Rfli (Vervolg rede van Dr. Mesu) Brandweer Melissant Blijrt weer aaii Indrukwekkende begrafenis van de heer D. Bynd Plaatselijk Nieuws Waar komt de brug? MOTJSMA erkgescmedems van Den Bommel G Disc ussie KRUIDER, SOMMELSDIJK Ook Hongaren uit Oude Tonge getuigden van deernis en droefheid Astma blijft een gevreesde ziekte ''^Tupimxk/tu De Nationale Reserve VOOR HET BETERE FOTOWERK Kinderh oekj e Bladz. 2 EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 1 februari 195' Vrijdag Verkeer te water Het verkeer te water zal zich geheel wijzigen wanneer de zeearmen zijn af gesloten. De haventjes alsoolï de vaar geulen) zullen moeten worden uitge-^ diept, er zal geen stroom meer zijn, zodat er minder gevaar aan verbonden is. Bij de grote groei van de bevolking in Nederland die mogelijk in de komen de jaren tot 14 a 15 miljoen zal toene men is de grote vraag hoe al deze men sen aan werk en aan brood zullen ko men. De realisering van deze Delta werken zullen zeer zeker de bestaans mogelijkheden vergroten aldus besloot spreker zijn causerie. In de discussie, die door de erevoorz. burgemeester van Knobelsdorff werd geleid, stelde de heer P. D. Sieling vra gen over het zoute water van de rivie ren. Hij had horen beweren, dat dit soms bijna even zout was als zeewater, door de vuilafvoer van fabrieken. Een tweede vraag behelsde de oester- en mosselcultuur die bedreigd werd en of het daarvoor niet wenselijk was de dam bij Noord Beveland open te laten. Tenslotte had spr. enige kritiek op de kaart, daar de brug geprojecteerd was over Flakkee bij Ooltgensplaat. Hij meende dat deze meer recht op de Vol- kerakdam zou komen, lopend over de strekdammen bij Ooltgensplaaat. Wat de kwaliteit van het Rijnwater betreft antwoordde dr. Mesu stijgt dit bij Weinig afvoer tot 250 a 300 mgr. chloor per liter. Voor drinkwater mag het niet boven 300 mgr. chloor stij gen!; ook niet voor kascultuur. Het chloorgehalte van zeewater is 1250 mgr, chloor per liter! Dit scheelt dus nogal wat. Men probeert door medewerking van Duitsland het chloorwater niet bo ven de 300 mgr. te laten stijgen. De Elasser kalimijnen hebben ook hun me dewerking toegezegd. Door de phenolen is het drinkwater dikwijls zeer slecht, vooral bij weinig water van de boven- rivieren. De vis smaakt dan ook naar carbol. De^visserij Betreffende de oester-, garnalen-, an sjovis-, mossel- en kreeftcultuur zei dr. Mesu, dat vissers erg honkvast zijn. Voor de garnalenvangst is er wel een oplossing, al zullen deze mensen moe ten verhuizeni De ansj o visserij (onder B. o. Zoom) zal teniet gaan. De kreef ten parken in Yerseke (voor het over grote deel worden kreeften geïmpor teerd en voor een klein deel op de Oos- terschelde gevangen) zullen door de af- damming komen te vervallen. Men kan die cassons ergens elders plaatsen b.v. bij Vrouwenpolder. De mossels worden hoofdzakelijk op de Wadden gehaald en op de Zeeuwse banken verwaterd. Wanneer het alles zoet water wordt, wordt het voor de mosselvisserij moeilijker. Bekeken wordt om de visserij te verplaatsen naar de Wadden. Begrijpelijk is dit veel ver der voor het vervoer en is er veel te genstand van de zijde der vissers. Maar een oplossing is er voor te vinden. De oesterteelt kan echter niet gestand blijven, wanneer het water zoet wordt. Bij Wemeldinge is een proefstation ge opend om de moer-oesters te kweken; slaagt dit, zal de z.g. commissie van 13 een aanval doen op de Grevelingen om daar een strekdam te maken waar de oesterteelt kan worden voortgezet. Wan neer de proeven slagen zal deze teelt naar Bruinisse of Brouwershaven kun nen worden verplaatst. De veiligheid om open water te houden tussen Flak kee en Schouwen, komt daardoor vol gens dr. Mesu in gevaar. Berekend moet worden welke waterstanden men zal krijgen, bij samenvallen van ver schillende faktoren bij een grote storm vloed. Het zoetwater-reservoir wordt er in ieder geval veel kleiner door. Een andere zaak is, het recreatie-ge bied, oesterpercelen kunnen door ge vaar van besmetting, niet direct bij een recreatie-gebied worden aangelegd. Grondicwaliteit bij Scheelhoefc niet best! Evenals de heer Sieling was dr. Mesu van mening dat de grondkwaliteit bij Scheelhoek maar matig was. Mogelijk zou ze geschikt kunnen worden ge maakt voor bollenteelt. Plaats van de brug De plaats waar de Zoomse weg op de brug zal aansluiten was volgens dr. Mesu nog niet bekend. Hij meende even als dhr. Sieling, dat het een aansluiting zal worden op de strekdam bij Oolt gensplaat. Voor Tien Gemeenten is dit sneu dit blijft dan een eiland. Ruilverkaveling en sanering Wethouder Visser van Stellendam vergeleek het Plan-Lange met de boe ken van Jules Verne (die overigens met zijn fantasieën wel een eind gelijk heeft gekregen. Redaktie.) Ir. Lange ziet in de toekomst 100.000 vakantiegangers in de ze contreien, een recreatie-centrum met 50.000 dagbezoekers en 7 miljoen nacht verblijven per jaar! Dan wordt het meer een slagveld dan een ontspan ningsoord! riep spr. uit. Wat blijft er dan over voor de landbouw vroeg spre ker, die voorts betoogde, dat ruilverka veling en sanering dan weinig zin heeft De boeren zijn er beter mee, dat be- iioorlijke prijzen voor de produkten worden betaald! De heer Visser stelde tenslotte de vraag waarom de dam bij Goeree in zulke grillige vormen en niet recht stond aangegeven. Dr. Mesu antwoordde dat Ir. Lange wel gelijk heeft dat er in 1980 plm. 14 miljoen mensen in Nederland zullen wonen. Of voor die iVi miljoen méér een uitweg moet worden gezocht naar het Haringvliet, trok spr. in twijfel. In den brede zou hij daarover op een vergadering te Middelharnis (over 14 dagen) terugkomen. Er zijn andere mogelijkheden, b.v. industrie-ver plaatsing naar andere provincies. Bra bant en Limburg leveren daar het voorbeeld van. Ruilverkaveling achtte spr. zeer nood zakelijk, er dienen goede wegen en goede ontwateringen te komen en geen versnipperingen van land. Daardoor kan later een goede uitwisseling van gronden komen. En er zal een lagere kostprijs worden verkregen, dus meer winst voor de landbouwer. Als voorbeeld gaf spreker dat er dui zenden boerderijtjes in ons land zijn van 1 ha die geen bestaansrecht heb ben! Daarom was het z.i. nodig, dat de boerenjongens naar de ainbachtsschool gingen om een of ander vak te leren. Systematisch zal hiervoor moeten ge werkt en propaganda voor worden ge maakt. Wat de kromming van de dam bij Goedereede betreft, daarop wist spr. geen antwoord. Het zal wel nodig zijn, was spr. conclusie. De heer J. A. v. Nieuwenhuijzen te Ooltgensplaat sloot zich aan hrs het antwoord van dr. Mesu, dat vele jonge boeren een plaats moesten krijgen in een ander beroep. Nodig is, dat ze ge schoold worden door een technische op leiding. Deze spreker waarschuwde ten sterkste om ruilverkaveling dubieus te stellen. Er is inderdaad een deel dat geen beste, maar toch ook een deel, dat zeer goede cultuurgrond is. Het /comt er dan opaan, aan wie deze grond wordt toegewezen. De ruilverkaveling moet dienen, dat straks de ingedijkte gron den aan onze boeren kunnen worden omgewisseld. Door onderlinge verschil len van mening, moeten we niet be werken, dat we de zaak tegenwerken. Dit zou de kansen voor de Flakkeese boer verkleinen. Spr. drong er opaan deze zaak ruim te zien, om vooral de kleine bedrijven de gelegenheid te ge ven zich later te kunnen uitbreiden. Moerdijkkanaal De heer D. Vogelaar van Stad vroeg of bij het Deltaplan de totstandkoming van het Moerdijkkanaal was, inbegre pen. Dr. Mesu antwoordde dat men de dam in het Haringvliet, in de Grevelingen en in het Volkerak gelijktijdig wil maken. Wanneer dit realiteit wordt moeten de schepen van en naar België 3 maal schutten, de vaarweg woi;dt dan geheel anders. Deze interumperiode duurt echter IC jaar. Volgens tractaat van 1839 mogen geen werken uitgevoerd, die de vaart' naar de Rijn belemmeren. Met België zal men dus tot overeenstemming moe ten komen. Er zijn nog andere moge lijkheden, die de beide regeringen nog onder het oog zien. Daar dr. Mesu dezelfde avond nog elders moet spreken,, werd de discussie beëindigd. Zowel door de burgemeester als door de voorzitter Kreeft werd dr. Mesu hulde gebracht voor zijn uiteen zettingen, waarnaar met intense aan dacht was geluisterd. Onder buitengewoon grote belangstelling vond maandagmiddag de teraarde- bestelling- plaats van het stoffelijk overschot van de heer D, Bund, die donder dagavond bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen. Vele kransen, van familie, vrienden, buren en verenigingen dekten de baar toen deze grafwaarts werd gedragen en die gevolgd werd door zeer velen, welke de overledene de laatste eer hielpen bewijzen. In de aula ip de algemene begraafplaats hebben meerdere sprekers getuigd van de vriendschap en de medewerking, die tallozen van de heer D. Bund hebben ondervonden. Als eerste sprak de heer J. J. Zaayer uit Sommelsdijk, door wiens ouders in dertijd Deszö Bund als Hongaars kind liefderijk werd opgenomen. Dat was 33 jaar geleden en al die jaren door heeft de thans overledene lief en leed met't gezin gedeeld en immer van grote hulp vaardigheid blijk gegeven. Voor zijn echtgenote en kindenen was hij een. toe gewijd man en vader. Nimmer zal men Deszö kunnen vergeten. Onder de aanwezigen bevonden zich ook enige Hongaren uit het vluchtelin genkamp te Oude Tonge; een hunner sprak mede namens zijn land- en lot genoten en getuigde van diep medele ven met de ontsteltenis, die in de fami lie is gebracht. Alle Hongaren waren diep getroffen door deze tragedie. Ge durende de tijd dat de groep op Flakkee was is Deszö Bund een goede en ver trouwde vriend geworden. De heer Sluis uit Hellevoetsluis voer de het woord namens zijn gemeentebe stuur en namens de sportvereniging Hellevoetsluis. Deze memoreerde hoe hij donderdagavond in kennis kwam van het ongeluk van de burgemeester en wethouder van Rozenburg met wie hij juist in BrieUe had vergaderd, terv/ijl hem vrijdagmorgen het bericht bereikte van de plotselinge dood van de heer Bund. In Hellevoetsluis heeft Deszö Bund met grote bereidheid de ontvangst van de Hongaarse gezinnen voorbereid en die ontvangst vergemakkelijkt. Zijn landgenoten stelde hij in kennis van de Hollandse gebruiken en levens wijze. Namens de vluchtelingen en zijn gemeentebestuur sprak de heer Sluijs woorden van dankbaar herdenken, ter wijl hij, als tolk van de sportvrienden, getuigde van de grote kameraadschap, die deze sportman in de vereniging wist Brochure uitgegeven door advies- en werkgroep Door een advies- en werkgroep, be staande uit gespecialiseerde medici is en brochure uitgegeven over de mogelijk heden tot bestrijding van astma. Aanbevolen wordt het oprichten van werkgroepen waarin onderzoekers met een zo breed mogelijke gezamenlijke kennis samenwerken. De artsen en hun medewerkers moeten zich, hetzij indi vidueel, hetzij gezamenlijk, een zo volle dig mogelijk beeild kunnen vormen van alle factoren, die bij iedere astma pa tiënt in het spel zijn. Het aantal personen, dat periodiek of chronisch aan astma-aanvallen onderhe vig is, dwingt tot maatregelen, waarvan een effect mag worden verwacht, dat meer blijvend is dan dat van de nu toe gepaste. Het aantal patiënten in Nederland be draagt honderdduizend, van wie er onge veer 2000 invalide zijn in de zin van de invaliditeitswet. Elk jaar overlijden circa 600 perso nen aan astma. te kweken. Zijn werk en optreden zal allen onvergetelijk blijven. Spr. ver trouwde dat de vireduwe en de kinderen de bijstand zullen ontvangen, die zij van node hebben en die men aan *de nage dachtenis voor de heer Bund verplicht is. De heer Han Osseweijer sprak voor de V.V. Dirksland en memoreerde hoe hij de laatste is geweest, die de heer Bund ontmoette en met hem sprak. De heer Stijl sprekende als vriend, verklaarde in de heer Bund altijd een mens van de edelste soort gezien te heb ben en herinnerde eveneens de vrien delijke omgang en hulpvaardigheid van de nu overledene. Als laatste der genodigden voerde godsdienstondervifijzer Terlouw, van de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis, het woord. Hij sprak v/oorden van troost tot de weduwe, zeggende dat medeleven goed doet, maar dat alleen God de Her der is, waarop men zijn vertrouwen kan stellen. Namens de familie bedankte de heer Koppenaal uit Stad aan 't Haringvliet, zwager van de overledene. Op de „waar- oms", die de familie in deze dagen be stormen noemde spr. geen antwoord mogelijk. Deszö werd weggerukt van zijn vrouw, van de kinderen en de an dere familie. Met deernis en droefheid wees spr. erop hoe thans in Hongarije een oude, zieke moeder treurt om haar zoon, evenals de bejaarde pleegvader dichterbij. Dank betuigde spr. voor de grote belangstelling en aan allen die nog getracht hebben een leven te redden. MIDDELHARNIS SpreakiMsr Woonruimte-conuxussie. De woonruimte-commissie houdt spreekuur op maandag 4 februari 1957, des nam. tussen 7 en 8 uur ten gemeen- tehuize. Kosteloze inenting. Op woensdag 6 febr. a.s. tussen 3 en 4 uur nam. zal ten huize van dr. J. J Wieringa, Secr. Nijgh- straat 1 alhier, gelegenheid zal worden worden gegeven tot kosteloze inenting of herinenting. Bekende naturalist komt spreken voor aquariumhouïlers. Van de zijde van de Aquarium-Vereni ging Flakkee" vernemen wij, dat a.s. donderdag 7 februari de bekende natu ralist dhr. W. M. Deutz in hotel Zaayer te Middelharnis een lezing zal houden voor de aquariumhouders en andere ge- interesseerden van ons eiland. Gezien de grote ervaring en kennis van de heer Deutz op het gebied van de levende natuur, belooft het een leerza me en gezellige avond te worden. Belangstellenden zijn van hai'te wel kom. Aanvang half acht. STELLENDAM Bezichtiging nieuw gebouw Boeren leenbank. Het nieuwe Boerenleenbank- gebouv/ in onze gemeente is gereed ge komen. De leden krijgen gelegenheid tot bezichtiging op maandagavond a.s. van 7 uur af. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redaktie, Met verbazing heb ik het ingezonden stuk, in het Eilanden-nieuws van 22 jan.' 1957, gelezen. Mijn verbazing Virerd nog groter toen ik aan het slot gekomen was. Normaliter zet men, in een vrij land, aan het eind van een ingezonden stuk, mits het een eerlijke zaak betreft, zijn naam. Deze ontbrak echter en was ver vangen door ,,Een Opgeroepene". Het tweede wat opviel was, dat „Op- geroepene" schijnbaar geen gehoor gege ven heeft aan de oproep, die hem door de Nat. Reserve, ressorterende onder het ministerie van oorlog is toegestuurd en waaraan men beleefdheidshalve toch wel gehoor dient te geven. Opgeroepene" zou dan weten dat een verbintenis bij de Nat. Reserve voor bui- tengev/oon dienstplichtigen inhoud, dat men een mobilisatie bestemming krijgt in de plaats van inwoning. Deze mobilisatie bestemming wordt anders pas in geval van oorlog waar ook in ons vaderland of daar buiten toege wezen. Sluit dus iemand een vrijwillige ver bintenis bij de Nat. Reserve voor twee jaar, dan blijft hij in geval van oorlog- op het eiland Goeree-Overflakkee. De Nat, Res. vormt een thuisfront". Dit betekent de verdediging van eigen omgeving. De gewone dienstplichtigen kunnen ook in het buitenland ingezet worden om daar hun taak te vervullen. Het thuisfront zou dan onbeschermd zijn. Dit is voor de strijdende troepen een onaangename gedachte en werkt zeer demoraliserend. Dat de Nat. Res. een belangrijke taak heeft, staat wel vast. Toch sluit men in deze gespannen tijd, vol oorlogsdreiging en communistische agressie geen verbintenis bij de Nat. Res., omdat men ten onrechte meent iets op de manier van werving te kun nen aanmerken. Dat men op de avonden de aanwezi gen „gehandicapt" heeft, zoals men bij het vreemdelingenlegioen doet, is mij nog niet ter ore gekomen. De overval wagens uit de periode '40- '45 zijn ook niet ter plaatse verschenen. iWel is het een triest feit, te moeten konstateren, dat er zoveel propaganda gemaakt moA worden voor een zaak die ons aller vrijheid op het oog heeft. Voelt men op het anders zo vooruit strevende eiland Goeree-Overflakkee wel de verantwoordelijkheid, zijn krach ten te moeten besteden in de voortduur van Godsdienst- en gewetensvrijheid? Als dit zo is, dan zal elke verdere pro- paganda-avond overbodig zijn en zal men zich spontaan aanmelden, om te strijden voor de zaak van de vrijheid, die ons aller offer waard is. Met dank voor de plaatsing. De vrijwilliger der Nat. Reserve: A. van Voskuilen Meidoornstraat 3 Middelharnis Beste jongens en meisjes! Als eerste raadsel voor de nieuwe maand neem ik er één van Kees Janse, Middelharnis. Er worden tien woorden gevraagd, die allemaal met de letter A beginnen. Het is erg eenvoudig, maar dat mag wel eens want er gaan nu en dan stemmen op, dat de raadsels wel eens moeilijk zijn. Hier is dan FEBRUABI-RAADSEL 1 1. Wie maakte vele psalmen? 2. Wat stond in het Heilige der heiligen? 3. Wat namen de Filistijnen eens mee? 4. Wat was Lazarus 5. Hoe heette Sara's man 6. Welk stadje veroverden de kin deren Israels na Jericho? 7. Welke ko ning was een vijand van Elia? 8. Op welke berg rustte de ark 9. Hoe heette een van Jacobs zonen? 10. Hoe heette de eerste mens? OPLOSSINGEN 1. Abel, Babel, Corinthe, Dagon, Ezel, Felix, Gihon, Hur, Issaschar, Jacob, Ka- leb, Lot, Midian, iSfaomi, Othmel, Petrus, Kachab, Saulus, Xitus, tJzzia, Varkens, Woestijn, IJverig, Zes. 2. Horeb, Enaldeten, Boofden, Hij Alte- maal, Leggen, Iemand, Naasten, Goden, Droiïiendronier, Edomiet, Recht, Wijn gaard, Ebal, Toorn. Herhaling der Wet. 3 NEGER ASTER PIANO OTTER' L A .A. R S E L I S A OMMEN NAMEN 4. Staten-Generaal, Tromp, Elizabeth, Don Frederik, Egmond, Noorwegen, Duitsland, Willebrord, Irene, Nieuwpooi-t Goejanverwellesluis, Engeland, Keque- sens. Stedendwlnger. CORRESPONDENTIE Kees N. AmeUle. Mooie cijfers. Kees! Ga zo maar voort, hoor jongien! Heel goed dat je de prijs hebt geruild. En wat die raadsels betreft: ik plaats ze als het enigszins kan. Je moet rekenen, dat de kinderen er op gezwoegd hebben om het in elkander te zetten. Zodoende komen er wel eens te moeilijke raadsels Op Den Bommel een nieuwe predikant waarvan men veel verwachting had, te meer daar men ras vernam, dat hij zou gaan ijveren voor de kerkbouw. Daarvan hebben v/ij nu zowat alles vernomen en kunnen nu nader zien wat er alzo in zijn tijd is geschied. Allereerst moet de lezer weten, dat de kassen van kerk en diaconie nog niet gescheiden waren. Er v/as maaj- een col lecte. Uit de opbrengst v/erd de kerk dienst onderhouden met al de aanhang, terwijl het prcdikantstractement geheel in deze tijd van de overheid kwam, Ver der moest uit die ene collecte de school meester onderhouden worden en tevens de armen. Nu besloot de kerkeraad, dat als er dan nog een batig slot was, dat dit zou dienen voor de bouw van de kerk. In dit loffelijke bedrijf werd ook de hulp van de Ambachtsheer ingeroepen. Wij za gen reeds dat wij op zijn steun konden rekenen. Daarvoor ging de pi'edil^ant met de ouderling-dijkgraaf naar Den Haag. Dat is tegenwoordig een kleinig heid, maar in die dagen moet men zich dat niet al te eenvoudig voorstellen. Men reisde te voet, trekschuit en omnibus of particulier rijtuig, terwijl de overzetve- ren ook zeer primitief waren. En dan die modderwegen. Des winters vooral waren de bezwaren vele en de kosten hoog, gelijk uit de rekeningen blijkt. Geen nood, als do resultaten maar be vredigend zijn. De Staten van Holland schonken 800.voor het pastoriehuis, zodat ds. van der Poel, die dit voorgeschoten had, spoedig zijn geld terug kreeg. Ook de kleine rest werd spoedig afgelost. Daar de predikant een goed financier bleek te zijn, werd hij gekozen tot kerkelijk ad ministrateur. Verder moest een diaken de ontvangsten en uitg8,ven der diaconie optekenen, hoewel de kas nog één bleef. Er was nog geen kerkvoogdij. De boek houding was primitief, maar wel in orde Links boven aan de bladzijden staat: De kerk is schuldig. Rechts: de kerk moet hebben. Van alle kanten kwam er geld binnen, destijds heb ik er 44 ste den en dorpen van vermeld; voorts di verse particuliere giften uit het dorp zelf en van verschillende personen bij allerlei gelegenheden. Men zie de reke ning van de kerkbouw. Baltus Haerick uit Dordrecht heeft de materialen gele verd. Ook is er sprake van leidekkers, waaruit wij afleiden, dat de kerk eerst met leien is bedekt geweest. De predik stoel komt uit Gorcum, welke met een bedstede 275.heeft gekost. Ook was er een koperen doopbekken en een zat loper, die 11.50 kostte. De zandlop; is verdwenen, m.aar in mijn tijd (igj 1929) was dit antieke voorv/erp nog Herkingen. De haan op de toren moest ,f I3,; kosten, terwijl de kinderen, die geholpi hadden getracteerd werden voor 23, De laatste posten werden betaald in i{j terwijl de dijkgraaf zijn vorderi; schonk. Men was trots op zijn kerk, hs geen ook blijkt uit het feit, dat de kt, tot wapen van het dorp werd verhev; In de leer was men gereformeerd, wj; toen het op Stad eens misliep, kwatni velen naar Den Bommel ter kerk Bij de eerste wisseling des kerkeraa: die door de gemeente gekozen v/erd, sloot de kerkeraad tevens de dijkgra: Lodev/ijk Dirks tot erelid te bene men, om hom aan te houden voor zi leven. De goede diensten die hij bew; zen had werden hiermee gehonoreer Ook een andere ouderling uit de e,; ste tijd had zich zeer beijverd en w naa.r een aantekening van ds. P. a Bonte uit 1760 in de kerk begravei] hier leyd Jan Jan Engelse Gebuys, De namen dezer eerste mannen woJ den met ere genoemd. In die dagj stond een kerkeraad in hoog aanzie; mede al om het feit, dat hun besluite niet alleen een kerkelijk maar ook j; burgerlijk cachet droegen, daar kerk e overheid hand in hand gingen. Bij wichtige aangelegenheden raadpleegt de zittende kex'keraad ook de voorma; ge kerkeraadsleden en kwam men in combineerde vergadering bijeen. De ontvangsten der kerk beliepen on 1849 en 1650 2S39.en de uitgavi 2664.zodat er een batig slot \vs van 175.De diaconie had een bat: slot van 16.65. Pas in 1690 zijn, de h de kassen gescheiden. De notulen van 24 februari 1651 va melden niet meer de naam van ds. va der Poel. Maar uit een aantekening e: ders blijkt, dat deze ijverige predikat op 6 maart 1651 is gestorven. Toj heerste er grote rouw op heel het dorp. Als derde predikant kwam hier a; Cornells van der Wiel in 1652 die ecMs spoedig' overleed. Deze werd opgevol;, door ds. Leonard Bonnius, die het oo! niet lang maakte door zijn vertrek nai Oost-India. Uit de rekeningen dezer jaren vat niets bijzonders op te maken, daar allee de eindcijfers zijn vermeld. Tijdens vacature was de oudste ouderling adni nistrateur. Deze werd kerkmeester gt noemd. Kwam de kerk' te kort, ds: schoot hij het bedrag voor. Typerer,.; voor deze tijd vvas, dat op andere plaat sen het tekort door de burgerlijke gt meente werd gedekt. Als eerste schoolmeester is bekeci Joost Landheer 1645, daarna Leenda Pieter de Jong, die vervangen v/erd doo: .Francois de Paal van Oude Tonge de kerkeraadsvergadering van 1853 1» pleitte de predikant Bonnius een salai verhoging voor de schoolmeester 01 hem aan te moedigen. Zijn loon we 80.per jaar, de dom-iné wilde 100.van maken. De schoolmeeste was hiermee zeer in zijn schik. De ket genoot van de classis een jaarlijkse b; drage van 48.daar men wist, di wij het nodig hadden. In 1654 reisde 4 Bonnius naar Leiden m.et het verzoé om 100.voor gebrandschilderde zen. Hierin slaagde hij en reisde naar Haarlem, alwaar hij ze kreeg e: meebracht. Tevens kv/am een vakmii mee om het uurwerk te stellen. ledet Bommelaar kon nu zien hoe laat het \n. want polshorloges stammen uit later t| als wij ons niet vergissen. 3? Maarssen. Ds. G. van der Zt; (Wordt vervolgdi en dat vind ik ook jammer. Je begrijpt wel, dat ik bij zulk soort raadsels wat door de vingers zie. Corrie N. Middelharnis. .Ie 'oent harte lijk welkom, Corrie! Wat heb je in je eerste brief al veel geschreven! Je rap port is goed hoor! Ik vind het heel knap van dat zesjarige zusje. Als dat zo voort gaat, zal het een beste zangeres wor den. Wim en Nelie M. Den Haag. Jullie raadsel hoop ik de volgende kesr. mis schien een plaats te geven. Gok heb ik jullie bedankbrief ontvangen. Ik bemerk er uit, dat de prijzen erg in de smaak zijn gevallen. Hoe zou het ook anders kimnen! Jaap M. Oud-Beijerland. Een goed rapport. Jaap! Hoe ver ben je al met de bouwplaat? Het is een heel mooi schip en het is gebouwd op de werf „De Schelde" te Vlissingien. Heb je het boek al uitgelezen? Jaap en Leen M. Dordrecht. Op die plaatsen waar jullie geweest zijn, ben ik heel goed bekend. Dat huis aan de Torendijk ken ik heel goed en ik ben er al vaak in geweest. Dat wisten jullie zeker niet, hè? Hoe zijn jullie met die mensen in contact gekom.en? Greetje M. Oud-Beijerland. Ook al een mooi rapport, maar die zes vind ik wel wat laag, vooral voor dat vak. Dat moet je toch goed kunnen nietwaar? Sarie is een beetje stout geweest. Of kon ze het niet helpen? Gerrit v. d .B. Den Bommel. Anne de Vries is een goede schrijver. Het boek zal wel mooi zijn. Heb je het al gele zen? Was er in Meerkerk veel veran derd? Daar raken jullie wel bekend, bijna anderhalf jaar! Ik snap best dat je werk nu niet zo keurig kon zijn. Je moet eerst tijd hebben, nietwaar? EUij de B. Ouddorp. Ik begrijp dat er nu niet veel te vertellen was. Ik weet soms ook niet wat ik zal schrijven, maar als ik begin, dan komt het vanzelf. Ik hoop dat je mijn kaart hebt ontvangen. En wat zie ik nu aan het slot van je brief? Heeft je vader de auto opge ruimd en heeft hij nu een paard aange schaft? Of betekent die tekening dat niet? Wim en Nelie M. Den Haag. Nu heb ik nog brieven van jullie. Dank voor de uitvoerig geschreven rapporten. Weet je wat ik vind? Dat er op jullie school geen hoge cijfers worden gegeven. Dat is maar goed ook; dan kan het later nooit tegen vallen. Adri v. d. B. Den Bommel. Je briefje was Icort, maar het voornaamste nieuws heb je best verteld. Hoe gaat het op de zondagsschool? Zou je in Meerkerk wil len wonen? Gaat Zuidzijde boven? Hans K. Mkldelharnis. Je raadsel werd spoedig geplaatst, hè? Die andere delen krijg je wellicht ook nog wel eens Ontslagaanvrage is ingetroKKen Er is te Melissant enig rumor in cas geweest bij de brandweer, die hevig vet ontwaardigd was over uitdrukkingc aan hun adres in de raadzaal, waaroii; het corps eenparig besloot om het 'o'i"f er bij neer te leggen. Zouden de wooi* brandweerkolder" en „amusements!)!- drijf" niet worden ingetrokken, zou nieE en bloc ontslag nemen. De heer van der Spaan, die de gt' wraakte woorden heeft gebezigd, bleeS in de 1.1. gehouden raadszitting onvei- murwbaar te zijn en bleef op zijn stand punt staan. Het is het corps wel gebleken uit te' raadsverslag en mogelijk ook uit brief die van b en w naar hen is uitge gaan, dat de tegenstand slechts van van de raadsleden kwam, waarom nief zich daarboven heeft verheven en ontslagaanvrage heeft ingetrokken. De Melissantse brandweer blijft öiis in tact zoals ze tot heden was, de l'- woners zullen 's nachts nu weer rustii kunnen slapen. te lezen, denk ik. Ze zullen best m*' zijn. Nog hartelijk dank voor het kaar tje van de familie! Anneke uit L. Nog bedankt voor jt kaart, hoor! Liedy M. Oud-Beijerland. Ik ben dus steeds nog een versje voor je albm' schuldig? Hier is het dan: Voor Liedy, Raadselnichtje, Je gezichtje. Glimlacht, als je dit hier leest. Van die Ome Is 't gekomen. Waar je klant bij bent geweest. Door het „hoekje" Kreeg j'een boekje Of een ander mooi cadeau. Liedy, nichtje. Dit gedichtje Krijg j'als knipsel van Februari 1957. Oom K«- Allemaal de hartelijke groeten van Oom K° De öe| meent dan h vergai ernsti, volled aange strekV form. van e gezier opbou grond diet V De v Harst bed. D; het nis ofschoo Gods zinnen.l Teruj aan zi.l nu eer vele ba ven dd gerneenl werker voerd Nu zij^ ringsbe worden worden, jaar is| "de ger ken op| Tonge het doJ spr. vel volle gebrac Het inwona gehaall tijdelijl] moeter aanwa| ren aio In 'tl aktivit^ aan de de raal behoef! Tonge cipiëleI besluit perspe^ Spreke 1957 raad z| De raadsW de bul eens tJ De 1| vatte onder Subs vorder wijs ol éénmal 294.54. Strel stel oif subsidl ner, ai De subsidl zoveel] wel De door ook dol verenil de veiT dragen nut Vc ook v^ De stel t^ werd wilde De alleen en 195 van ir Er 1. vrerd sloot gendel nader I Aan te Rod Tonge 50.- Hetl het vi van van g' der d mancl initial ambtf men. Dit Stand Kreef Men dat d 125 B. lang, formt door den g coUe^ ken den. kledii Vei ambt- last r een waar uitga Del en df burg( niet werd venvi De deze moes De veel

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 4