iTSSPMRBMR Buitenland R.T.M, kondigt grote, nieuwe bussen aan HAM E A PE POLITIEK VAN AMERIKA Dodelijk ongeluk 29e Jaargang GEBRs. KAPTEIN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN MIDDELHARNIS - Tel. 2004-2704 SOMMELSDIJK - Telefoon 2205 MEDITATIE Uw hart worde niet ontroerd Spaar bij jde Nieuw dorp in de Wieringermeer Er komen beschutte wachtgelegenheden bij de halten De tarieven zullen iets worden verhoogd iiiiiiiiiiiiini Zondagdiensten artsen Vrijdag 25 januari 1957 No. 2567 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. T3r is het laatste halfjaar een steeds groeiend gevoel van onbehagen in West ufopa ontstaan omtrent de politiek, die e Amerikaanse president Eisenhower en zijn Minister van Buitenlandse Za- en Dulles menen te moeten voeren Jen opzichte van de problemen van het idden-Oosten, de Aziatisch-Afrikaan- e landen en in verband daarmee ook tegenover hun N.A.V.O.-bondgenoten, -et name Engeland en Frankrijk. Het s zelfs niet bij onbehagen gebleven, elen in laatstgenoemde landen en ook n Nederland hebben gevoelens van terke antipathie gekregen tegen de erenigde Staten. De persoon van Ei- enhower heeft veel van zijn aureool Is bevrijder van West-Europa verlo- en en menigeen heeft naar president ruman verlangd, die veel besluitvaar diger was. En vergelijkt men Forster uUes met Marshall, dan valt de ver- lijking zeker niet ten gunste van de eerste uit. Men kan gerust zeggen, dat er bij zeer velen een anti-amerikaan- e stemming is ontstaan, die naar onze ■ening ook zeer goed te verklaren is. Het staat voor ons vast, dat de Veren. Staten de laatste tijd een zeer ongeluk kige, kortzichtige, onverstandige, on tactische en zelfs rancuneuze politiek ebben gevoerd. Voorzover men dat als outsider kan vasttellen, wordt deze po litiek beheerst door enkele beginselen, die weinig overeenkomen met de be- angen van de landen van WestEuro pa. De eerste regel is, dat Amerika de zijde kiest van de vroegere koloniale gebieden in hun strijd tegen de oude „imperialistische" mogendheden zoals Engeland, Frankrijk en Nederland. Meij weet de oorzaak daarvan: de Ameri- 'tanen hebben zichzelf in hun onafhan kelijkheidsoorlog (1776—178.S) van En geland vrijgevochten; vandaar hun so lidariteit met de koloniale volken. Al leen vergeten ze, dat zij de inboorlingen van hun land, de Indianen, vrijwel heb ben uitgeroeid en dat ze zelfs nu nog niet kunnen komen tot een/ juiste hou ding tegenover de negers. Ze behoeven dus heus niet zo hoog van de toren te blazen tegenover Europa, Maar het re sultaat van deze politiek is intussen, dat Amerika vervreemdt van zijn natuurlij ke bondgenoten. In de Verenigde Na ties heeft het steeds zijn steun onthou den aan Engeland, Frankrijk en Ne derland, wanneer daar de kwesties van Marokko, Tunesië, Algerië, Indonesië, Nieuw-Guinea, Arable etc. aan de orde kwamen. Het schijnt wel, dat Amerika de vriendschap met de Arabieren en met een onbetrouwbaar man als de In- dier Nehroe op hoger prijs stelt dan die met zijn oude, natuurlijke bondgeno ten. Daarbij komt, dat de V.S. zich blijk baar langzamerhand zijn gaan beschou wen als de wereldpolitieagenrt. Door hun enorme economische en militaire machtspositie zijn ze inderdaad in staat een geweldige invloed uit te oefenen in ^de niet-communistische wereld. Ame rika is het enige land, dat militaire en financiële hulp kan bieden aan min der gefortuneerde landen. Als West Europa niet van de Marshall-hulp had kunnen profiteren, voor Nederland al leen 6 miljard zou het er hier heel wat minder florissant uitzoen. Als de Europese N.A.V.O.-landen zelf hun de fensie moesten betalen, die nu voor SO'/o door Amerika wordt gefinancierd, ware er weinig van terecht gekomen en waren we misschien reeds Sovjet-ko- loniën geweest! Met de achtergebleven landen in Azië en Afrika is het precies 20. Maar met dit al zijn wij in een af hankelijke positie gekomen, zodat wij de éne bittere pil na de andere moeten slikken. Wat dit voor een land als En geland moet betekenen, dat vroeger één der toonaangevende mogendheden was, laat zich gemakkelijk begrijpen. Het Britse empire is op zijn retour. Het land, dat 20 jaar geleden nog het vierde deel van de wereld omvatte, moet zich nu tevreden stellen met een tweederangspositie. De U.S.A. en de S.U. zijn momenlteel de twee reuzen, die in eigen kamp, als wereldleiders optreden. Al wat democratisch is, met name West—Europa, voelt zich alleen veilig achter het schild van Amerika. En anderzijds is de Sovjet-Unie, zij het niet meer onbetwist, de grootmacht der communistische landen en roepen zelfs verdwaasde leidslieden van sommige Arabische volken uit haat tegen Enge land, Frankrijk en Israël haar hulp in. Alle andere landen der wereld staan Uw hart worde niet ontroerd; gij- lieden gelooft in God, gelooft ook in Mij. (Johannes 14 1) Het zijn de woorden van Christus, die wij samen overdenken willen, Woor den, die Hij tot Zijn discipelen gespro ken heeft, maar die niet alleen voor de twaalve, maar voor de ganse kerk be stemd zijn. Christus betuigt in deze woorden, dat men niet ontroerd moet zijn en wel om een geheel bijzondere reden. Is er enige reden om ontroerd te zijn? Gewis. Want dit ontroerd zijn betekent eigenlijk ontsteld, verslagen of geheel bewogen zijn. En waarom zouden zijn discipelen dan eigenlijk zó ontroerd zijn? Omdat zij in God geloven. In God te geloven beduidt in Zijn rechtvaardig heid, heiligheid en waarheid te geloven. Hebt gij, toen gij dat hebt mogen doen, niet ervaren, wat dit ontroerd zijn is? Diegenen, die waarlijk in God gelo ven, hebben daar persoonlijke kennis aan. Toer» Zijn rechtvaardigheid door hen geloofd werd, hebben zij zichzelf geheel schuldig en veroordelenswaardig gezien; toen zij in Zijn heiligheid ge loofd hebben, werden zij geheel on heilig; toen zij in Zijn waarheid ge loofden, erkenden zij de zuiverheid van Zijn getuigenis en onbedriegelijkheid van alles, wat in dat heilige Wloord Gods gesproken en geopenbaard was. Zouden zij dan niet ontroerd zijn? Hun geest niet geheel verslagen en hun hart door een oprechte droefheid vervuld zijn? Ongetwijfeld,, want dat is aan het geloof verbonden. Het geloof houdt voor waar alles, wat God geopenbaard heeft en terecht wordt gesproken door sommigen van de vaderen over een geloof der wet. In de wet, dat is het gebiedend deel van het Woord Gods, openbaart de Heere Zichzelf in Zijn heiligheid en recht vaardigheid. De werking van de Hei lige Geest in de bekering van de zon daar, is allereerst een overtuigend en vernederend werk of met welke ande re benamingen men ook moge trach ten aan te geven, dat het een heilige ontroering en oprechte verslagenheid in het hart van de zondaar werkt. Zulk een zondaar is ook daarom ont roerd; omdat hij er van overreed wordt, dat hij nooit aan de eisen der wet, die genoegdoening verschaffen kan, die de wet vereist. Hij wordt geheel ontroerd, wanneer hij de onmogelijkheid van het zaligworden erkennen moet, ja, zich af gesneden ziet van de gemeenschap Gods en het feit van zijn eeuwige verderfe- nis moet aanvaarden. Ongetwijfeld zijn er in de kennis van deze zaken onderscheidene trappen. Dit moet immer goed onderscheiderK wor den, maar naar de mate van de kennis, die men van deze zaken verkrijgt, naar die mate is er een ontroering des har ten, een verslagenheid des geestes. Wanneer door meer geestelijke ver lichtingen Gods kind dieper geleid wordt in de kennis van deze deugden Gods, zal die ontroering des harten ook dienovereenkomstig zijn, zoals de erva ring leert. Er zijn dus alleszins rede nen om zulk een ontroerd hart in zich om te dragen. Die nog nimmer zulk een ontroerd hart in zijn leven gekend heeft, heeft nog nimmer in God ge loofd, want dit is onlosmakelijk aan dit geloof verbonden. Wat zegt nu de Heere? Gelooft ook in Mij en laat daarom uw hart niet ont roerd zijn. Daarom alleen kan deze ont roering des harten weggenomen wor den, namelijk door het geloof in Hem. Die aan dat recht Gods genoeg gedaan heeft. De schuld des volks heeft Hij gedragen, het recht der wet geliand- haafd, het oordeel des doods gedragen. Wie kan die heerlijkheid van Christuf ooit naar waarde beschrijven. In de weg der vernedering stelde Hij Zich onder het eeuwig oordeel en in de weg der verhoging verkondigt Hij, dat Zijn gerechtigheid aan al de eisen des Hoe ren genoeg gedaan heeft. Christus is die gezegende Plaatsbe kleder, Die in de plaats van Zijn kerk stond. Hij was in een drie-urige duis ternis van God verlaten, opdat Zyn volk nooit verlaten zou zijn. Hij heefi alles vervuld. En nu zegt Hij: Gelooft ook in Mij. In dat geloof zijn ook trappen. Wat een verwondering, wanneer voor het eerst het oog des geloofs op Hem ge richt mag worden en Zijn kerk de dier baarheid van Christus ziet. Dan wordt in hun leven de noodzakelijkheid ge boren om het leven buiten zichzelf in Hem te zoeken. De werkingen van de Heilige Geest zijn nu daartoe dienstbaar om Hem steeds meer beminnelijk en gepast te maken voor het hart van een verloren zondaar. O, het zijn zulke dierbare tij den, wanneer die heilige onderhande lingen in het leven der kerk daar mo gen zijn en in zijn onderscheidene gan gen Christus dierbaar wordt. Ds. Vergunst. Voorstraat 36 Middelharnis RENTE 3 PROCENT dus in een zekere meer of minder af hankelijke positie tegenover Amerika en Rusland. En deze landen laten dit ook goed voelen, al doen de Amerika nen het „democratischer" dan de Rus sen. Dat heeft Eden ondervonden van Amerika en de Hongaren van Rus land. W!at had Eden misdaan in de ogen van Eisenhower? Waarom was deze zo boos op hem, dat hij zelfs niet meer met hem wilde spreken? Eden had ten eerste de Amerikaanse politiek door kruist in het Midden-Oosten en was vervolgens zijn Suez-actie begonnen zonder Washington erin te kennen. En dat nam Eisenhower niet! M.a.w. het is voortaan voor de bondgenoten van Amerika verboden een zelfstandige po litiek te voeren. Dat komt ervan, als men militair, economisch en financieel afhankelijk is van een grootmacht. Wij bemerken die afhankelijkheid niet zo als de Sovj et-satellieten, omdat Ameri ka ons geen ideologie opdringt en we dus geestelijk blijven, maar nochtans is het een bittere pil, vooral voor een land als Engeland. Amerika dreef zijn dwangpolitiek zelfs zover, dat het de Suez-actie deed mislukken. Deze zat militair strategisch goed in elkaar en Nasser was èn door de actie bij Port-Said èn door die van Israël in een paar weken van de kaart geweest, waardoor de wereld van een grote onruststoker verlost was geweest. Maar Eisenhower dreef het zover, dat hij in bond met Rusland via de Ver enigde Naties deze acties tot staan bracht. Want wij geloven er niets van, dat Engeland en Frankrijk gezwicht zijn voor het Russische raketten-dreigement Dit was heus niet meer dan bangma kerij. Neen, Amerika is hier de schul dige. En hier openbaarde zich een po litieke strategie, die voor ons totaal on begrijpelijk is. De Amerikaanse poli tiek is op geheel verkeerde praemissen gebaseerd. Zij ziet blijkbaar onvoldoen de de kritieke situatie in het Midden oosten. Het plan-Eisenhower is alleen gericht tegen communistische pene- het Suez-kanaalprobleem en de pre- tratie, doch bekommert zich niet om caire positie van Israël, terwijl Eisen hower veel te veel vertrouwen stelt in de absoluut onbetrouwbare Nehroe van India. De Amerikaanse president heeft het door zijn politiek zelfs zover laten ko men, dat Eden gevallen is en Nasser nog steeds in het zadel zit! Het is inder daad verregaand. De nederlaag van En geland en Eden heeft een juiehkreet doen opgaan in Moskou en Kaïro en het ergste is, dat zy is veroorzaakt door dat Amerika zijn bondgenoten in de steek liet. We weten het dus nu: Ame rika bepaalt de richting van de Wester se politiek. En ware deze nu nog effi cient, dan kon men er vrede mee heb ben. Maar zij is gebaseerd op puur Amerikaans eigenbelang. Toen de V.S. moeilijkheden met communistisch Chi na hadden inzake Formosa, schakelde het de U.N.O. uit, maar nu Eden niet in het gareel wilde lopen, werden En geland en Frankrijk via dezelfde U.NO door Amerika tot de orde geroepen. En als het Panama-kanaal in het geding was, zou Eisenhower ook zijn eigen weg gaan. Wij gaan daarom geen ste nen gooien naar Eden, maar willen hem hulde brengen voor zijn moed en inzicht. Hij heeft de situatie goed ge zien, maar werd het slachtoffer van de Ameriltaanse domheden. En voorts is hier het oud-Romeinse spreekwoord van toepassing: Quod licet Jovi, non licet bovi of vrij vertaald: wat de groten mogen doen, is daarom nog niet aan de kleinen geoorloofd! Polen Zondag j.l. zijn er in Polen algemene verkiezingen gehouden. Da stemming heeft een rustig verloop gehad en meer dan 95 procent van de Polen heeft aan de oproep gehoor gegeven. Er was slechts één candidatenlijst bij de Poolse verkiezingen, bestaande uit de verenigde arbeiderspartij (communisten) de nationale boerenpartij en de democra tische partij. Wel was het mogelijk dat men z'n af keuring te kennen gaf door b.v. enkele candidaten van de lijst te schrappen, waartoe van bepaalde zijde ook werd Het nieuwe dorp in de Wieringermeer, Kreyleroord, is maandag door zijn nieuwe bewoners, 11 gezinnen, betrokken. De huisraad werd met alle mQgelijke vervoersmiddelen het dorp binnengebracht en, om in stijl te blij ven, zelfs met land- bouwtractoren. De directeur van de Rotterdamse Tramweg Mij. schrijft ons: Het komt mij gewenst voor om de le zers van uw blad, naar aanleiding van enkele artikelen, welke in de pers op uw eiland zijn verschenen de volgende inlichtingen te verschaffen: 1. De overgang van tram- naar bus- exploitatie is voor de R.T.M, min der onverwacht gekomen dan voor de bewoners van uw eiland daar zij hiertoe reeds in mei bij de be voegde autoriteiten de suggestie had gedaan. 2. Op GoereeOverflakkee was het reeds na een maand mogelijk de tramdienst volledig met groot eigen materiaal te rijden. Dit materiaal zal voor een belangrijk deel in de eerste helft van dit jaar door vol komen nieuwe autobussen ten dele met, ten dele zonder aanhang wagens worden vervangen. Het ligt in de bedoeling om in de loop van de maand maart op het eiland een nieuwe 52-persoons Ma- girus-Deutz autobus te introduce ren en een dito met 60 plaatsen, welke een aanhangwagen kan mee nemen met 40 plaatsen. 3. Doordat de heer Buijsse te kennen heeft gegeven de lijndienst welke hij voor de R.T.M, verrichtte, te willen overdragen zal binnenkort het gehele vervoer op Goeree Overflakkee door onze maatschap pij worden verzorgd. Voor het nieuwe bedrijf zullen zo wel te Ooltgensplaat als te Oud- dorp stallingsgarages worden ge bouwd en te Middelharnis een gro te reparatiewerkplaats, waarin op de duur ook materiaal uit andere delen van het net zal kunnen wor den gerepareerd en carosserieën van vrachtauto's kunnen worden gemaakt. De perrons en het station te Mid delharnis zullen geheel gewijzigd en gemoderniseerd worden; boven dien zal het perron te Middelharnis- haven geschikt worden gemaakt voor het uit- en instappen van autobussen. Met de onder 4 en' 5 genoemde bouw- en verbouwwerkzaamheden zal zeker een.jaar gemoeid zijn, na het verkrijgen van de noodzakelijke vergunningen. Ten einde het vervoer zo vlot mo gelijk te doen verlopen zullen de autobussen alleen bij vaste halten stoppen. Over de plaats van deze halten in elke gemeente is reeds overeenstemming bereikt met de verschillende burgemeesters van de betreffende gemeenten. 7. Voor de plaatsing van wachtgele genheden bij autobushalten geldt in Nederland een vaste regel. Deze worden na overleg met het ge-t meentebestuur geplaatst voor ge meenschappelijke regeling van ge meente en vervoermaatschappij, waarna het onderhoud bij de ge meente blijft. Het is te hopen dat de straatjeugd, wanneer dergelijke wachtgelegen heden worden geplaatst, zal be seffen dat deze er zijn ten behoe ve van het publiek en dat voortdu rende vernieling van ruiten, zoals dat op het perron te Melissant is geschied, achterwege zal blijven. 8. Uit de aard der zaak zal bij een nieuwe dienstregeling ook door het dorp Melissant worden gereden; daarentegen moet het eindpunt in Stad aan het Haringvliet enkele honderden meters worden verlegd om er met bussen van voldoende capaciteit te kunnen konien. 9. Met de datum van ingang van de nieuwe dienstregeling zullen ookj de tarieven iets worden gewijzigd in verband met het feit, dat de af standen over de weg langer zijn dan over de trambaan en de omreke ningsfactor voor week- en school- kaarten en abonnementen hoger is voor de bus dan voor de tram. Niettemin zal het autobustarief gel- xlen dat ons door het departement in 1954 werd verleend. Wij hopen dat het vervoer zich zo zal ontwikkelen, dat verhoging van de tarieven in verband met de be langrijke, sedert 1954 opgetreden, prijsstijging niet nodig zal zijn. Dr. H. J. VAN ZUYLEN. Directeur der N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij. WA2SrFA»«IULKM Tl X«V1M1»«<«W aangespoord, maar er is slechts een klein aantal kiezers geweest, dat van dat recht gebruik heeft gemaakt. De meesten hebben de stembiljetten onge wijzigd in de bus gedaan. Daardoor is deze verkiezing een groot succes ge worden voor de regeringspartij van Go- muika. Deze had aan de vooravond van de verkiezingen ervoor gewaarschuwd dat de Russen zeker militaire interven tie zouden toepassen, als de keuze in meerderheid negatief mocht blijken. Go- mulka wenst een eigen politiek te voe ren, onafhankelijk van de Sowjet-Unie en het is zeker te wijten aan vrees voor de Russen dat zovele Polen vertrouwen in hem hebben gesteld. Dat wil echter niet zeggen dat de Russen niet ingenomen zijn met de uit slag van de Poolse verkiezingen. De leiders van het Kremlin zijn namelijk met Gomulka tot een akkoord gekomen. Weliswaar hadden ze liever gezien dat Gomulka nog wat meer naar de pijpen van Rusland danste, maar nu ze inzien dat daarop weinig hoop bestaat, zien ze toch graag dat Gomulka als gema tigd communist in eigen land vertrou wen geniet. Als de Russen bij een negatieve uit slag van de Poolse verkiezingen even tueel hadden ingegrepen in Polen, zou den ze dat met grote tegenzin hebben gedaan. Het was al geen gemakkelijke opgave, Hongarije met geweld te onder werpen, dus Polen, dat veel groter is en dat bovendien een sterk leger bezit, zou nog meer moeilijkheden hebben opgele verd. Bovendien heeft het Russische op treden in Hongarije weinig weerklank gevonden in de wereld en een herhaling van deze moordpartij zou Ruslands pres tige zeer schaden. Niet alleen Rusland, maar ook het Westen kan tevreden zijn over de uit slag van de Poolse verkiezingen. Polen moge dan voor de communist Gomulka gekozen hebben, het heeft zich uitge sproken tegen het Stalinisme. Rusland begint zijn invloed op de randstaten te verliezen en dat is een gunstig teken. Als andere landen Polen tot voorbeeld zouden nemen, zou er tussen Oost en West een onafhankelijk gebied ontstaan. Ook de Roomse kerk verheugt zich over de Poolse verkie.'^ingen. De geeste lijkheid had de kiezers opgeroepen, hun stemplicht te vervullen en de verkiezin gen niet te boycotten. Een groot deel van Gomulka's succes zal aan deze op roep te danken zijn. Misschien kan dit de verhouding tussen kerk en staat eveneens ten goede komen Midden-Oosten De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft vorige week za terdag met overweldigende meerderheid een resolutie aangenomen, waarbij Isra ël opnieuw werd gelast, zijn troepen uit Egyptisch gebied terug te trekken. Ver der wordt aan secretaris-gieneraal Ham- marskjöld gevraagd, binnen vijf dagen over deze terugtrekking rapport uit te brengen aan de Algemene Vergadering. Alleen Israël en Frankrijk stemden te gen deze resolutie, Cuba en Costa Ri ca onthielden zich van stemming. Israël heeft intussen aan deze oproep voldaan door zijn troepen terug te trek ken uit de woestijn van Sinai, doch de grensstreek bij Gaza is nog steeds door Israëlische troepen bezet. In het Midden-'Oosten wordt druk ge discussieerd over de aanvaarding van Eisenhowers hulpprogramma voor dat gebied. Turkije, Irak, Pakistan en Per- zië hebben te kennen gageven dat ze de Amerikaanse hulp gaarne zullen aan vaarden. Geneest ruwheid en schraalheid Egypte, Syrië, Jordanië en Saoedi- Arabië zijn echter niet zo enthousiast, zeker niet als minister Dulles vasthoudt aan zijn voorwaarde dat „de landen van het Midden-Oosten zich moeten wijden aan de strijd tegen het internationale communisme, voordat ze op de Ameri kaanse hulp kunnen rekenen". De opruimingswerkzaamheden in het Suez-kanaal maken goede vorderingen. Binnen korte hoopt men de internatio nale waterweg weer bevaarbaar te heb ben voor kleine schepen. Van zaterdag 26 januari v.m. 12 uur t.m. maandag 28 januari v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, Arends en Wieringa. Voor spoedgevallen Bak ker, arts. Tel. 2710, Sommelsdijk. Dirfcsland-Herfcingen-JWelissant; Afwezig de artsen Boot en Elvé, Voor spoedgevallen Huisman, arts. Telefoon 01877—412, Melissant. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Buth, Voogd en Bouman. Voor spoedgevallen Kramers, arts. Tel. 01873—201, Ooltgensplaat en de Man, arts. Tel. 01875—301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Van zaterdagmiddag 26 januari t.m. maandag 28 januari v.m. 8 uur Afwezig Terlouw. Dienst heeft Wag ner, Tel. 01877—281, Dirksland. Donderdagavond tussen 10 en 11 uur is een dodelijk ongeluk gebeurd, waar bij de heer Deszö Bund om het leven is gekomen. Voor bijzonderheden zie men de binnenzijde van dit blad.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1