ven. O, wat is die Adje toch een stou- terd! Ik denk dat hij elke dag iets uit haalt, dat nu niet bepaald goed is te noemen. Maar daar heeft hij nog geen erg in. Als jij dat nu deed, dan was het wat anders. Kees v. d. W., Ooltgensplaat. Weer iemand die de raadsels niet moeilijk vond! Mooi zo! Ik kan dus gerust door gaan. Voor kinderen die hun best doen, zijn de meesters niet streng; die kinderen hebben in elk geval geen hinder van de gestrengheid. EUy de B., Ouddorp. De mensen kun nen wel zo véél denken! Ze wisten hele maal niet wat jij had geschreven en ge tekend. Wat zuigen ze toch veel uit hun duim. Al is het geen zomer, dan is het strand met de duinstreek toch interes sant. Elke dag is het weer anders; als je het maar ziet. Hans D., IBarendrecht. Ik zag je raad sel dadelijk toen ik de brief opende. Leuk is dat, om al de regels met dezelfde let ter te beginnen. En het was in het bgin niet met opzet. In zo'n school werk je met plezier, denk ik. Lammetjes heb ik ook al gezien, hoor! Een mooi gezicht ieder jaar. Jochem G., Den Helder. Wat ging dat goed met die repetitie! Maar er was ook wat aan vooraf gegaan! Dat is goed, hoor Jochem. Elke dag opnieuw hebben we de Heere nodig. In de regel bidden we als we nood hebben en als in die nood is voorzien, dan vergeten we te danken. Wat zijn we toch zelfzoekende schepselen! Zeg Jochem, zal je voortaan „OOM KO" op de enveloppe zetten? Lenie K., Herkingen. Helpen die spuit jes goed? Vroeger was aan zoiets niet veel te doen. En nu je versje: \oot Leiüe! Pas ben jij een raadselnichtje, of je krijgt al een gedichtje voor je mooie albumboek. 't Is niet met de hand geschreven, maar dat blijft toch om het even: 'k heb voldaan aan je verzoek, 'k Hoop dat 't naar je züi zal zijn, Lenie van 't Adoptieplein! Maart 1957 Oom Ko. Allemaal de hartelijke groeten van OOMKO WENNEKER -; EXTRA ZACHT ENBÉLEGEN Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en «temmen U weer moedig en rustig. Veiling van vrijdag 8 maart 1957 Uien middel 14.68—1398; Drielingen 13.10; Picklers 25.04; middenprijs Middel f 14.45. Aanvoer 65.000 kg. TE VEEL COPY! Voor dit nummer was er weer zoveel copy, dat we het niet allemaal konden bergen. Verschillende stukken moesten wij tot een volgend nummer laten open staan. Redaktie MIDDELHARNIS Gevonden voorwerpen. Groene tas (met leer afgezet); grijze motorbril; groen wollen kindermuts; paar witte skisokjes; padvindersmes met schede; rood kinderwantje met wit motief; paar zv/arte motorhandschoenen; een hamer. Bedankt. Cand. A. Lam te Zeist heeft voor het beroep naar de Herv. Gemeente alhier bedankt. Hij heeft het beroep naar Op en Neder Andel N.Br. aangenomen. Jeugdleiderscursus. Maandagavond gaan wq met de jeugdleiderscursus naar dé lezing in het rusthuis over De So ciale betekenis van het Deltaplan. Deze lezing begint om kwart voor 7, zodat wij om half 7 verzamelen bij het Diek- huus. In zijn functie van directeur van het Herv. sociologisch Instituut, heeft de heer de Jong een bizondere studie gemaakt van het Deltagebied. Wij raden kader en cursisten dan ook erg aan naar deze lezing toe te gaan. Kadervergadering. Op donderdag 14 maart hopen wfl onze maandelijkse ka dervergadering weer te houden. Naast allerlei huishoudelijke punten hopen wij met elkaar te spreken over de hierbo- venvermelde lezing over de sociale ge volgen van het Deltaplan. We beginnen om kwart voor 8. Vitrine. Wfl hoeven er niet aan herin nerd te worden, dat het spoedig voor jaar gaat worden. Toch wil ook de vi trine in het Diekhuus niet achterblijven bö alle lentevreugde en activiteiten. Veel is over het voorjaar te zeggen. Komt U maar eens kijken wat wy ervan gemaakt hebben. Vliegtuig in de landbouw. Deze veel belovende titel is het onderwerp van het A.O. boekje van deze week. Heel interes sant voor onze streek. Voorzien van foto's, cijfermateriaal en tekst biedt dit boekje een goed over zicht van alles wat er te koop is op dit gebied. Voor belangstellenden is het te leen. Melkauto van de dijk. Een melkauto van „de Volharding" alhier geraakte donderdag nabij de boerderij van dhr. C. Joppe van de dijk. De dijk is daar vrij hoog. De schade is nogal aanzien lijk. Melkbussen, tank enz. kwamen op het land over de sloot terecht. De chauffeur had geen letsel. De vracht auto is met een takelwagen naar boven gebracht. DIRKSLAND Bromfietscursus. Bij het gehouden examen van de bromfietscursus waarbij rurni 200 deelnemers waren zijn er 16 niet geslaagd. De diploma's worden uitgereikt woensdag 13 maart a.s. half acht in de Boerenloods op het Spui. Dammen. Dinsdag 12 maart a.s. komt de bekende Nederlandse dammer Wim Huisman uit Leiden een sinful- taanwedstrijd spelen tegen onze club. Belangstellende dammers van de Flak- keese damverenigingen zijn hartelijk welkom. De wedstrijd wordt gespeeld in de Chr. kleuterschool en begint om 19.30 uur. (half acht). Gespeelde wedstrijden van 4 maart j.l. Afd. I: P. Bakker-Joh. Polder 1—1; KI. de Jong-S. Kranse 11; J. Troost-J. Wolfert 0—2. Afd. II: J. Stolk-P. de Geus 1—1; Joh. ten Hove-L. Bakker 2—0; A. Polder- Joh. ten Hove 0—2. Afd. III: Waar blijft de Jong van deze afdeling? Nog enkele partijen en dan zijn we uitgespeeld. In deze afdeling kon wegens slechte opkomst niet ge speeld worden. HERKINGEN Jaarvergadering Chr. school J.l. dins dagavond hield de chr. schoolvereen. op Geref. Grondslag alhier haar jaarverga dering. De wnd. voorz. J. de Geus open de de vergadering met te laten zingen ps. 119 vers 67, las dezelfde psalm tot vers 32 en ging voor in gebed. Spr. heette allen hartelijk welkom en wees op het voorrecht dat wij nog in vrede bij elkaar mochten komen, memo reerde het gebeuren in Hongarfle en het rumoer der volken, zodat wij wel met ware dankbaarheid vervuld mochten zijn aan de Heere voor al de weldaden welke wij mogen ontvangen. Ook, dat wij zou den waarderen dat onze kinderen onder wijs genieten naar Gods Eeuwig Getui genis. Notulen werden goedgekeurd. Volgden verslagen van secretaris en penning meester, welke in orde werden bevon den. Wel bleek uit het laatste verslag dat de financiële toestand veel- zorgen baart en de uiterste zuinigheid moet worden betracht. De aftredende be stuursleden M. de Geus en J. C. Kalle werden herkozen. Vervolgens gaf het hoofd der school een verslag van de stand van zaken en werden diverse vra gen door hem beantwoordt. Dhr. Mole naar welke de contributie had geind werd dank gezegd voor zijn werkzaam heden. Hierna werd deze rustige verga dering met het zingen van ps. 84 vers 3 en gebed door het hoofd der school gesloten. Gekozen. In de gehouden ledenver gadering der Ger. Gemeente zijn tot diakenen gekozen de heren W. M. v. d. Veer en M. Visser. Vertrek bussen. Het vertrek der bus sen in onze gemeente is als volgt gewij zigd: 5.52, 7.52, 9.52, 11.08, 13.52, 15.08, 17.08, 19.52, 21.08. Veilig verkeer. Op maandagavond 11 maart a.s. om 7 uur zal in de kleu terschool de jaarvergadering worden geliouden van de plaatselijke afdeling van de bond van veilig verkeer. Na het huishoudelijk gedeelte zal de verkeers- film „pedaaltouristen" worden vertoond alsmede enige andere filmpjes. Toe gang, voor leden met echtgenoten of verloofden alsmede voor diegene die zich voor 11 maart a.s. of op de avond als lid opgeeft. MELISSANT Auto van de dijk. Hedenmorgen ge raakte een melkauto van „De Volhar ding" te Middelharnis nabij de boerderij van dhr. C. Joppe van de dijl<:. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De materiële schade was aan zienlijk. STELLENDAM Bedankt. Candidaat Gooyer, welke èen beroep uit deze gemeente heeft ge had, heeft voor dit beroep bedankt. Burg. Stand over februari 1957. Geboren: Maria d.v. A. de Vries en L. de Blok; Aren z.v. F. W. Bakelaar en P. P. van deni Hoek; Cornells Marinus z.v. M. Troost en M. Klink. Overleden: Adrianus Jongekrijg, oud 59 jaar. Huwelijken: M. van Lenten, 28 jaar en J. Jansen, 25 jaar. Ingekomen: A. de Vries van Goede- reede; A. Gebuis van Dirksland; S. van Eeken van Smallingerland. Vertrokken: M. van der Laan naar Oud-Beijerland; M. van 't Leven naar Wageningeii; A. Klink en echtg. naar Goedereede; A. M. Kalle naar Valberg, Zetten. Voorlichtingsavond. Op maandag 11 maart a.s. zal in Hotel de Gouden Leeuw om half acht in samenjwerldng met de Onderlinge Varkensverzekering en de fa. P. Sluis Veevoederfabrieken, te Wees- perkarspel een grote voorlichtingsavond gehouden worden. Vogelliefhebbers en pluimveehouders, mesters en fokkers krijgen hier deskundige voorlichting en zijn van harte welkom. Burg. Stand over februari 1957. Geboren: Arentje d.v. C. Orgers en P. Roos Overleden: Simon Kieviets, 76 jaar; Geertrui van Wijk, 81 jaar; Hendrik v. Gent, 68 jaar. Gehuwd: Geen. Ingekomen: Pietemella van den Nieu- wertdijk van Stellendam; Johannes Or gers van Delft; Arentje Klink van Stel lendam; Arent van Linge van Haarlem mermeer. Vertrokken: Arie dé Vries naar Stel lendam. OUDDORP Taxibedrijf opgekeven. Blijkens een advertentie elders in ons blad, heeft de heer J. M. Westhoeve alhier, zijn taxi bedrijf opgeheven. Burgert, stand over februari 1957. Geboren: Maartje Johanna, d. v. W. Akershoek en E. A. Meijer; Adrianus, z. v. P. Witte en A. T. E. Witte; Marjo d. v. J. Bezuijen en K. Sperling; Janne tje, d. V. B. Tanis en P. Witte. Gehuwd: J. Moerkerk 32 jaar en A. A. Visser 25 jaar; L. Tieleman 23 jaar en P. M. van der Bok 20 jaar; A. Pel, 22 jaar en M. Moerkerke 19 jaar. Overleden: J. Tanis 83 jaar z. v. K. Tanis en C. Breen; D. Meijer 74 jaar, z. v. F. Meijer en P. van der Wende; Chr. Tanis 85 jaar wed. van KI. Pikaart; C. P. Santifort 2 jaar z. v. J. Santifort en J. K. Westhóeve -^ VRAAG'T EENS IN, MHWED-KURVINKS DROGISTERIJ 5>»<*' KERk^tH. IfrO - ÖUDOÓRP Beurs. Op de beurs van donderdag was goede vraag naar aardappelen. Eigenheimers noteerden 7.50 en Furo- ra 6.30 per hl.; uien 13 cent per kg en biggen van 45 tot 60 gulden per stuk. Rheum,a. De collecte voor de rheuma- bestrijding heeft te Ouddorp 144sl4 opgebracht. DEN BOMMEL Kosteloze inenting. De burgemeester en wethouders maken bekend dat gele genheid wordt gegeven tot kosteloze in enting tegen pokken alhier op dinsdag 26 maart a.s. des nam. 4 uur; dinsdag 9 april a.s. des nam. 4 uur in het con sultatiebureau Te Achthuizen op donderdag 4 april a.s. des nam. 4 uur in het consultatie bureau. Volkstuinen. Tevens wordt bekend gemaakt, dat gegadigden voor een volks tuin, welke zijn gelegen in de kom der gemeente, zich ter secretarie kunnen op geven vóór 13 maart a.s. OOLTGENSPLAAT Jachtakte. Het aanvragen van formu lieren voor een jachtakte seizoen '57-'58 kan geschieden tot en met 15 maart op de gemeente-secretarie. Rheuma-kollekte. De huis aan huls kollekte voor de Rheuma-bestrijding heeft opgebracht 81.04. Slachtbewtjzen. Het huisslachtseizoen raakt ten einde. In de maand februari zijn er slechts 15 bewijzen voor het aan huls slachten van een varken uitgereikt. De sociale betel^enis van het Delta plan. Over dit onderwerp zal maandag avond a.s. om 18.45 uur in het Rusthuis te Sommelsdijk komen spreken drs. P. de Jong, directeur van het Sociologisch Instituut van de Herv. kerk te Utrecht. Vrijdagavond 7 uur hield de Chr. Schoolvereniging haar ledenvergadering in de school. Het lokaal was geheel ge vuld. De voorz. dhr. W. C. v. Kempen opende met een hartelijk welkom en wees er op, dat de ouders bij het dopen hebben beloofd hun kindoren te helpen en te doen onderwijzen in de voorzijde leer. Als We dan zien naar Hongarije en andere landen in het Oosten waar dit niet mogelijk is, moeten we daarvoor heel dankbaar zijn, opdat dit christelijl-c onderwijs moge strekken tot rijken ze gen voor ons en onze kinderen, bovenal tot eer van Hem, die alles geschapen heeft tot zijn eer. Hierna las de secretaris, dhr. A. Jon geling de notulen van de vorige jaarver gadering en vervolgens zijn jaarverslag, waaruit we aanstippen dat gedurende dit leerjaar dlir. Dop uit Heerde naar onze school kwam. Juffrouw Verkerke vertrok naar Zuid- land, waarop per 1 sept. vorig jaar, juffrouw Lips in haar plaats kwam, doch deze week kregen we de ontslag aanvrage van genoemde juffrouw we gens haar benoeming in De I.jer. Het bestuur hoopt ook deze vacature spoedig vervuld te zien. Het schoolieisje naar Schiphol en Amsterdam was ook goed geslaagd. Het leerlingenaantal van de kleuterschool begeeft zich ook in stij gende lijn. De Kerstavond voor de kleu ters was ook tot aller tevredenheid. Bij monde van dhr. M. Melissant, bracht de commissie van controle ver slag uit, welke adviseerde tot goedkeu ring. Uit het jaarverslag van de penning meester, dhr. A. Lokker, bleek dat er een nadelig slot was van 172.95. De rekening van de kleuterschool bleek een nadelig saldo te hebben van 1073.36. Het bestuur heeft reeds po gingen aangewend on het bedrag dat door de minister per lokaal was vastge steld op 640.verhoogd te ijrgen tot 1000.per lokaal, welke pogingen met succes zijn bekroond, waardoor de kleuterschool van Den Bommel de eerste is in Nederland waar dit succes bereikt kon worden. Bovendien is het schoolgeld per 1 maart 1957 vastgesteld op 1. per kind per maand; voor het 2e kind op 0.50. In de nieuwe commissie van controltl werden benoemd de heren C. Mijs en G, f Keuvelaar; als reserves de heren J. d| Peeman en van Zandwijk. Voor de Unie-coUocte 1957 werden aan.l gewezen de heren M. Melissant en A. c,| Bakelaar, J. A. de Lint en M. Melissant 1 W. van Kempen en C. den Braber. Scheidende voorzitter] In de plaats van dhr. W. C. van Kem. pen, welke aftredend was als bestuure. lid en zich niet meer herkiesbaar stelde^ werd gekozen zijn zoon K. C. van Kem pen. Met enkele woorden bracht daarna de heer Lokker de scheidende voorzitter dank voor het vele werk dat deze in het belang van de school had gedaan. Het valt niet mee, aldus spr. als men zoveel jaren heeft samengewerkt, nu te moetei! scheiden, doch we zullen altijd uw ver trouwen op God in herinnering houden, en bood dhr. van Kempen een klein aan denken aan. Ook het hoofd der school dhr. Nijhof bracht de scheidende voorzitter dank voor alles wat deze in het belang van het personeel, de school en de kinderen had gedaan, waarna genoemde spr. zijn inleiding hield over ,,De school en de doorbraak", waarin spr. o.a. zei: De situatie tussen school en doorbraak is nog niet tot een beslissing gekomen, De oorzaak is, dat de schoolstrijd" als zo danig meer door deskundigen dan door ouders wordt gevoerd. De doorbraak" in politiek opzicht hebben we gezien in de vorming van de P.v:d.A. De theologi sche doorbraak is nog bezig en nog lang niet uitgepraat. Ook de school heeft hier mee te maken De argumenten door vóór en tegen standers van de school met de Bijbel, zijn vele. En toch zullen de ouders, die de keus voor de chr. school gemaakt hebben, zich ten volle bewust moeten zijn, waarom zij zo gekozen hebben. De chr. school moet als een getuigenis en als een getuige van Jezus Christus in deze wereld staan en harten weten te doorbreken. Zo zal in deze betekenis ook de chr. school, de school met Bijbel ,,scliool van de doorbraak" zijn. Tot slot laat dhr. Nijhof zingen Ps 27 17 en eindigt met dankgebed. Voor deze vergadering, die is uitgeschre ven namens de Herv. diakonieën in strekverband, zijn uitgenodigd, de ker keraden, predikanten, burgemeesters, schoolhoofden, doktoren, besturen van rust- en ziekenhuis, instellingen voor maatschappelijk werk en gezinsverzor ging en anderen. Burgemeester van der Harst beant woord vragen. Op de vragen die in de voorlaaste gehouden raadsvergadering alhier zijn gesteld heeft burgemeester van'der Harst het volgende geantwoord: De toegangsweg naar de weegbrug aan de 'Sluishaven zal worden opgeknapt waartoe met de prov. Waterstaat onder handelingen gaande zijn. De toestand op de vuilnisbelt zal wor den verbeterd en gereorganiseerd. Voor het havenprobleem v/erkt de technische dienst een rapport uit om in eigen beheer de damwand en loswal te herstellen. De Rijksgoedkeuring voor 33 wonin gen en 1 winkel is ontvangen en met de bouw zal kunnen worden begonnen als de financiële moeilijkheden uit de weg zijn geruimd. Aan het postkantoor zijn vorig jaar enkele verbeteringen aange bracht en de veranderingen aan het lo ket etc. staan op de begroting van het lopende jaar. De toegang naar het urinoir aan de Kaai zal van trappen worden voorzien, terwijl er ook overwogen wordt om op de kaai een zitbank te plaatsen voor be jaarden. Geladen vrachtwagen in de sloot. Een vrachtwagen van de commissionnair de heer A. Hotting en Zn en bestuurd door dhr. W. de Vos Dzn. reed woensdagmor gen omstreeks 5 uur tengevolge van een zeer dikke mist in de Langeweg bij de boerderij van mevr. wed. T. Pipping in de sloot. De wagen die geladen was met 100 hl aardappelen en op weg naar de veerboot van Den Bommel kwam met lading en al onderste boven in de sloot te liggen. De chauffeur kon er bijtijds uit springen en liep verwondingen aan een van zijn handen op. Met een takelwagen va de fa. Knops te Middelharnis werd de vrachtwagen op de weg gebracht. De schade aan het voertuig en de lading was gering. Spits omhoog gevaren. Nadat maan dagavond wegens de mist een motor- schip aan de grond liep is dinsdagavond wederom door de mist, achter de kop van de Hellegatdam onder Ooltgensplaat een motorspits vast gevaren. De spits kon woensdagmorgen op eigen kracht niet vlot komen en heeft sleepboothulp gevraagd, die hem des avonds heeft vlot getrokken. Het schip kwam uit Duitsland en was op weg naar Antwerpen en had een loods aan boord. Een avond voor de ouden van dagen. De afdeling alhier van de Bond van ouden van dagen organiseerde een avond voor zijn leden en andere belangstellen den in het gebouw „'t Centrum". Velen hadden aan het verzoek gevolg gegeven en de zaal was flink bezet. De voorzitter dhr. T. Kievit sprak het openingswoord waarna de mandolineclub op het podium plaats nam. De directrice mevr. van Hassent-van Nieuwaal leidde haar club in en gaf te kennen, dat zij in de f !aats van de Vrouwenbond moest optreden. Met genoegen hadden zij hier aan voldaan, hoewel de voorbereiding kort was. Geleerde muziek zou niet ten gehore worden gebracht, maar meer muziek uit de oude doos. Na het optreden van deze club werd een lintenspel uitgevoerd en een voor dracht gehouden door enkele dames ge titeld. „De oude tijd en de nieuwe tijd". In de pauze had een verloting plaats waarvan de prijzen door enkele winke liers waren beschikbaar gesteld. Uit al les bleek dat de oudjes het naar hun zin hadden. Ook de mandolineclub met haar leidster mevr. van Hassent oogste veel succes. Mede waren aanwezig de beide wethouders en de heren de Vos en Hokke. Hervormde m.v. vierde haar 389te jaarfeest. Het was ds. van Drenth een waar genoegen om op het 28ste jaar feest van de Herv. m.v. Martha" alhier ongeveer 100 personen welkom te heten die in de voorste zaal van „Elthato" hadden plaats genomen. Inzonderheid werden de afgevaardigden van de m.v. te Ouddorp en Sommelsdijk en andere plaatselijke jeugdverenigingen begroet. De avond werd afgewisseld door divei- sc bijdragen van de leden. Mej, C. Kooijman hield de bijbelinlei ding m.a.v. Richteren 16. De jaarversla gen werden gecombineerd door mej. Kooijman en mej. A. Bom behandeld, terwijl een koortje enkele liederen zong van Joh. de Heer. Hierbij had mevrouw van Drenth de leiding- eveneens met de zang van de gehele m.v.. Na de pauze waarin werd getrakteerd kregen de afgevaardigden het woord en werden enkele schriftelijke felicitaties voorgelezen. Na proza, verzorgd door mevr, van Drenth en L. van Oostende werd een declamatorium uitgevoerd getiteld: „Oe vier jaargetijden", waaraan alle leden meewerkten en door de bezoekers ge spannen werd gevolgd. Dit zeer geslaag de jaarfeest werd door ds. van Drenth gesloten. Voor leden van de chr. kleuterschool alhier sprak de Herv. predt. ds. J. van Drenth over Geestkracht". Is deze titel goed begon spr. zijn rede Kunnen virij niet beter spreken over .geestdrift" omdat het zo goed gaat? Geestdrift is evenwel een wereldsbegrip en daarom moeten wij nooit de gedachte kwijtraken aan een zekere droefheid over het feit. dat niet alle scholen „scholen met de Bijbel zijn". Al is de eerste indruk dat het goed gaat toch gaat het niet zo goed naar buiten niet en naar binnen niet. Naar buiten is er: 1 toeneming van openbaar onderwijs; 2 toeneming van openbare propaganda; 3 toeneming van de ontkerstening. Naar buiten is er ecli- ter: a verslapping van het roepingsbe sef; b verslapping van de gezinsband; c verslapping van belangstelling in school- zaken; d krachtverlies door de kerke lijke verdeeldheid. Nodig is daaro-ri geestkracht! Dat te ontleden in geest en kracht moet in ons persoonlijk leven en in onze levensstijl tot uiting komen, al dus spr. Wij zijn niet klaar met het lid zijn van een christelijke vereniging maar wij moeten zelf als christen leven. Een publieke belijdenis baat niet, als wij er persoonlijk niet naar leven en handelen. Dan lacht de wereld om ons christelijk streven. Wij moeten onze zaak dragm door gebeden en offers; offers niet al leen in materiële zin, maar ook onze tijd en krachten er aan wijden. Zelf leven naar de goddelijke en burgerlijke wetten wordt van ons geëist. Tevens moet men de haat der tegenstanders niet met ge lijke munt betalen, want als de geest goed is, doet hij kracht. De bron van dit alles is de liefde, aldus besloot ds. van Drenth zijn rede die met grote aandacht werd beluisterd. De voorzitter dhr. P. van Es dankte de spreker hartelijk voor deze duidelijke uiteenzetting. Ouderavond te Langstraat. Donderdag werd in de lagere school te Langstraat een ouderavond gehouderi, waarbij de aanwezigen, namens de ouder commissiedoor het hoofd der school de heer Geerts hartelijk welkom werden ge heten. Na het jaarverslag waarin het gf- meentebestuur van Ooltgensplaat dank werd gebracht voor de vlotte medewer king, werden enkele mededelingen ge daan aangaande de school. Behalve h'-' jaarlijkse reisje werden met de leerlin gen excursies gemaakt naar het water leidingbedrijf te Ouddorp en de suiker fabriek te Stampersgat. In twee vacatu- Wij volkste achten te aanf voor dÉ onder Kathol? De B gekom* op 38.5 kerk ir aanban aantal Limbui vincies ter gin r.k. Ze Geen vooruit nog ee 31 op 2%, va zeer derne de bev hebber derlansl zegd, winst leverer nieuw den. (I zijn Bc geworc toen a heeft. is daa zijn gr ling), I Men satieta overal voor c van d dienst een g' heid I voorst schapf uitoefi Een hiërar bovenï genstr beslist bijvooi tij, di« den hi Zij eens o Volks] promj Aar lezers geven. Mei die al vrome werelc het g' kerk, maar Tod| te vo: missei 1 zig h< delijke in Liiü zo st J er vaE komt DE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2