LP. Onderzeebooijager ,,Roiierdam" in diensi gesield Alleen de koffie al... lAN Belangrijke aanwinst voor Kon. Marine IER Ooitgensplaal krijgt onderdeel van I Sommekdijk krijgt de Unileverconcern in zijn gemeente weer een eigen predikant Plaatselijk Nieuws Centrale Veiling Middelharnis ine l&Zn. Spaanse predikant 29e Jaargang Dinsdag 5 maart 1957 No. 2578 fsche iprijs. iging In de ;repen jieuwe TION >N 312 ilJ'j ;ale lelharnis lRDS Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEF Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Snelste eenheid van Nederlandse zeennacht tjeó lommelsdil*! Wizn van Dussel komt naar Dirksland De gemeenteraad verhuurde het gebouw Hobbel aan de Lever's Zeepmaatschappij Bij De Spar geeft alleen de koffie al guldens besparing door de 10 o/o korting. En verder kunt u praktisch alles wat u nodig hebt met 10 o/o korting kopen. Dat betekent tientallen guldens besparing. SprïtS] 1 pakje Choc, caramels, 200 gram BleBkWater, ntersfles van 27 voor 24 et, 5 zegels BleekWater, V4 litervan 22 voor 19 et, 4 zegels pr m ge en, fraai list om ze bm direct lltijd het ft moge- Jaag nog Ideiharnis lOuddorp ^r met de an zaaien. 1542—2689 lUSSANT het vereni- sfilm 18 jaar. Iden Bosch Ider woriB. tsters aan: 01873-223 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 16793. ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. ■■«n Verleden donderdag heeft de Rotterdamse Droogdok Mij N.V. de op haar werf gebouwde onderzeebootjager „Rotterdam" opgeleverd aan de Kon. Marine. Deze Indrukwekkende plechtigheid, die onze verslaggever heeft meegemaakt werd opgeluisterd door de marinierskapel der Kon. Marine met daarbij ingedeeld de tamboers en pijpers van het korps mariniers en werd bijgewoond door vele mi litaire en civiele autoriteiten. Gedurende de indienst-stelling werd ook op de werf niet gewerkt, want de plm. 5000 man personeel had zich op de terreinen, of omliggende schepen geplaatst, om het schouwspel goed te kunnen waarnemen. Onder de autoriteiten bemerkten we de commandant der zeemacht in Nederland G. B. Fortuin; Schout bij nacht W. J. Kruys; de pi. verv. chef van de marine staf A. H. V. d. Schatte Olievier; de Generaalmajoor der mariniers H. van Ronswinckel; de commandant onderzeedienst H. N. L. P. E. v. Oosterom Soude; de burgemeester van Rotterdam mr. G. E3. Walsum; de directeur van de Ka mer van Koophandel van Rotterdam mr. K. P. v. d. Mandele; de directie van de Droogdok Mij N.V. De kiel van het schip is gelegd op 7 april 1954; te watergelaten 26 januari 1956. De onderzeebootjager heeft een standaard waterverplaatsing van 2500 ton; de grootste lengte is 116 m; groot ste breedte 11.77 m en gemiddelde diep gang bijna 4 meter. Dank zij een machi nevermogen (turbines) van 60.000 APK. heeft het schip een maximum snelheid van 36 zeemijlen per uur. Dit komt neer op een vaart van ongeveer 70 km per uur! Van een serie van acht is dit het vierde schip in de B klasse, dit jaar ko men er nog vier nieuwe gereed. Modernste schip ter wereld. Hr. Ms. „Rotterdam" is een onderzee bootjager die tot de snelste eenheden be hoort, welke de Nederlandse zeemacht ooit heeft bezeten. Bovendien behoort het tot de modernste schepen ter wereld waarbij vooral opvallen de bewapening en de elektronische uitrusting. Zo is het schip voorzien van vier au tomatische snelvuurkanonnen van 12 cm, opgesteld in dubbeltorens. Deze ka nonnen, die een vuursnelheid hebben van meer dan 50 schoten per minuut, zijn be stemd tegen zee-, zowel als tegen lucht doelen. Behalve met een aantal mitrail leurs van 40 mm en met dieptebommr IS het schip uitgerust met twee batte rijen raketwerpers voor onderzeeboot bestrijdingsraketten. De elektronische uitrusting is geheel van Nederlandse oorsprong; zij werd ontwikkeld door Nederlandse marine- deskundigen in samenwerking met liet Nederlandse bedrijfsleven. Aan de beveiliging van het schip in het moderne zeegevecht is zeer grote aandacht besteed. In de romp komen geen patrijspoorten voor, zodat alle ver blijven benedendeks kunstmatig verlicht en geventileerd zijn. De bemanning be staat uit 283 officieren en schepelingen Naam, die vertrouwen geeft. Deze nieuwe onderzeebootjager is het vijftiende Nederlandse oorlogsschip van die naam. Het eerste was een jacht met 10 kanonnen, behorende tot de admira liteit van Friesland, dat in 1639 deelnam aan de slag bij Duins. Ongeveer een eeuw geleden in 1862 werd het laatste marineschip van die naam, zr. ms. fre gat Rotterdam", dat 44 kanonnen had, na een diensttijd van 36 jaar van de sterkte afgevoerd. Nu er dus weer een marineschip is met de naam „Rotterdam" was het ook geen wonder dat burgemeester van Wal sum van Rotterdam zijn grote erkente lijkheid er over uitsprak, dat dit schip de aloude naam weer over de zeeën zal voeren. Als blijvend bewijs van waarde- Op donderdag 7 maart a.s. om 7.30 uur zal voor de Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Dirksland, een voordracht houden dhr. Wim V. iDussel, journalist en reporter .van de Spiegel. Zijn onderwerp is „De wereld is nog altijd rond". Ruim 60.000 km door 22 landen in 12 maanden. Met kleuren dia's.* De vergadering zal niet worden gehouden in het verenigingsgebouw maar in het koor van de Ned. Herv. Kerk, Nu de afdeling dus over grotere verga derruimte beschikt, kunnen de leden ook meer belangstellenden medenemen. ring bood hij namens het gemeentebe stuur een fraaie scheepsbel aan. De overdracht De overdracht van een marineschip gaat altijd met enige ceremonie gepaard Eerste woordvoerder was ir. K. van der Pols, directeur van de Droogdok Mij. die het door haar gebouwde schip met toe passelijke woorden overdroeg aan de Kon. Marine. De vlagofficier materieel. Schout bij nacht W. J. Kruys nam het schip over en stelde het direct daarop ter beschikking van de commandant der zeemacht in Nederland G. B. Fortuin. Deze droeg daai'na de commandant, ka pitein luitenant ter zee W. P. Jansen op het schip in dienst te stellen. Op zijn beurt ging deze daar aanstonds toe over waarbij' hij de vlag, commandovlag en geus liet hijsen, waarbij de marinierska pel het „Wilhelmus" speelde en de gehe le bemanning stram in de houding stond. „Sterker door strijd" De commandant hield daarna een toe spraak tot de officieren en verdere be manning, waarbij hij er op wees, dat on der het wapen van de stad Rotterdam de zinspreuk voorkomt: Sterker door strijd". „Nu wij dat wapen mogen voe ren, zullen U en ik dat ook moeten waarmaken" aldus de commandant. Dit zullen wij bereiken, aldus ging hij voort, niet wanneer wij de opvatting huldigen „wat kon ik halen in het leven" maar door ,,wat kan ik en wat zal ik voor het vaderland zijn. Hij wekte op tot plichts getrouwheid en discipline. De directeur van de Rotterdamse Droogdok Mij. bood uit erkentelijkheid aan de bemanningsleden, die trouw ge holpen hebben bij de bouw instrumenten voor een amusementsorkest aan. Met een driewerf „hoera" op H.M. de Koningin werd de plechtigheid beëindigd De onderzeebootjager is geadopteerd door de Lischgroep Zeeverkenners te Rotterdam. Na Sommelsdijk en Dirksland zal ook te Ooltgensplaat een industrie-vestiging van buiten het eiland plaats hebben. Door de Lever's Zeepmaatschappij te Vlaar- dingen is er n.l. bij het gemeentebestuur een verzoek binnen gekomen om zich te mogen vestigen in het gemeentepakhuis aan de Noord-Achtei-weg. Nu er een verzoek binnenkwam van genoemde maatschappij om het gebouw te huren voor een te vestigen dependance achtte B. en W. het raadzaam om hierop in te gaan, temeer daar een beperkte industrievestiging in het belang is van de gemeente De werkzaamheden die de Lever's Zeepmaatschappij in het gebouw zullen laten verrichten, bestaat uit het verpakken van toiletzepen, cosmetische artikelen en andere. B3en dankbare raad In een spoedeisende openbare raads vergadering werd maandagavond ta.v. dit verzoek een gunstige beslissing ge nomen. Heel de raad was voltallig, toen burgemeester W M. van der Harst de vergadering met gebed opende Na enkele ingekomen stukken kwam terstond de verhuring van het gebouw in bespreking. De Lever's Zeepmaatschappij of de z.g.n. Sunlight fabriek is een on derdeel van het wereldbekende Unilever concern, aldus de voorz De directie wil voorlopig beginnen door 20 vrouwelijke krachten te plaatsen, dat zonodig tot 40 kan worden uitgebreid. Hierbij komen nog een aantal mannelijke werknemers, o.a bedrijfsleiders, monteurs en andere. Hun getal is nog niet bepaald De ver pakte producten worden weer afgevoerd naar Vlaardingen om ze daar vandaan naar de detailhandel toe te zenden. Men wil 1 april a.s. beginnen. Veranderingen die in het gebouw zullen worden aange bracht zijn voor rekening van de maat schappij Deze industrievestiging aldus ging de voorzitter verder zal de bevolking meer binden aan hun woonplaats. De trek naar Rotterdam zal daardoor minder groot worden en voor de plaatselijke midden stand zit er perspectief in. De bijbehorende leiding zal moeten wor den gehuisvest al zal in begin naar pen sion moeten worden uitgezien Het college stelt voor om tot verhuring over te gaan. De heer W Tiggelman (a.r.) vroeg of de directie niet genegen was om het gebouw te kopen. Men stelt zich veel voor van deze ves tiging, merkte de voorz. op, en in de toe komst gaat men misschien dan tot koop over De heren A. J. v. Vugt (kvp) en K. v. Oostende (ch( juichte deze gang van za ken toe en laatstgenoemde zag een sti mulans voor meer woningen en een steun voor de middenstand Men is niet onwelwillend om woningen te bouwen als het bedrijf er mede is ge diend, antwoorde de voorzitter. „De vorige raadsvergadering gaf som bere geluiden", merkte de heer A. J. A. Leydens (sgp) op, maar nu is er meer optimisme Hij wenste dat de Raad en het concern beiden er mee gediend moch ten zijn en men met genoegen op dit be sluit zou mogen terug zien. Weth. A. de Vos (pvda) zag nu enige moeilijkheden met de verenigingen in het zicht nu men alleen op het .Centrum" is aangewezen. Hij vroeg medewerking om eventuele schooUokalen af te staan. De heer de Vos attendeerde in djt verband op de 1100.die het bestuur heeft ge ïnvesteerd in het gebouw om er cursus sen etc. mogelijk te maken. Zouden de heren soms bereid zijn om ons hierin tegemoet te treden, vroeg spr. Genoemde heren, aldus de voorz. wa ren zeer voldaan over de coulante mede werking om hun in alles tegemoet te komen, daar men dit niet overal mocht ondervinden. Wij zullen deze zaak ook met hen bespreken. Zijn partijgenoot de heer P. v. d. Vliet was zeer tegen afstaan van schooUo kalen en zag een perspectief in de oude kleuterschool wat de voorz. een uitermate belangrijke opmerking vond. De gemeen te krijgt binnen afzienbare tijd de be schikking over een schoolgebouw (Chr. school) als daarvoor een nieuwe is ge plaatst Deze zaak zal misschien de ur gentie van de bouw nog vergroten. De heer Langeweg (pvda) was ver heugd over de nieuwe vestiging van in dustrie en was van mening dat de inwo- nei's die hokvast zijn maar uit noodzaak ergens anders moeten- gaan werken, er zeer zeker mee ingenomen zullen zijn. De maatschappelijke verhoudingen zullen in deze worden bevorderd. Als laatste spreker diende de heer C. Korteweg (a.r.) zich aan, die met ge noegen van de voorstellen kennis had genomen. De voorzitter bemerkend dat het plan grote iMstemming had, concludeerde daar uit dat het voorstel van B. en W. met algemene stemmen was aangenomen. Hierna volgden nog enkele andere me dedelingen, die wij in een volgend num mer zullen opnemen Deze week extra-voordelig en toch 10% korting in Sparzegels: (geldig van 7-14 maart) van 56 voor OU et, 10 zegels van 66 voor uU et, 12 zegels PUudinQj'^et: suiker, 2 pakjes van 58 voor 52 et, 10 zegels r Uduinyj zonder suiker, 2 pakjes, van 42 voor 38 et, 8 zegel ChOC-hagfil, puur, 250 grvoor 65 et, 13 zegels ChOC.-hayCi, melk, 250 gr. voor 70 et, 14 zegels PlCCalïllyj per potvan 60 voor 54 a, 11 zegels De Ned. Herv. Gemeente te Sommels- dijk werd wel zeer verblijd, door het be richt, dat candidaat A. Goyer te Huizen het beroep naar deze gemeente heeft aangenomen Cand. Goyer is 36 jaar oud, is gehuwd en heeft één kind. De gemeente was plm. drie jaar vacant. ----------O---------- konnt te Herkingen spreken over geloofsvervolgflng in Spanje Uitgaande van de afdeling der S.G.P. te Herkingen, hoopt op dinsdag 2 april a.s. in het kerkgebouw der Ger. Gem. op te treden Ds. Mario Cignoni Penalla uit Barcelona, welke een rede uit zal spre ken in zijn moedertaal, welke zal worden vertaald door de weled. heer C. Neeser uit den Haag. Nadere gegevens zullen nog volgen. Ieder, zowel vrouwen als mannen zijn welkom, en worden uitgenodigd deze Spaanse Predikant te komen beluisteren in verband met het werk der Evangeli sche Zending in Spanje Ook belangstel lenden uit naburige gemeenten zijn har telijk v/elkom. Het betreft in deze geen politieke rede, doch zuiver een rede over het kerkelijk leven en de verdrukking der protestanten in het roomse Spanje. iDIRKSLAND Studievereniging. A.s. vrijdagavond 7 uur hoopt de Studievereniging der S.G.P. te vergaderen. De heer C. Kardux zal dan een referaat houden over „Lijkver branding". Belangstellenden zijn hartelijk welkom. HERRINGEN Door omstandigheden zullen er bij de Herv. Kerk deze week geen catechisa ties worden gehouden. JeugdbyeenkoHist -donderdag a.s. Op donderdag 7 maart a.s. des avonds 7 uur zal in het jeugdgebouw de jaarvergade ring plaats vinden van vier verenigingen. Deze zullen geleid worden door Ds. A. Boertje. Het programma is als volgt: Opening door ds Boertje; G.M.V. Zang: Middernacht; Inleiding J.V.; Pauze; Fo rum van J.V. beantwoordt vragen n.a.v. de inleiding; Jaarverslagen; K.M.V. Hol land; K.V. Inleiding; G.M.V. en J.V, zang; Pauze; M.V. en J.V.: Een avond in oorlogstijd; K.M.V, (leidster gedicht); G.M,V, blokfluit en orgel; sluiting door Mr. Bijl. Het bestuur hoopt van de zijde der gemeente op grote belangstelling. Ledenvergadering Ger. Gemeente. A.s. donderdag 7 maart 's avonds 8 uur zal er bij de Ger. Gemeente ledenvergade ring worden gehouden ter verkiezing van twee diakenen. Candidaten zijn: Ph. de Geus, W, M. van der Veer en M. Visser. A.s. zondag hoopt driemaal voor de Ger Gemeente op te treden Ds. Molenaar van Leiden, alsdan zal er bediening van het H Avondmaal en H. Doop zijn. MBLISSANT Kerkdienst. A.s. zondag hoopt voor de Ger. Gem. (Beatrixlaan) voor te gaan student Wisse van Rotterdam. Aanvang der diensten 10 en 6 uur. OUDDORP 40 jaar bij de P.T.T. De heer D, de Koning hoopt zaterdag a.s. de dag te herdenken dat hij 40 jaar geleden bij de P.T.T. als telegrambesteller te Rotter dam in dienst kwam. Daarna was hij tot 1923 als postbesteller te Rotterdam werkzaam en na 1923 (dat is dus 34 j.) te Ouddorp. In 1932 werd hij tot eerste klas benoemd. Het zal deze ijverige en accurate postbesteller op die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. NIEUWE TONGE Bijeenkomst M.V. De meisjesvereni ging Draagt elkanders lasten komt vrij dag 8 maart te vergaderen in het vere nigingsgebouw AaxLvang 7 uur. Bidstond op woensdag a.s. Woensdag avond zal bidstond voor het gewas wor den gehouden. In deze dienst hoopt voor te gaan Ds Boertje van Herkingen. Aan vang 6.30 uur, Tijdrede. Zaterdag 9 maart hoopt de heer Matze van Hazerswoude een tijd- rede te houden in ,,Ons Dorpshuis". Aan vang 's avonds 7 uur. OUDE TONGE Betaling zitplaatsen. A.s. woensdag avond tussen 7 en 8 uur is er in de con sistorie der Ger. Gem. gelegenheid tot het huren en betalen der zitplaatsen. OOLTGENSPLAAT Schip omhoog gevaren. Maandag avond omstreeks 7 uur is het plm. 1000 ton metende motorschip Navex-motor no. IX, een z.g. hardloper door de mist nabij Ooltgensplaat omhoog gevaren. Het schip kwam in een zeer precaire toestand te verkeren met kans op bre ken Gelukkig is dit niet het geval ge weest en kwam het schip dinsdagmorgen bij hoog water vrij en kon de reis naar België voortzetten, ----------O---------- Uienveiling dinsdag 5 maart 1957 Middel 16,25; Drielingen 13,21; Pick- lers 25,12, Aanvoer 40,000 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1