3TE Sun balm Onze Staten-Generaa Industrie-ve^liging op het eiland Tholen Buitenland 30e Jaargang Vrijdag 8 maart 1957 No. 2579 Chr. STREEÏCBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ANERIKAAHSË MEDITATIE Biddend in de spelonk "■UI Te St. Maartensdijkfjkonif een verwerkende industrie in damesconfectie FLACH Strevelsweg 43 Roiterdam-Z In één nacht Uw handen gaaf en zacht GEBRs. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNÏS"^ Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 Plaatselijk Nieuws Zondagdiensten artsen PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 16793. ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarledt. In dit artikel is het niet onze bedoe ling een droog en wellicht voor velen minder interessant overzicht te geven van de staatsrechtelijke positie, de sa menstelling, de werkwijze en de histo rie van onze Staten-Generaal, maar meer een populaire beschrijving van de vergaderingen van onze volksvertegen woordiging voor degenen, die deze nog nimmer hebben bijgewoond. Verreweg de meeste van onze lezers nemen van de beraadslagingen van de beide Kamers alleen kennis via de ver slagen, die onze dagbladpers daarvan geeft. Deze bevatten uiteraard slechts een heel beknopte samenvatting van de redevoeringen, die er worden gehouden. Wel is het mogelijk, de woordelijke tekst daarvan te lezen door zich te abonneren op de Handelingen der Sta ten-Generaal, maar dit doen alleen de genen, die daar vanwege hun positie in het politieke, economische of journalis tieke leven niet buiten kunnen. Ze zijn vanwege de uitgebreidheid slechts bij te houden door hen, die over veel vrije tijd beschikken. De meesten hunner le zen slechts die gedeelten, waar ze spe ciaal bij geïnteresseerd zijn. Om een goede indruk te krijgen van de manier van werken van onze Eerste en Tweede Kamer moet men zo nu en dan, vooral bij belangrijke debatten, deze zelf bijwonen. Dit kan, omdat de beraadslagingen vrijwel altijd openbaar zijn. Daarom zijn er in beide zalen die van de Eerste Kamer is links en die van de Tweede Kamer rechts op het Binnenhof in Den Haag, als men vanaf het Buitenhof door de poort komt tribunes aangebracht voor de bezoe- Icers. De gewone publieke tribune is voor ieder toegankelijlc, althans voor zover er plaats is. Zijn ze vol, dan wordt men door de politie, die er behoorlijk vertegenwoordigd is, niet toegelaten. Ons is dit wel eens overkomen, maar in zulk een geval is het goed als men over relaties beschikt onder de Kamerleden. Met behulp van een bevriend Tweede- Kamerlid verschenen we toen al spoe dig op de tegenoverliggende gereser veerde tribune, vanwaar men dan de dames en heren van de andere kant kan bekijken! Het is n.l. zó, dat de hoogte en de breedte van deze tribunes niet toelaten, dat men de hele Kamer over ziet. Vanaf de publieke tribune kan men alleen die Kamerleden zien, die behoren tot wat men voorheen de rechterzijde noemde, dus de A.R., de C.H., de S.G. en de R.K. De z.g. linkse partijen, dus de P.v.d.A., de V.V.D. en de Communis ten, wier banken zich onder de tribune bevinden ziet men niet, behalve wan neer er eens iemand v&n deze partijen uit „wandelen" gaat. De voorzitter of president van de Tweede Kamer, de R.K. Dr. Korten horst, zetelt op een hoog gestoelte, ge flankeerd door de eerste en tweede grif fier der Kamer. Tegen het tijdstip, dat de vergadering begint, wordt hij door een bode aangekondigd, alle Kamerle den staan op en deftig schrijdt hij dan naar zijn zetel. Hij opent de vergade ring met een hamerklop, hijzelf of de griffier doet mededeling van ingekomen stukken en dan stelt hij de op de agen da voorkomende wetsontwerpen aan de orde.' Tegenover hem aan de andere kant van de zaal staat de lange minis- terstafel, waaraan men gemakkelijk ook al heeft men ze nooit gezien de figuren ontdekt van ministers, die hun wetsontwerpen moeten verdedigen. Ze zijn er vrijwel nooit allemaal, meestal alleen de minister, die spreken moet. Alleen bij de behandeling van de Rijks begroting de algemene beschouwin gen is het hele Kabinet aanwezig en ook als er zeer belangrijke beraadsla gingen gehouden worden, zoals thans over de bestedingsbeperking. Tussen het voorzittersgestoelte en de ministerstafel zitten de stenografen, die woordelijk alles optekenen, wat door de diverse sprekers wordt gezegd. Nu moet men zich de Tweede Kamer om ons maar tot deze te beperken niet voorstellen als een erg ordelijk col lege, want dat is het helemaal niet. Men moet zich heus niet voorstellen, dat alle 150 Kamerleden netjes en rustig op hun' plaats zitten en van 1 uur tot 5 a 6 uur 's middags dat zijn gewoonlijk de vergaderuren daar ook blijven zitten. De vergadering mag pas geopend wor den, wanneer de presentielijst door meer dan de helft, dus thans door 76 leden is getekend. Meestal ziet men slechts een deel, dikwijls zelfs maar een klein deel der leden in hun bank zitten. De rest zit in de koffiekamer, staat ech ter de gordijnen, waar ze mogen roken (en in de zaal niet), te praten, anderen houden een commissievergadering tus sen de bedrijven door; een spreker staat te oreren, maar er luistert slechts een deel, soms maar enkelen! Alleen de mi nister maakt aantekeningen om straks te kunnen antwoorden. Maar overigens neemt men het gemoedelijk ,op. De één zit een brief te schrijven, een ander be- ÉN FRANSE VERLOVIMGSRIHGËN „Tot U riep ik, o Heere! Ik zeide: Gij -zijt mijn toevlucht, mijn deel in het land der levenden." (Psalm 142 6) David, in de spelonk zijnde, stort zijn ziel uit voor God. Hier, in de benauwd heid zijnde, wordt de klacht tot de le vende God geboren. Daar wordt alles wat benauwt en ontmoedigt, voor de Heere blootgelegd. En naarmate de klachten als stromen worden uitgestort en het hart zich kan ontlasten en alles aan zijn God kan kwijt raken, komt er blijdschap en vrede, zaligheid en over gave aan de Heere. „Tot U riep ik, o Heere!" Wat zal David in de spelonk gebeden hebben! Van allen verlaten en vergeten, maar bij zijn God ruimte gevonden, r „Ik zeide: Gij zijt mijn toevlucht!" Tot U alleen vlied ik met al mijn noden, en bij U alleen schuil ik met al mijn moeite en verdriet. Ja, David, daar is het veilig. En voor iedere ziel die de Heere zoekt in be nauwdheid, is het daar veilig. Als er geen enkele weg meer open is, dan is deze weg toch open: naar boven! Wat is de ziel die de Heere vreest dan toch gelukkig boven allen die van de wereld zijn en met hun droefheid geen weg weten, en in hun benaiiwdheid geen toe vlucht hebben. Als de doodslager op de hielen zit en vijandschap hen vervolgt, als dan het leed nijpt en het gevaar dreigt, dan moet het op de Heere aan, en dan geloven zij: Hij, Hij alleen kan redding geven. Bij Hem is veiliger plaats dan in de spelonken der aarde en voor geestelijk benauwden een' plaats bij de Heere, veilig en goed en sterk. Lezer, waartoe wilt gij dan toch in de donkere uren uw toevlucht nemen? Tot uw eigen kracht? Och, arme! Uw eigen kracht is een spinneweb gelijk. Tot de wereld? Och, de wereld gaat voorbij en haar begeerlijkheid. Tot uw eigen werken? Och, uw eigen werken zijn waardeloos en nog minder dan dat Neen, geen andere toevlucht dan de Heere alleen! God lere u uit genade tot- Hem te gaan. Hij is een toevlucht in de uren, van smart, als de wateren ons dreigen te overstromen; een toevlucht in de hete strijd met onze boezemzonden, die ons altijd weer wiUen meesleuren in de diepte; een toevlucht, als de vurige pij len des Bozen op ons sidderend hart worden afgeschoten; een toevlucht, als de twijfel met zijn sterke greep ons omknelt; een toevlucht als da.dood zijn kille hand naar'ons uitstrekt; een toe vlucht, als het oordeel Gods over onze ziel zal gaan. Mocht uwe ziele dan door genade Hem aangrijpen als de- Redder uit alle nood! 9 Ziet, als David weer houvast krijgt aan zijn God, komt hij van uit de spe lonk in de sterke burcht der ware ge- loofsverzekering, want hij zegt: „Gij zijt mijn deel in het land der levenderti." In de veste van Gods eeuwige trou'j en goedheid is hij wél bewaard ep. ver sterkt, in het geloof, weet hij. in het land der levenden deel te hebben aan de Heere. En door alle diepte en don kerheden heen wil de Heere hem beves tigen in zijn vertrouwen en schenken de wetenschap van Zijn onvergankelijk heil. O David, wat is dat groot en heerlijk! Hij was verbannen van zijn deel in het beloofde land, afgesneden was hij van het deel der goederen, dat hfm als zijn erfdeel wettig toekwam, maar hij heeft zijn deel gevonden in God, ja God Zelf was zijn deel geworden. En met de Heere als zijn deel, heeft hij toch alles, in hemel en aarde, in leven en sterven, „Mijn deel in het land der levenden." ^Weet, Davids belijdenis is de belijde nis van allen die door de ontferming Gods weer na de nacht van worsteling en strijd in de spelonk, konden roemen in Zijn onverliesbare genade. Die in de weg des geloofs zich mochten weten in l^ijn eeuwige, trouwe, sterke handen. Die zich in 4« donkere spelonk weer aan het harte Gods mochten'ophalen eni de Heere hen verzekerde van hun deel in Hem. Zalig dan, die voUe verzekerdheid te bezitten, deel -te hebben aan Christus en Zijn heilsgoederen en dies deel te heb ben aan de eeuwige Verbonds-God zelf. Zalig, ze nooit te kunnen verliezen en er van te mogen delen in leven en sterven! Weet gij, waarom dat goed zo vast ligt? Omdat de Heere Jezus afgesneden is uit het land der levenden, maar ook opgestaan is en door verdienste en toe passing de Zijnen deelgenoot maakt van de heerlijke vruchten van Zijn dood en opstanding. Daarom heeft Jakob alles en belijdt David zijn geloof in Hem, Die hem deel gaf aan de erve der heiligen In het licht. Zó wordt de Heere zijn ge noegzaam deel voor de eeuwigheid, óók in de spelonk! Als zó het geloof weer leeft, zielen in de vreze Gods, vraag dan nooit in moei te, in geestelijke ellende of zielsontbe ring: wie zal zorgen? Weet, op de berg des Heeren zal het voorzien worden. En voor wie uit dat geloof leeft van een zegenende Ontfermer, dien zal geen heilgoed ooit ontbreken. Weet, het is véél om de Heere te heb ben als onze toevlucht. Maar het is méér, ja het is alles, om Hem te hebben tot ons deel. Neemt dan, o Sion, veel de toevlucht tot Hem! Zo zult ge van uw deel ver zekerd worden. Zijt ge in moeite? Zijt ge in druk? Zijt ge in smart? Zijt ge. ja vul het zelf, maar aan. En meent ge nu van alles verlaten te zijn? De Heere weet het! Ziet het bij David. Hij dacht aan hem in het gebergte van Judea, in de donkere spelonk! Zo verruime uit eeuwige vrije goed heid de Heere ook uw ziel in de be nauwdheid! Heere! leer gok ons, als een David in de spelonk, bidden en belijdei;i: „Tot U riep ik, O Heere! Ik zeide: Gij; zijt mijn toevlucht, mijn deel in het land der le venden." Zo zult Gij zijn voor mijn.gemoed. Mijn rots, mijn deel ,mijn eeuwig goed! Katwijk aan Zee Ds. de Jong Géén twijlel mogelijk HOOGSTRAAT 164 TEL. 115432 BEIJERLANDSELAAN176 TEL. 70360 ROTTERDAM HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Studeert de staatsstukken, een derde prepareert een redevoering, weer ande ren maken in hun bank een gezellig praatje. En nu moet men niet denken, dat deze dames en heren van zo uiteen lopende partijen zich alleen bemoeien met hun partijgenoten. O, neen. Men kan de socialist Van Sleen zien staan, gewikkeld in een geanimeird gesprek met b.v. de A.R, Mr. Roosjen of Prof. Oud met Prof. Romme. We zagen in de Eerste Kamer meermalen Prof. Diepen horst gezellig keuvelen met de liberale Professor Molenaar. Zelfs hebben we eens Ds. Zandt een kort gesprek zien voeren met de communist Gortzak! De persoonlijke verhoudingen zijn na melijk over 't algemeen voortreffelijk. Tijdens de debatten kunnen de spaan ders er soms afvliegen, al blijft men vrijwel steeds zeer parlementair. Bo vendien is er altijd nog een voorzitter, die onmiddellijk ingrijpt, als iemand over de schreef gaat. Maar na het debat kan men de ka merleden, die elkaar figuurlijk in de haren gezeten hebben, dikwijls broeder lijk een napraatje zien maken. Stel u dus de Tweede Kamer niet voor als een zaal, waarin rust eh orde heersen. Integendeel, men praat, men loopt heen en weer, maar luisteren doet men alleen als het onderwerp interes seert of als het er spant, b.v. bij een debat tussen Dr. Drees en een Commu nist. Het is ook werkelijk een onmoge lijke eis, van alle Kamerleden te vra gen, dat ze steeds luisteren. Het aantal onderwerpen loopt zo uiteen dat ze on mogelijk op elk terrein deskundig kun nen zijn, zodat ieder slechts luistert naar datgene, wat hem intrigeert. Toch kan het er soms levendig toegaan, want naast saaie sprekers over droge onder werpen zijn er ook redenaars, die wat leven in de brouwerij brengen. Dan ge beurt het, dat een aantal leden zich rondom de katheder schaart, vanwaar men spreken moest en dat de spreker af en toe bestookt wordt met interrup ties. Sommigen blijken dan zeer gevat te zijn in hun antwoorden. We laten hieronder een voorbeeld volgen, ont leend aan de Handelingen. De heer Janssen (R.K.), sprekende over de Bestedingsnota, had het op een gegeven moment over bezuinigingen bij het Departement van Onderwijs en zëi: „Ik zou als symptoom willen noenien de luxueuze en geperfectioneerde gym nastieklokalen, welke momenteel wor den gebouwd." Dhr. Cals, minister van Onderwijs: „Waar?" Dhr. Jansseni: „Overal, weet u dit niet?" Dhr. Cals: „Neen." Dhr. Janssen: „Een mooie minister!" Men begrijpt, dat de Kamer en ook de tribune zich dan kostelijk vermaken. 'De trek naar het platteland voor industriebedrijven neemt meer en meer toe, vooral ook om van het surplus van arbeidskrachten gebruik te kunnen ma ken. Zo ook op het eiland Tholen waar reeds meer verwerkende industrieën zijn gevestigd en vele jongeren emplooi kunnen vinden. In de j.l. gehouden gemeen teraad te St. Maartensdijk is bedrijfsruimte verleend aan de fa. Eling Visser N.V. te Rotterdam tot vestiging van een verwerkende industrie in damesconfec tie. Hierin zullen 40 a 50 meisjes, e.v. gehuwde vrouwen kunnen worden te werk gesteld. Dit is nu eens een echt vrouwelijke industrie, waar bij het loon dat wordt verdiend door de meisjes tevens iets kan wprden opgestoken, waar ze hun hele leven wat aan hebben. De directeur van deze N.V. dhr. Eling Visser, is een echte self made man. Na de oorlog kwam hij als luitenant uit dienst ging eerst op kantoor terwijl me vrouw Visser een zaak in stoffen dreef Dit liep goed, maar met het geval Korea kreeg deze zaak, evenals zoveel andere een geweldige klap. Mevr. Visser zat niet bij de pakken in dit geval bij de stoffen neer, en begon met het ont werpen van blouses, waarvan er vele do zijnen in een loonbedrijf te Rotterdam werden gemaakt, die door haar man werden verkocht. De ontwerpen van mevrouw Visser vielen zeer in de smaak zij bleek bijzondere feeling te hebben om telkens exclusieve modeUen op de markt te brengen. De artikelen in yersey later in wevenit werden in de handel gebracht onder de naam ELVI (initialen Eling Visser) Ze kregen naam en daar door goede aftrek. Niet alleen in eigen, maar ook in het buitenland, vooral in de Noordelijke landen, Zweden, Scandi navië enz. Gevolg is geweest, dat dhr. Visser een bedrijf opgezet heeft te Rot terdam, waar nu tientallen meisjes ach ter ide machines zitten en damesblouses, japonnen, dieux-pièces e.d. vervaardigen naar de modeUep door mevr. Visser ont worpen. Het bedrijf groeide in zes jaar tijd dermate uit, dat expansie moest worden gezocht en te Steenbergen een tweede atelier is opgezet. De directeur dhr. Visser heeft n.l. een zekere angst voor één groot bedrijf, om dat dan de goede sfeer verloren gaat. Liever werkt hij met bedrijven van plm. 50 meisjes, om de fabriekssfeer tegen te gaan. In Steenbergen kreeg men daar goede ervaring mee, waarom nu te St, Maartensdijk een derde bedrijf wordt op gezet. Dit zal 1 april a.s. starten in de voormalige kleuterschool. voor prima I/EDEKBN KUIDINO Jassen, Mantels, Jekkers, Vesten, Caps, Handschoenen, enz. enz. Garantie Kwaliteit Service En dat mag ook wel, want doorgaans is de stof erg taai om aan te horen. Het is dan ook ten enenmale onjuist te me nen, dat de Kamerleden hun traktement gemakkelijk verdienen. Zij hebben een zwaar en verantwoordelijk werk en te genwoordig kwijten zij zieh' zeer serieus van hun taak. In een persconferentie ten gemeente- huize, waarbij burgemeester Bouwense en de gemeentesecretaris tegenwoordig waren hebben wij ons een en ander la ten vertellen. We kunnen bewondering hebben voor deze autodidact, die zich met de medewerking van zijn echtgeno te in zó korte tijd tot die hoogte wist op te werken. Het bedrijf heeft in zes jaar tijds een omzet van ruim 3 miljoen gulden gekregen, zodat hier van een middelgroot confectiebedrijf kan worden gesproken. Overleg. Dhr. Visser heeft vóór de vestiging zijn stekken goed gestoken; hij heeft overleg gepleegd met de burgemeesters van het eiland en zelfs ook met de pre dikanten. Met de laatsten, om ook hiui oordeel te vernemen, hoe zij over de plaatsing van meisjes in een dergelijk bedrijf dachten. Hun oordeel was onver deeld gunstig, vooral omdat het een echt vrouwelijk bedrijf is waar een goede sfeer heerst wat verre te verkiezen is boven landarbeid in allerlei weer. Er kan een goed loon worden verdiend, er wordt premietoeslag gegeven en ook zijn de sociale voorzieningen zeer goed. De loonregeling is volgens het C.A.O., de meisjes krijgen 14 dagen vakantie per jaar, ontvangen werkkleding (witte jas sen) enz. Voorts koffie en thee in de cantine, voor rekening van het bedrijf. Modesliow Een aardig idee om de vrouwen en meisjes dit alles te vertellen en ze te vens iets te laten zien van wat er in het bedrqf gemaakt wordt, .zijn de aan gekondigde modeshovi*s, dié op 20 maart te St. Maartensdijk en op-<^l maart te Stavenisse zullen gehsudenworden. Vier mannequiens van de fa. Visser zullen daar de modeUen tonen, Wrj twijfelen niet of'de fa. Eling Vis- ïser N.V. zal met ztjn opzet slagen'en voldoende meisjes voor dit mooie bedrijf 'Jtunnen krijgen. Men zie voor bijzonder- lieden de advertentie elders in ons blad ^pgmomen Isroël. Het geschil tussen Egypte en Israël over de ontruiming van de grensstrook bij Gaza en het gebied om de Golf van Akaba, is in principe opgelost, nu Israël heeft besloten, zijn troepen terug te trekken. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft er langdurig en breedvoerig over gesproken en uit eindelijk heeft Israël erin toegestemd, dat de Israëlische troepen plaats zullen maken voor politietroepen van de Ver enigde Naties. De sancties tegen Israël, door de Afri kaans-Aziatische landen geëist, zijn niet in behandeling gekomen. Wel keerden zij zich fel tegen het plan van de Cana dese afgevaardigde Lester Pearson om namens de V.N. een commissaris voor het gebied van Gaza te benoemen. Omtrent het eigenlijke overleg met Israël en de beweegredenen die Israël tot zijn besluit hebben geleid, is niet veel bekend, want dat overleg heeft achter de schermen plaats gehad. Voortdurend had de Israëlische afge vaardigde besprekingen met Dulles, wat bij de Arabische landen de verdenking opriep, als zou Israël tenslotte bepaalde Amerikaanse garanties hebben gekre gen. Van Amerikaanse-zijde wordt dit echter met grote stelligheid ontkend. Nu Israël heeft toegegeven, zijn ech ter nog niet alle moeilijkheden opgelost. Naar het oordeel van de oppositiepar tijen had Ben Goerion niet mogen toe stemmen in de ontruiming van de be trokken gebieden. Dinsdagavond heeft premier Ben Goe rion in het Israëlische parlement een rede gehouden, waarin hij het besluit van de regering nader toelichtte. Tij dens deze vergadering werd er voor het parlementsgebouw een grote betoging gehouden om tegen de ontruiming te protesteren. Ook in de vergadering zelf was het allesbehalve rustig. Herhaaldelijk werd Ben Goerion onderbroken door uitroe pen van afkeuring van de zijde der op positie. Als reden voor het besluit tot ontruiming gaf de premier op, dat Is raël geen veroveringsoorlog tegen Egyp te had gevoe rd, maar slechts gevochten had uit zelfbehoud. Hij kon er niet voor instaan dat Gaza en Akaba niet aan Egypte zullen worden teruggegeven. Het staat nog niet vast,-wanneer Is raël het bezette gebied zal ontruimen, maar tegen het einde van de week zal de ontruiming wel ongeveer voltooid zijn. Daarmee hoopt Israël een gunstige indruk te maken op de wereldopinie en tevens Nasser een voorwendsel te ont nemen tot blokkade van het Suezkanaal. Wat Nasser betreft, deze laat op het ogenblik wejnig van zich horen. Maar wel stagneert hij de opruimingswerk- zaamheden in het Suezkanaal, zodat de "verwachting dat de waterweg deze maand weer bevaarbaar zou zijn, wel niet zal worden verwezenlijkt. Als Egypte blijft weigeren en dus de algehele opruiming van de obstakels belet, dan zal het in conflict komen met de conventie van 1888. Het is te hopen dat het niet nodig zal zijn, maar het zou wel interessant zijn te zien of de V.N. in dat geval even scherp tegen Egypte zouden optreden als ze nu tegen Israël hebben gedaan. Want het is nu toch wel voor ieder duidelijk dat er in de volkerenorgani satie met twee maten wordt gemeten. Indonesië. In Indonesië heerst al enige tijd ver zet tegen de regering van Soekarno, dat langzamerhand ernstige vormen begint aan te nemen. Namen in december van het vorige jaar legerofficieren het bewind in noord en midden-Sumatra in handen, thans heeft de militaire commandant in Oost- Indonesië de staat van oorlog afgekon digd voor Celebes en de kleine Soenda- eilanden. De regering van Soekarno schijnt niet bij machte te zijn aan deze ongeregeld heden het hoofd te bieden. Integeaideel, de verwarring in Djakarta schijnt er nog groter door te zijn geworden. Het plan van president Soekarno om de na tionale vrede in Indonesië te herstellen is op een mislukking uitgelopen, door dat hij van plan was, de communisten met de religieuze en nationale partij in één kabinet te verenigen. De voormalige president Hatta heeft op dat plan scherpe critiek geoefend; volgens hem zou het te verwezenlijken zijn, indien deze verschillende pamjènëéh doel na streefden, maar nationalisme is voor namelijk gericht op het welzijn van het eigen land en communisme streeft naar een wereldrevolutie. Die twee moeten met elkaar in botsing komen en met zulk een regering kan Indonesië niet gediend zijn. De politieke en militaire toestand is nog tamelijk verward en onoverzichte lijk. Dat het plan om de communisten in het kabinet op te nemen, een rol heeft gespeeld in het overheersend godsdienstige Oost-Indonesië staat wel vast. Daarbij komt de ontevredenheid over de sociale politiek van de regering in Djakarta. Zo smaakt Soekarno met zijn rege ring de vruchten van zijn eigen verzet tegen Nederland. Een duidelijke demonstratie van de toestand: een volk dat zichzelf wilde regeren, maar dat er in feite nog niet rijp voor was. DIRKSLAND Plan van uitbreiding. Het Hoofd van het gem.-bestuur van Dirksland maakt bekend dat het door de gemeenteraad vastgestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding in uitvoerige kaar ten uitgewerkt met bebouwingsvoor schriften ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 5 tot en met 18 maart 1957. Belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeen teraad hebben gewend kunnen voor 30 april 1957 hun bezwaren tegen het plan en de bebouwingsvoorschriften indienen bij Ged. Staten der Provincie. HBRKINGEN De kerkdiensten in de Herv. Kerk zullen voortaan aanvangen om half tien. Zaterdag 9 maart hebben toezicht in het jeugdgebouw C. v. d. Velde met assistent. De rekening van de kerkvoogdij over 1956 ligt ter inzage bij de beide kerk voogden. Als bestuursleden der Chr. School vereniging zijn dit jaar aan de beurt van aftreden M. de Geus en J. C. Kalle. De collecte gehouden voor de kerk in de Ger. Gemeente heeft opgebracht ruim 64 gulden. MEUS'SANT Opening postkantoor. Met ingang van 4 maart j.l. zijn de openingsuren van het postkantoor als volgt: v.m. 912 uur; n.m. 14—15 uur en 17.30—18,30 uur. Groene Kruis Melissant. De prijzen zijn gevallen op de volgende nummers: 132, 528, 472, 290, 361, 379, 469, 307, '304, 381, 125, 542, 632, 284, 137, 433, 131, 134, 171, 357, 210, 423, 572, 605. De prijzen kunnen worden afgehaald aan het Wijkgebouw bij Zr. de Jong. OUDDORP Benoemd. De heer K. Flikweert on derwijzer aan de chr. school is in ge lijke betrekking benoemd te Papen- drecht. Nieuwe zaken. Hotel Bellevue is aan gekocht door de heer J. Hoek, die het gaat inrichten tot Nieuwe Bijenkorf; zijn eigen winkel wordt de nieuwe schoenenzaak van dhr. Chr. Demoed. Van zaterdag 9 maart v.m. 12 uur t.m. maandag 11 maart v.m. 9 uur. Middelharnis-Sommelsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, Bakker en Wieringa. Voor spoedgevallen Arends arts, telef. 2001, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig de artsen Elvé en Boot. Voor spoedgevallen Huisman, arts, telefoon 01877412, Melissant. 'Oost-Flakkee: Afwezig de artsen de Man, Kramers en Buth. Voor spoedgevallen Voogd, arts telef. 01874259, Oude Tonge en Bou- man, arts, telef. 01871269, Stad aan 't Haringvliet. ZONDAGSDIENST DIERENAKTSBN Van zaterdagmiddag 9 maart t.m. maandag 11 maart v.m. 8 uur Afwezig Terlouw. Dienst heeft Wag ner, telef. 01877281,, Dirksland. Visserij. De garnalenvissers maakten vangsten van 50 tot 90 kg per dag. Prij zen: pelgamalen 2.20 tot 2.50; voor export 2.50 tot 2.70 en schar 30 et. per kg. Havenbericht. Er kwam binnen een schip met riet en er vertrok een schip met gedroogde cichorei voor België. Bijeenkomst A.Ei-löesverenigig. Ledenvergadering van de A.R.-kies- vereniging „Vrees God, eert de Koning" alhier op D.V. vrijdagavond 15 maart a.s. in het cat. lokaal van de Ned. Herv. kerk, aanvang 8 uur. Agenda: 1 opening; 2 notulen; 3 ver slag penningmeester; 4 bestuursverk. aftr. G. Tanis en J. L. Padmos, herkies baar; 6 Inleiding De Gemeente in 1956 en 1957 door J. Nederlof; 7 bespreking; 8 rondvraag en sluiting. NIEUWE TONGE Jubileum. De heer B. Visser herdacht dezer dagen de dag dat hij 25 jaar ge leden in betrekking kwam bij de land bouwer C. Verolme. In de gracht. Het dochtertje van bak ker van N.. kwam door onbekende oor zaak in de gracht te vallen. Dhr. Koek koek die toevallig ter plaatse kwam, heeft het kind van een wisse dood gered.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1