De RotterÉisclie roogdok Maatschappij ii. personeel NOG SLECHTS 14 DAGEN BIJZONDERE KOOPJES IN ONZE BALANS-OPRUIMING lEUBEL-AANBIEDINGEN Diekhuusnieuws lieywe Een burgemeestersvrouw: Elize van Calcar BESPREfCING geschoold en ongeschoold Ie mge ie Stellesidam OoItgenspEaat Somstielsdljk-Hlddelharnis KOMT NU VRIJBLIJVEND ONZE GROTE COLLECTlE's ZIEN. ALLES WORDT AAN HUIS BEZORGD ZONDER PRIJSVERHOGING. HET GOEDKOOPSTE ADRES IN ROTTERDAM-Z. Zie de extra goedkope BEIJERLANDSELAAN 39-41 Lopers HONDERDEN GULDENS VOORDEEL COUPONS: Vitrages Gordijnstoffen VRIJ ENTREE Bekledingstoffen Hospitaallinnen Streekmuseum Goeree 8c Overflakkee n. vraagt voor direct of later. Gelegenheid wordt geboden om van ongeschoolde tot vakman te worden opgeleid. Om U in de gelegenheid te stellen mon deling onze arbeidsvoorwaarden te vernemen worden voor- lichtings-avonden gehouden en wel te op maandag 21 januari m Hotel de Weerd op dinsdag 22 januari in Café Schipper op v/oensdag 23 januari in Café Kaasfioek op vrijdag 25 januari in Holel Hobbel op maandag 28 januari in Hotel Spee De spreekavonden waarop tevens film en lichtbeelden wor den vertoond vangen telkens aan om 7.30 uur 's avonds. Over de voorlichtings-avond te Herkingen (e.v. andere plaat sen) volgt een nadere bekendmaking. BOEKHANDEL DE WAAL MtDDELHARNIS doorlopend naar Hilledijk 214-216 ROTTERDAM - ZUID - TEL. 71405 i.|-. VERVOLG KANTONGERECHT reed met een „busje", alhoewel zijn rij bewijs daarvoor niet gold. Nu had hij het wel. Hij heeft nu alle rijbewijzen! Veroordeeld tot 5.of 2 d. Aanvaring op het Volkerak. Tenslotte diende een zaak tegen de schipper Lindhout, bevarende de Neptu- jjyg dominicilie ons onbekend die op het Volkerak tijdens mist of nevel de scheepsklok niet zou hebben geluid. Verd. werd vertegenwoordigd en ver dedigd door mr. Roodhuis uit Dordrecht die meende, dat het niét nodig was de klok ,te luiden. Wel is dat tijdens de nacht gebeurd, maar 's morgens, toen een twintigtal schepen vanuit de vlucht- haven van Dinteloord de rivier op kwa men, was het niet meer nodig, omdat er 300 tot 500 meter zicht was. PI. weet dan ook de aanvaring tussen Ie Neptunus en de Henri niet aan nala tigheid van schipper Linthout en vroeg vrijspraak, waarbij hij ook wees op de verklaring van de havenmeester van Dinteloord, die de schepen vanaf de wal goed had kunnen waarnemen; het zicht was dus beslist ruim genoeg. Mr. de Jong kwam tot de overtuiging dat verd. inderdaad geen overtreding beging en concludeerde tot vrijspraak. De rechter bleek dezelfde opvatting toe gedaan, hetgeen ook het geval was in zake de schipper van de Henri, die dus, bij verstek werd vrijgesproken. Tube 95 et. Het is de Hamamelis die het 'm doet MCDDELHARNIS Postïegeltentoonste\Ung. Hedenavond en morgen kunt U nog de pcstzegelten- toonstelling van Philatelica komen be kijken. Het is reuze de moeite waard. De toegang is gratis. De uren dat de tentoonstelling geo pend U, zijn; vrijdagavond 7-9 uur; za terdagmiddag half 3-half 5; 's avonds van 7-9 uur. Ruilbeurs Gelijktijdig met de postze geltentoonstelling, is de 14 daagse ruil beurs. Naast postzegels kunnen hier ook andere verzamelartikelen zoals sigaren- bandjes, suikerzakjes, punten, plaatjes enz. geruild worden. De ruilbeurs is ge opend van half 3-4 uur. Kleutorclub. Deze week is weer de eerste kleuterclubmiddag van dit jaar. Van half 3 tot 4 uur kunnen jongens en Meisjes van 5-7 jaar terecht. De kosten zijn 10 cent per keer. Jeugdlelderscursus. Maandagavond zal mevrouw van Kempen ons weer een, handenarbeidles geven. Het onderwerp voor deze avond is: draadfiguren. Van ijzer- en koperdraad zijn leuke figuurtjes te maken, die met lapjes en verf omge toverd kunnen worden in kostelijke pop petjes. Van chenilledraad (gekleurde pijpenragers) maken wij wollige beesten en vogels. Dit alles gaat mevrouw van Kempen ons deze les leren. 't Zal zeker heel prettig zijn. Instuif. Deze week is er nog geen in stuif, maar volgende week beginnen wij met een bijzondere avond. Aanvang half 8. Toegang vanaf 12 jaar. SOMMELSDIJK Uitslag verloting. P.V. „De Reisduif" Middelharnis-Sommelsdijk. De prijzen vielen op de volgende no.: 211, 261, 266, 321, 453, 496, 554, 557, 668, 676, 796, 820 De prijzen blijven 3 maanden ter be schikking van de winnaar, daarna ver vallen deze aan de vereniging. HERKINGEN Stijgende uienprijs. De prijs der uien gaat thans in stijgende lijn, men be steedt thans 27 cent per kg, ook de aardappelen zijn hoger in prijs. Groene krais. Zij, die goederen in ge bruik hebben van de Ver. Het Groene Kruis, kunnen deze bezorgen of afhalen in het magazijn elke werkdag des avonds van 5-6 uur, behalve des zaterdags. Ook is voor belanghebbenden op deze tijd de zuster te spreken. ^- Zestien jaar en al naar de keuring. Als een bijzonderheid kan worden ge meld dat Adrie Bazen wonende aan de Westdijk, op 16 jarige leeftijd voor de keuring in verband met de dienstplicht is opgeroepen Vergadering van de gemeenteraad op vrijdag 18 januari 's avonds 19.00 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Opening en vaststelling notulen; 2. Ingekomen stukken; 3 Benoeming lid der commissie tot wering van schoolver zuim; 4. Voorstel tot verlenging van een kasgeldlening ad 100.000.—; 5. Voorstel tot het toekennen van een ver goeding ingevolge het Verplaatsingskos- tenbesluit aan een onderwijzer van de bijzondere school; 6 Rondvraag. EXTENSE VEEMARKT Op de veemarkt te Etten van woens dag 16 januari 1957 vverden aangevoerd 107 stuks, waarvan '70 runderen en 37 biggen. De runderen werden bij ruime aanvoer stug verhandeld, met dalende prijzen. In biggen gering aanbod, trage leven dige handel, de prijzen vrijwel onveran derd. Het slachtvee werd kalm verhan deld. De belangstelling was groot. Prijzen: kalf koeien 7251000; kalf- vaarzen 700950; guste koeien 575 900; pinken 425—550; graskalveren 225 350; paarden 600900; biggen 40—55 lopers 60—90; vette koeien 2.30—2.80 per kg. geslacht. BEDZEIL WARM WATERZAKKEN Vele goede VERBAND- en VERPLEGINGSARTIKELEN vindt U in: WED. KURVINKS DROGISTERIJ OUDDORP Ouddorpse damclub. Afd. 1 Uitslag van de damclub „Ouddorp" van 7 jan. Jac. V/esthoeveJohs. Moerkerlt 20; P. van DamKr. Westhoeve 20; G.' V. d. Bok 20; D. SperlingKI. Tanis 2—0; Kr. VerhageA, Meijer O2; Afd. II. L. MoerkerkKom Tanis 2-0; Jac. MeijerT. Tanis 1^1; C. Akers- hoekKom Breen 11; Kom Verduijn- C. de Jong O2. Afd. 1 van Ouddorp speelde op 14 januari voor de Flakk. competitie tegen Dirksland en won de wedstrijd met 14-6. Een mooi succes heren. Afd. II speelde de competitiewedstrijd tegen Nieuwe Tonge en won met 12-8, voor Ouddorp. Huisdammers! Zoals tJ wel eens ver nomen zult hebben is onze club een Van de beste van Flakkee. Toch hebben wij nieuwe leden nodig, dus blijft niet thuis zitten en verrijkt uw kennis door lid te worden van Ouddorps „Dam- en Schaak club". Ook jongens die dit mooie en no bele spel willen leren zijn welkom, U ontwikkelt er tevens uw hersenen mee wat in deze zo moderne tijd zeer van pas komt U kunt zich melden elke maandagavond bij T. Bouman. Gratis les. OOLTGBNSPLAAT Vergadering Kolenbond. Op dinsdag 22 januari a.s des nam. 7 uur zal in Hotel Hobbel de Kolenbond „Algemeen Belang" een algemene ledenvergadering houden waarin een toelichting der werk zaamheden zal worden gegeven en de brandstoffen positie zal worden bespro ken. Ook zal er een bestuursverkiezing plaats hebben. Veertig jaar getrouwd. Het echtpaar Joh. Neels-Kerpel, Stoofstraat alhier, herdenken heden hun 40 jarige echtver eniging Het zal het bruidspaar dezer dagen zeker niet aan belangstelling ontbreken. Motorrijder botste tegen vrachtwagen Woensdagmiddag omstreeks kwart voor 5 reed een vrachtwagen van de fa. Visbeen te Nieuwe Tonge geladen met kisten witlof en bestuurd door de heer B. van Leent uit Achthuizen van de Kaai naar de Voorstraat en kwam daar bij met een motorrijwiel bestuurd door dhr. W. den Braber Lzn., die van de Mo lendijk kwam, in aanrijding. Het motor rijwiel kwam onder de vrachtwagen te recht, doch de bestuurder was er reeds afgesprongen en kwam naast de wagen te liggen. Dhr .Braber liep enkele ontvellingen en een wond aan zijn been en een been breuk op Dr. Kramers verleende de eerste hulp en achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Dirksland noodzake lijk. De politie maakte proces verbaal op De verlichting van de keersUiis en de haven. Daar de verlichting op de keersluis en de haven alhier thans geheel is aange bracht zoals deze is voorgeschreven kan het dienstig zijn daarvan enkele gege vens ten behoeve van de scheepvaart te publiceren. Als de deuren van de sluis open zijn wordt dit bij nacht aangegeven met groen licht, zowel aan stuurboord als aan bakboord zijde en aan de buiten- en binnenkant van de sluis. Zijn de sluisdeuren gesloten, (ongeveer bij een waterstand van 1.30 m N.A.P) dan is dit aangegeven met twee boven elkaar geplaatste rode lichten aan stuur boord zijde en één rood licht aan bak- boordzijde; deze zijn ook weer aange bracht aan weerszijde van de keersluis. De sluis in zijn geheel is verlicht met hoge mastverlichting waarin natrium- lampen zijn aangebracht. Op een hoofd van paalgordingen en basaltsteen aan de noordzijde van de ha ven staat een ruitbaken (ongeveer 100 m. vanaf het vaarwater). Bij dit baken is thans een wit licht aangebracht waar door de schippers zich beter kunnen oriënteren. Het is alleen bedoeld dat men bij nacht weet waar men ongeveer zit, want bij het binnen varen van de haven moet men de bakens aan de vloedzijde (zuidkant) houden. VARIA ONTDEKT Een predikant kwam in de gevangenis om te prediken voor de veroordeelden. Allen hadden een Bijbel van hem ont vangen. Aan het eind van zijn preek zei hij: „Wilt U allen eens goed in de Bijbel naar uw naam zoeken? Die staat er be slist in". De week daarop kwam hij op celbe- zoek. Cel na cel bezocht hij en telkens vroeg hij: „Hebt u in de Bijbel gelezen en uw naam er in gevonden?" Maar nie mand had die ontdekt. Tenslotte kwam hij in een cel waar hij aan de veroor deelde de vraag herhaalde. ,,Neen", was het antwoord. ,,Ho6 komt dat?" vroeg de predikant. „Er is in heel de Bijbel, die ik tot het laatste woord heb gespeld, geen zo groot zondaar als ik. Nergens vond ik er één die slechter was". Toen begon een gesprek... Hoe dat is afgelopen is niet bekend. De man is kor te tijd daarna ontslagen. Dat de wijze, waarop zij haar taak als burgemeestersvrouw vervulde, zich aanpaste aan haar bijzondere aanleg en belangstelling, behoeft geen verwon dering te wekken. En zo vallen dan twee activiteiten bij zonder in het oog. In de eerste plaats de oprichting van een Fröbelschool. Een Fröbelschool, die deze naam nooit gedragen heeft, er is altijd sprake geweest van ,,de bewaar school". In de laatste jaren heeft deze aanduiding aarzelend plaats gemaakt voor de naam „kleuterschool". Er waren in die tijd ook „bewaarscho len". Dat wil zeggen: er waren oude vrouwen, die er werk van maakten om „kinderen te bewaren", terwijl de moe ders haar bezigheid verrichtten op het land of in haar werkhuizen. Vooral in de jonge gezinnen met veel kinderen waren de verdiensten van de vaders niet voldoende om het gebrek buiten de deur te houden, de moeders moesten meevcr- dienen. En zo werden de kinderen onder gebracht bij de oude vrouwtjes, die zelf te oud waren om nog naar het land te gaan of om andere werkzaamheden bui tenshuis te doen. Ze pasten op de kin deren, ze hielden ze bezig met een spel letje, misschien kregen de kinderen ook nog enig .onderricht en ze werden zo no dig getuchtigd met de muil Het Streekmuseum is nog niet in het bezit van een paar muilen. Wie kan daaraan helpen? Ik heb de notulen van de gemeente raad van 1860 nauwkeurig nagelezen en getracht mij een beeld te vormen van de geschiedenis rondom het ontstaan van de Sommelsdijkse bewaarschool. Maar de notulen zijn erg sober. Dat de burge meestersvrouw achter de schermen aan de touwtjes trok blijkt niet uit de ver slagen. Van der Waal en Vervoorn ver melden het in hun beschrijving van het eiland Goeree en Overflakkee. Op pag. 299 vertellen zei: ,,De Fröbelschool, op gericht door de bemoeienissen van mevr. van Calcar, is thans een ouderaannen- en oudevrouwenhuis en behoort de dia conie toe". Meer niet. Het schijnt niet moeilijk te zijn ge weest om de doi-psnotabelen te overtui gen van het nut en de noodzaak van een bewaarschool, geleid volgens de begin selen vaJi Fröbel. Wel was het zeer moeilijk om een geschikt gebouw te krij gen. Vermeldenswaard is eeni aanteke ning in de notulen van 28 augustus 1860: Waarna de voorzitter nog mededeelt dat na vele vergeefsche pogingen tot daarstellnig eener bewaarschool hij ein delijk zijne toevlucht heeft moeten ne men tot de Commissarissen van den Doele en van dezen het gebruik van het beneden locaal te dien einde heeft ver kregen voor dezen winter voor eene wekelijksche huur van 0.50 onder voor waarde evenwel aan de tegenwoordige bewoonster Jacoba Bron eene andere' woonplaats aan te wijzen in welke zij nog eenige kleine kinderen kan ontvan gen". Het lag dus niet in de bedoeling om dadelijk algeheel met het bestaande sy steem te breken. Jacoba Bron zou in de gelegenheid worden gesteld om haar „matressenschool" voort te zetten. In een verslag van de raadszitting van 18 februari 1861 wordt de figuur van Sommelsdijk Jan Knape Mzn. Serie „Land en Volk der Scheldemon- den" ,uitgave fa. G. W. den Boer, Markt 51. IMiddelburg. Wij brengen hier onder de aandacht de boekenserie ,,Land en Volk der S'chel- demonden" waarin veel van de Zeeuwse folklore is opgeborgen en voor het na geslacht wordt bewaard. Als eerste noemen we daarvan „Op en om de Noordzee-Boulevard" door L. A. Stofkoper. Het zijn schetsen van de waterkant, waaruit blijkt dat de schrijver dit volkje keijt in alle geledingen. Hij spreekt en verstaat hun taal en weet onder de ru we schors de kern te ontdekken. We worden nog eens verplaatst in de tijd dat er nog zeilschepen de Vlissingse rede binnenvielen en de loodsen nog met zeilsloepen of op de riemen er op uit moesten. We maken er een fietstocht in mee van de varensgezellen, maar ook zwaar stormweer, waar de helden zon der zwaard de bemanning van een in nood verkerende bark halen. Kostelijk beschreven, leutig soms en met fraaie tekeningen en foto's verlucht. Prijs ing. 2.90; gebonden 3.90 „Zon en vlagen", door H. C. Steketee- Hoogvliet. Dit is een boek met twintig schetsen, van het geen op en om de boerenhoeve gebeurt. De amateur heeft hier het hele hebben en houden van het Zeeuwse boe renleven op kundige wijze weergegeven. Het vroeger en nu" komt er ook in voor, de ouwerwetse boer met z'n vrouw in de sjees en de moderne boer, die zelf wel veearts zou kunnen zijn. Mooi zijn vooral de schetsen ,,de slacht" en het „oekeboordje, in 't uusje", gees tig dat van zaterdagavond" en hoe ■I"' de burgemeestersvrouw even naar voren gebracht. Hier volgt een extract uit deze notulen; het verhaal geeft tevens een beeld van de eigenaardige doi'pstoe- standen in die tijd: een oud-burgemecs- ter richt zich tot de raad: „Wordt aan de raadsleden voorgele zen een ingekomen adres van den Wel edelen Gestrengen Heer Mr. J. E. van den Broek, kantonregter (van 1852 1859 Burgemeester van Sommelsdijk), inhoudende het verzoek aan de verga dering om de door den voorzitter ge dane of nog te doene voorstellen betref fende de uitbreiding der onlangs opge- rigte bewaarschool met welwillendheid aan te hooren en in ernstige overweging te nemen; dat hij bekend gewoi-den met de voorstellen die dienaangaande door den voorzitter zullen worden gedaan, vooral met het oog op de vroegere be trekking, waarin hij tot de Gemeente Sommelsdijk stond, zich genoopt acht die voorstellen zooveel mogelijk in het belang der Gemeente te onderstevmen en de raadsleden opmerkzaam te maken om toch niet uit het oog te verliezen dat 2ij eene vrouw als die van haren voor zitter in haar midden mag hebben die haar leven wijdt aan het opkomend ge slacht en meer bepaald zoo belangeloos aan de kinderen van Sommelsdijks inge zetenen" De brief van den Weledelen en Ge- i strengen Heer van den Broek doet de vraag rijzen of Elize van Calcar in deze i kleine dorpsgemeenschap de waardering hoeft genoten, die zij verdiende. Mis- schien was zij te groot voor dit eiland. Het valt bijvoorbeeld op, dat zij niet ge- noemd wordt in het Gedenkschrift van de Afdeling Middelharnis-Sommelsdijk der Maatschappij tot Nut van het Al gemeen 18101910. Hoofdstuk XI van dat boekje vertelt iets over de gehou- den voordraohtsavonden. Wel vind ik de i naam van haar man, de burgemeester, vermeld. Op pag. 61 lees ik: „Van groote beteekenis werd de avond van 15 december 1862. Een drietal heeren J. Goetzee, J. Rodams en H. C. van Cal car droeg Schimmels dramatische schets ,,3truensee" voor. Maar over de befaam de schrijfster van „Een star in den nacht" geen woord. De oud-burgeme^ster van den Broek heeft er de raad op gewezen, dat mevr. van Calcar haar leven wijdde aan het opkomend geslacht. En dat is de tweede activiteit, die mij is opgevallen bij de enigszins vluchtige studie, die ik voor ons Streekmuseum omtrent het leven van Elize Calcar maakte. Het archief van de gemeente Sommels dijk verbergt wellicht nog- het een en ander omtrent de bekende - schrijfster. En in dit verband moet ik er op wijzen hoezeer het te betreuren valt dat de Flakkeese archieven (die van de polders de kerken en de gemeenten) niet geopend zijn. Wat we op het eiland nodig hebben is een Centraal archief met een Archi varis, die dat archief doeltreffend be waart en die er de weg in weet. De Flakkeese Gemeenschap heeft enige jaren geleden een commissie benoemd om de mogelijkheid van een centraal archief te bestuderen. Maar tot een de finitief rapport is het helaas niet ge komen. „de jonge jongens" pret maakten. Het dialect is zover we het beoordelen kun nen zeer correct en voor later is het waardevol, dat verschillende pittige uit drukkingen zijn opgetekend. Een pracht- bundel Zeeuwse schetsen. Prijs ingen. 2.30 en geb. 3.30. „Onder Zeelands hoge hemel", door Barend Zwerfmans is weer een boekje van geheel andere aard. Zeeland is een rijk natuurhistorisch gebied en niet ieder is in de gelegenheid kennis te ne men van of zelfs maar vermoedens te koesteren omtrent de rijkdommen,» die in deze provincie verborgen liggen. We ma ken hier kennis met de Zeeuwse krukels met mossels, oesters en kreeften; aard sterren en judasoren; op polderwande lingen en Jangs de Zeeuwse d'jken laat de schrijver ons de flora en fauna zien, kortom van alles wat er groeit en bloeit en leeft. Wie zich voorneemt om tochten door Zeeland te maken schaffe zich dit bQek- ske aan; het opent de ogen voor veel wat er aan schoons te zien is. De prijs is 3.85 ingen. en 4.85 gebonden. „Oud Walcheren", door J. Vader. Dit boek vertelt van mensen en dingen uit grootvaders tijd. Een stuk historie van Walcheren uit vroeger dagen, toen de boeren nog leefden in hun geheel eigen kring en nog weinig interesse toonden, voor alles, wat er in de verre, voor hun vreemde wereld gebeurde. De hele boe renbevolking wordt er in besproken, het melken en karnen, de kleding (ekster- nisten, gouwe naelden en labedissen) de standen, de boerentrots, de vrijage, het huwelijk ,maar ook ,,de laatste reis naar het kerkhof", feesben en folkloritische gebruiken, koopdagen enz. Het mooie in dit boek is, dat de schrijver het leven van de lïiensen heeft vastgelegd, dat thans door onze moderne tijd zoveel ver anderingen ondergaat Een heel mooi, waardevol boek. Mooi geïllustreerd met fraaie tekeningen. Prijs 3.40 ingen. en geb. 4.40 „Het Zeeuwse Volksraadsel", door W. Geldof. Een bijzonder mooie verzameling van Zeeuwse volks- en kunstraadsels. De au teur is in deze materie zeer goed thuis en heeft naar uit dit boek blijkt er een diepgaande studie van gemaakt. In het eerste hoofdstuk geeft hij eerst een be schrijving wat een raadsel eigenlijk is; de auteur definieert het' als volgt: ,,Het raadsel is een beschrijving of vertelling in dichtvorm of proza, van een zaak of gebeurtenis, zonder die te noemen en met de bedoeling, dat lezers of hoorders uit die beschrijving of vertelling zullen opmaken welke zaak of gebeurtenis be doeld wordt". In 10 hoofdstukken worden dan bezien de beschrijvende en verhalende en de di rect-vragende raadsels; de geschiedenis van het Zeeuwse raadsel; Zeeuwse raafl- selsprookjes, elementen van onze raad sels, rekenraadsels en strikvragen. Alles doorspekt met voorbeelden, waarbij de schrijver in vele Zeeuwse plaatsen oude raadsels en raadsel-sprookjes heeft op getekend, die alzo voor het nageslacht worden bewaard. Heel mooi en zeer leer zaam, voorzien van fraaie houtsneden van R. Snapper Prijs 3.25 ingen. en gebonden 4.25 „^ciuwrc vertelseltjes" door L. W. Huisman-Grlep. Ook dit boekje heeft historische waar de omdat door de vereeuwiging in boek vorm deze Zeeuwse vertellingen aan de vergetelheid worden ontrukt. We geven hier enkele titels van de vertellingen weer. ,,Joane op de bromfiets". „Als 't kind mar een naem „eit", ,.De pries uut de Zurrelizêêse paere-loterie" „Zoa as de ouwe zonge" lederendêên eit zijn eigen keus" Wat Geert Kru- sen in 'uus kreeg" enz. Het is bijna geheel in dialect geschre ven, zowel in het Zuid-Bevelands als het Schouwse. waarbij er naar gestreefd is, dit zo getrouw mogelijk weer te geven. Prijs ing. 2.90 en geb. 3.90 De uitgeverij den Boer te Middelburg geeft met de uitgave van deze werkjes blijk belangstelling voor „zijn" provincie te hebben, hij bewijst er het Zeeuwse volk een onschatbare doenst mee. De serie mooie boekjes mogen in vele han den komen en er mogen er nog meer op volgen! Onze complimenben voor de uit voering! „Jeugd zoekt een haven" door Nelly van Dijk-Has. Uitgave J. H. Kok N.V. Kampen In de „Gouden Poort Reeks" heeft dit boek van Nelly van Dijk-Has een tweede druk gekregen. We hebben het bij de eerste druk besproken en aangeprezen en konden niet nalaten het nu weer in een-stuk-achtereen uit te lezen. We kijken in dit boek achter de scher men in een orthodox-protestants gezin, waar de kinderen stuk voor stuk worden belicht en op het intieme leven van enkelen, dieper wordt ingegaan. Vader is een „raak-niet en smaak-niet" natuur, maar grootvader en grootmoe der zijn juweeltjes van mensen! Jeugd zoekt een haven" is de juiste betiteling van deze roman; de opgroeien de jeugd moet geleid worden en „thuis" een haven vinden! Indrukwekkend en spannend, met een zeer goede moraal. Prijs gebonden 3.95. „De Gesel", door John GoWthorpe. Uitgave „De Fontein" te Utrecht. We weten dat ten tijde van Jezus omwandeling op aarde de Joden bezet waren met een sterk nationalis tisch streven. Hun hoop was er op ge vestigd, dat er iemand zou komen, on der wiens leiding zij vrij zouden komen van het Romeinse juk. Hun verwachtin gen werden zeer teleurgesteld. De Heere Jezus predikte de scharen, dat Zijn Koninkrijk niet van hier was en niet te verkrijgen door wapengeweld Het bleek hun. dat Hij hun niet zou aan voeren en daarom vielen zij Hem af. In dit boek worden we midden in die tijd geplaatst; de hoofdpersoon is Dorio, een romeins hoofdman, die tot taak heeft de leiders van de nationale bewe ging op te sporen, daarover rapport uit te brengen en zo nodig onschadelijk te maken. De schrijver werpt veel licht op het geen de vier evangeliën ons hierover verhalen; op dit punt zijn dergelijke boe ken heel nuttig. Men kan zich er dan beter een denkbeeld van vormen. Het is prijzenswaardig dat de schrijver d.é Heere Jezus zelf op een eerbiedige at- stand laat in zijn verhaal. Wij verne men van Hem slechts door middel van derden. De hoofdman Dorio is overtuigd, dat de Heere Jezus onschuldig is. Hij komt voor Diens leven op, beledigt Pilatus en wordt met dezelfde gesel gestriemd en geslagen, waarmee Christus ten bloede toe wordt verwond. Het verhaal is vanzelfsprekend be dacht, maar geeft een zeer goede kijk op de toestanden en gewoonten uit die dagen al hebben wij op sommige punten een andere mening dan de schrijver. We achten het een leerzaam boek, dat we kunnen aanbevelen. Fraai uitgevoerd, 304 blz. compacte druk, prijs gebonden 8.90. '■-! vi' Alle m dit nummor gerecenseerde boekwerken, z^jn verkrijgbaar of kunnen worden besteld bij:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 5