WM5 Plaatselijk Nieuws SchaakruDriek INGEZONDEN Handen en Lippen ruw? NIEUWS UIT ZEELAND Hospitaallinnen EXTRA ANTUPAPISME Dwinglandij bij de Nationale Reserve? VERLOVINGSRINGEN Dinsdag 22 januari 1957. „BILANDBN-NIEUWS' Bladz. 3 VERVOLG NIEUWS TJtT DE KERKEN Prof. Wisse raadt in „De Wekker", de lezers, die principieel bezwaren hebben tegen het aanvaarden van de uitkering ingevolge de Alg. Ouderdomswet, aan, dit geld niet de staat te laten houden, waar men de kans loopt dat het anders voor subsidies voor dans en toneel wordt gebruikt, doch het te aanvaarden en dan in de kerkelijke kassen te stor ten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Usselmonde H. v. Gilst te Dirksland, Bedankt voor Bameveld en Melisker ke W. Hage te Nunspeet; Boscoop H. Eijksen te Vlaardingen; Middelburg W. C Lamain te Grand Rapids. Kerkelijke goederen. De rechtbank te Rotterdam heeft vrijdag 1.1. de eis van de synodale gemeenten inzake de kerke lijke goederen van Berkenwoude, Gouda en Vlaardingen, niet ontvankelijk ver klaard. Dit houdt in, dat het voorlopig blijft zoals het is tot de Hoge Raad uit spraak heeft gedaan. Classis Dordrecht: Deze classis deed een uitspraak i.z. de A.O.W. zij acht de uitspraak der Generale Synode niet over eenkomstig Gods Woord (De Synode wilde deze kwestie aan de gewetens der betrokkenen overlaten) De classis wil echter tot een positief afwijzen van deze uitkering komen De instruktie is over genomen en zal de particuliere Synode van 't Westen worden doorgezonden. De cjassis Goes, besloot n.a.v een vraag van één der gemeenten, hoe te handelen met een belijdend lid dier ge meente, welke lid is van een schaak club waar om winst gespeeld wordt, te adviseren in dit geval vermanend op te treden. Spreekbeurten studenten. Op de j.l. houden vergadering van het curatorium van de Theol. school der GérefGemeen ten is na afgelegd examen toestemming verleend aan de studenten J. v. Haaren C. Wisse en P. Blok om des zondags de gemeenten met een stichtelijk woord te dienen. De docenten van de school zullen de predikbeurten regelen. Varia: Het is ons opgevallen, dat er in vele kerkeraden geen uniforme kleding meer gedragen wordt tijdens de diensten des Wool-ds. Schrijver dezes is van mening, dat dit te kort doet aan de waardigheid van de samenkomst der gemeente in 't algemeen en aan die van het ambt in 't bijzonder. Het doet altijd weer aangenaam aan in een gemeente te verkeren waar kerk- keraad en collectanten een zwart pak dragen. Het valt ons altijd weer op, wanneer men ook deze laatste categorie van kerkelijke medewerkers in alle kleu ren van de regenboog door de kerk ziet scharrelen, tot met knalrode en knal gele dassen toe. Dat wij alleen er zo niet over denken, vonden vvij bevestigd in het weekblad „De Reformatie", waarin ds. H. Knoop emeritus Geref. predikant onderhouden de artikel 31 K.O. van Rotterdam-Delf s- haven over deze zaak het volgende op merkt, wat wij met algehele instemming overnemen: „Blijkbaar is na de tweede wereldoor log „het zwart" uit de gratie, tenmin ste bij de kerkelijke ambtsdragers. Het is weer tot „akelig zwart" gewor den. Dit mag zo zijn. Maar ik geloof dat de h^ng naar stijlloosheid hier on- bevmst een rol speelt in de kerk. De overdrevenheid, wat het zwart" aan gaat van weleer, is bezig door te slaan in de affreuze kleuren-mozaiek, welke de banken van de ambtsdragers al meer te aanschouwen geven en ont sieren. Eerwaarde heren moeten hun ambtelgke stand ophouden in de ker- keraadsbanken. Een kakelbont noch een lappendeken „staat" daar. Waar- mee ik maar zeggen wil, dat niet al leen de dienstdoende ouderling, maar alle ambtsdragers in de kerkeraads- banken in het zwart behoren gekleed te gaan Daar zit niets overdrevens in, maar stijl, die bij het am.bt past. En voorts, wie er plezier in heeft een principieel betoog te gaan opzetten over grijs, groen, pimpelpaars, anthra- ciet, cokes, turf en weet ik wat voor kleuren, als óók stijlvol, die ga zijn gang. Dat kan mij de pet niet kreu ken", „De Stem des Woords" verschijnt niet meer. Van „De Stem des Woords", het kerkblad van de op zichzelf staande Geref. Gemeente te Veenendaal, waar van ds. R. Kok de hoofdredakteur was, is het laatste nummer verschenen. Zeven jaar lang heeft het als voor lichtingsblad voor de groep van ds. R. Kok gediend; nu deze predikant over ge gaan is naar de Chr. Geref. kerk heeft men het blad opgeheven. Van de hand van ds. Kok verschijnen nu artikelen in ,,De Wekker". a-Jibii;mi JDDDELHARNIS Spreekbeurt. D.V. woensdag 23 jan. a.s. om half acht zal voor de Chr. Geref. Vereniging optreden ds. J. Brons uit Mijdrecht. Ds. Brons zal spreken over: „Hartsvernieuwing". Een ieder ia wel kom. Gevonden voorwerpen. Geblokte ge breide shawl; yale huissleutel; rose hoofddoek; rode leren dameshandschoen (links); klein model broodmes; bruine herenhandschoen (rechts); grijze gebrei de want; kinderpistool; kinderwantje; paar kinderwantjes. Kerkdienst. Woensdagavond 7 uur, hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan de consulent ds. H. van Gilst te Dirksland. In deze dienst zal her-bevestiging van een ouderling en twee diakenen plaats hebben. SOMMELSDIJK Zangavond. Op donderdag 24 januari hoopt de mannen-zangvereniging van Middelharnis een zangavond te geven in het zondagsschoolgebouw te Sommels- dijk, onder leiding van G. de Ruiter. Met medewerking van de vereniging van Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Ouddorp. Aanvang 7 uur. Iedereen is welkom. HERKHNGEN Gevallen. Me]. G< Bestman kwam za terdagavond j.l. zodanig te vallen dat zij haar pols brak en dokters hulp noodza kelijk was. Benoemd. Als Ie ambtenaar ter ge meente secretarie is met ingang van 1 maart benoemd de heer J. v. d. Groef, 3e ambtenaar in gelijke functie te Dirk sland. Onwel. De werkman J. Kievit werd tijdens het dorsen vanwege de gassen der tractor in de landbouwschuur bij Kardux zodanig onwel, dat hij naar huis moest worden vervoerd. Geëligaliseerd. Vanwege de Heide Mij zal een stuk grond van de landbouwer M. V. d. Baan te Melissant gelegen in polder St. Elizabeth de z.g.n. Schapen- dam worden geëligaliseerd. MELISSANT Kerkdienst. Vrijdag 25 jan. a.s. zal des avonds om 6 uur dr. C. Steenblok in de Geref Gemeente in Nederl. voor gaan. BEDZEIL WARM WATERZAKKEN Vele goede VERBAND- en VERPLEGINGSARTIKELEN vindt V in: WED. KÜRVINKS DROGISTERIJ OUDDORP Verkocht. Een woonhuis met erf van de fam. Vlietland Jz. staande aan de Koolweg is onderhands vekocht aan J. Nuij Kz. Laatste cichorei. De laatste droge ci chorei van seizoen '54-'55 uit de fabriek „Cereo" zijnde 150 ton zijn verleden week verscheept. 1 OOLTGENSPLAAT Verbetering. In het verslag kanton gerecht Sommelsdijk komt betreffende de kwestie over een gewicht, de naam „Hobbel" voor, zonder voorletters. Waar er meerdere van deze naam zijn te O.Plaat delen wij mede, dat de voor letters A.L. zijn. Red. Rijverbod Molendök. Daar thans de desbetreffende borden zijn geplaatst is het verbod van kracht geworden om op zaterdagen van nam. 2 uur tot 7 uur de Molendijk vanaf het gemeentehuis tot de winkel van de heer J. P. den Braber te berijden met gemotoriseerde en ande re voertuigen en rijwielen. Verder Is er een wachtverbod inge steld voor de Molendijk vanaf P. van Kempen tot de Kaai en voor de Bene den Molendijk vanaf het Weespad tot aan de P. Biggestraat. Voorlichtingsavond Droogdok Wj. De Rotterdamsche Droogdok Mö N.V. organiseert een voorlichtings-, spreek- en filmavond in „Hotel Hobbel" op vrij dag 25 januari a.s., 's avonds 7.30 uur. Voor de restauratie. De kerkvoogdij van de Herv. gemeente heeft bij een laatst gehouden rondgang weer 4200.- in ontvangst mogen nemen bestemd voor jaarlijkse rente en aflossing van schul den, die in verband met de restauratie van de kerk nodig zijn. De orgelfonds commissie loste van haar schulden 1500.aan de kerkvoogdij af. Kolenbond. Heden (dinsdagavond) om 7 uur vergadering van de Kolenbond in „Hotel Hobbel". POORTVLIET Mannenvereniging. Woensdagavond hield de mannenvereniging Soli Deo Gloria haar jaarvergadering in de con sistoriekamer der Ned. Herv. kerk. De vergadering werd geleid door de ere- voorzitter ds. Lam ,die opende door te laten zingen Ps. 25 2 en voorlas Ps. 33 waarna hij voorging in gebed Daarna sprak ds. Ram een openings woord en zei o.a. dat het afgelopen jaar veel goeds maar ook veel leed gebracht had, in 2 woorden kunnen wü dat sa men vatten en dan noemd Suez en Hon garije, wat aan velen het leven heeft gekost. Wij mochten nog ons leven be houden en onze werkzaamheden verrich ten ook op verenigingsgebied. Wij hopen ook in dit nieuwe jaar weer zo voort te mogen gaan en dat allen weer hun medewerking weer zullen ge ven en dat van het gesprokene wat mag blijven hangen. Daarna las de secretaris zijn jaarver slag voor. De penningmeester gaf enkele cijfers te zien waaruit bleek, dat op 15 januari in kas was 32.85. In 1956 is ontvangen 37.45 totaal 70.30. De uitgaven waren 47.89, batig saldo 22.41. Gezongen werd ps. 119 3, waarna door Joh. Zuideweg een inleiding werd geleverd over Genesis 1 vers 1-10 onder de titel: „Het doel der Schepping", waarop bespreking volgde. Er werd ge- pauseerd, waarin consumptie werd rond gediend. Na de pauze werd gezongen Ps. 68 vers 10, waarna door W. Quist een in leiding werd geleverd over art 12 der Geloofsbelijdenis onder de titel: „De wereld der Engelen" waar ook bespre king op volgde. Dan werd het woord verleend aan wie het wenste. Door afgevaa:rdigden uit Tholen en Scherpenisse werd een felici tatiewoord gesproken. Door St. Aanna- land was telefonisch gefeliciteerd. Ds. Lam feliciteerde namens de kerkeraad. Er werd nogeens gepauseerd. Dan werden nog een paar gedichten voorgelezen en gesloten na een dank woord aan allen door te zingen Ps. 79 vers 4 en dankgebed. ST. ANNALAND Schoolschoonmaker. Als school- schoonmaker van de Chr. Kleuter school in de Cureestraat te St. Anna- land is aangesteld de heer J. Scherpe nisse (Bierensstraat.) Contactavond B. B, Maandag 14 ja nuari werd in de zaal van de heer W. Rijnberg Mz. op het Havenplein te St. Annaland een contactavond gehouden van de organisatie bescherming bevol king. Op deze avond werd het B.B. per soneel voorgesteld, alsmede hun mate riaal en werd hun werk nader uiteen gezet, Verder w^rd de avond gevuld met het vertonen van een B.B. film en een natuurfilm, terwijl er verder di verse besprekingen werden gehouden over de B.B. en hun werkwijze in het tegenwoordig tijdsbestek. Burgemees ter Johs. van den Bos sprak een ope nings- en slotwoord. Beroep. Bij de Ger. Gem. van St. An naland is beroepen ds. H. van Gilst te Dirksland. Herkozen. In de dinsdagavond ge houden ledenvergadering van de Ger. Gem. te St. Annaland is als ouderling herkozen de heer Johs. Elenbaas en als diaken de heren Jacs." Hage en Chr. Kalle. THOLEN Ongeval. Mevr. J. Zachariasse alhier werd dezer dagen door duizeligheid be vangen waardoor zij van de trap viel en haar elleboog brak. Voorts bekwam zij nog enkele lichte kneuzingen. Voor be handeling moest zij naar het Alg. Bur ger gasthuis te Bergen op Zoom. De vuilnisopliaaldienst. Deze week werd de nieuwe vuilnisauto van de ge meente alhier in gebruik genomen, Om de vuilophaling vlot te doen geschieden moeten de vuilnisbakken aan in de Po litieverordening omschreven voorschrif ten voldoen. Benoeming. Dhr. J. H. Bal alhier, voorzitter van de plaatselijke Vissers vereniging „Helpt Elkander" en be stuurslid van de provinciale vissersver eniging ,,Zevibel", is benoemd tot lid van het bestuur van de visserij op de Zeeuwse Stromen. Beboet. Dhr. J. Jansen alhier, die on langs te Poortvliet met zijn bromfiets In botsing kwam met een bestelauto, werd vrijdag jl. door de kantonrechter hiervoor beboet met 20.De schade aan zijn bromfiets bedroeg ongeveer 30.terwijl de auto geen schade be kwam. Koliekten. De alhier in de Ned. Herv. kerk gehouden collecte voor de varende gemeente bracht 65.15 op. In 1956 werd in totaal voor de zen ding gecollecteerd 893.28. STAVENISSB Burgerl. stand over deceinl)er 1956. Geboren: Cornells Jacobus Bart, z. v. A. C. Gaakeer en R. Wilkes; Jacob Ja cobus, z. v. J. van Beveren en J. C. Dorst; Elbert Jan, z. v. N. v. d. Bunk en D. J. Onlnk. Overleden: N. W. C. van Oost 60 jaar echtg van M. van Zuien Ingekomen: J. Eerland van Uden. Vertrokken: Jacob C. Hout en Johan na C. Hout V. Krimpen a. d IJsel; Dirk D. Boogaard n Dordrecht Loop der bevolldng over 1956. Op 31 dec. 1955 telde deze gemeente 1545 inwoners n.l. 807 m en 736 vr. De vermeerdering gedurende 1956 bedroeg door geboorte van 22 m en 18 vr, en vestiging van 12 m en 17 vr totaal dus 34 m en 35 vr of 69 inwoners. Door overlijden van 52 m en 2 vr en ve.rtrek van 21 m en 18 vr bedroeg de vermindering 26 m en 20 vr of 46 inwo ners. De werkelijke vermeerdering Is dus 8 m en 15 vr of 23 inwoners. Op 31 december 1956 telde de ge meente dus 815 m en 751 vr of 1S66 in woners. Er werden in 1956 6 huwelijken gesloten. Vergadering. In de gehouden spoedei sende vergadering van de gemeenteraad werd met algemene stemmen benoemd tot machinist van de zuiveringsinstalla tie de heer A. J. van der Slikke alhier. Hertenkamp. Het jonge hert uit het hertenkamp tn het Bos, dat in de afge lopen zomer geboren is, is de afgelopen week gestorven. Naar we vernamen, had het fraaie dier, dat ogenschijnlijk altijd goed ge zond was, enige verwondingen, welke naar vermoed werd, waren aangebracht door het mannetjeshert. Deze blijkt de laatste tijd veel kwaadaardiger te zijn geworden. Jammer, dat ook dit hertje, het tweede van het jaar, weer niet in leven is gebleven. BRUINISSE Goed over steken'. De 13 jarige A. Q. alhier werd op het kruisppunt Langeweg Rijksweg alhier bij het oversteken met zijn fiets door een van de veerpont ko mende auto gegrepen en tegen het weg dek gesmeten. Dr. Quaak die eerste hulp verleende verbond de schaafwonden en ontvellin gen die van dit bijzonder goed afgelo pen ongeluk het gevolg waren en bracht de jongen naar huis. Opnieuw blijkt hoe voorzichtig men bij het oversteken van de Rijksweg moet zijn, want de jeugdige Q. maakt op weg naar school de reis van en naar zijn wo ning minstens twee keer per dag, een ogenblik van onoplettendheid was hem bijna noodlottig BRUINISSE Varkensbond. In de donderdagavond gehouden vergadering van de varkens houdersvereniging alhier waren 37 leden aanwezig toen de voorz. dhr. L. Btoel de vergadering opende met de verheu gende mededeling, dat de vereniging weer een goed jaar achter de rug had. Slechts een varken was gestorven en 1 varken moest worden opgeruimd, zo dat de rekening met een batig saldo sloot Staande herdacht men enige ogenblik ken het overleden bestuurslid dhr. Joh. Bal Az., die ook in de varkenshouders vereniging had getoond een goed be stuurder te ziJn. Van de oud voorz. dhr. F. D. van Ves- sen was een dankbetuiging ingekomen voor de hem met Kerstmis geschonken fruitmand, het bestuurslid dhr. D. van den Berge Mz., had bericht van verhin dering ingezonden en tevens de wens te kennen gegeven zijn bestuursfunctie aan jongere krachten over te dragen. Naast 2 herkiesbare bestuursleden, moesten dus deze avond twee nieuwe worden benoemd. Uit het jaarverslag van de secretaris dhr. M. Beekman bleek dat de vereni ging thans nog 78 leden telt, dat 74 var kens waren aangegeven, waarvan er slechts 6 ziek waren gemeld, die dank zij de vlugge hulp van de veearts dhr. D. van den Akker op enkele uitzonderin gen na spoedig genazen. De contributie werd opnieuw vastge steld op ƒ1.per maand per varken, niet mesters ƒ1.per jaar, entreegeld 3.De vergoeding voor het verlies van een big werd vastgesteld op 57.50 voor een goed dier tot 30 kg, bij een Problemen Probleem no. 5. De stand was; Wit: Kh7, Pd5, Pd6, pion e5 zwart: Kf8, Pa5, Pb3. Oplossing: Wit zwart 1. e5-e6 Pa5-c6 2. e6-e7 Pc6xe7 gedwongen 3. Pd5-f4 Pb3-d4 of Pb3-c5 4. Kh7-h8 Een tempozet. Zwart moet nu of Pd4 of Pe7 wegspelen, waarop wit volgt met 5. Pf4-e6 of Pf4 g6 mat. Opgave no. 6 De stand uit een op Flakkee gespeel de partij was als volgt; wit: Kg3, De2, Tdl, Th3, Pe3, pionnen a2, b2, c3, e5, f4, g5. zwart; Kh8, Dc6, Tc5, Te7, Pg6, pionnen a6, b5, c4, e6, f5, h7. Er werd als volgt voortgezet: 1Dc6-e4 2 De2-f2 Tc5xe5 vraag 1: wat denkt u van de gespeelde zetten vraag 2; wat vindt u de beste voortzet ting van wit? Oplossing: De eerste zet van zwart is fataal, want de zwarte koningsstelling wordt hiermede hopeloos verzwakt. De zet daarop van wit is dan ook niet goed, wau. hij maakt geen gebruik van zwarts blunder. Wit had als volgt moeten voortzetten: na Dc6-e4 van zwart; 1 Tdl-d8 Kh8-g7? 2 Th3xh7 Kg7xh7 3 De2xh2 -f- 6 of h5 Kh7-g7 4 Dh2-h6 -f- Kg7-f7 5 Dh6-h7 mat Achter de eerste zet van zwart Kg7 hebben we een vraagteken gezet omdat zwart het beste had kunnen spelen Te7-68. De toren gaat dan verloren, maar het mat wordt nog een poosje uit gesteld. Ook was mogelijk Pg6-f8. Dan gaat eerst het paard verloren met TxfS -f- en na enkele zetten volgt toch mat. B.V.: zwart Kg7, wit Td8 met weer dezelfde dreiging Th3xh7 enz. Hiermede is ook het antwoord op vraag 2 gegeven. Wit moet weer vervol gen met Tel-e8 enz. Probleem no. 7 De stand: Kd6, Td3. zwart: Kd8. wit geeft mat in 3 zetten Oplossing: 1 Td3-d4 zwart: Kd8-e8 of een andere willekeurige torenzet. 2 Td4-f4 Ke8-d8 (kan niet anders) 3 Tf4-f8 mat. Ons nieuwe probleem no. 8 Dit is weer een probleem waarin het paard een grote rol speelt. De opgave is; Geef aan hoe wit in 5 zetten de zwarte dame met het witte paard kan vangen. Als wit de zwarte dame veroverd heeft is het natuurlijk niet moeilijk meer om te winnen. Dus deze keer is de vraag niet hoe kan de koning in 5 zetten veroverd worden, maar hoe kan de dame in 5 zetten wor den gevangen. Oplossingen voor 26 januari inzenden aan: Correspondentie-adres schaakrubriek Nieuweweg 9, Melissant. Uit Melissant ontvingen we het vol gende verslag van de wedstrijd tussen Melissant en Stellendam voor de Plak- keese tientallen competitie: Voorzitter Vogelaar noemde in zijn welkomstwoord de gasten licht favoriet. Dat kan men natuurlijk als een vrien delijkheid zien, maar zeker is dat Stel lendam in korte tijd een sterke club op- hoger gewicht zal worden vergoed 0.10 beneden de hoogste kilo marktnotering in de betreffende week. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden dé aftredende en herkiesbare bestuursleden de heren W. H. Okkerse en L. E. van Popering met bijna alge mene stemmen herkozen. In de vacature Joh. Bal werden 11 stemmen uitgebracht op dhr. P. van den Ouden en 7 op dhr. P. van den Berg. De voorz. stelde voor de tweede vrije stemming over te slaan en te stemmen over deze kandidaten. Dit werd goed ge vonden en hierbij werd dhr. F. van den Berg gekozen, met 19 stemmen, terwijl 17 stemmen werden uitgebracht op de heer P .van den Ouden. Bij de daarna plaats hebbende eerste vrije stemming in de vacature wegens het bedanken van dhr. D. van den Berge werd dhr. P. van den Ouden met 29 stemmen gekozen. De voorz. feliciteerde nog het be stuurslid dhr. L. E. van Popering, die juist deze dag uit het ziekenhuis, waar hij enkele dagen verpleegd werd terug keerde. Bij de rondvraag drong de heer P. van den Ouden er op aan, dat de aange geven biggen steeds goed van oormer ken zouden worden voorzien. De voorz. zegde dit toe. Hoewel de varkensmesterij op ons eiland sterk afneemt, blijkt de „var kensbond" alhier toch nog een kern van echte mesters te bezitten, die jaar op jaar aan de traditie „een varken in het kot" blijven vasthouden. En dat is gelukkig, want de varkens bond behoort op Bruinisse tot de oudste vereniging. Alleen dere week (24 31 januari) met toch IC/o korting in Sparregels: Appelmoes, spar, pot a 720 gram van 68 voor 62 et, 12 zegels Appelmoes, Spar, pot k 375 gram van 40 voor 36 et, 7 zegels Tutti frUtti, 200 gram voor sleciits 55 et, 11 zegels Kükossterren, 250 gram voor slechts 64 et, 13 zegels ChOCrOkantjeS, Spar, 200 gram van 70 voor 58 et, 12 zegels AppfilstrOOp, Spar, per pot of beker van 50 voor 44 et, 9 zegels Schoencrême, spar, 2 dozen van 56 voor 42 et, 8 zegels Bij 1 pakje a 100 gr, EDELCACAO, Spar, a 72 et 100 gr. LANGE VINGERS voor slechts 25 et en toch 10% korting In Sparzegels gebouwd heeft. De strijd beloofde span nend te worden en werd dat ook, al leek het half in de avond ook even dat Melis sant een grote overwinning zou beEalen door overwinning van Leydens, Heester- mans en van den Bosch. Toen aan het eerste en aan het zesde bordtot remise werd besloten en Stellen- dam de partij aan bord 3 verloor zag het er somber voor Stellendam uit. Maar door een winst-partij aan bord 10 en plotselinge keer van de kansen aan bord 5, waar de Vogel een paar zwakke zet ten deed, kwam er weer meer evenwicht De partij van der Zande-mevr. Woudstra naderde toen zijn climax. Wel stond Stellendam hier beter maar beide partij en verkeerden in hevige tijdnood. Onder grote spanning van de toeschouwers werd het stelling voordeel van mevr. Woudstra iets minder, de tijdnood van V. d. Zande steeds groter. Inmiddels werd aan het tweede bord de wedstrijd beslist doordat Vogelaar en van 't Leven tot remise besloten. Een klein openings voordeel van de Stellen dammer met wit kon door een nauwkeu rige verdediging van zwart niet in winst worden omgezet. In het eindspel wilde ook zwart genoegen nemen met remise, omdat hiermede Melissant in elk geval de wedstrijd had gewonnen. En toen viel de vlag van van der Zan de, zodat Stellendam tenslotte met het kleinst mogelijke verschil 4%-5% ver loor. De uitslag: Huisman-Woudstra Vz-Vz', Vogelaar-van 't Leven %-%; Prins-Jan- sen 1-0; Leijdens-W. v. Seters 1-0; de Vogel-v. Ours 0-1; v. Ast-Roon V2-V2', V. d. Bosch-J. V. Seters 1-0; v. d. Zande Mevr. Woudstra 0-1; Heestermans-Booy 1-0; V. d. Werf-J. v. Seters 0-1 Msht. H. Dezer dagen ving Ik een scherpe anti- papistische ontboezeming op, op schel den af, tegen Rome, wegens het feit, dat in de Residentie een roomse burge meester was benoemd; dus iemand, die uiteindelijk onder de paus staat. Hoezeer ik dit kan begrijpen, toch dient men zo niet te doen. Dit is niet de weg. Wilt ge naar aanleiding zulker ons protestantisme krenkende zaken u ont lasten, richt u dan tegen dS,t protestan tisme, hetwelk in ons vaderland de re formatorische beginselen in woord en praktijk tot in de kerken toe, met voe ten treedt. En antwoord liever met ten bate van onze verdrukte, vervolgde en gemartel de geloofsgenoten in de Spaanse landen ca., aan mijn adres een flinke (of klei nere) bijdrage te zenden. Daarmede kunt ge Rome eerlijker en doelmatiger treffen. Zend per postwissel of per giro op no. 577526. Bij voorbaat (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte redactie. Beleefd verzoek ik U om plaatsruimte in uw blad betreffende het volgende: Eén dezer dagen ontving iK, en velen met mij, een schrijven in dienstenveloppe van het Ministerie van oorlog, waarin ik werd opgeroepen op een bepaalde tijd en plaats te verschijnen om mijn mobili satiebestemming te kunnen regelen. ^Als buitengewoon dienstplichtige door vrijstelling vanwege de Minister van Oorlog verwachte ik inderdaad mijn mobilisatiebestemming te zullen worden aangewezen. Wat bleek echter: Een propaganda- avond van de Nationale Reserve. Het is iedereen wel bekend dat de Nat; Reserve niet aan voldoende vrijwilligers kan komen, maar dat is voor de heren geen excuus de betreurenswaardige me thode toe te passen om iemand a.h.w. te dwingen deze avonden bij te wonen, door hem op te roepen als buitengewoon dienstplichtige. Op deze manier wordt of is ons eiland dorp voor dorp afgestroopt. Niet gaarne zou ik het bestaansrecht van de Nat. Reserve willen betwisten, maar de manier waarop getracht wordt vrijwilligers te werven, doet me sterk denken aan de ronsel methodes van het Franse Vreemdelingenlegioen. Ik vraag me af, of de heren de syste men uit de jaren '40-'45 nog niet zijn vergeten; of is dit soms een nieuwe vorm van democratie? Met dank voor plaatsing verblijft, Hoogachtend, Een opgeroepene. Verkrijgbaar bQ: JAC. KGWiauAAB Kiuidpad SElddelliamls hartelijk dank. God zegent ons werk zeer kennelijk. Uw d.w. G. WISSE Doorn, januari 1957. Parklaan 3

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 3