Stellendam zal eenzijdige trapleuningen maken aan de Eendrachtsdijk Dodelijk ongelul Menselijke arbeid en voorlichting in de landbouw Storten van vuil zal voortaan op bepaalde uren geschieden Vrijstelling Alg. Ouderdomswet Stijgend aantal inwoners Bouw onderdeel van Deltawerk gegund FLACH Strevelsweg 43 Rofterdam Z Aanvraag om subsidie dat oudjes naar hun kinderen overzee kunnen GOEDEREEDE 25 jaar bij het onderwijs i Auto van de heer Deszö Bun uit Middeiharnis slipte op (Ji Dirkslandse dijk, waarbij dej om het leven kwam 'I Bladz. 2 EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 25 januari 195j Een extra-nummer van het Land- Landbouv/kundig tijdschrift, verschenen in december 1956, is geheel gewijd aan: vraagstukken van streekontwikkeling. Hierin lazen we een artikel van ir. J. M. A. Penders inspecteur van de landbouw voorlichting over de ontwikkeling in de landbouwvoorlichting. Daarin geeft ir. Penders o.m. zijn visie op: menselijke arbeid en voorlichting Van de produktiefactoren grond, ka pitaal en arbeid zal vooral aan de laat ste meest menselijke, factor, in de toe komst naar verhouding meer aandacht besteed moeten worden in de voorlich ting. De landarbeid, die voor de meeste produkten bijna de helft, van de kost prijs in beslag neemt, is schaars en „duur" geworden. Het gaat hierbij niet alleen om de motorisatie en de mechani satie, die na de oorlog sterk toenamen, gezien slechts het feit, dat het aantal landbouwtrekkers reeds ruim het 10 voudige van het vooroorlogse aantal be slaat en er reeds meer dan 2000 combi nes en een. aantal draineermachines werken, waarvan de toepassing door deskundigen voor de oorlog onder Neder landse omstandigheden nauwelijks mo gelijk geacht werd. Deze ontwikkeling zal dan ook zeer zeker (moeten) toene men. Maar het gaat tenslotte om de ar- beidsratipnalisatie. Dit betreft ook de kleinere werktuigen, het gereedschap en de werkmethoden, de arbeidsorganisatie. Men bedenke in dit verband, dat meer dan de helft van het werk op de boer derij nog als handenarbeid wordt uit gevoerd. Het onderzoek ten aanzien van de arbeidsrationalisatie moet in Neder land nog sterk ontwikkeld worden in samenwerking met de voorlichtingsdienst Het landbouwonderwijs draagt het zijne bij in deze ontwikkeling. Er is een vijfjarenplan in uitvoering voor het aan stellen van 100 praktijkleerkrachten aan de 250 lagere landbouwscholen. Naar schatting kan de arbeidsprodukti- viteit op het gemiddelde Nederlandse landbouwbedrijf door betere arbeidsme- thoden, gereedschappen en organisatie van het werk met 25-35% worden ver hoogd. Het tweede aspect van de menselijke arbeid, dat ernstige aandacht verdient, is de verhouding tussen arbeidsaanbod en arbeidsbehoefte. Het rapport van de afdeling Streekonderzoek van het L.E.I. over het kleine boerenvraagstuk op de zandgronden over de periode 1948-'53 wees uit, dat het kleine boerenvraag stuk in dit opzicht nog niets van 'zijn -.-schefpte had verloren. Ook al mogen de statistische optel sommen in deze ten aanzien van de praktijk misleidend zijn en recente pei lingen uitwijzen, dat de afvloeiing- van boerenzoons op kleinere bedrijven in de laatste jaren zeer sterk is toegenomen en ook al is het percentage van de agra rische bevolking op het totaal der bevol king, vergeleken met dat in het begin van deze eeuw tot minder dan de helft t.w. tot nog geen 15% gedaald, met het oog op de toekomst verdient het pro bleem van de bevolkingsdruk ten platte- lande de volle aandacht te behouden. Het is op dit terrein, dat de agrarisch sociale voorlichting een ruim arbeidsveld wacht. Zowel ten aanzien van de concur rentiepositie van de Nederlandse land bouw op de wereldmarkt, waarheen een derde van de totale agrarische produktie haar weg moet vinden. Als met het oog op de „concurrerende" positie van de binnenlandse industrie, die nu eenmaal vergeleken met de landbouw minder „natuurlijke" remmingen heeft tot op voering van de arbeidsproduktiviteit, zal de produktiefactor arbeid in de Ne derlandse landbouw in de naaste toe komst de grootste aandacht verdienen. Dat zal met zich meebrengen vergro ting van te kleine bedrijven en afvloei ing van overtollige arbeidskrachten met als consequentie beroepskeuze voor lichting, emigratievoorlichting en tijde lijke scholing voor beroepen buiten het ouderlijk bedrijf. Mag de Nederlandse landbouw dan al de hoogste gemiddelde produktie heb ben per ha, per koe, per kip, wat betreft de produktie per arbeidskracht is dit niet het geval. Er zijn thans landen waar één agrarische werker voldoende voedsel kan produceren voor acht ge zinnen, zoals in Denemarken, onze con current op de wereldmarkt. Dit bete kent dat de agrarische bevolking zou kunnen dalen tot 12% van de totale be volking en zelfs nog aanzienlijk lager, gelet op wat de beste boeren bereiken in produktiecapaciteit Het aantal beroeps personen in een land als Denemarken met een vergelijkbaar intensiteitsniveau in de landbouw, bedraagt per 100 ha cul tuurgrond 12, in ons land op meer dan 20. Uiteraard hangt bij deze afvloeiing in een land als het onze, waar de bevol king dichter is en sterker groeit dan in enig ander Europees land, veel af van de mogelijkheid tot een rendabele indus trialisatie, welke laatste de plattelands bevolking uiteindelijk ten goede kan komen. Ook voorlichting aan landarbeiders zal gestimuleerd moeten worden via groeps- en algemene methoden en cur sussen. De ontwikkeling van de landar beider is zeer zeker ook een boerenbe- lang en algemeen landbouwbelang. Het gaat hier om een agrarische beroepsbe volking van naar schatting 200.000, waarvan bijna de helft in vast dienstver band. Al moge de landarbeidersstand in de toekomst dan ook in aantal afnemen de landbouw is er alleen maar mee ge baat als deze landarbeiders zo goed mo gelijk geschoold en voorgelicht worden. Het heeft tevens indirect een gunstig effect, daar alleen hierdoor m.eer alge mene waardering voor de landarbeid als geschoold beroep kan groeien. Het zal ook de sociale sfeer ten plattelande gun stig beïnvloeden. De gemeenteraad te Stellendam kwam dinsdagavond in raadsvergadering bij een. Het was weer een heel pak gegevens die de sekretaris de leden ter door werking had toegezonden, maar bij nadere kennismaking viel het toch nog al mee. Er waren vele verordeningen bij, complete boekdelen, waarover de heer Keijzer opmerkte, dat het allemaal maar confectie was! Van de belang rijke besluiten die er genomen werden, noemen we de nieuwe trapleuningen die aan de Eendrachtsdijk komen, de afrasteringen op de vuilnisstortplaats en de begraafplaats en de bouw van de nieuwe woning aan de Mr. Iman Caustraat. De fiere-ni waren vóór de zitting nogal prettig gestemd; weth. Visser suggereerde schertsend een rookverbod te zullen voorstellen, waarop de heer Keijzer antwoordde: jij wilde de tram weg hebben, omdat jezelf een auto hebt en bent tegen het roken, om,dat je zelf niet rookt! Het bleef bij een pretje en er kwam,en geen voorstellen over. De voorzitter burgemeester J. v. Kno- belsdorff opende deze eerste vergade ring in het nieuwe jaar en bepaalde de raad bij de mijlpaal die weer bereikt is. Hij dankte de heren voor de ont vangen gelukwensen bij zijn terug komst uit het ziekenhuis en voor de door de raad geschonken mooie plant. Ook dankte hij voor de complimenten ontvangen bij het nieuwe jaar, weder kerig wenste hij de raadsleden Gods zegen toe. Met verheuging constateerde spreker, dat bij de wisseling des jaars het in wonertal tot 1806 was gestegen; het dieptepunt van na de ramp was voor bij. De voorz. herinnerde aan de benoe ming van de nieuwe sekretaris en aan^ het vele achterstallige werk dat was' Ingehaald. Hij betrok in de medewer king alle gemeente-ambtenaren. De v/oningbouw is in 1956 goed ge vorderd; er zijn 22 woningbouw-ver- gi-mningen uitgegeven. Terugziend op het afgelopen jaar zijn er veel werken uitgevoerd. Spr, gaf daarvan eeni opsomming. In uitvoering is het werk aan het sportterrein wat uitgevoerd wordt door de Heide Mij. Verblijdend is dat door de gemeente den Haag kon worden aanbesteed een Groe ne Kruis annex recreatie-gebouw voor f 110.000.gegund aan de fa. de Blok en Tieleman te Melissant. Het was zei spreker een goed jaar voor de inwoners, zowel voor land bouw en middenstand. Ook de visserij gaat gelukkig in stijgende lijn. In 1956 was er aan de vismijn een inbreng van 342.377 kg garnalen tegen een besom- ming van 308.224. In 1955 was dit 317.500 kg met een besomming van 278.262. Dit is dus eén vooruitgang. Wel zullen wij ons moeten bezinnen op de visserij aldus spreker, vooral nu de Del tawerken zich aandienen. Er zal verbe tering in de vismethode moeten ko men, visserij-onderwijs moeten worden gegeveR enz. Spreker besloot met de wens dat 1957 een jaar van vrede zou zijn in deze woelige tijden en wenste de raad Gods zegen toe op de komende arbeid. De heer Keijzer dankte als oudste raadslid voor de geuite wensen waarbij hij zei dat de raad het afgelopen jaar weinig aktief had behoeven te zijn. Hij maande wel tot voorzichtigheid wat de uitgaveni betrof al was hij ook verblijd over hetgeen was tot nu toe tot stand gekomen. Ingekomen stukken: Hieronder was de rekening Bescherming Bevolking over 1955 en de begroting 1957, waar over weth. Visser opmerkte, dat er van Ouddorp nog posten open stonden die niet betaald waren. De voorz. antwoord de dat dit betrof een post over 1952, toen de gemeenschappelijke regeling er nog niet was. Ouddorp wilde deze niet betalen. De stukken gingen alle zo on der de hamer door. Investeringen Betreffende de beperking van inves teringen door de lagere publiekrechte lijke lichamen, deed de voorzitter en kele mededelingen. Aanleiding hiertoe was een ontvangen circulaire van het ministerie van Binnenlandse Zaken van 14 jan. j.l. Het maken van de bouwput voor het uitwateringssluizenoomplex in de toe komstige afdamming van het Haring vliet bij Hellevoetsluis, onderdeel van de Deltawerken, waarvan de aanbeste ding geschiedde op de 18 december, is gegund aan een combinatie van de vol gende aannemigsbedrijven: fa. Ooster- wijk N.V. te Rotterdam, fa. R. Boltje Zoon N.V. te Zwolle, fa. P. C. Zanen N.V. te Heemstede en N.V. Rees' aanne- mings- en handelmaatschappij te Olden- zaal voor 17.674.000.Deze combi natie zal voor de uitvoering van dit werk stichten de N.V. „Haringvliet". Deze combinatie was de laagste van de drie inschrijvingen die waren binnen gekomen. Ook de anderen hadden in combinatie ingeschreven. De landbouwvoorlichtingsdienst is tot nu toe vrijwel alleen een voorlichting voor de landbouwondernemers geweest. Ook de voorlichting aan landarbeiders moet echter als zeer waardevol worden beschouwd. Het zal in de toekomst vooral gaan om de arbeidsproduktiviteit in de land bouw. Nu de industriële ontwikkeling steeds meer impulsen gaat verkrijgen in de richting van automatisering en atoomenergie, kan de landbouw bij deze ontv/ikkeling tot verhoging van de ar beidsproduktiviteit niet achterblijven. Hoeveel moeilijkheden ook als het ware natuur-noodzakelijk onafscheidelijk sa mengaan met de landbouwproduktie, ge tuige aUeen al het feit, dat een gemid deld landbouwbedrijf 200 bewerkin gen kent bij de arbeid. De voorz. lichtte de richtlijnen toe inzake de investeringsbepalingen. Alle niet-urgente werken zullen niet ten uitvoer mogen worden gebracht. Al vraagt men een urgente-verklaring, zal de gemeente toch zelf voor de finan ciering moeten zorgen. Op gebied van de woningbouw wordt hierin een uit zondering gemaakt. De meest urgente werken zullen door b. en w. nader wor den bekeken. Dhr. Brinkman informeerde of voor de nieuwbouw toch straten en riolerin gen mochten worden aangelegd. De voorz. antwoordde dat dit alleen mocht als het uiterst noodzakelijk was. De heer van Seters Sr. vroeg naar de uitvoering van de Molenkade wat echter volgensde voorzitter onder de investeringsbepalingen beviel. „Dan mag toch het wegdek er wel verbeterd worden" wierp dhr. Brink man in het midden> „Het behoort tot de vergeten groe pen!" zei dhr. Keijzer. „We zijn er te laat mee!" meende dhr. Brinkman, die voorts op verbete ring aandrong. De voorz. merkte op, dat het college er zijn uiterste best voor zal doen. voor prima LEDEREN KLEDING Jassen, Mantels, Jekkers, Vesten, Caps, Handschoenen, enz. enz. Garantie Kwaliteit Service Er waren nogal wat nieuwe verorde ningen goed te keuren; dikke lijvige boeken, o.m. de verordening brandvei ligheid, het ambtenaren-reglement en arbeidsovereenkomstenbesluit enz.j waarover de heer Keijzer opmerkte, dat het toch alles „confectiewerk" was. Men maakte er niet veel praat over en keur de deze verordeningen goed. Nieuwe trapleuningen De 8 trappen aan de Eendrachtsdijk zullen van leuningen worden voorzien. De begroting voor deze eenzijdige trap leuningen kwam neer op 1.328. Hiermee ging men gaarne akkoord. Afrasteringen begraafplaats en vuilnisstortplaats. Voor het storten van vuilnis e.d. wordt door de gemeente gebruik ge maakt van een in deze gemeente ge legen z.g. tramput. De omgeving van de stortplaats wordt momenteel zeer verontreinigd, daar geen behoorlijke afrastering aanwezig is. Het vuil wordt hier en daar neerge worpen. Teninde hierin verbetering te brengen is het noodzakelijk dat van ge meentewege dusdanige voorzieningen worden getroffen om verdere veront reiniging tegen te gaan. Bovendien zal een bepaalde regeling worden gemaakt, waardoor het moge lijk is alleen op bepaalde tijden van de stortplaats gebruik te maken. Dit kan geschieden door bij ingang van de stort plaats een bord te plaatsen, waarop de dag en het uur van openstelling staan vermeld. De begroting hiervoor bedraagt 200.(Het ruimen van de vuilnisbeit met behulp van een bulldozer kost plm 800.—). Om de begraafplaats zal een geheel nieuwe afrastering dienen te worden aangebracht. Deze aan te brengen af rastering is slechts van tijdelijke aard, daar de geplante ligustrumheg nog niet voldoende hoogte heeft. De kosten zul len rond 1100.belopen. De heer Keijzer vond dat het een lie ve cent kostte. Hij vroeg zich af of op bepaalde tijden zou gestort worden. De voorz. antwoordde dat de afras tering zo hoog werd, dat men er niet meer kan storten. In verschillende ge meenten is het gebruikelijk dat men op bepaalde tijden kan storten; spr. vond het de enige manier om het in de hand te houden. De heer Brinkman meende dat het bij de bestaande palen niet hoog ge noeg zou worden. De voorz. antwoordde dat de palen 1.50 m in de grond zitten, die dus ho ger zullen moeten komen. Wordt er e.v. toch gestort buiten de gestelde uren, zal de politie hier scherp op toezien. Weth. Moijses adviseerde enige be tonnen palen te plaatsen, dat men niet tegen de draad aan kan rijden. „Alles moet door het hek" zei de voorzitter; na enige verdere bespreking werd het voorstel aangenomen. Aanleg parkeerterrein Hoewel reeds in principe was beslo ten tot de aanleg van een parkeerter rein voor het gemeentehuis, dat inmid dels is gereed gekomen, was hiervoor nimmer het juiste crediet vastgesteld. Dit verzuim wenste b. en w. goed te maken. De totale grondprijs voor dit terrein bedroeg 4660.33, de aanlegkos- ten 5 200.af te schrijven in resp. 75 en 20 jaar. De heer Keijzer vond dit een ern stig verzuim. Straks besluit men ook nog zonder ons om een terrein aan te leggen, waar helicopters kunnen lan den, merkte deze spreker op. De voorzitter was het eens, dat het de normale weg had moeten passeren. Men keurde het goed. houw van een woning aan de Mr. Iman Caustraat Bij raadsbesluit van 15 december 1956 is besloten tot de bouw van een poli- tie-woning met cellen. Als voorwaarde werd gesteld dat de exploitatie-lasten geheel voor rekening van het Rijk zou den komen. Zoals eerder werd medegedeeld heeft de burgemeester indertijd omtrent deze bouw contact opgenomen met het Mi nisterie van Justitie en mondeling heeft dit Ministerie toen toegezegd een der gelijk bouwplan goedgunstig te zullen ontvangen, temeer daar een v^fatersnood financiering werd ingebracht en hier door een gunstige financiering werd verkregen. Door b. en v/. werd het bouwplan op 8 december j.l. ter goed keuring aan bedoeld Ministerie inge zonden. Op 18 december d.a.v. werd medegedeeld, dat het Rijk geen finan ciële faciliteiten voor de bouw van een politie-woning zal verlenen, daar geen behoefte aan een arrestanten-lokaal te Stellendam bestaat. Deze motivering bevreemdt ten zeerste, daar op de ge hele „kop" van ons eiland geen cel aan wezig is en juist in politie-kringen er sterk behoefte aan celruimte wordt ge veeld en aanvankelijk dit bij het Mi nisterie te 's-Gravenhage ook werd ge daan. B en, w. vindt deze gang van zaken meer dan betreurenswaardig, m.aar heb ben op genoemd Ministerie geen ver haal, daar slechts mondelinge afspraken v/erden gemaakt. Thans heeft het college zich beraden, vifat in deze te doen staat. Er zijn een drietal mogelijkheden, n.l. Ie de bouw niet realiseren, met een financieel nadeel voor de gemeente koop herbouwplicht en verschul- van ongeveer 2.500.(kosten aan- digd architectenhonorarium) 2e de gebouwde woning tegen kost prijs verkopen en 3e de woning bouwen en daarna ver huren. Tot de eerste mogelijkheid zal dan pas o.i. kunnen worden besloten, indien niet tot verkoop of verhuring kan wor den overgegaan. Daar momenteel geen adspirant-koper bekend is, hebben zij zich bepaald tot een verhuring na de realisering van de bouv/, er vanuit gaande dat uit de huuropbrengst alle exploitatie-uitgaven kunnen worden bestreden. Er werd een berekening overgelegd waarbij de huur op 19.per week kwam. In verband met de ligging van de wo ning achten het college het zeer ge wenst deze woning te verhuren aan een secretaris-ambtenaar. Bovendien zal verhuring aan een particulier niet mo gelijk blijken i.v.m. de voor Stellendam zeer hoge huur. Op grond hiervan is overleg gepleegd met de nieuw benoemde eerste ambte naar ter secretarie, de heer K. Ooms Betrokkene werd bereid gevonden de v/oning te betrekken en te huren voor een prijs van 19.per week. Door het aanvaarden van een nevenfunctie, in dienst van de Stichting voor Maat schappelijk en Cultureel Belang alhier heeft betrokkene compensatie voor de ze huur. Besloten werd het volgende: het besluit van 15 december 1956 inzake de bouw van een politie-woning in te trekkeri; te besluiten tot de bouw van een wo ning aan de Mr. Iman Caustraat op het bouwterrein gelegen tussen de Voor straat, Langeweg, Mr. Iman Caustraat en het parkeerterrein; hiervoor aan te wenden de aange kochte herbouwplicht watersnoodschade van Abr. Kievit. Verder werd een wijziging bezoldigings verordening goedgevonden, waarbij be sloten werd, wanneer de secretaris te vens ontvanger der gemeente is deze een toelage van 180.per jaar af te geven en de gemeentebode een toelage van 60.per jaar voor zijn rijwiel. Ten slotte volgden enige wijzigingen in de gemeentebegroting 1957. Rondvraag. In de rondvraag infor meerde dhr. Keymel of het maken van de doorgangsweg Nieuweweg naar de Iman Caustraat ook onder het inves- teringsbesluit viel. Dit nieuwe gedeelte werd z.i. maar stiefmoederlijk bedeeld. De voorzitter antwoordde dat ieder noodzakelijk plan naar voren mocht worden gebracht en b. en w. erkente lijk zou zijn voor iedere suggestie. Dan sluiting. Men verzoekt ons mede te delen: Zij, die gemoedsbezwaar hebben tegen de Alg. Ouderdomsverzekering, kunnen ter verkrijging van vrijstelling een for mulier aanvragen bij dhr. J. v. Beek, Rodenrijslaan 76a, Rotterdam (N.) Dit formulier is opgesteld in overleg met één van de Raden van Arbeid. Het ingevulde formulier moet gezonden wor den aan de Raad van Arbeid in het rayon, waarin men woonachtig is. The Europe Australian Club is voor nemens op 1 februari a.s. een adres aan de minister van sociale zaken te wenden inhoudende een verzoek om een jaarlijk se subsidie te verstrekken aan bejaarden wiens kinderen geëmigreerd zijn, ten einde deze ouderen in de gelegenheid te stellen hun kinderen overzee een bezoek te brengen. Een soortgelijk verzoek aan het Gouvernement in Australië is reeds in zee. Zij die dit verzoek wensen te onder steunen kunnen zulks doen door 'n brief kaart te zenden aan The Europe Austra lian Club, Eigelhorst 3, Rotterdam. Tel- K1800—173386. SOMMELSDIJK Jaarvergadering A.R. Hulpcentrale. De Hulpcentrale van A.R. kiesvereni gingen „Goeree en Overflakkee" hoopt volgende week zaterdag, 's middags om 2.45 uur in hotel Spee te Sommelsdijk haar jaarvergadering te houden. Het voornaamste punt van de agen da is wel de rede van prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst over: Toekomst en red ding der maatschappij". Deze spreker is wel zeer bekend door zijn wekelijks commentaar voor de radio op het staatkundig gebeuren in ons land en het is te verwachten dat velen hem nu ook van nabij zullen v/illen beluisteren over dit belangrijke onderwerp, dat in onze dagen volop actueel is en waarbij we allen zozeer betrokken zijn. DIRKSLAND Uitbreidingsplan. Voor deze gemeente is thans weer een nieuw gedeelte in het uitbreidingsplan ontv/orpen. Dit plan ligt ter secretarie ter inzage. Het betreft een doorbraak van het nieuwe uitbreidingsplan aan de Philips- hoofdjesweg naar de Ring. Het is de be doeling hiervan bejaardenwoningen te bouwen en later ook een verenigingslo kaal. De nieuwe doorbraak zal lopen over het gedeelte grond dat onlangs door de gemeente van de heer A. de Ruiter werd aangekocht. De aan te leggen straat zal dan rechtstreeks toegang ge ven tot de nieuwe straat aan de Bos- dreef waaraan woningwetwoningen zul len worden gebouwd. Woningcommissie. A.s. maandag 28 januari zal de woningruimte commissie zitting houden, sav. 7.30 uur in het ge meentehuis. Geslaagd. Onze dorpsgenoot L. J. de Gast B.Az. slaagde een dezer dagen te Schoveningen voor het patroonsdiplo ma garagebedrijf, afdeling automobie len. Voornoemd persoon zal 5 februari a.s. vertrekken in militaire dienst, Kon. Luchtmacht, standplaats Nijmegen. Hervat. Deze week zijn alle v/erk- zaamheden ondernomen door de Ned. Heide Maatschappij alhier weer hervat. Tentoonstelling. In de week van 4-9 februari a s. zal te Dirksland tentoon stelling „moeder en kind" worden ge houden. Zitplaatsen. Met ingang van de vol gende maand zullen de dan vrijkomen de zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk niet meer worden verhuurd maar wor den dan vrij gehouden. Zangavond. In het koor van de Ned. Herv. Kerk zal maandagavond half acht een zangavond worden gehouden door de Mannenzangverenigingen van Mid- delharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Ouddorp, onder leiding van de heer I. de Ruiter uit Sommelsdijk. Het ligt in de bedoeling ook hier een dergelijke zangvereniging op te richten. Aanvang half acht. HERKINGEN Landarbeidersvereniging. Binnenkort hoopt de Landarbeiders vereniging Her kingen" alhier, haar ledenvergadering te houden in het gemeente-lokaal. Aan de beurt van aftreden zijn de heren M. de Geus voorz. en T. Kalle. De heren M. de Geus en H. Goemaat hebben als bestuurs lid bedankt, dus moeten er twee nieuwe bestuursleden worden gekozen. Alsdan hoopt de directeur der Landbouwschool te Sommelsdijk de heer den Eerzamen een rede te houden met als onderwerp: „De Sociale Verhoudingen ten Platte lande". Nadere gegevens zullen aan de leden worden bekend gemaakt. BekendmaJking. De Ged. Staten der provincie Zuid-Holland maken be kend, dat in 1957 de jaarlijkse stieren keuring zal worden gehouden op vrijdag 10 mei 1957. Nationale loterij. Door de Ned. Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina fonds voor de kankerbestrij ding is een nationale loterij georgani seerd. De prijs per lot bedraagt 0.50 Loten zijn op het gemeentehuis verkrijg baar. (Waarom moet dat nu met een loterij? Redaktie) STELLEWDAM Geslaagd. Donderdagavond werd al hier in de Chr. Nat. School aan twin tig cursisten het schriftelijk examen afgenomen van de bromlietscursus. Allen slaagdeir voor dit examen. Het "'e'-d afgenomen door de plaatselijke Wachtmeester de Kluit. Op hol. Van de landbouwer A. H. welke met kar en paard van de oprit aan de Stoofdijk reed, sloeg het paard op hol. Tegen de woning van Th. v. d. W. kwam het geheel tot stilstand, waar bij echter de gevel en het deurkozijn ernstig werden beschadigd. Even te vo ren was de voerman reeds van de wa gen gevallen, zodat er alleen materiele schade ontstond. Omstanders moesten na de botsing nog steeds het wild ge worden paard in bedwang houden. Visserij. De week van 13 t.m. 19 jan. il. was voor de vissers, ondanks dat er maar enkele dagen gevist kon wor den wegens het ruwe weer, toch nog lonend te noemen. De haringvisserij werd beëindigd, enkele schepen vissen nu, ter hoogte van Scheveningeni en Zandvoort op sardijn, waarvan de prij zen zeer hoog aan de markt liggen. Burg. Stand. Geboren: Jannetje d.v. Anton Redert en C. Redert-Kleijn. Op maandag 21 januari j.l. was de heer L. van Breemen, hoofd der open bare lagere school in deze gemeente, 25 jaren bij het onderwijs werkzaam. Deze 25 jaren heeft de jubilaris gro tendeels in Goedereede doorgebracht, namelijk van 1 oktober 1931 tot en met 31 december 1933 en van 1 november 1934 tot en met 30 juni 1937 als onder wijzer en van 1 maart 1938 af als hoofd der school. Bovendien was hij ongeveer 4 maanden tijdelijk onderwijzer aan de Ulo-school in Hellevoetsluis, ongeveer 2y2 maand tijdelijk hoofd in Piershil en 8 maanden onderwijzer in Nieuwe Ton ge. Dinsdagavond werden de jubilaris en zijn echtgenote gehuldigd in een bij eenkomst van het dagelijks bestuur der gemeente en de oudercommissie der school. Donderdagavond heeft op de Dit);] slandsedijk, ongeveer tussen de Wate; toren en de hofstede van de heer val 'f Eek i(Halve Maan) door de gladheid vi de weg een tragisch ongeval plaats had, dat aan de berijder van een perscj nenauto het leven heeft gekost. De 50-jarige Deszö Bund uit Middi harnis reed gisteravond op genoemil dijk en is, vermoedelijk door de gladhei van de weg (het was zeer glad want liJ had geijzeld) van de weg af geraakt f over de grasberm en het fietspad van j i aldaar zeer hoge dijk af gereden en ot dersteboven in de diepe sloot terecht gf komen. Niemand schijnt het ongelu; duidelijk gezien te hebben, men weet dis niet hoe laat het is gebeurd, maar waat. schijnlijk omstreeks 11 uur. De hee Bund was om half elf bij dhr. Osseweyt te Dirksland weggereden; als traint; van de voetbalclub aldaar, was hij j: gehele avond te Dirksland geweest. Een reiziger, die in hotel Meijer d Middeiharnis logeerde heeft de politie ji Dirksland gealarmeerd waarna deze a onmiddellijk is heengereden. Ook fr Rijkspolitie uit Middeiharnis kwam lalt; ter plaatse. Het onderzoek of er zich nog een it zittende in de auto bevond werd zee bemoeilijkt, doordat de auto onderstebt ven in de sloot lag. De adspirant der Rijkspolitie Set, is in de ijskoude sloot gestapt en vos de heer Deszö Bund in de auto, die nu moeite door een raam naar buiten ko: worden gehaald. Direct is kunstmatig ademhaling toegepast onder leiding vai dokter Boot uit Dirksland, wat echte niet meer mocht baten. Het stoffelif overschot is daarna naar het Dirksland se ziekenhuis vervoerd. Hongaar van afkomsi Na de eerste wereldoorlog is de Deszö Bund als kind niet zijn broer La- jos en zijn zuster Piroska (thans mevr Koppenaal te Stad aan 't Haringvlieti naar Flakkee gekomen, waar de twee broers bij de familie Zaaijer op de Voor straat te Middeiharnis zijn opgevoed. Later is door de beide broers een Ie- vensmiddelenbedrijf opgebouwd, wat de laatste jaren alleen door dhr, Deszi Bund werd geëxploiteerd, waaraan deze tevens een zaak in sportartikelen kop pelde, zover we weten de enige op oni eiland. De overledene was n.l. een actief sportman; hij genoot in sportkringei grote bekendheid. De heer Deszö Bund heeft zich bij komst van de Hongaren in het woob- kamp te Oude Tonge zeer verdienstelijk gemaakt, door als tolk op te treden. Hj laat een vrouw en 4 nog jeugdige kin deren achter. Het tragische ongeval heeft in de om geving grote ontsteltenis teweeg ge bracht. OPROEP De groepscommandant der Rijkspo litie te Middeiharnis verzoekt dringend aan de twee jongens, die het eerst bij het ongeval aanwezig waren, zich n spoedig mogelijk te melden aan hei groepsbureau Ring 36 te Middeiharnis of bij de postcommandant A. Schildeiï, Wilhelminalaan 10 te Dirksland. OUDDORP Beurs. Op de beurs van heden don derdag was weinig vraag naar peal- vruchten. Aardappelen 10per hl uien 22 et per kg, sjalott entot 90 d per kg, biggen 45.tot 55.pa stuk. Visserij. De garnalenvissers maak ten kleine vangsten. De prijs liep vai f 4.tot ƒ5.per kg. Er werd 25 ït sardijn aangevoerd voor 36 tot 40 cl per kg. Ingekomen 1 schip met buizen voor de riolering. - Vaartuig verkocht. De schipper C V. Noord heeft de blazer O.D. 4 verkocW naar Scheveningen. Nieuwe ijsbaan. De ijsclub heeft bï- sloten een nieuwe ijsbaan aan te ie;- gen in de middelduinen. De kosten be dragen 3000.Er zullen hiervoor renteloze aandelen worden uitgegeven van 5. STAD AAN 'T HARINGVLIET De Boomsma's koinen vertellen! Ta- terdag 26 jan. zullen de heren Boomsnw in het verenigingslokaal vertellen over hun reizen, toegelicht met lichtbeelden Entree kinderen 25 et; volwassenen S8 et. Aanvang 7.15 uur. - Nederl. Chr. Landarbeidersbond. Woensdagavond heeft de afd. van de N.C.L.B. alhier, haar jaarvergadering gehouden. Met de leden waren aanwe zig de voorz. van het district Flakkee, de bestuursleden van Middeiharnis en Sommelsdijk en het Chr. Gem. Zang koor onder leiding van dhr. van den Heuvel. De jaarverslagen van secretaris eii penningmeester werden goedgekeurd. De heer J. v. Biert hield een inlei ding over „Problemen, die het leven van een arbeider raken." Hierop volgde een leerzame discussie. Mej. J. v. d. SIuis-Huizer las een op wekkend gedicht voor over D.E.Z., wat tot resultaat had, dat er voor deze in richting 60 gulden binnen kwam. Na de pauze hield mej. R. Baas een voordracht getiteld: „De troef", waar na het Chr. Gem. Zangkoor onder lei ding van dhr. v. d. Heuvel enige lie deren zong, waar dankbaar naar werf geluisterd. Ds. Trapman sprak een slotwoord en besloot de samenkomst met dankgebed. INGEZONDEN STUKKEN Er zijn nog enige ingezonden stuk ken over de Nationale Reserve binnen gekomen, die we in dit nummer niet meer konden opnemen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 2