Vereniging tot bestrijding van ziekten onder het rundvee kwam bijeen Tuinbouwteelt vergunningen Plaatselijk Nieuws Boerderijbranden november 1956 NIEUWS UIT ZEELAND Ontvolking van net plattelana Postzegeltentoonstelling in het Diekkuus 29e Jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Gunstige resultaten Lezing over huisvesting van rundvee Donderdag j.l. vergaderde in Hotel Spee te Sommelsdijk de Vereniging tot bestrijding van tuberhulose en andere ziekten onder het rundvee op Goeree—Overflakkee. De vergadering was niet bijster druk bezocht, al- hoewel de agenda diverse voor de veehouders van ons eiland belangrijke en interessante zaken vermeldde, n.l. behalve een huishoudelijk gedeelte ook enige mededelingen van de directeur van de provinciale gezondheids- dienst voor dieren, de heer Oskam, alsmede een lezing van ir. C. J. At Bouma over bouw en inrichting van koestallen, terwijl tenslotte een, twee- tal films werden vertoond. Behalve veehouders woonden ook de heide dierenartsen van het eiland, de heren Terlouw en Wagner, de vergadering bij. In Westerloose Veen tussen Oude Pekela en Winschoten is een duiker onder een van de dijken gebroken. Door de kiracht van het water is eert gat ontstaan van 8 meter. Meer dan honderd hektaren bouwland zijn on der water gelopen. Foto: Vader en zoon staan machteloos bij hun onder gelopen land. Centrale Telling Middelharnis Dinsdag 15 januari 1957 No. 2564 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De trek van het platteland naar de stad is in de laatste eeuw een verschijn sel dat zich veelvuldig voordoet. Speci aal in de na-oorlogse jaren waarin de industrialisatie van sommige streken grote vooiltgang heeft gemaakt heeft de trek van het platteland naar die indus triecentra grote afmetingen aangeno men. Heit klassieke voorbeeld van een ontvolkt platteland door de trek naar de steden vormt Frankrijk. Daar zijn dorpen tot buurtschappen geworden. Buurtschappen zijn onbewoond en boe renhoeven, die geheel vervallen, doordat er geen bewoners voor zijn, zijn geen zeldzaamheden. Ook in ons land komt de trek van het platteland naar de stad in aanzien lijke mate voor. Niet dat er gesproken moet worden van een totale ontvolking, zo erg is het gelukkig niet! Maar in niet weinig streken is er een stilstand in de groei der bevolking, ja er zijn stre ken in ons land waar het getal inwoners van jaar tot jaar afneemt. Het gunstige geboorteoverschot wordt geheel te niet gedaan door een vertreksaldo. In zulke streken wordlt. ook om begrijpelijke rede nen, immers de jongeren trekken weg en ook de jonge gezinnen, het geboortecij fer ongunstig beïnvloed. Er komt in de streken met een vertreksaldo een ver oudering van de bevolking waardoor het geboortecijfer daalt en waardoor geboor tecijfer en sterftecijfer dichter bij elkaar komen te liggen. Zulke streken van ons land zijn ondermeer Noordoost Overijssel Drerithe behalve de oliehoek, de zeeklei- gebieden van Noord-Groningen. Zo b.v. de streek ten Noorden van het Eemska- naal en het Damsterdiep. Maar ook in de kleigebieden van Zuid west-Nederland neemt de bevolking lang niet zo sterk toe als in overig Nederland Zuiver agrarische gebieden zoals Tholen Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland, Flakkee en meer andere gebieden nemen nauwelijks in bevolking toe. Als men de bevolkingscijfers van die streken van voor 40-50 jaar vergelijkt met die van heden dan valt er weinig vooruitgang te bespeuren. Een enkele plaaJts kan door het voorkomen van bijzondere omstan digheden, daarop een uitzondering ma ken, maar het blijft een uitzondering over het algemeen neemt de bevolking van de Zuidwesthoek van Nederland, en agrarische sitreek bij uitnemendheid zeer weinig in bevolking toe. We wezen er boven reeds op, dat de verklaring voor de hand ligt. Jonge on getrouwde mannen en vrouwen trekken weg en vestigen elders een gezin. Ook jonge echtparen verlaten hun dorp met helt gevolg, dat het geboortecijfer in der gelijke streken ver onder het landelijk gemiddelde komt te liggen, wat gevoegd bü een vertreksaldo geen ander gevolg kan hebben dan een uiterst lage bevol king naarmate boven genoemde factoren in min- of meerdere mate optreden. Het krachtigste deel van de bevolking trekt weg. Het is toch niet tegen te spreken, dat durf en ondernemingsgeest eigenschappen zijn, die speciaal bij de jongeren gevonden worden. Dat daar door het platteland ernstige schade lijdt behoeft zeker geen betoog. Een gelijk blijvende, meer nog een achteruitgaande bevolking is een rem voor de onderne mingsgeest van de plattelanders. De durf om de vleugels wat wijder uit te slaan ontbreekt en zo komt er in het zakenleven een gebrek aan initiaitieven, waardoor dit leven in minder of meer dere mate gaat lijden. Wanneer door omstandigheden als boven geschetst de bevolking veroudert, dan gaat het dorps leven kwijnen. Niet alleen in materieel opzicht, neen ook in cultureel en geeste- iijk opzicht. Het verenigingsleven moet een kwij nend bestaan lijden, doordat er geen ver vanging van vertrekkende leden door nieuwe kan plaats vinden. Ook het ker kelijk leven gaat in meer of mindere mate kwijnen. Er is geen groei en bloei, die de hogere financiële eisen kan op vangen. De basis waarop het kerkelijke leven steunt wordt versmold. Deze hoofdzakelijk op maiterieel gebied gele gen moeilijkheden vormen nog niet de ergste zijde van het verouderen van de hevolking al zijn de problemen van on derhoud en vernieuwing steeds moei lijker op te lossen. Zwaarder ligt het probleem voor de bezetting van de amb ten. Door dit alles, het ontbreken van groei en bloei, komt er een druk te liggen op het dorpsleven, waardoor de animo wordt gedood en waardoor er een zeke re apathie onder de bevolking gaat heer sen. Er komen in verenigingen leemten, die moeilijk of in het geheel niet aan te Vullen zijn en ook in höt kerkelijk leven komt op allerlei wijze achteruitgang, doordat het jonge initiatiefrijke deel van de bevolking weg^trekt. Dat daardoor grote schade geleden wordt in geestelijk opzicht behoeft zeker geen betoog en <iat dit verschijnsel voor het platteland grote gevaren met zich meebrengt blijkt wel zeer duidelijk uit een mededeling in het Centraal Weekblad voor de Geref. kerken. Als een duidelijk sprekend voor beeld van de gevaren van het wegtrek ken van het platteland wordt in dat blad gewezen op de Drentse gemeente Em- men-Erfscheidenveen. Daar was een hiooie bloeiende Chr. school met onge veer 150 leerlingen. Velen, vooral jonge ren trekkeif er weg. Met het gevolg, dat ^e school gesloten en opgeheven moest Worden wegens gebrek aan leerlingen. Voor welke moeilijkheden het kerkelijke ^n het verenigingsleven komen te stj,an kan men zich gemakkelijk voorstellen. Al zijn in onze streek de gevolgen van De voorzitter der vereniging, de heer J. L. Koent, verwelkomde de aanwezi gen, in het bijzonder de gasten-sprekers van de overkant. Dan kreeg de secreta ris-penningmeester, de heer M. Both uit Melissant, gelegenheid tot lezen der no tulen en het uitbrengen der jaarversla gen. Hieruit bleek o.a. dat de vereniging vorig jaar ruim 970 gld. heeft besteed voor de runderhorzelbestrijding. De vergadering keurde, na uitge bracht advies der betreffende commissie deze jaarstukken goed. In het bestuur stelde zich dhr. S. Poortvliet niet meer herkiesbaar. De he ren A. Li. van den Tol, Stad aan 't Ha ringvliet en M. Troost, Goedereede, wer den bij akklamatie herkozen. Na gehou den schriftelijke stemming werd in de vakature van dhr. Poortvliet benoemd dhr. Jn. PoortvUet, de zoon, waarmede de vader zich zeer ingenomen toonde. De voorz. betuigde het scheidende be stuurslid hartelijk dank voor diens werk in het belang der vereniging, waarvan deze nog onlangs op een vergadering met het hoofdbestuur blijk had gegeven. Gunstige resultaten. Dhr. Oskam deed dan enige belangrij ke mededelingen over de zaken en re sultaten van de gezondheidsdienst, in het bijzonder voorzover deze Flakkee betroffen. De vorig jaar gehouden onderzoekin gen op het gebied der runder-tbc hebben op 't eiland 12 reactiedieren naar voren gebracht verdeeld over tien bedrijven welke dieren zijn opgeruimd. Intus sen is weer al een nieuw onderzoek ter hand genomen, waarmede men tot op de helft is gevorderd. Er zijn tijdens dat laatste onderzoek plm. 2000 dieren on derzocht en daarbij is slechts één rea- geerder gevonden, terwijl er voor 20 nog een heronderzoek zal plaats vinden. Door de dierenartsen uit de streek is naar voren gebracht, dat het heronder zoek voor de veehouders enige bezwaren met zich brengt. Als een rund in heron derzoek is zit de veehouder daar 6 we ken mee vast, want he/t kan naar geen enkele markt gebracht worden en ook mag het dier niet geslacht worden, want dan zou het „weg" zijn en als po sitief moeiten worden aangebracht en het bedrijf dus „besmet" of „rood". Vervoer kan alleen met speciale toe stemming geschieden. Men moet in deze gevallen dus steeds contact melt de prov. dienst opnemen. Er is op deze moeilijk heden iets gevonden, waarbij onder nauw toezicht dient te worden gehan deld. Als het een slachtdier betreft kan direct dubbelculinatie worden toegepast en zonodig kan zo'n dier als „tegenval ler" worden geleverd en vergezeld van een geel geleidebiljet naar de slacht- plaats worden vervoerd, binnen de ge stelde termijn van zes weken. Voorts komt er nogal eens onderlinge verhandeling van runderen tussen de veehouders voor. Daarvoor zijn ook par- pieren nodig, o.a. de tbc-verklaring en de schets. Er kunnen ernstige conse quenties aan vast zitten (b.v. in geval len van reactiedieren). Indien het jonge dieren betreft (onder 9 maanden) is geen tbc-verklaring no dig, maar wel een betreffende mond- en klauwzeer. De kopers moeten dus altijd papieren eisen, anders krijgt men moei lijkheden. Dhr. Oskam kondigde verder aan, dat in februari begonnen wordt met de mond- en klauwzeerentingen (1 febr.- 15 april) Vorige jaren zijn met die en tingen praktisch geen moeilijkheden on dervonden en spr. vertrouwde, dat ieder een er ook weer aan mee zal werken. Het aan de hand zijnde tbc-onderzoek moet voor 15 februari zijn beslag heb ben gekregen. Van het abortusonderzoek 'was Flak kee vorig jaar nog uitgezonderd. Er is intussen contact opgenomen met de beide melkfabrieken, die spontaan heb ben meegewerkt. Er zijn daar monsters genomen, die 235 bedrijven omvatten in december), waarvan er 57 positief ble ken, de anderen negatief. Thans is er sprake van een volledig het trekken naar de stad minder tast baar, toch doet zich het verschijnsel ook op onze eilanden geducht gevoelen. Het trekken van het platteland naar de stad is een bedenkelijk verschijnsel, dat diepgaande gevolgen met zich mee brengt. In een volgend artikel wensen we daar nog enige opmerkingen over te maken. bestrijdingsplan, hetwelk om advies is gezonden naar de landbouworganisaties en waarover contact is gezocht met de districtsbesturen. Dhr. S. Poortvliet heeft daarbij ge wezen op de uitzonderlijke positie van Flakkee. Het zal verder worden bezien. De veehouders dienen zich alvast in te stellen op dit komende bestrijdingsplan. Het onderzoek geschiedt kosteloos, alleen bij nader onderzoek wordt ver goeding gevraagd voor flesjes, bloedon derzoek enz. Men kan die stellen op 1.50 per monster. Aldus dhr. Oskam, die vervolgens nog enige verzoeken om nadere inlichtingen uit de vergadering afwerkte. Hulsvesting van rundvee Dan was het woord aan ir. Bouma over koestallen. Van de huisvesting van het rundvee bleek deze landbouwkun dige studie te hebben gemaakt, maar hij begon met op te merken, dat hij niet bout portant tot bouw van nieuwe stal len en zus of zo inrichting wilde advi seren, omdat de kosten enz. van bouwen en veranderen thans zo heel hoog zijn en ook, omdat men op vele punten nog geen volledig standpunt over wat wel of niet verkieselijk is heeft kunnen verkrij gen. Wel is er wellicht met bescheiden middelen al een en ander aan bestaande stallen te veranderen en te verbeteren. Mede aan de hand van lantaamplaat- jes vertelde dhr. Bouma over de loop stallen, die in Amerika in zwang zijn en waarmede enige bedrijven in ons land proeven nemen. Het belangrijkste van dit systeem vond spr. de doorloopstal, waarin de melker 75 cm lager staat dan de koe. Bouw van zo'n stal is niet goedkoper dan de traditionele en spr. kon er niet veel positiefs van vertellen. De door loopstal kan Wel helpen ter verminde ring in het gebrek aan arbeidskrachten. Behalve doorloopstallen heeft men in Amerika ook wel doorloopmelkwagens. In de gewone grupstallen staan de koeien een half jaar vast. Men moet het er de dieren zo „plezierig" mogelijk maken; dat is voordeel voor de boer! In het algemeen schenkt men aan de lucht verversingen te weinig aandacht. Spr. adviseerde ernstig om in elke stal een thermometer op te hangen. De stal- temperatuur moet tussen 12 en 15 gr. liggen, in geen geval hoger, want dan krijgen de dieren moeilijkheden om hun surplus aan warmte kwijt te raken De aanvoer van verse lucht moet zijn 300 500 vlerk, m per dier, de afvoer- mogelijkheid 900 vierk. cm. De stal moet kunnen ademen!! De lucht dient op zoveel mogelijk plaatsen er in te komen, niet op de dieren te vallen en bovenin er uit te gaan. Spr. raadde het scheren van de koeien zeer aan; dat bevordert de droogte in de stal. De lichtoppervlakte moet 1/5 deel van de vloer beslaan en het licht moet zo hoog mogelijk ingevoerd worden. Terzake de inrichting verklaarde spr. zich voor een grupstal, met een grup van 60 cm, breed, met een gter- gootje er in. Vastzetten der koeien aan een paal de oude methode vond spr. niet dwaas een ketting is ook goed. De staarten moet men vaaüiinden, op dat die niet door de mest Jffitn. Aldus enige der voornaamste punten van ir. Bouma over de stalinrichting. Ook deze spr. kreeg enige vragen te verwerken, in hoofdzaak de ventilatie en het gebruik daarbij van elektrische ventilatoren betreffend. Tenslotte volgde dan nog de vertoning- van de films, die de heer Oskam door de microfoon van duidelijke toelichting voor zag; er viel hierbij voor de veehouders veel te leren en alleen al daarom was het zeker jammer dat de belangstelling voor deze vergadering niet groter was. De Voedselcommissaris voor Noord en Zuid-Holland maakt bekend, dat evenals vorige jaren, voor 1957 bijzon dere tuinbouwteeltvergunningen zullen worden verleend voor vroege aardappe len, spruitkool, aardbeien en rode peen voor veevoeder Voor bijzondere tuinbouwteeltvergun ning voor vroege aardappelen (met een nacultuur van spruitkool, bonen of bloeom kool) komen alleen in aanmerking, er kende bedrijfsgenoten „A" (telers van warmoezerijgewassen) met een totale bedrijfsgrootte van ten hoogste 5 ha. Zij, die niet als bedrijf genoot „A" zijn erkend of bedrijfsgenoten „A" met be drijven boven de 5 ha, komen alleen in aanmerking voor bijzondere tuinbouw teeltvergunning voor vroege aardappe len zonder nacultuur. Voor bijzondere tuinbouwteeltvergun ning voor spruitkool komen alleen in aanmerking erkende bedrijfsgenoten ,,A" doch deze bijzondere tuinbouwteelt vergunningen zullen slechts in bepertke mate worden verleend. Aanvragen, zowel voor vroege aard appelen als voor spruitkool dienen voer 1 maart a.s. bij de plaatselijke bureau houder te worden ingediend. Bijzondere tuinbouwteeltvergunningen voor aardbeien kunen door geregistreer de telers worden aangevraagd Bijzondere tuinbouwteeltvergunningen voor rode peen voor veevoeder kunnen tot 1 mei a.s. worden aangevraagd bij de P.B.H.'s. Sluitingsdata voor het aan vragen van erkenningen en teeltrecht: Aanvragen erkenning groenteteler toe wijzing nieuw teeltrecht 31 januari 1957; Aanvragen erkenning fruitteler uitbrei ding boomgaard 1 maart 1957; Aanvra gen bijzondere tuinbouwteeltvergunning met uitzondering va die voor rode peen voor veevoeder il maart 1957; Aanvra gen bijzondre tuinbouwteeltvergunning voor rode peen voor veevoeder 1 mei 1957; Aanvragen overschrijving teelt recht tussen bedrijfsgenoten ,,A" 1 maart 1957 DIRKSLAND Plotseling sterfgeval. Op 58 jarige leeftijd is in het ziekenhuis te Roermond (L.) plotseling overleden de heer N. M. L. van Nieuwenhuijzen, v. h. wonende te Melissant en sinds verleden jaar te Dirk- sland. De heer Nieuwenhuijzen is zoals bekend zal zijn op 2 januari j.l. een ernstig ongeluk overkomen, waarbij hij en zijn echtgenote in het ziekenhuis te Roermond moesten worden opgenomen. Zij waren op weg naar hun zoon, die arts is te Hoensbroek, toen op korte afstand van deze plaats een gecompli ceerde aanrijding plaats vond op een bepaald kruispunt mei een vrachtwagen. waarbij mevr. v. Nieuwenhuijzen er het ergste aan toe was. De toestand van dhr. van Nieuwen huijzen was intussen van die aard, dat hij heden maandag uit het ziekenhuis zou worden ontslagen. Vrijdagavond heeft hij echter een hart-aanval gekre gen, dat zijn overlijden tot gevolg had. De overledene had wel eens meer last van het hart en beklemdheid op de adem waarom hij verleden jaar rustig te Dirk- sland is gaan wonen. Dit bijzonder tragische sterfgeval heeft zowel te Dirksland als te Melis sant en omgeving, grote verslagenheid gewekt. Heden dinsdagochtend -11 uur is het stoffelijk overschot te Melissant ter aarde besteld. De echtgenote kon daarbij niet tegen woordig zijn, omdat deze nog te Roer mond in het ziekenhuis moet verblijven, wat het sterfgeval te smartelijker maakt. Studie-vereniging S.G.P. Vrijdag avond 7 uur zal de studievereniging der S.G.P. weer bijeenkomen in de vergader zaal van de kerk der Ger. Gem. aUiier. Dhr. Th. de Waal te Middelharnis zal refereren over „Praktische en principi ële vragen in de gemeenteraden". Bezoekers zijn hartelijk welkom. Andere penningmeester S.B.Z. We gens vertrek van de penningmeester van de S.B.Z., dhr. H. G. van Gangelen is door het bestuur benoemd dhr. L. Jon- gejan (posthouder) Zomerstraat De leden van de S.B.Z. dienen hier goed nota van te nemen. GOEDEREEDE Ongeval. Tijdens stormachtig weer en ruwe zee, had schipper Jb. L. van de G.O. 3 het ongeluk zodanig te vallen, dat hij naar de thuishaven moest te rugkeren. De ontboden geneesheer con stateerde een ernstige knieblessure, ten gevolge waarvan hij enige weken rust moet houden. Verkoop vissersohlp. De motorbotter G.O. 13 van de erven Jb. Gr. is onder hands verkocht aan de Gebr. 't M., wel ke van hieruit er de Noordzeevisserij mee blijven beoefenen Vergadering IJsclub. Zaterdag 19 jan. a.s. houdt de ijsclub „Vooruit" alhier haar jaarvergadering, Ondermeer houdt dit verband met het feit dat tengevolge de ruilverkaveling der polder „De Oude Oostdijk" stappen moeten worden on dernomen voor een andere ijsbaan. OOLTGENSPLAAT Hervormde gesmeente dankbaar dat haar predikant blijft. Dat ds. van Drenth bedankt heeft voor het beroep naar de gemeente van Wijk bij Heusden, heeft de Herv. gemeente alhier zeer dankbaar gestemd. Oudarling D. Troost heeft dit zondagavond na de dienst namens kerkeraad en gemeente naar voren gebracht. Deze beslissing heeft ons verblijd, aldus dhr. Troost, al mogen wij ook niet voorbij gaan aan de roeping van een vacante gemeente. Hij wenste de predikant veel zegen op zijn arbeid en verzocht de gemeente ds. van Drenth de zegenbede uit Ps. 134 toe Van donderdag 17 tot en met zater dag 19 dezer zal in het Diekhuus te Middelharnis een tentoonstelling gehou den worden van postzegels, georgani seerd door de afdeling Flakkee van de Internationale Vereniging „Philatelica". Ten verzoeke van de Diekhuusleiding werd in oktober j.l. een viertal tafels in het Diekhuus benut voor het uitleggen van een aantal albumbladen uit de ver zamelingen van enkele verzamelaars van Flakkee, zulks om toen een zaal, waarin een foto-expositie gehouden werd enigszins op te vullen. Het plan was toen op zo korte termijn opgekomen, dat dit eigenlijk niet meer dan een „lay-out" was. Van de zijde van verzamelaars op Flakkee is toen gevraagd, later in het jaar nog eens van het Diekhuus gebruik te mogen maken, voor een tentoonstel ling van iets grotere afmetingen, waar voor dan speciaal iets klaar gemaakt kon worden. In de a.s. tentoonstelling, waarvoor de opstanden konden worden geleend van het Hoofdbestuur van Philatelica" zult U dan ook van vrijwel alle twintig leden onzer afdeling een inzending vin den, waarin ieder zijn beste krachten heeft gelegd Wat is er te zien? Om enkele dingen te noemen: U vindt er een ,,muziektentoonstel- ling", een „padvinderij" „Bijbelse motie ven op de postzegel", ,,De Zuidpool", een collectie Nederland Zwitserland, posthis- torie, briefkaarten enz. enz. te zingen: „Dat 's Heereh zegen op U daal". Ds. van Drenth was getroffen door deze uiting van dankbaarheid. Hij heeft bij dit beroep een nauwere band gevoeld met de gemeente en kon daarom deze niet verlaten. Evenwel heeft het beroep naar de gemeente van Wijk, die ook al IV2 jaar vacant is hem niet onbewogen gelaten Ik weet, aldus ds van Drenth, hoe ik naar hier ben gekomen en als ik weg ga hoop ik dit ook voor God te kunnen verantwoorden. Hij dankte ouderling Troost voor zijn welgemeende woorden en de gemeente (die hij nog intenser hoopt te dienen) voor de zegenbede hem toegezongen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerkdienst. Ds. H. van Gilst van Dirksland hoopt donderdagavond, om 7 uur in de Geref. Gemeente alhier voor te gaan In de maand november 1956 zijn 19 boerderijbranden voorgekomen, waar bij de boederij totaal werd vernield of zwaar beschadigd werd. Vier van deze branden kwamen voor in Groningen, twee in Friesland, twee in Drenthe, drie in Gelderland, één in Utrecht, één in Noord-Holland, één in Zuid-Holland, drie in Noord-Brabant en twee in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op 1.156.500 Eén van deze branden werd veroor zaakt door het spelen met vuur; één door lekke schoorsteen; één door von ken uit schoorsteen; één door sluiting in elektrische installatie van tractor; één door hooibroei; één door het omvallen van petroleumlantaarn; één door lekken de brandstofleiding van dieselmotor voor dorsmachine; één door terugslag in car- burator van vrachtauto bij starten in de schuur; één vermoedelijk door houten balk die in schoorsteenboezem was ge metseld; één vermoedelijk door sluiting in krachtleiding, terwijl in negen geval len de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden zijn 3 paarden, 53 koeien, 50 varkens en 88 stuks kleinvee omgekomen. Doel is, aan te tonen, dat postzegel- verzamelen leerzaam is, belangstelling kweekt voor diverse onderwerpen, zowel de kennis kan vermeerderen van aar drijkskunde, als van politieke verhoudin gen - en hetgeen zeer belangrijk is - ook voor smallere beurzen e enbuitengewoon interessante collectie kan worden opge bouwd. Om dit te bereiken meent de af deling Flakkee, dat niet beter kan wor den gedaan, dan te tonen, hoe door ver band in een vereniging iemand de uit werking van een onderwerp kan toetsen aan die van anderen en daarna zelve het door hem begeerde object kan gaan op zetten om de hem eigene manier. Op de tentoonstelling zal dan ook op gewekt worden, lid te worden van de afdeling. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. Voor het vervoer der tentoonstel- lings-rekken is een subsidie verkregen van de afdeling Culturele Belangen van de Flakkeese Gemeenschap. BRUINISSE Ongeluk. De 16 jarige scholier W. Z. alhier had donderdagmorgen het onge luk toen hij in de bus stapte te struike len, waardoor zijn voet gedeeltelijk door een der wielen geraakt werd. Een ge dwongen vankantie was daarvan het ge volg, daar dokter Quaak moest constate ren dat de voet ernstig gekneusr was. Verloren kerkboekje terug uit Enge land. Mejuffr. J. N. van den Bos alhier miste na de terugkeer van de evacuatie in 1945 haar kerkboekje, dat zij in 1944 toen zij moest evacueren had thuis ge laten. Dat was in die dagen niets bijzonders want Duitsers, geallieerde Strijdkrach ten en zelfs Hollanders, konden in die dagen de verleiding niet weerstaan om in elk huis van een dorp waaruit de be woners verdreven waren met een bezoek te vereren en dan mee te nemen wat van hun gading was. Groot was deze week de verbazing van de familie van den Bos, toen men deze week, een pakje uit Engeland ontving, dat het geroofde bijbeltje bleek te be vatten. In het boekje had men indertijd de naam van de eigenares voorin geschre ven, zonder weg te weten met de achter naam luidde het adres aan: Jacomina Neelti, Kerkstraat 57 Bruinisse. Elke verdere aanduiding van de af zender ontbrak alleen aan de postzegel kon men zien, dat het pakje in Engeland was gepost. Na 11 jaar kwam het boekje dus toch nog bij de eigenares terug. ST. ANNALAJSTD Bijbellezing ds. P. Westland. Ds P. Westland hoopt D.V. woensdag 16 jan. a.s. des avonds om 7 uur zijn reeks Bij bellezingen over de „Verloren Zoon" voort te zetten. Er zal dan een collecte gehouden wor den ten bate van de School met de Bij bel alhier Ulenveiling van dinsdag 15 jan. 1957. Middel 28.19; Drielingen 27.50—28.02 Picklers 26.08. Aanvoer 130.000 kg. VEEMARKT Rotterdam, 14 jan. Heden aangevoerd in totaal 1865 dieren, waaronder 1.144 vette koeien en 721 varkens Prijzen: vette koeien 3.04-3.20, 2.86- 3.2.76-2.86; parkens lev. gew. 1.90, 188, 1.86 De aanvoer van varkens was ruimer met tamelijke handel en lagere prijzen. Enkele prima exemplaren gingen nog boven notering.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1