G raszaa dteelt Nieu Diesel INGEZONDEN Nieuws uit Zeeland Oproep van de nitïe Bertus Laanve VOOR HET BETERE FOIOWERK Een Engelse „Volkswagen" De sterfte tengevolge van borstkanker Een actie voor de zieken in „Zonnegloren" die nooit ergens heen kunnen 5chmmm9tlL WARMWATERZAKKEN Grote werkers cl an] Isl Bladz. 2 EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 29 januari 195tBoinsdag 29 j We bespreken de telersbelangen het laatst, wat echter niet wil zeggen, dat ze de minst belangrijke zijn. Integen deel, bij de graszaadteelt zijn zeer gro te boerenbelangen betrokken, zoals el ke ervaren teler kan vertellen. Ik meen ook de telersbelangen het beste in het licht te kunnen stellen door bespreking van de verschillende facetten van de teelt. Ik ga hierbij echter niet in op de tails van de verschillende soorten, daar ons dit voor deze algemene beschou wing te ver zou voeren. Inkomsten graszaadteelt Goede gewassen leveren gewoonlijk, zeker op zavel- en kleigrond, zo'n 1500 tot 2000 per ha (boeren-bruto)3000 is geen uitzondering en sommige teel ten brengien verschillende jaren op meerdere bedrijven 4000—5000 en meer per ha op; zelfs 7000 per ha is niet geheel meer een unicum maar na tuurlijk geen waardemeter. En het op vallende hierbij is, dat dit ook in de voor de landbouw economisch zeer zwakke jaren als 1954 en 1956 met ui termate slechte weersomstandigheden, het geval is geweest. De vroege rijping, grote weerstand tegen slecht weer en nog al eens hoge prijzen zijn hieraan niet vreemd en voor de boer van grote waarde m.h.o. op evenwichtige bedrijfs resultaten. Opbrengsten Deze opbrengsten per ha zijn zeer hoog en de laatste jaren, door samen werking van de boeren, de firma's met hun ervaring en staf van deskudigen en onderzoekers, nog jaar voor jaar aanzienlijk gestegen. Bij sommige soor ten zijn deze opbreagststijgingen revo- lutionnair geweest. In zeer vele geval len oogsten onze boeren per ha 50-100 procent meer dan in b.v. Denemarken, Duitsland en Groot Brittannië, om van Noord Amerika maar te zwijgen. Rendement. Dit is een kwestie van opbrengsten, prijzen en kosten. In de meeste jaren ligt het rendement bij vele soorten bo ven dat van granen; bij sommige teel ten gaat het vaak boven alle andere ge wassen uit. De opbrengsten fluctueren nog al, ge lijk dat bij alle gewassen het geval is. Dit wordt van verschillende landbouw gewassen wel eens tegengesproken, doch de praktijk leert helaas wel anders. Door een goede teelttechniek en juiste grond en perceelskeuze kan men de variaties echter binnen vrij nauwe grenzen hou den. De prijzen variëren eveneens, doch gemiddeld liggen de meeste op een goed peil. Verschillende soorten worden op vaste prijs geteeld en hierbij zijn de va riaties zeer gering. Over de kosten zijn de meningen nog steeds verdeeld, gelijk dat eigenlijk ook het geval is bij de kosten van andere gewassen. Zij variëren dan ook al naar gewas, bedrijf en omstandigheden, ze worden in het algemeen lager naarmate men de teelttechniek en het dorsen be ter onder de knie krijgt en naarmate de soort- en perceelskeuze juister ge weest zijn. Om een voorbeeld te noe men, nemen we b.v. het dorsen van veldbeemgras. Een paar jaar geleden zei men van dit gras: „Tweemaal dor sen en langzaam" en dat kostte vaak 400500 per ha meer. Thans virorden zeer vele percelen veldbeemd in één keer volledig- gedorsen, betrekkelijk snel Volgens de Londense Daily Herald heeft een Engelse firma een prototype van een populaire automobiel gereed, welke ongeveer drie en een halve liter benzine per 100 km zou verbruiken. Het zou een 5 paards twee-cylinder motor als krachtbron hebben. In de loop van maart zouden officieel de bijzonderheden van dit nieuwe v/agentje bekend worden gemaakt, dat per week in een aantal van duizend zou worden vervaardigd en ongeveer met inbegrip van de hoge En gelse belastingen 3000 gulden zou gaan kosten. Het bericht vertelt niet of het de veel besproken en beschreven Fergu- sonauto betreft omtrent welks verschij nen reeds de enige jaren hardnekkige geruchten de ronde hebben gedaan. (N.R.Crt.) en voor in de meeste gevallen 200 tot 250 per ha! We zien dan ook, dat het rendement de laatste jaren stijgt door hogere op brengsten betere teelttechniek en lage re kosten voor verzorging, oogsten en dorsen. Bij sommige soorten lijkt het zelfs mogelijk door hoge opbrengsten en lage kosten het rendement zodanig te leggen, dat de teelt zelfs bij de aller laagste wereldmarktprijzen nog de moeite waard is. Gezien het feit dat de teelt in ons land nog jong is, spreken we als een vaste overtuigig uit, dat het rendement van de meeste soorten in de komende jaren nog vrij sterk kan en zal worden verbeterd. Teler, kweker en onderzoeker zullen hier samen voor zor gen. Bovendien Vvordt het rendement nog meer of minder sterk ten gunste beïn vloed door de volgende punten, welke vaak moeilijk algemeen geldend in geld zijn uit te drukken. Oogstzekerheid en wintervastheid De meeste grassoorten zijn, eenmaal goed aangeslagen, goed oogstzeker. Er zijn natuurlijk verschillen tussen de soorten; sommige zijn zeer oogstzeker, anderen hgen meer in de lijn van andere landbouwgewassen. Vrijwel alle grassen zijn goed tot zeer goed wintervast, zodat schade door uit- winteren zeer weinig voorkomt. Bouwplan en arbeidsplan In de meeste vruchtwisseling past de graszaadteelt zeer goed. De voorvrucht- waarde moet naar onze ervaring (en die in het buitenland) dit in tegenstel ling met vroeger, toen men nog over een gebrekkige kennis beschikte hoog worden aangeslagen, tot zelfs in het 3e a 4e gewas toe. Zowel de teelt van hakvrucliten, peulvruchten, granen, zaadbieten als vlas kan aldus profiteren van het inschakelen van de gras zaad- In Denemarken, Italië, Nederland, Noorwegen en Zweden is de sterfte on der vrouwen ten gevolge van borstkan ker in de afgelopen dertig jaar met ruim honderd procent toegenomen, aldus blijkt uit een rapport van de wereldge- zondheids organisatie (W.H.O.) In En geland en deV.S. is het aantal sterfge vallen ten gevolge van deze ziekte met vijftig procent vermeerder. In Japan is de toestand het gunstigste met 3,3 sterfgevallen per honderddui zend vrouwen. Daarna komen Chili en Spanje met resp. 5.2 en 6,2 per honderd duizend. Relatief de grootste aantallen sterfgevallen komen voor in Engeland en Wales (35.7), Denemarken (32), Schotland (30,8) en Zwitserland (30.5) teelt. Een opname van 12.520% in het bouwplan is verantwoord en nuttig ge bleken. Een goed arbeidsplan is tegenwoor dig voor de boer nog moeilijker op te stellen dan een technisch verantwoord bouwplan, nu men moet trachten ar- beidstoppen te voorkomen, om zo veel mogelijk met de eigen, kleine vaste kern van personeel te kunnen doen. Naast mechanisatie (die tegenwoordig nog al eens boven de financiële draag kracht kan gaan) en rationalisatie is hier bovenal belangrijk het scheppen van een goede werkverdeling over het gehele jaar. De graszaadteelt vraagt weinig arbeid, uitgaande althans van land dat vrij is van niet-chemisch-te-be- strijden schadelijke onkruiden en gras sen (waaraan overigens door een juiste soortkeuze nog een en ander is te doen) en geeft door zijn bij de meeste soorten gunstige rijpingstijd een zeer goede werkverdeling. Door graszaadteelt komt het arbeidsplan er dus veel gunstiger voor te liggen en dit kan onder verschil lende omstandigheden wel 100200 per ha geteeld graszaad voordeel in de economie van het bedrijf uitmaken. (Wordt vervolgd) De Groepscommandant der Rijkspoli tie te Middelharnis verzoekt, in verband met een plaats gehad hebbend verkeers ongeval met dodelijke afloop te Som- melsdijk, aan de bestuurder van een luxe auto (kleine Volkswagen), die op 24 januari 1957 omstreeks 22.30 uur, rijdende over de Oudelandsedijk, de Wa tertoren nabij Dirksland passeerde, ko mende uit de richting Dirksland, zich zo ispoedig mogelijk persoonlijk of tele fonisch te melden aan het Groepsbureau der Rijkspolitie te Middelharnis, Ring 36, Telef. 01870-2444, of bij de Postcom- mandant der Rijkspolitie Opperwacht meester A. Schilders, Wilhelminalaan 10 te Dirksland, Telefoon 01877—444. Ais U eens een grote wens voor Zonnegloren" mocht doen, v/at zoudt U dan vragen? Het antwoord is gauw ge geven: „Een recreatiezaal voor onze pa tiënten", aldus de Geneesheer-Directeur van „Zonnegloren" te Soest. Met recht kan „Zonnegloren" trots zijn op de keurige afdelingen voor vol wassenen en kinderen, op de opei'atie- afdeling, op de gemoderniseerde keuken op het zusteriiuis... overal in alle hoe ken en gaten treft men een sfeer van ordelijkheid, doelmatigheid en zakelijk heid. Met de recreatiegelegenheid is het treurig gesteld. Doch de plannen liggen klaar voor een nieuwe recreatiezaal. Zij wachten op uitvoering tot het recreatie fonds groot genoeg is; vandaar dat de directie alles in het werk stelt om de lopende prijsvraag te doen slagen. Inderdaad, als wij Zonnegloren" van alle kanten bekijken is het de moeite waard aan deze wens te voldoen. Ach ter die facade van ordelijkheid en zake lijkheid hggen de zieken in hun kamers met him problemen en met hun zorgen. Om die mensen, die nooit ergens feeën kannen, gaat het tenslotte. En daarom: wacht niet tot de laatste dag, maar verzendt vandaag uw kaart of giro (no. 3640, t.n.v. „Zonnegloren" te Soest). MIDDELHARNIS Gevonden voorwerpen. Grijze gebrei de herenwant; paar witte kinderwantjes 8.aan muntbiljetten; doos frou frou; paar beige kindersokjes; mes en vork Kerkdienst. Voor de Geref. Gemeen te alhier, zal D.V. woensdagavond 7 uur ds. H. van Gilst van Dirksland voorgaan in de Dienst des Woords STEDLENDAM Dam en schaaknieuws. Stellendam D.E.Z. 10—10. Donderdag 24 jan. ontving de Stel- lendamse damvereniging „D.E.Z." uit.- Middelharnis. De voorzitter heette de spelers van harte welkom. Spoedig werd begonnen en reeds na twintig minuten nam Stellendam de leiding door Br. Koe- se. Er volgden nog drie overwinningen voor Stellendam. Dit was D.E.Z. te veel en het was Noordijk die het eerste te- genpunt scoorde, daarna liepen de gas ten spoedig in tot 108. De laatste par tij tussen L. KoeseA. v. d Sluis moest de beslissing brengen, onder hoogspan ning en grote belangstelling werden de laatste zetten gedaan, het was tenslotte V. d. Sluis die aan het langste eind trok zei het dan' door een minder goede zet van Koese met de uitslag 1010 mocht D.E.Z. tevreden zijn. De uitslagen dammen waren: L. Koe seA. V. d. Sluis O2; S. J. van Ours T van Brussel 20; H. KoeseH. Noor dijk 11; C. RoonVerolme O2; G. van KoppenPolder O2; C. van Driel M. Knape 20; BroerA. Knape 11 A. KoeseS. Hoogzand 20; E. van der Wal—K. Vis 0—2; J. Bakker—A. Knape Sr. 20. Uitslagen schaken: WoudstraD. v. Ours 10; J. van SetersC. Booy 10; H. van SetersMevr. Woudstra O1; A. JansenJ. van Seters afgebr.; A. RoonH. Noordijk 1—0. OUDDORP Uitslagen schaakpartyen van woens dag 33 januari j.l. Santifortv. Geelen O1; Verhage Meijer O1; Santifort^Nederlof O1. De schaakwedstrijd MelissantOud- dorp eindigde in een 5%2% overwin ning voor Melissant. De heren van Gee len en Nelisse wonnen hun partijen en de heer Hof speelde remise. VERVOLGVERHAAL DE VROUW VAN door HERMAN NOORMAN (8) „Voor mij behoef je geen zorg te heb ben", zegt Bertus, Ietwat verwaten. „'t Is te hopen voor je", meent Piet. Dan heeft Bertus spijt, dat hij aan het praten is geslagen. Met Piet valt toch niet te redeneren. Enfin, liij moet al gauw in dienst en dan ziet hij wat meer van de wereld. „Je vertelt thuis dus niets van mijn loon hè? Ik doe moeder niet tekort". „Verklappen is mijn gewoonte niet", antwoordt Piet droogweg. ,,Maar je moest zelf inzien, dat je niet oprecht bent, als je dat verzwijgt. Verder moet je het zelf weten". Zo eindigt dat gesprek. Bertus is er nu zeker van: Piet zwijgt er over. Dat is voor hem voldoende. Er zit trouwens niets achter. Moeder weet in elk geval, dat hij ver hoging krijgt. Heeft hij verteld, toen hij haar mededeelde, meer te zullen en te kunnen geven, als Piet in dienst is. Ze weet alleen niet, dat hij nu reeds ver hoogd is. Hoeft moeder ook niet te we ten. Wat! hij mag toch zeker wel iets voor zichzelf houden! Hij werkt er toch voor! Wat is er tegen, als hij zo nu en dan eens naar Arnhem gaat met een paar goeie kennissen van zijn leeftijd? Dan roken ze wat en ze drinken ergens een glas bier. Wat is er tegen? En is het zo erg, als hij een spelletje biljart met die jongens? Natuurlijk: als vader het vernam, zou die minstens zeggen, dat hij in handen van de duivel was ge vallen, maar Bertus is zich daarvan niet bewust. Ze behoeven ook niet te weten, dat hij verleden week in Arnhem moest zijn voor de zaak en toen Sjoukje van school heeft gehaald. Die vond het wó.t leuk. Ze zijn ergens thee gaan drinken. Dat zouden vader en moeder ook iets heel ergs vinden, maar waarom toch? Om dat hij een jongen is van een landarbei der? Maar daarom behoeft hij toch ze ker niet zo bekrompen te leven? Hij mag toch zeker wat vrolijkheid schep pen Sjoukje is een aardig meisje, hoor. Je kunt er dit kwaad niet van zeggen. Leuk en gezellig gaan zij met elkaar om tot dat afgelopen is, op een keer, als Sjoukje iemand heeft gevonden... Tja, als Bertus daaraan denkt, dan gaat het hem kriebelen in zijn binnenste. Want Sjoukje lieeft een voorname plaats in zijn jongenshart gekregen. Hij zou het moeilijk kunnen verdragen, op een goede, of liever voor hem kwade dag te moeten vernemen, dat zij verloofd was of aanstalten tot een verloving maakte. En dan zou er allicht toch van komen. Zo'n aardig lief, zacht meisje krijgt vast wel verkering... Terwijl hij met Piet naast zich ge durende lange tijd hebben de beide broers geen woord met elkaar gewisseld het dorp inrijdt, hij op weg naar de zaak. Piet naar huis, ziet hij in gedach ten Sjouk naast zich rijden... Het is maar goed, dat niemand zijn gedachten weet. Ze zouden misschien zeggen: waar denkt zo'n kwajongen aan, nog g-een achttien. Maar Bertus kan het niet helpen: hij denkt heel vaak aan Sjoukje. En soms meent hij te kun nen opmerken, dat hij Sjoukje ook niet onverschillig is. IV. Het moment komt, dat Piet wordt op geroepen voor de militaire dienst, dat spreekt, als je er ingeloot bent. Wat Jelle gedacht heeft, is werkelijkheid ge worden: Piet is ingedeeld bij het paar- devolk, bij de veldartlllerie. Dat bete kent vier maanden langer dienen, maar het beduidt ook, dat hij in de buurt blijft: de „veld" is immers in Arnhem in garnizoen Wanneer hij geen wacht heeft te vervullen, kan hij elke zondag thuis zijn. Het blijkt al heel spoedig, dat de dienst op Piet geen verkeerde invloed uitoefent. Hij is dicht bij huis, komt ook in de week weleens overwippen, op de fiets is het een snapje; en bovendien Van een Ouddorpse lezer ontving ik commentaar op mijn vorig stukje waar in ik de convocatie van de speeltuinver gadering aldaar aanhaalde en opmerkte, dat elke gelegenheid wordt aangegrepen om avondjes" van te maï<en. Deze lezer meent dat ik niet op de hoogte ben met de feiten en geeft een beschrijving hoe een en ander in elkaar zit. Het moge hierbij allereerst opmerken, dat ik ten nadele van het speeltuinwerk geen woord heb gerept. Het liep er bij mij maar over, dat als 't even kan, er een .avondje" aan te pas moet komen. Het schijnt echter, dat dit noodzakelijk is om de leden bij elkaar te trommelen, want zo mijn scribent meedeelde, waren er vorig jaar slechts 6 van de honderd leden te Ouddorp ter jaarvergadering. Dat is inderdaad heel weinig'. Men mag echter niet aannemen dat deze leden geen belangstelling voor het speeltuin werk hebben. Dan waren ze ze ker geen lid ge worden. De con clusie kan dan niet anders zijn, dat de leden een zeer goed vertrou wen in het bestuur hebben en de gedach te zijn toegedaan dat de zaken in goede handen zijn. Evenwel kan ik me inden ken dat het bestuur van een vereniging liever ziet dat de leden wat belangstel ling tonen voor hetgeen door hun wordt gepresteerd. Om ze echter met allerlei tractaties ter vergadering te moeten lokken is in feite ook niet in de haak. Er moet wat te halen zijn, anders komt men niet. U zou eens zien als elke ver eniging welke dan ook presentie geld gaf; hoe druk de vergaderingen be zocht zouden worden. De schrijver stelt zich verder op het standpunt, dat de speeltuin niet dient om de jeugd ,,van de weg" te houden, net zomin als een kleuterschool tegen woordig een „bewaarschool" is. Dat mag zo zijn, maar Schram heeft als hij zich goed herinnert in vele gemeente- raadsverslagen waar een speeltuin ter sprake kwam, gelezen, dat het niet meer spelen van de kinderen op de gevaar volle wegen, wel als een der hoofdmotie ven gezien werd om tot oprichting te geraken. En meen niet, dat aUe moeders hun kinderen naar de kleuterschool stu ren, omdat het „voorbereidend" onder wijs is. Schram kent er nog vele, die er zeer zeker nog ,,de bewaarschool" in zien, al is die naam in onbruik geraakt en al past die niet meer in onze tijd. Zo is men van de opvoedende kracht" die er van de speeltuin uit zou gaan ook nog lang niet overtuigd en ziet men het meer als een centrale plaats, maar de jeugd naar hartelust kan spelen, zon der door de gevaren van de weg be dreigd te worden. De schrijver betreurt het in zijn brief dat de vroede vaderen van Ouddorp het jeugdwerk niet erg stimuleren en heeft er al eens op gewezen dat kinderen van 13 tot 16 jaar vele uren in cafe's door brengen, waartegen geen maatregelen worden genomen. Ik weet vanzelf niet door -welke beweegredenen de Ouddorp se bewindsmannen worden geleid om hun steen aan het jeugdwerk te onthou den, maar als jongens van 13 tot 16 jaar cafe's bezoeken moet daartegen zeker worden opgetreden. Dat ligt ech ter weer op het terrein van de politio nele macht, die de naleving van de ver ordening heeft te controleren. En in de allereerste plaats is het de taak van de ouders om de gangen van hun kinderen na te gaan zodat ze niet op plaatsen ver toeven waar ze niet thuis horen. Dat laat helaas nog wel eens wat te wensen over. De schrijver haalt dan nog aan dat ter jaarvergadering 82.75 voor de Goed-zo-actie werd opgedaan, als hulp aan instellingen, waar gebrekkige kinderen worden verpleegd. Dat is een aanzienlijk bedrag en het werk voor deze ongelukkigen dient in alle toelaat bare vormen te worden gesteund. Het valt altijd te betreuren dat zulke instel lingen jaar op jaar met tekorten heb ben te kampen, die op normale wijze door contributies en gaven niet kunnen worden weggewerkt. Wij mochten ook zonder de Goed-zo-actie onze plicht ver staan en jaarlijks een offer brengen voor de kinderen, die deze hulp zo broodnodig hebben. Als men zelf gezonde kinderen heeft en dit vooorrecht goed beseffet mag het niet moeilijk vallen de lijdeni); blinde en doofstomme kinderen een hei] pende hand in de vorm van een geljf. lijke bijdrage toe te steken, óók al krijjl men er geen auto of een televisie-toesw bij cadeau. -Overigens meen ik waj Ouddorp betreft te weten, dat men nit karig is, wanneer het op geven voo goede doeleinden aankomt. En wat speeltuin betreft is het jammer, dat (j; niet op een meer centrale plaats in j. gemeente aangelegd kon worden. K; hebben wel meer dan 4000 kinderen vat vakantiegangers de tuin bezocht, doj een speeltuin is toch in hoofdzaak doeld voor de plaatselijke jeugd. Ho centraler gelegen, hoe beter. Ondertus sen zijn er op Pla,kke al heel wat vai deze gelegenheden aangelegd. Er worj- aan de jeugd veel aandacht besteed o; dit punt en het is goed dat er gezam-.jn, lijk en spontaan, de kinderen aan ec; behoorlijke speelruimte helpt. Niet alj mensen hebben nu eenmaal thuis gele. genheid om een schommel of een wip. plank en dergelijke voor hun kroost t-: maken, afgezien nog van de kosten dit zoiets meebrengt. Maar laat men hg daarm.ee af. 'Overigens zij nog opge. merkt, dat van het jeugdwerk in -wel. ke vorm ook niet alles mag wordet verwacht. Men zal overal de boefjes bij. ven houden. En de schoolgaande jeugj waaronder zelfs de leerlingen van lij hoger onderwijs, duwen elkaar rust!' door een pas gepote ligusterhaag en ver. trappen de met zorg geplante rozen dé er achter staan. Dat hebben mijn eiget ogen gezien en dan vraag ik me wei eens af of we de jeugd wel goed opvoe. den. Want het gesignaleerde geval i; zuiver vandalisme. Dat gebeurt opzette, lijk en niet per ongeluk. Zeg er maai niets van, want U hebt grote kans no{ hartelijk te worden uitgelachen boven dien. Er is dus de jeugd nog al een et ander bij te brengen. Maar nog eens: van huis uit beginnen! Daar ligt dt kern van de zaak. Niet anderen latet opknappen, wat men zelf verwaarloost heeft, maar het roer van de gezinssohaji stevig in eigen hand gehouden. Als va der en moeder de kinderen voorhoudt het bezit van anderen te respecteren en te beschermen, dan zal daarvan onge twijfeld invloed uitgaan. De opvoeding thuis spreekt het eerste woord, ooi reeds voor de kleintjes, die zich in k speeltuin vermaken. Schrammetje BBDKBUIKEN HOSPIXAALLINNEN WED. KUKVINKS DROGISTERIJ Ook voor verband en verplegings-artlke- len. Verhuur van baby-weegschalen. OUDE TONGE Herdenkingsrede ramp 1953. A.s. vrijdagavond 7 uur hoopt ds. van Gilst voor de Geref. Gemeente alhier een her denkingsrede te houden in verband met de ramp 1 febr. 1953. Alsdan zal er gecollecteerd worden voor de kweekschool de „Driestar" te Gouda. Herdenking ramp 1953. Het comité tot verzorging van de graven der ramp slachtoffers, deelt ons het volgende mede Evenals vorige jaren, zal op vrijdag 1 februari a.s. een stille omgang worden gehouden naar de graven van de rampslachtoffers op de Spuidijk. Vertrek vanuit de Ned. Herv. kerk nam. half 5. Toegang tot de kerk aan de zijde van de pastorie (dus niet via de toreningang). Wij wekken iedereen op, aan deze om gang deel te nemen, om op deze wijze de nagedachtenis van hen, die bij de ramp het leven lieten te eren. Nogmaals mogen wij U beleefd verzoeken, niet aan de weg als toeschouwer te gaan staan. Wij verzoeken voorts vanaf nam. 3 tot 5 uur de vlag half stok uit te hangen. Verder delen wij mede, dat die dag des morgens 9.15 uur in de R.K. kerk een Requiemmis zal worden opgedragen en dat des avonds 6 uur in de Ned. Herv. kerk en te 7 uur in de kerk van de Ger. gemeente aan de Julianastraat herden kingsdiensten zullen worden gehouden. Vóór 1 februari zullen de bloemkelken weer worden geplaatst, tenzij vorst zulks verhindert. Het comité verwacht, dat daar ook dit jaar weer een groot gebruik van zal worden gemaakt. BRUINISSE Opening nieuwe zaak van de heer J. A. van 't Leven Door de heer J. A. van 't Leven werd verledenweek woensdagmiddag zijn nieu we zaak in gebruik genomen. Dhr. van 't Leven die zich als opvol ger van wijlen de heer J. van der Wal in 1945 in een gedeelte van diens zaak vestigde, is eigenaar van een drukkers- bedrijf annex boekhandel maar drijft daarnaast ook nog een drogisterij. In het oude pand was de ruimte voor al deze braches te klein en daarom werd een vijftigtal meters van het oude pand het cafe Koene overgenomen, waarin thans een zeer fraaie winkel, een flin ke drukkerij en een riant woongedeelte is gevestig.l, zodat daarmee ook een einde is gekomen aan de feitelijke on houdbare toestand, dat de eigenaar niet woonde in of bij zijn bedrijf. Deze officiële opening geschiedde door burgemeester H. K. Michaelis, die de versierde sleutel overnam van een dochtertje van het echtpaar van 't Le ven, waarna hij de zaak voor geopend verklaarde de ondernemer en zijn echt genote feliciteerde met deze heugelijke dag en met genoegen kon vaststellen, dat tussen de gemeente en de heer van 't Leven prima relaties bestaan De heer van 't Leven levert tegen concurrerende prijzen en de kwaliteit van het werk kan gezien worden, het is even goed als van de grootste druk kerijen van ons land. In deze vergrote zaak zullen nog grotere orders kunnen worden uitgevoerd en de gemeente alhier kan trots zijn dat deze flinke zaak hier gevestigd is. Dhr. J. Huibers, sprekende namens de afd. Bruinisse van de Kon. Ned. Middenstandsbond, maakte in zijn feli citatie speech een vergelijking tussen het devies van zijn oude patroon de heer van der Wal,.die de onder druk groeien de palmboom als zakelijk embleem had gekozen en het devies van de tegenwoor dige eigenaar, die zijn drukkerij ,,Het Wapen van Zeeland" heeft genoemd. In een na de oorlog verwoest pand moest de heer van 't Leven beginnen, als een palmboom is hij tegen de druk in gegroeid, hij heeft zich ontworsteld aan tegenstroom en kerend getij als de leeuw uit het Zeeuwse wapen en spre ker hoopte dat het thans voor de wind zou gaan. De heer C. van 't Leven, broer van de eigenaar en evenals deze bij wijlen van der Wal begonnen, thans werkzaam in 's-Gravenhage feliciteerde namens de familie. De heer J. A. van 't Leven dankte daarna alle sprekers en haalde herinne ringen op aan wat in de loop der jaren zoals was gepasseerd. Meer dan 20 bloemstukken gaven de toch al fraai be timmerde zaak 'n fleurig aanzien, deze winkelbetimmering werd aangebracht door de heer J. den Herdei'. De gelielt verdere verbouwing werd uitgevoei door de firma's C. en J. Deurloo en dt heer P. J. Deurloo Kleren vatten vlam. Toen de 21 jari ge dochter van bakker de Koning alliici werkzaamheden verrichte in de nabij heid van de kachel in de huiskamer vat ten haar kleren die met deze kachel ii aanraking kwamen plotseling vlam. Haar moeder die op het hulpgeroep van een jonger zusje kwam aanlopen ei de vlammen doofde, kreeg daarbij brand wonden aan de handen terwijl mejuffr de Koning zelf wonder boven wondei met de schrik vrij kwam. Ook verdere schade werd dank zij het vlugge door tastende optreden van de familie tot een minimum beperkt. POORTVLIET Kolenbond te Poortvliet kwam bijeen, In de zaal van mej. M. de Jonge hield de Coöp. kolenvereniging ,,Ons Belang' W.A. haar jaarlijkse vergadering onder leiding van haar voorz. Joh. M. Deurloo, Aanwezig waren 37 leden en 2 vol machten. De voorz. opende met een wel komstwoord en memoreerde in grott trekken het afgelopen jaar. Het bestuur stond voor grote moeilijk heden om brandstoffen vast te krijgen. doch het is bij al die tegenslag steeds gelukt, de leden van brandstoffen te voorzien. Wij hopen dat dit jaar gunsti ger voor de bond moge zijn en dat ook de leden hun medewerking zullen ver nen. Daarna las de secretaris M. P. Geuze de notulen voor, welke onveranderd wer den goedgekeurd. Vervolgens kreeg de boekhouder het woord, die de rekenin gen en verantwoordingen voorlas als volgt: Ontvangsten totaal 46032.68; uitgaven plus kasgeld op 31 december 460.32.69. Daarna las de boekhouder het jaar verslag- voor algeheel in dichtvorm, be helzende al de wederwaardigheden die de bond in 1956 had meegemaakt. De voorraad was vorig jaar op 31 december 130 ton brandstof, op 31 dec. 1956 was dit slechts 47 ton. BestuursverkieziiiS- Aftredend waren D. C. Uyl en M. l Geuze welke met resp. 31 en 32 stem men werden herkozen en hun benoemins aannamen. Als plaatsvervangende bestuursleden werden herbenoemd de heer J. Bevelan der en P. V. d. Maas. Dhr. C. de Groen (Vervolg pag, 3) weet hij de weg te vinden naar het Mi litair tehuis, waar hij de getrouwe gast is. Een avond gebeurt het, dat Bertus In Arnhem hem opzoekt. Het is mooi zo merweer en zij wandelen wat, maar dan richt Piet zijn schreden oudergewoonte toch naar het Tehuis. Bertus gaat mee. Die wil weleens weten, al vermoedt hij het wel, hoe het daar toegaat. ,,Man hoe hou je 't hier uit?" vraagt hij opeens. Een vrij bedomp lokaal karig gemeubileerd, doodgewone stoelen. Daar zitten er een paar te dammen of te schaken; ginds schrijft er een een brief. Weer anderen lezen een krant of tijdschrift. Een infanterist zit te praten met de huisvader. Het is blijkbaar een ernstig gesprek, want er kan geen lachje af, bij geen van beiden. Zeker, je krijgt .voor een krats een kop koffie of thee of iets anders, maar Bertus betaalt liever in een ordentelijk café driemaal zoveel. Alleen de gezelligheid daar is al meer waard. „Hoe hou je het hier uit, man Die vraag begrijpt Piet niet. „Het is hier net als thuis", zegt hij. „Tegen tien uur leest de huisvader uit de bijbel, er wordt gebeden en dan kunnen we nog net de kazerne op tijd bereiken". „O", meent Bertus. Hij kijkt tersluiks op de klok: half tien. Het beste is, dat-ie verdwijnt. Kerkje behoeft er niet ge speeld te worden. Hij geeft zijn voorne men te kennen. Breng Je me wegï" „Wacht nou nog een kwartier, dan is 't einde. Het is vervelend om weg te lo pen". Bertus haalt de schouders op. Hij zegt dat hij dan toch gaat. Het wordt tijd om naar huis te gaan. Je kunt daa.r toch ook niet zo laat aankomen. Dat is een uitvlucht; het gebeurt de laatste tijd meermalen, dat Bertus thuis komt, als allen al in bed liggen. „Nou tot kijk, boy; hou je taai", zegt hij nonchalant tot Piet om te verdwijnen in de smalle straat, waar het Tehuis staat. Weldra is hij in het stadsgewoel van Arnhem opgenomen ,waar hij in een groot café een glas bier gaat drinken. Hij heeft de tijd nog wel. Als hij des morgens om acht uur in de zaak komt, vindt Lemaire het best. Die opent de winkel ook niet vroeger, al zijn de knechts er dan wel. Meestal is hij er vóór acht uur. Dan ontmoet hij Sjoukje nog, die met de tram van tien over acht naar Arnhem gaat. Haar tijd schiet nu op. Nog ruim een jaar dan is die cursus afgelopen. Zij is in die jaren een flink meisje geworden, met stadse manieren ook. Maar haar eenvoud heeft zij behouden. Zij is alleen niet meer zo vriendschappelijk met Ber tus. Ze is ouder geworden en geeft zich niet meer zo gemakkelijk. Als Bertus toenadering wil, zal hij die moeten ver overen. Want Sjouk wil die toenadering wel, daar niet van. Zij weet, dat zij van Bertus houdt, meer dan van een broer. en zij gelooft, dat Bertus haar ooi' graag mag. Maar dan zal hij zich dienen te verklaren. Misschien wacht hij daar mee tot zij uit Arnhem is. Als Bertus de volgende inorgen even vóór acht arriveert op het kantoor, zie' hij Sjouk aan de telefoon. Met een ver schrikt gezicht. „Goeie morgen, Sjouk. Moet je ni«t naar Arnhem? Wat is er?" „Vader is erg ziek geworden vannaclit De dokter is al tweemaal geweest. Ik ga niet weg. Wacht op verbinding me' Arnhem". Wat? Die sterke Lemaire plotseling ziek? Wat is er aan de hand? Ja, dat weet de dokter ook nog niet. Die konit straks terug, misschien met een andere dokter er bij. Wat hij in geen maanden meer heeft gedaan, doet Bertus nu: hij legt bescher mend zijn hand op Sjoukjes arm. Mis schien is het niet zo erg", troost Wj- ,,Niet direct het ergste denken. Je va der is ijzersterk, nog nooit ziek geweest bij mijn weten". Het is een schrale troost, maar die doet haar toch goed. Als de verbinding met Arnhem tot stand is gebracht en ziJ heeft medegedeeld, de school die dag te zullen verzuimen, keert zij ijlings terug' in huis, waar inmiddels twee doktoren gearriveerd zijn, die een minitieus onder zoek instellen bij de patiënt, die nret veel pijnen te bed ligt. (Wordt vervolgd), nieuv ons juis V( Mei Broi veel oge 3n d En De dag op geheel van der harnis David systeem voor ovens vooral tuig in -c Hoets en met de E- land. Ook belangstelli De heer korte toespr waarna eers toond van brieken in -wat veroude gaf van de concern en geproduceer Dit betref ook automo delen van v rieën op al was echter Brown tract en verbeteri jaren konde zagen het i de lopende naar alle d gezonden. D de heer v. licht. Bijzonder* voor het g systeem, wi Brown 900 men ploege vetste gron men wenst. len of kett en met ong Door de houding motorvermo omgezet, te is vermedei De films wat met d slechtste gi teerd en w worden geb In de pai een tractat David Bro' bekeken. D P.K. diesel en voorziei stof pomp V Er zijn 6 teruit toegi VERVOU v/as aftredi derzoek, M van As heren J. in 1957 het Daarna leden statu vraag was ST De vlag zijnde Nij vrijdag j.l. het hoogst( 'Weer plaatselijke het voorns 1957 een cours te oi worden va is, zullen gen. Benoen de heren tot dusver ingang va bestelier ir Kindera zegels alhi bracht -il 929.45) plaatselijk de bestelli Brouw te zien voor Verkochl van 2-5 ce 1658 van De franl te zegels toeslag ad het hulpbe Daininf linge com club luider A. Schc K. Elen Bout O1 Jagt 2—0 ell. :e| >r I JansenM A. Schot I baas 2O J- de Rijk J. Jansf Ongev bij zijn wc zijn rechte de cirkel: vinger biji ste hulpvt werd de 1 Bergen o is kans, Met van Dijk auto op Poortvliet geslagen boven op wielpad t Wonde bij hem 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2