Ds. Postma nam afscheid van Den Bommel 29e Jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Dankbaar was de Herv. gemeente voor het vejip werk door deze predikant verricht Hospitaallinnen De teelt van klein fruit Klokkenist Van der Sluis te Sommelsdijk met zijn zilveren jubileum gehuldigd Fa. Van Hessen betoont meeleven met culturele verenigingen Centrale Veiling Middelharnis (ndrukwelclcende begrafenis van de heer A. Both Ernstig ongeluk met brom- liets te Ooltgensplaat Dinsdag 8 januari 1957 No. 2562 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Bet vriendelijk kerkje van den Bommel dat 380 zitplaatsen heeft bevatte j.l. lonAagmiddag zeker 500 personen; gezeten in de paden, in het portaal en onder ie preekstoel en waar nog maar een plaatsje te vinden was. Spontaan schik ten de gemeenteleden in en in iedere bank kon daardoor nog een plaats extra worden henut. - Wy kunnen hieruit wel de grote waardering opmerken die ds. C. C. T. PostnM 'heeft ingenom,en zowel in als buiten de gemeente in zijn 10-jarige ambtsperiode te Den Bommel. In maart 1957 kwam hij van Jaarsveld en volgende week zal ds. Postma intrede doen te Nijkerkerveen (Gld.) Onder de talrijke aanwezigen was ook tegenwoordig burgemeester en mevr. Van der Harst met wethouder Van Gelder namens het gemeentebestuur. (Wet houder Jongeling was verhinderd wegens ziekte van zijn vrouw). Ds. Schout en kerkeraad vertegenwoordigde de Geref. Kerk ter plaatse. Van de ringcolle- ga's merkte we op de ds. Wolthers (Oude Tonge), Van Drenth (Ooltgen^plaat), d. Besten (Dirksland), Boertje (Herkingen), van Herpen (Melissant) met hun kerkeraad. Voorts waren afgevaardigden van de kerkeraad tegenwoordig van Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet. Ds. A. V. d. Kooy Sr. schoonvader van ds. Postma (en bij hem inwonend), mocht ge zien zijn hoge óiiderdom ook deze dienst nog meemaken. Zet de oude palen niet terug De zon overgoot met zijn stralen de ze grote menigte, toen om half drie ds. Postma onder het zingen van Ps. 84 6 (door ouderling J. D. Peeman aan de gemeente opgegeven) voor het laatst de kansel beklom als predikant van de Herv. gemeente van Den Bommel. Na votum en groet las de ouderling Efeze 6 1017; beantwoord door de gemeente met het zingen van Ps. 116 vers 1. Na gebed las ds. Postma zijn tekst, gekozen uit Efeze 6 vers 24. „De genade zij met al degenen die onzen Heere Jezus Christus liefheb ben in onverderfelijkheid. Amen." Predikatie De gemeerJte zong onder het koliek- teren Ps. 115 6 en 7, waarna ds. Post ma zich in zijn predikatie, tot de gemeente richtte. Scheiden doet altijd meer of minder pijn vooral als de ver kondigingen goed waren. Maar het feit, dat wij niet eeuwig hier blijven is daar al een bewijs van. Slechts op één plaats is er geen scheiding, dat zal zijn als wij mogen zijn opgenomen in de Hemel. Maar nu maakt een zekere weemoed zich van ons meester. Ook in de Bijbel komen deze bewijzen voor en daarom is ons geen ding vreemd. Zo willen wij dan niet van U heen gaan nadat wij het beste elkander heb ben toegewenst. Paulus spreekt in onze tekst over ge nade en die wordt de hoorders van Pau- lus toegebeden. Dat is de gunst die God aan zondaars bewijzen wil en hieruit vloeien ons' alle weldaden toe. Vooral denken wij hierbij aan Geestelijke wel daden, maar ook de stoffelijke mogen wij niet versmaden. Roeping, wedergeboorte, geloof en be kering, volharding en heiligmaking, dat zijn de weldaden die uit de geeste lijke genade vloeien. De gunstgenoten des Heeren hebben hier de eerstelingen en daarom wenst Paulus hun al deze zaken toe. Bevestiging voor al deze din gen, zijn nodig omreden veel twijfelmoe- digheid en geesteloosheid ook bij Gods gekenden voorkomen. Wat is het de Heere nu meer waard dan dat wij hem liefhebben. Wat heeft Hij niet gedaan opdat wij zalig zouden kunnen worden? Maar een mens heeft van zichzelf daarvoor geen oog. Men begeert de Hee re niet als profeet en koning. Men wil niet het leven der rechtvaardigen. Het juk ligt óns niet. Paulus noemt Hem onze Heere en hierom gaat het. Daaruit bestaat de geestelijke eenheid en zij hebben daar om Christus lief. Zij kennen Hem als hun Heer en Heiland en 3org bij de Vader. Hun begeerte is dan ook om bij Hem te willen inwonen. In de tekst gaat het dan ook over on verderfelijke eeuwige liiefde. Hieraan krijgen de kinderen Gods dan ook steeds meer kennis, zij krijgen genade om ge troost te leven en om eenmaal zalig te kunnen sterven. Daarom gij die nog onbekeerd uw weg gaat, gaat tot Hem en beleid uw zon den, dan zal Hij u ook aannemen en kunt gij Hem prijzen en gij zult sma ken de eerstelingen van Zijn gunst. Zoekt Zijn aangezicht geduriglijk gij al len die Hem vreest! Zo moge dan de Heere ons allen goed zijn in weg, staat en toestand. Hij zal ons doen smaken Zijn genade die blijft tot in eeuwig heid. Amen. Toespraak tot gemeente en collega's Na het zingen van Ps. 45 1 en 2 richt ds. Postma zich tot de gemeente, ker keraad, collega's en andere personen. Allereerst werd het woord gericht tot de burgemeester, de Wethouder en de raadsleden. Dank werd gezegd voor de medewerking in de jaren van zijn verblijf in de gemeente. Hij wenste hen allen Gods onmisbaren zegen toe. Tot de kerkeraad van de Geref. Kerk met de predikant: „De wederzijdse ver houding is goed te noemen. Denk aan de rampdagen waarin wij samen mochten werken, aldus ds. Postma. De ringcoUega's wenste ds. het goede toe en veel vrucht op hun arbeid. De kerkvoogdij (gezeten boven op het orgel) werd veel dank gebracht. Con flicten kwamen er niet voor. Er zijn gunstige financiële resultaten geboekt. Wat zegt u van de 6190.78 in de maand december, zonder de catechisatiebus van de openbare school en het verjarings fonds? De heren Jan Mijs en Jan Goe- maat werden herdacht als trouwe leden van het college die ontvallen zijn. De Heere zij u en de notabelen in alles goed en nabij. „Wij gaan, aldus ds. Postma, onze or ganist niet gaarne voorbij." Ik hoop dat Ik u niet voor het laatst gezien en ge hoord zal mogen hebben. Het kosterpaar Vieeft goed haar best gedaan en voor hun werk heb ik dank en waardering. Twee belangrijke groepen van perso nen noemde ds. Postma de kerkeraad en gemeente. Wij ,gaan niet als vijanden uit elkaar. Maar als,vrienden die elkander hebben verstaan.' Hebt acht broeders op de zuiverheid van de leer en zet de oude palen niet terug. Waakt en bidt: En nu gemeente ik ga u verlaten. (Het greep de predikant erg aan). Alles was niet naar ieders zin. Maar de hy- pocriten hebben het niet gewonnen. Ik hoop van harte dat gij te vaster gefun deerd mocht zijn in de tijd dat wij hier waren. Hij de God des vredes zij u tot een alvervuEend God. De band worde niet verbroken, daar ik u nog dikwijls hoop te ontmoeten. Diverse sprekers Hierna werd door verschillende per sonen het woord gevoerd. Dominé, aldus burgem,eester v. d. Harst, het moment is aangebroken dat u afscheid neemt van uw gemeente en de gemeente van u en van mevr. Postma. De jaren die achter u liggen zijn van grote betekenis geweest. Gij hebt ge tracht de waarheid te laten doordrin gen. De overvolle kerk geeft de bete kenis aan hoe groot uw arbeid is ge- vreest. Namens de burgerlijke gemeen te wens ik u een zelfde plaats toe in uw nieuwe gemeente. Ds. J. Schout dankte namens de Ger. kerkeraad voor de vriendelijke uitno diging. Als de' ene kerkeraad van de andere niet anders weet te zeggen dan dat deze kerk vals is, dan heeft een uitnodiging geen zin. Voor de samen werking die mogelijk is geweest zeggen wij u hartelijk dank. Moge de Heere u verder nabij zijn. Vriend Postma, aldus begon ds. Wol thers (die dit beter vond als het woord collega, want er is altijd in de ring veel vriendschap, geweest). U was de praetor van de Ring en u was open en eerlijk. U kon met humor ons leiden en u was een vader voor de jongere predikanten. Ik hoop dat u in de nieuwe gemeente een goede ingang mag hebben. Ds. v. d. Kooij de emeriti predikant en mevr. Postma werd het beste toegewenst, waarbij mevr. Postma tevens de dank ontving voor haar medewerking aan De Zaaier in de vorm van gedichten. Kerkvoogd B. Melissant zegde namens de kerkvoogdij en notabelen dank voor de samenwerking. U bent ons altijd zeer behulpzaam geweest! Aan de kerkelijke financiën hangt veel af van de activiteit van de predi kant en daarover hebben wij niet te klagen. U hebt mede onze last verlicht. Gods onmisbare zegen in het geestelijke en het stoffelijke ga met u. Met vers IS en 17 van Numeri 27 besloot dhr. Melissant zijn toespraak. Ds. Postma moest daarna eerst iets goed maken. Hij had de consulent ds. van Drenth vergeten. Hij hoopte dat het consulentschap niet te lang zou duren, maar in deze vacature tijd droeg hij de zorg van Den Bommel aan deze col lega over. Onmiddellijk sloot ds. van Drenth zich hierbij aan. Ooltgensplaat is niet klein en daarom hoopte deze predi kant dat hij ook de belangen van Den Bommel zo goed mogelijk zou kunnen behartigen. Namens de classis Brielle wenste ds. van Drenth de vacature spoedig voor zien met dank aan ds. Postma voor het werk in de classis verricht. Mevr. Postma die lid is van de clas- sicale Jeugcommissie sectie Goeree^ Overflakkee werd voor haar activiteit in deze ook dank gebracht. Ouderling H. Lokker sprak over wee moed en een groot gemis. U hebt ons de weg naar het eeuwige leven bekend ge maakt in alle eenvoud, aldus deze spre ker. In de kerkeraad was het een goede en prettige samenwerking. Als u in Nijkerkerveen zoals hier de herderstaf zal opnemen, dan zal uw werk zeker gezegend worden. Mocht het voor u ook later klinken: „Gij goede en MIDDELHAKNIS Kerkdienst. Woensdagavond 7 uur hoopt in de Geref. Gemeente alhier voor te gaan, ds. H. v. Gilst van Dirksland. SOMMELSDIJK Burgert, stand over december 1956. Geboren: Hendrika d. v. J. Masten broek en K. Hoekman; Monica, d. v. J. Breur en A. M. van der Lee; Aart z. v. S. Hoogzand en C. de Kok;Leendert, z. V. J. Mosselman en J. A. iïolleman; Ingetje Lena, d. v. L. Roukema en A. A. Appel. Overiyden: Teuntje Spee, 95 j; Johan nes Leendert Schol 19 j; Adrianus Vis 59 j echtg. V. A. Redert; Aaltje Koert 82 jaar. Huwelijken: P. Klink, 26 j en M. Kop penaal 23 j; G. J. van Es 37 j en E. Witte 31 j; W. Westhoeve 25 j en L. Breeman 22 jaar. DIRKSLAND Cursus voor bromfietsrijders Door de plaatselijke vereniging voor veilig verkeer te Dirksland wordt een kursus voor bromfietsberijders georga niseerd, waarin alle verkeersvoorschrif- ten voor hen van belang worden behan deld. Zoals ieder bekend is, wordt door de Minister van Verkeer overwogen een „bromfietsbewijs" in te voeren, waar door dus in de toekomst de bromfiets berijder ook aan een examen zal worden onderworpen. De duur der kursus is 4 avonden, te beginnen op 9 januari 1957 des avonds om half acht in de kleuterschool aan de Tuinstraat. Deelname zowel voor leden als voor hen die geen lid zijn is vrij en kosteloos. Door het bestuur van de plaatselijke vereniging is aan alle bezitters van een bromfiets een oproep tot deelname ver zonden. Zij die onverhoopt geen uitnodiging ontvangen hebben, zijn toch welkom. Komt allen! Het is uw eigen belang. Burg. Stand. Geboren: Jacob, zoon van J. Maliepaard en G. Keijzer; Eliza beth, dochter van D. Hoek en H. J. van der Louw; Ingetje Lena, dochter van L. Roukema er» A. A. Appel; Cornells Jo hannes, zoon van W. Jeronimus en J. Human. Getrouwd: K. Voogd 29 jaar en P. S. Spek 23 jaar; C. Lugtenburg 27 j. en D. B. van Seters 19 jaar. Overleden: Adrianus Peeman 59 jaar, echtgenote van L. Boeter; Lena Maria van der Meide 80 jaar, wed. van M. van Dijk, eerder van L. Klink; Adrianus Both 52 jaar, man van S. G. van der Heijden. HERKINGEN Overzicht burg. stand en bevolking over december 1956. Geboren: Adriana Johanna, d. v. J. Markus en A. van der Vliet. Overleden: Geertje Nieuwlander, oud 54 jaar ongehuwd. Bevolking per 1 jan. 195ff: 525 mannen en 535 vrouwen; geboren 9 m en 12 vr. ingekomen 16 m en 11 vr. totaal 550 m en 558 vr. overleden 4 m en 9 vr. totaal 546 m en 549 vr. vertrokken 19 m en 26 vr. totaal 527 mannen en 523 vrouwen derhalve een stijging van 2 mannen en vermindering van 12 vrouwen. Ker/cdienst. A.s. donderdag 10 jan. hoopt des avonds voor de Ger. Gemeen te op te treden ds. H. van Gilst van Dirksland. Aanvang zeven uur. Eenheid in de kerk. Om de eenheid van de kussens in de kerk te bewaren kunnen zij, die op heden een ander kleur kussen dan het voorgeschrevene op hun plaats hebben liggen in de pas torie der Herv. Kerk terecht om een overtrek af te halen. Instuif. Op zaterdagavond 12 januari zal er in het Herv. Jeugdgebouw een instuif worden georganiseerd voor jon gens en meisjes gelijk aan die van j.l. zaterdag op dezelfde uren als proef. Zij, die deze avond toezicht houden wor den verzocht wel toe te zien dat alles na afloop netjes wordt opgeruimd. getrouwe dienstknecht komt in in de vreugde uws Heeren." Staande zong de gemeente op verzoek van ouderling Lokker, de scheidende predikant toe ps. 121 4: „De Heer zal u steeds gadeslaan." Ds Postma dankte iedere spreker af zonderlijk en de gemeente voor de ze genbede hem toegezongen. Na dankgebed en het zingen van ps. 52 6 sprak ds. Postma voor het laatst als predikant van Den Bommel de ze gen uit over de gemeente. Deze dienst heeft zeker een blijvende indruk achter gelaten. Hoe hoog ds. en mevr. Postma en ds. V. d. Kooij waren aangeschreven bleek uit het feit dat een grote menigte ge meenteleden en vrienden hen in de con sistorie, na de dienst, de hand kwamen drukken, waarbij ds. Postma voor groot en klein, jong en oud, ieder nog een persoonlijk woord had. MELISSANT Kerkdienst. Vrijdag 11 jan. hoopt voor de Geref. Gemeente in Ned. voor tp o-npn fio ir (j. Kctterije, aanvang 6 te gaan ds. v uur. STELLENDAM Consultatiebureau. Op het consulta tiebureau voor zuigelingen op woensdag 9 jan. om 4 uur zal er gelegenheid zijn uw baby te laten inenten tegen pokken. Naar Curacao. De dienstplichtige J. Keijzer Gzn. is enige dagen met insche pingsverlof thuis om dan op 11 januari met de „Zeven Provinciën" te vertrek ken voor de duur van 14 maanden naar Willemstad op Curagao-Zuid Amerika, om. daar de dienstplicht te vervullen. Wij wensen hem goede reis en een be houden thuiskomst. BEDZEIL WARM WATERZAKKEN Vele goede VERBAND- en VERPLEGINGSARTIKELEN vindt U in: WED. KURVINKS DROGISTERIJ OUDDORP Geboren: Krijn Willem, z. v. W. M. West hoeve en D. Tanis; Annie Pieternella d. V. C Venneman en A. van der Linde; Cornells, z. v. L. Breen en J. Westdijk; Lena, d. v. S. Bezuijen en P. J. Sperling; Klazina, d. v. KI. Mierop en Gr. Grinwis; Willem z. V. M. Padmos en A. Meijer; Pieter Adrianus z. v. J. Vlietland en J. Tanis; Marjanne, d. v. L. J. Meijer en M. Sandifort; Simone d. v. A. Bezuijen en B. Aleman. Gehuwd: A. C. Groenendijk 23 j en M. Boelaars 22 jaar; Kr. Grinwis 32 jaar en J. Hoek 31 jaar. STAD AAN 'T HARINGVLIET De Ger. Mannenvereniging zal a.s. donderdagavond weer vergaderen, met als onderwerp „de Kerk". OOLTGENSPLAAT Kinderkoor. Het bestuur van de Chr. Gem. Zangvereniging „Jubilate" heeft het voornemen een kinderkoor op te richten voor jongens en rrieisjes van 7 tot 15 jaar. Als dirigent zal optreden de heer C. C. van den Heuvel te Sommelsdijk. Zie verder advertentie in dit nummer. Burgert, stand" over december 1966. Gehuwd: H. C. Kranendonk 31 j en K. Mans 26 j; T. L. Stehouwer 25 j en J. W. Voogd 24 jaar. Geboren: Margaretha Maria, d. v. J. PoUemans en M. C. Geers; Jan Jacobus z. V. W. van Ree en C. van Binsbergen; Janny, d. v. P. Vermaat en C. Westdijk. Overleden: Aaltje Kamp 64 j echtg. v. P. de Vos; Jozina Martina Hoek 72 j. wed. van J. Hage. Ingekomen personen: C. A. Bom van Rotterdam; W. C. S. en M. van der Harst van Middelharnis; P. Nieuwen- huijzen van 's Heer-Arendskerke. Vertrokken personen: Leent je Ver- KLEINE HULP VOOR GROTE AGENT. Op de hoek van de Quellijnstraat is het lastig oversteken over de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, in ver band met de verbouwing van een brouwerij aan de overkant van de straat. Daarora is op dit punt een verkeersagent ingeschakeld om het verkeer te rege len. Hij heeft nu assistentie gekregenvan de 8-jarige Eddy Scholten uit de Quellijnstraat, die in alles de grote agent navolgt. maat n. Stedum; Jacomina de Boed n, Den Bommel; M, T. Vermaat en echtg. naar Noord-Oostpolder; P. Hokke en echtg. naar Den Bommel; H. C. Schef- fer en gezin naar Oud-Beijerland. Tot het klein fruit worden o.a. de vol gende gewassen gerekend: aardbeien, rode bessen, zwarte bessen, kruisbessen (doornappels) en frambozen. De teelt van deze gewassen heeft ge durende de laatste jaren gunstige Finan ciële uitkomsten opgeleverd. Dit heeft tot gevolg, dat de belang stelling voor deze teelten toeneemt. De uitbreiding van deze gewassen wordt echter afgeremd, doordat ze in 't alge meen veel arbeid vragen. Vooral de oogstperiode geeft een sterke top in de arbeidsbehoefte. Voor het slagen van de teelt is een goede opzet van de beplanting een eer ste vereiste. Belangrijk zijn vooral een juiste rassenkeuze, gezond plantmateri- aal, geschikte grond en een goede ver zorging. Dit laatste zal alleen mogelijk zijn indien er voldoende arbeidskrachten ter besciiikking staan. Hierdoor zal deze teelt het meest aantrekkelijk zijn Cursussen. Bij voldoende belangstelling zal de af deling Goeree en OVerflakkee van de Nederlandse Fruittelers Organisatie een paar korte cursussen in de teelt van klein fruit organiseren. Zie de advertentie. De lessen zullen worden verzorgd door de heer Preesman assistent bij de Rijkstuinbouwconsulent. Vrijdag 4 jan. werd te Sommelsdijk in de raadszaal de gebruikelijke Nieuw jaarsreceptie gehouden, waarvoor weer grote belangstelling bestond. Niet al leen van de ambtenaren met hun da mes, die rechtstreeks bij de gemeente betrokken zijn, maar ook van de zijde van particulieren. Nu was er deze avond een heel pro- granuna af te werken; allereerst was er om 7 uur een raadszitting (waarvan we in een volgend nummer verslag zullen geven) wat sommigen ook wel eens wil den bijwonen, na afloop waarvan de eigenlijke receptie volgde. Burgemeester Hordijk sprak de aan wezigen zeer spontaan toe, zijn beste wensen uitend voor het reeds begonnen jaar. Deze nieuwjaarweens werd beant woord door de heer v. Nimwegen hoofd van de openbare school. Een jubilaris Vervolgens werd de heer G. v. d. Sluis, die met zijn familie aanwezig was voor het forum getrokken, die van de burgemeester namens het gemeentebe stuur een hulde had in ontvangst te ne men, voor de correcte uitvoering van zijn funktie als klokkenist, dat hij een kwarteeuw lang had gedaan. Bij de hartelijke gelukwens die burgemees ter Hordijk uitsprak overhandigde deze namens het gemeentebestuur als aan denken aan deze dag een fraaie vulpen in etui. De directeur van de Techn. dienst de heer Scherpenisse richtte ook het woord tot de jubilaris, prees dat hij er voor gezorgd had dat de Sommelsdijkers 25 jaar lang bij de tijd waren gebleven en het uurwerk prima was onderhouden. Zijn gelukwens onderstreepte hij met een geschenk in sigaren. Het ging er daarna zeer ongedwongen toe en het werd een gezellig bijeenzijn. Cultureel meeleven Onder de aanwezigen was ook de heer en mevr. v. Hessen, die de eerste indus trie in deze gemeente gebracht hebben, n.l. die van dierlijke produkten, welke nu een jaar draait en reeds een grote uitbreiding moet ondergaan, die in aan bouw is. De heer en mevr. v. Hessen leven bij zonder met de bevolking in, gelijk zij daar reeds eerder blijk van gaven en wat ook op deze receptie bijzonder tot uiting kwam. De heer v. Hessen vertelde een en an der over zijn industrie en liet op het witte doek de ingebruikstelling van de nieuwe fabriek zien. (September 1955) Het was een mooie film van een heel goede regie, waarin grappige momenten voorkwamen, die dikwijls grote vreug de in de raadszaal brachten. Deze film heeft o.i. ook nog historische waarde daar het stoom trammet je van de R.T.M, dat nu verdwenen is, er nog in zijn vol le glorie op voorkomt. De heer v. Hessen vertelde dat zijn onderneming was opgezet in lotverbon- denheid met de gemeente die op de ge bouwen een hypotheek van 200.000. had verstrekt. Intussen was er een gro te uitbreiding aan de gang, de risico's voor de gemeente waren totaal wegge nomen. Met het oog op het succes van de onderneming te Sommelsdijk wilde de heer van Hessen een bescheiden daad doen aan de culturele en sociale instel lingen ter plaatse. Hij overhandigde een envelop met inhoud aan de heer J, Vonk tot het kopen van een of ander speelwerktuig voor de nieuwe opge richte speeltuin, idem een aan de hoof den van de openbare en de chr. school ter tegemoetkoming in een schoolreisje, dan voor de ouden van dagen een bij- drage voor hun zomerreisje; het Streek museum ontving een envelop met in houd tot steun van hun culturele opzet en voor de meisjes die aan de Gezins hulp werken werd eveneens een envelop toegezegd. Dat de heer en mevr. v. Hessen voor deze uitingen van meeleven een spon taan applaus hadden in ontvangst te nemen, valt te begrijpen. De burgemeester dankte recht harte lijk voor hetgeen de heer v. Hessen vanavond had laten zien en horen en ook voor de wijn en het gebak die hij had laten ronddienen. Het was een gezellige, vlotte en zeer ongedwongen avond. Veiling van dinsdag 8 jan. 1957 Middel 26.51—27.—; drielingen 26.51—28.50, picklers 30.10. Aanvoer 145.000 kg. MELISSANT Maandag 7 januari had onder zeer grote belangstelling de begrafenis plaats van de heer Adrianus Both, over wie we in ons vorig nummer een „in me moriam" hebben gegeven. Vooraf had een rouwdienst plaats in het kerkge bouw der Geref. Gemeente, die geleid werd door de consulent, ds. H. v. Gilst te Dirksland. De heer Both heeft plm. 10 jaar de Ger. Gem. als diaken ge diend, waqrom van de kerken uit het eiland meerdere vertegenwoordigers van kerkeraden aanwezig waren. Ook bemerkten we het bestuur van de Chr. School met het onderwijzend personeel, in welk bestuur de overledene zitting had. Het kerkgebouw was geheel met belangstellenden gevuld. Toen de familie gezeten was werd de rouwdienst geopend met het zingen van Ps. 103 8: „Gelijk het gras is ons kort stondig leven," waarna ds. v. Gilst voor ging in gebed. Hij ontvouwde daarna een gedeelte van de voorgelezen Psalm 39, waar sprake is van „tweeërlei stil zwijgen." Allereerst waar David in men selijke zwakheid verstomd, zelfs zweeg van het goede en zijn smart werd ver zwaard. Anderzijds overdenkt David de nietigheid des levens en stelt zijn hoop op God, waardoor het tweede zwijgen ontstaat: „Ik ben verstomd; ik zal mijn mond niet opendoen, want Gij hebt het gedaan." Ds. van Gilst bracht dit woord over op het plotselinge sterfgeval, sprak de weduwe en de kinderen woorden van troost toe met de wens dat zij Gode niets ongerijmds zouden toeschrijven om met David die heilige berusting te er varen: „want Gij hebt het gedaan." Vervolgens werd het woord geyoerd door de voorzitter van het Chr. School bestuur de heer P. D. Sieling, die de overledene schetste als een man die volijverig het Christelijk Schoolonder- wijs had helpen bevorderen. Ook hij bad de weduwe en de kinderen de troost toe, die de Heere alleen geven kan. Zijn patroon, de heer A. J. Baart, waar de heer Both 36 jaar als schilder is werkzaam geweest, herdacht zicht baar geroerd en met weemoed het heen gaan van de overledene, met wie hij zo lang had samengewerkt. Ouderling Verkerke sprak namens de kerkeraad en vermeldde de trouw waar mee hij zijn ambt als diaken had ver vuld. Hij wees op de noodzaak de Hee re te leren kennen in dit leven, dat ge lijk nu weer blijkt, zo spoedig kan wor den afgesneden. Wij liggen allen onder hetzelfde oordeel aldus spr. en zonder de Borggerechtigheid van Christus zal niemand kunnen bestaan. Aan de groeve werd nogmaals het woord gevoerd door ds. v. Gilst, die de omstanders wees op de broosheid en de kortstondigheid van het leven, met kracht vermanend om de Heere te zoe ken terwijl het nog vindenstijd is en wijzend op het grote voorrecht van dét volk, voor wie de dood geen verschrik king maar een doorgang is naar het eeuwige leven. Het was een zeer indrukwekkende ure, die niet naliet grote indruk op de aanwezigen te maken. Maandagmiddag omstreeks 2 urn- reed de 53 jarige Johs. P. den Braber op zijn bromfiets over de Oudelandsedijk ter hoogte van de woning van de heer G. J. in 't Veld, toen uit tegenovergestel de richting een vrachtauto naderde van de fa. Trommel te Stad aan 't Haring vliet. Of de bromfietsrijder de vrachtwagen te laat opmerkte is ons niet bekend, ze ker is dat de heer den Braber' metde vrachtauto in aanrijding kwam en deer lijk gewond aan het hoofd op de weg kwam te liggen. Hijmoestonmiddellijk naar het zieken huis worden vervoerd. Zijn toestand Is zeer ernstig. De verkeerspolitie heeft van het geval procesverbaal opgemaakt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1957 | | pagina 1